Çocuk Oyuncağı

18 Ağustos 2017Gonca Anıl2 Yorum »

gonca-profil (1)“Çocuk oyuncağı” dedik en kolay ve önemsiz işleri tanımlarken, oysa bütün işlerden en zorunu üstleniyordu çocuk oynarken.

Kurduğu oyun ile hayatı hazmetmeye çalışıyordu… Küçücük kalplerin, şu hoyrat dünyayla başa çıkabilmesinin başka yolu yoktu.

Tam büyüklerin yemek vaktiydi, “oyunun sırası mı şimdi” deyip çektik minik kollarından. Midesi dolarken ruhunu aç bıraktığımızı fark etmeden.

Bizler öylesine işlere o kadar kapılmışken, çocuk da öylesine oyalanıyor zannettik. Oysa her oyunun anlamı vardı küçük dünyasında. Oyalanmak büyüklere has bir hastalıktı.

Çocuğunki hayali dünyalarda gerçek kaleler inşa etmekti. Hayallerini ezip geçtik, dünyasını da yıktığımızı bilemeden.

Oyunda özgürdü çocuk, biz “öyle değil bu oyun böyle oynanır” demeyip susabilseydik eğer.

Özgürlük onu en uçsuz bucaksız diyarlara götürecekti, rotayı şu tatsız dünyayla sınırlamasaydık.

Kusursuz mutluluğu tadacaktı, “Çocukluk etme,” diyerek insan kusurlarımızı çocuk masumiyetine yamamasaydık.

“Ay ne çocukça” diyerek, asıl çocuk kalabilmenin sırrını keşfedemedik. On yıllarca büyükçe olduk da ne kazandık?

“Büyüdün artık, oynamanın zamanı mı” diyerek, oyuncaklarıyla birlikte kelimelerini elinden aldık. Bir yandan ruhlarındaki tahribatlarımızı artırırken, onları kendi kendilerini iyileştirme gücünden mahrum bıraktık.

Oyunsuz, mutsuz, duygusuz, umutsuz bir nesil büyüyor.

Çocuk dünyasından kirli ellerimizi çekmenin zamanı gelmedi mi artık?

 

 

Okunma Sayısı : 2.567

Yorum yapın

“Çocuk Oyuncağı” için 2 Yorum

  1. Denizlili diyor ki:

    Sizin yazılarınızın etkisiyle çocuklara olan davranışlarım ve bakış açım daha da iyileşti . Artık çocuklar ve ben birbirimizi çok seviyoruz. Teşekkürler.. Lütfen daha çok yazın …. Allah’ a emanet olun …

  2. ozgur danış diyor ki:

    bir babanın en mutlu anı evlatlarıyla gecirdiği nitelikli ve kaliteli zamanla mumkun kılınmıştır,oyun kavramının altı mana ile doldurulmalı,herkese göre degişken bir anlam taşıyabilir,somut örnek verecek olursa cocuklarla güreşmekte,yuzmekte masa tenisinde ip atalamada vs gibi bedeni temasla evlatlarımızı daha mutlu edebilecek cekirdek aile ile ilişkisi ile mumkunde olabilir..bu zamanda cocuklarımıza verecegımız en buyuk deger teknolojiden uzak tutmak olacaktır..sayın yazar yazınızdan dolayı sizi tebrik eder,allah kaleminize kudretiyle kudret ihsan etsin…

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Şu an ocak 2019, bu süreçte ders kitaplarından bütün cinsiyet rolleri çıkartıldı ve 162 okul pilot okul olarak seçildi "cinsiyet eşitliğine duyarlı okul" adı altında cinsiyetsiz ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Bir eylemin, iyi ya da kötü olduğuna işaret eden tek bir nitelik vardır; eğer dünyadaki sevgi oranını arttırıyorsa iyidir ancak insanları ayırıyor ve aralarında düşmanlığa sebep oluyorsa kötüdür. “ ( Le Tolstoy)

Kitap

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Algı Yönetimi ve Manipülasyon "Kanmanın ve Kandırmanın Psikolojisi" kitabı nasıl kandırıldığımızı çok iyi gözler önüne seren bir kitap. Mücahit Gültekin kitapta bilimsel açıklamalarla birlikte günümüzden ve İslam tarihinden örneklerle  yalın bir ...
Devamını Oku