Aman Ha!

05 Aralık 2018Yarım Elma7 Yorum »

yarım elmaYıllar geçiyor ve her geçen gün evde kalmışlık hissi, evlenemeyecek olmak daha da korkutucu boyuta varmaya başlıyor. İşte bu zaman insanın içine acele ve telaş etme hissi geliyor. Aman dikkat!

Ani ve yanlış kararlar işte bu hissin yoğun olduğu zamanlarda alınır. Siz siz olun sakın ama sakın gaza gelip hemen hızlıca karar vermeyin.

Yıllar geçtikçe evlenemeyen hanım ve beylere daha çokta hanımlara teklif edilenler kendilerine göre uç noktalardaki kişiler olabilir. Örneğin kendisinden 20 – 30 yaş büyük, hasta, bakıma muhtaç biri de evlenilmesi için teklif edilebilir. Erkeklerdeki durum hanımlardan daha farklı da olabilir.

Bu durumlarda hanımlar kendilerini çok kötü hissedebilir hatta depresyona dahi girenler olabilir. Öncelikle teklif edilen siz olsanız da teklif eden siz değilsiniz ya. Şu halden bir sıyrılın, bir kendinize gelin. Kişilerin densizliği ve saçmalıklarından siz sorumlu değilsiniz.

Bir önceki yazılarımızda bu konularla ilgili yeterince bilgiler vermiştik. Bu yazımda acele karar vermekle ilgili bazı notlar paylaşmak istiyorum.

Zamanının geçtiği düşünen herkes görüştüğü kişinin son tren olduğunu düşünüp gereksiz bir anlam yükleme ve bağlanmaya girmemelidir. Tabi ki kısmetleri iyi değerlendirmek gerekli ama olmayacak birini de değerlendirmeye kalkışmayın. Özellikle vasıflı, eli yüzü düzgün ama evlenme işlerini halledememiş hanımlara ikinci evliliklerini yapmak isteyen kişilerin talip olması da bu cihetten bir durum.

Gereksiz ve aşırı ilgi, kişiyi ikna etmek için fazla çaba, acele karar vermesini sağlayabilir kişinin. “Ben ne zaman evleneceğim, ne zaman çocuk sahibi olacağım…” derken bir dert yumağının ortasına düşebilir kişi.

Veya ciddi borçları olan bir kişi sizi kurtarıcı olarak seçer sizin mağduriyetinizden istifade etmek isteyebilir. Üzerinize kredi çekmek isteyebilir, yüklü borç isteyebilir, sizden yapamayacağınız veya zorlanacağınız maddi yardım isteyebilir. Sizde evleneceğiniz ümidiyle fedakarlığınızı göstermek için gerçekleştirmeye çalışabilirsiniz.

Olmaz olmaz demeyelim, olur. Benim başıma gelmez demeyelim, gelir. Mağduriyetler, çaresizlik insana yapmayacağı şeyleri yaptırabilir. Evlenememiş olabilirsiniz ama hayatta sadece evlenmekte yok. Evleneyim derken kaybettiğiniz şeyler sizi siz olmaktan çıkarabilir.

Evlenmek var da, haysiyet de var, şeref de var, namus da var, doğru söz de var, başarı da var, arkadaşlık da var, dostluk da var, güzel ahlak da var. Evleneceğim diye özünden uzaklaşmak, yapmayacağınız şeyleri yapmak, evlenseniz de içi boş olan, başlangıcı hayırsız olan bir iş ilerde hayırlar getirmeyecektir

Okunma Sayısı : 641

Yorum yapın

“Aman Ha!” için 7 Yorum

 1. Misafir diyor ki:

  Tanıdıklarım ve bildiklerimle sınırlı olarak söylüyorum:

  Şartlar yeterince tatmin ediciyse kadın bırakınız ikinci eşi dördüncü eş de olur.

  Yeter ki şartlar yeterince tatmin edici olsun.

  Yeni yetme ve duygusal kızlar hariç kadınlar çok eşliliğe öcü gibi bakmaz!

  Yeter ki şartlar yeterince tatmin edici olsun!

  Evlilik kadınlar için “altın dönemini” yaşarken normal zekaya sahip hiç bir kadının bilhassa maddi açıdan aleyhine bir tercih yapacağını hiç sanmıyorum.

 2. Abdullah BİR diyor ki:

  YARIM ELMA

  “…ama olmayacak birini de değerlendirmeye kalkışmayın. Özellikle vasıflı, eli yüzü düzgün ama evlenme işlerini halledememiş hanımlara İKİNCİ EVLİLİKLERİNİ yapmak isteyen kişilerin talip olması da bu cihetten bir durum” DEMİŞ

  Neden?

  Müslüman bir erkeğin sizin tabirinizle YAŞI GEÇMİŞ bir kızı “iyi, temiz niyetle ve sahih nikahını yapmak, mihrini vermek, iaşesini ve ihtiyaclarını karşılamak” vb şartları yerine getirerek ikinci hanım olarak almak, onunla evlenmek istemesi ALLAH’ın HÜKÜMLERİ’ne göre AYIP MI,YASAK MI, HARAM MI?

  “El alem ne der” korkusu Allah sevgisinin üzerine çıktığında insan farkında olmadan Allah’ın helal kıldığını (kendisine veya başkalarına) haram kılarak kendisine ve başkalarına zulüm eder.

  Tıpkı sizin yaptığınız gibi.

  Bir Müslüman olarak bu bakış açınızı değiştirmenizin sizin için daha hayırlı olacağını düşünüyorum.

 3. Gokce diyor ki:

  Bilhassa araci olan kisiler bazen yalan yanlis dogru olmayan sadece ” oyledir” “iyidir,” gibi temenni olacak seyler soyluyorlarsa cok daha dikkatli olmak lazim.
  Genc yasta dul kalmis bosanmis kadinlar bilhassa bu tuzaga cok daha cabuk dusuyor hele de araci olan kisi dindar hoca gibi vasiflar tasiyorsa.

  Aracilar, her iki tarafa iyilik ettiklerini dusunerek bilmedikleri konularda teminat veriyorlar.
  Kiz tarafi kendisini isteyen kisiyi is yeri komsulari uzak akrabalari bosanmissa bosandigi esi ile konusarak bu kisi hakkinda gercekci bilgiye ulasmali, yoksa sonucu omur boyu surecek bir cehennem hayati yada bosanma olabilir.

  • Abdullah BİR diyor ki:

   GOKCE HANIM’a…

   “Kiz tarafi kendisini isteyen kisiyi is yeri komsulari uzak akrabalari bosanmissa BOŞANDIĞI EŞİ ile konusarak bu kisi hakkinda gercekci bilgiye ulasmali…”

   Komşular ve akrabalar ile konuşulmasına bir itirazımız yok ama erkeğin BOŞANDIĞI KARISI ile konuşmak bu durumda yapılacak en soy sey, daha doğrusu HİÇ YAPILMAMASI gereken bir davranış sekli. Çünkü hiç bir kadın boşandığı kocası için O İYİ BİR İNSAN demez, bu hayatın doğal akısına ve mantıga ters bir durum. Çünkü o zaman o kadına ” MADEM O İYİ BİR ERKEK Dİ DE SEN NEDEN BOŞANDIN” demezler mi?

   Veya olaya tersinden bakarsak, sizce hangi kadın boşandığı erkeğin tekrar yuva kurmasını ve mutlu olmasını ister?

   Boşanmış kadınların tamamına yakını böyle bir durumda “Ben boşandım ve sıkıntı çekiyorum, ben evlen(e)medim, dul kaldım, oda bekar/dul kalsın ve sürünsün, bana yar olmayanı kendi ellerimle başkasına mı vereyim, onu kimseye yar etmem” diye düşünmez mi?

   Böyle yapan kadının veya ailesinin yola çıktığı yer/nokta yanlış olacağı için ulaşacağı sonuc da yanlış olur.

   • bir havva diyor ki:

    Selamun aleyküm
    Yazdığınız çekincelerde çok haklısınız. Sadece bir katkı olması açısından yazmak istedim. Bir evlilik seminerinde de eski eş ya da nişanlı ile görüşülmesini tavsiye etmişti, bir halk sağlığı uzmanı hanım. Ama o ” Nasıl ulaşabilirim eski eşinize/ nişanlınıza?” Diye karşı tarafa sormayı tavsiye etmişti. Şöyle de bir örnek verdi:
    Eski eşiyle görüşmek, ayrılık sebebini bir de ondan dinlemek istediğini söyleyen hanıma, evlenmek isteyen bey : size ne söyleyeceğini ben söyleyeyim. Şeker hastası olduğum için çocuk sahibi olamıyorum. Bu yüzden ayrıldık, demiş. Halbuki tamamen farklı sebepler söylemişmiş daha önce.
    Siz eski eş ya da nişanlıyla görüşmeyecek olsanız da karşı tarafın bu konudaki tepkisini/ açıklamalarını dinlemekte fayda var demişti.
    Ancak ben bunun iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum.

 4. Süleyman diyor ki:

  Ben de yalım fazla olmasa da sanırım çok uzun seneler uğraştığımdan bu hisse kapılıyordum ara sıra anlamsızca. Dürüst konuşursam hep bir yedek planım vardı kafamda. Eğer nasip olmazsa şu amcaya aracılık için giderim, yok belki başka amcaya giderim diyordum ki bütün amcalar bitti. Aracılık yapacak kimse kalmadı görünürde :) Çevremde de uygun gördüğüm birini göremiyorum şimdilik.

  Böyle olunca dün bir rüya gördüm. Rüyamda akşam namazına gitmiştim. Namaz kılınacak ama imam bekliyordu. Bende sabırsızca hadi hemen kıldırsın da çıkalım diye bekliyorum tabi. Diyorum ki şöyle işimiz var, o var, şu var. Niye vaktinde kılmıyoruz filan. Biraz kuran okuyun, hayırlı amel işleyin kılarız filan dedi. Baya bir 40 dk geçti ben sinirlendim. Dedim ki ben kıldıracağım. Bu sefer de ben kıldırırım geç bakalım dedi. Akşamı kıldık ve çıktık :)

  . Rüya basit ama beni nedense evlilik hususunda düşündürdü. Açtım bir tabire baktım. Akşam namazı gereken işlerin bitirilmesine işaretmiş. Sanırım ben evlilik işini bitirmeye çok yoğunlaşmışım ve çok gerekli görmüşüm ama sanırım bu rüya beklemem ve her şeyin bir vakti olduğuna işaret etti. Her ne kadar namazı vaktinde erkenden kılmak en güzeli olsa da sanırım bazen beklemekte gerekiyormuş. Tabi ben bu rüyadan bu şekilde anladım. Hakkımızda hayırlısı olsun.

  Tüm bekarlara Allah Gönüller’ine göre, onlar için en güzelini, en güzel vakitte nasip etsin.

  • Esma diyor ki:

   Süleyman Bey,
   Rüyanız hayr olsun inşallah. Bahsettiğiniz hisler bende de oluyor zaman zaman. Özellikle yaşça benden küçük olan arkadaşlarım evlendiklerinde sabretmek, beklemek biraz daha zor olabiliyor.
   Bazen kendimi çok hazır hissediyorum evliliğe. Sanki evlensem herşey çok güzel alacakmış gibi geliyor. Ama bazen de özellikle yaş olarak bana yakın arkadaşlarımın mutsuz evliliklerini gördükçe iyi ki beklemişim, hemen evlenmemişim diyorum.
   Bol bol dua edelim inşallah, Allah bütün bekarlara da bize de en hayırlı zamanda, hayırlı bir yuva kurmayı nasip etsin inşallah…

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Yeni müfredatta cinsiyet eşitliği ne kadar yer aldı bilmiyorum. Bilgi sahibi olan okuyucular yazarlarsa memnun olurum.) Yeni okul dönemi açıldı, Allah sonumuzu hayreylesin. Özellikle "okul dönemi" dedim, ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Mutlu bir evliliğin reçetesi gayet basittir: Birbirinize karşı oldukça nazik davranın.” ( Marie France)

Kitap

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Algı Yönetimi ve Manipülasyon "Kanmanın ve Kandırmanın Psikolojisi" kitabı nasıl kandırıldığımızı çok iyi gözler önüne seren bir kitap. Mücahit Gültekin kitapta bilimsel açıklamalarla birlikte günümüzden ve İslam tarihinden örneklerle  yalın bir ...
Devamını Oku