Erkek Merhametli Olmalı

06 Haziran 2016Kavvam Erkek, Sema Maraşlı11 Yorum »

b2c61285-faaa-4395-a626-051066faf75d“İnsanlara merhamet etmeyene Allah da merhamet etmez.” (Hadîs-i Şerîf)

 MERHAMETLİ OLMALI  (“Huzur Bulalım Diye” kitabından)

Merhamet sevginin koruma kalkanıdır. Huzuru bulmanın, sükûna ermenin iki gereğinden biridir. Merhamet; hoşgörüye, affa, ikrama, iyiliğe sebeptir.

Erkek karısının her hatasını görmemelidir. Zira kusursuz insan da dört dörtlük bir eş de yoktur. Önemli olan, insanın iyi huylarının çok, kötü huylarının daha az olmasıdır. Erkeğin eşinin pek çok iyi huyunu görmeyip, birkaç kötü huyuna takılıp hepten kötüymüş gibi söylenmesi, şikâyet etmesi, ona ters davranması zulümdür. Erkek eşin iyi huylarını takdir ederse, eşini daha iyi olmaya teşvik etmiş olur.

Cezalandırıcı olmamalıdır: Eşinin küçük hatalarında onu cezalandırmaya çalışan bir erkek hem hanımını çok incitir, onun sevgisini kaybeder hem de hanımın yanında itibarı kalmaz. Erkek saygınlığını korumak istiyorsa çok konuşmamalı, evde her şeye karışmamalıdır.

“Otoriteyi sükût kadar arttıran bir şey yoktur.” derler. Küçük meseleleri büyütüp karısının başını şişiren mıymıntı bir adam büyük bir şey söylediğinde de bir kıymeti olmaz. Erkek evde büyük meselelere müdahale etmelidir.

Affedici olmalıdır: Hatasını anlayanın özrünü kabul etmemek de zulümdür. “Bu söz bana söylendi, daha ömür boyu unutmam, affetmem…” gibi bir katılığa sahip olmak da bir mümin vasfı değildir. İnsanlar üzgünken, kızgınken bazen karşısındakinin canını acıtmak için gerçekten öyle düşünmediği halde onu kıracak sözler söyler. Eğer eşi bunu daima yapmıyorsa affedici olmalı. Rabb’imiz affı tavsiye etmiş.

Ey iman edenler! Şüphesiz eşlerinizden ve evlatlarınızdan size düşmanlık etmiş olanlar da vardır. Onlardan sakının. Eğer onları affeder, kusurlarına bakmaz ve bağışlarsanız, şüphesiz Allah da çok bağışlayan, çok merhamet edendir.” (Tegabun, 14)

İyi davranmalı: Rabb’imiz Nisâ suresinde erkeklere; kadınların ihtiyaç ve masraflarını karşılamalarını, onlara âdil olmalarını, güzel muamele etmelerini emrediyor.

Sadece birlikte yaşarken değil, karı-koca anlaşamadı ise ayrılırken de Allah iyilik etmeyi emretmiş: “Ya güzelce tutun yahut güzellikle (haklarını vererek)  ayrılın.” (Talak, 2)  buyuruyor. İslam nezaket dini.

İkram edici olmalı: Erkek karısının gönlünü alacak ikramlarda bulunmalı. Bu bir tatlı söz de olabilir bir hediye de. Allah Rasulü müminlere muhabbeti artırmak için güzel sözü ve hediyeleşmeyi tavsiye etmiş.

 

Okunma Sayısı : 17.099

Yorum yapın

“Erkek Merhametli Olmalı” için 11 Yorum

 1. HÜSEYİN BULUT dedi ki:

  Değerli Kardeşlerim!
  Bu insanları doğrusu anlamak mümkün değil. Çünkü hep kadına şiddetten dem vuruyoruz. Bir defa düşünsenize İslam’da değil kadına, erkeye dahi sulh zamanında şiddet uygulamak yoktur.
  Kadınlar konusunda, Hz. Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Efendimizin Veda Hutbesine bir göz atalım;
  Ey İnsanlar!
  Kadınlarınızın sizler üze¬rinde hakları, sizin kadınlarınız üzerinde haklarınız vardır. Sizin onlardaki hakkınız, minderinize sizden başkasını oturtmama¬ları, meşru tavsiyelerinizde size karşı çık¬mamaları, hoşlanmadığınız kişileri izniniz olmadan eve sokmamaları, kötü söz söyle¬memeleri kötü fiil ve davranışta bulunma¬malarıdır.
  Şayet bunları yaparlarsa, Allah onları engellemenize, sıkıştırmanıza yatak¬larında tek başlarına bırakmanıza ve hafif¬çe, incitmeden vurmanıza izin vermiştir.
  Bun¬lardan vazgeçer ve size itaat ederlerse, meşru, örfe uygun ölçüler içerisinde rızıklarını ve giyimlerini sağlama sorumluluğunuz var. Kadınların iyiliğini isteyin, durum¬larının iyileşmesi için çaba sarfedin.
  Çünkü onlar müşterek hayatın gereği kendileri adına bir şey yapma gücüne ve imkânına sahip olmayan, sizinle birlikte yaşamak mecburiyetinde olan hayat arkadaşlarınızdır. Siz onları Allah’ın emaneti olarak aldı¬nız. Allah’ın emri ve hükmüyle onlarla iliş¬kiyi helal edindiniz. Eğer haklarını ararlar, sorumluluklarına riayet ederlerse onlara tavır takınmanıza, cezalandırmaya hakkı¬nız yoktur.
  Onların serkeşliğinden ve şid¬dete başvurmasından endişe ederseniz, onlara öğüt verin ve yataklarınızı ayırın. Aşırı gitmeden hafifçe vurun. Onların yi¬yeceği ve giyimi konusunda cömertçe her türlü iyilik ve ihsanda bulunmanız, onların haklarıdır.
  Kadınların haklarına riayet ko¬nusunda Allah’ın emirlerine yapışın, aza¬bından korunun, onların iyiliğini isteyin, durumlarının iyileşmesi için çaba sarfedin.
  Hanımlarınız, sizlerin izni ve bilgisi olmadıkça, evinizin mali imkânlarını cömertçe harcamasınlar. Sözlerimi iyice anlayarak hatırınızda tutun. İyice tebliğ edebildim mi? Allah’ım, Sen de şahit ol! (Vesaik, 361-362; İbn Mace,“Menasik” 84; Müsned-i Ahmed, 7/376; Tirmizî, “Tefsîru´l-Kur´ân” 10; Kur`ân-ı Kerim, 4/34.)

 2. emre dedi ki:

  öncelikle Sema Hanım ve bu sitede yorumlarıyla tecrübelerini aktaran herkese teşekkür ederim. ben 23 yaşında bir kardeşinizim, işşiz bir mühendisim.hic sevgili anlaminda kız arkadaşım olmadı,yanlış oldugunu dusundugum icin uzak durmaya çalıstım. Diger bir sebebi ise uzun boylu zayıf birisiyim.Çevremde de insanlar sürekli zayıfsın diyor,ben farkında degilim zannediyolar.Yani fiziki olarak insanlar bana pek birisini yakıştıramıyor gibime geliyor.Kilo alip biraz kaslı olsam sanki o zaman evlenebilecegimi görebiliyorum. Evlilik düsünen gençleri işi, maaşı, görüntüsü ile degerlendirmek yerine düşünce ve ahlakı ile degerlendirilmesi gerektigini söylemek istedim.

 3. aliiii dedi ki:

  mrblar.ysnlış bir eş seçerek kendiminde çocuğumunda hayatını karartmak üzereyim. artık kaldıramıyorum. burdan evlenecek erkeklere sesleniyorum. iyice ölçün biçin tartın. sakın yanlış yapmayın.iyice emin olmadan da çocuk düşünmeyin.anasına bakıp alın. anası babasına nasıl davranıyor kendinize yediriyorsanız alın.

  • bayan dedi ki:

   bu hatalardan bahseder msınız.?
   tecrubelerınızden..
   bırde dını yasantınız nasıl?
   dugun surecınde gunaha gırmeden dugun yapan var mı? son sorun yorumu okuyan herkese

   • Süleyman dedi ki:

    Vardır. Şahsen bir hocamın düğünü çok güzel şekilde olmuştu.

   • Meryem dedi ki:

    Kuzenimin düğünü,
    Salon tutuldu kadın erkek ayrı. Kuran okundu, dualar edildi, takı merasimi de kadın erkek ayrı yapıldı.
    Bir gün öncesi kına gecesinde kadınlar ve erkekler ayrı olmak üzere eğlenildi, oyunlar oynandı ama helal dairede.
    İsteyen insan helal dairede çok güzel bir düğün yapabilir eğlenebilir de.

   • aliiii dedi ki:

    uyumlu olup olmadığımıza hiç bakmadım. birey olarak kendini yetiştirip yetiştirmediği beni hiç ilgilendirmedi. sorun çözmede hep başkasından yardım bekler. kendi çözemez çünkü. o yüzden de bir tane eşiniz olmaz. onun anne baba kardeş nesi varsa onlarda eşiniz olur. hepsi problemlere ortak olur. herkese ayrı ayrı anlatırsınız. ebeveynlik yapıp yapamayacağına hiç bakmadım.çünkü benn vardım. ben herşeyi yaparım mdedim. ama herkesin bir dayanma noktası var demekki. çünkü artık gitmiyor. dini yaşantılık bir durum değil bu. dini tavsiye versen dinleyecek bir pozisyonda değil.çünkü onun gözündeki en kötü kişi sensin.

    • bayan dedi ki:

     ali bey cevap için teşekkürler…
     cok zor evlılık…basta ıyı basladıgı gb gıtmedıgını gozlemledıgım ıcın sızın hayal kırıklıgınızı merak ettıgım ıcın sordum…Allah cıkıs yolu gostersın sıze…
     dını yonden de ben cogu dugunde gunaha batıldıgını dusunuyorum, dusunme degıl gordugum ıcın sordum…evlılıktede adayların amacları beklentısız basıt amaclar…dunyalık konularda anlasılınca ıs tamam gb..
     cok gunaha gorene bakıldıgı ıcın en az gunahla atlatan ıyı gb sayılıyor…muzık kadın arası oyun gelınlık kadın erkek karısıklıgı nıkah olmadan nıkahlı gb olmak..takılar cıcekler ısraflar..el ne der komsu ne der ..bunları asanı gormedım..bu yuzden de evlenmedım..imanımız bu sureclerle ıspat edılecegını dusunuyorum…kadınların onundekı en önemlı 2 ımtıhan eş iş ..- her halımız ımtıhanda cevre baskısı acısından- selametle..yorum yazan herkese tesekkur ederım…

     • aliiii dedi ki:

      eskiden kadınlar ezilirdi. sıkıntı çekerdi. şimdi erkekler aynı pozisyonda. eskiden kız alınırdı. şimdi erkek veriliyor. ailelerde çok karışınca evliliklere (tabi karıştırana bakmak lazım.erkek yada kadın her sorunu kendi çözmeli) iş çıkılmaz bir hale geliyor

   • Ayşe dedi ki:

    Allah u teala dinine uymak isteyene kolaylık verir kardeşim İnşeallah sizede dininzi korumanıza yardımcı bir eş ihsan eder .Benim nişanım hanımlar arasında evde mevlüt okunarak oldu düğünüm hanımlar beyler ayrı yemek ve ilahi ile oldu babamın evinden çıkarken gelinliğimi bağlayıp üzerine bol bir pardesü başörtü örttüm gelinliğime de bir namahrem nazarı değmedi eşimlede nikahımız olmadan hiç yalnız kalmadık.Elimizden geldiğince harama helale dikkat ettik bunu yazdım ki başka böyle isteyenlere de örnek olsun

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Çocuklar ana- balarının kötü örnekleriyle bozulmaya devam ettikçe yeni bir dünya kurulamaz.” (A. Carrel)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku