Erkek Sorumluluk Sahibi Olmalı

16 Mayıs 2016Kavvam Erkek, Sema Maraşlı11 Yorum »

b2c61285-faaa-4395-a626-051066faf75dERKEK SORUMLULUK SAHİBİ OLMALI   (“Huzur Bulalım Diye” kitabından)      

Yöneticilik sorumluluk makamıdır. Yan gelip yatıp idareyi ben yapayım, işleri de karım yapsın, diyerek tembellik etme makamı değildir. Erkek yöneticilik görevine onu atayana ve makama saygısından çok iyi yapmak için gayret göstermeli. İyi bir idareci olmak için elinden gelen gayreti göstermelidir.  Bunun için de reislik görevini Kur’an ve hadis ışığında yapmalıdır.

Erkek ailesinin geçiminden sorumludur. Onları kimseyi muhtaç etmemek için çalışmalıdır. Ailesi için harcadığının en kazançlı harcama olduğunu bilmelidir. Allah Rasulü şöyle buyuruyor.

“Allah yolunda harcadığın para, bir köle azad için verdiğin para ve aile fertlerin için harcadığın paralar yok mu? İşte bunların mükâfat bakımından en büyüğü, ailen için harcadıklarındır…”

Onlar için harcadıklarını başlarına kakmamalı, söylenmemelidir.

Allah yolunda mallarını harcayıp da ardından başa kakıp, gönül kırmayanların mükâfatları Rab’leri katındadır. Onlara hiçbir korku yoktur, onlar mahzun da olmayacaklardır.” (Bakara suresi, 262)

Cimrilik etmemelidir: “Elini boynuna bağlama (cimrilik yapma), onu büsbütün de açma (israfçı olma). Sonra kınanmış, pişman olmuş bir halde oturup kalırsın.” (İsra suresi, 29)

Erkek ona verilen emanetlerden; karısı ve çocuklarından hesaba çekilecek. Onların ahiret hayatlarını da düşünerek hareket etmeli: “Ey iman edenler! Kendinizi ve çoluk çocuğunuzu, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun.” (Tahrim suresi, 6)

Erkeğin baba olarak evlatları ile ilgili de yapması gereken vazifeleri vardır. Babalar çocuklarının maddi manevi terbiyesinden sorumludur. Bu terbiyeyi sadece annenin üzerine bırakmamalıdır zira kendi de mesuldür. Babalar çocuklarına sevgi göstermeli, onlara güzel terbiye vermeli ve dinini öğretmek için gayret sarf etmelidir. Çocukları arasında adaletsizlik yapmamalıdır. Kız çocuğunu erkek çocuğundan ayırıp hor görmemelidir. Bir baba herkesten önce kendi çocuğundan sorumludur. Bir âlim “Çocuklarımın bir havuca ihtiyacı olduğunu bilsem, öğrencilerimle durmazdım.” demiş.

Hz. Peygamber çocuklarını çok severdi. Kızı Fâtıma geldiği zaman ayakta karşılar ve alnından öperdi. Bazı günler sabah namazına çağırmak için namaz vaktine yakın, kızının evine gider, kızını ve damadını namaza uyandırırdı. Torunlarını öper, sever, sırtında namaz kıldırırdı. Yolda gördüğü çocuklarla konuşur, onlarla şakalaşırdı.

Çocuklarını hiç öpmediğini söyleyen bir adama:

Merhamet etmeyen, merhamet bulamaz.” demiştir. (Buhari)

Çocuklara dair hadis-i şeriflerden birkaçı şöyle: 

Çocuklarınızı çok öpün, her öpmenizde Cennet’teki dereceniz yükselir.” (Buhari)

Çocuk kokusu Cennet kokusudur.” (Taberani)

Evladınıza ikram edin, ana-babanın sizde hakkı olduğu gibi, evladınızın da sizde hakkı vardır.” (Taberani)

Çocuklarınızı seviniz ve onlara güzel bir terbiye veriniz.” (İbni Mace)

 “Çocuğun babası üzerinde olan hakkı ona güzel bir isim vermesi, yazıyı öğretmesi ve baliğ olduğu zaman evlendirmesidir.” (Beyhaki)

Hz. Ömer, çocuğun baba üzerinde hakkını soran birine şöyle cevap verir:

Evlenirken çocuklarına anne olacak kızı veya kadını iyi aileden seçmesi, çocuğa güzel bir isim koyması ve dinini öğretmesi gerekir.”

Âlimler babanın oğluna bir sanat öğretmesi ve çocuklarına helal kazanç yedirmesini de evladın baba üzerinde hakkı olarak söylemişlerdir.

Hz. Ömer, erkek çocuklarının okçuluk ve yüzme, kız çocuklarının ip eğirmeyi öğrenmelerinin iyi olacağını babalara tavsiye etmiş.

Erkek kendi anne-babasına iyilik yapmayı da ihmal etmemelidir. Dinimiz anne-baba hakkına çok değer vermiştir. Bu yüzden anne-babalara değer vermeli, gönüllerini hoş etmeye uğraşmalı, dualarını almaya çalışmalıdır. Erkek karısı ve kendi ailesi arasında dengeyi iyi sağlamalıdır. Bir tarafa meyledip diğer tarafı ihmal etmemelidir.

 

Okunma Sayısı : 17.532

Yorum yapın

“Erkek Sorumluluk Sahibi Olmalı” için 11 Yorum

 1. zuhal dedi ki:

  Teşekkürler Sema Hanim haklısınız 1haftadır yıllık izin kullanıyorum çok rahatladım eşimde çok mutlu çocuğum da aslında kendimi yorgun hissettigim için yüzüm gülmuyormus eşim de bundan rahatsız di

 2. Bende celil dedi ki:

  Degerli kardeşim, adaşım bende muhafazakar bir insanım ve bu yorumunu okumadan 15 dakika önce acaba açık bir bayan ile evlensem kapanır diye düşünüyordum, bu yorumdan sonra vaz geçtim. ..
  Ikinci olarak ise bir bayan arkadaşım bana cok önemli tavsiyesi oldu sakın dedi eşini çalıştırma çünkü is yerindeki rahatlığı ve serbestliği evde arıyor ve ben sana niye hizmet edeyimki v,s. Gibi huzursuzluklar oluyor demişti.cok haklı olduğunu düşünüyorum. …
  Ve son olarak da Allah yardimcin olsun,bu şekilde evlilikleri görünce acaba biz ne ile karşılaşacağız diye metak ediyorum.Allah hepimizin yardımcısı olsun kimseyi eşiyle imtihan etmesin…
  Selam ve dua ile…

  • Süleyman dedi ki:

   Celil bey mesele eşin çalıştırılıp çalıştırılmaması değil. Nankör olan insan evde olsa dahi gene elindeki nimete ve kocasına nankör davranacaktır. Siz evlenirken güzel ahlaka ve bilince bakın. Güzel ahlakı ve bilinci farkedenilmek içinde yaşanmış deneyimlerden faydalanın ve kesinlikle ehli biri ile istişare yapmadan evlenmeyin.

 3. Elif dedi ki:

  Sevgili kocacığım elimdeki bütün parayı aldıktan sonra arkadaşları ile şehir dışına gezmeye gitmişler. Akşamın bir Vakti arayıp ben şehir dışındayım hayatım sen çocukların ihtiyacını karşıla diyor. Akşamdan beri sinirden başım ağrıyor.
  Ben bu adamı kapıdan atıyorum bacadan giriyor. Sıkıntı kimde bilemedim.

 4. zuhal dedi ki:

  Yazılarınızı çok beğeniyorum Sema Hanim şimdiye kadar sizin yazılarınız doğrultusunda kendimi düzeltmeye çalıştım ama tam anlamıyla aile olamadık hiçbir zaman bu yazıyı da eşime mutlaka okutmaliyim☺Benim eşim biz evlenene kadar ailesinden hiç ayrılmamis ailesi herseyi onun yerine düşünmüş 33 yaşında idi evlendigimizde ve bütün sorumlulugu bana yükledi bende yaptım ama o fedakarlık olarak değil zorunda olduğumu düşündü artık 4 yıl oldu çok yoruldum ben de birde mukemmelliyetci kişiliği ne yapsam takdir etmiyor memnun olmuyor hem iş hem ev işleri çocuk alışveriş fatura gibi dışarı işleri hem de dört dörtlük kadınlık bekliyor annesi gibi etrafında döneyim severek hizmet edeyim hep güler yüzlü hep bakımlı olayım istiyor maaş kartım eşimde harcamalara o karar veriyor ayağıni bile yıkıyorum daha ne yapayım ama bana değer vermediğini hissediyorum ben sevdiğim için yapıyorum eşim kadınlık görevim zannediyor müslüman bir kadın olarak yapmam gerekiyor diye düşünüyor o hep yorgun evde sürekli televizyon karşısında uyukluyor bir gün bile oglumuzla oyun oynamadi ben çok yoruluyorum bari işi bırakayım diyorum borcumuz var diye kabul etmiyor hemşire yim nöbet falan çok yorucu oluyor çocuğu d a
  anneme bırakıyorum ailemden farklı bir şehre tayin istesek daha mı iyi olur acaba diye düşünüyorum daha da yalnız kalırsam diye cesaret edemiyorum ne yapabilirim bana bi akıl verin bu saatten sonra çok alıştı konuşmayi defalarca denedim olmuyor haklısın diyor ama yine aynı devam ediyoruz

