Anne Baba Hakkı Ödenmez

02 Kasım 2011Mine İzgi12 Yorum »

Anne babanın çocuklarına bakışıyla, çocukların anne babaya bakışları çok farklıdır. Bunun için anne baba olmak gerekir. Mesela geçen gün katıldığım bir seminerde katılımcı genç kardeşim şunu sordu. “Annem babam bana 17 yaşıma kadar bakmışlar. Ben de yaşlandıklarında 17 yıl onlara bakarsam, haklarını ödemiş olmaz mıyım?”

Hayır güzel kardeşim olmazsın, olamazsın. Çünkü anne baba hakkı öyle sayılarla ölçülecek gibi değildir. Burada evlatlık bakış açısı vardır. Evladın bakış açısı, “nasıl olsa çok yaşlılar, ben de çok hakları var. İyisi mi onlara ölünceye kadar bakayım. Hem ne kadar yaşayacaklar ki…” şeklindedir. Yani biz onlara “ölsün” diye bakarken, onlar biye “büyüsün” diye bakmaktadırlar.

Görüyor musunuz, evladın bu niyeti yanında, anne babanın ona bakarkenki niyeti ne kadar ulvi ve kutsaldır. Yani evlat ile anne baba arasında niyet farkı vardır. Öncelikle bu niyeti düzeltmemiz gerekir. Onlar  karşılık istemeden bakarlar, evlatlar bakarken “ben baktığım için mirasın çoğunu bana bırakacaktır” diye bakar. Birinde mana vardır, diğerinde madde. Bunun için hemen şunu paylaşayım sizlerle. Kızımı Yetiştiriyorum kitabının 39. sayfasında güzel bir olaya yer vermiştim. Şöyle ki…

Anneler Hep Güzel GörürKüçük kız, kendini bildiği günden beri annesinden büyük bir şefkât görmüş ve ondan duyduğu sözlerle, pamuk prensesten daha güzel olduğuna inanmıştı. Annesine göre, kızı nur yüzlü ve badem gözlüydü. Bir tanecik yavrusuydu annesinin.Ama ilkokulu başlayınca işler değişti. Arkadaşları onun hiç de güzel olmadığını, hatta çirkin bile sayıldığını söylemekteydi. Küçük kız, önceleri onlara inanmadı. Çünkü herkes birbirini kıskanıyordu. Ama birkaç yıl içinde gerçeklerle yüzleşti. Annesinin bir pamuğa benzettiği yüzü, çiçek bozuğu bir cilde sahipti. “Badem” dediği gözleri ise şaşıydı. Vücudu da bir serviyi andırmıyordu.

Demek ki annesi onu aldatmış ve yıllar yılı çekinmeden yalan söylemişti. Genç kızın anne sevgisi, kısa bir süre sonra nefrete dönüştü. Evlenme çağına gelmiş olmasına rağmen yüzüne bakan yoktu. Üstelik de gözleri, bütün tedavilere rağmen düzelmiyordu.Genç kız, doktorların gizlice yaptığı konuşmalardan kör olacağını anladığında ifadelerle seven annesinin bu yalanlarına dayanamayıp evi terk etmeye karar verdi. Fakta annesi, uzak bir yerde iş bulduğunu söyleyerek ondan önce davrandı. Ve kazandığı paraları bir akrabasına gönderip ondan kızına bakmasını rica etti.

Genç kız, bir süre sonra görmez oldu. Karanlık dünyasıyla baş başaydı. Bu arada annesini hiç merak etmiyordu. Yalancıydı annesi, ölse bile kayıp sayılmazdı. Bir gün doktorlar, uygun bir çift göz bulduklarını söyleyerek kızı ameliyat ettiler. Ancak o, gözünü açtığında yine aynı yüzü görmekten korkuyordu. Fakat kör olmak zordu. En azından kimseye yük olmazdı.

Genç kız, ameliyat sonunda aynaya baktığında müthiş bir çığlık attı. Karşısında bir dünya güzeli vardı. Gerçekten de harika bir kızdı gördüğü. Yüzündeki bozuklar tamamen kaybolmuştu. Kemerli olan burnu düzelmiş, kepçe kulakları normale dönmüş ve yaban otlarını andıran saçları, dalga dalga olmuştu. Genç kız, yanındaki yaşlı doktora sevinçle sarılarak; “sanki yeniden dünyaya geldim,” dedi.

“Yüzümde hiçbir çirkinlik kalmamış. Estetik ameliyatı siz mi yaptınız?” Yaşlı doktor; “Böyle bir ameliyat yapmadık kızım!” diye gülümsedi. “Annenin bağışladığı gözleri taktık. Sen, onun gözünden gördün kendini!”

 Annenin rızası Beyazıdı-ı Bestami Hazretleri şöyle der:

—Halk, bulunduğum mertebeye beni erdiren hususla ilgili olarak değişik yorumlar yapıyorlar. Ne o, ne bu? Ben neye erdimse “annemin rızasını” kazandığım için erdim.

Annelerin Cennet TacıCennet halkı, özel bir toplantı için davet edilmişlerdi. Annelere taç giydirilecekti. Herkes geniş bir halka olmuştu. En içteki halkayı anneler oluşturuyordu. Derken bir melek, gözleri kamaştıran bir ışıltıyla ortaya geldi. Elinde türlü türlü rengârenk mücevher çiçeklerle süslenmiş değerli bir taç bulunuyordu. Tacın parlaklığı çok fazlaydı. Melek tacı havaya kaldırıp:

—Cennetteki annelere bu taç takılacak. Bu özel bir taçtır ve üzerindeki her bir değerli taştan olan çiçekleri, Allah özel olarak seçmiştir, dedi. Sonra da tacın üzerindeki değerli taştan olan çiçekleri tek tek anlatmaya başladı.

—İlk gördüğünüz yeşil çiçek zümrüt taşından olup, annelerin tahammül ve sabrı için. Siz anneler, geceler boyu uyanık kalıp çocuğunuzun eve gelişini beklediniz. Nice geceleri onların yataklarının yanında geçirdiniz. Hastalandıklarında ateşlerinin düşmesini beklediniz. Küçücük de olsa yaralarının iyileşmesini beklediniz.

Şu yakut çiçekler, onları doğru yola yönlendirdiğiniz için. Çünkü siz onlara, Allah’ı ve emirlerini öğretmeseydiniz, şimdi burada sizinle birlikte olamazlardı.

İhtiyaç anında hep yanlarında olduğunuz, çocuklarınıza zaman ayırdığınız ve onları karşılıksız sevdiğiniz için, tacınıza bu safir taşlı çiçekler konuldu.

Şu lâl taşlı çiçekler de, secdede ve dua halinde geçirdiğiniz zamanlar için. Çocuklarınızı Allah’ın rahmetine emanet edip, onların da Allah’a iman etmesi için dua ettiğiniz için.

Çiçeklerin ortasına yerleştirilmiş şu inci taneleri de, sizin yaptığınız fedakârlıklar için. Çocuklarınız bu fedakârlıklarınızın bazılarından haberdardı, bazılarını ise hiç bilmediler. Siz onların mutlu ve sağlıklı olmaları için, büyümeleri için nice fedakârlıkta bulundunuz.

Ve nihayet bütün değerli taşların en büyüğü olan şu kırmızı elmas da, çocuklarını kaybetmiş anneler için. Onlar çocuklarını cennete kendilerinden önce gönderdiler. Bu en değerli fedakârlık, en değerli taşla ödüllendirildi.

Melek, tacın üzerindeki taştan çiçekleri böylece tek tek anlattı ve sözlerini şöyle tamamladı. “Bu taçla, annelerin güzelliği tamamlanacak. Annelerle de Cennetin güzelliği tamamlanacak. Çünkü Cennet, annelerin ayağı altındadır.”

 Anne Babaya Karşı Görevler:

*Konuştuklarında, onları dikkatlice dinlemek, ciddiye almak, önemsemek, saygı duymak, ilgilenmek

* Kalktıklarında ayağa kalkmak, saygı göstermek

* Çağırdıklarında derhal cevap vermek, nazik davranmak, özür dilemek, selam verip hal hatır sormak

*Onlara merhamet etmek, şefkatle bakmak, ihtiyaçlarını gidermek

* Öfkelenmemek, sert bir biçimde karşılık vermemek

* Makul emirlerine karşı gelmemek.

                  mineizgi@mynet.com

Okunma Sayısı : 5.519

Yorum yapın

“Anne Baba Hakkı Ödenmez” için 12 Yorum

 1. Gülşen Kahya diyor ki:

  Ne guzel bir insanmissiniz dün kitabınızı aldim elimden birakamiyorum kızım iki yaşında. Sizi biraz tanımak için araştırmak istedim ve yazılarınızı okuyuncada dahada etkilendim. Gercekten başarılar

 2. hatice bozoğlu diyor ki:

  Ailemin istemediği biriyle kaçtım ama babam bana beddua ederek hakkını helal etmediğini her seferinde söylüyor ve beni evlatlıktan ve mirasından red ediyor ne yapmalıyım.

 3. selva nizamoğlu diyor ki:

  Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuh mine ablacım. öncelikle yazın için çok teşekkürler Rabbim Razı olsun. Senden ve yazılarından çok istifade ettim. her zaman Rabbimize dua ediyoruz. Rabbim anama babama ihsan ve iyilikle davranmayı nasib et diye. gerçekten de annemden ve babamdan tabi tüm anne babalardan Allah razı olsun. bizlerin bu zamana kadar yetişmesinde yardımcı oldular. onların vesilesiyle Rabbimizi tanıdık, bu Rabbimizin bir nimeti bizlere mümin anne babalar nasib ederek kendisine yol buldurdu çok şükür.gerçekten annem ve babam çok sabırlı ve çok merhametliler. eger onlar böyle olmasaydı bugun ben ben olmaya da bilirdim. anneme babama çogu zaman kusurlu da davransam onlara hep dua ediyorum onlar inşaAllah hayırlı evlatlar yetiştirdiler sadakayı cariye olacaktır bu onlar için inşaAllah. onların bizim kusurlarımıza sabretmelerinin karşılıgını Rabbim onlara katbe kat vereceginden hiç bir şüphem yok inşaAllah. Rabbim kardeşlerimle beraber bana, ana ve babamıza ihsan ve iyilikle davranmayı onlara çok saygılı olmayı nasib etsin amin.Sana da çok teşekkür ediyorum. Allaha emanet ol… :)

  • mine diyor ki:

   Aleykum selam Selvacım, bu ne güzel email böyle, teşekkür ederim. Sen de duygularını çok güzel anlatmışsın, eminim annen baban da senin gibi bir evlatları olduğu için Allah’a şükrediyorlardır. Rabbim şikayet eden değil, şefaat eden evlatlar yetiştirmeyi nasip etsin. Sana ve güzel aile ben de teşekkür ediyorum.

 4. nimet diyor ki:

  evet şuan zor günler yaşıyorum ve annem en büyük destekçim, iyiki annelerimiz var, hayattaken onların kıymetini bilmek çok güzel. tecrübe eden biri olarak anneliğin kutsallığını ve evlatların her zaman onu muhtaç olduğu gerçeğini biliyorum. allah onlara hayırlı ömürler versin… yazınız için teşekkür ederim.

  • mine diyor ki:

   Zor günler geçirdiğini söylüyorsun Nimet kardeşim, ama unutma bu zor günler geçecek ve sen birçok şey öğrenmiş olacaksın. Sadi’nin güzel bir sözü var; “akıllılar istediği şeyi, akılsızlar başkalarının istediğini öğrenir.” Yaşadığımız her olay, kişisel gelişimimiz için gerekli ve destekleyicidir. Önemli olan almamız gereken dersi doğru almaktır.
   eğer olayların bize anlatmak istedği dersi alamazsak, benzer olaylar zinciri devam eder, ta ki gereken dersi çıkarana kadar…

 5. büşra diyor ki:

  hayırlı bayramlar mine abla,bu vesileyle tüm herkesin bayramını tebrik ediyorum. özellikle bu yazınız çok hoşuma gitti. belki bayramın son günü gördüm ama lütfen anne babalarımızı uzakta olsa bayram günleri hiç değilse yanlız bırakmayalım. sonra dünya değiştirdiklerinde timsah gözyaşı dökmenin anlamı yok. işte yazınız bunun için bana çok anlamlı geldi. allaha razı olsun.

  • mine diyor ki:

   teşekkürler Büşracım, ben de senin vesilenle herkesin geçmiş bayramını tebrik ediyorum. Evet, yarın için ağlamak yerine bugün ne yapabilirimi düşünmek daha mantıklı…

 6. Elif diyor ki:

  Ya anne olmayı hak etmeyenler?
  Ya çocuklarını kendilerinden fersah fersah uzaklaştıranlar…
  Ya kendinden nefret ettirenler…
  Çocuklarına sahip çıkmayıp, ona buna hakkı olmayan insanlara bile laf söyletenler…

  Ya, ya, ya… diye gider bu böyle…

  • mine diyor ki:

   haklısın Elifcim, öylesi anne babalar da yok değil elbet. Ama bize düşen Veysel Karani gibi bir evlet olmak, Veysel Karini’nin annesi gibi bir annemiz olsa bile…

 7. reyhan diyor ki:

  Allah razı olsun sizden,son anlattığınız taç meselesi öyle iyi geldiki bana.bir anne için evlatları yük olmaz bu kesin ama 3 tane ve yaş aralıkları yakınsa ve gurbette tek başına yetiştirmeye çalışıyosan bazen tükeniyo gibi olabiliyo bi anne.ama bu yazıdan sonra elh… tükenmek değil dirilmek ki ne dirilmek çok teşekürler:)

  • mine diyor ki:

   Haklısınız Reyhan Hanım, insan bazen iç açıcı şeyler duymak istiyor, bu da insan beyninin görsel çalışmasıyla ilgili bir durum. O yüzden tükenmeye değil diriltmeye devam edeceğiz inşallah, sizlerden de böylesi güzel mesajlar almak bizleri diriltiyory. Dua ediyor ve dua bekliyoruz, desteklerinizi eksik etmeyin, Rabbim yardımcımız olsun inşallah…

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Yeni müfredatta cinsiyet eşitliği ne kadar yer aldı bilmiyorum. Bilgi sahibi olan okuyucular yazarlarsa memnun olurum.) Yeni okul dönemi açıldı, Allah sonumuzu hayreylesin. Özellikle "okul dönemi" dedim, ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Bir insan niçin yaratılmışsa ona o kolaylaştırılır. “ ( Hz. Muhammed s. a. v )

Kitap

Çocuğunuzun Sahibi Değilsiniz

“Sormamız gereken soru şu: Geçmişimizin şimdiki yaşamımızı ne kadar süre daha yönetmesine izin vermek istiyoruz? Daha ne kadar başka bir zamanın hayaletleriyle savaşmak istiyoruz?" #drshefalitsabary nin kitabını internette kitap araştırmaları ...
Devamını Oku