Berat Kandili’nin İhyası

30 Nisan 2018Haberler5 Yorum »

berat çiçekEn Mühim İşimiz:Berat Kandili’nin İhyası

Mübarek “üç aylar”dan Şâbân-ı şerîf içindeyiz; Ramazan’a az kaldı. Hem on bir ayın sultanı ve mü’minlerin sebeb-i gufrânı Ramazan’ın heyecanı içimize düştü, hem de “Berat gecesi”nin telaşı gönlümüzü kapladı.

Şaban ayı, Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) hazretlerinin ayıdır; Efendimiz bu ayda; geceleri sabahlara kadar ibadet ederdi; çok oruç tutardı. Hz. Âişe validemiz (ra.) sebebini sorunca buyurmuş ki:

“Ya Âişe! Bu, melekü’l-mevte (Azrail) o sene içinde vefat edeceklerin isimlerinin yazdırıldığı aydır. Ben de ismimin ancak oruçlu iken kaydedilmesini seviyor ve istiyorum.”1

Ashâb-ı kirâm ve geçmiş evliyâullah büyüklerimiz bu ayda çok oruç tutar, çok Kur’ân-ı Kerîm okurlar, Peygamber Efendimize çok salavat getirirler, af ve mağrifet olunmak için onu tevessül edinirlerdi; zenginler zekâtlarını bu ayda fakirlere verip, onların Ramazan orucu için kuvvetlenmelerini düşünürler, valiler durumu şer’an müsait mahkûmları hapisten azat ederler, tüccarlar borçlarını alacaklılarına öder, hesaplarını kapatırlar; çoğu Ramazan hilalini görünce de gusül abdestini alıp itikâfa girerlerdi.

Leyle-i Berâet, Berat gecesi, Şaban ayının en mühim gecesidir; yılın da en mübarek, en dikkat edilecek, ihya olunacak gecelerinden biridir, meleklerin bayramıdır; bu gece yeryüzüne çok rahmet, bereket ve hayır iner; çok mü’minler af ve mağfiret olunur; ancak şirke bulaşanlar, birbirlerine kin tutanlar, dostlar ve akraba ile ilgiyi kesenler, sihir yapanlar, kâhinler, ayyaşlar, faizciler, namusunu satanlar hariç!

Berat gecesinde eceller, rızıklar, hacca gidecekler, ölecekler, saidler, şakiler, senenin mühim olayları yazılır, tespit olunur, kesinleşir; kimi Allah’ın rahmetine erer, kimi mahrum kalır; kimi mükâfatlandırılır, kimi cezalanır; nicesinin kefeni hazırlanmıştır, o çarşıda alış verişte; kiminin kabri kesinleşmiştir, o gafilce eğlencede; nice gülen vardır, eceli yakın; nice bina vardır, sahibi toprağa girecek; nice cennet uman vardır, cehennemde yanacak; nice sevap uman vardır, ikaba uğrayacak; nice kâr bekleyen vardır, zarara çarpılacak…

Berat gecesi müthiş bir gecedir; Hasan-ı Basrî hazretleri bu gecede evinden çıkmıştı, yüzü sapsarı; sanki kabre konulmuş da kalkmış… Sebebini sordular bu korku, hüzün ve kederin, buyurdu ki:

“Vallahi gemisi parçalanmış bir kimse benden daha fena durumda değildir; çünkü işlediğim günahlarımı kesinlikle biliyorum ama iyiliklerimin kabul olduğundan şüphedeyim, acaba halim ne olacak diye telaştayım…”

Sevgili kardeşlerim, bu mühim gece için öncelerden hazırlanın, oruçlar tutun, zekâtlar, sadakalar verin, salât u selâmlar getirin, çok zikir yapın, tevbe edin, Kur’an okuyun, nafile namaz kılın, sıla-i rahîm yapın, ağlayın, dua edin, Mevlaya yalvarın da sizi, bizi mağfiret eylesin, adımızı “Dîvân-ı Süedâ”ya kayıt buyursun, bahtımızı güzel kılsın, rızkımızı bol versin, nusretiyle bizleri ve mücahid kullarını takviye etsin, zaferlere erdirsin; fütûhât ve füyûzâta mazhar kılsın, başımızdan musibetleri, belaları, cezaları, kötülükleri uzaklaştırsın, bizleri iki cihanda aziz ve bahtiyar eylesin!

Yoksa bu âlemin hayhuyu bitecek gibi değil; dünya boş ve fâni; baki ve ebedî olan âhiret! Allah cümle ümmet-i Muhammed’i nevm-i gafletten ikaz buyursun, hakkı görüp ona uymayı, batılı sezip ondan korunmayı, âhirete iyi ve tam hazırlanmayı nasip ve müyesser eylesin!

Prof.Dr.Mahmud Es’ad Coşan

 

Okunma Sayısı : 2.600

Yorum yapın

“Berat Kandili’nin İhyası” için 5 Yorum

 1. Feyza diyor ki:

  …. Hanim,
  Size tavsiyem (ki siz benden daha tecrubelisiniz ama okudum ve aklima ususenleri yazmak zorunda hissediyorum.);
  nasilsa kendi aileniz yakininizda ve siz muhtemelen ev hanimisiniz. Sair zamanlarda, esiniz evde olmadigi gunduz vakitlerinde de izin vermemezlik yapmiyorsa esiniz size, izni dahilinde annenize ugrayip onu gorebilir, yardim edebilirsiniz. Size tavsiyem, bunlari k.valide tarafiniza fazla aksettirmeyin ve hatta esinizi de akrabalarinizin her geldigi zaman ailenize gitmesine mecbur birakip sogumasina ve ortamin gerilmesine sakin musade etmeyin. Oyle bir ortam olusturun ki, esiniz ailenizin karsi apartmanda oldugunu yeri gelsin unutsun dahi..ona bu rahatligi verirseniz, hem siz ailenizle yalniz oldugunuz vakitlerde goze batmadan daha rahat bir iletisim kurabilirsiniz kimsenin gozunun icine sokmamis olursunuz bu durumu, hem de yakinliktan dogan “fazla muhabbetin” esiniz ve aileniz arasindaki saygi ve hurmet cizgisinin asilmasindan korumus olursunuz aile iliskilerinizi.
  Erkek tarafi bunu bazen gurur meselesine donusturebiliyorlar. Surekli kiz tarafiyla hasir nesir olan ogullarina zulum edildigini, ogullarinin hanim koylu oldugunu dusundukleri icin erkekler de annelerine hanimi tarafiyla fazla gorustugunu belli etmek istemeyebiliyor hatta bu yuzden gorusmeyi seyreklestirmek isteyebiliyorlar. Bu dengeyi kurmak sizin elinizde. Akrabalarinizla her toplantida esinizin gorusmesini sakin sart kosmayin. Izin verdigi surece siz gidin, vermiyorsa arada anne babanizi ziyaret etseniz kafi. Yani bu olusan manzaranin hayatinizda hicbir kotu tesiri olmadigina once esinizi sonra ailesini ikna ederseniz babanizin tasinmasi unutulan bir hadise olup siz de zamanla ailenizle daha kolay iletisim kurmayi basarabilirsiniz. Nasilsa yakin evleriniz.
  Yanlis anlamayin, iyiliginiz icin soyluyorum. Siz bu guveni ve rahatligi esinize ne kadar verirseniz kendi mutlulugunuza o kadar fazla yatirim yapmis olur o denli rahat gorusursunuz ailenizle yoksa yarin oburgun evden tasinmayi dahi goze alabilir esiniz eger aile ici yakinliktan cok rahatsizlik duyarsa ve yine siz uzulursunuz.
  cunku bunlar toplumumzda cok yasanan hadiseler.
  Ilerde eltiniz asi bir kiz olursa bu da sizi etkilemesin. Cunku her kim ne yaparsa kendine yapar. Siz k.validenizin degil Allah’in adaletine guvenin cunku guvenecek baska bir dalimiz yok bizim.
  Bebeginiz olacak insaallah, siz guzel seyler dusunun..anne olacaksiniz, ne guzel duygular. Allah mutlu mesut etsin sizi. Ona hazirlanin siz bunlar her ailede olan seyler bana inanin. Mesela su an bulundugum ilde ekseri bu hayatlar yaygin. Ya ayni evde ya da altlinustluboturuyor k.valide gelin. Kizlarin anneleri ise genelde uzak. Onlar ne yapsin.. Siz sukredebileceklrinizi dusunup sizi gaza getirmesine sebep olavak insanlardan uzak durun. Evladiniz saglikli hayirli olsun. Dusunun ki ayni evde yasayan gelinleri..onlari dusunurseniz sabriniz artar.
  Bu bana terapi oluyor bircok konuda bilemiyorum sizi.
  Isim koyma konusunda soru yasayabilirsiniz ornegin, erkek olursa babasinin adini koymak ister esiniz. Bu da cok yaygin :) Buna da hazirlikli olun simdiden ve buyuk bir engel yoksa isimde hic dusunmeyin ve koyun ismini. Cunku bunlar erkek tarafini onure ediyor benim gozlemledigim ve gelinlerini daha cok sahipleniyorlar o zaman..
  Hersey rayina girer kardesim gonuller hos olsun. Roller degisir, dunya devri daim eder ve biz de gocer gideriz ebedi aleme..
  Yorumu k.valide sorunlari isimli baslikta yazamadim, cok yorum alan sayfalarda yazamiyorum agir iskiyor. O yuzden buraya yazdim. Hakkinizi helal edin.
  Selam ve dua ile.

 2. Fatma K.G diyor ki:

  Amin, Rabbim her iki dünyamızı da kurtarmamızı nasib etsin inşaAllah…

 3. Bahaddin diyor ki:

  Öncelikle teşekkürlerimi arz ederim Sema hanım ,paylastiginiz her yazıyı takip etmeye çalışıyorum ,gerçekten güncele uygun yazılar paylasiyorsunuz .Allah razı olsun .

  BU GECE BERAAT EDEBİLMEK İÇİN

  Sakın bu geceye ilişkin yanlış düşünme!

  Sen, sadece bu gecede yapacağın ibadetle cehennemden beraat etmeyeceksin / edemezsin. Sen, bu gece alacağın karar doğrultusunda bundan sonraki ömrüne vereceğin yön ile beraat edeceksin. Zira nice beraat gecesi tövbe eden kişi vardır ki, ertesi gün tövbesini bozmuş, berat nişanını yırtmıştır. Tıpkı şartlı salıverilen mahkûm gibi. Nice salınan mahkûm, ertesi gün işlediği suçla tekrar kodesi boylamıştır.

  Bu gece bir karar verme gecesi;

  Günah dolu bir yaşama devam mı yoksa pişman olup yol yakınken Hakk’a dönmek mi?

  İbadetleri aksatmaya devam mı yoksa ibadetleri düzenli ve bilinçli bir şekilde yapmaya dönmek mi?

  En yakınlarından başlayarak kul hakkını dikkate alan bir yaşam mı yoksa Allah’tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yaşama devam mı?

  Sorumluluklarının farkına varıp bunları üstlenmek mi yoksa vurdumduymaz bir yaşantıya devam mı?

  Rabbim, bu gecemizi beraatimizin başlangıcına vesile eylesin.

 4. semamarasli diyor ki:

  Berat Kandiliniz mübarek olsun Kıymetli ÇocukAile dostları.
  Rabbim bu nurlu, bereketli, gecenin güzelliklerinden faydalanan kıymetini bilen ihya eden kullarından eylesin cümlemizi.
  Sıkıntıda olanların sıkıntılarını gidersin.
  Haksızlığa uğrayanları feraha çıkarsın. Mazlumların gözyaşı dinsin.
  Bekarlarımıza hayırlı eş versin.
  Yuvasında huzur olmayanlara huzur versin.
  Rabbim rızasına uygun hayat sürmeyi cümlemize nasip etsin.
  Vatanımıza memleketimize önümüzdeki seçimleri hayırlı kılsın. Başımıza imanlı, cesur, adaletli hayırlı idareciler nasip etsin.
  İslam alemine birlik beraberlik nasip etsin. Zulüm altında olan kardeşlerimize kurtuluş ve zafer nasip etsin. Amin.
  Dualarda birbirimizi hatırlayalım inşallah.

  • Feyza diyor ki:

   Amin ablacim. Ben de sizin, butun emegi gecen ekibinizin ve sitenin daimi okur-yazarlarinin, takipcilerinin Berat kandilini tebrik eder, hayirlara vesile olmasini dilerim.

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Şu an ocak 2019, bu süreçte ders kitaplarından bütün cinsiyet rolleri çıkartıldı ve 162 okul pilot okul olarak seçildi "cinsiyet eşitliğine duyarlı okul" adı altında cinsiyetsiz ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Çocuklar ana- balarının kötü örnekleriyle bozulmaya devam ettikçe yeni bir dünya kurulamaz.” (A. Carrel)

Kitap

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Algı Yönetimi ve Manipülasyon "Kanmanın ve Kandırmanın Psikolojisi" kitabı nasıl kandırıldığımızı çok iyi gözler önüne seren bir kitap. Mücahit Gültekin kitapta bilimsel açıklamalarla birlikte günümüzden ve İslam tarihinden örneklerle  yalın bir ...
Devamını Oku