  • semamarasli dedi ki:

   Zuhal hanım, kadın erkeğin sorumluluklarını üstlenmemeli. Kadınların fedakarlık dediği şeyler çoğu zaman erkeği tembelleştiriyor. Eşinin çalışmasını isteyen bir erkek eşine ev işlerinde muhakkak yardım etmeli zira kadının dışarda çalışma gibi bir zorunluluğu yok ve hem ev hem dışarı işlerine yetişecek kadar da gücü yok. Anladığım kadarıyla eşinizin annesi ona hiç iş yaptırmamış bu yüzden ev işlerine yardım etmiyor o halde görünen tek yol sizin dışarıdaki işi bırakıp evinizin hanımı çocuğunuzun annesi olmanız. O borçlar hiç bir zaman bitmez. Araba biter ev borcu başlar ev biter yeni araba borcu şeklinde gider. Bu arada ömrünüzde biter. Siz madem çok yoruluyorsunuz bir an önce işi bırakmalısınız, dinen erkek kadını çalışmaya zorlayamaz bu konuda ona itaat etme durumunda değilsiniz. Başta kabullenmekte zorlansa da bir süre sonra o da evinde dinlenmiş güleryüzle kapıyı açan bir eş görmekten mutlu olacaktır. Tabii karar sizin ben fikrimi sorduğunuz için düşüncelerimi söyledim. Selam ve dua ile…

  • Furkan dedi ki:

   Zuhal hanım,
   sizin anlattıklarınız tam tersi de bizim evde oluyor. her şeyi yapan benim. eşim çalışıyor. kendi kazanıyor kendi harcıyor. eve maddi olarak hiç faydası yok. bana kadınlık yapmıyor. daha ne kadar sabredebilirim bilmiyorum. ama bu hayat bu şekilde hiç çekilmiyor onu biliyorum.

 5. ELİF dedi ki:

  ben sorumluluklarımı zaten biliyorum diyen insanlarla gelde evlen işte…

 6. celil dedi ki:

  hediye diye aldıgın sizin kitapı sırf bir şeyler ögrensin diye aldım sizin kitapı hanfendı okumadın yırtıp atmış çöpe ben senın ıstedıgın kadın olmayacagım dıyor ben benım ıçın olma dedım ALLAH C.C ol olacak dedım şimdide bana kapalı açılacam dıyor ben zorla kapatmışım bende anlatıyorum bak şeytan gözüne kapatmış benı goruyorsun perdelerı kaldır bana değil ALLAH C.C karşı gelıyorsun dıyorum ama dinleyen yok çalışmaya başladımı değişiyor eşim sizi gerçekden takdır ediyorum sema maraşlı hocam bütün yazılarınızı takip ediyorum inan bana çok şey ogrettınız bize ama eşlerimize okumayı bırak anlatmayı bırak elındekı hazıneyı yırtıp atıyor boşanma arifesınden çok donduk mahkeme bıle actık ama gerı aldım daha yapmayacagım dıye ama iş hayatına başladımı gene aynı kımseye muhtac mısın dıyorum yok dıyor nıye çalısıyorsun dıyorum ben okudum muhendıs oldum çalışmayayım mı dıyor bende dıyorum çalışacaksan ev hanımlıgını ve iş hanımlıgını çızgı açma acarsan sorunlar cıkıyor yok evımız yok cocugumuz yok arabamız yok dıyıp duruyor bende saglıgımız var çalısıyorum yetmez mı açdegılsın acıkda degılsın dıyorum bu hayat boyle gencken ıyı dıyor yaşlandımı ne olacak dıyor bende dıyorum ki sen öldümü ne olacak dıyorum bu gıbı sorunların ustesınde gelemıyorum ALLAH c.c islah etsin ne diyeyim selam ve dua ile bu işin sonu pek iyiye gıtmıyor

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ En eğitimli kişi yaşadığı, yaşadığı hayatı en iyi anlayandır. “ ( Hellen Keller)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku