Erkekler Kadınlar Üzerinde Yönetici ve Koruyucudurlar

27 Eylül 2011Sema Maraşlı18 Yorum »

Kur’an-ı Kerîm’in bazı âyetlerinden utanıyor muyuz? Dilimizle itiraf etmesek de gönlümüz kabul etmiyor mu? Âyetleri yeterince modern görmüyor muyuz? Aman konuşmayalım, üstünü örtelim, kimse duymasın mı diyoruz? Yaradan’dan daha çağdaş olmaya mı çalışıyoruz?

Mademki mü’miniz, mademki müslümanız (teslim olmuşuz) o halde neden kaçıyoruz Allah’ın âyetlerinden.

Kadın\ Erkek konusunu konuşurken Yaradan’ın yol göstericiliğini nasıl göz ardı ederiz?

Ben tefsir konusunda uzman birisi değilim, size tefsir yapacak değilim. Aile üzerine çalışan biri olarak güvenilir kaynaklardan alacağım meal ve tefsirler ışığında konuyu konuşalım istiyorum.

İşte o kaçmaya çalıştığımız âyetlerden birisi: Nisâ Sûresi, yani Kadın Sûresi, 34. Ayeti kerime. Aile hayatı ile ilgili çok önemli bir âyet.

Nisâ Sûresi 34. Âyeti Kerîme “Erkekler kadınlar üzerine kavvamdır.” (yönetici ve koruyucudur) diye başlıyor.

“Kavvam” kelimesi “Kayyum” kelimesinin çoğulu. Hem yönetici hem de koruyucu anlamına geliyor.

“Erkekler kadınlar üzerine yönetici ve koruyucudurlar.”

Ailede bir yöneticiye ihtiyaç var mıdır? Kesinlikle vardır. Aile toplumun en küçük kurumudur ve her kurumda bir idareci olmak zorundadır. Bu idareci ya kadın ya erkek olacaktır. Allah (c.c) ailede yöneticilik görevini erkeğe vermiş. Elbette Rabbimiz her şeyi en iyi bilendir.

Kadın ve erkek ikisi de evde yönetici olamaz. Nasıl memlekette bir başbakan, her belediye de bir belediye başkanı, her kurumda bir genel müdür varsa ailenin de genel müdürü, idarecisi erkektir. İki idareci daha iyi olsaydı herhalde devletin en önemli kurumlarından bunu esirgemezlerdi. Peygamberimiz (s.a) “Üç kişi yola çıksa birini reis seçin.” buyuruyor. Şu uzun hayat yolculuğunu da idarecisiz götürmek zaten mümkün değil.

Erkeklerin doğuştan getirdiği özellikler “güç, iddia ve başarı”dır. Erkekler liderlik için gerekli olan vasıflarla yaratılmışlardır. Beyinlerinin sol tarafını daha çok kullandıkları için kadınlara göre çok daha gerçekçidirler. Kadınlar karar alırken, duygularını kararlarına fazlası ile katarlar.

Modern olmanın ölçüsü haline getirilen eşitlik iddiaları yüzünden, kadınlar, erkeklerin evde yönetici olmalarını kabul etmez oldular. Erkekler; vatanı, kadınları, çocukları korusun, kimsenin buna bir itirazı yok. Neden itiraz eden yok? Kadın haklarını savununlar mademki eşitlik iddiasındalar, şöyle demeleri gerekmez mi? “Askere, savaşa erkekler gidiyor, yaralanıyorlar, sakat kalıyorlar, ölüyorlar, burada bir eşitsizlik var. Biz kadınlar da savaşa gidelim erkeklerden geride kalmayalım.”

“Erkekler bizi korusun ama yönetmesin.” Oysa mesuliyeti alan idareyi de alır. Sorumluluk varsa yetki de olmak zorundadır.

Âyetin devamında Rabbimiz erkeklerin ailede neden “kavvam” olduklarını açıklıyor: “Bu da Allah’ın kimini kimine üstün kılması ve bir de erkeklerin mallarından sarf etmeleri sebebi iledir.

Üstünlük kelimesi bu âyetin mealinde tek başına yetersiz kalmaktadır. Burada bahsedilen Allah katındaki üstünlük değildir. Allah(c.c) Hucurât Sûresi 13. âyette “Allah katında üstünlük ancak takva iledir.” buyuruyor. Takva Allah’ın emir, yasak ve tavsiyelerine gösterdiğimiz titizlik ölçüsüdür. Ve takvada cins farklılığından bahsedilemez. Kur’an-ı Kerim’de kadın ve erkeğin farklı noktalarda üstünlüklerinden bahsedilebilir. Geçen haftaki yazımda bu konu ile ilgili âyeti kerîmeyi yazmıştım.

Erkeklerin kadınlara olan üstünlüğü ailede söz hakkı üstünlüğüdür. Yönetici olmanın getirdiği statü üstünlüğüdür.

Yetki sorumluluğu getirir. Erkekler; aileden, karısından, çocuklarından sorumludur. Yöneticilik erkek için ağır bir sorumluluktur. Erkekler yöneticilik görevlerini en doğru şekilde yerine getirmek için gayret içinde olmalıdırlar.

Kadın da erkeğin ailede reis olduğunu kabul etmeli ve gereken saygıyı göstermelidir. Mutlu bir evlilikte en önemli şey sevgi-saygı dengesidir. Kadın, erkeğe gerekli olan saygıyı gösterirse erkekten sevgi alabilir. Saygı görmeyen bir erkek, kadından sevgisini esirger.

Kız çocukları ve erkek çocukları farklılıkları üzerine yapılan bir araştırmada çıkan sonuca göre: “Kız çocukları sevgiye önem veriyor, erkek çocukları saygıya önem veriyor.” Biz bütün çocuklar sevgi ister zannediyoruz. Oysa erkek çocukları saygıya daha çok değer veriyor. Saygı isteği erkekliğin temelinde var.

Milyonların izlediği televizyon dizilerine baktığınız zaman erkeklere yapılmayan hakaret yok. Hayvan isimlerinden tutun, her türlü ağır söz, erkeklere söyleniyor. O hakaretler kadınlara yapılsa kadın dernekleri ortalığı ayağa kaldırırlar.

Dizilerde erkekler rol icabı ağır hakaretlere ses çıkarmıyorlar; hatta biraz sonra o kadınla muhabbet ediyorlar. Bunları izleyen hanımlar da dizilerden duydukları kelimeleri kocalarına kullanıyorlar ve tepki gördüklerinde kendilerine değil kocalarına kızıyorlar.”Ne var şimdi söylediğim sözde” diye bir de şikayet ediyorlar.

Erkeğe saygı ailede çocuk eğitimi için de çok gereklidir. Çocukların tatlı-sert bir baba otoritesine ve anne sevgisine ihtiyaçları vardır. Kadın kocasını saymazsa çocuklar hiç saymazlar. Günümüzde çocuklarla çok sorun yaşıyoruz. Çünkü evde erkek otorite olamıyor. Buna çoğu zaman beyni eşitlik iddiası ile zehirlenmiş kadınlar izin vermiyor.

Kadınlar, eşit olalım derken, çoğu zaman otoriteyi kendi ellerine alıyorlar, farkında değiller. Otorite kadına değil, erkeğe yakışan bir şeydir. İş yerlerinde yapılan araştırmalarda çalışan kadınların çoğu, kadın yönetici istemiyorlar, erkek yöneticiyi tercih ediyorlar. Kadın yöneticilerin otoriteyi sağlamak için erkekleşmeleri gerekiyor; fakat bu da fıtratta çatışmaya sebep olduğundan tam olarak yapamıyorlar. Bu durum iş yerinde çalışanlara ve yönetici kadınların aile hayatlarına olumsuz yansıyor.

Dünya atasözlerinin derlendiği bir kitaptan konu ile ilgili not aldığım bir kaç atasözü var.

“Mutlu evlilik, erkeğin baş, kadının kalp olduğu evliliktir.” (Portekizce)

“Kadın pantolonun bir bacağını istiyorsa, pantolonun iki bacağı da gitmiş demektir.” (Frizce)

“Bir kadın kendi eteğiyle, kocasının pantolonunu, ayırt edebiliyorsa akıllıdır.”(İskoçça, Britanya)

Günümüzde özellikle okumuş dindar kadınlar, ailede erkek otoritesini kabul etmekte zorlanıyorlar. Eğitimli oldukları için erkeğin kendilerine saygı duymasını bekliyorlar, kendiler gerekli saygıyı göstermeden.

Evde, işte, kısacası hayatta eşitlik diye bir şey mümkün değildir. Bunu artık anlamak lazım. Eşitlik iddiası komünist bir söylemdir aslında. Komünizmde zengini fakire eşitleyelim diye uğraştılar yapamadılar. Feminizmde kadını erkeği eşitlemeye çalışıyor. İkisi de yaratılışa aykırı olduğu için yapılması mümkün değildir. Komünizm çöktü, darısı feminizmin başına.

Erkeklerin “kavvam” olmasının ikinci sebebini de Allah(c.c) “Mallarını harcamaları sebebi iledir.” buyuruyor. Kadın çalışıp aileye maddi katkı sağlasa da hem erkeğin kazancının da kullanılmasından hem de âyetin bir öncesinde açıklandığı gibi, erkeğin, kadın üzerinde söz hakkı üstünlüğüne sahip olmasından dolayı, ailenin reisi yine erkektir. Rabbimiz görevlendirmiş.

Erkekler, kadınların canını, namusunu korumak ve ailenin ihtiyaçlarını görmekle saygı ve hürmeti hak ederler. Bu hakkı erkeğe vermemek ve bunun gereği olan saygı ve hürmeti göstermemek çok büyük haksızlık ve nankörlüktür.

Bu âyeti kerîme için tek yazı yeterli olmayacak, birkaç yazı devam edeceğim inşallah. Sizlerin de yorumlarla katkılarınızı bekliyorum.

 

Okunma Sayısı : 13.209

Yorum yapın

“Erkekler Kadınlar Üzerinde Yönetici ve Koruyucudurlar” için 18 Yorum

 1. Murat diyor ki:

  İbn-i Kavvami
  ( 584/1188 – 658/1259 )
  Evliyâ, seni huzûruna getiren, ondan ayrı olduğunda seni koruyan, ahlakıyla senin ahlakını, edebiyle de senin edebini güzelleştirendir. murat,kavvam,kavvami,kavvam-i

 2. Sema sözübir diyor ki:

  ALLAH İSLAMI SİZİN GİBİLERDEN KORUSUN.

  • Yahya diyor ki:

   Niçin ve neden korusun? Anlayamadık!

  • İsmail TOLU diyor ki:

   Cenabı Hakk “Kısasta hayat vardır” Buyuruyor. Allah İslam’ı sizin gibilerden korusun diyen hanımefendi aynı şeyi bana da söyler. Çünkü beyinleri küçücük.
   Çok harika bir açıklama olmuş. Bir kere ayeti kerimeye itiraz edilemez. Ayet erkeğin neden kavvam olduğunu beyan buyuruyor. İkincisi açıklama delilli ispatlı yapılmış. Acizane aynı şeyleri ben de yazıp çiziyorum. Aklın yolu bir. Sema Maraşlı hanımefendi aynı fikirde. Kaleminize kuvvet

 3. abdil diyor ki:

  Siteyi açmışken şunları da buradan paylaşmak isterim: 8 mart dünya kadınlar gününü kutlamıyorum. Çünkü kadın benim için Annedir, Eştir, Kızımdır. Bunlar benim hayatımın parçaları. Onlar için bir gün tahsis etmek bana utandırıcı ve çok aldatıcı geliyor.

 4. abdil diyor ki:

  “Kavvam” konusundaki yazınız için teşekkür ediyorum. Tahliliiz ve öngörülerinizi çok yerinde buluyorum. Oynanan oyunun bir feminizm oyunu olduğu belli ama bu konuda nasıl bir mücadele verileceğine dair şuan kafamda bir strateji yok. Feminizmle mucadele stratejisi uzerine düşüncelerinizi merak ediyrum doğrusu. Siz hem bir kadın hem de bu konu üzerine çalışmalar yapan biri olarak olaylara biraz daha net görebiliyorsunuz.
  Kolay gelsin.

 5. Istanbul diyor ki:

  erkegin kadini bir kadinin yaratacagi zarardan korudugu nerede gorulmus? saygiyi daha baskin tutmayi arzulayarak yetistirdiginiz erkek cocuklariniz, sevgiyi baskin tutmaya calisarak yetistirdiginiz kiz cocuklarinizi koruyorlar. sevgiyi tanitmis oldugunuz kiz cocuklar sevdigi ve sevildigi bir duzen arayisindayken, erkek cocuklar sayginin surekliligini istiyorlar. ve tabii toplum olarak istemsiz duydugunuz saygi ‘guc’ kavraminin altini ciziyor. ve ‘korku’ gerektiriyor devamlilik icin. kiziniz buyudugunde saygi duyularak yetistirilmis bir erkegin gucune ihtiyac duyuyor ne aci ki, cunku diger guc sahibi, saygi zengini erkekleriniz artik korku unsuruna donusmus oluyor. ve erkek de korumak gorevini ustleniyor, bu da ne aci ki boyle oluyor.
  bu buyuk olceklere bakildiginda kavramlar degisiyor belki ama anlamlar ve roller benzer kaliyor.
  yazinizda bahsettiginiz bir dongu olamaz mi? hatta bu dongu kisir bir dongu olamaz mi?

 6. istanbul diyor ki:

  nişanlıyım ve nişanlım umursamaz ve meraksız. ayrıntılara hiç girmez. bende ayrıntılara cok takılırım onun bölye olması bni cok rahatsız ediyo sizde ne yapmalıyım… ?

 7. istanbul diyor ki:

  şuanda nişanlıyım ve nişanlım çok umursamaz ve meraksız hiç bişeyin ayrıntısına girmiyo buda beni çok rahatsız ediyo ben ise ayrıntılara girilmesini ve girmeyi severim bu konularda cok zıttız. ayrıca arada bi hediyeler ve sasırmak istiyorum ama öyle inceliği pek fazla yok…. sizce ne yapmalıyım ???

 8. sivaslı diyor ki:

  peki size şöyle bi soru sorsam benım eşim ikim yıldır yurtdısında calısıyor ben eşimin ailesıyle kalıyorum eşimin maddı olarak hıc bıseyıne karısamıyorum parası kardesıne gelıyor oda ıste ev gıderlerı falan kullanıyor ben eşime durumu anlatıp tepkı gosterdıkce acmısın acıkmısın ben senı kımseye muhtac etmıyorumya yetr sen kalazım yokdrışma dıyor peki bu durumda benım ona sorumluluklarını ogertmem ıcın çaabamı gostermem [yani kavga tabi ]lazım yoksa sen karışamazsın senın ıhtıyaçlarını karsılıyor sabretmemmı lazım bilmıyorum ne olur benı aydınlatın ne yapacagımı bılmıyorum hani benım eşim sorumluluklarını bılmıyor işte oyuzden barı ben sorumlulugu üsteneyım ben ev buyugu oluyum dıyorum ama yanlışmı düşündügüm acaba

 9. yemezler abicim! baska kapıyaa diyor ki:

  “Komşusu açken tok yatan bizden değildir ” demek, zenginin gönül rızasıyla, fakirinde varlığını gözardi etmemesine, ve ona yardım elini uzatmasina teşviktir.
  Komünizm sacmaliginin zenginle fakiri esitlemesi demek te: Fakirin gönlünün başkalarının zengin olmasına razı olmamasına,kendisi fakirken zenginlerin varlığına tahammül etmemesine,zengindeki malın, zengin tarafından gasb edilmiş kendi malı, nazarıyla bakıp, daima zengine diş bilemesine tesviktir.
  Çok açık bir fark var arada.
  Islam dini zenginden fakire uzatılan dostluk elini ön plana çıkarırken,
  islama düşman olan komünizm ise zengini fakire düşman bellettirmiştir.
  Artık bu millet yemez bu “aa bu kadın ulu bir söz olan hadisi yeriyor,Ne ayıp” manasına gelen sözleri.
  Kendisini tanıyanlar kadar şahitleri vardır sema hanımın, bir hadis-i şerifi yermekten Ne kadar uzak bir şahsiyet olduğu hakkında.
  Böyle çarpıtma laf oyunlarıyla milletin kafasını artık karistiramayacaginizin en açık bir delili ise sizin çöken komünizm saçmalıgınızdır..

 10. suleyman diyor ki:

  zengini fakirle eşit yapmanın erdemini küçümsemek ”komşusu açken tok yatan bizden değildir” gibi ulu bir sözün hadisin yerilmesidir.

 11. anı diyor ki:

  ZEVCE ZEVC KÖKÜNDEN GELİR YANİ BİR ÇİFT AYAKKABI…EŞİT DEĞİL EŞ BİRİ OLMADAN DİĞERİ OLMAZ…SAĞI SOLA GİYDİRİRSEN AYAĞADA AYAKKABIYADA ZULMEDERSİN.DİYE DİNLEMİŞTİM MUSTAFA İSLAOĞLUNDAN.ESİT DEĞİL EŞDİR KADIN VE ERKEK BİRİNİN DİĞERİNE ÜSTÜNLÜĞÜ DİYE BİRŞEY YOKTUR.ALLAH İKİSİNEDE FARKLI GÖREV VE SORUMLULUKLAR YÜKLEMİŞTİR.ASLINDA SORUN ŞURDA NBAŞLIYOR TAMAM ERKEK KAVVVAMDIR AMA ŞİDİ BU YETKİYİ SEVE SEVE KABUL EDEN (TEK BİLDİĞİ AYET OLAN) ERKEK İŞİN SORUMLULUK KISMINA GELİNCE YOK.DOLAYISIYLA ASLINDA SORUN SORUMLULUK ALMAYAN ERKEĞİN YERİNİ KADIN DOLDURMAK ZORUNDA BIRAKILINCA YETKİLERİDE İSTİYOR DOĞAL OLARAK.ETRAFIMMIZDA FAZLACA GÖRMÜYORMUYUZ NEREDEYSE ERKEKLERİN TAMAMI ÇALIŞAN BİR KADINLA EVLENMEK İSTİYOR.İNANCI SAĞLAM OLARAK BİLDİKLERİMİZ BİLE BİR KIZIN AHLAKINDAN ÖNCE ÇALIŞIP ÇALIŞMADIĞIYLA İLGİLENİYOR.ÇOCUK YETİŞTİRME KONUSUNDA BABA OTORİTESİ DİYE BİRŞEY YOK.BABA ORTADA YOK….BÖYLE BİR DURUMDA ERKEK KAVVAMLIĞINDA KENDİSİ VAZGEÇMİŞ OLMUYOR MU?

  • Murat diyor ki:

   Murat diyorki
   İbn-i Kavvami
   ( 584/1188 – 658/1259 )
   Evliyâ, seni huzûruna getiren, ondan ayrı olduğunda seni koruyan, ahlakıyla senin ahlakını, edebiyle de senin edebini güzelleştirendir. murat,kavvam,kavvami,kavvam-i

 12. hüznü zan diyor ki:

  ailede çalışan kadında olunca o da söz hakkı kazanıyor.oysa ki kadın çalışmadan da bu hakkı olmalı .gümüzde öyle olmuyor gibi ğeliyor bana.erkek kadın üzerinde kavvam olsun bu kolay bence.lakin erkekler bu konuda tam görevlerini aldığını düşünmüyom.ben mesleğime sonradan dönenlerdenim.müslüman diye güvendim.işimi bıraktım.agsiyete hastalığına yakalandım.özgüvenimi tekrar kazanmak için mesleğe döndüm.bu sebeple islamdaki erkek modelini istedikleri gibi kullandıklarını düşünüyorum.islam bir bütündür eğer erkekler kadınlar üzerine kavvamsa bu demek değil ki eşini ezebilirsin,onu eğitebilirsin.buna sığınıp ğelişmemiş kişiliklerini tatmin aracsı olmamalı kadın Allahtan korksunlar bu tür ayetlerinde altına sığınmasınlar allaha emanet olun

 13. drvkt diyor ki:

  Güzel bir anlatım olmuş zevkle okudum elinize sağlık

 14. arda diyor ki:

  tebrık edrım cok guzel bır konu ve cok guzel bır paylaşım keşke herkes bu yazılarınızdan yararlana bılse

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Şu an ocak 2019, bu süreçte ders kitaplarından bütün cinsiyet rolleri çıkartıldı ve 162 okul pilot okul olarak seçildi "cinsiyet eşitliğine duyarlı okul" adı altında cinsiyetsiz ...
Devamını Oku

Güzel Söz

" Bir evin güzelliği uyumdur. Bir evin tadı bağlılıktır. Bir evin sevinci sevgidir. Bir evin zenginliği çocuklarıdır. Bir evin yasası hizmettir. Bir evin refahı memnun olan gönüllerdir. " (Henry Taylor)

Kitap

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Algı Yönetimi ve Manipülasyon "Kanmanın ve Kandırmanın Psikolojisi" kitabı nasıl kandırıldığımızı çok iyi gözler önüne seren bir kitap. Mücahit Gültekin kitapta bilimsel açıklamalarla birlikte günümüzden ve İslam tarihinden örneklerle  yalın bir ...
Devamını Oku