Duyuru

23 Mart 2020Haberler90 Yorum »

logo sonDeğerli ÇocukAile Sakinleri,

Herkes iyidir inşallah.

Eski ekip epeydir sessiz.

Herkes burada mı?

Sitede küçük küçük değişiklikler yaptırdım.

Kısaca şöyle

Benden başka düzenli yazan olmadığı için Yazarlar bölümünü kendime tahsis ettim :)) Artık en son yazdığım üç yazı birlikte yan yana görünüyor.

Arada sitede düzenli yazmak isteyenler çıkıyor fakat bizim kafaya uymadığı için kabul etmiyorum.

Geçmiş yıllarda bir süre de olsa düzenli yazan yazarlarımızı Konuk Yazarlar sayfasına aldık.

Bir kaç kez yazmış olanları ve basından yazılarını aldığımız yazarları önceki açılan ya da yeni açılan kategorilerin içine dağıttık.

Kendi twitter sayfamı ana sayfaya ekledik. Oradan twitleri takip edebilirsiniz.

Bazı bölümlerin adı değişti, bir kaç yeni bölüm açtık.

Derdime Bir Derman bölümü açtık. Daha önce yorumlarda okuyuculardan gelen sorulara sitenin ağabeyleri ablaları kardeşleri cevap vermişti onların bir kısmını ekledik gözümüzden kaçanları da ekleyeceğiz inşallah.Yeni sorular geldiğinde de cevaplayan olursa iyi olur. Bana çok soru geliyor çoğuna cevap verecek zamanım olmuyor soranlar kabul ederse o soruları buraya yönlendirmeyi düşünüyorum.

Anlat Rahatla bölümünün adı Duyun Sesimi oldu. O bölümü özellikle kanuni mağduriyet yaşayan sesini duyurmak isteyen okurlarımız için ayırdık. Konu ile ilgili olmayan yazıları başka bölümlere dağıtacağız.

Cinsiyet  Aile Tehlikede  Basından Seçtiklerimiz  Güzel Dinim bölümleri eklendi. Özellikle aile ile ilgili yazıların önceki yazılanları ve yenileri burada paylaşacağız.

Bizim yaptığımız düzenlemelerde biraz iş kaldı. Birbiri ile ilgili yazıları ilgili bölümlere dağıtmak gibi.

Yazı eklendikçe mail gitme sistemi bozulmuştu o yapıldı. Sayfanın altında “Haber Bülteni”ne kayıt olursanız e-posta adresinize bir gün içinde eklenen tüm yazılar tek mail ile gelecek.

Siteyi biraz canlandıralım. Burada olanlar ses versin :))

Sema Maraşlı

Okunma Sayısı : 7.342

Yorum yapın

“Duyuru” için 90 Yorum

 1. Emre dedi ki:

  Birşey söylemek istiyorum, şahsi kanaatimce, yorumlar en yenisi en aşağıda olacak şekilde daha iyi olur. Eskiden yeniye, aşağı doğru okumak daha iyi oluyo sanki, diye düşünüyorum.

 2. Emre dedi ki:

  Selamun aleyküm ben de sitenize yeni katıldım
  İçerikler çok güzel maşallah
  Allah razı olsun emeği geçenlerden

 3. Süleyman dedi ki:

  Selamun aleyküm. Bende uzun zamandır burada olup yorum yazmayanlardanım. Ama siteyi eskiye nazaran az da olsa takip esenlerdenim. Bana çok şey katan bu sitenin her zaman farklı bir yeri var.

  Medeni durumumu sorarsanız o gene aynı ama :). Cümleten hayırlı günler

 4. U-Mutlu dedi ki:

  Buradayız hamd olsun . Fakat Nisa hanım , Feyza hanım uzun zamandır yoklar onlar da verirler bir selam insallah..

 5. Yahya dedi ki:

  Burada mıyım acaba? 🙂
  iş güç yoğunluk bekarlık devam ediyoruz.
  halimize hamd olsun.
  birde korona çıktı 🙂
  hep merak eder oldum: hem korona hem 6284 nasıl olacak acaba…

  Selam ve dua ile

  • semamarasli dedi ki:

   Buradasınız gibi duruyor Yahya bey :))
   Uzan zaman oldu sesiniz çıkmıyordu.
   Rabbim gönlünüze göre hayırlı bir yuva nasip etsin.
   Korona dan dolayı 6284 e bir ara vermişti bakanlık fakat KADEM boş durmamış.
   Evde kocanın yüzünü göreceğimize korona salgını artsın ölelim daha iyi demişler herhalde dün bir video yayınlamışlar şikayetlere devam edin kocaları evden attırın diye.
   Allah memleketin sonunu hayr etsin inşallah.

 6. Aysenur dedi ki:

  Selamun aleyküm Sema Hanim. Siteden haberdardim fakat uzun zaman oldu girmeyeli kusura bakmayin. Şu anda bir araştırma içindeyken bir anda aklima geldiniz sitenin ismiyle arattim ki yeni yazılmış bu mesajinizi görünce selam vereyim dedim??

 7. Hasret dedi ki:

  Uzun zamandır yorum yazamıyor , zaman zaman takip ediyordum.telefondan yorum yazmak istediğim nadir zamanlarda da gönder butonu çalışmıyor kayboluyordu bunuda düzeltmişsiniz .şimdi düzenli bir şekilde e posta kutusuna mesaj gelmesi iyi oldu daha sık ziyaret etmeme sizleri takip etmeme vesile oldu . Eskisi gibi fırsat bulup yorum yazarmıyım bilemem ama takipteyim inş ?

  Allah için seviliyorsunuz Sema hanım?
  Allah yardımcınız olsun herdaim ??

  • semamarasli dedi ki:

   Rızası için sevdiğiniz Rabbim de sizi sevsin Hasret hanım,
   Duanız için de Amin diyorum.
   Siz önceki ekipsiniz kaybolmayın:))
   Selam ve sevgiler…

   • Ferzan dedi ki:

    Sema Hanım, sizinde bildiginiz gibi gosterdiginiz bu vefa örnegì ayni zamanda bir peygamber ahlaki.

    Fahr-i Kâinât Efendimiz de (sav), üzerinde emeği olan hiç kimseyi unutmamış, hayâtı boyunca onlara hep vefâ göstermiştir.
    Eski ekibinize seslendiniz bak onlarda vefalı çıktı.Ne mutlu size:)

    Çagrilan vefali ise çagiran daha da vefalıdır.

    Rabbim vefalı kullarindan eylesin cumlemizi.
    Allah (cc) yar ve yardimciniz olsun.

   • Ferzan dedi ki:

    Peygamberimizin Müşrike Bile Uzanan Vefâ Duygusu

    Risâlet geldiğinden itibaren Efendimiz bütün çile ve ızdıraplara katlanarak İslâm’ı anlatmaya ve yaymaya devâm ediyordu. Tâif dönüşünde düşmanları onu Mekke’ye almak istememişlerdi. Resûl-i Ekrem Efendimiz sıra ile birçok ileri gelen Mekkelinin himayesini istemiş fakat hepsi reddetmişti. Bu teklifi sâdece Mut’im bin Adiyy kabul etti ve oğullarını silâhlandırıp Peygamber Efendimiz’i himâye ederek şehre girmesine yardımcı oldu.
    Aradan yıllar geçti. Mut’im, Bedir savaşında Kureyşli müşriklerle birlikte Müslümanlara karşı savaştı ve öldürüldü. Peygamberimiz’in şâirlerinden Hassan bin Sâbit, bu zatın ölümünün ardından bir mersiye söyleyerek, vaktiyle Efendimiz’i himâye ettiğinden bahsetmiş ve onu hayırla yâdetmişti.

    Nebiyy-i Muhterem Efendimiz kendi adına gösterilen bu vefâkarlıktan, ziyâdesiyle memnûn oldular. Daha sonra düşman esirlerine ne yapılacağı tartışılırken:

    “Şayet Mut’im bin Adiyy hayatta olup da benden esirlerin bağışlanmasını isteseydi, fidye almadan hepsini serbest bırakırdım.” buyurarak ona olan vefâsını göstermiştir. (Buhârî, Humus, 16; İbn-i Hişâm, I, 404-406) İslâm’ı tebliğ ederken kendisine kolaylık gösteren bir müşrike bile uzanan bu vefâ duygusu, ne yüce bir ahlâk nümûnesidir.

   • Ferzan dedi ki:

    Peygamber Efendimizin (SAV) , kendini buyuten hanima vefa duygusu:
    Peygamber Efendimiz kendisini şefkât ve merhametle büyüten annesini küçük yaşta kaybedip öksüz ve yetim kaldığında onu önce dedesi, daha sonra da amcası Ebû Tâlib yanına almıştı. Bu sıralarda amcasının hanımı Fâtıma hatun, Sevgili Peygamberimiz’e çok iyi bakmış, onu kendi çocuklarından hiç ayırmamış hatta daha da üstün tutmuştu. Müslüman olarak Medine’ye hicret eden bu hanım vefât ettiğinde Resûlullah; “Annem öldü!” demiş, onu gömleği ile kefenlemiş, daha sonra da kabre alışması için oraya bir müddet uzanmıştı. “Yâ Resûlallâh! Herhâlde Fâtımâ’nın ölümüne çok üzüldünüz!?” denildiğinde ise:
    “O benim annemdi. Kendi çocukları aç dururken önce benim karnımı doyurur, kendi çocuklarının üstü başı toz toprak içinde dağınık dururken, o önce benim başımı tarar ve gülyağı sürerdi. O benim annemdi.” buyurmuştur.

   • Ferzan dedi ki:

    Peygamberimizin Amcası Ebu Talib’e Vefası

    Peygamber Efendimiz, amcası Ebû Tâlib’in Müslüman olmasını çok istemişti. Bunun için defâlarca uğraştı. Hele vefâtı esnâsında başı ucunda gösterdiği gayret dillere destandır.
    İslâm’a bunca faydası dokunan bir kimsenin, îmân şerefine nâil olamaması onu çok üzüyordu. Ebû Tâlib vefât ettiğinde Hazret-i Ali, Efendimiz’e gelerek; “Dalâlet içindeki ihtiyar amcan müşrik olarak öldü!” dedi. Bu haber üzerine çok üzülen Resûl-i Ekrem Efendimiz ağlamaya başladı. Daha sonra da; “Git onu yıka ve göm!” buyurdu. (Nesâî, Cenâiz, 84; Diyarbekrî, I, 301)

    O’nun bu üzüntüsü İslâm’ı yayma gayreti ile birlikte amcasına karşı olan vefâ duygusundan kaynaklanmaktaydı.

   • Ferzan dedi ki:

    Peygamberimizin Duasına Mahzar Olan Gençler

    Allah Resûlü hac mevsimlerinde ve panayırlarda İslâm’ı yaymaya çalışır, pek çok sıkıntı, zorluk ve işkencelerle karşılaşırdı. Birçok kabileyi olduğu gibi Âmir bin Sa’saa oğullarını da İslâm’a dâvet etmişti.
    Yanlarından kalkıp devesine bindiğinde, içlerinden Beyhara isimli müşrik, devenin göğsüne ansızın dürttü. Deve sıçrayıp kalkarken Sevgili Peygamberimiz’i yere düşürdü. Dubâa bint-i Âmir isminde Müslüman bir kadın Efendimiz’e yapılan bu hakâreti görür görmez; “Ey Âmir hânedânı! Gözünüzün önünde Allah’ın Resûlü’ne yapılan şu eziyeti görüp de içinizden onu hatırım için koruyacak kimse yok mudur?” dedi. Amca oğullarından üç kişi hemen kalkıp Beyhara alçağının üzerine yürüdüler. Bu olaydan sonra Efendimiz vefâkârlığının bir gereği olarak bunlar hakkında:
    “Ey Allahım! Şunlara bereketini ihsân et!” diye duâ etti. Bu duâ bereketi ile Allah Teâlâ onlara îmân nasîb etti ve nihâyetinde şehidlik mertebesine nâil oldular. (İbn-i Hacer, el-İsâbe, IV, 353)

    Onun vefâsı herkese şâmildi. Ancak, her şeyden aziz tuttuğu İslâm dâvasında en küçük bir vazîfe alan kimselere karşı, daha husûsî bir teveccüh gösterir ve muhabbet beslerdi.

    Mescid-i Nebevî’yi temizleyen zenci bir kimse vardı. Efendimiz onu bir ara göremedi. Merak ederek nerede olduğunu sordu. Öldüğünü söylediler. Bunun üzerine Vefâ Âbidesi Efendimiz; “Bana haber vermeniz gerekmez miydi?” buyurdu. Daha sonra; “Bana kabrini gösterin!” diyerek kabrine gidip cenâze namazı kıldı ve ona dua etti. (Buhari, Cenâiz, 67)

   • Ferzan dedi ki:

    Sevgili Peygamberimiz’in(sav), vefâkâr bir evlat olduğunu da gösteren bir hadise:

    Bu hâdise de Hudeybiye Umresi için Mekke’ye giderken vukû bulmuştur.

    Yolculuk esnâsında Ebvâ’ya uğramışlardı. Resûlullah Cenâb-ı Allah’tan izin isteyerek annesinin kabrini ziyaret etti. Ziyâret esnâsında kabrini eliyle düzeltti ve teessüründen ağladı. O’nun ağladığını gören Müslümanlar da ağladılar.

    Daha sonra niçin böyle yaptığını soranlara Sevgili Peygamberimiz; “Annemin bana olan şefkât ve merhametini hatırladım da onun için ağladım.” buyurdu. 🙁
    (İbn-i Sa’d, I, 116-117.” Müslim, “)

 8. Abdullah BİR dedi ki:

  Hala CAN emanetini üzerimizde taşıyoruz, henüz sahibine iade etmek nasip olmadı 🙂 Sağlığımızda yerinde elhamdulillah.

  Çok sık yorum yazamasak da siteyi de ihmal etmedik, buradayız. Allah sağlık, yazma gücü, ilmi ve ömür verdiği sürece de burada kalmaya, insanlara doğruları anlatmaya, onları hatalarından döndürmeye, bilgilendirmeye ve dertlerine derman olmaya devam edeceğiz insaallah Sema Hanım.

  Ama ülkemizde ve dünyada yaşanan mevcut süreç ( Algı ve Sistem değişikliği Operasyonu) nedeniyle hayat akışımızda biraz değişiklik oldu.

  Mesela ben EVDE KAL kuralına uyarken Kek yapmayı öğrendim (şaka şaka)

  Başta siz, aileniz, sitenin samimi ve Tahkiki İman sahibi takipçileri olmak üzere Ümmet-i Muhammed’e içinde bulunduğumuz süreçte ve sonrasında sabır, güç kuvvet, sağlık, huzur ve mutluluklar diliyorum.

  Sitenin En Kıdemli Ağabeyi
  Abdullah BİR

 9. Esas Mesele dedi ki:

  Sema Hanım web sitenizde yapmış olduğunuz değişiklikler fevkalade güzel olmuş. Teşekkür ederiz. Sitenizin yeni sayılabilecek takipçisiyim.

  Duyun sesimi bölümüne yazı göndermek istiyorum. Yazıyı nasıl gönderebileceğimi dair açıklamanızı e mail adresime gönderebilir misiniz.

  İlginize teşekkür ederim.

 10. Dertli Ney dedi ki:

  Siteyi yenilerken, hizmetleri eskitmeyin lütfen:-)

  Gecenin yarısı iki yorum attım.
  İkisi de kayboldu. Acaba benim bilgisayarda mı sorun var, anlayamadım.

