Cinsiyetlerimiz Yer Değiştiriyor…Evlenemiyoruz

23 Mayıs 2014Yarım Elma16 Yorum »

unnamedÇok üzülüyorum. Cinsiyetlerin yer değiştirmesine. Evlenme oranlarının düşmesinin sebeplerinden biride bu. Güçsüz erkek, güçlü kadın(!)

Gözlem yapıyorum. Erkek, kadın fark etmeden. Bu söylediklerimi okuyan tüm erkekler ve kadınlar lütfen üzerine alınsın. Pay çıkartalım kendimize.

Erkekler; Giydikleri kıyafetlerden başlamak istiyorum.
Pembeler, kırmızılar…Yakınlarımız bile giymeye başladı. Öncelikle erkeklerin şunu sorgulaması gerek.

Erkek modasını kim çiziyor ve yönlendiriyor? Çizenlerin ve yönlendirenlerin bir çoğunun gay olduklarını söylemeden edemeyeceğim. İsterseniz araştırın . Çizen tabii ki kendisine uygun olanı yönlendirecek.

Ayrıca dar, vücudu saran pantolonlar hiçte hoş gözükmüyor. Özellikle kadınların tesettürüyle dini kurtaranlar kendi tesettürlerine ne kadar dikkat ediyorlar.(bu tamamen bir yazı konusu)

Yediklerimiz; İçinde östrojen hormonu yüklü yiyecekler. Özellikle tavuğun erkeklere etkisi uzmanlar tarafından epeyce konuşuluyor. Tabii suçu tamamen tavuğa da yüklememek lazım.

Erkek sesi dediğimiz bir tanımlama var. Kalın, tok, vurgulu… Şimdilerde kadınların sesi daha bir tok, sert ve vurgulu. Erkeklerin ki daha bir tiz, cılız ve vurgusuz…

Kadınlar; Naif, kırılgan, hassas, duygusal olan bizler ne kadar değiştik farkında mısınız? Özellikle de çalışma hayatında olanlar. Farkındayız veya değiliz üzerimize aldığımız maskeler bizi bizden uzaklaştırıyor. Bir süre sonra bakıyoruz ne kadar cevval, fazla atılgan, gereksiz cesaretli olmuşuz. Hedeften uzaklaşmışız.

Dışarıda, yolda, pazarda söven, küfreden erkek tavırlı kızlar…
Hayatın içinde fazla yük almış, eşi olduğu halde evini kendisi geçindiren, faturaların altında ezilen kadın…

Biz nereye doğru gidiyoruz?

Baskın anne-baba mı?

Fazla koruyucu anne mi?

Bastırılan duygular mı?

Hayatın yükü mü?

Çalışmak zorunda olan kadınlar mı?

Belirli seviye’ye çıkmış olan standardı aşağıya düşürmemek mi?

Her biri kendi içinde bir sebep.

Her iki cinsiyetinde kendi özelliğini, yaratılışına uygun şekilde dışarıya çıkartacağı çalışmalar yapmamız şart.

Cinsiyetleri birbirinden ayıran özellikler çok özür dileyerek söylüyorum; fiziksel özellikler değil.

Görüntüde boylu poslu, kıllı, tüylü erkek gözükenlerin içinin kof olduğunu görüyoruz.

Ya da hanım hanımcık duran biz kız konuşmaya başlayınca büyüsü bozulabiliyor.

Erkekler…

-Hayata karşı duruşu yok

-Sorumluluk almak istemez

-Başına ufak bir şey gelse hemen yıkılır

-Kabı dar

-Çok yüzeysel, duygu geçişleri çok hızlı

-Çabuk aşık olma ve olamama durumu

-Gücünü sadece diplomaları için kullanmış

Erkek ve adam ifadelerini ayrı kullanıyoruz. Erkek bir cinsiyeti temsil ediyor. Fakat adam bir niteliği veriyor bize.

Adam özellikleri; kabalık değil kesinlikle ama özgüven erkeğe daha bir yakışıyor.
Konuşması dinlenir, söylediğine güvenilir, arkanı yaslayabileceğin bir vasıf.

Kadınlar…
-Bazen gereksiz cesaretli

-Dramaya çok yatkın

-Çabuk kendini bırakma, çabuk anlam yükleme

-Bağlılıkla bağımlılık arasında gelip giden

-Fazla fedakar…

– Sahiplenileceğine – Sahiplenici

Bizi ilgilendiren kısmı da şu dostlar; cinsiyetler yer değiştirdikçe insanların evlenmekten kaçmalarını olası sebepler arasında.

Erkekler bu kadar cesaretli, atılgan, güçlü(!), baskın kızları istemiyor.
Kızlar bu kadar güçsüz(!), sinmiş, özgüvenden yoksun, pasif kişileri tercih etmiyor.

Bu arada karakterlerden bahsetmiyorum. Çekingenlik, edep, ahlak vs vs konularıyla karıştırılmasın lütfen bahsettiklerim.

Dini değerleri olan veya olmayan genel toplumsal gidişatımızla ilgili yazdıklarım. Yaratılışımıza uygun yaşadıkça ve tercih ettikçe normalleşiyor ve huzuru yakalıyoruz…

Hatırlatma;
Göndermiş olduğunuz ve paylaştığınız e-postalar için teşekkür ediyorum.

2elmayarim@gmail.com adresimizden paylaşımlarını yapabilir,

https://www.facebook.com/profile.php?id=100008015383672

adresinden facebook’ta ekleyebilirsiniz.

Okunma Sayısı : 7.124

Yorum yapın

“Cinsiyetlerimiz Yer Değiştiriyor…Evlenemiyoruz” için 16 Yorum

 1. gülin dedi ki:

  “Beyaz atlı prensi veya prensesi aramayı bırakıp Allahü Teala’yı kalplerimizin sultanı yaparsak Allah düşlerimizin gerçekleşmesini sağlayacaktır”

  “Kadınlar ve erkekler eş olarak mükemmel/kusursuz/eksiksiz insanın karşılarına çıkmasını beklerler ancak Allahü Teala’nın eşleri birbirlerini tamamlamak üzere yarattığını unuturlar.”

 2. "Abdullah Bir" dedi ki:

  Ben de bunu anlamıyorum arkadaş

  Sema hanım veya Yarım elma yazınca

  ” Çok güzel bir yazı, elinize sağlık, ben de sizin gibi düşünüyorum vb ”
  yorum yapan bayanlar ben ve benim gibi erkek yorumcular aynı şeyi farklı şekilde ( Erkeklere herşeyi ile kadın kafalı “KADIN” lazım… İçinde erkek zihniyeti olan Dış görünüşü kadın mutasyona ugramış bir yaratık değil ) söylediğimiz halde bizim yorumlarımıza;

  ” Siz nasıl bir erkeksiniz, kadını köle gibi görüyorsunuz, Kadın düşmanı vb vb vb ”

  suçlamalarıyla muhatap oluyoruz. Yukarıda yazılanları veya benzeri ifadeleri bir kadın söyleyince “DOĞRU ve GÜZEL” erkek söyleyince ” YANLIŞ ve KÖTÜ” oluyor…

  Bunun adı düpedüz FEMİNİSTLİK değil de nedir?

  • ;... dedi ki:

   Feministler galiba iki türlü. Kendinin feminist olduğunu bilenler ve bilmeyenler olarak.
   Kadınların çoğuda feministliği( gayri islami olmayı) kadına hak verdiğini sanıyor. Ne kadar feministlik o kadar özgürlük sanıyorlar.
   Bütün kadınları (bayanları) kötüleyemezsiniz diye ikide bir söz söylerler. Bütün kadınları diye birşey yok zaten. Çoğu deniliyor.
   Çoğuda gizli feminist.
   Hem feministlerin yaptığı her davranışı yapmaya çalışıyor, feministlerin kadın erkek eşit söylemini kendine iş ediniyor, hem kocanın hakkı olan bir vazifeyi yapmıyor hatta kocaya hizmet ( meşru işlerde) etmenin sevap( ibadet ) olduğunu inanmıyor hemde ben feminist değilim diyor.
   Şimdi hadisi şerif yalanmı söylüyor ” Kim bir kavme benzerse o onlardandır”
   Gizli feministlik olduğu için olabilirmi bilmiyorum fakat sen teferruat olarak yazının aynısını (manası aynı) yazsanda bir erkek yazdığı için mutlaka bir eleştiri alırsın. Ne yazarsan yazsan olumlu bir cevapta bulamazsın.
   DEDİDİKYA GİZLİ…

