Evlatlarınıza Sahip Çıkın

06 Haziran 2013Sıtkı Aslanhan6 Yorum »

sitki-aslanhan11Düşüncelerim ve beynim karmakarışık.. Çilesini çektiğimiz gözümüzün nuru yavrularımızın, kuzularımızın peşinde bu kurtlar.. Günlerdir medyada yankı bulan olaylara sadece seyirci kalsakta yüreğimizi inanılmaz bir acı, dert bürümüş durumda. Kim bu insanlar, kaç kişiler, nereden geldiler, yavrularımızdan ne istiyorlar.

Anneler ve babalar gözlerimizi açmanın zamanı geldi, geçti biz hala farkında bile değiliz. Ülkemin gençliğine böyle makus bir yol çizdiler. Uyuduk, uyuşturulduk, adeta anestezi edildik ve bundan nedense kimse rahatsız değil. Şu hayatta bırakılacak en iyi eser, çocuklarımız sevgili aileler.

Bir çiçeği sulamadığınızda, bakmadığınızda değer vermediğinizde, yeşerdiğini göremiyorsak, çocuklarımızdan ne verim bekleyebiliriz ki. Evlat sadece okusun, iyi yerlerde, iyi makamlarda otursun, çok para kazansın diye büyütülmez. Eğer bu zihniyetteyseniz bilesiniz ki en büyük ihaneti siz yapıyorsunuz. Şekille itibar görünülmez. İtibar, insani değerlerine sahip çıktığında ortaya çıkan bir değerdir.

Bakın ne diyor oğluna İmam-ı Gazali;

“ İnsan, kalbiyle, düşüncesiyle ve diliyle adamdır, kıyafetiyle değil. İnsan iki küçük et parçasıyla ölçülür: Kalbi ve dili. Öyleyse insanların bu iki değerinden faydalanmaya çalış; gerisi et, kan ve kemiktir ”

Aile, insani değerlerin başladığı geliştiği en önemli kurumdur. Merhamet, vicdan, sevgi, paylaşma, ahlak.. Elle tutulamayan, gözle görülemeyen, değeri maddesel hiçbirşeyle ölçülemeyen servet değerinde olgular bunlar. Ailede bu duyguları tatmayanlar, tadıpda ne olduğunu anlamayanlar malesef hayatta başarılı olamayanlardır.

Bu gün ülkemizde suç unsurundan mahkum insanların hepsinin hayat hikayelerine baktığımızda malesef aile yapılarının çökmüş, bir enkaz altında yaşayıp hayatınıda depremlere mahkum etmişlerdir. Halbuki biraz zaman ayırılabilseydi bu insanlara, kulaklarına doğru kişilik cümleleri fısıldanabilseydi, bu insanlar asla olmamaları gereken yerde olmazlardı.

Sihirli bir kaç cümle, sihirli bir kaç dakika. Ama anlam dolu gözgöze, samimiyetle ve sevgiyle. Ellerinden tutun, dokunun yavrularınıza, dizinize yatırın, saçlarını okşayın, sımsıkı sarılın. Kıymetli olduğunu, onu çok sevdiğinizi, ne anlam ifade ettiğini hoş cümlelerle sıralayın. Seni, kimsenin benden koparmasına izin verme güzel yavrum. Duygulandırın, hayatın en güzel armağanı olduğunu söyleyin. Ellerimden gönlümden sevgini mahrum etme yavrum deyin. Ve söyleyin söylenmesi gereken, olmasını istediğiniz insani değerlerin önemini. Paylaşmayı anlatın, paylaşınca çoğalacağını bir bir..

Merhameti anlatın, uzattıkları elin yarın çaresizliğe düştüklerinde kendilerine uzanacak bir kapı olduğunu. Anlatın ki büyüsün ektiğiniz tohumlar, yeşersin filizler, boy versin gökyüzüne. Anlatın bıkmamacasına, her gün hatırlatın nezaket dolu ricalarla. Uyurken başucuna gelip rabbinize dualar edin, gecenin bi vakti onu seyredin, seyrederken dudaklarınızdan gönüllerine nakşolacak ayetler, süreler dökülsün. Kulluğun acziyetini, rabbin iradesini bilin ve sığının yüce yaradana. Acziyetinizi, rabbinize söyleyin, şefkatini isteyin secde ederek..

Tek şansımız var sevgili aileler.. önce kendi evladımız. Ve yok başka şansımız iyilikten yana..

 

 

 

Okunma Sayısı : 7.265

Yorum yapın

“Evlatlarınıza Sahip Çıkın” için 6 Yorum

 1. Süheyla dedi ki:

  Cumartesi gününden beri sıkıntıdan ve de üzüntüden elim kolum kalkmıyor.Gece gündüz haberleri takip ediyorum ne zaman durulacak bu olaylar diye.

  Hocam ailelere seslenmekte çok haklısınız.Öğretmenlere (eylemlere katılmayanları tenzih ediyorum) seslenecek bir durum yok maalesef…en başta onlar çoluğu çocuğu bu olaylar içerisine sürüklediler.Cumartesi günü sınava girdim,orada bile öğretmenler üstü kapalı eylem muhabbeti yapıyorlardı.Başım çok ağrıdı sınavda.
  Gerçekten sağlam bir nesil yetiştirmeye ihtiyacımız var.Ama her şeyden evvel kendimizi yetiştirmeye ihtiyacımız var.

  • Süheyla dedi ki:

   Cumartesi günü sınava girdim,orada bile öğretmenler üstü kapalı eylem muhabbeti yapıyorlardı.

   düzeltme

   Öğretmenler kendi aralarında eylemi konuşuyorlardı.

   • seymen dedi ki:

    Düzeltme …
    Çevrelerindekilerin de duyacağı şekilde eylemi destekler mahiyette aralarında konuşuyorlardı. Çaktırmadan destek, elinden geleni ardına koymamak.

    Not. Bu Süheyla eski Süheyla mı?

 2. Hasan dedi ki:

  “Bir çiçeği sulamadığınızda, bakmadığınızda değer vermediğinizde, yeşerdiğini göremiyorsak, çocuklarımızdan ne verim bekleyebiliriz ki. Evlat sadece okusun, iyi yerlerde, iyi makamlarda otursun, çok para kazansın diye büyütülmez. Eğer bu zihniyetteyseniz bilesiniz ki en büyük ihaneti siz yapıyorsunuz. Şekille itibar görünülmez. İtibar, insani değerlerine sahip çıktığında ortaya çıkan bir değerdir.”

  Cok haklisiniz hocam. Büyüklerimiz artik adetlerimizden ve dinimizden uzaklasarak, evlatlarini terbiye etmeyi, hayata hazirlamayi bilmez oldular. Sema hoca Evlilik Okulunun yanina Cocuk yetistirme Okuluda acmasi gerekir.
  Allah askina, kac baba hangi kac Allah cocuk armagan etmeden bir kere cocuk nasil büyütüler, nasil yetistirilir, falanca konuda nasil cevap verilir, hakkinda bir kitap aldi eline. Cok öfkeliyim ama cok

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

"Sevgi ile , bulanık ve tortulu sular arı ve duru hale gelir." (Mevlana)

Kitap

Bitik Erkekler

Uzun zamandan beri siz Değerli ÇocukAile Okurlarıma tavsiye etmeyi düşündüğüm fakat hakkında yazma fırsatı bulamadığım için tanıtmayı geciktirdiğim, herkesin okuması gereken bir kitap “Bitik Erkekler” Kitapta erkeklerin her alanda nasıl geri ...
Devamını Oku