Bu Ceza Reva mı?

01 Mart 2012Ademler & Havvalar46 Yorum »

Bir Adem Diyor ki…

Biz karı koca öğretmen bir aileyiz.Eşim ve ben ev alıp kredi taksitlerini ödeyemeyince ben kendim öğretmenlik dışında kalan saatlerde bir dükkanda tezgahtar olarak çalışmaya başladım.

Ve sabah altıda evimizden 29 km uzak olan köydeki okuluma gidiyor ikindi saat 3,30 da eve varıp kıyafetimi değişip gece 12 ye kadar dükkanda çalışıyordum. ve günlük 25 tl ek bir gelir ile aile borçlarımızı ödüyordum.

Bir gün 175 tl lık esimin cep telefonu faturası yüzünden tartıştık. Eşim de bende olmayacak şekilde kavga ettik öfkeme yenildim eşime tokatla vurdum. Sabah eşim doktora gidip rapor aldı. Okula gitmemek için ama oradaki işgüzar personel hemen olayı adli vaka deyip derken öğlen beni iki polis tutuklayıp karakola götürdüler ve 1 gece orada kaldım.

Ertesi gün bu olayın hem pişmanlığı hem kızgınlığı aileler araya girdi bizi yatıştırdı barıştık .Barıştık ama bu defada mahkeme peşimizi bırakmadı, duruşmalar falan derken 6 ay hapis cezasına çarptırıldım. eşim davacı olmadığı halde şikayet etmediği halde böyle bir olayla bir tramvayla karşılaştık. Ve biz inanın bu olayın soğukluğunu hiç atamadık. kavga dayak kötü savunulacak tarafı yok.

Ama sonrası mahkeme çok daha büyük ve acı veriyor. çözüm olmuyor. İnsanlar bir şeyleri yaşamadan yorum yapmışlar ama inanın yaşayanlar bilir bu durumu adaletin aile yapısını korumak görevi maalesef bu davalarda aileyi bölmekten başka bir işe yaramıyor.

Duruşmada eşim kendisinin beni öfkelendirdiğini kendi kusurlarını anlatmasına rağmen ki gerçekten eşim ceza almamı değil olayın kapanmasını istediği halde ceza aldım. Üzücü olan sokaktaki bir adamla kavga edin mahkemede şikayetçi olmayın dava düşüyor ama eşler arasında ki bu tür olaylarda mahkeme hiç de adil olmuyor. sorunlarımız zaten ekonomik kaynaklı ve bu hapis cezası para çevrildi 3bin 200 tl para cezası geldi .

Çözüm değil .Bu yasa bir an önce düzeltilmeli ve bizim gibi 8 yılda bir kez olan kavgaya bu muamele. lütfen bir çözüm bekliyoruz.

Okunma Sayısı : 19.689

Yorum yapın

“Bu Ceza Reva mı?” için 46 Yorum

 1. Aadem dedi ki:

  Cek cak larla vatanımızı ve milletimizi bu hale getirdiler.milletin tepkisini görünce bir geri vites yapıp sonra on ileri vites yaptılar.her geri vites yapışlarinda milletimiz onların iyi niyetli olduğunu sandı.ama artık TÜRK MİLLETİNİ kandıramazlar.yol bitti.degil şikayete bağlı yapmak cennete yerde verseler(haşa) bu millet vatanımızın içinde yıkılmaz kale olan aileleri yıkan, ve o kaleleri asker gibi canı pahasına koruyan erkeğini canlı canlı katledenleri dolayısıyla vatanımızı mahvedenleri biliyor.aile yıkılırsa vatan yıkılır.milletimiz, bu milletin değerlerini imha etmek isteyenleri, gelenek görenek adet ve dinimizi hafife alıp namusu “sözde namus” diye niteleyenlerin kim olduğunu artık açıkça biliyor.ve onların bizim kutsallarimizi ağzına alarak bağırıp çağırmalarina inanmıyor.

 2. Reformist dedi ki:

  2019 yargı reformuyla bu saçma yasa şikayete bağlı hale gelecek. Doğrusu da bu zaten.

 3. yoldaş dedi ki:

  Resmi nikahlı çiftlerde uzlaştırma eşin şikayetten vaz geçmesi ve Affı olursa şart.Dindar Aileler var ayrıca özel hayata giriyor.zaten mahkemeler ceza yazmaktan baska bir işe yaramıyor olayın için de polis savcı hakim yok keşif yapılmadan fırsattan istifade ceza kakalanıyor.yasa yuva yıkmaya yönelik.sizde Akp ye oy vermeyin yasayı hükümet çıkartıyor.

 4. Adem yoldaş dedi ki:

  Adli para cezaları devlete gidiyor.bu da hükümetin işine geliyor bu paracezalarının birey ve aile ile ilgisi yok anlayan anlar sizin alacağınız olsa yargı bakmaz . üstelik en çok haksız kazanç kadınlara ve bayanlara ödeniyor.anlaşmalı boşanma dul aylığı vb.yani ne sgk işe giriyorlar nede resmi nikah bu yasanın değişmesi milletin elinde bir dilekçe adalet geregini yaparda yapamıyor şu anlar için kişi şikayetten vaz geçerse dava düşer insanın gerçek niyeti önemlidir.bu hükümet en çok oyu bayanlardan alıyor müşteki sanık tanık yalan söyleyebilir. Halk aile ve sosyal pol b.ve tbmm yazı yazmalı bayan davacı işe kanun ne ise on aile korumak değil bu yasa kasa doldurmak aziz türk milleti

 5. Adem yoldaş dedi ki:

  Bu hükümetin cıkarttiğı yasa para cezaları maliyeye ödeniyor müştekiye bile değil türkiyede 80 milyon insanın çogu asgari ücrete çalışıyor asgari 3.bin türk lirsaı adli para cezası gercek anayasa ve hakkaniyete aykırı eşin affına rağmen ama çevrde karı koca gibi yaşayan bireyler bir birlerine müessir fiil suçu işlerse mağduriyet aynı olmasına rağmen müşteki şikayetten vaz geçse kamu davası düşüp faiilin lehine sonuç çıkıyor.tck 73/4 evlilere para cezası yazıp yuva yıkılıyor hep fatma şahinin ve akp nin tek taraflı eşitsiz yasası adli para cezalarına af yeni yasa yoksa oyda yok

 6. svetlana dedi ki:

  Adliye personeliyim.herşey anlattığınız kadar basit değil.oncelikle ofkenize hakim olmaya çalışmalısınız. Devlet aile bireylerini korumak adına bu kanun maddesini şikayete bağlı olmaktan çıkardı.şikayetten vazgeçilse bile duşmuyor. İşin sonu kesin olarak ceza oluyor. Bu aynı durum erkekler, çocuklar vekardeşler için de geçerli. Hakimin bunun için yapabileceği ve insiyatifini kullanması söz konusu değil.

  • Aadem dedi ki:

   Dün svetlana
   Bu
   yasa dediğin gibi svetlanaya, olgaya, kareye, Margaret e uygun. Türk milletini parçalaryan bir yasa.

 7. eylül dedi ki:

  Mahkemede dogrulari anlaticaz artik yani esimle ablamin yazisi hakkinda tartistigimizi ve benim esimi kizdirdigimi yani kabahatlinin ben oldugumu dogru olanda bu zaten suc bende ablama kizacagima esimin ustune gittim ve onu sinir ettim oda kizdi vurdu ben de sikayett ettim ama sikayet etmicektim ben beni almasi icin ablami bize cagirdim ablamla enistem polisle gelip zorla sikayet ettirdiler zaten kafam allak bullakti gittim raporda aldim sikayette ettim simdide mahmemeden korkuyoruz hadi ben olay gununu boyle anlattim ama ben sikayet ederken butun kavgalari anlattim eskidende beni dovdugunu tekme attigini oyuna kizip kufur edip sus dediginde bana vurdufunu herseyi anlattim sic bende simdi hakim sadece o gunku tartisma uzerine olan yaziyami bakar yoksa sikayeet deki yazilarami gore hareket eder insallah diger yazilari karistirmazda sadexe bu tartismadan dolayi dava surer cokk pismanim cokk sevip dururken aglamaz basimi agriya soktum sinir oluyorum yaa tecrube oldu bana ama insallah esim hapis almaz cok korkuyorum yaa cokk lutfen bizim icin dua edin esim ve ben mahkemeden kurtulup cook mutlu olalim nolur dua edin hakim iyi biri olsun Rabbim herkesin yardimcisi olsun ve bilgisi olanda soylermi hakim butun sikayet uzerinemi konusur yoksa sadece bu darp uzerinemi lutfen bilen yazsin simdiden tesekkurler..

  • .:. dedi ki:

   Siz çok film izlemişsiniz…

   Hakimlerin günümüz koşulları içerisinde bu dedikoduları dinleyecek vakti yoktur. Böyle olduğu için zaten gerçekten ihtiyacı olanları hiç mi hiç dinlemiyorlar. O yüzden böyle kişiler yüzünden, sedece aile ile ilgili değil malesef birçok adli konuda aynısı oluyor. Yasaları birçok kimse kendi lehine kullanıyor. KUŞKU çok kötü birşeydir ve insanı yer bitirir.

   Avukatınızla konuşun siz onun müşterisisiniz, Sizin istediğiniz doğrultuda hareket eder. Bu olanlardan pişman olduğunuz belli. İmkan varsa kısa ve öz bir dilekce ile avukatınız vasıtası ile , yoksa kendiniz bir dilekçe ile anlatın, Sürekli kaıyıp da yeni durumlar çıkarmanıza gerek yok. Kafanızı bunla mesgul etmeyin. Hakim in ne karar vereceğini kimse bilemez.

   Bizleride meraklandırmaya başladınız, Mahkeme sonucunu da bizle paylaşırsınız, diğer okurlara örnek olabilir.

   İlk yazınızda birçok şeyi anlatmamışsınız şimdi yukarıda okuyunca anladık ki, Siz Polis karakolunda İsa nun doğumundan başlayıp her detaya girmişsiniz… (Eski aile bakanı sayın Şahin onlara talimat vermişti bu konuda geleni güzel agırlayın kendilerini evinde hissetsinler diye.. Bu AB yasaları çok canlar yakacak daha.. Amaç zaten odur. bizim bazı işbilmez AB hayranı yöneticilerimizde buna ayak uyduruyor. )

   SİZ BAZI KADINLARDAN GERÇEKTEN KORKULUR. Yüce KİTABIMIZ KURAN da, bu konudaki ayetler ve Peygamber efendimizin(s.a.v) hadislerinin ne derece yerinde ve günümüzde de dünya sonuna kadar geçerli olduğunu görüyoruz.) Neden Aile yönetimini ve ana sorumlulugu erkege verdiği anlaşılıyor.

   Sebebini aslında bilemeyecegimiz yakında çıkan bir haber..

   (Tahminimi söylüyorum çünki haber içindeki detayları da açıklandığı kadar okudum, çok yüksek tahminime göre erkeği haklı görüyorum. Bir de erkeği dinlesek kimbilir neler anlatacak neler. Anahtar kelimeler, Kadın bir çalışan, Bası yarım örtülü, kolları açık, altında pantalon, 16 yıl çalışmış, Kendi ayaları üzerinde durmuş, kendi Tırnaklarından dişinden arttırmış. kim bilir polis karakolunda neler anlattı neler. Kim bilir kimlerin, hangi filmlerin gazına geldi. Her şeyi sahiplenmiş. İyimi 16 yaşındaki çocuk da babası ile gitmiş. İyiki kadın içeride iken adam evi başına yıkmamış…) ŞİMDİ GİT KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DUR demiş olabilir kocası…

   Boşanma davası açtığı eşinin evini yıktırdı!
   http://yasam.bugun.com.tr/ofkeli-koca-dehset-sacti-haberi/1112384

   *** Sizin pişman olduğunuz ve dogru olmadıgını ifade ettiğiniz beyanlarınızdan, itiraflarınızdan dolayı çıkan bir çok sonuç olduğunu görmüş olduk. Bu vesile ile daha önce okuduğum ve dikkatimi çeken konuyu da burada paylaşmak isterim. Bazı okurlar Kendi durumlarının bir kısmını kendi bakış açısına göre anlatarak, SEMA hanımdan beklenti içine girmektedirler. Zaten SEMA hanım buna cevap vermiştir. Tek taraflı bakış açısı ile bunu yapmak zordur, ben kendisini anlıyorum, diger okurlarında bunu anlaması gerekir. Kadınlar gibi Erkeklerinde böyle detay anlatma yeteneği olsa neler okurduk neler..

   • .:. dedi ki:

    Son Paragrafımla ilgili sunu herkeze söylemek isterim, Özellikle Ailevi konularda ve Karı-Koca arasındaki tartışmalı durumlarda, Hem Erkek Tarafından, Hem de kız tarafından Saygın Sözü dinlenir Erkek buyuklerin yanına gidip durumunuzu onlara anlatın ve çözüm bulmaya çalışın, (taraflı veya yanlı kişiler, tecrübesiz kişiler, adli kurumlardan önce bunu yapın.) Bu konularda bir çok islam kaynagı da vardır.) Bir çok sorun daha başlamadan çözülür. bunu göreceksiniz. Bizim dinimiz çok güzel bir dindir. Her şey bittikten sonra Ortada bir çok pişmanlığı olan(erkek veya kadın) hikayeleri burada çok okuduk bu gerçekte olan birşeydir.
    Hollandalıların ve Almanların, Feministlerin gazına gelmeyiniz. AB üç koca değiştirip de ilk kocasını unutmayıp pişman olanlarıda.. Aileniz için Huzurunuz için mücadele ediniz. İslamı iyi öğrenelim ve uygulayalım.

  • Yasin dedi ki:

   Bu durumda hem siz hem kocanız hem ablanız ceza alabilir.
   Avukattan yardım istemenizde fayda var.

   • Yasin dedi ki:

    İşin tuhafı, Ablanızın ceza alma ihtimali sizinkinden çok daha düşük.

    – Eşiniz size şiddet uygulamış. (Haklılığının önemi yok)
    – Siz Bacağınızdaki Morluğa dair Yalan Beyanda bulunmuşsunuz. (Morluk)
    – Ablanız ise hukuki yollara başvurmuş.

    Türkiye’de Adalet işte böyle…

 8. esma dedi ki:

  Bir daha adamin eli havaya kalktiginda borclarini dusunup geri indirir. Bir tokat diyip geciyorsunuz beyler, siz sevdiginiz birinden tokat yememissiniz belli ki. O tokatin kadinin ruhunda actigi yaralari bilemezsiniz.

 9. eylül dedi ki:

  Merhaba ben 6 aylik evliyim bir gun esimle ablamin face attigi bir yazi yuzunden tartistik ve esim beni biraz hirpaladi bende ablami arayip beni almasini soyledim ablamda eve polisle geldi beni zorlada sikayet ettirdi bacagimda 1hafta oncesimden bir morluk vardi onu doktora gosterip darp raporu aldim ve esimdwn sikayetci oldum. 15 gun ablamlarda kaldim fakat cok pisman oldm ve esimle geri baristim simdi ise esime dava acilmis esim daha 20 yasinda ve okuyor ceza alacak diye coooook korkuyorum mahkemede sikayetci degilim diyecegim ama esimi kurtarirmiyim bilmiyorum Allahim herkesin yardimcisi olsun İnsallahhh. Ben esimi cok seviyorum cok ne yapicam bilmiyorum.

  • .:. dedi ki:

   Oncelikle acik ve cesurca bunu belirtmeniz guzel birsey. Bircok benzer durumda olan kisilere ornek olacaktir.

   Esinize bir anlik ofkenizden dolayi cok kotu birsey yapmissiniz. Bu tur tartismalar her ailede olur, birisinin goremedigini, digeri gorur, ikisi de goremezse akli basinda saygin buyuklerden yardim istenir. Bu malesef hadtalik, Oc ve intikam almak icin sizin gibi yaptiklarindan pisman olan o kadar cok insan var ki, Bu yasalar da aynen sizin ablaniz gibi insanlar tarafindan cikartilmis ve onlar gibi para, menfaat, intikam, oc veya kendisini farkli ve ozel gostermek icin kullananlarin isine yaramaktadir.

   Normalde bu mevcut kanunlarda bunun kayit altina alinmasindan sonra geriye donusu pek yoktur. belki kurallari oldugu gibi isletmek istemeyen sag duyulu gorevli kimseler olabilir, Fakat bu konuda bir kere fislendimi o kisi artik siddet yapan veya buna meilli durumuna gelir, ve her zaman bu durum karsisina cikar.

   Siz bunu ikinci bir defa ayni veya benzer sekilde yapma ihtimaliniz %100 yakin, en ufak bir seyde benzer bir durum olabilir ve kocaniz hakli olsa bile haksiz duruma dusme ihtimali yuksektir. Verdiginiz ornekte oldugu gibi o ablaniz sizi hic rahat birakmaz onlar arsindaki husumet surer gider, hatta sizin haberiniz olmadan bile sizi kiskancligindan veya baska bir husumetten dolayi yapar. Butun bu yazdiklarim olumsuz seyler ama, gercektir ve bir onceki sikayetinize gore olma ihtimali cok yuksektir.

   Bu durumda bir cok erkek geri donmez ve aklinda kalir , bunu bitirmek ister. Cunki bu mevcut yasalar onun hep karsisina cikacak ve belkide o suphe ile yasayacaktir. O yuzden bu tur konularda fevri davranip da basit konulari gereksiz abartip buyutmemek gerekir,

   Ote yandan esiniz eger sizi affetmis ve siz artik bunlari tamamen unutmussaniz ve kendinize bunu surekli sorun,
   ve unutacaksaniz unutun gitsin, sanki hic yasanmamis gibi olsun, esinizde bu sekilde yaparsa, bu guzel davranis olur. Unutun hatta bu konuyu sakin etraflarinizda veya benzer durumda olan kisilerle konusup da desip fakli dusunceler icine girmeyin. Baska birisi, ablaniz veya arkadasiniz biyle bir seyden avantaj sagladigini, yapan kisiye haddini bildirdigini sikayet ettigini , cezalandirdigini, kendisini ustun gordugunu soyleyip sizi proveke edebilir, onlardan ve o gibi insanlardan uzak durun. Unutun ve yeniden guzel baslayin sorunlarinizi mecbur kalmadikca 3. sahislara tasimayin. . Sunu unutmayin ki “Tas yakindan gelir” insanlara en cok yakinlari zarar verir.

   Bu konuda tam sizin soylediklerinize birazdaha ilerlemis safhasina, yani bosanma sonrasina Yasin rumuzlu bir arkadasimiz bir link ile ornek vermisti. Intikam icine girmis bir kadinin hirsi ve ofkesi ne zalimceydi.

   Bir cok kimse benzer seyleri yasadigi icin herseyi bitirebilir. cunki duzelmeyip unutulmamasi durumda cok daha kotusu olur.

   Allah yardimciniz olsun.

   Bu durum sizi cok uzun sure kafanizda mesgul edip dusundurecek, bu sinavi olumlu olarak basarmanizi dileriz ve gecmis olsun. Takilip kalmayin ve unutun derim. Bunlar benim size soyleyebilecek gozlemlerimdir.

   Konu hakkinda diger okurlarin faydalana bilmesi icin biraz daha acik bilgi verirseniz, hem baskalari fatdalanirlar , hemde tecrubeli ve yasamis kisiler deneyimlerini paylasirlar.

   – tartismalariniza sebeb olabilen o kucuk seyler nelerdi, sakincalari yoksa paylasin.
   – belki de tepkisinde kocaniz hakli idi, veya o anda problemli ve dertli bir konu ile meskul oldugundan belkide asiri tepkisi olmustur.
   – ablaniz ve esiniz arasinda onceye dayanan bir kiskanclik veya tartisma da olabilir (bir cok sefer okuyoruz, daha nisan zamaninda ceyiz bakmaya, veya nisan, nikah torenlerindeki farkli dusuncelerden dolayi sonralari birbirlerine giriyorlar, bu tur olumsuzluklari unutamiyorlar.)
   – Kocanizin sizi affetmesini ve nasil davrandigini da anlatirsaniz bircok kardesimizde faydalanabilir,

   Tekrar gecmis olsun. Allah yardimciniz olsun.

   • esma dedi ki:

    Evli insanlar facebook kullanmasin. Hatta ciddi bir iliskisi olan bekarlar da

   • eylül dedi ki:

    Haziranda mahkememiz var sonuc ne olur hic bilmiyorum ama coook korkuyorum ben bana vurmadigini soylicem esimde vurmadim diyecek zaten bwn esimi sikayet etmicektim ki ablamlar kapiya pois dayayinca mecbur kaldim ablamlar sikayetcii ol diye diye etkileri altina aldilar beni bende onlara uydum iste oysaki oyle cok seviyorum ki esimi keskee diyorum ama keskeler fayda vermiyor iste esimle Allahima binlerce kez sukurlar olsun baristik ama hicbirsey eskisi gibi olmuyor esim hakli olarak bana kizgin bana ve cok degisti eskiden herseyi benimle yapmak isteyen kisi simdi yanliz kalmayi tercih ediyor yada arkadslariyla dolasiyor bu beni cok uzuyor ama zaman diyorum bende zaman herseyin ilaci simdi bu mahkemede ne olur bir bilen varmi esim daha 20yasinda ben 19 ikimizde okuyoruz ceza alirsak sicile islenecwk ve memurluk yanacak yada en korktugum hapse girer diye korkuyorum bir hata nelere sebep oluyor hakime anlaticam ben seviyorum esimii hemde xok ablamlarin zoruyla sikayet ettim esimi ve daha kotusu onceki tartismalari falan hepsini anlattim ahh ahh cok pismanim cokk ve o gun darp raporu aldigimda bacagimdaki morluk bir hafta oncesindendi doktorda o morlugu o gun darp gibi yazmis ben napicam yaa esimi kendimi nasil kurtarcam ayrilmaktan cok korkuyorum hapis olur diye cok korkuyorum sizce sonuc ne olur bilen varmi?

    • eylül dedi ki:

     Ben mahkemede vurmadi dicem ama zaten esim beni doven bir insan degil o zaten beni dovmezdi.

     • .:. dedi ki:

      Belli ki üzgün ve pişmansınız. Tanımadığım ve bilmediğim kimselere tavsiye vermek hoşuma giden bir davranış değildir. Olayın öncesinde ve sonrasında da bilmediğimiz ve bilemeyeceğimiz bir çok davranış biçimi de olabilir. Doktor veya bu konularda uzman birisi değilim, Sanırım yaşadıklarımızdan veya gözlemlediklerimizden dolayı biraz olsun tecrübe sahibi olduk. Güclü ve saglam ve iradeli olarak durmayı da İslam dinini yaşamak veya yaşamaya çalışmak, ailemizden , geleneklerimizden gelen tecrübeler ve bilgi birikimiyle ögrendik ve faydasını gördük.

      Bu olay sadece mahkeme kayıtlarında kalmıyor malesef, Bilindiği gibi Eski Sayın Bakan Fatma Şahin in öneri verip sunduğu arkasında durduğu bir çok yabancı kuruluşun ve Türkiye deki kadın derneklerinin desteği ile bir yasa geçti meclisten, Üzülerek söylüyorumki 550 milletvekilinin yarısı bile yoktu oylamada. NE ACIDIR Kİ O gün sayın eski Aile Bakanı oradaki oylamada yoktu. (Ben Bu yasayı nereden nasıl , ne şekilde getirilip ülkeye nasıl uydurulup monte edildiğini bilen insanlardanım, bu süreci izledim.)

      Bu yasada sizin yaptığınız şikayetler, doktor raporları ve polis raporlari büyük ihtimal ile bu yasa ile kurulan ŞÖNİM tarafındanda kayıt altına alınıyor ve izleniyor, Bu bilgilere başkalarının da ulaşma ihtimali vardır ve mahkeme sonuçlansa da bir zaman kişilerin karşısına gerçekte karşılaşacağı ve mecbur kalacağı yeni bir olayda karşısına çıkma ihtimali var. Ben buradaki önceki yıllarda bir bilgi paylaşmıştım… Utanç verici olan bu durumda malesef ki, Eski Aile bakanı (bence onu altındaki müdürlüklerin yanlış yönlendirmesi) ile Sayın Başbakanımızın hanımını da bu konulara alet ederek daha fazla ses getirsin diye. Bana göre utanç verici bir reklam önünde poz vererer bunu kamu oyuna bu şekilde duyurdular… http://www.sabah.com.tr/Gundem/2012/12/07/siddete-koza-kalkani “Kadınlar için “Hakkını bil”, “Hattını bil”, erkekler için de “Haddini bil” sloganlarının yer aldığı afişler önünde fotoğraf çektiren Emine Erdoğan, “İşte kamu spotu budur. Durumu ne kadar güzel anlatıyor” dedi.”

      Bu malesef ki sözde eşitlik adına Pozitif ayrımcılıkla, yine bizim verdiğimiz vergilerle, bizlerin babalarına, kocalarına, eşlerine, abilerine yapılmaktadır. Bugün ülkemizin geldiği noktada, bütün bu uygulamalarla ilgili genelde bir tane bile olumlu bir sonuç gözteremezsiniz. Olanların hepsi, göz boyama, aldatmaca, kandırmacadır. Rakamlar zaten ortadadır..

      Kocanızı ben anlayabiliyorum, İkinizde gencecik insanlarsınız, Eminimki evlenirkende o kadar iyi hayalleriniz vardı.

      Size haddim olmadan söyleyebilecegim tek şey vardır. Bu olayın sürekli aklınızı kurcalatmasını, keşkelere düşürmesini, kuşkulandırmasını, başkalarının müdahale etmesini engelleyin. UNUTUN.. Mahkeme öncesi burada yazdıklarınızı. süzgeçten geçirerek cesaretinizi toplayarak. çok sevdiğiniz ve değer verdiğiniz bir insanla birlikte, İlgili mahkemenin, Hakimliğine veya bu konuda ilgili olan savcılıga gidip, durumu izah edip mahkeme öncesinde dilekçenizi verin. Bedeli ne olursa olsun. Hiç bir zaman dürüstlüğünüzden doğruluğunuzdan vazgeçmeyin. Bunu da eşinize hissettirin. Onun size güvenip inanması her ne şartlarda olursa olsun yeterli olacağına inanıyorum.

      Bu durumdan dolayı İleriye doğru en ufak, gizliden, veya aleni olarak, tedbir, avantaj v.s. saglayacak davranış ve tutumlardan kaçının bunu yapmak ve yaptırmak isteyen 3. şahışların hepsini de elinizin tersi ile itin. Dürüst ve samimi olun.

      Bütün bu yaşanılanları Kocanızın yerine kendinizi koyup empati yapmaya çalışın. Siz olsanız ne yapardınız.?

      Son olarak şunu demek istiyorum. Sizin ablanız gibi insanlar yüzünden bu ülkede ve dünyada birçok insan birbirine giriyor, ve genelde sonu her açıdan kötü biten durumlar oluyor. Onların yaptığı her kötü işin bedelini de bu ülkedeki vergisini veren dürüst vatandaşlar çekiyor. Bu yapılanlardan dolayı sizlere hakim, savcı, ve bu konudaki görevli insanların harcadığı her saniye zamandan ötürü belkide gerçekten sorunu olan kişinin sorunu çözülemeyecek duruma geliyor ve yeterli zaman onlara ayrılmıyor.

      Geçmiş olsun. Hayırlısı olsun hakkınızda..

     • Gulpembe dedi ki:

      Esinizden sikayetci olmadiginiz icin ceza almayacaktir. Ama siz mahkemeyi uydurma darp rapaoruyla aldattiginiz icin ceza almalisiniz. Burada sorun esinizi sikayet etmeniz degil, yalan soylemis olmaniz. Yasinizin kucuklugu ve tecrubesizliginizi belirterek yapmis old is icin mahkemeden ozur dileyin, Umarim hersey yoluna girer

     • Yasin dedi ki:

      Bizim olayı yarım yamalak anlayarak eksik hukuk bilgisiyle vereceğimiz akıl sizi daha zor durumlara sokabilir,
      bu yüzden mutlaka bir avukattan yardım alın, avukat tutacak gücünüz yoksa Barodan yardım isteyebilirsiniz.

 10. adamın biri dedi ki:

  Ya yazı yazanlara inanamıyorum hele erkeklere ya ALLAH aşkına adamın anası dini ağlıyor sabah okulda birde köy okulunda o çocukların dır dır dır sesleri ile akşam da müşterinin ağız kokusunu çekmekle uğraşsın günde 4 saat uyku ile idare etsin zehir gibi bir hayat yaşasın karısıda 180 lira telefon faturası ile karşısına çıksın bu durumda en layt erkeğine bile soruyorum karısının karşısına geçip

  “tamam hayatım birşey olmaz birtanem ben dört saat yatmam 2 saat yatarım bide iş çıkışı gider çöpten kağıt toplar satarım bu arada çöpte bulduğum israf edilmiş yiyecekleri toplar onları yerim onunla idare ederim canım benim sen sıkma canını ben hallederim bi yolunu bulurum” mu diyeceksiniz?

  yoksa tartışacakmısınız öyle yazı ile ahkam kesmek kolay kimse bu durumda sessiz kalmaz dediğim gibi en layt erkeği bile bu olayda muhakkak tartışacaktır kaldı ki kadın mahkemede haksız olduğunu kabul etmiş adam zaten canı çıkıyor o parayı kazanınca ya kadar sekiz yılda bir tokat atmış oda özür dilemiş ha tokatı savunuyormuyum hayır ama ceza çok ağır çok çok çok ağır.

  neden mi ağır ceza parasını tokatı yiyen kadına versinler neden devlet alıyor o parayı madem kadını okadar çok savunuyor oh ne ala memleket kadın dayak yesin parayı devlet alsın valla güzel dükkan böyle bir yer varsa banada söyleyinde bende kısa yoldan zengin olayım devlet bizi bu yolada sömürüyor malesef size memleketimde yaşanan bir olayı anlatayım

  Bir polis intihar ediyor ve bir not bırakıyor eşimin ve çocuklarımın isteklerine yetişemedim bankalardan kirede çekmekten bıktım onların her istediğini almak için çabalarken borç bataklığına saplandım ve kendimi öldürmekten başka çözüm bulamıyorum ölümümden hiçkimse sorumlu değil

  işte bu adamda buraya sürükleniyor yarın intihar ettiği zaman bu ve bunun gibiler bunun sorumlusu devlet olacak (HERTÜRLÜ ŞİDDETE HAYIR)
  BU YASADA BİR DEVLET ŞİDDETİDİR BUNADA HAYIR

 11. ademcik dedi ki:

  hayret gerçekten hayret. Burda havvaların yorumlarında bile ne kadar sert ve tavizsizmiş gibi bir hava vermeye çalışan ifadeler var.

 12. ŞİRPENÇE dedi ki:

  Nasreddin hoca bir gün yolda giderken ensesine okkalı bir tokat şırrak diye yapışmış.Zavallı hocanın gözlerinden yaşlar akmış ve büyük bir öfkeyle arkasına dönmüş.Hiç tanımadığı bir adam pişkin pişkin gülerek:
  -Afedersiniz hocam, sizi birine benzettim demiş. Hoca adamı kolundan tuttuğu gibi kadı efendiye götürmüş. Kadı her iki tarafı da dinledikten sonra tokat atan adama komik bir para cezası vermiş. Hoca kadıya yaklaşmış ve aynı şiddette bir tokat vurmuş.Sonra kendisine vuran adama dönerek:

  -Madem ki bir tokadın cezası bu kadar, parayı kadı efendiye öde demiş.

 13. esmasultan dedi ki:

  Sizin durumunuz bir müsibet bin nasihatten evladır durumu olmuş. Bir tokat için fazla bir ceza gibi gelebilir ki bence de öyle ama bundan sonra daha dikkatli olursunuz.

  Sinirle adam döven ya da bıçaklayanlar da sizinle aynı savunmayı yapsa ne kadar akıllıca olur bir düşünün. Bazı davranışların cezası hem dünyada hem ahirette acı olur. Siz bu dünyadaki 3 bin liralık para cezasından ziyade o tokadın eşinizde açtığı gizli yaraları dert ederek üzülün.

  • fitnat hanım dedi ki:

   bir öğretmen neden okula gitmemek için rapor almak ister?Kavganın ardından keyif çatmak mı istemiştir yoksa yüzündeki izle öğrencilerinin karşısına çıkmak mı istememiştir?darp raporu alabildiĝine göre 2.si daha makul gibi. Kimse hafif tokat diyemez bana. Bu olayı haklıymış gibi anlatması da üzücü

  • Yasin dedi ki:

   Hanımlar, Biraz acımasız davran mıyor musunuz?
   Oysa; Suheyla hanım’ın yazdığı ne kadar da güzeldi.
   Farkındaysanız bu olayla bir yuva yıkılıyor.
   Burda adam yaptığının yanlış olduğunu zaten söylemiş bir anlık öfkeydi demiş, sonuç olarak hatasını da itiraf etmiş.
   Bunların desteğe, aile danışmanlığına ihtiyacı varken adliyeye çıkarılıyorlar.

   Aşağıdaki yoruma bakın
   “adem diyor ki:
   01 Mart 2012, 23:56”
   yazısına bakın.

   Üstelik karşılıklı olarak hatalı olduklarını mahkemede söyledikleri halde bu ceza verilmiş. Yoldan geçen biri bu kadını sebepsiz yere dövse, şikayetini geri aldığında mahkeme ceza vermez iken bu olayda vermesi abes değil mi? Bari tekrarında falan denilseydi.
   Cezanın ertelenmesi neden burada uygulanmıyor?
   Çok yazık, bu Kanunlar aile diye bir kurum kalmasın diye yapılıyor adeta.

   • esmasultan dedi ki:

    Bir tokattan darp raporu alabildiyse eğer siz o tokadın şiddetini düşünün artık. ZAten kadın şikayetçi olmadığı için ceza paraya çevrilmiş. Tekrarı halinde hapis cezası da gelecektir.

    Ben eşler aralarındaki sorunu halletmişken bu kadar ceza verilmesi tasvip etmiyorum bunu söyledim. Ama beyefendinin savunmasına, kendini haklı göstermesine karşıyım. Suçunu bilip oturmak düşerdi ona.

    • Yasin dedi ki:

     Farkındaysanız cezaları koca bu cezayı beraber ödemek zorunda kaldılar, sizin pencerenizden bile bakılınca kadın hem kocasından hem devlet BABA’dan dayak yedi..
     Burada izelenmesi gereken yol; “aile terapisine yönlendirmek ve ikinci vukuatta mahkemeye çıkarmak” olmalıydı.

     Yasa gerçekten hatalı, geçenlerde kadınları “bilinçlendirme” adına dağıtılan bir kitapçık geçti elime, gerçekten kusursuz olduğu halde bu yasalarla bir erkeğin hapse düşürülmesi çok kolay.
     EVLİ OLMASINA DA VE AYNI EVDE OTURUYOR OLMASINA DA GEREK YOK.

     • .:. dedi ki:

      yasin diyorki;
      “Yasa gerçekten hatalı, geçenlerde kadınları “bilinçlendirme” adına dağıtılan bir kitapçık geçti elime, gerçekten kusursuz olduğu halde bu yasalarla bir erkeğin hapse düşürülmesi çok kolay.
      EVLİ OLMASINA DA VE AYNI EVDE OTURUYOR OLMASINA DA GEREK YOK.”

      – Sevgili olsalar bile veya birlikte yasasalar, (baska bir ad da koyabilirsiniz) bu yasa bu durumu bile, Kadina siddet olarak ele aliyor (Aile).
      – Kadin sikayetci olsa, yuzlestirme durumu yok, (hele birde rapor var ise, raporun icerigide onemli degil) Sikayet olunan Karakola goturuluyor. Hakim karsisina cikana kadar tutuklu kaliyor, (Nurmal bildigimiz durusmali mahkeme olma olayi pek olmuyor.)
      – Sikayet edilen tamamen baski altinda,
      – Olay kayitlara gectikten sonra, veya ilerledikten sonra, sikayetci sikayetini geri almak istese de gecmis ola, (geri donusu yok gibi birsey.) gibisi fazla bile. Ayi benzer bir sikayeti iki arkadas kavga etse ve karakolluk olsalar, sikayet geri alininca olay kapaniyor.
      – Bu asamadan sonra % 90 dan fazla Bosanma durumu vardir. Sikayet edilen kisi bir cok konuda halkli olsa da, Bu sikayet ve tutuklanmasi onun kusurlu olduguna ilk ve en buyuk delil. Olay aninin ocesine ve Olayin butunune kimse bakmiyor ve incelemiyor, Hatta bu olaylar oylesine artmaya basliyorki. Bu davalarla ilgilenen yetkililer yetersiz kaliyor, (Aslinda yetersiz degil, Sikayet ile bosanma sayisi cok fazla artiyor. Bunu ilerleyen sureclerde cok rahat gozlemleme imkanimiz olacak.) Cozmek icin daha fazla kukukcu gerekecek, aslinda bosanma rakamlarinin fazlaligini dusurmeyi kimse koonusmayacak bile.)
      – Bu asamalar gecince olay bitmiyor, (Sikayet edilen ve tutuklanan kisinin itiraz hakki var,) hakliligini kanitlama imkani olabilir ama cok dusuk.) Bu surec cok yipratici, Esiniz tarafindan sikayet edilip, yani evden alinip karakola gelip, hucrede kalip, resimlerinizin cekilip, kelepceli sekilde, sizi sorgulayacak kisilerin karsisina cikip da bir karar alinacak duruma gelene kadar.Bu surecde aklinizdan nelerin gecebilecegini tahmin edemezsiniz.
      – Son maddede yazdiklarimi, hani olmaz yaa.. oldu farzedelim, bir kadin yasarsa, kocasi sikayet ederse. (cok iyi anlamak icin burada saglam bir empati yapilmasi gerekir.) iyi dusunmek gerekir.
      – Yasaya gore Illaki es in sikayet etmesi gerekmiyor. Komsu da sikayet edebilir.

      Kisacasi Yasin beyin de soyledigi gibi Bir erkegi hapise gondermek veya cezalandirmak icin, cok basit bir oyun veya senaryo yeterlidir. Bunu Her bir bayan isterse rahatlik ile yapabilir.

      Belki bana bu kadar seyi biliyormus gibi yazdigimi sorabilirsiniz. Evet ben yasadim ve bu surecten gectim/geciyorum.

      Cunku olay sadece bunun ile bitmiyor. Bundan sonrasi icin Asil Savas basliyor, Nerede ne zaman duracagini tahmin etmek zor. (Savas yazdim cunku istemesenizde oyle oluyor malesef, mucadele demek daha guzel olurdu fakat olmuyor.)

      Bu kadar seyi kimsenin yasamasini tavsiye etmem, yasamayan hic mi hic bilemez. En kolayi Anlasarak ayrilmak ve cabucak sessiz sedasiz bitirmek.

      Bu yasadan sonra Bosanma olaylaylarini hizlandirmak icin mecburen yeni duzenlemeler yapacaklar.
      daha onceleri esler arasi kavgalarda belli sure ayirma islemi yaparlardi, insanlar sakinlesip yeniden dusunur, hatalarini farkedenler duzelip devam eder, fark edemeyenler bosanirdi. Bu yasa ile oda kalkacak, ayirma sayilari hizla dusecek, bosanma sayilari hizla artacak.

      Turkiyede yilda ortalama 100 bin bosanma oldugunu dusunursek, bu sayilar hizla artacak, Bu kadar kisinin meskul ettigi, mahkeme, karakol, sosyal kurumlar, saglik kurumlari, is ile ilgili kurumlar televizyonlar, gazetelr v.s. dusunurseniz, (bunu sakin kafa ile dusunup anlamaya calismak laim) Muazzam bir is yuku ve yeni uzerinde dusunulecek cok onemli konu cikiyor ortaya.) Cunku bunun uzantilari ve baglantilari bununla sinirli degil. Isin siyasi boyutu var, Isin ekonomik boyutu var, Isin sosyoloyik boyutu var. Buna bagli olarak okullar ve cocuklar ile gencler ile ilgili bir cok boyutu var. Su asamada gormekte zorlanabilirsiniz.

      Daha simdiden 50 000 polis bu is icin hazirlandi, Ofisler, yeni birimler, birsuru baglanlili isler, psikologlar, sosyologlar, aile danismanlari, Evlilik egitimleri gibi akliniza gelebilecek bircok sey.

      Butun bunlara sema Hanim zaman zaman yazilarinda yer verdi. en onemlisi son yazilarinda Ceza yerine oncelikli yapilacak egitimler.

      Bende Soruna katki olsun diye, Cozumumu sunuyorum,

      Her ne şekide olursa olsun, Boyle bir sikayet ve vakada, Ilk asamada, her iki tarafinda, adilce dinlenmesi, savunma hakki verilmesi, her turlu delil kabul edilmesi. (Su cok onemli, Esinizin telefonunda, maillerinde, bilgisayarinda veya cantasinda, sizi aldattigini belirleyen bir bulgu ve kesin deliller var ve siz bunu bulmussaniz. siz bunlari delil gosterseniz de, eger esiniz sizi esyalarimi kurcaladi benim kisisel esyam derse, Siz belkide esinizle ayni yatagi paylasip birlikte gizli sakliniz olmadan cocuk bile yaptiginiz halde. Bu suc olacak, sanirim halen boyle bir durum var. Burada kim daha sucludur siz dusunun.) Bunlarin boyle olmadigini soyleyebilecek var isi bilgilenmek isteriz.

      Kisacasi, Yasaya yalan sikayet etmeyi engelleyecek, gercekten siddet uygulayani ortaya cikaracak bir mekanizma kurulmasi gerekir.

      Not.: Ne kadar karmasik ve cikmaza gittigini gostermek icin kucuk bir ornek, Esim beni ilk sikayeti dahil bu gune kadar 5 defa sikayet etti, 4 u sahte 5. si onumuzdeki ay durusma olacak, cunku ben odedigim cocuk yardimlarimi kesmek zorunda kaldim (gerekcelerim var.)

      Ben ise, bir kere sikayet etmek zorunda kaldim cunku cocuklarimi gormeme engel oluyor, ziyaret programlarina uymuyor, ve tehdit mesajlari gondermeye basladi.

      Yasin bey sizin ozet anlattiginizin az gelismis acilimi aslen boyle, Bukadar is yuku ortaya cikaran bu yasa, Temelde yapilacak baska yasalarla buna gerek bile duyulmazdi. Sema hanimin yazilarinda dikkat ederseniz hep bu konular var ve malesef Sema hanim adalet ve egitim isterken bazi kesimler onu, erkeklerden yana taraf tutmak ile sucluyor.

     • Yasin dedi ki:

      .:.
      Dedikleriniz doğru, maalesef kimse bunların farkında değil. Herkes erkeklerin avantajlı olduğunu sanıyor,
      Yargıda kadınlara tanınan imtiyazlar sebebiyle gerçekten eziliyoruz.
      Yaşayan bilir.
      Kadınların peşinen haklı görülmesi Kadına da, Erkeğe de, Çocuğa da Zulümdür.
      Karısı tarafından yok yere veya basit bir sebeple şikayet edilen erkek, karısına bir daha güvenip aynı yastığa baş koyar mı sanıyorsunuz?
      Sebepsiz yıkılan yuvaların enkazı altında kalan çocuklardan, nasıl sağlıklı ve duyarlı bir nesil çıkacağını düşünüyorsunuz?
      İlk başta haddini bildirdim diye sevinen kadın, yuvası yıkılınca mutlu olacak mı sanıyorsunuz?

      Bir olay yazacaktım ama uzun yazdığım için acımadım sildim, kimse okumaz zaten, erkekler kimin umurunda…

 14. Azra dedi ki:

  Ben Aras beye kesinlikle katılıyorum. Kanunlar caydırıcılık için var. Adam öldürene hapis olmasaydı Allah’tan korkmayan herkes sinirlendirdiği birini öldürürdü.
  Ya da sorarım size zina günah olmasa mesela, bir canınız sıkıldığında yapmaz mıydınız?
  Hırsızlığın ya da hem bu dünyada hem öbür dünyada cezası olmasa hoşunuza giden bir şeyi çalmaz mısınız?
  Erkeklerin sinirlendiklerinde kadına vurma hakları yoktur. Dinimizde de sadece aldatmadan vazgeçirmek kadını uslandırmak için o da yüzüne vurmamak kaydıyla izin verilmiştir.
  Siz neyin savunmasını yapıyorsunuz? Allah’ın yarattığı cemale, onun sanatına nasıl el kaldırıyorsunuz? Nefsinize çekmeyin lütfen.
  Dayağın bu dünyada da ahirette de cezası var. Aklınızı başınıza alın.

  • ademin biri dedi ki:

   Olay ne sen ne yazmıssın azra kardesim. hayatta pembe panjurlu ev. değilmi ? hayatı ilkokul 3. sınıfa kadar hayat bılgısı kıtabından öğrenilir daha sonra bızzat kendınden . dayak değil bir tokat . vıcdanda agır bır tokat . şiddet sadece kocanın hanımına attıgı bir tokat degıldır. bi de psikolojık şiddet vardır. buzdolabı boş iken pazar parası cepte kalmamısken adem neyı dusunur bılıyormusun? bilemezsın ama Havva ıse yenı avıze almayı ya da komşuda gördüğü berjer takımı. olay da orda zaten. keşke bır ekmek ne kadar bılseydın yada bır kılo zeytın. farketmez senın ıcın cunku sen bunları posette buzdolabına korken bılırsın. sen dıyorum gıyabında aslında Havvadır kastım. Allah bir daha yaşatmasın

 15. Aras dedi ki:

  Kocalarda suç işliyor ama kadının gücü yetmediği için kocasını dövmüyor.Temelde erkek yaptıklarının bir cezası olmayacağını düşündüğü için her defasında başka gerekçeleri öne sürerek kadına baskı yapıyor.Aynı erkek kendisine hakaret eden patronuna gıkını çıkarmıyor.

 16. Aras dedi ki:

  Cezalar neden var,suç işlenmesin caydırıcı olsun diye.Bir daha elini kaldırdığında 6 ay hapis veya 3 bin 200 tl ödemek zorunda kalacağını düşünür ve suçu işlemez.Diğer insanlarada ibret olur.Elini kaldırdığında cezasız kalsaydı,başka sefere başka gereçkesi olacaktı…

  • eymen dedi ki:

   3 bin 200 tl ceza belki yetmeyebilir caydırıcılık için 32 bin olsun isteyen 6 ay yatsın, isteyen ödesin.

   Adam 6 ay hapis yatınca kadına da ceza verilmiş olmuyor mu?

   6 ay ayrı kalınca bir daha o adam eşiyle beraber olabilir mi? Yüzünü bile görmek istemez bence.

   Elini kaldırdığında cezasız kalsaydı; eşi ona küsecekti, o da eşine azda olsa bir sevgi duyuyorsa gönlünü almak için özür dileyecekti, eşi de biraz naz yapsada onu affedecekti.

   Yazıklar olsun materyalist felsefeye.

  • Yasin dedi ki:

   Burda suç işleyenlere ceza verilmesine karşı çıkan yok!
   Burda karşı çıkılan şey delil olmadan idari emirlerlerle insanların mağdur duruma düşürülmesi.

 17. kardeş dedi ki:

  aile kurumunu güçlendirmeye çalıştığını düşündüğümüz bu hükumetin neden bu yasayı çıkarmak istediğini anlayamıyorum bu yüzden yıkılabilecek yuvaların vebali ağır olur bu yasanın çıkmamasını diliyorum

 18. Yasin dedi ki:

  Milletçe Müstehakız böyle yönetilmeye, Düşünmeden gazete okuyup, televizyon seyrediyoruz. Bize sunulanı düşünmeden kabul ediyoruz.
  Ecevit döneminde Kadınlar lehine değiştirilen Medeni kanun üzerine, Kadın Cinayetleri son 7-8 yıldır arttığı halde, şimdiki değişiklikten medet umanlar yaşanacak sarsıntıyı göremiyorlar, yazık.

 19. ZÜLFİKAR dedi ki:

  Kardeşim Allahın muradını nerden biliyorsunuz ki Allah razı olmamış diyorsunuz.? Bir insanın başına gelen olaylarda bir cok neden olabilir! Erkek de kadına Allah’ın emaneti değilmidir? Senin mantığınla kadın da sabredebilirdi şikayet etmeyebilirdi, başka tepkiler kullanabilirdi, öfkesi yatışana kadar ailesine gidebilirdi, şimdi 3 milyar lirayı birlikte ödeyecekler zaten, dolayısıylı kadın kendini de cezalandırmış olmadı mı?! Zekanın bu kadarına pes doğrusu!

 20. Rodrigo dedi ki:

  Yahu -bu yasanın çıkmadan- mevcut halle bile ne kadar haksızca uygulamalar olduğunu görüp,yasanın çıkması halinde nice felaketlerin de kapıda beklediğini göremeyecek kadar dugularının esiri olmuş insanların şurada ajitasyon kokan mantıksız yorumlarını okumak ne kadar üzücü..

  Bakanın kimlerin sesine kulak verip,kimlerden cesaret aldığını net olarak görebiliyoruz burada. ”Allah bir tokadiniza razi olmamış…” Acaba aynı Yaradan dırdıra,psikolojik eziyete,kadınlığını bir tehdit gibi kullanmaya,sorumsuzluğa,şımarıklığa,iftiracılığa,rahatını bozmamak için binbir türlü ayak oyunlarına,haksızda olsa her daim üste çıkmaya çalışmaya,hatalarına bakıp özeleştiri vermeden sürekli kocasının eksiklerini didiklemeye,eşinin mahremi ne varsa çalışıyorsa işyerindekilere/çalışmıyorsa komşularına anlatıp ifşaa etmeye,eşini avucunun içine almak onu adam(!) etmek sindirmek için her daim huzursuzluk çıkarmaya…. razımı?

  Samimi olun dürüstçe söyleyin;
  Erkeklerdeki fiziki güç kadınlarda olmuş olsaydı,kullanmaktan geri duracaklarmıydı? Yoksa,şimdi kocalarından aradıkları naifliği kendileri göstereceklermiydi?
  Doğru cevap için kadınların gücünün yettiklerine(yaşlılar,çocuklar) nasıl davranabildiklerine(hepsi değil,iyi olanları tenzih ederim) bakmak yeterli aslında….

 21. aişe dedi ki:

  yazık. çok yazık. sokakta kocası tarafından dövülerek öldürülen o kadar çok kadın var ki korunamıyorlar. serbest serbes t dolaşıyorlar ancak kadın öldürülünce tutuklanıyorlar ama siz bi tokatla mahkemelik oluyorsunuz. ALLAH ından bulsunlar. ALLAH ın adaleti karşısında bakalım ne yapacaklar. ALLAH yardım etsin

  • Mnb dedi ki:

   Allah bir tokadiniza razi olmamis… Bir daha vurmayiniz… Basit bir seymidir sizce size gece gunduz hizmet eden birine tokat atmak herseyini birakip size gelmis siginmis Allah ve resulunun emaneti sizden biraz hosgoru ve sabri haketmiyormuydu… Hatasini hizmetine bagislamaliydiniz… Bu cezayida Allah diliyor ki biraz da sizi acitsin… Sikayet yok muhabbete devam…hatayi baska yerlerde aramayiniz bu duruma tovbe ediniz….

   • adem dedi ki:

    elbette emınım o adem sabaha kadar tövbe etti karakolda
    cunku orada onu terketmıyen rabbınden dua sabır nıyaz ettı
    o gece orası soguktu amma o adem hep dua etti
    hiç üşümedi.
    her gün gectıgı karakolun onunden bır daha hıc gecmedı
    yolunu degıstırdı o gundeen sonra
    daha bı sarıldı namaza duaya
    yok elbette şikayet yok
    ama malesef havvaya muhabet kalmadı
    muhabbeti bıttı
    şimdı adem beklıyor mınıkler buyusun borclar odensın adem her seyıı çocuklara bırakıp gıdecek

    • Süheyla dedi ki:

     O Adem affetmeyide bilsin,bir tokatta yuvasını yıkmasın.

     • zeynep dedi ki:

      utanıyorum, dünyda sizin gibi zilyonlarca adam nefes aldığı için. ve dahada çok utanıyorum bir tokat attım barıştık pişmanım diyebilip olay bu kadara basite indgenebildiği için . nefret ediyorum gazete okumatan ,her gün şiddete (sadece dayak değil, manevi anlamdada) maruz kalan kadınları gördüğüm için.siz neyin savunmasını yapıyorsunuz hala ? gördünüz mü 180 lira telefon faturasını. keşke daha çok alınsaymış para . çokta mantıklı olmuş devlete gitmesi. ne yani karınıza verselerdi de birlikte mi harcasaydınız . sadece bir tokat pişman oldum diyorsunuz , karınızı geçtim sizin bir hayvana vurma hakkınız olmadığı halde bunu söyleyebiliyorsuz buda yetmezmiş gibi verilen cezaya itiraz ediyorsunuz evet Allah korkusu olmayan insandan her şey beklenir , bir canlıyı şiddite maruz bırakları Allah ıslah etsin diyorum başka da bir şey demiyorum.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Merhamet en etkili silahtır; kalbe kadar işler ve ebediyete kadar iyileşmeyecek yaralar açar. “( LAvigerie)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku