Din Dersi Kitaplarımız Cinsiyet Eşitliğine Uygun Değilmiş!

01 Ekim 2018Cinsiyet2 Yorum »

cocuk-cinsiyet-oyuncak-12Karşılaştırmalı Eğitim Derneği, Almanya merkezli Özgürlük için Friedrich Naumann Vakfı Türkiye Ofisi’nin desteğiyle ders kitaplarını inceledi.

Tüm düzeylerde 16 kitabın 2016 ile 2017’deki baskılarının karşılaştırıldığı araştırmada, toplumsal cinsiyet ile sekülerizm konularında gerilemeye dikkat çekildi.

Rapordan öne çıkanlar şöyle:
– Sekülerizmde 9’uncu sınıf tarih ile din kültürü ve ahlak bilgisi kitaplarında; toplumsal cinsiyette ise birinci ve 5’inci sınıf Türkçe ile 9’uncu sınıf tarih kitaplarında önemli değişiklikler var.

İki konu başlığında sorunlu içerikler dikkat çekiyor. 2016 kitapları olumlu örnekler içermese de yeni kitaplarda daha ayrımcı ve eşitsizlikleri arttırıcı ifadeler söz konusu.

– 2017 yılı 9’uncu sınıf tarih kitaplarından, toplumsal cinsiyet eşitliğine dair içeriğin neredeyse tamamı ve seküler bölümlerin çoğu çıkarıldı.

Kadınların siyasi otorite olarak temsil edildiği bölümlerden en önemlisi olan ‘Türk Toplumunda Kadının Yeri’ 2017’deki kitapta yer almadı. En büyük farklılıklar birinci ve 5’inci sınıf Türkçe ders kitaplarında oldu.

Metinler ve görseller daha cinsiyetçi bir yaklaşıma sahip.
– 2016 ve 2017’de 9’uncu sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi kitaplarının her ikisinde de sünni mezhep odaklı bir dini anlatı var.

 

Not 1: Din dersi kitaplarımızın cinsiyet eşitliğine uygun olmaması dinimizin erkeğe benzeyen kadına ve kadına benzeyen erkeğe lanet etmiş olmasından kaynaklanmış olmasın. Umarım bu raporlara bakıp seneye din dersi kitaplarımızda da kadın mı erkek mi belirsiz tipler olmaz, Milli Eğitim kitaplarında olduğu gibi.

Not:2: Resimdeki görsel cinsiyet eşitliğine uygun yapılmış oyuncak resmi. Kızı mı erkek mi belli değil. Geleceğimiz nokta bu olsun istiyorlar.

Not:3: Başlık ÇocukAile ye ait- Haber: Hürriyet Gazetesi

 

Okunma Sayısı : 4.100

Yorum yapın

“Din Dersi Kitaplarımız Cinsiyet Eşitliğine Uygun Değilmiş!” için 2 Yorum

 1. Orhan dedi ki:

  İnsan ve hayvanın ontolojik olarak eşitlendiği bir düzen kuruluyor…
  2009 yılında Adalet Bakanlığı ile imzalanan protokolle 326 Aile Mahkemesi Hakimi ve Cumhuriyet Savcısına toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi verilmiştir. 2010 yılında Diyanet’ten Sorumlu Devlet Bakanlığı ile imzalanan protokolle 17 bin din görevlisine toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi verilmiş, 2015 yılına kadar 100 bin Diyanet personeline bu eğitimin verilmesi planlanmıştır. Bunun dışında 2006 yılında 71 bin polise eğitim verilmiştir.
  Ülke biyolojik hacklenmeye doğru itiliyor. Türkiye için işletilmeye devam eden felaket tablosunun durdurulması için güçlü bir iradeye ihtiyaç var. Başta siyasiler olarak bütün bir halk olarak hepimiz sorumluyuz.
  Türkiye AB üyeliği sevdasından vazgeçmeli, Uyum yasaları belasından bir an önce sıyrılmalıdır.

 2. Vuslat dedi ki:

  Allah CC razı olsun İnşallahcc. Rabbimiz cc zalimlere fırsat vermesin inşallah cc selamlar

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Şu an ocak 2019, bu süreçte ders kitaplarından bütün cinsiyet rolleri çıkartıldı ve 162 okul pilot okul olarak seçildi "cinsiyet eşitliğine duyarlı okul" adı altında cinsiyetsiz ...
Devamını Oku

Güzel Söz

Rasulullah Efendimizin yaptığı bir dua. Bu kıymetli hadisi Şerifi öğrenelim bolca okuyalım inşallah. Kaynak: Ebu Dâvud

Kitap

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Algı Yönetimi ve Manipülasyon "Kanmanın ve Kandırmanın Psikolojisi" kitabı nasıl kandırıldığımızı çok iyi gözler önüne seren bir kitap. Mücahit Gültekin kitapta bilimsel açıklamalarla birlikte günümüzden ve İslam tarihinden örneklerle  yalın bir ...
Devamını Oku