Çocuklara Söylenmesi Gereken 10 Şey

26 Ekim 2015Anne-Baba-Evlat, HaberlerYorum Yok »

çocuk

  • Ne olursa olsun seni seviyorum: Çocuklarınızın onları şartsız sevdiğinizi bilmelerini sağlayın. Onları sevmeniz için her zaman iyi, başarılı ya da akıllı olmaları gerekmediğini vurgulayın. Onların başarı ve başarısızlıklarını sevin.
  • Sana Saygı Duyuyorum: Çocuklar da saygıyı hak eder. Çocuklarınıza saygı gösterdiğinizde, onlara başka insanların değer ve sınırlarına saygı duymayı da öğretirsiniz.
  • Kararını Destekliyorum: Onlara zarar verecek birşey olmadığı sürece kararlarını destekleyin. Hayal ve hedefleri ebeveynleri tarafından desteklenmediği için ömür boyu gücenme ve pişmanlık duygularıyla yaşayan pek çok yetişkin vardır.
  • Seni Dinliyorum: Hüküm vermeden ve eleştirmeden dinleyin. Kendinizi referans göstermeden dinleyin. Yalnızca dinlemek niyetiyle dinleyin. Söylediklerini anlamanız, bir şeye bağlamanız ya da beğenmeniz şart değil. Yalnızca dinleyin.
  • Günüme Renk Katıyorsun: Çocuğunuzun hayatınıza ne kadar neşe kattığını bilmesini sağlayın. Onlara sizin için bir lütuf olduklarını gösterin.
  • Çocuğum Olduğun İçin Talihliyim: Onlara hayran olduğunuz eşsiz vasıflarından bahsedin, yeteneklerini sizinle paylaşmalarını teşvik edin.
  • Biraz daha anlatsana: Zararsız sorular sorun. Konuşmalarından keyif aldığınızı hissettirin. Dikkatinizi verdiğinizi göstermek için tonlama ve vücut dilinden faydalanın. Söylediklerine karşı ilgili olun ama sözlerini kesmeyin.
  • Anlamak İstiyorum: Çocuğunuzun içinde bulunduğu durumu anlamadıysanız bunu ona söyleyşn. Sizinle paylaşmasını isteyin ama zorlamayın. Kendi isteğiyle size gelmesini sağlayın.
  • Teşekkür ederim: Onların sorumluluğunda bile olsa minik leylerden dolayı minnet duyduğunuzu gösterin. Siz sormadan birşey yaptıklarında büyük birisiymiş gibi teşekkür edin.
  • Sana yardım edeyim: Çocuğunuzun yardıma ihtiyacı varsa yanında olun. Sevginizle ve ruhunuzla orada bulunun.
Okunma Sayısı : 8.503

Yorum yapın

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Şu an ocak 2019, bu süreçte ders kitaplarından bütün cinsiyet rolleri çıkartıldı ve 162 okul pilot okul olarak seçildi "cinsiyet eşitliğine duyarlı okul" adı altında cinsiyetsiz ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Çocuklarınızla yedi yaşına kadar oynayın, onbeş yaşına kadar onlarla arkadaş olun, on beş yaşından sonra da onlarla istişare edin.” ( Hz.Ali)

Kitap

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Algı Yönetimi ve Manipülasyon "Kanmanın ve Kandırmanın Psikolojisi" kitabı nasıl kandırıldığımızı çok iyi gözler önüne seren bir kitap. Mücahit Gültekin kitapta bilimsel açıklamalarla birlikte günümüzden ve İslam tarihinden örneklerle  yalın bir ...
Devamını Oku