Ben Büyüdüm mü?

24 Mayıs 2019Kitaplarından BölümlerYorum Yok »

yalnız çocukAyşe, o akşam televizyonda bir programa çıkacak olan kız kardeşinin üç yaşındaki oğlu yalnız kalmasın diye yeğeninin yanına gelmişti. Geç bir saat olmuştu ve Ayşe’nin çok uykusu gelmişti. Odada sessiz sesiz, kendi kendine oynayan yeğeni Ömer’e, annesi televizyona çıkınca onu uyandırmasını söyleyip uykuya daldı.

Ayşe, Ömer’in “Teyze, teyze annem çıktı” diye seslenmesi ile açtı gözünü.

Ayşe programı izlerken Ömer’in yine her zamanki gibi televizyona çıkan annesinin yüzüne bakmadığı dikkatini çekti, sırtı televizyona dönük oturuyordu.

Programın sonlarına doğru spiker, kız kardeşine özel bir soru sordu. “Siz güçlü, başarılı bir kadınsınız; aynı zamanda annesiniz. Gecenin bu vakti buradasınız. Bu koşturmada çocuğunuzla yeterince ilgilenebiliyor musunuz?

Ayşe kız kardeşinin sinirlendiğini ve renginin attığını fark etti. Beklemediği bir soruydu bu. Önce bir yutkundu sonra: “Benim çocuğum büyüdü, bana ihtiyacı azaldı.” dedi. O ana kadar annesinin yüzüne bakmayan Ömer dönüp annesine baktı. Sonra yavaş yavaş teyzesinin yanına geldi. Güzel iri gözlerini teyzesinin gözlerine dikip, bütün masumiyeti ile sordu:

“Teyze ben büyüdüm mü?”  

Ayşe’yi hüngür hüngür bir ağlama aldı. O an fark etti yeğeninin ne kadar yetim olduğunu, yalnız olduğunu. Babası, aile büyükleri, maddi imkanlar her şey vardı fakat hiçbiri onu bırakıp giden annenin yerini tutamamıştı. Annesinin televizyona çıktığında yüzüne bile bakmamasının bir protesto olduğunu fark etti. Ayşe, o akşam Ömer’in gözlerinde annesine duyduğu büyük kırgınlığı gördü.

Sema Maraşlı/ “Güçlü Kadınlar Neden Mutlu Değil’ kitabından gerçek bir hikaye

Okunma Sayısı : 2.462

Yorum yapın

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Şu an ocak 2019, bu süreçte ders kitaplarından bütün cinsiyet rolleri çıkartıldı ve 162 okul pilot okul olarak seçildi "cinsiyet eşitliğine duyarlı okul" adı altında cinsiyetsiz ...
Devamını Oku

Güzel Söz

" Yumuşak muamele kimde bulunursa onu güzelleştirir. Yumuşaklık kimden söküp alınırsa onu çirkinleştirir. (Hadis-i Şerif) "

Kitap

Bitik Erkekler

Uzun zamandan beri siz Değerli ÇocukAile Okurlarıma tavsiye etmeyi düşündüğüm fakat hakkında yazma fırsatı bulamadığım için tanıtmayı geciktirdiğim, herkesin okuması gereken bir kitap “Bitik Erkekler” Kitapta erkeklerin her alanda nasıl geri ...
Devamını Oku