Avrupa Boşanıyor

04 Kasım 2017Haberler4 Yorum »

bosanma-psikolojisiBatı’da yozlaşma, aile kavramını çökertti. Boşanma ve gayri meşru doğumlar Avrupa’da, son 50 yılın en üst seviyesine çıktı. Avrupa’da doğan her 2 çocuktan 1’inin babası bilinmezken çiftlerin çocuk sahibi olmak yerine kedi köpekleri ‘evlat’ edinmesi dikkat çekiyor. AB istatistik verilere göre, AB ülkelerinde 1964 yılında 3,3 milyon evlilik gerçekleşirken, bu oranın 2017 yılında 2 milyona kadar gerilediği ortaya çıktı. Aynı süreç dikkate alındığında, boşanan çiftlerin sayısı 330 binden 1 milyona yükselerek, yozlaşan ve çöken aile yapısının boyutunu gözler önüne serdi.

ABD ’DE AYNI TABLO

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından yayımlanan verilere göre, ABD’de de tablonun pek farklı olmadığını ortaya çıkıyor. OECD’ye göre, ABD’de 1975 yılında yüzde 14,3 olan evlilik dışı doğum oranının günümüzde 40,3’e yükseldiği aktarılıyor. Gençler arasında evlilik dışı oranın yüzde 90’lara kadar çıktığı ifade edilen verilerde, anne olma yaşının artması ile evlilik dışı doğan çocuk oranının düştüğü gözlemlendi.

2 KİŞİDEN 1’İ BOŞANIYOR

Avrupa’da ekonomik bunalımın ve siyasette oluşan dengesizliğin en önemli sebebi ailede yaşanan büyük çöküşün olduğu dikkat çekerken, boşanma ve gayri meşru doğum oranlarındaki artış bunu kanıtlar nitelikte. Yozlaşmanın boyutunu ortaya çıkaran Avrupa İstatistik Ofisi’nin verilerine göre, Avrupa Birliği ülkelerinde 1960 yılında boşanma oranları yüzde 10 iken, günümüzde ise bu oranın yüzde 50 civarında seyrettiği ifade ediliyor.

AB ülkelerinde 1964 yılında 3,3 milyon evlilik gerçekleşirken, bu sayının günümüzde 2 milyona gerilediği belirtiliyor. Boşanan çiftlerin sayısının 330 binden 1 milyona yükseldiğine dikkat çekilen verilerde, evlilik dışı doğan çocuk sayısının günümüzde yüzde 40’ın üzerine çıktığının altı çiziliyor. Evlilik dışı doğumun en fazla olduğu Avrupa ülkeleri, İzlanda, Bulgaristan ve Estonya olurken, en düşük olduğu ülkeler ise Yunanistan, Kıprıs ve İsviçre oldu.

Milli Gazete

Okunma Sayısı : 855

Yorum yapın

“Avrupa Boşanıyor” için 4 Yorum

 1. Ayse diyor ki:

  Babalar cocuklari aldiklarinda nasil bakacaklar ki
  Cocuk bakmak kadin fitratina daha uygundur.Mahkemede her yil yaz aylarinda 1 ay cocugun babada kalma karari veriliyor.Ben hic 10 gunden fazla cocuga tahammul eden baba duymadim.En gec 10.gunde anneye gonderiyorlar.Ancak anneye cok kini varsa 1 ay baba aliyor.Anneyle telefonla gorusmesine bile izin vermeden .Bu zalimlik degil mi? Bazen anneler buyuk cocuklarini babaya vrriyorlar.Baba en fazla 6 ay dayaniyor.Sonra anneye geri yolluyor.Eger anne gostermiyorsa gider dava acarsiniz
  Erkege de yeterince hak verilmis.Anne evlenince niye babanin cocugu alma hakki oluyor.Yeterince kadin haklari gelismis olsaydi boyle bir kural olmazdi.

 2. koray diyor ki:

  asıl işin kötü tarafı sözde bizden .artık eminim. sahte dindar yöneticiler başta. sürekli feminist kadınların istediği kanunları çıkartıyorlar. hele bifatma şahın varkı bakan iken neler yaptı. halen tv lerde kadına şiddet diye hop kalkıyor hop iniyor. ualn benim çocuklarım malım param yaşama sevincim umudum bitti. sırf pskolojik baskı yapıyormuşum. hemde kadına çene ile. ölmüşüm zaten ne devleti nede kolluk güçlerini takar mıyım. gel gelelim Allah ın kanunları var. ondada karar veremedim .bir hoca çıksada fetva verse erkeğin elinden çocuğunu olan parasını alan bu devletle cihat yapmak .farzmı değilmi. yaALLAH IN hükümleri YADA belimizi lkıran hukumumetin hukumleri

 3. esra diyor ki:

  Hiç gidip yakından gözlemleme fırsatım olmadı ama Arap ülkelerinde de boşanmanın oldukça yaygın ve çok ilginç normalleşmiş bir durum olduğunu arap arkadaşlarım vasıtasıyla öğrenmiş ve çok şaşırmıştım. Boşanmış kadına ve erkeğe dul, hatta lekeli, hatta defolu gözle bakılan bizim toplumumuzla karşılaştırınca çok şaşırmıştım. Hangisi normal hangisi anormal bilemedim.
  Avrupa’daki durum daha farklı tabi. Medeni hukukumuzda aynı veya çok benzer olduğu için bizdeki boşanma meselesi ne yazık ki tamda onlarınkine benziyor. Avrupalı bir arkadaşım boşandığı eşine ve iki çocuğuna ödediği nafakadan dolayı geçim zorluğu çektiğini söylemişti. Boşanmış aile tipine uyum sağlamış görünüyorlardı, muhakkak ki hayata bakışları da bizimkine benzemediğinden bir tek maddi kısmın oları rahatsız etmesi oldukça anlaşılırdı.
  Bizim toplumumuzda ise durum çok daha vahim, geleneğimize inancımıza alışmışlığımıza uymayan bir medeni hukuk, bir yandan bolca mahalle baskısı…

  • Ayse diyor ki:

   Nafaka odemeyince baba peki iki cocuga kim bakacak anlayamadim.Anne tek basina mi bakacak ki cogu zaman gercek hayatta bosanan kadinlar cocuga kendisi bakiyor.
   Baba zengin bile olsa mahkeme surecinde gelirini dusuk gosteriyor mal kaciriyor.Insanlari yanlis bilgilendirmeyelim.Nafaka yatirmamak icin kirk takla atiyor babalar.Sonra da 4 es almaktan bahsediyorlar.Daha bir kadinin ve bir cocugun sorumlulugunu kaldiramiyorlar.
   Bosanma oranlarinin azalmasi icin erkek analarinin ogullarini narsistik yetistirmemesi lazim.Erkeklerin aile babasi olmayi esine ve cocuklarina iyi davranmayi sorumluluklarini yerine getirmeyi ogrenmesi gerek.Kadinlar mal degildir.Kadinlarin da bir birey oldugunu bu toplum zamanla ogrenecek.
   Arap toplumundacok eslilik var ama orada kadinlar omrunde birkac kez evlilik yapabiliyorlar.Sahabe annelerimiz de omurlerinde birkac evlilik yapmislardir.Bizim Anadolu kulturunde tek eslilik ve omur boyu suren evlilik makbuldur.

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Yeni müfredatta cinsiyet eşitliği ne kadar yer aldı bilmiyorum. Bilgi sahibi olan okuyucular yazarlarsa memnun olurum.) Yeni okul dönemi açıldı, Allah sonumuzu hayreylesin. Özellikle "okul dönemi" dedim, ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Merhamet en etkili silahtır; kalbe kadar işler ve ebediyete kadar iyileşmeyecek yaralar açar. “( LAvigerie)

Kitap

Çocuğunuzun Sahibi Değilsiniz

“Sormamız gereken soru şu: Geçmişimizin şimdiki yaşamımızı ne kadar süre daha yönetmesine izin vermek istiyoruz? Daha ne kadar başka bir zamanın hayaletleriyle savaşmak istiyoruz?" #drshefalitsabary nin kitabını internette kitap araştırmaları ...
Devamını Oku