 3. gülin dedi ki:

  merhaba, naçizane bir önerim var. “cinsiyetlerimiz yer değiştiriyor evlenemiyoruz” başlığı yerine daha olumlu mesaj içeren “asli fıtratımıza dönelim, evlenelim” demek daha güzel geldi bana. veyahut cinsiyetlerimiz yer değiştirdiği için evlenemiyoruz değil de “evlenemedik”, bu artık geçmişte kaldı, bunun bilincine vardık, bundan sonra evleniyoruz inşallah :))

  • hamzayürekli dedi ki:

   sadece kendini dikkate alan bir açıklama olmuş. Halen evlenemeyenler olabilir değilmi. Memleket te sadece biz yoğuz değilmi.

 4. Mehmet GÜN dedi ki:

  Çok güzel yazmışsınız. Çok doğru tespitler, Allah razı olsun. Ama; çözüm nasıl, nerede ?…

  • hamzayürekli dedi ki:

   Evet Çözüm nedir??? ” Çözüm nerede sorusunu sormayacaksın” çünkü yazan çıkmıyor her nedense! istediğin kadar sor istersen, cavap bulamayacaksın.

   • sadece dedi ki:

    Kendimizden çevremizden yada toplumdan kaynaklanan sorunları tepsit etmekte hiçbirimiz sorun yaşamıyoruz. Özeleştiride yapıyoruz. Ama çözüm noktasına gelince herkesi sükunet sarıyor.Aradığımız eş tanıdıklarımızda yada çevrede yok.Cemaatlerdede bulamıyoruz. İnternet ortamı şüpheli.Kimse ben evlenmek istiyorum diye sokakta aramayaz edebe yakışmaz. Geriye ne kalıyor. Sabretmek dua etmek Allah’a tevekkül etmek ve yanlış olan bakış açımızı değiştirmek eksikliklerimizin farkına varmak.

 5. sevim dedi ki:

  Benim de uzun zamandır dile getirdiğim konuya değinmişsiniz. Ben ne kızlarda ne de erkeklerde suç buluyorum. Maalesef ailelerde sıkıntı var. Kızları amazon kadını gibi erkekleri ise kedi yavrusu gibi yetiştiriyorlar. Tabii aileler kızlarının ezilmesini önlemek için, anneler de oğluşunun! gönlü olsun diye böyle yapıyor. Bir anne neden kadrolu gelin öğretmen arıyor sebebi basit..oğlunun konformizmi tam olsun diye..illa mayışlı gelin olsun oğlum bu zamanda geçim zor diyorlar..ama oğlum ikinizde çalışıyorsunuz hanımına yardım et diyen duymadım:)

 6. Yasir dedi ki:

  Bence neden evlenemiyoruz? Bir sebepte bence dizilerdeki başrol erkekler ve başrol kadın mankenler gibi eş aramamız nedeniyle. Çünkü gençlere sürekli olarak bu empoze ediliyor. Ben de bundan muzdaribim. Ama saygı duyuyorum artık, çünkü benimde onlardan farkım yok.

  • sadece dedi ki:

   Bu dediğiniz konuda evliliğin önündeki duvarlardan biri. Bu sadece batı tarzı yetişen gençlerde değil bir kısım muhafazakar ve dindar kesim dediğimiz gruptada var. Tabiki herkesi kastetmiyorum. Dindarlıkla beraber güzel/yakışıklı eğitimli zengin iyi ahlaklı mizaçların uyması ve bu kişilerin birbirini sevmesi aşık olması çok güzel sorunsuz bir ömür geçirmek kısaca mükemmel insan arayışı.Hızla insanlar bu yöne doğru kayıyor sekülerizm maddi olarak birşeyleri elde ederken maneviyatımız psikolojimiz gittikçe bozuluyor. Kalbimiz bir türlü sükun bulmuyor.Bir gerçek varki her insanda kusur var çözüm sanırım ayna olacak insanı bulmakta.

 7. esma dedi ki:

  Calisan bir kadinin ( ozellikle erkeklerin arasinda calisiyorsa) erkeklesmemesi mumkun degil bence. İster istemez is hayatinda var olmak icin daha sert oluyorlar. Sonra da yapisiyor bu durum uzerlerine.

 8. sadece dedi ki:

  Yine güzel bir konuya değinmişsiniz. Günümüzde fıtratlarımıza uygun yaşayamıyoruz. Erkeklerdeki sorumluluk idare ve sahip olma duygusu yerini bayanlara bıraktı.Bayanlarında çalışma ortamında daha fazla bulunması asli yaradılış özelliğinin annelik ve eş olması gerekirken erkeklere rakip olarak çıkmaya başladı. Bayanda olması gereken duygusallık fedakarlık itaat evcimenlik sabır duygusu giderek azalıyor.Bunun sebebi işyeri stresiyle sabır duygusunun azalması, erkek ortamında bulunmakla zamanla onlara benzeme durumu, belirli bir kariyere geldikten sonra eşine erkeğe itaat etmeme durumu, kendisinden daha güçlüsünü isteme durumu. Diğer taraftan tesettür erkek ve kadın içinde önemli. Erkeklerin dar kıyafet renk konuşma tarzı vs. konusu giderek fıtratlarımızın değiştiğinin bir göstergesi.Aynı şey kadınlardada var ben kadınların pantalon giymesi erkek gibi giyinmesi taraftarı değilim. Ayrıca erkek gibi konuşma yada bir bayana asla yakışmayan argo konuşması. Bunlar aslında bir projenin sonucu.Bilmem farkındamısınız ama islam aleminin şuan en büyük sorunu yaşanılan savaş ve vahşetlerle beraber aile kurumu tehlikede.Boşanma oranları sürekli artıyor ve aile kurumunun dengeleriyle oynanıyor.Birçok defa hocalara gelen sorularda bayanlar eşlerinin namaz kılmadıklarından şikayetçi.Erkeğin bu ümmete ve aileye önder olması gerekirken bayanlar bu duruma üzülüyor.Giderek bayanlar baskın olurken erkekler pasif duruma düşüyor. Bunun sonucunda herkes fıtratına uygun olanı aramaya başlıyor ve evlenemiyor. bayan sahip olunmak istiyor erkek sahip olmak istiyor. Erkek sözüm dinlensin istiyor. Bir bayanın belirli saatlerde evini bırakarak dışarıda çalışması evliliğini etkiliyor.Bunun birçok örneklerine şahit oldum. Bir toplumun eğitimini ahlakını ilk anne verdiğinden anne ve anne adaylarının fıtratlarına uygun yaşaması önemli.

 9. Hami Kılıç dedi ki:

  bu konuyu ele almanız çok iyi olmuş ama şunuda söylemeliyim ki sanki evlenememek sadece erkeklerin suçuymuş gibi bi yazı paylaşımı yapmışsınız konuya biraz da erkekler tarafından bakın desem zaten bakamazsınız çünkü kadınsınız ve kadın düşünceleriyle anlatmışsın. şu konuya da yer vermenizi isterdim kadınların sanki evlenince aç kalma korkularının olması ve zengin koca bulma sevdasında olmaları evi var mı? , arabası var mı? gibi düşünceler de olmaları, kaldı ki düzenin bozulması erkek çalışır para kazanır kadın ise evde çocuklarının eğitimine destek olur eve ev hanımlığı yapar ama şimdi ki bayanlara bakınca tutturmuşlar bi çalışma sevdası özgürlük ve hür yaşama tutkusu sanki erkekler gardiyan bayanlar mahkummuş gibi bir düşüncede olmaları bence çok saçma düşüncedeler, bayanların erkeklerden maddi anlamda beklentilerinin artık tavan yaptığı devirdeyiz o nedenle yazılarınızın sadece erkeklere yönelik ; yok pembe giymesi cinsiyetinin değişmesi falan geneli kapsamıyor genele hitap etmek istiyorsanız biraz daha gerçeklere bakarak yazılar yazmanızı beklerim ayrıca bu konuya da yer verdiğiniz için teşekkürler .

 10. abdullah dedi ki:

  ”Siz evlendirmeyin lütfen” yazınız (15 NİSAN)
  son yazınız (23 mayıs)
  bir okur olarak sizden ricam. yazmadığınız,yazamadığınız haftalarda okuyucuya değer verdiğinizi göstererek,mazaret bildirip yazamadığınızı duyurmanız…

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Her insanın hayatında mutluluğa kavuşabilmesi için bir saat vardır. İş o saati kaçırmamakta… “ ( B. Fletcher)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku