Çocuğunuzun Sahibi Değilsiniz

04 Nisan 2017KitapYorum Yok »

cocuğunuzun-sahibi-degilsiniz“Sormamız gereken soru şu: Geçmişimizin şimdiki yaşamımızı ne kadar süre daha yönetmesine izin vermek istiyoruz? Daha ne kadar başka bir zamanın hayaletleriyle savaşmak istiyoruz?” #drshefalitsabary nin kitabını internette kitap araştırmaları yaparken, ismine vurularak aldım. Zira ” emanetçilik” fikrini yabancı bir yazardan okumak hoş bir tecrübe olacaktı. Bu kitabın her bir satırına ve cümlesine tanıdık biriyle karşılaşma hissiyle yaklaşmama neden oldu. Evet kitabın her bir cümlesi, bakış açısı benim de anlatmaya çalıştığım bir çocuk algısına hizmet ediyor. Bu ortaklığı sevdim.

Kitabı okurken, neden bu kitapları okumaya devam ettiğimi sordum kendime. Birbirinin benzeri yaklaşımlar okumak ben de neye sebep oluyor diye düşündüm uzun uzun. Sonra aslında hayatın tüm inişleri ve çıkışlarında, çocuğa ve insana dair okumalarımda sırtımı dayadığım bir duvar gibi geldi bu cümleler.Sanki kulağıma fısıldanan bir destek gibiydi her biri. Zira anne babaların en çelişkide kaldığı şeylerden biri de , yaşanan kriz anlarında yöntemlerini sorgulamak ve sonrasında bilindik kolay yöntemlere geçmek değil midir? İnsan emek istiyor. Bu emeği birbirimize kolaylaştıracak yazarlara, kitaplara ihtiyacımız var. Ben yazarın satırlarını bu anlamda destek olarak algıladım.

Bunun yanında kitabın teknik olarak bir kaç sıkıntısı var. Bunlardan ilki, bazı cümlelerin, satırların aynı yazı içinde bir kaç kez tekrarlanmasıydı. Editöryer bir hata sanırım diğer baskılarında düzeltilir. Diğeri de kitabın sonundaki önerilerin, genel bakış açısıyla çelişen bir yanı olması. Bu iki kısmı bir kenara bırakırsak kitap ödül ve cezasız eğitimi önceleyenlerin fikrine destek, bu konuda soru işareti olanları çocuğa bakış açınızı değiştirmelerine çağrı olacaktır diye düşünüyorum.

Tuğba Akbey İnan

Dr. Shefali Tsabary

Kuraldışı Yayınları
Sayfa Sayısı:240
Okunma Sayısı : 10.965

Yorum yapın

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Şu an ocak 2019, bu süreçte ders kitaplarından bütün cinsiyet rolleri çıkartıldı ve 162 okul pilot okul olarak seçildi "cinsiyet eşitliğine duyarlı okul" adı altında cinsiyetsiz ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Bir insan niçin yaratılmışsa ona o kolaylaştırılır. “ ( Hz. Muhammed s. a. v )

Kitap

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Algı Yönetimi ve Manipülasyon "Kanmanın ve Kandırmanın Psikolojisi" kitabı nasıl kandırıldığımızı çok iyi gözler önüne seren bir kitap. Mücahit Gültekin kitapta bilimsel açıklamalarla birlikte günümüzden ve İslam tarihinden örneklerle  yalın bir ...
Devamını Oku