Bencillik Sarmış Dört Bir Yanı

28 Şubat 2018Nagehan İpek8 Yorum »

Nagihannn___-150x1501Son yıllarda cümlemizi bencillik hastalığı sardı diye düşünüyorum. O kadar çok ben merkezli bir yaşamın içindeyiz ki, biz olma kavramını unutturacak boyutta. Sanki bencillik kara bulut misali insanlığın üzerine çökmüş, hepimiz bunun içinde “biz” olabilme aydınlığına çıkamayacak gibiyiz.

Bulaşıcı hastalık misali süratle yayılan “ben” virüsünün, bu amansız hastalığın pençesinde inim inim inliyoruz. Ruhumuz acı içinde ve ne yazık ki farkında değiliz. Zararları ve kayıpları öyle tahrip ediyor öyle yakıp yıkıyor ki köleye çeviriyor adeta ruhumuzu. Bununda farkında değiliz.

Ne güzel söylemiş Hz. Şems Tebrizi: “Eğer hâlâ “ben” demekten vazgeçmiyorsan, dizginlerin hâlâ nefsinin elindeyse, sen bu esarete boyun eğiyorsun demektir.”

Ben mücadelesi içinde incittiğimiz sayısız insanları ne zaman fark edeceğiz?

Ne çok bencillik rüzgârına kapıldık lodos misali. Kırıp döküp ezip geçiyoruz. Her sohbette ben, her yaptığımız işte ben, her baktığımız yerde beni görebilme isteği, hatta her fotoğrafta öz çekim yapma çabamız… Allah’ım bakmalara doyamadık kendimize! Kendimizden bahsetmeye doyamadık!

Bu gidiş nereye kadar?  Sormaya korkar hale geldik.

Hayatın her alanında benlik mücadelesi, “Dünya sanki sadece benim etrafında dönüyor.” çabası…

Bu can, benliğin sevdasına düşmüş, kendisi için feda edilenleri görmez, duymaz hale gelmiş.

Ey zavallı fani. Kendinden ödün vermeyip bencillik kitabını yazarken sen… Senin refahın ve kurtuluşun için benliğini cephede kurban veren şerefli fanilerden haberin var mı?”

Sen en özel gördüğün, vazgeçemediğin, en kıytırık anlamsız şeylerinin gönlünü güderken, tüm varlığını kurban verenler var.

Konforun ve aç gözlülüğün tutsağı içindeyken, bu can kurban vermenin şerefini, tüm bu zincirlerini kırıp nasıl bilecek?

“Bencilliğin, açgözlülüğün, konfor arayışının karşısında silahlarınız; samimiyetiniz, sabrınız ve doğruluğunuz olsun!” Muhyiddin Şekûr

İşte “ben” hastalığına ilaç hükmünde bir söz. Bencilliğin acı sonuçlarına karşı ısrarla, asla vazgeçmeden, yeniden niyetleri tazeleyerek önce kendi nefsimizden başlayacağız bu silahlanmaya. Samimiyeti bu kalplere öyle yazacağız ki iletişim içinde olduğumuz herkes okuyabilecek ve kendi kalbine bunu tekrar tekrar yazabilecek.

Öyle hoşgörü yelpazemiz geniş olacak ki şikayetlenmeyi unutturacak ve sabrı ilmek ilmek gönle örecek şekilde olmalıyız.

Sabrın silahı elimizde, nöbetteki asker misali bir an gözünü kırpmadan, dimdik, eğilip bükülmeden, net bir duruş içinde olabilme duası ile…

Okunma Sayısı : 2.442

Yorum yapın

“Bencillik Sarmış Dört Bir Yanı” için 8 Yorum

 1. vuslat diyor ki:

  Allah cc razı olsun

 2. pınar diyor ki:

  Nagehan ablacım ellerine ve yüreğine sağlık.Yine harika bir yazı olmuş.Allah bizi ”ben” kelimesinden korusun..

 3. Muhsin Tozlu diyor ki:

  Çok güzel anlatmışsınız. tebrik e3derim efendim..

 4. dmitryck diyor ki:

  Ne güzel anlatmışsınız, içim ısındı. Bozcaada çok güzel bir yer. Ama orada yaşamak bambaşka bir şey. Siz anlatınca hem heves ediyor insan hem de kolay olmadığını anlıyor. Sevgiler

 5. camila diyor ki:

  Öyle olsun bakalım.

 6. Abdullah hasan diyor ki:

  Sikayet etmek kişinin harekete geçmesine, eksiklerim varmı düşüncesine ulasmiyorsa zararlıdır, yoksa yaranın tedavisi gerekiyor diye sikayetlenmek tedavi yolunun aranma delilidir.

 7. Ferhadi diyor ki:

  Ben diye diye bizi unuttuk. Eskiler biz derdi. Nefislerine pay çıkarmazlardı.

 8. A. Doğan diyor ki:

  Allah razı olsun efendim.
  Çok teşekkürler. Sağolun

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Şu an ocak 2019, bu süreçte ders kitaplarından bütün cinsiyet rolleri çıkartıldı ve 162 okul pilot okul olarak seçildi "cinsiyet eşitliğine duyarlı okul" adı altında cinsiyetsiz ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ En eğitimli kişi yaşadığı, yaşadığı hayatı en iyi anlayandır. “ ( Hellen Keller)

Kitap

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Algı Yönetimi ve Manipülasyon "Kanmanın ve Kandırmanın Psikolojisi" kitabı nasıl kandırıldığımızı çok iyi gözler önüne seren bir kitap. Mücahit Gültekin kitapta bilimsel açıklamalarla birlikte günümüzden ve İslam tarihinden örneklerle  yalın bir ...
Devamını Oku