Çocuk Bilinçaltı ve Gıda Reklamları

27 Ekim 2011Mehmet Teber10 Yorum »

Bilinçaltı artık hepimizin sıklıkla duyduğu bir kavram… Hareketlerimize, davranışlarımıza yön verdiği söyleniyor. Gerçekten de öyle. Bilinç buzdağının görünen yüzü ise bilinçaltı buzdağının görünmeyen kısmı.

Bir araştırmada iki arkadaş bir otelden alınarak taksi ile araştırmanın yapıldığı mekana götürülüyor. Kısa bir yolculuğun ardından araştırma mekanına varıyorlar. Onlara, ölmüş kürklü ve tüylü hayvanların içinin doldurularak satıldığı bir hobi dükkanı açılmak istendiği söyleniyor. Bu mağaza için bir amblem üretmeleri ve bir de slogan geliştirmeleri isteniyor.

Araştırmacılar, öncesinde bu deneklerin nasıl bir logo çizeceğini ve hangi sloganı üreteceklerini tahmin edip, deney başlamadan deneklerin bulunduğu masanın bir kenarına bırakıyorlar. Bıraktıkları kağıdın kendi amblem ve sloganları olduğunu söyleyip ona dokunmamalarını istiyorlar.

İki arkadaş kafa kafaya verip güzel bir amblem ve slogan üretiyorlar. Daha sonra bu amblem ve slogan deneyi yapanların tahmin ettikleri ile karşılaştırılınca % 90 benzeştiği görülüyor. İki katılımcı oldukça şaşırıyor. Deneyi yapanlarda ise şaşkınlık yok. Sizce deneyi yapanlar bunu nasıl sağlamış olabilir?

Yöntem basit. Araştırmayı yürütenler, otelden deneyin yapıldığı binaya kadar gelinen yolda bir dizi değişiklik yapıyorlar. Mağazaların vitrinlerine, billboardlara, duvar afişlerine, yoldan geçen insanların elbiselerinin üzerine, elinde dosya taşıyan insanların dosyalarının üzerine, binanın giriş kapısına oluşturulmasını istedikleri amblemin görsellerini ve sloganın kelimelerini yerleştiriliyorlar. Sürekli aynı amblemi ve kelimeleri gören denekler bu çerçevede bir çalışma hazırlıyorlar. Ancak ilginç olan şu ki, denekler bu bahsettiğim çalışmaların hiç birini hatırlamıyor. Bilinçli olarak böyle bir şey gördüklerini hatırlamıyorlar. Ancak bilinçaltı bir kamera gibi her şeyi kaydediyor. Bu kayıtlar bizim seçimlerimizi etkiliyor.

Markette ürün alırken yaptığımız seçimleri, farkına varmadığımı düşündüğümüz reklamlar o kadar çok etkiliyor ki? Meyve suyu dediğimde aklınıza gelen ilk marka hangisi mesela? Neden o? Deterjan dediğimde aklınıza gelen ilk marka hangisi peki?

Reklamlar ve filmler göründükleri kadar masum değil. Bir yandan insanları bilgilendirme, eğlendirme amacı güden bu çalışmalar diğer yandan insanın bilinçaltını şekillendirmeyi amaçlıyor. 25. Kare tekniği gibi teknikler de kullanılarak insanın yaptığı seçimlere bilinçaltı teknikleri ile yön veriliyor.

Büyük firmaların iştahını kabartan üzerinde yönlendirme yaptıkları en temel kitle ise çocuklar. İnsan bilinçaltının en boş olduğu, bir sünger gibi emici olduğu dönem çocukluk dönemi çünkü. Bu dönemde çocuk, tüm gördüklerini, duyduklarını hızla bilinçaltına kaydediyor ve bu kayıtlar onun seçimini ve geleceğini etkiliyor. Markete giden küçük çocuk “Baba bana dondurma al” demek yerine, “Baba bana A dondurması al” deyip bir marka ve o markanın bir ürününün adını söyleyebiliyorsa, marka çocuğun bilinçaltına kendini kazımış demektir. Türkiye’nin GSM operatörlerinden biri, reklamlarında hedef kitle olarak hep çocukları seçiyor. Neden sizce? Daha çocuklar küçükken kendi markalarını söyleyebilsinler ve markaları bilinçaltlarına kazınsın diye.

Büyük gıda firmaları da artık oyunlarını çocuklar üzerinde oynuyorlar. Şimdiden onların zihnine ektikleri tohumların gelecekte meyvesini yiyeceklerini çok iyi biliyorlar. Bu nedenle gıda konusunda çocuklarımızı eğitmek ve bilgilendirmek istiyorsak önce onların bilinçaltlarına sağlıklı bilgilerin girmesine dikkat etmemiz gerekiyor.

Dizilerde içki içilen bir sahneye defalarca şahit olan bir çocuğa içkinin haram olduğunu anlatmak daha zor olmaz mı? Film, çizgi film kahramanı buz gibi kola içiyorsa çocuğumuzu koladan uzak tutmak ne kadar mümkün olabilir? Önüne her geleni yiyen çizgi film kahramanları, çocuklara yemek yerken seçici olmayı nasıl öğretebilir ki?

Anne-baba olarak çocuklarımızı ve onların bilinçaltını çizgi filmlerin, reklamların ve dizilerin zararlarından korumak görevimiz. Bununla birlikte sadece korumak değil aynı zamanda onların bilinçaltına doğru hareketin nasıl olacağının tohumlarını da ekmemiz gerekiyor. Margarinli bir ürünü yememeyi tercih ettiğimizde bunu çocuğumuza da açıklayalım. Çok susadığımız halde önümüze sunulan kolayı reddettiğimizde nedenini çocuğumuza anlatalım. Hatta gerçekte olmasa bile çocuğumuzun bilinçaltı doğru verilerle dolsun diye evde bu çeşit senaryoları biz üretelim. Baba bir gün kola ile gelsin, ya da anne komşudan getirsin ama aileden kimse içmeden o kola dökülsün. Çocuğumuz onların zihnine ektiğimiz bu görüntüler sayesinde önemli olanın açlık, susuzluk ihtiyacını gidermek değil, bu ihtiyacı sağlıklı yoldan gidermek olduğunu öğrenecektir. Kendisi de yeri geldiğinde çok beğendiği bir tadı, sağlık gerekçesi ile reddedebilecektir.

‘Ağaç yaşken eğilir’ demiş atalarımız. Çocuklarımızda sağlıklı bir beslenme ve helal-haram bilincini geliştirmek bu nedenle görevimiz. Bunun içinse yapacağımız iki temel iş var: Onları bilinçaltlarını dolduran yanlış bilgilerden uzak tutmak ve gıda seçiciliği konusunda örnek olaylarla onların bilinçaltlarına doğru görüntüler göndermek.

Mehmet Teber

Psikolojik Danışman&Pedagog

m.teber@yahoo.com

 

Okunma Sayısı : 4.582

Yorum yapın

“Çocuk Bilinçaltı ve Gıda Reklamları” için 10 Yorum

 1. nihal atıcı diyor ki:

  selamün aleyküm hocam
  13 yaşında bir kzım var adı irem
  çok sorunlu hep ölüm korkusu var
  aklında garip garip fikirlerini geçtigini söylüyor zaten sürekli kavga ortamında yetişmiş bir çocuk anne baba olarak bizler ii an laşamıyoruz tabiiki bunlarda etken
  mutsuz bir çocuk karamsar hep kötü bir şey olursa ya annem ölürse ya şimdi kaza geçirirsem gece uyanıp lavaboya gidemiyor şimdi önüme birşey çıkarsa
  gölge var ben geceleri ses duyuyorum gibi vs
  hep korku içeren şeyler evde gündüzleri bile yanlız lkalamıyor
  korkuyor derslerine kendini veremiyor ben biraz sinirlenip ona derslerini çalış demem bagırmam arkamdan işte annem ölsün kardeşim ölsün hep böyle çıkamadık hocam işin içinden d.r götürdüm ilaç verdiler
  kullanmıyor ben bunlara bagımlı yaşamak istemiyorum diyor
  ama çok mutsuz
  ne yapmalıyım şaşırdım ileriki yaşlarında kendine zarar vermesiden korkuyorum bana yardım edermisiniz lütfen şimdiden çok teşekkür ederim allah razı olsun

 2. gamze özçelik diyor ki:

  benim kızım 3 yaşında bezi bırakalı 2 ay oldu evde bir sorun yok ama kreşte altına kaçırıyor gitmek istemiyor birde sinirlendiğinde herşeyi fırlatıyor en son kendi boğazını sıkıyor napıcağımı şaşırdım

 3. Alev diyor ki:

  Hocam bilinç altı yönlendirmesinin sadece görüntülerle değil de sesle de yapıldığı doğru mu? beta nazi monarşi akıl kontrolü diye bir yöntem okudum… birde radyo dalgalarıyla da bu tür şeyler yapılabiliyor mu?

 4. saliha diyor ki:

  Yazılarınız gerçekten çok güzel.sizi haber 7.com dan takip ediyorum.daha önce yazdığınız çizgi filmlerdeki tehlike ile ilgili yazınızı okumuştum ve çok beyenmiştim.sizin sayenizde çizgifilmlerin aslında göründüğü gibi masum olmadığını,bazı tekniklerle çocukların bilinç altına cinsel,satanizm ve masonluk tohumları ekildiğini fark ettim.sizin önerdiğiniz;fecebook taki ÇİZGİ FİLMLERDEKİ TEHLİKE adlı siteyi takip ediyorum.böyle güzel yazılarla bizi uyardığnız ve bötle güzel bir siteyi tanıttığınız için teşekkürler….

 5. asya diyor ki:

  merhaba hocam 12 yaşında bir oğlum var söylediğim her şeye muhalefet oluyor sinirli ve agresif davranışlar sergiliyor, ergenlikle alakalı olabilirmi ? bu dönemde ona nasıl davranmam gerekir bu konuda bana yardımcı olursanız çok makbule geçer, ayrıca 7 yaşında bir kızım var ikisi arasında mahremiyet açısından dikkat etmem gereken konularda da yardımnızı istiyorum çalışmalarınızda başarılar diliyorum teşekkür ederim.

 6. nurten diyor ki:

  hocam bende sağlıkçıyım 2,5 yaşında 1 kızım var çalıştığım için birazda bana çok düşkün ona bağlıyorum ben işteyken ve normalde evdeykende oluyor uykusu gelince benim kullandığım boneyi (eşarbın altından bağladığımız birşey) burnuna tutarak ve de koklayarak uyuyor aynı zamanda evin her tarafında boneler dolaşıyor nerede olursa olsun bazen öyleki arabada yolculukta bile artık yanımda çantada bone taşıyorum ve de üstelik sadece başımdaki o an hangisiyse onu istiyor temiz olanı istemiyor illaki kafamdaki ona kokum sindiği için bu alışkanlık nereye kadar devam eder ne yapabilirim ALLAH aşkına yardımcı olursanız sevinirim

 7. yavuz yekeler diyor ki:

  mehmet hocam eline sağlık. mesele problemleri yazmak değil sizin tesbitleriniz gibi çözümüyle birlikte problemleri yazmak. teşekkür eder başarılarınızın devamını cenab-ı haktan niyaz ederim.

 8. uhuvvet diyor ki:

  hep aynı yere çıkıyor …büşra hocam da ona vurgu yapıyor ..olması gereken de bu olmalı mehmet hocam
  örneklik ..çocuklara farkındalık kazandırma..bakan ile gören farklı derler yaa..siz bazı işlerin farkına varabilirsiniz helal hramı ayırtedebilirsiniz…bilinçaltına tertemiz zihinlere kirli görüntüleri gönderirirseniz telafisi zor yaralar acabilirsiniz..kötü örnekler ile din eğitimi verilemez

  sizlerin cümlelerinde yapılması gerekenler

  ‘Ağaç yaşken eğilir’ demiş atalarımız. Çocuklarımızda sağlıklı bir beslenme ve helal-haram bilincini geliştirmek bu nedenle görevimiz. Bunun içinse yapacağımız iki temel iş var: Onları bilinçaltlarını dolduran yanlış bilgilerden uzak tutmak ve gıda seçiciliği konusunda örnek olaylarla onların bilinçaltlarına doğru görüntüler göndermek.

 9. nisa diyor ki:

  Allah razi olsun cok istifade ettim.

 10. ibrahim diyor ki:

  en iyisi o tv yi çöpe atmak.

  çocuklar tv yi masum görüyor çünkü kendileri masum.

  alkol sigara zina adam yaralama öldürme v.s v.s sonra bunları normal görüyorlar. daha ilerde öğreniyorlar tabi bunları ama orjinalini tutmuyor .

  Teşekkürler abi

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Yeni müfredatta cinsiyet eşitliği ne kadar yer aldı bilmiyorum. Bilgi sahibi olan okuyucular yazarlarsa memnun olurum.) Yeni okul dönemi açıldı, Allah sonumuzu hayreylesin. Özellikle "okul dönemi" dedim, ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Bir eylemin, iyi ya da kötü olduğuna işaret eden tek bir nitelik vardır; eğer dünyadaki sevgi oranını arttırıyorsa iyidir ancak insanları ayırıyor ve aralarında düşmanlığa sebep oluyorsa kötüdür. “ ( Le Tolstoy)

Kitap

Çocuğunuzun Sahibi Değilsiniz

“Sormamız gereken soru şu: Geçmişimizin şimdiki yaşamımızı ne kadar süre daha yönetmesine izin vermek istiyoruz? Daha ne kadar başka bir zamanın hayaletleriyle savaşmak istiyoruz?" #drshefalitsabary nin kitabını internette kitap araştırmaları ...
Devamını Oku