Duyuru

31 Mart 2017Haberler59 Yorum »

logo son1 Nisan cumartesi Konya Kitap Günlerinde 17:00-19:00 imza

19:00 da seminer programım var. Konya’daki okurlarıma duyurulur. (Sema Maraşlı)

Okunma Sayısı : 3.262

Yorum yapın

“Duyuru” için 59 Yorum

 1. .../nisa diyor ki:

  Kudüs Bizimdir yazısında yorum seçeneği olmadığı için yorumu buraya yazmayı uygun buldum.

  Şuurun ve hikmetin önündeki en büyük engellerden biri de ‘Slogan Kültürü’dür. Hakikati basitleştirir ve zamanla tanınamaz hale getirir.

  Tevrat’ın ilk emri “Dinle!..” şeklindedir. Oysa tüm dünya İsrail zulmünden şikayet etse dahi duymaz Siyonistler.

  İncil’de en sık tekrarlanan emir “ Gör, izle..” der. Halbuki dünyanın her bir yerine uzanan Batılı medya konu Filistin olunca görmez, izletmez.

  Ve “ Oku, Aklet!..” emirlerinin asli muhatapları olan Müslümanlar…Ne Filistin’de olup biteni okuyabilirler, ne de bir araya gelip yapılacakları akledebilirler.

  Bilgi-Gözlem-Veri odaklı reel stratejiler oluşturulabilmesi için herhangi bir üniversitemizde Filistin Kürsüsü, İsrail Kürsüsü var mı?..

  12.asır İngiltere’sindeki üniversitelerde İslam Kürsüleri vardı. Zira Haçlı Seferleri sebebiyle kimle savaştıklarını bilmek istiyorlardı.

  İngilizler Kudüs’ü işgal etmeden 70 yıl önce Kudüslülerin hangi konularda birbirleriyle mahkemelik olduğuna dair analiz içeren kitap yazmıştı.

  İlgi-Bilgi itibariyle kendisiyle hukuk kurmadığımız Kudüs, Mescidi Aksa misal değerlerimizi sadece sevmek, kuru bir iddia olsa gerek…

  Yazar Ahmet Turgut

  • semamarasli diyor ki:

   Nisa hanım, iki günden beri sitede istediğiniz düzenlemelerin mümkün olanları yapılıyor. Henüz işlemler bitmedi. Nasıl olduysa bu arada konuk yazarlarda yorum bölümü gitmiş, bildirdik inşallah bugün içinde düzelir. Yorumunuz burada yayınlandı fakat yazının altına yorum bölümü açılınca tekrar gönderirseniz iyi olur.
   ÇocukAile nin Değerli Okur-Yazarları!
   Site ile ilgili istediklerimizin bir kısmı yapıldı. Yorum yazma bölümü yazının bitimine alındı. Bazı istediklerimiz bu kullandığımız sistemde mümkün olmadı. İşlemler tamamlanınca sizleri tekrar bilgilendiririm inşallah. Bu arada dikkatinizi çeken bir aksaklık olursa haber verirseniz iyi olur. Selam ile…

   • Feyza diyor ki:

    Sema abla tesekkur ederiz. Son yorumlar kisminin en altinda ‘onceki yorumlar’ seklinde bir secenek var. Onu merak ettim :)

    • Feyza diyor ki:

     Yoksa onceden de vardi da ben mi farketmedim. Biraz o konularda dikkatsizim.

     • semamarasli diyor ki:

      Feyzacığım, son yorumlar kısmının altında “Önceki Yorumlar” diye bir bölüm yoktu, öyle olsun istedim fakat yapılamadı. şu anda son yorumlarda 40 civarı yorum görünüyor. 40 yorumdan fazlası yorum geldiğinde o gün bakamayan biri öncekileri görmek için tek tek yazılara bakması gerekiyor. Yapılabilseydi önceki sayfaya tıklayınca bir önceki 40 yorum görünsün daha sonraya tıklayınca önceki 40 yorum görünsün dedik aslında yapılmaya müsait görünüyormuş fakat yapılamadı. Problem çözülünce yapılabilir.

      Bu arada değişiklikler bitince yapılanlarla ilgili sizleri bilgilendireceğim inşallah. Selam ile…

     • Feyza diyor ki:

      Olsun Sema ablacim, hic sorun degil. Kendinizi yormayin. Zaten yorumlar denetimden gecerek yayinlandigi icin listede epey duruyor ve takip edenler goruyor/uz. Mumkun olursa ne ala, olmazsa da caniniz sagolsun :) Biz her halukarda bir yolunu buluruz.
      Tesekkurler.

 2. Mrzytllh kulu diyor ki:

  Yorumlarin hepsi çok guzel ve öğretici tartışmalar bile çok naif. zevkle takip ediliyorsunuz☺

 3. .../nisa diyor ki:

  Yahya bey ve Cihad bey,

  Sizlerin yorumları tecrübeleri bizler için çok önemli fazlasıyla istifade ediyorum. Sitede zaman zaman yazıyla anlatımdan dolayı yanlış anlamalar yada ucu açık durumlar olabiliyor sanırım bu sebepten böyle bir hal oluştu.

  Ben sizlerin düşüncelerini Mevlana’nın pergel örneğine benzetiyorum. Cihad beyden maneviyatı medrese medeniyetini öğreniyorum Yahya beyden dünya düzenini Müslümanların bulundukları vaziyeti dünyadaki farklı yaşamları öğreniyorum.
  Cihad beyden mutlu evliliğin ipuçlarını öğreniyorum Yahya beyden kadın olarak evlilikte yapılmaması gereken hataları. Aslında temel nokta islamda buluşuyoruz çevremizde gördüğümüz tecrübeler farklı olduğu için bakış açılarımız farklıymış gibi duruyor.

