Aile Kitap Okuma Saati

21 Aralık 2011Haberler4 Yorum »

Baba şikâyetçiydi oğlundan:

“Hiç okumuyor hocam, ben ne kadar zorlasam da olumlu sonuç alamadım, ne yapmalıyım?”

Yerinde ve önemli bir soru tabi.

Her baba ve anne, çocuğunun okumasını ister. Ancak bu iş sadece istemekle olmuyor.

Hoca haklı olarak sorar:

“Bu isteğiniz gerçekten takdire şayan ancak sizin okumayla aranız nasıl?”

Baba biraz durakladı ne cevap vereceğini kısaca düşündü ve gerçeği söyledi:

“İşin doğrusunu söylemem gerekirse bu konuda pek iyi olduğumu söyleyemem. Ama ciddi mazeretlerim var.

Küçükken okumaya alıştırılmadım. Beni teşvik eden, zorlayan olmadı.

Şimdi de pek okumaya fırsat bulamıyorum. Aslında çok istiyorum ama gündüz işten yorgun olarak dönüyorum. Akşam yemeği, biraz dinlenme, haber veya televizyonda bir programa da takılınca zaman kalmıyor.”

Anne ve babanın kitaptan kendisini azade kıldığı bir ailede kitabın bir köşede mahzun kalmasından daha tabi bir şey olamaz.

Hatta o eve kitabın girmesi bile başlı başına bir olaydır.

Anne diziye takılmış, çocuğundan kitap okumasını bekliyor.

Baba haber, spor veya tartışma programına endekslenmiş, çocuğundan kitap okumasını istiyor.

Dolayısıyla çocuk büyüklerinden kitap okumayı görmemiş.

Böylesi bir ortamda çocuğun kitapla yetişmesi gerçekten bir mucizedir. Allah’ın bir lütfudur.

Ama bu lütuf her zaman gerçekleşmeyebilir. Kulun üzerine düşeni yerine getirmesi gerekir.

Bu çerçevede bazı ailelerde başarıyla yürütülen bir etkinliği tüm ailelere hatırlatmak istiyorum: Her evde, akşamın belli bir vaktinde “okuma saati” belirlensin. Ev sakinlerinin yaş ve bilgi seviyesine göre alan ve kitaplar belirlensin.

Bu alan; örneğin Kur’an-ı Kerim öğrenme, anlama çabası olabilir. Evde Kur’an-ı Kerim okumasını bilmeyen varsa onun öğrenmesi veya okumasını ilerletmesi için bir program yapılabilir. Buna ilave olarak kısa bir tefsirden birlikte okumalar gerçekleştirilebilir.

Düzenli bir okuma saati sonunda birkaç yıl içerisinde Kur’an-ı Kerim baştan sona okunmuş olur. Bunun olmaması için hiçbir sebep yoktur.

Tefsir okumalarından önce, itikad, ibadet, ahlak konularının yer aldığı bir ilmihal dersinden de başlanabilir. Seçme hadisler veya Peygamber Efendimiz’in hayatının anlatıldığı bir kitap da okunabilir. Bu noktada değerlendirilebilecek bazı kitap isimlerini bir başka yazıda paylaşırız inşallah.

Yapılacak bu okumalar, bir taraftan bilgilenme, diğer taraftan, bir araya gelerek sıcak bir ortamda bulunma, fikir alışverişinde bulunma, aileyi de bir okula çevirme anlamında önemli yararlar sağlar.

Çocuklarımıza, hatta kendimize kızacağımıza, okumuyoruz nakaratını tekrar edeceğimize hemen bir program yapalım.

Haydi bismillah…

Milat Gazetesi

Okunma Sayısı : 2.857

Yorum yapın

“Aile Kitap Okuma Saati” için 4 Yorum

 1. uhuvvet diyor ki:

  sonuna kadar katılıyorum….mutlaka olmalıdır hatta okuma çeteleleri yapılmalı..hedef belirlenmeli..itiyaca binaen günün belli saatleri olmayabilir anlık bak hanım bak adam:) şurada yazıyor 2 dk rica ederiz..ki nerde rica etmek :) hemen okumak gerek paylaşıma açık…arada sırada ihtiyaç evde tv susup okumak

 2. salih diyor ki:

  ben çevremdeki evli arkadaşlarıma tavsiye ediyorum ailece kitap okuyunuz,bu gün lise kütüphanesi görevli yazar arkadşa kitap götürdüğümdede söyledim,herkes çoculardan okumasını ve ders çalışmasın istiyor on aörnek olan, ana,baba,okul müdr., idareciler, öğretmen okumuyor kızım ,oğlum kitap oku ,biraz argo olacak ama nah okur örnek model olacak insanlar niye okumuyorsun kardeşim, ben diyorum ki bir aşı eliştirelim kitap okutan aşı iyi fikir.:)ben kendimi , okuyarak, dinleyerek, gelitiren biriyim ……..

 3. İSA AGCAN diyor ki:

  teşekkür ederim hep beni anlattın

 4. hasret diyor ki:

  çok güzel bir yazı ve güzel örnek vermişsiniz,tamda ihtiyacımız olan bir zamandayız..inşallah bunları hayatımıza uygular , çocuklarımıza okuma alışkanlığı kazandırırız.
  biz zaten dizi izlemiyoruz.eşim eve geldiğinde( kızım 1.sınıfa giidiyor ve çok okuma yapması gerkiyor)onunla beraber akşamları genellikle okuma yapıyor(kızıma kitap,dergi okutuyor..) .ben kitap okumayı çok seviyorum inşallah çocuklarımda kitap okumayı yeni şeyler öğrenmeyi severler…

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Yeni müfredatta cinsiyet eşitliği ne kadar yer aldı bilmiyorum. Bilgi sahibi olan okuyucular yazarlarsa memnun olurum.) Yeni okul dönemi açıldı, Allah sonumuzu hayreylesin. Özellikle "okul dönemi" dedim, ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Bir eylemin, iyi ya da kötü olduğuna işaret eden tek bir nitelik vardır; eğer dünyadaki sevgi oranını arttırıyorsa iyidir ancak insanları ayırıyor ve aralarında düşmanlığa sebep oluyorsa kötüdür. “ ( Le Tolstoy)

Kitap

Çocuğunuzun Sahibi Değilsiniz

“Sormamız gereken soru şu: Geçmişimizin şimdiki yaşamımızı ne kadar süre daha yönetmesine izin vermek istiyoruz? Daha ne kadar başka bir zamanın hayaletleriyle savaşmak istiyoruz?" #drshefalitsabary nin kitabını internette kitap araştırmaları ...
Devamını Oku