  Kolay Gelsin..

 11. Sadece Fatih dedi ki:

  Buradayız Sema Hanım 🙂
  Siteyi aynı ilgiyle takip ediyoruz.

 12. Ahmet Doğan dedi ki:

  Allah razı olsun değerli sema ablacığım. Allah cc size hayırlı ve güzel uzun ömür nasip etsin. Amin.
  Selam ve dua ile Allah a emanet olunuz.

 13. semamarasli dedi ki:

  Yeniliklerle ilgili düşüncelerinizi ve tekliflerinizi bekliyorum.

 14. semamarasli dedi ki:

  ÇocukAile site sakinlerine duyuru:)
  Uzun zamandan beri televizyon programların çıkmıyordum. Baktım ortalık feministlere kaldı geçen hafta Akit Tv ye çıkarak televizyon programlarına katılmaya karar verdim. Bunu siteden duyurmayı unutmuşum kusura bakmayın. Yarın 1 Mart Cuma günü de Tv 5 de sabah saat 10 da BİZİMHANE programına katılacağım inşallah. 8 martın yakın olması hasebiyle kadınları konuşacağız kısmet olursa.

  • Yahya dedi ki:

   sanki bizi biraz ihmal ediyorsunuz gibi 🙂 ama yine de teşekkür ederiz…

   • semamarasli dedi ki:

    Haklısınız Yahya bey, bütün okuyucular twitter ve facebook tan takip ediyor gibi düşündüğüm için siteden haber vermeyi unutuyorum. İnşallah bundan sonra siteye de yazarım.
    Bu arada instagram kapatmıştım fakat okuyucuların isteği ile tekrar açtım fakat yine fazla bir paylaşımda bulunamıyorum. Fotoğraf altı yazı sistemi bana pek hitap etmediği için henüz orada pek aktif değilim fakat az da olsa paylaşımda bulunuyorum.
    Hayırlı cumalar. Selam ve dua ile…

  • Yahya dedi ki:

   Sema Hanım,
   benim sosyal medyam burası… bende fb (aktif değil) dışında hiç bir sosyal medya yok, vaktimde yok.
   Dostlar sağ olsun, arayıp söylemeseler etkinliklerden de haberimiz olmayacak 🙂
   Allah sizden razı olsun.
   Selam ve dua ile…

 15. .../nisa dedi ki:

  Kudüs Bizimdir yazısında yorum seçeneği olmadığı için yorumu buraya yazmayı uygun buldum.

  Şuurun ve hikmetin önündeki en büyük engellerden biri de ‘Slogan Kültürü’dür. Hakikati basitleştirir ve zamanla tanınamaz hale getirir.

  Tevrat’ın ilk emri “Dinle!..” şeklindedir. Oysa tüm dünya İsrail zulmünden şikayet etse dahi duymaz Siyonistler.

  İncil’de en sık tekrarlanan emir “ Gör, izle..” der. Halbuki dünyanın her bir yerine uzanan Batılı medya konu Filistin olunca görmez, izletmez.

  Ve “ Oku, Aklet!..” emirlerinin asli muhatapları olan Müslümanlar…Ne Filistin’de olup biteni okuyabilirler, ne de bir araya gelip yapılacakları akledebilirler.

  Bilgi-Gözlem-Veri odaklı reel stratejiler oluşturulabilmesi için herhangi bir üniversitemizde Filistin Kürsüsü, İsrail Kürsüsü var mı?..

  12.asır İngiltere’sindeki üniversitelerde İslam Kürsüleri vardı. Zira Haçlı Seferleri sebebiyle kimle savaştıklarını bilmek istiyorlardı.

  İngilizler Kudüs’ü işgal etmeden 70 yıl önce Kudüslülerin hangi konularda birbirleriyle mahkemelik olduğuna dair analiz içeren kitap yazmıştı.

  İlgi-Bilgi itibariyle kendisiyle hukuk kurmadığımız Kudüs, Mescidi Aksa misal değerlerimizi sadece sevmek, kuru bir iddia olsa gerek…

  Yazar Ahmet Turgut

  • semamarasli dedi ki:

   Nisa hanım, iki günden beri sitede istediğiniz düzenlemelerin mümkün olanları yapılıyor. Henüz işlemler bitmedi. Nasıl olduysa bu arada konuk yazarlarda yorum bölümü gitmiş, bildirdik inşallah bugün içinde düzelir. Yorumunuz burada yayınlandı fakat yazının altına yorum bölümü açılınca tekrar gönderirseniz iyi olur.
   ÇocukAile nin Değerli Okur-Yazarları!
   Site ile ilgili istediklerimizin bir kısmı yapıldı. Yorum yazma bölümü yazının bitimine alındı. Bazı istediklerimiz bu kullandığımız sistemde mümkün olmadı. İşlemler tamamlanınca sizleri tekrar bilgilendiririm inşallah. Bu arada dikkatinizi çeken bir aksaklık olursa haber verirseniz iyi olur. Selam ile…

   • Feyza dedi ki:

    Sema abla tesekkur ederiz. Son yorumlar kisminin en altinda ‘onceki yorumlar’ seklinde bir secenek var. Onu merak ettim 🙂

    • Feyza dedi ki:

     Yoksa onceden de vardi da ben mi farketmedim. Biraz o konularda dikkatsizim.

     • semamarasli dedi ki:

      Feyzacığım, son yorumlar kısmının altında “Önceki Yorumlar” diye bir bölüm yoktu, öyle olsun istedim fakat yapılamadı. şu anda son yorumlarda 40 civarı yorum görünüyor. 40 yorumdan fazlası yorum geldiğinde o gün bakamayan biri öncekileri görmek için tek tek yazılara bakması gerekiyor. Yapılabilseydi önceki sayfaya tıklayınca bir önceki 40 yorum görünsün daha sonraya tıklayınca önceki 40 yorum görünsün dedik aslında yapılmaya müsait görünüyormuş fakat yapılamadı. Problem çözülünce yapılabilir.

      Bu arada değişiklikler bitince yapılanlarla ilgili sizleri bilgilendireceğim inşallah. Selam ile…

     • Feyza dedi ki:

      Olsun Sema ablacim, hic sorun degil. Kendinizi yormayin. Zaten yorumlar denetimden gecerek yayinlandigi icin listede epey duruyor ve takip edenler goruyor/uz. Mumkun olursa ne ala, olmazsa da caniniz sagolsun 🙂 Biz her halukarda bir yolunu buluruz.
      Tesekkurler.

 16. Mrzytllh kulu dedi ki:

  Yorumlarin hepsi çok guzel ve öğretici tartışmalar bile çok naif. zevkle takip ediliyorsunuz☺

 17. .../nisa dedi ki:

  Yahya bey ve Cihad bey,

  Sizlerin yorumları tecrübeleri bizler için çok önemli fazlasıyla istifade ediyorum. Sitede zaman zaman yazıyla anlatımdan dolayı yanlış anlamalar yada ucu açık durumlar olabiliyor sanırım bu sebepten böyle bir hal oluştu.

  Ben sizlerin düşüncelerini Mevlana’nın pergel örneğine benzetiyorum. Cihad beyden maneviyatı medrese medeniyetini öğreniyorum Yahya beyden dünya düzenini Müslümanların bulundukları vaziyeti dünyadaki farklı yaşamları öğreniyorum.
  Cihad beyden mutlu evliliğin ipuçlarını öğreniyorum Yahya beyden kadın olarak evlilikte yapılmaması gereken hataları. Aslında temel nokta islamda buluşuyoruz çevremizde gördüğümüz tecrübeler farklı olduğu için bakış açılarımız farklıymış gibi duruyor.

  Amerikalı bir eğitimci Osmanlıdaki medrese eğitimini bugünkü doktora eğitimine benzetiyor bunun gibi bizi Amerikalı eğitimciden ziyade söyledikleri ilgilendiriyor medrese eğitimi ve doktora.

  İkinizden de Allah razı olsun ben bu durumun müspet olarak düzeleceğine yanlış anlamaların giderileceğine inanıyorum

  • Feyza dedi ki:

   Nisa hnm.
   Ben de bu yorumunuzun altina imzami atiyorum. Mudahil olmak istemedigim cunku ikisine de ayri ayri deger verdigim Cihad ve Yahya beyler hakkindaki bu analiziniz benim de fikirlerimin aynisini yansitiyor. Son derecr istifade ettigim iki degerli yorumcu. Allah razi olsun.
   Zaten dusulen buyuk bir ihtilaf da yok aslinda, yuzyuze olunsa sorun olmayacak meseleler bazen yazi dilinde yanlis

   • Feyza dedi ki:

    (yarim kaldi)
    …yanlis anlamalara sebep olsa da tamamen sanal alemin ve yazi dilinin azizligi. Ana hatlarda ve itikadi meselelerde hicbir ihtilaf gormedim bu zamana kadar.

   • .../nisa dedi ki:

    Feyza hanım,

    İnşallah bu hal düzelir yanlış anlamalar giderilir.

  • Yahya dedi ki:

   ne oldu ki? ???

  • Yahya dedi ki:

   Nisa hnm/Feyza hnm,

   “ne oldu ki?” yorumumun gayri ciddi algılanabileceğini düşündüm:
   Olayları unuttuğumu, hatırlamadığımı ve kapattığımı belirtmek için bu şekilde yazdım.

   18 Mayıs’ta Abdullah abiye hitaben yazdığım cevabımda hissiyatımı, samimiyetimi ve bundan sonra ne yapacağımı açık bir dil ile belirttim.

   Bazı arkadaşlarımızın (tek kişi değil) düşünmüş olduğu “sıkıntılı dönemler” yaşamıyorum. Evet özelimden, tecrübelerimden kesitler paylaşıyorum. ajitasyon/acınma değil, durum tespiti ve ibret maksatıyla… Maalesef bazı insanlar (özellikle ve çoğunlukla çevremde) ülkemizde yaşanan bazı hadiselerden bihaber. 6284’den bihaber o kadar eğitimli, tecrübeli insanlar var ki… anlatamam. Bu güzelim havuzlu villalarda yaşanan hayal ötesi hayatın arka mahallelerinde, evsiz barksız, su bulamayan, aç ve sefalet içinde yaşayan insanlar da var. “Yaşamıyorum” çünkü Rabbime ne kadar hamd etsem azdır; çok mutluyum, çok huzurluyum. Farklı anlamlar çıkmaması içinde açıklamada bulunmak istemiyorum.
   Boşanma ve hukuki sürecimle ilgili en başından beridir yazmadığım ancak – Rabbimin izniyle – “iplerin” *benim* elimde olduğu bilgisini de bugün bu vesileyle sizinle paylaşmış olayım. (*benim* çok tehlikeli bir ifade)

   Buradaki insanların eğitim, kültür, tecrübe, anlayış gösterme, halden dertten anlama, diğerkâmlık, farkındalık ve benzer birikim ve hasletlerini dikkate alarak paylaşımda bulunduğum konularda, cevaplarda, yorumlarda; bazen muzip, bazen ironi, bazen dert ortaklığı, bazen yönü değişmeyen direkt ifadeler bulunuyor. Bazende satır aralarına başlarına sıkıştırdığım/sığdırdığım üç-beş kelime ve soru… ?

   Bulunduğum yerde medrese vardı da ben mi gitmedim? Olsaydı gider miydim? O da ayrı bir soru… Biraz tercih, biraz mücadele, biraz takdiri ilahi (biraz mı?), azıcık kabiliyet, azıcık da merakla beşeri ilimler üzerine ilerledik.
   Bununla beraber; medrese eğitimi almış, hafız(e) olmuş, imam hatip (memuriyet zihniyeti değil) olan, kendi imkan/gayretiyle kendini ilmi açıdan bir seviyeye getirmiş, bazı alim/hocaların ilim meclislerinde bulunan (…) büyük küçük kardeşlerime her zaman saygım, sevgim ve muhabbetim ayrıdır ve başımın üstündedir.

   Uzatmadan; işim gereği biraz hareketli biraz seyahatle devam bir dönem yaşıyorum. Bu yüzden zaman zaman hızlı, çabuk, dar vakitte yazdığım oluyor. Buna rağmen belli kural ve kaidelere dikkat ediyorum.

   “Azıcık hatırınız” var 🙂 ancak samimiyetle yazdığım helallik, kardeşlik, muhabbet çağrılarım bile; alay, iğneleme, dokundurma, küçümseme v.b. şekilde algılanırken bir de gülücük kondursaydım kim bilir neler olurdu…

   Selam ve dua ile…

   • Feyza dedi ki:

    Yahya bey,
    Ozel yasaminizdan kesitler paylasmanizi hicbir zaman ajitasyon gibi gormedim. O modda bir insan degilsiniz. Hatta durumu vahim de olsa espriye vurabiliyorsunuz cogu zaman ve bu takdir edilesi bir ozellik.
    Burada zaten hepimiz ozel yasamimiza dair ufak tefek, aci/tatli anilarimizi, durumlarimizi ya da hayal(lerimizi)/kirikliklarimizi paylasiyoruz. Kimi zaman desarj olmak icin, kimi zaman numune-i timsal olmasi icin ve kimi zaman teselli icin oluyor bu, aksi bir niyet hic zannetmiyorum. Hatta bazen atismalar dahi olsa bunu da arada olusan enerjiye ve atisanlarin samimiyetine yoruyorum. Insaniz olabilir, hep ayni seviyede seyretmez insanin halet-i ruhiyesi ve dalgalanmalar normaldir. (Bunu genel anlamda hepimizicin soyluyorum)
    Orn. yasal surecler hakkinda ben de bilgisi cok az olan kesimin icindeyim. Hatta 6284 sayisinin teferruatini dahi bu sitedeki yazilari okudukca ogrendim. Hukuk kavraminin fazla karsiligi olmadigini ve adli surecin ulkemizde yavas ilerledigini, pozutif ayrimciliklarin yapildigini az cok biliyordum. Ama burada sizin ve ayni dertten muzdarip bazi yorumcularimizin durumlarini okudukca hem hayret ettim hem vesilenizle farkindalik kazandim.
    Aslinda ayni noktaya farkli iki pencereden baktiginizi gordugum icin aranizdaki tatsizligin giderilmesi adina esprili bir yorum bekledigimi yazdiktan sonra biraz da ayip mi ettim, kac yasinda insanlara sen mi yol gostereceksin diye kendime kizdim, pisman da oldum ama soz agizdan,yorum klavyeden bir kez cikiyor. Bir saygisizlik ettiysem ikiniz de iyi niyetime verin, kusuruma bakmayin.
    Velhasili kelam,
    Medrese/cemaat/tarikat vb. Olusumlar hakkindaki tenkidinizin bir kesimi kapsadigini tahmin ettigim icin uzerinde durmadim. Ama ayni soz bir baskasinda farkli tesir de edebiliyor. Ona da aciklama getirdiniz.
    Itikadi konuda zaten mutabikiz.
    Ufak tefek farkliliklar, iftiraya varmadigi surece tenkidler olabilir. Burasi herkesin farkli farkli yerlerden yazdigi ve farkli tecrubelere sahip oldugu genis bir platform.
    Herkesin hassasiyeti de ayni oranda farkli. Alinan kardeslerimiz de olmus demek ki ama izahinizi yapip durumu acikliga kavusturdunuz. Ne demek istediginiz anlasildi.
    Orn.gecen gun benim de bir sozum yanlis anlasildi, olabiliyor. Duzelttim ve kapandi. Yani yazi dili, kelimleler bazen anlam kazasina ugrayabiliyor.
    Sizin hukuk sistemini elestirdiginizin farkindayiz. Bu islerden agzi yanan biri olarak elestirmeniz normaldir. Insaallah ipleri elinizden birakmak zorunda kalmazsiniz. Yeni sureciniz hayirlara vesile olsun. Adiniza gercekten cok sevindim.
    Bu konu da bu sekilde tatliya baglanmis oldu. Diger abim de iki gun once gayet yapici bir alinti yazi yayinladi. Zeytin dali bizim orda cok degerlidir, sobada yaninca da cok guzel isitir. 🙂
    Selam ve dua ile..

    • cihad dedi ki:

     Feyza hanım kardeşim ‘e,

     Estağfurullah, yanlış anlamadım. Kusur da yoktur. Niyetinizin ve gayretinizin farkındayım. Allah razı olsun.
     Siz ve sitedeki tüm arkadaşlar benim kusuruma bakmayınız. İnşaallah bu platformu daha fazla rahatsız etmem.

     Kusurlar Cenab-ı Hakk ‘ın Celaline zıttıyla ayine olmak(karanlığın nura olması gibi) için insan fıtratına konmuş. Kusurlar neticesinde kırılan kalbi onardiktan sonra(pek başarılı olamasamda epey gayret ettiğimi düşünüyorum) insanın ubudiyetinin en büyük sermayesi olan kusurlar ile dergah-ı ilahide tezellülle rüku ve secde etmek gerektir.

     yani kusurlarimizda Allah’ın kusursuzlugunu idrak ederek bunu ubudiyet suretinde göstermektir. Bunu basarabilirsem bu iş hikmetine vasıl olur inşaallah.

     Selametle..

     • Feyza dedi ki:

      O nasil soz Cihad abi askolsun. Rahatsiz etmem ne demek, biz sizden bu kadar istifade ediyoruz. Sadece ben degilim ki, sizi bu ailenin mutemmim bir cuzu gibi goren kac tane kardesimiz var. Tanimadiklarimiz da var ustelik, okuyan ama sessiz kalan. Estagfirullah emrivaki gibi olsun istemiyorum, duygusal baskiyi da sevmiyorum. Cunku hem yas hem donanim olarak benden tecrubelisiniz ama tamamen cekilme gibi bir karar alirsaniz uzuluruz. Bakin uzuluru(m) demiyorum, kimseye sormadan uzuluru(z) diyecek kadar diger kardeslerimin de benimle bu konuda hemfikir olduguna inaniyorum ki net konusuyorum.
      Genis bir platform, herkese yetecek kadar yerimiz var. Daha olmazsa sizi yan odada agirlariz 🙂
      Yani ben de ev sahibesi degilim, bugun varim yarin belki de yokum. Ama siz ya da Yahya beyin ortami terketmesini gerektirecek hicbir durum yok, alan genis ve biz ikinizi de begenerek okuyor, ikinizin fikirlerine de saygi duyuyoruz. Eminim Abdullah Bir abi de benimle ayni gorustedir.
      Selametle.

     • Sadece Fatih dedi ki:

      Feyza Hanım.

      “Bakin uzuluru(m) demiyorum, kimseye sormadan uzuluru(z) diyecek kadar diger kardeslerimin de benimle bu konuda hemfikir olduguna inaniyorum ki net konusuyorum.”

      Evet yazdığınız doğrudur 🙂 Ben de aynı kanaatteyim…

     • cihad dedi ki:

      Feyza hanım kardeşim ‘e

      Ben de sizden ve burdaki diğer kardeşlerimizden istifade ettim ve ediyorum. Allah razı olsun. Ancak birkaç gündür öyle bir sıkışıklık yaşıyorum ki, değil yorum yazmak,yapılan yorumları bile okumak gelmiyor içimden. Keyifsiz keyifsiz okuyorum. Hissettiğim ve söylemek istediğim çok şey var. Söylersem tartışma uzayacak hem bu platformu böyle şeylerle meşgul etmiş olacam, hem cemaat mevzusu çok nazik bir konu burda tartışmak istemiyorum. Yoksa çarşaf çarşaf yorum yazardım ve yerine göre dilim de çok sivridir.
      konuyu noktalamak adına birkaç defa el uzattım, havada kaldı.

      Ne yapalım,bunun da olacağı varmış deyip önüme bakıyorum artık.
      Ayrılma konusunu bu kadar bunalinca düşünmedim değil çünkü gerçek hayatta yükümlülükleri çok olan bi insanım. Hem bir kurumun başındayım, hem iki çocuklu bir ailenin yükü üzerimde, hem de manevî çalışma ve sorumluluklarim çok fazla bu sebeplerden cidden fedakarlıkla yazıyorum. Üstüne bir de böyle şeyler yaşayınca ister istemez birakasim geldi ama burdayım inşaallah. Okumaya ve yazmaya devam.
      Hassasiyetiniz için teşekkür ederim.

      Selamette kalınız…

     • Abdullah Bir dedi ki:

      Feyza Hanım Kardeşime…

      CİHAD bey ve YAHYA bey kardeşlerimle ilgili söylediğin sözlerin SÖZLERİMDİR.Onlar bizim için değerli ve biz onları Allah için seviyoruz.

      Bu vesile ile Abdullah abisini merak eden kardeşlerime de bilgi olsun ve abilerini merak etmesinler diye kısa bir açıklama yapayım.
      Bu aralar benim cenahda şantiye karışık 🙂 işler yoğun, sitede yazmaya zamanım yok, ama sağlığım yerinde, ben iyyim bilginiz olsun sevgili kardeşlerim.

      Allah’a emanet olun.

    • Yahya dedi ki:

     Feyza hnm,

     Cevabınız için teşekkür ederim. Bende sizin öyle düşündüğünüzü ima dahi etmedim. Aman…
     İçtenlikle yapmış olduğunuz tavsiyenizi nasıl nezaketsizlik olarak görebilirim? Lütfen böyle şeyler düşünmeyiniz.
     Diğer hususlarda hem fikiriz, bu anlayışınız için de sizden Allah razı olsun. Sadece hukuk sistemini mi eleştiriyorum ? neyse susuyorum ?

     Selam ve dua ile…

     • Feyza dedi ki:

      Yahya bey,
      hayir sadece hukuk sistemini elestirmiyorsunuz. Tartismali konu ordan acildigi icin ozellikle hukuk sistemindeki elestirilerinizden bahsettim. Yani bu sistemi tasvip etmediginizin farkindayim, yorumlarinizda bunu dile getiriyorsunuz. Zaten seriatini bilen bir Muslumanin ithal yasalari ozumsemesi mumkun degil. Hele bir de ferdi magduriyet de isin icine girdiyse.

      Cihad abi,
      Cemaat konusu cok hassas bir konu oldugu icin girmeyi ben de istemiyorum. Gercek hayatimda da sukut edip tartismayi sevmedigim konularin basinda geliyor bu mevzu, yani tutumum buraya mahaus degil. Mesela tesettur konusunun da tartisilmasini Sema abla gecen gun uygun karsilamadi. Genel hatlariyla konusup mevzuyu kapattik, teferruata dalmadik.
      Bu gibi mevzularda iki kisi tartissa kendi arasinda ve verimli olacagi ihtimali varsa konusulabilir. Fakat umuma yonelik ortamlarda bunlarin tartisilmasini Ummet bilincine uygun gormuyorum abi. Ittihada zarar verir.
      Zaten Yahya bey de herhangi bir cemaat adi vermedigi icin sorun yok, x cemaat bizim neyimiz olur, sari cizmeli Mehmet aga..
      Bu konuyu musadenizle kapatiyorum.
      Cumlenizden Allah razi olsun.
      Son olaeak Abdullah Bir abi,
      Umarim sizin santiyedeki karisiklik bir is kazasina sebebiyet vermez abi, dikkat edin 🙂
      Malum isveren muhtemelen sizsiniz 🙂
      Selam ve dua ile.

    • Yahya dedi ki:

     Feyza hnm,

     Osmanlıda insanlar bir vesileyle tanışıp, hasbıhale başlamadan önce birbirlerine hangi dergaha intisap ettiklerini sorarlarmış. Selam, dua ve bir kaç güzel iltifattan sonra, hasbıhale geçerlermiş.
     (…)

     Selam ve dua ile…

     • Feyza dedi ki:

      Yahya bey,
      Sohbet ortaminda mutlaka konusuluyor. Zaten cemaatler hakkinda biraz gozlem sahibi olan insanlar karsisindakinin hangi cemaatin muntesibi oldugunu tahmin edebiliyor. Kendim de yuzyuze gorustugum kisilerde bazi tahminlere varabiliyorum. Hani sohbet konusu acmak icin memleketin neresi diye sorarlar bu da onun gibi. Ama tartisma amacli olursa o ayri. Mumkun mertebe uzak durmaya calisiyorum taasubane tartismalardan. Meraktan sorulan sorulara ise sadece cevap verip konuyu kapatiyorum ki munazara munakasaya donusmesin.
      Bizim isimiz cemaatle oldugu icin cemaat eksenli sohbetlerimiz farkli cemaatlerdeki kardeslerimle de mutlaka oluyor. Hangi cemaatin hizmetindesin vs Zaten farkli yollardan arkadaslarim da var gorustugum.
      Simdiye kadar gercek hayatimda bu tartismalari yapmadim, buna zemin hazirlamadim. Zemin olusturmaya calisanlara ise musade etmedim.
      Keske sohbet vesilesi olsa Osmanlidaki gibi ama bazen kalp kirginligina dahi varabiliyor isin sonu. O yuzden sakinmak lazim. Allah muvaffak etsin demek en guzeli.
      Itikadi bir hata gorursem yalniz, bunu dilim dondugunce mutlaka izah ederim. Itikad bahsi ayri.

     • Yahya dedi ki:

      Feyza hnm,

      En doğrusunu yapıyorsunuz. Rabbim sizin gibi hanımlarımızın sayısını arttırsın inşaAllah.

      Biz dünyâdan gider olduk kalanlara selâm olsun
      Bizüm içün hayır-du‘â kılanlara selâm olsun

     • .../nisa dedi ki:

      Yahya bey,

      Hangi bahçenin gülüsunuz diye sorarlarmış. Güzel bir hasbihal güzel bir gelenekmiş.

     • Yahya dedi ki:

      Ah Nisa hnm, ah…

      Daha nelerimizi kaybetmişiz bunlar ne ki… 🙁

      Bu arada biz daha gül bile olmadık… 🙁
      Rabbim nasip etsin inşallah.

      Selam ve dua ile…

   • .../nisa dedi ki:

    Yahya bey,

    Estağfurullah gayri ciddi algılamadım. Zaman sıkıntısından dolayı bazen bende de acele yazma yada kopukluk olabiliyor bazen de o anki ruh haliyle yazabiliyorum. Sizin ve Cihad bey’in tecrübelerinden istifade ediyoruz.

    Bir zamanlar iki cemaatin sohbetlerine katılmış ve risalei nur okuyan biri olarak yazdıklarınıza alınmadım ve genelleme olarak görmedim. Yanlış olan durumlar varsa tespit etmek güzeldir unutmayalım ki fetoye fitne çıkmasın diye susulduğu için ve yanlış yorumlarına müdahale edilmediği için bu noktaya geldi. Çok farklı cemaatler ve vakıflar olduğu için bunların içinde müspet olanlarda vardır çeşitli yönden sıkıntılı olanlarda vardır.

    Feyza hanım çok güzel şekilde yazmış. Zeytin dalı iyidir.

 18. Yahya dedi ki:

  Yanlış hatırlamıyorsam,
  CNN Türk’te 32. günde Tayyip Erdoğan bir üniversitenin amfisinde sorulara cevap veriyor…
  Medeni cesaretine güvenen fakat ezik ve ufku dar bir genç kızımız “bozuk” ingilizcesiyle Tayyip bey’e: “Bir gün başbakan olursanız, diğer dünya liderleriyle hangi dille iletişim kurmayı tercih edersiniz” diye soruyor.
  Tayyip beyin cevabı tokat gibi iniyor: “Türkçe” … kızın suratında ki ifadeyi çerçeveletip tüm üniversitelerin duvarına asmak lazım!

  Bugün tüm dünya ülkeleri; Tayyip bey’le Trump’ın ikili görüşmelerini konuşuyor. Dikkat ettiniz mi Tayyip bey’in duruşuna, konuşmasına, tokalaşmasına?

  Dün yabancı dil bilmiyor diye alay edilen, muhtar bile olmaz diye alay edilen şahıs, bugün sayılı dünya liderleri arasında…
  Dün Türkiye’nin dünya üzerindeki yerini dahi bilmeyen ülkeler, bugün tüm medyalarında (genelde aleyhine) Türkçe manşetler atıyorlar…

  ya Yarın…? ?

 19. Yahya dedi ki:

  CIHAD BEY’E

  “Bizler muhabbet fedaileriyiz, husumete vaktimiz yoktur.”

  Dedikten sonra; bu siteye, bu şemsiye altına münakaşa etmeye gelmediğimi tekrar belirtmek isterim. Yaparsak ancak hak üzerine münazara yaparız.

  8 Mayıs tarihli cevabınızda;
  [“şu an çok iyi bilinen cemaatlerin hemen HEPSİNİN itikadi saplantılar ve hatalar olduğunu ve bazı gerçekleri ortaya dökmek gerektiğini ifade etmiştiniz.”]
  yazdığımı söylediniz. Günlerdir bu tırnak içine aldığınız yorumumu aradım. Site içinde yazdığım yorumları ve/veya yazılan yorumları bulma konusunda pek marifetli değilim, ancak kısıtlı vaktimde böyle bir yorumumu bulamadım.

  Ancak 3 Mayıs tarihli yorumumda, Feto terör örgütüne istinaden yazdığım yorumun devamında aynı zihniyette/meşrepte olan cemaatleri işaret ederek “Maalesef bu itikadi bozulmalar, sapmalar şu an çok iyi bilinen cemaatlerde dahi vardır.” dedim.

  Alıntı yaptığınız, tırnak içine aldığınız ifadem bu mudur? Eğer değilse bana bu alıntı yaptığınız yorumumun tamamını ve/ya linkini burada paylaşır mısınız?

  Eğer bu ise, bu ikisi aynı mıdır? Kullanılan kelimeler, verdiği anlam(lar) aynı mıdır?
  ————-
  Size hangi cevabımda, yorumumda şahsınıza hitap ederken saygısızlık ettim?
  Yazdığım yorumların bazılarında size halisane sorular sordum hangisine cevap verdiniz?
  Araya girdiğimi hissettiğim mevzularda dahi “müsaadenizle…” demediğim yorumum var mı?
  Gıpta ettiğimi belirtiken dahi yanlış anlaşılmaması gerektiğini belirttim değil mi?
  Hassasiyet gösterdiğiniz yorumlarıma istinaden bir kaç defa helallik talep ettim değil mi?

  Ve 8 Mayıs’ta size yazdığım cevabımda “Eğer yazılanlardan ve yazdıklarınızdan bir nebzede olsa yararlanabilirsem ne a’la ve ne mutlu yazanlara – Allah razı olsun…” dememe rağmen, sizin “HİÇ-ENDER-HİÇ” olduğunuzu ima ettiğimi cevabınızda belirttiniz. Buna rağmen 11 Mayıs’ta size ihvani bir kucak açarak dar vaktimde 1-2 kelamda olsa cevap yazdım.

  İstihza değil mi efendim? Parantez içine alıp paylaştığınız ifademle ilgili sizden dönüş bekliyorum; ne siz zan altında kalın ne ben zan altında kalayım.

  Selametle…

  ———————
  Mesajların linki:
  3 Mayıs: http://www.cocukaile.net/bekarlari-evlendirmek-icin-ne-yapmali/#comment-150407
  8 Mayıs: http://www.cocukaile.net/hangi-zihniyet-ile-diyetteyim/#comment-150866
  11 Mayıs: http://www.cocukaile.net/hangi-zihniyet-ile-diyetteyim/#comment-150986

  • Sadece Fatih dedi ki:

   “Ümmetimin ihtilafı rahmettir.” Hadis-i Şerifi sahih midir? Bilenler yazabilir mi?

  • cihad dedi ki:

   1) “”İyi ki burdasın, Cihad bey!49.10″” bu ifadenizde hem sen dili kullanıp, hem de bey kelimesinin sonuna ünlem işareti koyduğunuz ve sonuna da anlamsız(veya anlamadığım) rakamlar koyduğunuz için bi önceki yorumumda ben de bey kelimesini kullanmadım. ayrıca ikinci kez üstüne basarak helallik istediğim halde böyle cevap verdiğiniz için canım da sıkılmıştı. durum bundan ibarettir yoksa husumete tabiki vaktimiz yoktur.

   2) “hiç ender hiç” kelimesini tevazu suretinde kendim için (nefis itibariyle) bir hakikat olarak yazdım. Size en küçük bir ima kastı bile yoktur. münakaşa etmemek ve bu meseleyi kapatmak için “haklısın kardeşim” diyerek helallik istedim.

   3) “Maalesef bu itikadi bozulmalar, sapmalar şu an çok iyi bilinen cemaatlerde dahi vardır.”
   kasdettiğim yorumunuz buydu çünkü bu ifadenizde tahdit ve tahsisi ifade edecek (bazı,bazıları,birileri,benzerleri veya birkaçı vb.) gibi bir ifade içermediği için verdiğiniz hüküm umuma teşmil olmaktadır. ayrıca fetö zihniyeti/meşrebinde olanları kasdettiğinize dair yorumunuzda bir işaret yok. çünkü çok iyi bilinen cemaatlerin hepsi fetö meşrebinde değil.
   bu yorumunuzu aradım bulamayınca aklımda kaldığı kadarıyla kendi ifadelerimle yazdım. yazdım demedim ifade etmiştiniz dedim. cemaat müntesibi olduğum için yakınımdaki insanlardan bile tepki alıyorum, sürü psikolojisi ile günün modası bu olduğu için herkes bir yerden vuruyor. burada da eleştirilmiş çok ta mühim değil ama ben sizi samimi bulduğum için küçük bir hatırlatma yapmak istedim.

   4) helallik konusunda önceki yorumlarımda izahat vermiştim ve tüm hakkımı helal ettiğimi söyledim(tekrar söylüyorum hakkım helal-hoş olsun Yahya Bey) ama sizden iki defa talep etttiğim halde esas cevabı siz vermediniz.

   5) evet nezaketinizin ve bazı hoş yorumlarınızın şahidiyim ancak ben de fikirlerini ziyade beğendiğim ve kendime yakın bulduğum bazı arkadaşlarımıza “abi” veya “kardeşim” diye hitab ettiğimden size de “kardeşim” diye hitap ederek muhabbetimi göstermiştim ve bazı yorumlarınıza istinaden(biraz da sizden beklemediğim için) sitem babında üslubum sertleşti. bu konuda da iki defa sizden helallik istedim. burada yine ifade edeyim hakkınız helal ediniz ve kırdıysam gerçekten özür dilerim.

   selam ve dua ile…

   • Yahya dedi ki:

    hüsn-i zan edelim, peşin hükümlü olmayalım lütfen.

    5. “abi”, “kardeşim” v.b. hitaplar ve hitaplarınızla ilgili hiç bir sıkıntımız yoktur. Özellikle ismime hitaben yazdığınız son yorumuma karşı bu uyarıda bulundum. Örneğin bu cevabınızda isimimi dahi kullanmamışsınız… 🙂 Problem değildir, lakin.

    4. Evet helallik istediğinizi gördüm ancak hakkınız geçmedi ki! Neye helallik vereyim? Bilmukabele, varsa helali hoş olsun.

    3.

    2. Sözünüze itibar etmek zorundayım. Ancak genelde (en azından benim bildiğim) aksi anlamda kullanılıyor. Hatta o cevabınızı çelişkili/imalı buldum bu yüzden…

    1. Ve 3 gün sonra ancak cvp verebildim, vaktim çok dar idi. Samimice yazdım. Rakamlar ise sure ve ayet numarasına atıfta bulunuyor. Kusura bakmayın esas ben düşünemedim anlaşılamaz olduğunu… Esasında bir çok cvp/yorumumda, satır aralarımı iyi okumak gerekir.

    • cihad dedi ki:

     Yahya bey’ e

     Haklısın kardeşim. Tavsiyelerine riayet etmeye çalışırım inşaallah. Bu fakire dua ediniz. Ta ki nefs-i emmarenin zebunu, cin ve ins şeytanlarının hedefi olmaktan kurtulayım.

     Selametle…

   • Yahya dedi ki:

    3. madde ile ilgili açıklamanızı neresinden tutacağımı bilemedim.

    Öncelikle kulladığımız Türkçe diline vakıf bir insansınız.
    Ayrıca yaş, dini eğitim/bilgi ve hayat tecrübesi olarak belli bir olgunlukta ve seviyede insansınız. Yani bilgi ve tecrübesi facebookla v.b. sınırlı alalade bir insan değilsiniz.

    Ancak;
    Parantez içine alıp paylaştığınız ifade birebir alıntı yaptığınızı gösterir.
    Ayrıca bir kelimeyi büyük harflerle – HEPSİNİN – yazarak, ifademin anlam ve vurgusunu bir kaç kat daha arttırıyorsunuz.
    Diyelim ki, dediğiniz gibi “aklımda kaldığı kadarıyla” yazdınız; fakat parantezle alıntı yapıp, büyük harflerle de gözümüze sokmanıza gerek var mıydı?

    Sonra, benim yazdığım “…çok iyi bilinen cemaatlerde…” ifadesi ile sizin yazdığınız “… çok iyi bilinen cemaatlerin hemen HEPSİNİN…” ifadesi anlam ve kapsam olarak aynı mıdır?
    Yine benim yazdığım “itikadi bozulmalar, sapmalar” ifadesi ile sizin yazdığınız “itikadi saplantılar ve hatalar” ifadesi paralellik dahi ifade etmez.
    Ve gelelim can alıcı noktaya, 3 Mayıs tarihli ve linkini paylaştığım yorumumu tekrar okur musunuz lütfen? Konu tamamen fetö ile ilgilidir; buna ilave olarak araya Feyza hanımın yorumunu da ekledikten sonra “bu itikadi bozulmalar, sapmalar…” diye devam ediyorum.
    “BU …” diye kastetdiğim acaba bir avuç cemaatin (A,B,C…), bir avuç itikadi bozuklukları mıdır? yoksa fetö örgütünün, cemaat görünümündeyken gösterdiği itikadi bozuklukları mıdır? Diyelim ki “başörtüsü açma” bir bozukluk ise, bunu taklit ve tekrar eden cemaatlerin varlığını ve bu cemaatlerin çok iyi bilinenlerden olduğunu ikrar etmem; sizin yazdığınız “çok iyi bilinen cemaatlerin hemen hepsi” ile aynı mıdır?

    Niyetimi, kalbimi Rabbim bilir ancak, diyelim ki size ve/veya buradaki bazı arkadaşlarımıza ve/veya müntesibi olduğunuz cemaatleri “hedef” alarak yazsam dahi, güzel bir dil ile uyarmanız daha doğru olmaz mıydı?
    Küçük bir hatırlatma dediğiniz, ağzımdan çıkmayan ifadeleri ağzımdan çıkmış gibi hatırlamanız ve bunu dile getirmeniz midir?
    Bu insanı kırmıyor, itham altında, zan altında bırakıyor. Ve benim bir önceki yorumumu okumamış, neye istinaden ne yazdığımı bilmeyen kardeşlerimiz/arkadaşlarımız, sizin bu yorumunuzu okuduktan sonra ne düşünürler?

    Evet çok haklısınız cemaat mensupları, hatta dinini biraz samimi yaşayan herkes genelde menfi tepkiler alıyor. Fakat benimde şahsı tecrübelerim aksi yönde, yani bir şekilde müdahil olduğum veya olmaya çalıştığım cemaatlerden ağzım çok kez yandı. Bu cemaatler hakkında menfi 1 yorumum dahi yoktur. Bilmediğimi de sormuşumdur, hatırlarsanız size de sordum…

    Uzattım biliyorum, beni biraz zor kırarsınız, bu yazımla “lapsus linguae” ettiysek affola (hoşuma gidiyor o yüzden yazıyorum) 🙂

    Selam ve dua ile bitiriyorum.

    • cihad dedi ki:

     Yahya beye son mesajımdır.

     Ben sizi gayet iyi anladım beyefendi.
     eğer sizin gibi birine sussam sükut ikrardan olur böylesi bir zilleti kabul edemem.
     Layık olduğunuz cevabı versem, bu mesele yeterince uzadı.Bu koca koca adamlar ne yapıyor böyle diye düşünüleceğinden sitedeki arkadaşları daha fazla kendimizle meşgul ederek rahatsızlık vermek istemem.(ilim meclisinde şahısların gereğinden fazla konuşulması su-i edeptir.burayı ilmi konuların konuşulduğu bir platform olarak gördüğümü ifade etmiştim)

     dolayısıyla sizi artık muhatap almıyorum. Siz yolunuza, ben yoluma.

  • seysey dedi ki:

   Daha once yazacaktim vazgectim tembellikten yazmadim.İki sahs i muhterem diyorum birbirinizden helallik istemeniz ve bunda da israrci olmaniz hepimize ornek olsun.Sirf bu yuzden sizleri tebrik ediyorum.Ve ben de uzdugum kirdigim herkesten ozur diliyorum ve hepsi hakkini helal etsin muslumana da bu yakisir.

 20. Hafız dedi ki:

  Bu sabah tarım ve hayvancılık bakanı Faruk Çelik beyi dinledim.Eğer toprağa gereken önemi vermezsek:
  Yani çiftçiliği çaresiz insanların yaptığı zanaat gibi görmekten vazgeçmazsek
  Yeşili mahvedip betonlaşmaya hızla devam edersek
  Toprağın kimyasal ve yanlış gübreleme sulama işleminden dolayı verimini yitirmesine seyirci kalırsak
  Önümüzdeki süreçte acil önlemler almazsak,
  İleride bizi olmadı evlatlarımızı açlık bekliyor.
  Durum bu kadar ciddiyken bizim ne suyu nede sebze meyveyi israf etme lüksümüz yok. Nankörlük etmeye hakkımız yok.
  Duyarlı olalım müsrif nesil yetiştirmekten ,şükürsüz lisanlar eğitmekten Allaha sığınalım vesselam

  • Sennur dedi ki:

   Toprağa bile özen göstermeli iken toprak tan gelen insanoğlu da gereken önem gösterilmez mi ? Bir yazar çocuk bahçeye ekilmiş bir ağaç gibidir .her ağaç ta farklı ilgi ister . Örneğin, elma ağacı ile incir ağacı farklı bakım ister. Çocuklara bu yönden bakınız ki Meyvelerinizi güzel toplayabiliriz. ..

  • Yahya dedi ki:

   Hafız bey,

   Benim anlayamadığım bu ifadeler Sn. bakan bey’e mi ait? yoksa bakan beyi dinledikten sonra size ait olan düşünceleriniz mi?

   Çünkü Ankara, konuşmaya gelince mangalda kül bırakmıyor ancak icraate gelince ortada (haklarını yemeyelim) bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar sayılı proje var. Sağ olsun çiftcimiz de uzun vadeli değil, kısa vadede cebimi nasıl doldururum derdinde…

   Yine devletimiz sağ olsun, soframız kırmızı bibersiz kalmayacak, ithalatına izin verdi..

   Selam ve dua ile…

 21. .../nisa dedi ki:

  Sitede bulunan değerli okuyuculardan bir isteğim var. Yaklaşık bir haftadır yoğun bakımda olan bir tanıdığım şuan hayati tehlikeyi atlattı yalnız durumu hala normal seviyeye gelmedi. Müminin mümin kardeşine duası makbul duadır. Sağlığına tekrar kavuşabilmesi için Allah rızası için dua edebilir misiniz.

  • Sadece Fatih dedi ki:

   Elbette Nisa Hanım.

   Geçmiş olsun, Allah acil şifa versin.

  • Gelincik dedi ki:

   Elbette ederiz Nisa Hanım Rabbim şifa versin tez vakitte ayağa kalkmayı sevdikleriyle mutlu huzurlu yaşamayı nasip etsin ????

  • .../nisa dedi ki:

   Gelincik hanım ve Sadece Fatih bey

   Allah razı olsun çok sağ olun. Çok şükür düzelmeye başlamış.

  • Sadece Fatih dedi ki:

   Nisa Hanım.

   Hastamız nasıl oldu, iyileşebildi mi biraz?

   Selametle kalın.

   • .../nisa dedi ki:

    Sadece Fatih bey,

    Yoğun bakımdan sonra düzelme var yalnız çok fazla bünyesi etkilenmiş birçok hastalıkta olunca iyileşme biraz yavaş oluyor. Çok şükür hayati tehlikeyi atlatmış. Bu sebeple karadenizdeydim. Dualarınız için Allah razı olsun.

 22. Ahir zamanda Müslüman Olmak dedi ki:

  Arkadaşlar artık o başlık altına yazmayı düşünmüyorum baktım en saf basit, yorumu az bu başlık gözüme ilişti artık buraya yazacağım bilginiz olsun 🙂

  Site editörleri bir çözüm bulana dek bence bu başlık altına yazalım.

  Vesselam…

  • semamarasli dedi ki:

   Ahir zamanda Müslüman Olmak Kardeşim, Adem-Havvalar da az önce yayınladığımız Evli Mutlu yazısı sizin mutluluğun sırrını sorduğunuz Mutlu Hanımın size verdiği cevaptı. Samimi şekilde mutluluğunun sebeplerini anlatan hanımefendinin yorumunu Adem-Havvalara aldım daha çok kişi faydalansın diye. Yorumlara da o yazı altından devam edebilirsiniz.

 23. Ahir zamanda Müslüman Olmak dedi ki:

  “Uğur 017” kardeşim bekar kızlar evli erkeklere bakıyorlar demişsin kimiler nasıl bir şey demiş kimileri de seni tasdik etmiş 🙂

  O zaman dur bende kuyuya bir taş atayım bakayım 🙂

  Bana da Evli ve Dul bayanlar bakıyor bu aralar 🙂

  sizce bu normal mi?

  Vesselam…

 24. havva dedi ki:

  sakarya ya gelmiyormusunuz.

  • semamarasli dedi ki:

   Havva hanım mesajınıza cevap vermeyi unutmuşum kusura bakmayın programımda Sakarya semineri yok. Geçmiş yıllarda gelmiştim Sakarya ya. Pek fazla seminere katılmıyorum kitap çalışmalarım var nasip olursa. Selam ile…

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Bağışlama menekşenin kendini ezen topuğa anında bulaşan güzel kokusudur. ” (George Roemisch)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku