Efendimiz (s.a.v) ’den Anne- Babalara Öğütler

07 Ağustos 2015Anne-Baba-EvlatYorum Yok »

nasihat

Her şeyin en güzelini bize öğreten Efendimiz( s.a.v) ‘den çocuk bekleyenlere ve yeni bebek sahibi olanlara tavsiyeler. O neler yapardı;

  • Hz. Ayşe, doğduğu zaman çocukların Peygamberimize getirildiğini , O’nun da bebeklere hayır duada bulunur “ tahnik” ( hurma vb gıdaların çiğnendikten sonra çocuğun damağını onunla ovmak) yaptığını belirtmektedir.
  • Resulullah çocukların kulağına ilk telkin edilecek şeyşn “ ezan ve ikamet” olmasını isterdi. Torunları Hz. Hasan ve Hüseyin doğduklarında, sağ kulaklarına ezan, sol kulaklarına kamet okumuştu.
  • Hz. Ayşe’nin ifadesine göre yeni doğan çocuklar için dua edip Allah’tan ömrünün bereketli  olmasını talep etmek Efendimiz’in tavsiyesidir.
  • Hz. Fatıma ilk çocuğunu dünyaya getirdiğinde Hz. Ali ona “ Harb” ismini koymak istemiş, Efendimiz bu ismi beğenmeyerek “ Hasan” ismini vermiştir. Allah Resulü, çocuklara güzel isimler verilmesini isterdi. “ Sizler kıyamet günü kendi isimleriniz ve babalarınızın isimleriyle çağırılacaksınız. O halde isimlerinizi güzelleştirin” buyurmuştur.
  • Efendimiz(s.a.v) çocuklar doğduktan sonra ilk yedi gün içerisinde, bebeklerin saçlarını traş ettirip, ağırlığınca sadaka verirdi.
  • Efendimiz, çocuk sahibi olunduğunda Allah’a şükrün bir ifadesi olarak “ kurban (akika)” kesilmesini tavsiye etmiştir.
  • Resulullah, çocuğun doğumunu müjdeleyenlere hediye verilmesini istemiştir
  • Çocuk sahibi olanlara, yakınlarına ve dostlarına ikram tertip etmesini öğütlemiştir.

 

Okunma Sayısı : 7.199

Yorum yapın

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Yeni müfredatta cinsiyet eşitliği ne kadar yer aldı bilmiyorum. Bilgi sahibi olan okuyucular yazarlarsa memnun olurum.) Yeni okul dönemi açıldı, Allah sonumuzu hayreylesin. Özellikle "okul dönemi" dedim, ...
Devamını Oku

Güzel Söz

" Mezardakilerin pişman oldukları şeyler için, dünyadakiler birbirlerini kırıp geçiriyorlar. " ( İmam Gazali)

Kitap

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Algı Yönetimi ve Manipülasyon "Kanmanın ve Kandırmanın Psikolojisi" kitabı nasıl kandırıldığımızı çok iyi gözler önüne seren bir kitap. Mücahit Gültekin kitapta bilimsel açıklamalarla birlikte günümüzden ve İslam tarihinden örneklerle  yalın bir ...
Devamını Oku