Eşlere Ev İşleri Konusunda Dört Tavsiye

04 Kasım 2017Medaim Yanık11 Yorum »

medaimEv işlerinin kim tarafından nasıl yapılacağı evliliklerdeki sık yaşanan altı sorundan biri. Bazı evliliklerde eşler bu konuda bir uzlaşı içinde iken, bazı evliliklerde eşler bu konuda kavga edip duruyorlar. Eşlere ev işleri üzerinden olan eş çatışmalarını azaltmak için dört tavsiyem var.

1- Değişen dünyaya uyum sağlayın, eşinize yardım edin!

Son yüzyılda, erkeğin dışarıda çalışıp ekmek getirdiği, kadının ev işlerini yaptığı geleneksel düzen önemli oranda değişti. Kadının ev dışında çalışması ve bulunması önemli oranda arttı ve halen artmaya devam ediyor. İki eşin de kendi kariyerini gerçekleştirme peşinde olduğu evliliklerde, kadın erkek rolleri ile ilgili beklentiler ve kültürel kodlar da değişmiş oldu.

Ev işleri meselesinde en büyük zorluğu, geçiş̧ dönemi yaşayan aileler yaşıyor. Halen erkeğin dışarıda çalıştığı, kadının ev hanımlığı yaptığı ailelerde ev işlerini kimin yapacağı daha az sorun. Esas sorun hem kadın hem erkeğin çalıştığı evliliklerde. Annesinin çalışmadığı bir düzende büyümüş̧ erkekler, eşleri çalıştığı halde anneleri gibi davranmalarını beklediğinde sorun çıkıyor.

Evliliklerde ev işi üzerinden yaşanan gerilimi azaltmanın tek yolu erkeklerin eşlerine yardım etme konusunda çaba içinde olması.

İşte size iki eşin de çalıştığı bir evlilikte kadının anlattığı öyküyü anlatayım: “Beraber yapıyoruz ev işlerini. Örneğin akşam ben ondan bir saat önce evde oluyorum. Gelince hemen yemeği hazırlarım ki erkenden yiyelim bize daha çok vakit kalsın diye. Eşim gelir, yemeği yeriz, beraber bulaşıkları makineye atarız. Ben koltuğa yığılırım. O çay koyar ya da meyve servisi yapar. Sabah ben kolay uyanamam. Eşim erken kalkmayı sever. Bana da ona da sandviç hazırlar. İşyerinde onları yeriz. Kimse yaptığı bir işi yük olarak görmez”

***

2- Arkanızda dağınıklık bırakmayın!

Bu tavsiyem özellikle erkeklere. Çalışmayan kadınlar eşlerinin ev işlerini paylaşmasını beklemese de ‘işlere el atmalarını’ bekliyorlar. En azından arkalarında bir dağınıklık bırakılmasını istemiyorlar. Elbiselerin veya kullanılan eşyaların rastgele ve dağınık bırakılması, ortalığı toparlayanlarda genellikle kızgınlık oluşturuyor.

3- Evin eksik gediklerini ertelemeyin, tamirat işlerini zamanında yapın!

Bu tavsiyem de özellikle erkeklere yönelik. Evin tamirat gerektiren işlerinin ertelenmesi, birçok kadında eşinin evini önemsemediği duygusuna sebep oluyor. Evin eksik ve gediğini gidermek ise eşe ve aileye önem vermek anlamına geliyor. Bu sebeple tamirat işlerinde tez canlı olmakta fayda var.

4- Evin iç işlerinde %50- %50’de ısrar etmeyin, çetele tutmayın!

Bu tavsiyem de özellikle kadınlara. %50’ye %50 ev işi paylaşımı yaklaşımı pratikte islemiyor. Halen, tüm dünyada kadınlar evin içindeki isleri ağırlıklı yaparken, erkekler alışveriş fatura ödemeleri, tamiratlar gibi evin dış islerini yapıyor. Bu sebeple işlerin çetelesini tutarak yarı yarıya iş yapma zorlaması ilişkiyi zora sokabilir.

Eşinin mutlak eşitlikçi felsefesinden yakınan erkek şöyle diyor: “Eşim tüm işleri %50- %50 yapmamızı istiyor. Her şeyin çetelesini tutuyor. Evde sürekli senin sıran benim sıram meselesi var. Bazen çocuk anne diye bağırıyor. Çocuğa sıra babanda diye cevap veriyor. Evin bir düzeni yok”.

Star Gazetesi

Okunma Sayısı : 1.700

Yorum yapın

“Eşlere Ev İşleri Konusunda Dört Tavsiye” için 11 Yorum

 1. Ahir zamanda Müslüman Olmak diyor ki:

  İşte size iki eşin de çalıştığı bir evlilikte kadının anlattığı öyküyü anlatayım: “Beraber yapıyoruz ev işlerini. Örneğin akşam ben ondan bir saat önce evde oluyorum. Gelince hemen yemeği hazırlarım ki erkenden yiyelim bize daha çok vakit kalsın diye. Eşim gelir, yemeği yeriz, beraber bulaşıkları makineye atarız. Ben koltuğa yığılırım. O çay koyar ya da meyve servisi yapar. Sabah ben kolay uyanamam. Eşim erken kalkmayı sever. Bana da ona da sandviç hazırlar. İşyerinde onları yeriz. Kimse yaptığı bir işi yük olarak görmez”

  Şu cümle kadına ait: “Ben koltuğa yığılırım. O çay koyar ya da meyve servisi yapar.” güler misin ağlar mısın kadın koltuğa yığılıyor kocası ona meyve servisi yapıyor. Ve bu örnekte hükümet yanlısı bir gazetede veriliyor. Sonra kadınlar niye feminist, erkekler niye kılıbık oldu diyoruz. niye olmasın ki?!!!

  Allah sonumuzu hayretsin…

  Vesselam…

  • bir havva diyor ki:

   Amiiin
   Ben bu hanımın koltuğa yığılmasını çok iyi anlıyorum. Yorgun argın gelip yemek hazırlamış ardından mutfağı toplamışlar. O zamana kadar da dinlenme imkanı olmadığına göre, evet koltuğa yığılıyoruz. Yarın birgün çocuklar olunca o haliyle ödev kontrolü de yapacak. Bu durumda erkeğin meyve getirmesinde nasıl bir anormallik var? Sizce nasıl olmalı
   Kadın çalışmamalı şıkkını eleyerek cevap verin lütfen. Bu bey kendisi tercih etmiş çalışan bir hanımla evlenmeyi

   • Zeynep diyor ki:

    Bana da tuhaf geldi yalnız ben şahsen bir kadın olarak rahatsiz olurum eşim hizmet eder gibi hazırlayabilir yalnız servisi ben yapmaliyim☺

   • esra diyor ki:

    Bence kelimeler rahatsız edici belkide. Bir hanım kadın yığıldım dermi hiç? koltukta istirahate çekildim, koltukta tefekküre durdum olabilirdi belki :)
    Hele erkeğin servis yapması? bilemiyorum belki, hanım kişinin önceden ayarladığı meyveleri tabağa alıp içeri doğru iletmesi! bilemiyorum…

   • Elif diyor ki:

    Iki tarafta halinden memnunsa sıkıntı yok .Ayrıca çalışan bir kadın için düşündüğümüzde erken uyanamasi da normal .Yanı bir kadın eğer çalışmak zorunda olup ta çalışıyorsa eşi de “sabah kahvaltı hazırlama,utu yapma vs.”taleplerini esnek tutmak hatta gerekirse kendi yapmak zorundadır. Çünkü adalete aykırı bir durumdur .Ha kadın çalışmaz ise erkeğin ondan ütü,sabah kahvaltı yemek ve diğer meşru isteklerini yerine getirmelidir,zorundadır. Ama onun dışında esnetilmesi ve erkeğin beklentilerini gözden geçirmesi gerek.

    • Elif diyor ki:

     Ben kadınların çalışması taraftarı değilim. Mümkünse hic çalışmasınlar kocalarına hatun çocuklarına anne çevresine iyi bir komşu olsun. Ama günümüzde çalışan kadınlar revaçta .Evlilik görüşmesinde çalışmak istemediğimi söyleyince uzak duruyor beyefendiler “biz çalışan istiyoruz “diyorlar. 😂

   • Ahir zamanda Müslüman Olmak diyor ki:

    “bir havva” rumuzlu hanım bu davranış bir iki günlük bir davranış olsa tamam derim. Ama kadının anlatımında bir rutinlik söz konusu yani her gün aynı şey oluyormuş gibi bir anlatım var. Düşünsenize her gün kadın koltuğa yığılıyor adam ona meyve servis yapıyor. Bu anormal bir durum.

    Ama bu tip belki ülkemizde uç gibi gözüken az yaşanan ailevi durumlar dahi bu tarz gazetelerde anlatılınca ileride bu durumların anormallikten normalleşmeye dönüşme tehlikesi var.

    Ayrıca ben kendi isteğiyle çalışan kadın alan hemcinslerime de acımıyorum. Çünkü bu tercihi yapanların ekseriyeti esasında ‘parayı’ tercih ediyorlar. Bu nedenle “zarara kendi rızasıyla girene merhamet olunmaz” kaidesince merhamet olunmaz. Yine çalışmanın kötü koşullarını bile bile maddi olarak ihtiyacı olmadığı halde çalışma hayatına giren kadınlara da acınmamasını tavsiye ediyorum. Çünkü onlarda parayla/bankamatikle ekonomik bağımsızlıkla herşeyin hallolacağını düşünüp bu yola giriyorlar. Bu durumda benim tek acıdığım çocuklar oluyor.Çünkü anne ve babalarını seçmiyorlar. O yüzden acınaksa onlara acınmalı.

    Allah sonumuzu hayretsin…

    Vesselam…

 2. İsa diyor ki:

  Gelenek erkekleri tanrılaştırmıştı, son yüzyıl da kadını tanrı haline getirdi. O yüzden kadın ve erkeğe yapılacak uyarı “insan olun”. İnsanlar hata yapar, zayıftır. Ancak gelenek önderleri de alimleri de putlaştırmıştı; hiç bir şeydee dengeyi koyamadık.

  • Ahir zamanda Müslüman Olmak diyor ki:

   “son yüzyıl da kadını tanrı haline getirdi. ”

   -kardeş bu tespitin doğrudur.

   “Ancak gelenek önderleri de alimleri de putlaştırmıştı;”

   -bu tespitin ise son derece yanlış modernist ve reformist söylem kokuyor.!

   Vesselam…

   • Yasir diyor ki:

    Ben de tam tersini düşünüyorum. Son yüzyıl kadını tanrı haline falan getirmedi hatta modern köle haline soktu. Alimlerin putlaştırılması ise doğrudur ve günümüzde de mevcuttur.

  • seysey diyor ki:

   Kadinlarin uykuya daha cok ihtiyaci oldugunu okumustum.Erkeklerin fiziksel olarak daha guclu oldugu asikar.Ayni isi yapan kadin ve erkegin ikisi arasinda kadinin daha cabuk yorulmasi ve yigilip kalmasip cok olagan.Asil garip olan kadinin yigilip kalmasini tuhaf goren kadin ve erkekler…Hayat sartlari zor bazilari birlikte calisip zor geciniyor…Karisinin bu acinacak haline yardimci olan Allah rizasi icin ev isine yardimci olan erkeklerin asagilanmasi..Hatta ev hanimi esine yardimci erkekler de var.

   Bir de zevkine calisanlar var.Onlara da benim lafim yok.Alan veren razi.

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Yeni müfredatta cinsiyet eşitliği ne kadar yer aldı bilmiyorum. Bilgi sahibi olan okuyucular yazarlarsa memnun olurum.) Yeni okul dönemi açıldı, Allah sonumuzu hayreylesin. Özellikle "okul dönemi" dedim, ...
Devamını Oku

Güzel Söz

" Yumuşak muamele kimde bulunursa onu güzelleştirir. Yumuşaklık kimden söküp alınırsa onu çirkinleştirir. (Hadis-i Şerif) "

Kitap

Çocuğunuzun Sahibi Değilsiniz

“Sormamız gereken soru şu: Geçmişimizin şimdiki yaşamımızı ne kadar süre daha yönetmesine izin vermek istiyoruz? Daha ne kadar başka bir zamanın hayaletleriyle savaşmak istiyoruz?" #drshefalitsabary nin kitabını internette kitap araştırmaları ...
Devamını Oku