  Amerikalı bir eğitimci Osmanlıdaki medrese eğitimini bugünkü doktora eğitimine benzetiyor bunun gibi bizi Amerikalı eğitimciden ziyade söyledikleri ilgilendiriyor medrese eğitimi ve doktora.

  İkinizden de Allah razı olsun ben bu durumun müspet olarak düzeleceğine yanlış anlamaların giderileceğine inanıyorum

  • Feyza diyor ki:

   Nisa hnm.
   Ben de bu yorumunuzun altina imzami atiyorum. Mudahil olmak istemedigim cunku ikisine de ayri ayri deger verdigim Cihad ve Yahya beyler hakkindaki bu analiziniz benim de fikirlerimin aynisini yansitiyor. Son derecr istifade ettigim iki degerli yorumcu. Allah razi olsun.
   Zaten dusulen buyuk bir ihtilaf da yok aslinda, yuzyuze olunsa sorun olmayacak meseleler bazen yazi dilinde yanlis

   • Feyza diyor ki:

    (yarim kaldi)
    …yanlis anlamalara sebep olsa da tamamen sanal alemin ve yazi dilinin azizligi. Ana hatlarda ve itikadi meselelerde hicbir ihtilaf gormedim bu zamana kadar.

   • .../nisa diyor ki:

    Feyza hanım,

    İnşallah bu hal düzelir yanlış anlamalar giderilir.

  • Yahya diyor ki:

   ne oldu ki? 🙉🙈🙊

  • Yahya diyor ki:

   Nisa hnm/Feyza hnm,

   “ne oldu ki?” yorumumun gayri ciddi algılanabileceğini düşündüm:
   Olayları unuttuğumu, hatırlamadığımı ve kapattığımı belirtmek için bu şekilde yazdım.

   18 Mayıs’ta Abdullah abiye hitaben yazdığım cevabımda hissiyatımı, samimiyetimi ve bundan sonra ne yapacağımı açık bir dil ile belirttim.

   Bazı arkadaşlarımızın (tek kişi değil) düşünmüş olduğu “sıkıntılı dönemler” yaşamıyorum. Evet özelimden, tecrübelerimden kesitler paylaşıyorum. ajitasyon/acınma değil, durum tespiti ve ibret maksatıyla… Maalesef bazı insanlar (özellikle ve çoğunlukla çevremde) ülkemizde yaşanan bazı hadiselerden bihaber. 6284’den bihaber o kadar eğitimli, tecrübeli insanlar var ki… anlatamam. Bu güzelim havuzlu villalarda yaşanan hayal ötesi hayatın arka mahallelerinde, evsiz barksız, su bulamayan, aç ve sefalet içinde yaşayan insanlar da var. “Yaşamıyorum” çünkü Rabbime ne kadar hamd etsem azdır; çok mutluyum, çok huzurluyum. Farklı anlamlar çıkmaması içinde açıklamada bulunmak istemiyorum.
   Boşanma ve hukuki sürecimle ilgili en başından beridir yazmadığım ancak – Rabbimin izniyle – “iplerin” *benim* elimde olduğu bilgisini de bugün bu vesileyle sizinle paylaşmış olayım. (*benim* çok tehlikeli bir ifade)

   Buradaki insanların eğitim, kültür, tecrübe, anlayış gösterme, halden dertten anlama, diğerkâmlık, farkındalık ve benzer birikim ve hasletlerini dikkate alarak paylaşımda bulunduğum konularda, cevaplarda, yorumlarda; bazen muzip, bazen ironi, bazen dert ortaklığı, bazen yönü değişmeyen direkt ifadeler bulunuyor. Bazende satır aralarına başlarına sıkıştırdığım/sığdırdığım üç-beş kelime ve soru… 😶

   Bulunduğum yerde medrese vardı da ben mi gitmedim? Olsaydı gider miydim? O da ayrı bir soru… Biraz tercih, biraz mücadele, biraz takdiri ilahi (biraz mı?), azıcık kabiliyet, azıcık da merakla beşeri ilimler üzerine ilerledik.
   Bununla beraber; medrese eğitimi almış, hafız(e) olmuş, imam hatip (memuriyet zihniyeti değil) olan, kendi imkan/gayretiyle kendini ilmi açıdan bir seviyeye getirmiş, bazı alim/hocaların ilim meclislerinde bulunan (…) büyük küçük kardeşlerime her zaman saygım, sevgim ve muhabbetim ayrıdır ve başımın üstündedir.

   Uzatmadan; işim gereği biraz hareketli biraz seyahatle devam bir dönem yaşıyorum. Bu yüzden zaman zaman hızlı, çabuk, dar vakitte yazdığım oluyor. Buna rağmen belli kural ve kaidelere dikkat ediyorum.

   “Azıcık hatırınız” var :) ancak samimiyetle yazdığım helallik, kardeşlik, muhabbet çağrılarım bile; alay, iğneleme, dokundurma, küçümseme v.b. şekilde algılanırken bir de gülücük kondursaydım kim bilir neler olurdu…

   Selam ve dua ile…

   • Feyza diyor ki:

    Yahya bey,
    Ozel yasaminizdan kesitler paylasmanizi hicbir zaman ajitasyon gibi gormedim. O modda bir insan degilsiniz. Hatta durumu vahim de olsa espriye vurabiliyorsunuz cogu zaman ve bu takdir edilesi bir ozellik.
    Burada zaten hepimiz ozel yasamimiza dair ufak tefek, aci/tatli anilarimizi, durumlarimizi ya da hayal(lerimizi)/kirikliklarimizi paylasiyoruz. Kimi zaman desarj olmak icin, kimi zaman numune-i timsal olmasi icin ve kimi zaman teselli icin oluyor bu, aksi bir niyet hic zannetmiyorum. Hatta bazen atismalar dahi olsa bunu da arada olusan enerjiye ve atisanlarin samimiyetine yoruyorum. Insaniz olabilir, hep ayni seviyede seyretmez insanin halet-i ruhiyesi ve dalgalanmalar normaldir. (Bunu genel anlamda hepimizicin soyluyorum)
    Orn. yasal surecler hakkinda ben de bilgisi cok az olan kesimin icindeyim. Hatta 6284 sayisinin teferruatini dahi bu sitedeki yazilari okudukca ogrendim. Hukuk kavraminin fazla karsiligi olmadigini ve adli surecin ulkemizde yavas ilerledigini, pozutif ayrimciliklarin yapildigini az cok biliyordum. Ama burada sizin ve ayni dertten muzdarip bazi yorumcularimizin durumlarini okudukca hem hayret ettim hem vesilenizle farkindalik kazandim.
    Aslinda ayni noktaya farkli iki pencereden baktiginizi gordugum icin aranizdaki tatsizligin giderilmesi adina esprili bir yorum bekledigimi yazdiktan sonra biraz da ayip mi ettim, kac yasinda insanlara sen mi yol gostereceksin diye kendime kizdim, pisman da oldum ama soz agizdan,yorum klavyeden bir kez cikiyor. Bir saygisizlik ettiysem ikiniz de iyi niyetime verin, kusuruma bakmayin.
    Velhasili kelam,
    Medrese/cemaat/tarikat vb. Olusumlar hakkindaki tenkidinizin bir kesimi kapsadigini tahmin ettigim icin uzerinde durmadim. Ama ayni soz bir baskasinda farkli tesir de edebiliyor. Ona da aciklama getirdiniz.
    Itikadi konuda zaten mutabikiz.
    Ufak tefek farkliliklar, iftiraya varmadigi surece tenkidler olabilir. Burasi herkesin farkli farkli yerlerden yazdigi ve farkli tecrubelere sahip oldugu genis bir platform.
    Herkesin hassasiyeti de ayni oranda farkli. Alinan kardeslerimiz de olmus demek ki ama izahinizi yapip durumu acikliga kavusturdunuz. Ne demek istediginiz anlasildi.
    Orn.gecen gun benim de bir sozum yanlis anlasildi, olabiliyor. Duzelttim ve kapandi. Yani yazi dili, kelimleler bazen anlam kazasina ugrayabiliyor.
    Sizin hukuk sistemini elestirdiginizin farkindayiz. Bu islerden agzi yanan biri olarak elestirmeniz normaldir. Insaallah ipleri elinizden birakmak zorunda kalmazsiniz. Yeni sureciniz hayirlara vesile olsun. Adiniza gercekten cok sevindim.
    Bu konu da bu sekilde tatliya baglanmis oldu. Diger abim de iki gun once gayet yapici bir alinti yazi yayinladi. Zeytin dali bizim orda cok degerlidir, sobada yaninca da cok guzel isitir. :)
    Selam ve dua ile..

    • cihad diyor ki:

     Feyza hanım kardeşim ‘e,

     Estağfurullah, yanlış anlamadım. Kusur da yoktur. Niyetinizin ve gayretinizin farkındayım. Allah razı olsun.
     Siz ve sitedeki tüm arkadaşlar benim kusuruma bakmayınız. İnşaallah bu platformu daha fazla rahatsız etmem.

     Kusurlar Cenab-ı Hakk ‘ın Celaline zıttıyla ayine olmak(karanlığın nura olması gibi) için insan fıtratına konmuş. Kusurlar neticesinde kırılan kalbi onardiktan sonra(pek başarılı olamasamda epey gayret ettiğimi düşünüyorum) insanın ubudiyetinin en büyük sermayesi olan kusurlar ile dergah-ı ilahide tezellülle rüku ve secde etmek gerektir.

     yani kusurlarimizda Allah’ın kusursuzlugunu idrak ederek bunu ubudiyet suretinde göstermektir. Bunu basarabilirsem bu iş hikmetine vasıl olur inşaallah.

     Selametle..

     • Feyza diyor ki:

      O nasil soz Cihad abi askolsun. Rahatsiz etmem ne demek, biz sizden bu kadar istifade ediyoruz. Sadece ben degilim ki, sizi bu ailenin mutemmim bir cuzu gibi goren kac tane kardesimiz var. Tanimadiklarimiz da var ustelik, okuyan ama sessiz kalan. Estagfirullah emrivaki gibi olsun istemiyorum, duygusal baskiyi da sevmiyorum. Cunku hem yas hem donanim olarak benden tecrubelisiniz ama tamamen cekilme gibi bir karar alirsaniz uzuluruz. Bakin uzuluru(m) demiyorum, kimseye sormadan uzuluru(z) diyecek kadar diger kardeslerimin de benimle bu konuda hemfikir olduguna inaniyorum ki net konusuyorum.
      Genis bir platform, herkese yetecek kadar yerimiz var. Daha olmazsa sizi yan odada agirlariz :)
      Yani ben de ev sahibesi degilim, bugun varim yarin belki de yokum. Ama siz ya da Yahya beyin ortami terketmesini gerektirecek hicbir durum yok, alan genis ve biz ikinizi de begenerek okuyor, ikinizin fikirlerine de saygi duyuyoruz. Eminim Abdullah Bir abi de benimle ayni gorustedir.
      Selametle.

     • Sadece Fatih diyor ki:

      Feyza Hanım.

      “Bakin uzuluru(m) demiyorum, kimseye sormadan uzuluru(z) diyecek kadar diger kardeslerimin de benimle bu konuda hemfikir olduguna inaniyorum ki net konusuyorum.”

      Evet yazdığınız doğrudur :) Ben de aynı kanaatteyim…

     • cihad diyor ki:

      Feyza hanım kardeşim ‘e

      Ben de sizden ve burdaki diğer kardeşlerimizden istifade ettim ve ediyorum. Allah razı olsun. Ancak birkaç gündür öyle bir sıkışıklık yaşıyorum ki, değil yorum yazmak,yapılan yorumları bile okumak gelmiyor içimden. Keyifsiz keyifsiz okuyorum. Hissettiğim ve söylemek istediğim çok şey var. Söylersem tartışma uzayacak hem bu platformu böyle şeylerle meşgul etmiş olacam, hem cemaat mevzusu çok nazik bir konu burda tartışmak istemiyorum. Yoksa çarşaf çarşaf yorum yazardım ve yerine göre dilim de çok sivridir.
      konuyu noktalamak adına birkaç defa el uzattım, havada kaldı.

      Ne yapalım,bunun da olacağı varmış deyip önüme bakıyorum artık.
      Ayrılma konusunu bu kadar bunalinca düşünmedim değil çünkü gerçek hayatta yükümlülükleri çok olan bi insanım. Hem bir kurumun başındayım, hem iki çocuklu bir ailenin yükü üzerimde, hem de manevî çalışma ve sorumluluklarim çok fazla bu sebeplerden cidden fedakarlıkla yazıyorum. Üstüne bir de böyle şeyler yaşayınca ister istemez birakasim geldi ama burdayım inşaallah. Okumaya ve yazmaya devam.
      Hassasiyetiniz için teşekkür ederim.

      Selamette kalınız…

     • Abdullah Bir diyor ki:

      Feyza Hanım Kardeşime…

      CİHAD bey ve YAHYA bey kardeşlerimle ilgili söylediğin sözlerin SÖZLERİMDİR.Onlar bizim için değerli ve biz onları Allah için seviyoruz.

      Bu vesile ile Abdullah abisini merak eden kardeşlerime de bilgi olsun ve abilerini merak etmesinler diye kısa bir açıklama yapayım.
      Bu aralar benim cenahda şantiye karışık :-) işler yoğun, sitede yazmaya zamanım yok, ama sağlığım yerinde, ben iyyim bilginiz olsun sevgili kardeşlerim.

      Allah’a emanet olun.

    • Yahya diyor ki:

     Feyza hnm,

     Cevabınız için teşekkür ederim. Bende sizin öyle düşündüğünüzü ima dahi etmedim. Aman…
     İçtenlikle yapmış olduğunuz tavsiyenizi nasıl nezaketsizlik olarak görebilirim? Lütfen böyle şeyler düşünmeyiniz.
     Diğer hususlarda hem fikiriz, bu anlayışınız için de sizden Allah razı olsun. Sadece hukuk sistemini mi eleştiriyorum 😲 neyse susuyorum 🤐

     Selam ve dua ile…

     • Feyza diyor ki:

      Yahya bey,
      hayir sadece hukuk sistemini elestirmiyorsunuz. Tartismali konu ordan acildigi icin ozellikle hukuk sistemindeki elestirilerinizden bahsettim. Yani bu sistemi tasvip etmediginizin farkindayim, yorumlarinizda bunu dile getiriyorsunuz. Zaten seriatini bilen bir Muslumanin ithal yasalari ozumsemesi mumkun degil. Hele bir de ferdi magduriyet de isin icine girdiyse.

      Cihad abi,
      Cemaat konusu cok hassas bir konu oldugu icin girmeyi ben de istemiyorum. Gercek hayatimda da sukut edip tartismayi sevmedigim konularin basinda geliyor bu mevzu, yani tutumum buraya mahaus degil. Mesela tesettur konusunun da tartisilmasini Sema abla gecen gun uygun karsilamadi. Genel hatlariyla konusup mevzuyu kapattik, teferruata dalmadik.
      Bu gibi mevzularda iki kisi tartissa kendi arasinda ve verimli olacagi ihtimali varsa konusulabilir. Fakat umuma yonelik ortamlarda bunlarin tartisilmasini Ummet bilincine uygun gormuyorum abi. Ittihada zarar verir.
      Zaten Yahya bey de herhangi bir cemaat adi vermedigi icin sorun yok, x cemaat bizim neyimiz olur, sari cizmeli Mehmet aga..
      Bu konuyu musadenizle kapatiyorum.
      Cumlenizden Allah razi olsun.
      Son olaeak Abdullah Bir abi,
      Umarim sizin santiyedeki karisiklik bir is kazasina sebebiyet vermez abi, dikkat edin :)
      Malum isveren muhtemelen sizsiniz :)
      Selam ve dua ile.

    • Yahya diyor ki:

     Feyza hnm,

     Osmanlıda insanlar bir vesileyle tanışıp, hasbıhale başlamadan önce birbirlerine hangi dergaha intisap ettiklerini sorarlarmış. Selam, dua ve bir kaç güzel iltifattan sonra, hasbıhale geçerlermiş.
     (…)

     Selam ve dua ile…

     • Feyza diyor ki:

      Yahya bey,
      Sohbet ortaminda mutlaka konusuluyor. Zaten cemaatler hakkinda biraz gozlem sahibi olan insanlar karsisindakinin hangi cemaatin muntesibi oldugunu tahmin edebiliyor. Kendim de yuzyuze gorustugum kisilerde bazi tahminlere varabiliyorum. Hani sohbet konusu acmak icin memleketin neresi diye sorarlar bu da onun gibi. Ama tartisma amacli olursa o ayri. Mumkun mertebe uzak durmaya calisiyorum taasubane tartismalardan. Meraktan sorulan sorulara ise sadece cevap verip konuyu kapatiyorum ki munazara munakasaya donusmesin.
      Bizim isimiz cemaatle oldugu icin cemaat eksenli sohbetlerimiz farkli cemaatlerdeki kardeslerimle de mutlaka oluyor. Hangi cemaatin hizmetindesin vs Zaten farkli yollardan arkadaslarim da var gorustugum.
      Simdiye kadar gercek hayatimda bu tartismalari yapmadim, buna zemin hazirlamadim. Zemin olusturmaya calisanlara ise musade etmedim.
      Keske sohbet vesilesi olsa Osmanlidaki gibi ama bazen kalp kirginligina dahi varabiliyor isin sonu. O yuzden sakinmak lazim. Allah muvaffak etsin demek en guzeli.
      Itikadi bir hata gorursem yalniz, bunu dilim dondugunce mutlaka izah ederim. Itikad bahsi ayri.

     • Yahya diyor ki:

      Feyza hnm,

      En doğrusunu yapıyorsunuz. Rabbim sizin gibi hanımlarımızın sayısını arttırsın inşaAllah.

      Biz dünyâdan gider olduk kalanlara selâm olsun
      Bizüm içün hayır-du‘â kılanlara selâm olsun

     • .../nisa diyor ki:

      Yahya bey,

      Hangi bahçenin gülüsunuz diye sorarlarmış. Güzel bir hasbihal güzel bir gelenekmiş.

     • Yahya diyor ki:

      Ah Nisa hnm, ah…

      Daha nelerimizi kaybetmişiz bunlar ne ki… :(

      Bu arada biz daha gül bile olmadık… :(
      Rabbim nasip etsin inşallah.

      Selam ve dua ile…

   • .../nisa diyor ki:

    Yahya bey,

    Estağfurullah gayri ciddi algılamadım. Zaman sıkıntısından dolayı bazen bende de acele yazma yada kopukluk olabiliyor bazen de o anki ruh haliyle yazabiliyorum. Sizin ve Cihad bey’in tecrübelerinden istifade ediyoruz.

    Bir zamanlar iki cemaatin sohbetlerine katılmış ve risalei nur okuyan biri olarak yazdıklarınıza alınmadım ve genelleme olarak görmedim. Yanlış olan durumlar varsa tespit etmek güzeldir unutmayalım ki fetoye fitne çıkmasın diye susulduğu için ve yanlış yorumlarına müdahale edilmediği için bu noktaya geldi. Çok farklı cemaatler ve vakıflar olduğu için bunların içinde müspet olanlarda vardır çeşitli yönden sıkıntılı olanlarda vardır.

    Feyza hanım çok güzel şekilde yazmış. Zeytin dalı iyidir.

 4. Yahya diyor ki:

  Yanlış hatırlamıyorsam,
  CNN Türk’te 32. günde Tayyip Erdoğan bir üniversitenin amfisinde sorulara cevap veriyor…
  Medeni cesaretine güvenen fakat ezik ve ufku dar bir genç kızımız “bozuk” ingilizcesiyle Tayyip bey’e: “Bir gün başbakan olursanız, diğer dünya liderleriyle hangi dille iletişim kurmayı tercih edersiniz” diye soruyor.
  Tayyip beyin cevabı tokat gibi iniyor: “Türkçe” … kızın suratında ki ifadeyi çerçeveletip tüm üniversitelerin duvarına asmak lazım!

  Bugün tüm dünya ülkeleri; Tayyip bey’le Trump’ın ikili görüşmelerini konuşuyor. Dikkat ettiniz mi Tayyip bey’in duruşuna, konuşmasına, tokalaşmasına?

  Dün yabancı dil bilmiyor diye alay edilen, muhtar bile olmaz diye alay edilen şahıs, bugün sayılı dünya liderleri arasında…
  Dün Türkiye’nin dünya üzerindeki yerini dahi bilmeyen ülkeler, bugün tüm medyalarında (genelde aleyhine) Türkçe manşetler atıyorlar…

  ya Yarın…? 😉

 5. Yahya diyor ki:

  CIHAD BEY’E

  “Bizler muhabbet fedaileriyiz, husumete vaktimiz yoktur.”

  Dedikten sonra; bu siteye, bu şemsiye altına münakaşa etmeye gelmediğimi tekrar belirtmek isterim. Yaparsak ancak hak üzerine münazara yaparız.

  8 Mayıs tarihli cevabınızda;
  [“şu an çok iyi bilinen cemaatlerin hemen HEPSİNİN itikadi saplantılar ve hatalar olduğunu ve bazı gerçekleri ortaya dökmek gerektiğini ifade etmiştiniz.”]
  yazdığımı söylediniz. Günlerdir bu tırnak içine aldığınız yorumumu aradım. Site içinde yazdığım yorumları ve/veya yazılan yorumları bulma konusunda pek marifetli değilim, ancak kısıtlı vaktimde böyle bir yorumumu bulamadım.

  Ancak 3 Mayıs tarihli yorumumda, Feto terör örgütüne istinaden yazdığım yorumun devamında aynı zihniyette/meşrepte olan cemaatleri işaret ederek “Maalesef bu itikadi bozulmalar, sapmalar şu an çok iyi bilinen cemaatlerde dahi vardır.” dedim.

  Alıntı yaptığınız, tırnak içine aldığınız ifadem bu mudur? Eğer değilse bana bu alıntı yaptığınız yorumumun tamamını ve/ya linkini burada paylaşır mısınız?

  Eğer bu ise, bu ikisi aynı mıdır? Kullanılan kelimeler, verdiği anlam(lar) aynı mıdır?
  ————-
  Size hangi cevabımda, yorumumda şahsınıza hitap ederken saygısızlık ettim?
  Yazdığım yorumların bazılarında size halisane sorular sordum hangisine cevap verdiniz?
  Araya girdiğimi hissettiğim mevzularda dahi “müsaadenizle…” demediğim yorumum var mı?
  Gıpta ettiğimi belirtiken dahi yanlış anlaşılmaması gerektiğini belirttim değil mi?
  Hassasiyet gösterdiğiniz yorumlarıma istinaden bir kaç defa helallik talep ettim değil mi?

  Ve 8 Mayıs’ta size yazdığım cevabımda “Eğer yazılanlardan ve yazdıklarınızdan bir nebzede olsa yararlanabilirsem ne a’la ve ne mutlu yazanlara – Allah razı olsun…” dememe rağmen, sizin “HİÇ-ENDER-HİÇ” olduğunuzu ima ettiğimi cevabınızda belirttiniz. Buna rağmen 11 Mayıs’ta size ihvani bir kucak açarak dar vaktimde 1-2 kelamda olsa cevap yazdım.

  İstihza değil mi efendim? Parantez içine alıp paylaştığınız ifademle ilgili sizden dönüş bekliyorum; ne siz zan altında kalın ne ben zan altında kalayım.

  Selametle…

  ———————
  Mesajların linki:
  3 Mayıs: http://www.cocukaile.net/bekarlari-evlendirmek-icin-ne-yapmali/#comment-150407
  8 Mayıs: http://www.cocukaile.net/hangi-zihniyet-ile-diyetteyim/#comment-150866
  11 Mayıs: http://www.cocukaile.net/hangi-zihniyet-ile-diyetteyim/#comment-150986

  • Sadece Fatih diyor ki:

   “Ümmetimin ihtilafı rahmettir.” Hadis-i Şerifi sahih midir? Bilenler yazabilir mi?

  • cihad diyor ki:

   1) “”İyi ki burdasın, Cihad bey!49.10″” bu ifadenizde hem sen dili kullanıp, hem de bey kelimesinin sonuna ünlem işareti koyduğunuz ve sonuna da anlamsız(veya anlamadığım) rakamlar koyduğunuz için bi önceki yorumumda ben de bey kelimesini kullanmadım. ayrıca ikinci kez üstüne basarak helallik istediğim halde böyle cevap verdiğiniz için canım da sıkılmıştı. durum bundan ibarettir yoksa husumete tabiki vaktimiz yoktur.

   2) “hiç ender hiç” kelimesini tevazu suretinde kendim için (nefis itibariyle) bir hakikat olarak yazdım. Size en küçük bir ima kastı bile yoktur. münakaşa etmemek ve bu meseleyi kapatmak için “haklısın kardeşim” diyerek helallik istedim.

   3) “Maalesef bu itikadi bozulmalar, sapmalar şu an çok iyi bilinen cemaatlerde dahi vardır.”
   kasdettiğim yorumunuz buydu çünkü bu ifadenizde tahdit ve tahsisi ifade edecek (bazı,bazıları,birileri,benzerleri veya birkaçı vb.) gibi bir ifade içermediği için verdiğiniz hüküm umuma teşmil olmaktadır. ayrıca fetö zihniyeti/meşrebinde olanları kasdettiğinize dair yorumunuzda bir işaret yok. çünkü çok iyi bilinen cemaatlerin hepsi fetö meşrebinde değil.
   bu yorumunuzu aradım bulamayınca aklımda kaldığı kadarıyla kendi ifadelerimle yazdım. yazdım demedim ifade etmiştiniz dedim. cemaat müntesibi olduğum için yakınımdaki insanlardan bile tepki alıyorum, sürü psikolojisi ile günün modası bu olduğu için herkes bir yerden vuruyor. burada da eleştirilmiş çok ta mühim değil ama ben sizi samimi bulduğum için küçük bir hatırlatma yapmak istedim.

   4) helallik konusunda önceki yorumlarımda izahat vermiştim ve tüm hakkımı helal ettiğimi söyledim(tekrar söylüyorum hakkım helal-hoş olsun Yahya Bey) ama sizden iki defa talep etttiğim halde esas cevabı siz vermediniz.

   5) evet nezaketinizin ve bazı hoş yorumlarınızın şahidiyim ancak ben de fikirlerini ziyade beğendiğim ve kendime yakın bulduğum bazı arkadaşlarımıza “abi” veya “kardeşim” diye hitab ettiğimden size de “kardeşim” diye hitap ederek muhabbetimi göstermiştim ve bazı yorumlarınıza istinaden(biraz da sizden beklemediğim için) sitem babında üslubum sertleşti. bu konuda da iki defa sizden helallik istedim. burada yine ifade edeyim hakkınız helal ediniz ve kırdıysam gerçekten özür dilerim.

   selam ve dua ile…

   • Yahya diyor ki:

    hüsn-i zan edelim, peşin hükümlü olmayalım lütfen.

    5. “abi”, “kardeşim” v.b. hitaplar ve hitaplarınızla ilgili hiç bir sıkıntımız yoktur. Özellikle ismime hitaben yazdığınız son yorumuma karşı bu uyarıda bulundum. Örneğin bu cevabınızda isimimi dahi kullanmamışsınız… :) Problem değildir, lakin.

    4. Evet helallik istediğinizi gördüm ancak hakkınız geçmedi ki! Neye helallik vereyim? Bilmukabele, varsa helali hoş olsun.

    3.

    2. Sözünüze itibar etmek zorundayım. Ancak genelde (en azından benim bildiğim) aksi anlamda kullanılıyor. Hatta o cevabınızı çelişkili/imalı buldum bu yüzden…

    1. Ve 3 gün sonra ancak cvp verebildim, vaktim çok dar idi. Samimice yazdım. Rakamlar ise sure ve ayet numarasına atıfta bulunuyor. Kusura bakmayın esas ben düşünemedim anlaşılamaz olduğunu… Esasında bir çok cvp/yorumumda, satır aralarımı iyi okumak gerekir.

    • cihad diyor ki:

     Yahya bey’ e

     Haklısın kardeşim. Tavsiyelerine riayet etmeye çalışırım inşaallah. Bu fakire dua ediniz. Ta ki nefs-i emmarenin zebunu, cin ve ins şeytanlarının hedefi olmaktan kurtulayım.

     Selametle…

   • Yahya diyor ki:

    3. madde ile ilgili açıklamanızı neresinden tutacağımı bilemedim.

    Öncelikle kulladığımız Türkçe diline vakıf bir insansınız.
    Ayrıca yaş, dini eğitim/bilgi ve hayat tecrübesi olarak belli bir olgunlukta ve seviyede insansınız. Yani bilgi ve tecrübesi facebookla v.b. sınırlı alalade bir insan değilsiniz.

    Ancak;
    Parantez içine alıp paylaştığınız ifade birebir alıntı yaptığınızı gösterir.
    Ayrıca bir kelimeyi büyük harflerle – HEPSİNİN – yazarak, ifademin anlam ve vurgusunu bir kaç kat daha arttırıyorsunuz.
    Diyelim ki, dediğiniz gibi “aklımda kaldığı kadarıyla” yazdınız; fakat parantezle alıntı yapıp, büyük harflerle de gözümüze sokmanıza gerek var mıydı?

    Sonra, benim yazdığım “…çok iyi bilinen cemaatlerde…” ifadesi ile sizin yazdığınız “… çok iyi bilinen cemaatlerin hemen HEPSİNİN…” ifadesi anlam ve kapsam olarak aynı mıdır?
    Yine benim yazdığım “itikadi bozulmalar, sapmalar” ifadesi ile sizin yazdığınız “itikadi saplantılar ve hatalar” ifadesi paralellik dahi ifade etmez.
    Ve gelelim can alıcı noktaya, 3 Mayıs tarihli ve linkini paylaştığım yorumumu tekrar okur musunuz lütfen? Konu tamamen fetö ile ilgilidir; buna ilave olarak araya Feyza hanımın yorumunu da ekledikten sonra “bu itikadi bozulmalar, sapmalar…” diye devam ediyorum.
    “BU …” diye kastetdiğim acaba bir avuç cemaatin (A,B,C…), bir avuç itikadi bozuklukları mıdır? yoksa fetö örgütünün, cemaat görünümündeyken gösterdiği itikadi bozuklukları mıdır? Diyelim ki “başörtüsü açma” bir bozukluk ise, bunu taklit ve tekrar eden cemaatlerin varlığını ve bu cemaatlerin çok iyi bilinenlerden olduğunu ikrar etmem; sizin yazdığınız “çok iyi bilinen cemaatlerin hemen hepsi” ile aynı mıdır?

    Niyetimi, kalbimi Rabbim bilir ancak, diyelim ki size ve/veya buradaki bazı arkadaşlarımıza ve/veya müntesibi olduğunuz cemaatleri “hedef” alarak yazsam dahi, güzel bir dil ile uyarmanız daha doğru olmaz mıydı?
    Küçük bir hatırlatma dediğiniz, ağzımdan çıkmayan ifadeleri ağzımdan çıkmış gibi hatırlamanız ve bunu dile getirmeniz midir?
    Bu insanı kırmıyor, itham altında, zan altında bırakıyor. Ve benim bir önceki yorumumu okumamış, neye istinaden ne yazdığımı bilmeyen kardeşlerimiz/arkadaşlarımız, sizin bu yorumunuzu okuduktan sonra ne düşünürler?

    Evet çok haklısınız cemaat mensupları, hatta dinini biraz samimi yaşayan herkes genelde menfi tepkiler alıyor. Fakat benimde şahsı tecrübelerim aksi yönde, yani bir şekilde müdahil olduğum veya olmaya çalıştığım cemaatlerden ağzım çok kez yandı. Bu cemaatler hakkında menfi 1 yorumum dahi yoktur. Bilmediğimi de sormuşumdur, hatırlarsanız size de sordum…

    Uzattım biliyorum, beni biraz zor kırarsınız, bu yazımla “lapsus linguae” ettiysek affola (hoşuma gidiyor o yüzden yazıyorum) :)

    Selam ve dua ile bitiriyorum.

    • cihad diyor ki:

     Yahya beye son mesajımdır.

     Ben sizi gayet iyi anladım beyefendi.
     eğer sizin gibi birine sussam sükut ikrardan olur böylesi bir zilleti kabul edemem.
     Layık olduğunuz cevabı versem, bu mesele yeterince uzadı.Bu koca koca adamlar ne yapıyor böyle diye düşünüleceğinden sitedeki arkadaşları daha fazla kendimizle meşgul ederek rahatsızlık vermek istemem.(ilim meclisinde şahısların gereğinden fazla konuşulması su-i edeptir.burayı ilmi konuların konuşulduğu bir platform olarak gördüğümü ifade etmiştim)

     dolayısıyla sizi artık muhatap almıyorum. Siz yolunuza, ben yoluma.

  • seysey diyor ki:

   Daha once yazacaktim vazgectim tembellikten yazmadim.İki sahs i muhterem diyorum birbirinizden helallik istemeniz ve bunda da israrci olmaniz hepimize ornek olsun.Sirf bu yuzden sizleri tebrik ediyorum.Ve ben de uzdugum kirdigim herkesten ozur diliyorum ve hepsi hakkini helal etsin muslumana da bu yakisir.

 6. Hafız diyor ki:

  Bu sabah tarım ve hayvancılık bakanı Faruk Çelik beyi dinledim.Eğer toprağa gereken önemi vermezsek:
  Yani çiftçiliği çaresiz insanların yaptığı zanaat gibi görmekten vazgeçmazsek
  Yeşili mahvedip betonlaşmaya hızla devam edersek
  Toprağın kimyasal ve yanlış gübreleme sulama işleminden dolayı verimini yitirmesine seyirci kalırsak
  Önümüzdeki süreçte acil önlemler almazsak,
  İleride bizi olmadı evlatlarımızı açlık bekliyor.
  Durum bu kadar ciddiyken bizim ne suyu nede sebze meyveyi israf etme lüksümüz yok. Nankörlük etmeye hakkımız yok.
  Duyarlı olalım müsrif nesil yetiştirmekten ,şükürsüz lisanlar eğitmekten Allaha sığınalım vesselam

  • Sennur diyor ki:

   Toprağa bile özen göstermeli iken toprak tan gelen insanoğlu da gereken önem gösterilmez mi ? Bir yazar çocuk bahçeye ekilmiş bir ağaç gibidir .her ağaç ta farklı ilgi ister . Örneğin, elma ağacı ile incir ağacı farklı bakım ister. Çocuklara bu yönden bakınız ki Meyvelerinizi güzel toplayabiliriz. ..

  • Yahya diyor ki:

   Hafız bey,

   Benim anlayamadığım bu ifadeler Sn. bakan bey’e mi ait? yoksa bakan beyi dinledikten sonra size ait olan düşünceleriniz mi?

   Çünkü Ankara, konuşmaya gelince mangalda kül bırakmıyor ancak icraate gelince ortada (haklarını yemeyelim) bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar sayılı proje var. Sağ olsun çiftcimiz de uzun vadeli değil, kısa vadede cebimi nasıl doldururum derdinde…

   Yine devletimiz sağ olsun, soframız kırmızı bibersiz kalmayacak, ithalatına izin verdi..

   Selam ve dua ile…

 7. .../nisa diyor ki:

  Sitede bulunan değerli okuyuculardan bir isteğim var. Yaklaşık bir haftadır yoğun bakımda olan bir tanıdığım şuan hayati tehlikeyi atlattı yalnız durumu hala normal seviyeye gelmedi. Müminin mümin kardeşine duası makbul duadır. Sağlığına tekrar kavuşabilmesi için Allah rızası için dua edebilir misiniz.

  • Sadece Fatih diyor ki:

   Elbette Nisa Hanım.

   Geçmiş olsun, Allah acil şifa versin.

  • Gelincik diyor ki:

   Elbette ederiz Nisa Hanım Rabbim şifa versin tez vakitte ayağa kalkmayı sevdikleriyle mutlu huzurlu yaşamayı nasip etsin 🙏🙏🙏🙏

  • .../nisa diyor ki:

   Gelincik hanım ve Sadece Fatih bey

   Allah razı olsun çok sağ olun. Çok şükür düzelmeye başlamış.

  • Sadece Fatih diyor ki:

   Nisa Hanım.

   Hastamız nasıl oldu, iyileşebildi mi biraz?

   Selametle kalın.

   • .../nisa diyor ki:

    Sadece Fatih bey,

    Yoğun bakımdan sonra düzelme var yalnız çok fazla bünyesi etkilenmiş birçok hastalıkta olunca iyileşme biraz yavaş oluyor. Çok şükür hayati tehlikeyi atlatmış. Bu sebeple karadenizdeydim. Dualarınız için Allah razı olsun.

 8. Ahir zamanda Müslüman Olmak diyor ki:

  Arkadaşlar artık o başlık altına yazmayı düşünmüyorum baktım en saf basit, yorumu az bu başlık gözüme ilişti artık buraya yazacağım bilginiz olsun :)

  Site editörleri bir çözüm bulana dek bence bu başlık altına yazalım.

  Vesselam…

  • semamarasli diyor ki:

   Ahir zamanda Müslüman Olmak Kardeşim, Adem-Havvalar da az önce yayınladığımız Evli Mutlu yazısı sizin mutluluğun sırrını sorduğunuz Mutlu Hanımın size verdiği cevaptı. Samimi şekilde mutluluğunun sebeplerini anlatan hanımefendinin yorumunu Adem-Havvalara aldım daha çok kişi faydalansın diye. Yorumlara da o yazı altından devam edebilirsiniz.

 9. Ahir zamanda Müslüman Olmak diyor ki:

  “Uğur 017” kardeşim bekar kızlar evli erkeklere bakıyorlar demişsin kimiler nasıl bir şey demiş kimileri de seni tasdik etmiş :)

  O zaman dur bende kuyuya bir taş atayım bakayım :)

  Bana da Evli ve Dul bayanlar bakıyor bu aralar :)

  sizce bu normal mi?

  Vesselam…

 10. havva diyor ki:

  sakarya ya gelmiyormusunuz.

  • semamarasli diyor ki:

   Havva hanım mesajınıza cevap vermeyi unutmuşum kusura bakmayın programımda Sakarya semineri yok. Geçmiş yıllarda gelmiştim Sakarya ya. Pek fazla seminere katılmıyorum kitap çalışmalarım var nasip olursa. Selam ile…

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Yeni müfredatta cinsiyet eşitliği ne kadar yer aldı bilmiyorum. Bilgi sahibi olan okuyucular yazarlarsa memnun olurum.) Yeni okul dönemi açıldı, Allah sonumuzu hayreylesin. Özellikle "okul dönemi" dedim, ...
Devamını Oku

Güzel Söz

Beğenmiyorsan değiştir, değiştirmiyorsan bakış açını değiştir ama asla şikayet etme. ( Maya Angelou)

Kitap

Çocuğunuzun Sahibi Değilsiniz

“Sormamız gereken soru şu: Geçmişimizin şimdiki yaşamımızı ne kadar süre daha yönetmesine izin vermek istiyoruz? Daha ne kadar başka bir zamanın hayaletleriyle savaşmak istiyoruz?" #drshefalitsabary nin kitabını internette kitap araştırmaları ...
Devamını Oku