Ev Toplantılarıyla Yuvaya Kavuştular

İzmir'de 43 çocuk, çaylı kurabiyeli ev toplantılarıyla yuvaya kavuştu. Koruyucu aile sayısını artırmak için 20 koruyucu ailenin evinde eş, dost, akrabalar toplandı. Çocukların aile hasretinin ve koruyucu ailenin önemi anlatılan toplantıların sonunda iki ayda 43 çocuk yuva sahibi oldu.Koruyucu aile sayısını artırmak için çalışmalar yapan Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) İzmir İl Müdürlüğü, çaylı kurabiyeli ev toplantıları düzenlemeye başladı. Bunun için 20 koruyucu ailenin evi seçildi. Bu ailelerin eş, dost ve akrabalarını çağırmasıyla başlayan projede, SHÇEK görevlilerinin birer paket kuru pastayla evlerin yolunu tutmasıyla iki ayda 43 çocuk yuva sahibi oldu.

Türkiye'de ilk defa uygulanan ev toplantıları hakkında bilgi veren SHÇEK İzmir İl Müdürü Zekeriya Ertaş, "İlimiz, koruyucu aile sayısında Türkiye'de ilk sırada. Buna ev toplantılarımızla da destek olmak istedik. İki ay gibi kısa bir sürede 43 ailemiz koruyucu oldu." dedi.

Araştırmaların, koruyucu aile uygulamasının eş dost tavsiyesiyle yayıldığını ortaya koyduğunu aktaran Ertaş, çaylı kurabiyeli sohbetlerin bu süreci hızlandıracağını tespit ettiklerini söyledi. Bunun üzerine uzmanlarla görüşerek projeyi hayata geçirdiklerini belirten Ertaş, SHÇEK görevlilerinin slayt gösterisi yaptıklarını, çocukların aile hasreti çektiğini gözler önüne serdiklerini kaydetti. Bir psikolog ve Sosyal Hizmetler uzmanının koruyucu aile olma şartlarını anlattığını ifade eden Zekeriya Ertaş, şu ana kadar 20 koruyucu ailenin evinde toplantı yaptıklarını ve 120 ailenin katıldığını söyledi. Bu durumdan etkilenen 43 ailenin de koruyucu aile olmak için başvurduğunu aktararak, "Bu yöntem, reklam ve diğer tanıtım çalışmalarımızdan çok daha başarılı oldu. Koruyucu aile olmak isteyen herkesi çaya bekliyoruz." şeklinde konuştu.

İzmir'deki yetiştirme yurtlarında 410 çocuk bulunduğunu, yaklaşık 300'ünün koruyucu aile bakımı altında yaşamaya elverişli özelliklere sahip olduğunu belirten SHÇEK İl Müdürü Ertaş, geçen sene 199 ailenin 223 çocuğun koruyucu ailesi olduğunu, bu yıl ise 213 ailenin 243 çocuğa koruyucu ailelik yaptığını söyledi.

Zaman Gazetesi


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz