Aman Ha!

05 Aralık 2018Yarım Elma11 Yorum »

yarım elmaYıllar geçiyor ve her geçen gün evde kalmışlık hissi, evlenemeyecek olmak daha da korkutucu boyuta varmaya başlıyor. İşte bu zaman insanın içine acele ve telaş etme hissi geliyor. Aman dikkat!

Ani ve yanlış kararlar işte bu hissin yoğun olduğu zamanlarda alınır. Siz siz olun sakın ama sakın gaza gelip hemen hızlıca karar vermeyin.

Yıllar geçtikçe evlenemeyen hanım ve beylere daha çokta hanımlara teklif edilenler kendilerine göre uç noktalardaki kişiler olabilir. Örneğin kendisinden 20 – 30 yaş büyük, hasta, bakıma muhtaç biri de evlenilmesi için teklif edilebilir. Erkeklerdeki durum hanımlardan daha farklı da olabilir.

Bu durumlarda hanımlar kendilerini çok kötü hissedebilir hatta depresyona dahi girenler olabilir. Öncelikle teklif edilen siz olsanız da teklif eden siz değilsiniz ya. Şu halden bir sıyrılın, bir kendinize gelin. Kişilerin densizliği ve saçmalıklarından siz sorumlu değilsiniz.

Bir önceki yazılarımızda bu konularla ilgili yeterince bilgiler vermiştik. Bu yazımda acele karar vermekle ilgili bazı notlar paylaşmak istiyorum.

Zamanının geçtiği düşünen herkes görüştüğü kişinin son tren olduğunu düşünüp gereksiz bir anlam yükleme ve bağlanmaya girmemelidir. Tabi ki kısmetleri iyi değerlendirmek gerekli ama olmayacak birini de değerlendirmeye kalkışmayın. Özellikle vasıflı, eli yüzü düzgün ama evlenme işlerini halledememiş hanımlara ikinci evliliklerini yapmak isteyen kişilerin talip olması da bu cihetten bir durum.

Gereksiz ve aşırı ilgi, kişiyi ikna etmek için fazla çaba, acele karar vermesini sağlayabilir kişinin. “Ben ne zaman evleneceğim, ne zaman çocuk sahibi olacağım…” derken bir dert yumağının ortasına düşebilir kişi.

Veya ciddi borçları olan bir kişi sizi kurtarıcı olarak seçer sizin mağduriyetinizden istifade etmek isteyebilir. Üzerinize kredi çekmek isteyebilir, yüklü borç isteyebilir, sizden yapamayacağınız veya zorlanacağınız maddi yardım isteyebilir. Sizde evleneceğiniz ümidiyle fedakarlığınızı göstermek için gerçekleştirmeye çalışabilirsiniz.

Olmaz olmaz demeyelim, olur. Benim başıma gelmez demeyelim, gelir. Mağduriyetler, çaresizlik insana yapmayacağı şeyleri yaptırabilir. Evlenememiş olabilirsiniz ama hayatta sadece evlenmekte yok. Evleneyim derken kaybettiğiniz şeyler sizi siz olmaktan çıkarabilir.

Evlenmek var da, haysiyet de var, şeref de var, namus da var, doğru söz de var, başarı da var, arkadaşlık da var, dostluk da var, güzel ahlak da var. Evleneceğim diye özünden uzaklaşmak, yapmayacağınız şeyleri yapmak, evlenseniz de içi boş olan, başlangıcı hayırsız olan bir iş ilerde hayırlar getirmeyecektir

Okunma Sayısı : 3.405

Yorum yapın

“Aman Ha!” için 11 Yorum

 1. Irmak dedi ki:

  Yedi Kızın Hikayesi

  Yıllar önceydi..
  Yedi kızdık biz.. Birbirimizle, arkadaşlıktan öte can kardeşliğini, dava yoldaşlığını ve gönül dostluğunu paylaşırdık.. Dertlerimiz vardı bizim.. Ümmet adına yığın yığın günahlara ağıtlarımız vardı.. Ve tertemiz ellerimiz, gözyaşlarımız, bir de dualarımız vardı yağmur misali..
  Dünya hayatını, ayaklarımız yerden bir karış yukarıda yaşardık.. Bol bol okurduk, konuşurduk, tartışırdık.. Gün olur marşlar söyler, sloganlar atardık.. Öğrencilerimiz olurdu, kurslar açar, kamplar kurardık.. Sabahlara kadar çalışır, birkaç saatlik uykularla günü güne ulardık.. Beş dakikalık teneffüs aralarında imparatorluklar yıkar, devletler kurardık..
  Daha on dördünde yıllarla başı belada, en fazla on dokuzunda buralardan kuş olup gitme hayalleri kurardık..Anlamazdı kimseler.. En çok da bizimle aynı yolları adımlayan; “Biz de bir zamanlar sizin gibiydik” sözünün mimarı, 80’lerin gençliği..
  “Biz onlar gibi olmayacaktık” sözde.. Fakat henüz denenmemiştik, sınanmamıştık..
  Şehirlerde dağlara sabırlar büyütüyorduk.. İmtihanımız silahla olacak, sorular hep o bildik meydandan çıkacak sanıyorduk.. Olmadı..
  Şehir imtihanları bir başkadır.. Caddeler ağırlaşır insanın ayağının altında, duvarlar üstüne üstüne gelir.. Hayattır, kendisinden kaçtığımız ve ölüme çaremiz yoktur..
  Artık suskun acılar, kaybedişler, tükenişler, tavizler ve kalp ölümleri vardır.. Gençlikteki dosyalar rafa kaldırılmış, sevdaların üstüne kül boşaltılmış, duvarlardan afişler sökülmüş ve dillerde slogan kalmamıştır..
  O zamanlar çok düşündüm, “Ne olmuştu bizden öncekilere ve ne olacaktı bize?”.. Ablalara sordum, teyzelere.. Cevaplar genelde tek bir alanda yoğunlaşıyordu: EVLİLİK..
  Şehirlerde gençlerin sınav sorusu genelde evlilikten yana çıkıyordu.. Bir dönüm noktası, bir hayat arifesi, hayalle gerçek arasındaki o keskin çizgi.. Hep evlilikle geliyordu..Bizde de öyle oldu.. Kimimiz 19’unda evet derken evliliğe, kimimiz 25’i aştı..
  1.Kız:
  Çok heyecanlı bir arkadaştı.. Müstakbel eşiyle ilk görüşmesinde uzun uzadıya konuşmuştu.. Evvela Seyyid Kutub’un Yoldaki İşaretleri’ne değinilmişti, ardından gündemdeki Çeçenistan cihadına.. Güncel yazarlar, medya hocaları, manevi liderler, derken halkın cehaleti, mazereti..
  Kız; “Falanca kitabı okudun mu?” diye soruyor, çocuk “Evet” diyerek kitap hakkındaki detaylara giriyordu.. Kızın gözleri “İşte bu!” diye parlıyordu..
  Madem ki evlenecekti Allah için olmalıydı, İslam için, dava için.. Sormadı başka şey, düşünmedi hiç..
  O bizim evliliğe ilk emanet ettiğimizdi.. Aramızdan ilk uğurlanan.. Onun için hepimizde bir endişe ve hüzün vardı..
  Aradan birkaç yıl geçtiğinde; “Evliliğin nasıl?” diye sordum. “Kocam tipik bir doğu erkeği çıktı” dedi.. “Okuduklarımızın, düşündüklerimizin evliliğimize hiçbir faydası olmadı maalesef.. Yoldaki İşaretler, kayınvalideme karşı alttan almam gerektiğini, yoksa bunun faturasının kocam tarafından bana ödetileceğini öğretmedi bana.. Fethi Yeken, eşime bir türlü bize karşı merhametli ve anlayışlı olması gerektiğini anlatamadı..
  Karşındaki İslam uğruna mücadele eden adamın, normal hayatta sürekli eleştiren, beğenmeyen, geçimsiz ve sinirli biri olacağını düşünemiyorsun.. Fakat İslam devleti teorilerimizin ne mutfakta yeri var, ne de yatak odasında..”
  2.Kız:
  Temkinli bir arkadaştı, doğruya her daim kalbi açık, hatada ısrar etmeyen samimi bir kardeşti.. İlk arkadaşımızın hikayesinden olacak, talibi olan gence; “Benim için en önemli şey; İslam’ın bünyesinde yeşereceği ailedir.” demişti.. Ve sabrı, fedakarlığı, eşler arasındaki uyumu, akrabalarla münasebetleri, çocuk eğitimindeki ilkeleri uzun uzadıya konuşmuşlardı.. Gencin zaten yumuşak başlı bir duruşu vardı, konuşulan mevzularda mutabakat sağlanmış ve kısa zaman içinde düğünleri olmuştu..
  Bu kez daha umutluyduk, dualarımız ‘Bu yuvanın bir cennet bahçesi olması’ yönündeydi..
  Nice zaman sonra konuştuk.. “Evlendikten sonra bunalıma girdim” dedi.. “Eşim, Şia inancına çok yakın fanatik bir İrancı.. Namazları cem ediyor, sahabeye dil uzatıyor, hadisleri takmıyor, sünnete burun büküyor..Önceleri “Düzelir” dedim, alttan aldım, gün oldu konuştum, gün oldu yalvardım.. Fikirlerinden hiçbir şekilde vazgeçiremedim.. “Boşansam” dedim ama hamileydim, ona da cesaret edemedim.. O gün bu gündür ne o değişti ne de ben.. Her zaman itiş-kakış aramızda.. Olan da zavallı çocuklara oluyor..”
  3.Kız:
  Aceleci bir arkadaştı, kendisini sınamadan olaylara dalıvermesi yüzünden her zaman başına iş açardı.. Etraftaki olumsuz Müslüman erkek tiplemelerine bakarak; “Buralar adamı çürütüyor. Cihada gidecek biriyle evlensem de hemen yollasam onu, şehid olsa” diyordu.. Öyle de oldu nitekim.. Evliliklerinin üçüncü ayında cihada giden eşinin çok geçmeden şehit haberi de geldi..
  Hepimiz yanında durduk kardeşimizin, ona destek olmaya çalıştık.. Fakat o bambaşka tavırlar sergiliyordu.. Durmadan dövünüyor, oraya buraya düşüp bayılıyordu.. Zaman geçtikçe bunalımları arttı, ne okuduğumuz ayetler onu teskin etti, ne de şehid eşi olmanın müjdeleri..
  Yavaş yavaş hepimizle irtibatını kesti.. Yıllar sonra onu bir iş merkezinde daracık kıyafetiyle, makyajlı yüzüyle gördüğümde önce tanıyamadım sonra gözlerime inanamadım.. İş hayatına atılmıştı.. “Cihada gidecek adam evlenir mi hiç? Bak işte ortada kaldım, başımın çaresine bakıyorum.. El-aleme muhtaç olacak halim yok ya!” diyordu..
  4.Kız:
  Çok yumuşak huylu ve fedakar bir arkadaştı.. Herkesin yardımına koşar, elinden geleni ardına koymazdı.. Akrabadan gelen talibi için anne-babası; “Namaz kılıyor ya gerisini fazla kurcalama. Hem sen ne diye bu güne kadar okudun, ettin? Öyle her şey tastamam olur muymuş? Zamanla sen anlatıp öğretirsin” diyerek evliliğini bir oldu-bittiye getirmişlerdi..
  Konuştuğumuzda; “Çok zor” diyordu.. “İnsanın aynı dili konuşmadığı, aynı hassasiyetleri paylaşmadığı bir adamla evlenmesi o kadar zor ki.. Ben oturup Allah’ın ayetlerinden bahsedelim, bize faydası olacak şeylerden konuşalım istiyorum, eşim maç seyrediyor, saçma sapan dizilerin başında uyuyakalıyor.
  İlk zamanlar; “Ben de okurum seninle, çok şey bilmiyorum ama sen öğretirsin” falan diyordu. Fakat zaman ilerledikçe; “Çok da aşırı gitmeye gerek yok. Benim de bir gururum var, eşim dostum var” diyerek beni uyarmaya başladı.. Ne zaman bir hayra niyetlensem onu karşımda buluyorum.. İşin en acı yanı ise çocuklarıma sözüm geçmiyor.. Ben; “Haydi çocuklar televizyonu kapatıp biraz kitaplarımızı okuyalım” diyorum. Eşim; “Bırak çocukları, ne zararı var sana, güzel güzel oturuyorlar işte” diyor. Onun bu tavırlarından sonra artık beni kim dinler?..”
  5.Kız:
  Aramızda ilmi en çok sevendi.. Normal işinde gücünde insanlar ona ‘sıradan ve basit’ geliyordu.. “Tam benim istediğim eş adayı” dediği genç, Şam ve Kahire’de uzun yıllar eğitim almıştı.. Onlarca alimin ilim meclisinde bulunmuş, kütüphaneler dolusu kitabı adeta içercesine okumuştu..
  Arkadaşımız bir eşten çok dizinin dibine oturup ilim tahsil edeceği bir hoca bulmanın mutluluğuyla evlendi.. Hepimiz çok umutluyduk, bu evlilikte hayatla birlikte bir şeyler devam ettirilecekti..
  Fakat duyduk ki, genç buralarda daha yeni tutunuyor.. İş-meslek namına bir becerisi yok.. Birkaç ay çalıştıktan sonra aylarca işsiz dolaşıyor.. Arkadaş kucağında bebeği ile yardıma muhtaç.. Kardeşlerle ufak-tefek aramızda bir şeyler hazırlayıp ziyaretine gittik..
  Bizi duvarları tamamen kitaplıklarla kaplı bir salona aldı arkadaşımız.. Kenara eski, küçük bir dikiş makinası koymuş, konu komşuya dikiş dikmeye başlamıştı.. “İlk başlarda her şey çok iyiydi, beraber okur, düşünür, konuşurduk.. Fakat bir evin, ailenin ayakta durması ilimle değil maddi ihtiyaçların karşılanması ile.. Gün geçtikçe, “Kira günü geldi, su kesildi, yağ bitti” dedikçe aramızda problemler baş göstermeye başladı.. “Allah kerim, o rızkımızı gönderir” deyip odasına çekilen eşimin, onca ilmine rağmen artık gözümde mahallenin en cahil ama evine ekmek götüren adamı kadar bile değeri yok maalesef..
  Akrabalardan, eş-dosttan yardım kabul etmek ne kadar ağır bir durum.. Sağolsun bir akrabamız bu dikiş makinasını verdi, ben de gece-gündüz demeden bir şeyler dikmeye çalışıyorum..”Acı acı gülerek; “Artık bunca kitabın, ilmin gözümde hiçbir değeri kalmadı.. Yedi aylık kızımı kucak istediği zaman kucağıma bile alamıyorum çalışmaktan, çocuk makine tıkırtısının arasında ağlaya ağlaya susuyor.. Ama başka çarem de yok” dedi..
  6.Kız:
  Sevgi dolu bir gönül dünyası vardı.. Duygusal, içli ve dünyaya kalbi ile bakan tertemiz bir kardeşimizdi.. “Sevmeden olmaz” diyordu, ne olacağı baştan belliydi.. Kalbini bir gence kaptırdı ve çok geçmeden evlendi..
  Bizim camiada en sert eleştirilen o olmuştu.. Ne davayı satmışlığı kalmıştı, ne basit bir sevdaya tutulmuşluğu ne de iffetsizliği..
  Bir bayram günü memlekette karşılaştık.. Gözleri hala pırıl pırıldı.. “Rabbime hamd olsun beni mahcup etmedi..” diyordu. “Nasıl oldu?” diye sordum. Anlattı:
  “Beni bilirsin, zeki değilimdir, aklım da pek bir şeye ermez. Fakat dualarım ve gönlüm elhamdülillah beni yanıltmadı.. Sevmek derken öyle körü körüne değil.. Sevdim ama çok istişare ettim ben, eğer eşim uygun biri olmasaydı “Bir kere sevdim” diyerek peşinden gitmeyecektim elbette..
  Bir şeyi sevmeden, içime sindirmeden yapamazdım.. Çok dua ettim ben, “En hayırlısını sevdir gönlüme” dedim.. Öyle de oldu.. Evlilikte sorunlar olmaz mı? Elbette bizim de sorunlarımız oldu/oluyor..
  Fakat gönlümün eşime karşı sürekli sevgi dolu olması, eşimin de bana aynı ışıkla bakması Allah’ın yardımıyla bu sorunları hep küçültüyor.. Esasen benim pek bi beklentim yoktu; sevgi dolu, uyum içinde yaşasak, Allah’a kul, birbirimize yoldaş olsak yeterdi.. Onun için akşamları eşimi kapıda karşılamayı, ona sevdiği yemekleri hazırlamayı seviyorum ben, ailesinin yanında onun göğsünü kabartmayı, onunla el ele yürümeyi, çocuklarımızla şakalaşırken onu seyretmeyi, beraber kitap okumayı, arkasında namaz kılmayı.. Velhasıl Allah yüzüme güldü, işte altı yıl oldu, beni dualarım, bir de gönlüm kurtardı..”
  7.Kız:
  Aramızdaki en seviyeli arkadaştı, tam bir hanımefendiydi.. İnsanlarla bütün iletişimini “saygı” çerçevesinde kurardı.. Yaptığı her işe özen göstermesi, en iyisini yapmaya gayret etmesi onun en belirgin özelliklerindendi..
  Evlendiği gencin gerek fikri yapısını, gerekse ahlaki yapısını ciddi bir şekilde araştırmıştı.. Aileler arasında da uyum vardı, öyle olunca uzatmadan evlenmişlerdi..
  “İyi misiniz?” dedim.. “Elhamdulillah” dedi..
  Ona göre saygı, sevginin bekçisiydi.. Saygı olmadan sevgi yıpranmaya, tükenmeye mahkumdu.. Eşine neredeyse “siz” diye hitap edecek kadar saygı duyuyordu.. Yüzüne karşı ona “dünyanın en iyi erkeği” değerini veriyor, gıyabında sürekli onu onurlandırıyordu..
  Saygı göstererek kendi saygınlığını korumayı ilke edinmişti..
  “Elbette tartışmalarımız oluyor” dedi.. “Tamamen bambaşka ailelerde yetişmiş iki insan, birbirinin tıpatıp aynısı olamaz. Bu sebeple benim doğrum ona yanlış, onun doğrusu da bana yanlış gelebilir. Fakat biz uyumu, saygı ekseninde birbirimizle konuşmak ve birbirimize karşı anlayışlı davranıp zaman tanımakla elde ettik.. Sinirlendiğimiz zaman susmak, daraldığımızda ortam değiştirmek, sorunların üzerine üzerine gitmektense zamana yaymak ve saygıyı hiçbir zaman eksiltmemek.. Evliliğimden öğrendiğim şeyler bunlar oldu..”
  Türlü türlü hatalar işledikten ve çokça zayiat verdikten sonra ben de şunları öğrendim;
  1-İnsan evliliği için daha bekarlığında yatırım yapmalı.. Ahlaki, imani ve fikri olarak evliliğe hazırlanmalı.. “En hayırlısı için” dualar etmeli.. Rabbinden gönlüne “rıza” dilemeli..
  2-Evleneceği adayı sıkı sıkıya araştırmalı, yakınlarını çapraz sorguya almalı. Hocası; “Efendi çocuk” dedi diye sınavı geçti kabul edilmemeli.. Sevene-sevmeyene, okuluna, işine, mahallesine, akrabasına teker teker sorulmalı..
  3-Bu sorgu sualler; adayın ahlaki, fikri yapısını, karakterini, dünya görüşünü, tavır ve duruşunu, cemaatini, aile ve akraba münasebetlerini vb. şeyleri kapsamalı..
  4-“Ne kadar maaş aldığı” sorulmasa bile, ailesini geçindirmek için gerekirse “simit satmaya” gönlü olup olmadığı geçmişinden geleceğine bakılarak araştırılmalı.. Elbette Allah’a rızık verici olarak tevekkül etmeli fakat bu rızkı celbedecek gayreti gösterip tekellüf[1] ehlinden olmamalı..
  5-“Evlendikten sonra namaza başlayacak”, “Düğünden sonra kapanacak”, “Sen onu adam edersin”, “Bildiklerini öğretirsin” şeklinde gelen hüsnü kuruntulara aldanmamalı.. Eşlerin birbirlerine tebliğ yapması, öğretmenlik yapması çok zordur.. Böyle adaylarla evlenme niyeti olan kişi, kendisini en kötüsüne hazırlamalı. Yani; “Bu adam namaz kılmadı bunca zaman, bundan sonra da hiç kılmayabilir”, “Bunca zaman tesettüre riayet etmedi, bundan sonra da etmez” gibi.. İyiye giderse sevinip şükretmeli, fakat gidişat devam ettiğinde ise dövünmemeli.. Çünkü böyle kimselerle evliliği kabul etmek, en başta bu olumsuzlukları kabul etmek anlamına gelir.
  6-Evliliği için boyundan büyük imtihanlar temenni etmemeli.. “Şehit hanımı olayım”, “Hasta çocuk bakma sevabı alayım”, “Fakir olsun da darlığa sabredeyim”, “Zengin olsun da infak edeyim” gibi şu haliyle sonucunu kestiremediği imtihanları dilememeli/çağırmamalı..
  7-Sevmek, gönül kaptırmak evliliği kimi zaman bir rahmete çevirse de çoğu kez aldatıcı olmuştur.. Onun için görerek evlenenler bir kez düşünecek ise, severek evlenenler üç beş kez daha fazla düşünmeli.. Sevenin gözünün kör, kulağının sağır olduğu hesaba katılırsa yanlışa düşmemek için daha fazla ince eleyip sıkı dokumalı.. Duayı elden bırakmamalı..
  8-Evlilik görüşmeleri “temiz” adaylar açısından genelde heyecanlı, çekimser, duygusal ve ‘ne yapacağını bilemez’ bir halde geçer.. Onun için süreci aceleye getirmemeli, özümsemek için akla ve kalbe zaman tanımalı.. En az beş aklı başına kişiyle istişare etmeli.. Bu istişareler kızın sınıf arkadaşları, gencin iş arkadaşlarıyla olmamalı.. Aileden, akrabadan, komşudan, kendisine fikir danışılan bir öğretmenden, hocadan görüş alınmalı..
  Evliliğe adım atmak zor değil fakat bitirmek hiç de kolay olmuyor.. Onun için insan elinden gelenin en iyisi için gayret göstermeli, Rabbine ve kendisine mazeretler hazırlamalı.. Yine de olmazsa “takdir” deyip sabretmeli.. Hiç olmayacaksa “boşanmak da helal” deyip uzatmadan geri dönmeli..
  Allah, bekarlarımıza salih-saliha eşler, içinde isminin zikredildiği ve şanının yüceltildiği cennet misali yuvalar ve cennete aday çocuklar ihsan etsin..Evlilerimize ise rızası uğrunda güzel hal ve gidişatlar nasip etsin.. (Amin)
  Alinti..

  • Gulpembe dedi ki:

   Cok anlamli bir yazi. Dua ederken dikkat etmek gerekir. Cunku kurani kerim insanin cahilliginden dolayi kendi hakkinda hayirsiz seyler de isteyebilecegini buyuruyor. Ayni zamanda “su olsun baska birsey istemem, hayatta encok istedigim sey…”gibi iddiali cumlelerden de kacinmak lazim. Kurani kerimden olan yada peyamberimizin yaptigi dualar en itidallisi muhakkak.

 2. Nurten dedi ki:

  Evet bu acelecilik duyguları yla kendilerini Diri Diri yakanlar çok fazla yanlış kararlar ömür Boyu acı çekmek demek .bataklık gibi girdinmi çıkamıyor sun kişi sabırlı olmalı ,Kendi değerinin farkında olmalı .yalnış karar ateşe gitmektir.

  Y

 3. Misafir dedi ki:

  Tanıdıklarım ve bildiklerimle sınırlı olarak söylüyorum:

  Şartlar yeterince tatmin ediciyse kadın bırakınız ikinci eşi dördüncü eş de olur.

  Yeter ki şartlar yeterince tatmin edici olsun.

  Yeni yetme ve duygusal kızlar hariç kadınlar çok eşliliğe öcü gibi bakmaz!

  Yeter ki şartlar yeterince tatmin edici olsun!

  Evlilik kadınlar için “altın dönemini” yaşarken normal zekaya sahip hiç bir kadının bilhassa maddi açıdan aleyhine bir tercih yapacağını hiç sanmıyorum.

 4. Abdullah BİR dedi ki:

  YARIM ELMA

  “…ama olmayacak birini de değerlendirmeye kalkışmayın. Özellikle vasıflı, eli yüzü düzgün ama evlenme işlerini halledememiş hanımlara İKİNCİ EVLİLİKLERİNİ yapmak isteyen kişilerin talip olması da bu cihetten bir durum” DEMİŞ

  Neden?

  Müslüman bir erkeğin sizin tabirinizle YAŞI GEÇMİŞ bir kızı “iyi, temiz niyetle ve sahih nikahını yapmak, mihrini vermek, iaşesini ve ihtiyaclarını karşılamak” vb şartları yerine getirerek ikinci hanım olarak almak, onunla evlenmek istemesi ALLAH’ın HÜKÜMLERİ’ne göre AYIP MI,YASAK MI, HARAM MI?

  “El alem ne der” korkusu Allah sevgisinin üzerine çıktığında insan farkında olmadan Allah’ın helal kıldığını (kendisine veya başkalarına) haram kılarak kendisine ve başkalarına zulüm eder.

  Tıpkı sizin yaptığınız gibi.

  Bir Müslüman olarak bu bakış açınızı değiştirmenizin sizin için daha hayırlı olacağını düşünüyorum.

 5. Gokce dedi ki:

  Bilhassa araci olan kisiler bazen yalan yanlis dogru olmayan sadece ” oyledir” “iyidir,” gibi temenni olacak seyler soyluyorlarsa cok daha dikkatli olmak lazim.
  Genc yasta dul kalmis bosanmis kadinlar bilhassa bu tuzaga cok daha cabuk dusuyor hele de araci olan kisi dindar hoca gibi vasiflar tasiyorsa.

  Aracilar, her iki tarafa iyilik ettiklerini dusunerek bilmedikleri konularda teminat veriyorlar.
  Kiz tarafi kendisini isteyen kisiyi is yeri komsulari uzak akrabalari bosanmissa bosandigi esi ile konusarak bu kisi hakkinda gercekci bilgiye ulasmali, yoksa sonucu omur boyu surecek bir cehennem hayati yada bosanma olabilir.

  • Abdullah BİR dedi ki:

   GOKCE HANIM’a…

   “Kiz tarafi kendisini isteyen kisiyi is yeri komsulari uzak akrabalari bosanmissa BOŞANDIĞI EŞİ ile konusarak bu kisi hakkinda gercekci bilgiye ulasmali…”

   Komşular ve akrabalar ile konuşulmasına bir itirazımız yok ama erkeğin BOŞANDIĞI KARISI ile konuşmak bu durumda yapılacak en soy sey, daha doğrusu HİÇ YAPILMAMASI gereken bir davranış sekli. Çünkü hiç bir kadın boşandığı kocası için O İYİ BİR İNSAN demez, bu hayatın doğal akısına ve mantıga ters bir durum. Çünkü o zaman o kadına ” MADEM O İYİ BİR ERKEK Dİ DE SEN NEDEN BOŞANDIN” demezler mi?

   Veya olaya tersinden bakarsak, sizce hangi kadın boşandığı erkeğin tekrar yuva kurmasını ve mutlu olmasını ister?

   Boşanmış kadınların tamamına yakını böyle bir durumda “Ben boşandım ve sıkıntı çekiyorum, ben evlen(e)medim, dul kaldım, oda bekar/dul kalsın ve sürünsün, bana yar olmayanı kendi ellerimle başkasına mı vereyim, onu kimseye yar etmem” diye düşünmez mi?

   Böyle yapan kadının veya ailesinin yola çıktığı yer/nokta yanlış olacağı için ulaşacağı sonuc da yanlış olur.

   • bir havva dedi ki:

    Selamun aleyküm
    Yazdığınız çekincelerde çok haklısınız. Sadece bir katkı olması açısından yazmak istedim. Bir evlilik seminerinde de eski eş ya da nişanlı ile görüşülmesini tavsiye etmişti, bir halk sağlığı uzmanı hanım. Ama o ” Nasıl ulaşabilirim eski eşinize/ nişanlınıza?” Diye karşı tarafa sormayı tavsiye etmişti. Şöyle de bir örnek verdi:
    Eski eşiyle görüşmek, ayrılık sebebini bir de ondan dinlemek istediğini söyleyen hanıma, evlenmek isteyen bey : size ne söyleyeceğini ben söyleyeyim. Şeker hastası olduğum için çocuk sahibi olamıyorum. Bu yüzden ayrıldık, demiş. Halbuki tamamen farklı sebepler söylemişmiş daha önce.
    Siz eski eş ya da nişanlıyla görüşmeyecek olsanız da karşı tarafın bu konudaki tepkisini/ açıklamalarını dinlemekte fayda var demişti.
    Ancak ben bunun iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum.

   • Gokce dedi ki:

    Salamun Alaykum,

    Bildigim kadariyla evlilik farz degil ,bircok kadin herkes evleniyor galiba benim de evlenmem lazim diye veya cevre, aile baskisi yuzunden olmayacak yurumeyecek evliliklere gozleri kapali razi oluyorlar.
    Gecmiste evlilikler ayni koyden komsu koyden yakin akraba ayni cevreden bildik tanidik arasinda olunca baska evliliklerde bilinmeyen bircek seyler, aile, genclerin gecmisi, birbirine uygunlugu filan ..bilinir ve ona gore secim yapilirdi.
    Simdiyse bircok evliliklerde gencler ya universite de tanisiyor ya da memur olarak tayin edildigi yerde tanidik uzere ya da tavsiye ile hic bilmedigi bir yorenin ,sehrinde yetisen biriyle evlilige karar veriyor. Bu durum beraberinde bircok problemi getiriyor.
    Koylu sehirliyle , zengin bir ailenin kizi yoksul bir ailenin genciyle, Asil bir ailenini kizi daha dusuk bir aileden gelmis biriyle olan evliliklerde ilk gunlerden problemler basliyor.
    Buyuklerimiz evlenmeden once iki gozunu ve kulagini iyi ac; evlendikten sonra da birini kapa diye tavsiye ediyorlar.
    Gencleri evlendirmeden once ailer araya girip digeri konusunda alt yapi arastirmasi yapmali. Seven kisi sevdigini anlatirken objective olamaz. O yuzden arkadasa kardese anne babaya sorulmamali..
    Bilhassa, Ikinci evliligini yapacak birinin talib oldugu kisi cok daha dikkatli olmali. Yasim geciyor diye acele etmemeli. Cok dikkatli arastirma yapmali. Kendisi olmasa bile bir yakininin bosanmis kisinin eski esi ile gorusmesinin gercekten, faydali olacagina inaniyorum.
    Genel olarak iyi mi kotu mu diye sormak yerine , hangi konu kendileri icin icin onemliyse o sorulur. Mesela cimri/musrif midir, Esini dovmus mudur, Agzi bozukmudur, Cocuklara karsi nasildir. Borcu var mi? Eve gelince butun vaktini Internetin /TV karsisinda mi geciriyor. Namazlarini kiliyor mu vs.. …Butun bunlari eski esten daha iyi kim bilebilir ki…
    Ben Hic bir insanin bosandigi kocasi/ karisi icin iyi insan demez fikrine katilmiyorum. Bazi insanlar belki konusmak isteyebilir bazilari kotuleyebilir bunu da dusunerek nihai karar verilebilinir.
    eski esi kotulemek sadece kadinlara mahsus bir sey de degil ki, bu platformda yazan erkeklerin tamami bosanmanin suclusu olarak eski eslerini goruyor ve buna da hic kimse yanlis demiyor.

 6. Süleyman dedi ki:

  Ben de yalım fazla olmasa da sanırım çok uzun seneler uğraştığımdan bu hisse kapılıyordum ara sıra anlamsızca. Dürüst konuşursam hep bir yedek planım vardı kafamda. Eğer nasip olmazsa şu amcaya aracılık için giderim, yok belki başka amcaya giderim diyordum ki bütün amcalar bitti. Aracılık yapacak kimse kalmadı görünürde 🙂 Çevremde de uygun gördüğüm birini göremiyorum şimdilik.

  Böyle olunca dün bir rüya gördüm. Rüyamda akşam namazına gitmiştim. Namaz kılınacak ama imam bekliyordu. Bende sabırsızca hadi hemen kıldırsın da çıkalım diye bekliyorum tabi. Diyorum ki şöyle işimiz var, o var, şu var. Niye vaktinde kılmıyoruz filan. Biraz kuran okuyun, hayırlı amel işleyin kılarız filan dedi. Baya bir 40 dk geçti ben sinirlendim. Dedim ki ben kıldıracağım. Bu sefer de ben kıldırırım geç bakalım dedi. Akşamı kıldık ve çıktık 🙂

  . Rüya basit ama beni nedense evlilik hususunda düşündürdü. Açtım bir tabire baktım. Akşam namazı gereken işlerin bitirilmesine işaretmiş. Sanırım ben evlilik işini bitirmeye çok yoğunlaşmışım ve çok gerekli görmüşüm ama sanırım bu rüya beklemem ve her şeyin bir vakti olduğuna işaret etti. Her ne kadar namazı vaktinde erkenden kılmak en güzeli olsa da sanırım bazen beklemekte gerekiyormuş. Tabi ben bu rüyadan bu şekilde anladım. Hakkımızda hayırlısı olsun.

  Tüm bekarlara Allah Gönüller’ine göre, onlar için en güzelini, en güzel vakitte nasip etsin.

  • Esma dedi ki:

   Süleyman Bey,
   Rüyanız hayr olsun inşallah. Bahsettiğiniz hisler bende de oluyor zaman zaman. Özellikle yaşça benden küçük olan arkadaşlarım evlendiklerinde sabretmek, beklemek biraz daha zor olabiliyor.
   Bazen kendimi çok hazır hissediyorum evliliğe. Sanki evlensem herşey çok güzel alacakmış gibi geliyor. Ama bazen de özellikle yaş olarak bana yakın arkadaşlarımın mutsuz evliliklerini gördükçe iyi ki beklemişim, hemen evlenmemişim diyorum.
   Bol bol dua edelim inşallah, Allah bütün bekarlara da bize de en hayırlı zamanda, hayırlı bir yuva kurmayı nasip etsin inşallah…

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Her insanın hayatında mutluluğa kavuşabilmesi için bir saat vardır. İş o saati kaçırmamakta… “ ( B. Fletcher)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku