Çocuk Oyuncağı

18 Ağustos 2017Gonca Anıl2 Yorum »

gonca-profil (1)“Çocuk oyuncağı” dedik en kolay ve önemsiz işleri tanımlarken, oysa bütün işlerden en zorunu üstleniyordu çocuk oynarken.

Kurduğu oyun ile hayatı hazmetmeye çalışıyordu… Küçücük kalplerin, şu hoyrat dünyayla başa çıkabilmesinin başka yolu yoktu.

Tam büyüklerin yemek vaktiydi, “oyunun sırası mı şimdi” deyip çektik minik kollarından. Midesi dolarken ruhunu aç bıraktığımızı fark etmeden.

Bizler öylesine işlere o kadar kapılmışken, çocuk da öylesine oyalanıyor zannettik. Oysa her oyunun anlamı vardı küçük dünyasında. Oyalanmak büyüklere has bir hastalıktı.

Çocuğunki hayali dünyalarda gerçek kaleler inşa etmekti. Hayallerini ezip geçtik, dünyasını da yıktığımızı bilemeden.

Oyunda özgürdü çocuk, biz “öyle değil bu oyun böyle oynanır” demeyip susabilseydik eğer.

Özgürlük onu en uçsuz bucaksız diyarlara götürecekti, rotayı şu tatsız dünyayla sınırlamasaydık.

Kusursuz mutluluğu tadacaktı, “Çocukluk etme,” diyerek insan kusurlarımızı çocuk masumiyetine yamamasaydık.

“Ay ne çocukça” diyerek, asıl çocuk kalabilmenin sırrını keşfedemedik. On yıllarca büyükçe olduk da ne kazandık?

“Büyüdün artık, oynamanın zamanı mı” diyerek, oyuncaklarıyla birlikte kelimelerini elinden aldık. Bir yandan ruhlarındaki tahribatlarımızı artırırken, onları kendi kendilerini iyileştirme gücünden mahrum bıraktık.

Oyunsuz, mutsuz, duygusuz, umutsuz bir nesil büyüyor.

Çocuk dünyasından kirli ellerimizi çekmenin zamanı gelmedi mi artık?

 

 

Okunma Sayısı : 1.799

Yorum yapın

“Çocuk Oyuncağı” için 2 Yorum

  1. Denizlili diyor ki:

    Sizin yazılarınızın etkisiyle çocuklara olan davranışlarım ve bakış açım daha da iyileşti . Artık çocuklar ve ben birbirimizi çok seviyoruz. Teşekkürler.. Lütfen daha çok yazın …. Allah’ a emanet olun …

  2. ozgur danış diyor ki:

    bir babanın en mutlu anı evlatlarıyla gecirdiği nitelikli ve kaliteli zamanla mumkun kılınmıştır,oyun kavramının altı mana ile doldurulmalı,herkese göre degişken bir anlam taşıyabilir,somut örnek verecek olursa cocuklarla güreşmekte,yuzmekte masa tenisinde ip atalamada vs gibi bedeni temasla evlatlarımızı daha mutlu edebilecek cekirdek aile ile ilişkisi ile mumkunde olabilir..bu zamanda cocuklarımıza verecegımız en buyuk deger teknolojiden uzak tutmak olacaktır..sayın yazar yazınızdan dolayı sizi tebrik eder,allah kaleminize kudretiyle kudret ihsan etsin…

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Yeni müfredatta cinsiyet eşitliği ne kadar yer aldı bilmiyorum. Bilgi sahibi olan okuyucular yazarlarsa memnun olurum.) Yeni okul dönemi açıldı, Allah sonumuzu hayreylesin. Özellikle "okul dönemi" dedim, ...
Devamını Oku

Güzel Söz

"İçinizden kendileri ile huzura kavuşacağınız eşler yaratıp aranızda sevgi ve esirgeme var etmesi de O’nun ayetlerindendir. Şüphesiz ki bunlarda düşünen kavim için ayetler vardır.(Rum Suresi 21.ayet)"

Kitap

Çocuğunuzun Sahibi Değilsiniz

“Sormamız gereken soru şu: Geçmişimizin şimdiki yaşamımızı ne kadar süre daha yönetmesine izin vermek istiyoruz? Daha ne kadar başka bir zamanın hayaletleriyle savaşmak istiyoruz?" #drshefalitsabary nin kitabını internette kitap araştırmaları ...
Devamını Oku