Bırak Artık Şu Aşk Acısını!

04 Ocak 2019Yarım Elma5 Yorum »

yarım elmaZaman geçiyor hele de evlenemeyenler için daha da hızlı geçiyor. Malum evlenmek için bir çabanın içindeyiz. Uzun süreli bekar olanların bir kısmında biraz deşeleyince eskilerden birilerini unutamamak, ona takılı kalmak hatta hala onu bekliyor olmak çıkıyor.

Vakti zamanında birbirinizi sevmiş olabilirsiniz. Ya da tek taraflı bir şey yaşanmış olabilir. Hatta platonik sevdiniz, haberi bile olmadı. Tam evlenecekken ikinizin haricinde sebepler çıktı ve evlenemediniz. Onunla kurduğunuz hayaller bir çırpıda gitti havaya. Bu saydığım her bir olay yaşanması zor süreçler. Sadece yaşayanın bileceği duygular.

Sevmek insana verilmiş en büyük nimet. Öyle ki sevebilmek çok yüce bir duygu. Hissetmek, düşünmek hayal etmek…

Cüz’i iradenle istemek… İşte burada sen istesen de Külli irade istemeyince başlıyor dokuma tezgahı.

Başlıyor imtihan, başlıyor gözyaşı döktüğün geceler, başlıyor hasret, başlıyor yüreğindeki yangın, başlıyor içindeki kargaşa…Aşağıdaki duygu süreci işlemeye başlıyor.

Önce kızgınlıkla birlikte pişmanlık başlıyor.  Bu aşamada herkese kızabilir insan, başta gönlünü kaptırdığı kişi’ye, arkadaşlarına, yakınlarına,  kullandığı eşyalara, kızar da kızar…

En son kendisine kızar insan. Sonra pişmanlık duyar, kendisini suçlar, hayıflanır, düştükçe kalkmaya çalışır. Her seferinde sanki yüreğine bıçak saplanıyormuş gibi olur.

Bir daha sevemem demeye başlar… Tekrar yara almaya cesareti yoktur. İncinmek istemez.  Risk almaktan kaçınır, adım atamaz.

İşte bu duygu…Risk alamamak

Gerçekten sevdikten sonra tekrar sevemeyeceğini düşünmek… Bu hale kendisini kaptıran kişi, yıllar geçer de bu kaostan çıkamaz. Girdiği girdap da sürekli en son sevdiği kişi’yi düşünerek, olayları tekrar tekrar tahlili ederek vakit geçirir.

Yaşı ilerlemiş,  evlenmeyen, evlenemeyen kişilerin bir çoğunun geçmişinde böyle bir hikaye yatar. Hepsini kast etmiyorum tabiî ki… Çok çekingen olabilir, kariyeri, bitmeyen okulu, idealleri vs vs. Ayrı ayrı sebepler olabilir.

Yalnız aşk acısı çekenlerde genel halde sonraki kararları oldukça etkiler… Risk alamamak. Önüne dünya güzellerini, kariyerlilerini, seveceği tüm özellikleri üzerinde toplayanları getirirler de tıkanıp kalır.

Kimse istemez sevdiğini kaybetmek ve ayrılmak. Fakat Allah’u Teala Hz.leri başımıza bir şeyler veriyorsa biraz durup düşünmek ve hayırlı sonuçlar çıkartmak gerekir.

Bu yazım hala unutamayanlar ve hayatlarında evlilik kararı alamayanlar için. Artık kaybedecek vaktiniz yok. Takılı kaldığınız konuyla yüzleşin artık. Kırıntı dahi varsa aşağıdaki tavsiyelere kulak verin. 

Öncelikle yaşadıklarınızı, hatıraları silmek o kadar kolay değil, kendinize haksızlık etmeyin. Bu süreç geçmesi gereken bir zaman dilimi. Geçici. Sadece zamanla alakalı. Bu zamanı daha kısaltmak için aşağıdaki önerilere kulak verebilirsiniz. Aşağıdakileri hâlâ yapmadıysanız acele edin ve yapın.

-Telefon numaralarını, fotoğrafları, adres, iletişim bilgilerini vs. hepsinin hemen silin.

-Gelen aramalara, e postalara vs. cevap vermeyin.

-Karşı tarafı hatırlatacak her şeyi ortadan kaldırın ve başkalarına verin.

-Yeni zevklerinizi, el becerilerini keşfedin, sanatsal faaliyetlere katılın.

-Yolculuk yapın, yeni insanlar tanıyın, sizden daha dertli olanları dinleyin.

-Geçmişi düşünmeyin, aslında şöyle yapabilirdim? Suç bendeydi? Arasam mı? Mail atsam mı? Yanlış anladı sanırım… Sakın bu sorulara cevap aramayın. Aklınıza gelirse hemen soruları göndermeye bakın. Bu soruların içine girerseniz size yanlış yaptırabilir.

– Özellikle size olumsuz ifadeler kuracak, sizi bolca eleştirecek kişilerden uzak durun.

– Bu süreci hayırlısıyla atlatmak ve gönül ferahlığı için dua edin.

– Huzur evi, çocuk esirgeme kurumu gibi yerlere ziyaret edin.

-Giyiminize, süsünüze her zamankinden daha bir dikkat edin.

-Kendinizi veya karşı tarafı suçlayıp durmayın. Ne kendinize ne de karşı tarafa haksızlık etmeyin…

Bir süre sonra hem kendinizi, hem karşı tarafı af edin ki ruhunuz hafiflesin, gönlünüz zincirlerini kırsın.

-Sakın “kimse beni anlamıyor” diyerek kendinizi daire içine almayın.

-Yıllar geçse de onu arkadaşlardan veya sosyal medyadan takip etmeyin, hesaplarını engelleyin. Görmek ve duymak duyguları canlı tutabilir.

-Unutmayın ki hayatta bunları yaşan tek kişi siz değilsiniz.

Şimdi yukarıdaki tavsiyeler açıkçası ilk zamanlar için geçerliliğini korur. Ama yıllar geçmiş de hâlâ geçmişle bitmeyen hesabınız varsa hesabı kapatın.

O kişi evlendi çocuğa kavuştu bile. Gününü gün ediyor, siz kendinizi düşünün. Geçmişe takılı yaşamak sadece size zarar verir. Üzerinizdeki örtüyü kaldırmanın zamanı gelmedi mi?

 

Okunma Sayısı : 3.481

Yorum yapın

“Bırak Artık Şu Aşk Acısını!” için 5 Yorum

 1. Dertli Ney diyor ki:

  Aşk (ışk) kelimesinin sözlük anlamı “sarmaşık” demektir. Bahçeye düşen sarmaşık tohumu nasıl bütün bahçeyi sarıp sarmalar, hatta dışarı taşarsa; gönle düşen aşk tohumu da bütün bedeni sarıp sarmalar,oradan etrafa yayılır.
  …….

  Sarmaşığın özelliği,sarıldığı ağacı içten içe kurutması,bitirmesi,sonunu hazırlamasıdır. Nitekim aşk da insanı sarınca onu içten içe eritip yok eder. Dıştan görünen yalnızca aşktır ve aşık da çevresini görmez olur.Çünkü sarmaşık onu öyle çevrelemiştir ki,dışarıda olup bitenleri ne duyar,ne görür;hatta duymak ve görmek de istemez. Aşka tutulan ağaçta artık bütün buyruklar sarmaşık tarafından verilir ve âşık “herkesi kör;dört yanı duvar sanır.”

  Dıştan bakanlar onun sarmaşığını görürler ama ağaç sarmaşıktan fırsat bulup çevresini göremez.Sarmaşık nasıl hızlıca büyüyüp ağacı kaplarsa, aşk da öyle hızlı gelişir ve âşık (Mecnun) daha sabahtan akşama varmadan aşk sarmaşığıyla sarılıp geceyi onun koynunda geçirir (Leylâ’nın hayaliyle sarılıp yatar)

  İskender Pala (Kitab-ı Aşk, s. 27)

 2. ALBATROS diyor ki:

  “Ahmağın birisi gökteki kartalı avlamak için, yerdeki gölgesine, sadağındaki bütün okları boşalttı.”

  Mevlana

 3. Misafir diyor ki:

  Hala varsa eğer,
  aşk acısı çeken kardeşlerimize,
  Psikiyatr Mustafa Ulusoy’un,
  AYNALAR KORİDORUNDA AŞK KİTABINI
  dikkatle ve sindire, sindire okumalarını öneririm.

  Bilhassa kitabın içindeki,
  sıfır teorisi,
  sonsuzluk teorisi ve aynanın ölümü başlıklı bölümleri dikkatle okumalarını öneririm.

  Allah’ın izniyle;
  hem olumsuz benlik algısından,
  hemde aşk denen zehirli duygudan kurtulacaklarını inanıyorum.

  Bir çok kardeşimizde çok faydalı sonuçlar vermiştir.
  Aşkın hipnotizesinden sıyrıldılar ve aşık olduğu kızlardan daha güzel ve kaliteli kızlarla evlilikler yaptılar.

  Selam ve dua ile.

 4. Misafir diyor ki:

  Aklını peynir- ekmekle değil,
  bir tutam ” ZEHİRLİ DUYGUYLA” bozmamış hiçbir insan,
  aşk denilen MARAZA müptela olmaz!

 5. Misafir diyor ki:

  “…
  Merhamet dilenir,
  Şefkat dilenir
  ve
  Nefret edersin dilencilerden!…”

  Halil CİBRAN

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Şu an ocak 2019, bu süreçte ders kitaplarından bütün cinsiyet rolleri çıkartıldı ve 162 okul pilot okul olarak seçildi "cinsiyet eşitliğine duyarlı okul" adı altında cinsiyetsiz ...
Devamını Oku

Güzel Söz

"Bir ev halkı birbirine iyilik ve ikramda bulunduğunda Allah üzerlerine rızık akıtır ve Allah'ın himayesinde olurlar. (Hadis-i Şerif)

Kitap

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Algı Yönetimi ve Manipülasyon "Kanmanın ve Kandırmanın Psikolojisi" kitabı nasıl kandırıldığımızı çok iyi gözler önüne seren bir kitap. Mücahit Gültekin kitapta bilimsel açıklamalarla birlikte günümüzden ve İslam tarihinden örneklerle  yalın bir ...
Devamını Oku