Biz Duyamıyoruz Ama Siz Bizi Duyun

04 Aralık 2014Haberler, SağlıkYorum Yok »

isitme_cihazi_sgkBen işitme engelliyi ve iki tane de işitme engelli oğlum var. Büyük olanı aynı zamanda epilepsi hastası. Doğuştan irsi olduğu için annemden bana benden çocuklara sirayet ediyor. 25 yıldır Kamu kuruluşunda çalışıyorum. İlk işe başladığım günden beri ne devlet ne millet beni engelli kabul etmedi. Devlet ricalimiz de işitme engelliler hariç hepsini biliyorlar, engelli gününde dahi olsa bir araya geliyorlar. Oysa işitme engelliler hiç görülmüyorlar.

Derdimin bini bin para, kapanmıyorum yüreğimdeki derin yara. Engelli olmama rağmen herkesten iki üç kat fazla çalışıyorum ama türbinlere oynayanlar benim kadar çalışmasa da pirim yapıyor ben hiç bir emeğimin karşılığını alamadım bu güne kadar. Üstelik engellilere sahip çıkılıyor diye de bu hükümete başından beri destek veriyorum. Her şeyi geçtim devlet bize tek kulağa işitme cihazı veriyor ama bizim iki kulak da duymuyor, mecburen diğerini cebimizden alıyoruz. Üç kişi de altı cihaz ne demek biliyor musunuz? En ucuzundan tam tamına 12 bin lira.

Küçük oğlum 7 nci sınıfta, ön sırada oturtulması için 7 yıldır mücadele ediyorum. Geçtiğimiz ayın 24 kutlanan ve kutsanan o öğretmenlerimiz var ya işte onlarda bir tanesi çocuğum sınıfın ortasında azarlayarak “sen ön sırada oturmak için duymadığını bahane ediyorsun” diye rencide etmiş. Hangi baba 4 bin liralık cihazı aksesuar gibi çocuğunun kulağına takıp gönderir? Ben öğretmenleri sevmiyorum artık.

Gelelim cihazlara; kazancımın yarısı cihaz parası harcamakla tükendi. Küçük oğlumun cihazının borcunu yeni bitirmiştim ki verim alamadığımızı söyledik aldığımız yere. Bayilerinin uygun cihaz vermediğini yeni bir cihazla birlikte stemear ve yaka mikrofonu olan cihaz önerdiler, fiyatı 5 bin lira. Şimdi bu engelliğin ballandıra ballandıra işlendiği şu günler de ben kara kara düşünüyorum nasıl alacağım diye.

Ben engelliyim ama dilenci değilim, kimseden de bir şey beklediğim yok ancak benim hakkım olanı versinler. Çalıştığım yerde emeğin karşılığını versinler. Engelliler için çıkarılan kanunlardaki haklarımı versinler. Öyle sene de bir gün engelli günü kutlamanın bizim için faydası yok, lütfen bu işin edebiyatını yapmayı bıraksınlar biraz icraat yapsınlar. Cumhurbaşkanına ve başbakana buradan sesleniyorum artık yeter biz işitme engelli olduğumuz için sizi duyamaya biliriz ama siz bizleri duyun. Dayanacak gücüm kalmadı artık.

Ahmet Demirkaya

www.cocukaile.net

Okunma Sayısı : 2.873

Yorum yapın

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Şu an ocak 2019, bu süreçte ders kitaplarından bütün cinsiyet rolleri çıkartıldı ve 162 okul pilot okul olarak seçildi "cinsiyet eşitliğine duyarlı okul" adı altında cinsiyetsiz ...
Devamını Oku

Güzel Söz

"Sizin en hayırlınız, ailesine iyi davrananızdır. Çünkü ben ailesine en iyi davrananınızım . (Hadis-i Şerif) "

Kitap

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Algı Yönetimi ve Manipülasyon "Kanmanın ve Kandırmanın Psikolojisi" kitabı nasıl kandırıldığımızı çok iyi gözler önüne seren bir kitap. Mücahit Gültekin kitapta bilimsel açıklamalarla birlikte günümüzden ve İslam tarihinden örneklerle  yalın bir ...
Devamını Oku