Ergenin Dilinden Anne- Babalara Notlar

05 Ekim 2015Anne-Baba-Evlat, HaberlerYorum Yok »

ergen

İnsan ömrünün zor dönemlerinden biridir ergenlik. Aile ergeni anlamakta güçlük çekerken, ergenlerin anlaşılma ihtiyacı had safhadadır. Aileler çocuklarını ne kadar iyi tanır, bu dönemin özelliklerine vakıf olursa ebeveyn- aile çatışmaları o denli azalır.

İşte ergenin dilinden anne babalara bu çatışmayı azaltacak notlar;

  • Duygularımda istikrarsızlık görülür. Birgün önce çok mutlu ve enerjikken ertesi gün kabuğuma çekilmiş olabilirim. Duygularım anlık olarak da değişkenlik olarak arzedebilirim. Duygularım anlık olarak da değişkenlik arzedebilir. Bu yüzden her defasında “ Daha dün iyiydin, şimdi ne oldu?” gibi sorgulamalarda ve baskıcı yaklaşımlara girmeyin.
  • Bu dönemde duygular çok dolu ve deli yaşarım. Ses tonum ,vurgularım ve mimiklerim önceki döneme göe duygularımı daha fazla ifade ediyor niteliktedir.
  • Daha yoğun hayal kurar ve gerçekten zaman zaman uzaklaşırım. Bu hayaller gelecek planlarımı kapsayabildiği gibi karşı cinsle ilgili de olabillir.
  • Zaman zaman yalnız kalma isteği içinde olabilirim. Odama çekilip yalnız kalmak istediğimi söylediğimde ciddi bir sıkıntım olduğunu düşünüp kaygılanmayın. Kendimle başbaşa kalıp yaşadıklarımın muhasebesini yapmaya ihtiyacım var.
  • Kendimi yorgun hissedebilir, buna bağlı olarak çalışmaya karşı isteksizlik görülebilir. Çünkü vücut enerjim büyümeme harcanmaktadır.
  • Yaşadığım vücut değişilerine bağlı çekinebilirim, kendimi saklama, bu değişimlerden çevreyi haberdar etmeme isteği içinde olabilirim.
  • Yeni şeyler deneme merakımartmıştır, farklılık peşinde olduğum dönemdeyim.
  • Arkadaş seçimim konusunda hassasiyetinize ihtiyacım var.
  • Fark ve takdir edilme ihtiyacım had safhadadır.Bu ihtiyacımı aile içinde gideremezsem farklı arkadaş gruplarında gidererek gidermek zorunda kalırım.

 

 

Okunma Sayısı : 3.057

Yorum yapın

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Şu an ocak 2019, bu süreçte ders kitaplarından bütün cinsiyet rolleri çıkartıldı ve 162 okul pilot okul olarak seçildi "cinsiyet eşitliğine duyarlı okul" adı altında cinsiyetsiz ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Çocuklar ana- balarının kötü örnekleriyle bozulmaya devam ettikçe yeni bir dünya kurulamaz.” (A. Carrel)

Kitap

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Algı Yönetimi ve Manipülasyon "Kanmanın ve Kandırmanın Psikolojisi" kitabı nasıl kandırıldığımızı çok iyi gözler önüne seren bir kitap. Mücahit Gültekin kitapta bilimsel açıklamalarla birlikte günümüzden ve İslam tarihinden örneklerle  yalın bir ...
Devamını Oku