Diziler Gençleri Çok Etkiliyor

Araştırmaya göre gençlerin yüzde 20'si TV bağımlısı çıkarken, her üç gençten ikisi de dizilerdeki karakterlerden en az birini model almaya çalışıyor.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi akademisyenleri tarafından bin 20 liseli öğrenci üzerinde uygulanan anketten çarpıcı sonuçlar çıktı.

İstanbul'da yer alan 5 liseden seçilen öğrenciler üzerinde yapılan araştırmada gençlerin zamanının büyük çoğunluğunu televizyon başında geçirdiği ortaya çıktı.

Öğrencilerin tamamı televizyon izlediğini belirtirken, yüzde 20'si televizyon bağımlısı olduğunu ve televizyonun başından kalkamadığını ifade etti.

En çok izledikleri televizyon programı sorulduğunda gençlerin büyük çoğunluğu "magazin, yerli ve yabancı diziler" cevabını verdi.

FİZİKİ GÖRÜNÜM ETKİLİYOR

Araştırmada, her üç gençten ikisinin dizilerdeki karakterleri beğendiği ve örnek aldığı ortaya çıktı. "Dizi karakterlerinin yerinde olmak, ona benzemek ister miydiniz" sorusuna gençlerin yüzde 72'si "evet" cevabını verdi.

Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında gençlerin karakterleri fiziki görünümüne göre beğenip örnek almak istediği belirlendi.

EĞİTİM DÜZEYİYLE İLİŞKİLİ

Araştırma ebeveynlerin eğitim düzeyi ile liseli gençlerin model alma davranışı arasında doğrudan ilişki olduğunu ortaya koydu.

Babasının eğitim düzeyi yüksek olan öğrencilerin yüzde 60'ı, orta olanların yüzde 69'u ve düşük olanların ise yüzde 77'si dizilerdeki herhangi bir karakteri modellediğini ifade etti.

Babanın eğitim düzeyi yükseldikçe modelleme davranışının azaldığı ortaya çıktı. Benzer durumun annenin eğitim düzeyi açısından da geçerli olduğu belirlendi.

Annenin eğitim düzeyi düşük olanların yüzde 61'inin, orta olanların yüzde 65'inin ve düşük olanların yüzde 75'inin model alma davranışında bulunduğu belirtildi.

Gençler mafya babası olma yarışında

Ergenliğin gençler için kimlik arama dönemi olduğunu bildiren psikiyatrist Prof. Dr. Arif Verimli gençlerin bu dönemde karşılarına çıkan görsel karakterleri örnek aldığını ifade etti.

Ergenliği zor geçen ve ciddi kişilik sorunları olan gençlerde bu tarz durumların daha çok yaşandığını kaydeden Verimli şöyle konuştu: "Bu araştırma bizler için çok şaşırtıcı değil.

Çünkü meslek pratiğinde karşımıza dizi karakterlerine özenen ve onlar gibi giyinip onlar gibi davranmaya çalışan pek çok ergenle karşılaşıyoruz.

Ergenlerimizle anne ve babaları daha yakın olabilse başkasını kendine örnek almaz."

Kaynak: Lütfi ERDOĞAN / BUGÜN


Bunlar da ilginizi Çekebilir

3 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz