Efendimiz (s.a.v) ’den Anne- Babalara Öğütler

07 Ağustos 2015Haberler, HamilelikYorum Yok »

nasihat

Her şeyin en güzelini bize öğreten Efendimiz( s.a.v) ‘den çocuk bekleyenlere ve yeni bebek sahibi olanlara tavsiyeler. O neler yapardı;

  • Hz. Ayşe, doğduğu zaman çocukların Peygamberimize getirildiğini , O’nun da bebeklere hayır duada bulunur “ tahnik” ( hurma vb gıdaların çiğnendikten sonra çocuğun damağını onunla ovmak) yaptığını belirtmektedir.
  • Resulullah çocukların kulağına ilk telkin edilecek şeyşn “ ezan ve ikamet” olmasını isterdi. Torunları Hz. Hasan ve Hüseyin doğduklarında, sağ kulaklarına ezan, sol kulaklarına kamet okumuştu.
  • Hz. Ayşe’nin ifadesine göre yeni doğan çocuklar için dua edip Allah’tan ömrünün bereketli  olmasını talep etmek Efendimiz’in tavsiyesidir.
  • Hz. Fatıma ilk çocuğunu dünyaya getirdiğinde Hz. Ali ona “ Harb” ismini koymak istemiş, Efendimiz bu ismi beğenmeyerek “ Hasan” ismini vermiştir. Allah Resulü, çocuklara güzel isimler verilmesini isterdi. “ Sizler kıyamet günü kendi isimleriniz ve babalarınızın isimleriyle çağırılacaksınız. O halde isimlerinizi güzelleştirin” buyurmuştur.
  • Efendimiz(s.a.v) çocuklar doğduktan sonra ilk yedi gün içerisinde, bebeklerin saçlarını traş ettirip, ağırlığınca sadaka verirdi.
  • Efendimiz, çocuk sahibi olunduğunda Allah’a şükrün bir ifadesi olarak “ kurban (akika)” kesilmesini tavsiye etmiştir.
  • Resulullah, çocuğun doğumunu müjdeleyenlere hediye verilmesini istemiştir
  • Çocuk sahibi olanlara, yakınlarına ve dostlarına ikram tertip etmesini öğütlemiştir.

 

Okunma Sayısı : 6.234

Yorum yapın

Röportajlar

Kızların Ölüm Fermanını Anneleri İmzalıyor

Hamit İzol 63 yaşında. İzol aşiretinin ileri gelenlerinden. Onun doğduğu topraklarda hep törenin sözü geçti. Çok insanın canı yandı, çok insan bazen akraba elinden gelen kurşunlarla hayatını kaybetti. Yeri geldi ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Mutlu bir evliliğin reçetesi gayet basittir: Birbirinize karşı oldukça nazik davranın.” ( Marie France)

Kitap

Çocuğunuzun Sahibi Değilsiniz

“Sormamız gereken soru şu: Geçmişimizin şimdiki yaşamımızı ne kadar süre daha yönetmesine izin vermek istiyoruz? Daha ne kadar başka bir zamanın hayaletleriyle savaşmak istiyoruz?" #drshefalitsabary nin kitabını internette kitap araştırmaları ...
Devamını Oku