Değerli Aileler

29 Mayıs 2014Semiha Özgür Sezer1 Yorum »

1907295_10152351073468618_8239918506504381954_nÇocuğumuzun okul başarısına o kadar odaklanıyoruz ki, çocuklarımızın hayatının, akademik başarıdan ibaret olduğunu davranışsal deliller suna suna gösteriyoruz.Başarılı olan çocuğun sosyal hayatında mükemmel olacağını,IQ su yüksek olanın hayatının tüm alanlarındada aynı başarıda olacağını düşünmekteyiz.Yada bunu bir an unutup IQ ve akademik başarıya odaklanıyoruz.

Çocukların tüm hayatı boyunca kişiliklerini geliştirmeleri ve yaşamlarının tüm alanlarını yönetebilmeleri,sosyal beceri ve iletişim kazanmaları DUYGUSAL ZEKALARININ gelişimi ile ilgilidir.

Bizler çocuklarımıza merhameti,saygıyı,utanmayı,sevgi doluluğu,paylaşmayı,yardımseverliği vb insani duyguları model olarak öğrettiğimizde ve olumlu karakteristik özelliklerinin gelişimine yardımcı olduğumuzda tüm alanlarda bu değerler ile hareket etmelerini ve sosyal yaşamda başarılı olmalarını sağlamış olacağız.

Şöyle bir örnek verirsek IQ u yüksek bir çocuğun yetişkinlikte, kariyerinin yüksek olması ;mesela bir bankacı olması ve bankayı dolandırması…IQ herşeydir diyenlere yaşamın gerçeklerini görüp ,”bu örnekleri görün lütfen ”diyorum.Duygusal zekası gelişmiş olan çocuk elbetteki zekasını başarısını,insani değerleri ile yoğuracak ve yaşam içinde kendisine o denli bir yer edinecektir.

‘Çok sevdiğim şu hadise konunun güzel bir özeti olacak sanırım. Evinde TV izleyen çocuk trafik kazasında çok sayıda ölenleri gördüğünde hüzünlenir.’Anne iyki bizim başımıza gelmedi,yaşasın annem babam ölmedi diyor.Anne bunun üzerine’Yavrum sevdiklerine bişey olmasından duyduğun kaygıyı anlıyorum,çok normal.Fakat haber sonrası yaşasın biz ölmedik demeni hoş karşılamadım..Hayatını kaybeden bir insan duyduğumuzda hepimizin içinde bir üzüntü oluşur.Bu kazada ölenlerin yakınlarıda kimbilir ne kadar üzülmüştür.Başkalarının üzüldüğü olaya bizim sevinmemiz hiç hoş degıldir.Biz iyi kalpli insanlarız onların üzüntüsünü paylaşmalı ve dua etmeliyiz.”der.

İşte bu gibi hayatımızda yaşadığımız ,o küçük anlar ,tuğlalar.Ve birleşip bir çocuğun hayat felefesini,bakışını oluşturuyor..Küçük anları değerlendimek dileğiyle.

Okunma Sayısı : 2.953

Yorum yapın

“Değerli Aileler” için 1 Yorum

  1. hamzayürekli diyor ki:

    IQ u ve iletişim ( günümüzde geçerli olan iletişim) günümüzün berbat bir hastalığı. Gizli şirk gibi (Telif hakkı şahsıma aittir.)sanki Allah korusun. IQ ve günümüz iletişimi ile ne yapılmadık zalimlikler kalıyor ne yıkılmadık gönüller kalıyor, nede yenmedik haramlar kalıyor. Dedimya Gizli şirk gibi. Hele IQ ile günümüz iletişim şekli birleşince ( şeytanla nefsin ittifakı gibi) insan da ne omurga kaldı ne haysiyet. Cinsiyeti önemli değil OMURGASIZ SOLUCAN doldu kaldı ortalık.

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Şu an ocak 2019, bu süreçte ders kitaplarından bütün cinsiyet rolleri çıkartıldı ve 162 okul pilot okul olarak seçildi "cinsiyet eşitliğine duyarlı okul" adı altında cinsiyetsiz ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Tartışmalarda öfkelendiğimiz an, gerçek için değil, kendi hesabımıza çalışmaya başlarız. “  ( T. Carlye)

Kitap

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Algı Yönetimi ve Manipülasyon "Kanmanın ve Kandırmanın Psikolojisi" kitabı nasıl kandırıldığımızı çok iyi gözler önüne seren bir kitap. Mücahit Gültekin kitapta bilimsel açıklamalarla birlikte günümüzden ve İslam tarihinden örneklerle  yalın bir ...
Devamını Oku