Efendimiz (s.a.v) ’den Anne- Babalara Öğütler

07 Ağustos 2015Haberler, HamilelikYorum Yok »

nasihat

Her şeyin en güzelini bize öğreten Efendimiz( s.a.v) ‘den çocuk bekleyenlere ve yeni bebek sahibi olanlara tavsiyeler. O neler yapardı;

  • Hz. Ayşe, doğduğu zaman çocukların Peygamberimize getirildiğini , O’nun da bebeklere hayır duada bulunur “ tahnik” ( hurma vb gıdaların çiğnendikten sonra çocuğun damağını onunla ovmak) yaptığını belirtmektedir.
  • Resulullah çocukların kulağına ilk telkin edilecek şeyşn “ ezan ve ikamet” olmasını isterdi. Torunları Hz. Hasan ve Hüseyin doğduklarında, sağ kulaklarına ezan, sol kulaklarına kamet okumuştu.
  • Hz. Ayşe’nin ifadesine göre yeni doğan çocuklar için dua edip Allah’tan ömrünün bereketli  olmasını talep etmek Efendimiz’in tavsiyesidir.
  • Hz. Fatıma ilk çocuğunu dünyaya getirdiğinde Hz. Ali ona “ Harb” ismini koymak istemiş, Efendimiz bu ismi beğenmeyerek “ Hasan” ismini vermiştir. Allah Resulü, çocuklara güzel isimler verilmesini isterdi. “ Sizler kıyamet günü kendi isimleriniz ve babalarınızın isimleriyle çağırılacaksınız. O halde isimlerinizi güzelleştirin” buyurmuştur.
  • Efendimiz(s.a.v) çocuklar doğduktan sonra ilk yedi gün içerisinde, bebeklerin saçlarını traş ettirip, ağırlığınca sadaka verirdi.
  • Efendimiz, çocuk sahibi olunduğunda Allah’a şükrün bir ifadesi olarak “ kurban (akika)” kesilmesini tavsiye etmiştir.
  • Resulullah, çocuğun doğumunu müjdeleyenlere hediye verilmesini istemiştir
  • Çocuk sahibi olanlara, yakınlarına ve dostlarına ikram tertip etmesini öğütlemiştir.

 

Okunma Sayısı : 6.488

Yorum yapın

Dünden Bugüne

Nasıl Hitap Ediyorsunuz?

Bir mikrop gibi nasıl geldi yerleşti dilimize, bilmiyorum. Çocuklara, gençlere hitaplarımız bozuldu.  Neredeyse kimse çocuğuna “Oğlum, kızım, yavrucuğum, evladım, çocuğum…” demiyor. Anne-babalar çocuklarına “anneciğim, babacığım” diyor, halalar çocuğa “halacığım” teyzeler” ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Çocuklarınızla yedi yaşına kadar oynayın, onbeş yaşına kadar onlarla arkadaş olun, on beş yaşından sonra da onlarla istişare edin.” ( Hz.Ali)

Kitap

Çocuğunuzun Sahibi Değilsiniz

“Sormamız gereken soru şu: Geçmişimizin şimdiki yaşamımızı ne kadar süre daha yönetmesine izin vermek istiyoruz? Daha ne kadar başka bir zamanın hayaletleriyle savaşmak istiyoruz?" #drshefalitsabary nin kitabını internette kitap araştırmaları ...
Devamını Oku