Evlilik Hayatında Erkekler Kadınlardan Ne Bekler?

03 Nisan 2013Evlilik9 Yorum »

Evlilik hayatında çoğu şey müşterek, ancak beklentiler farklı olabiliyor. Yıllar geçse de eşler birbirlerine önceliklerinin ne olduğunu net bir şekilde dile getiremeyebiliyor. Özellikle erkekler ne istediklerini anlatmakta, kendilerini ifade etmekte çok sıkıntı çekiyor.

Evlilikte erkeğin kadından beklentileri genelde kadının beklentilerinden daha fazladır. İkisi de aynı işyerinde çalışıp yorulsa da erkek, eve girer girmez “çok yoruldum” diye uzanır. Kadının böyle bir lüksü olmadığı gibi üstelik erkek, ondan bir de güzel “yemek” bekleyebilir.

Evin düzenli-tertipli, elbiselerinin temiz ve ütülü olmasını, hatta kimi erkek, içeceği bir bardak suyu bile eşinin getirmesini bekler. Cep telefonunun nerede olduğunu, gözlüklerini, çoraplarını nereye koyduğunu, arabanın anahtarının nereye bırakılmış olabileceğini hülasa buna benzer birçok şeyi kadından hep “hizmet” olarak bekler.

En önemlisi ise, erkekler, annelerinden gördükleri karşılıksız “şefkat”, “sevgi” ve “ilgi”yi eşlerinden de beklemektedir.

Fakat annesinin “Aa! Burnun akmış gel sileyim” dediği gibi; “Mendilini aldın mı? Anahtarın, telefonun cebinde mi?” vb. sorularla çocuk gibi idare edilmek yerine, ayrıca fizikî gücünü göstermek için eşinin kendisini bir “kahraman” gibi görmesini de bekler.

Yaratılış itibarıyla şiddet, saldırganlık, sinirlilik, kabadayılık, özgürlük ve kural tanımazlık özelliklerine yatkın olduğu için erkekler, eşlerinin bu duygularını kontrol altına almasına yardımcı olacak “sakin, itidalli, hoşgörülü, anlayışlı, idareci” olmasını bekler.

Aileyi idare ettikleri için ülke idare eden kral gibi “saygı” görmek ve asla “tenkit edilmemek” ister.

Bu hay huy içinde kadınların en çok yakındıkları şey, “Eşim ne yaş günümü ne de evlilik yıldönümümüzü hatırlıyor. Demek artık beni sevmiyor!” vehmine kapılmalarıdır. Bu yüzden erkekler eşlerinin pek kolay anlaşılamayan “sevgi dillerinin” kolayca anlaşılmasını bekler.

Eşinin “Sen bana ne hayat yaşatıyorsun?” diye nankörlük etmek yerine, kendisinin mükemmel bir baba ve eş olduğunu ifade eden “takdir” sözcükleri bekler.

Maddi konuda kendisini sıkıntıya sokmayıp, gücünü aşan aşırı isteklerde bulunmayarak “ayağını yorganına göre uzatarak”, “iktisatlı” olmasını bekler.

Eşlerinin soru kitabı değil “cevap anahtarı” olmasını, “dırdırlarıyla” kafasını “şişirmemesini” özellikle de “gözyaşlarını silah” olarak kullanmamasını bekler.

Bir şeye canı sıkıldığında durgunlaşıp düşünmeyi tercih eder. Şayet eşi tepesine dikilip: “Ne düşünüyorsun! Yoksa başka biri mi var? Yoksa, bir yerlere para mı kaptırdın?” gibi aşağılayıcı ve “güven” zedeleyici davranışlardan kaçınmasını bekler.

İhtiyacını en fazla tatmin eden, aşkını, sevgisini ve şevkini paylaşacağı neş’ede ortak, elem ve kederde yardımcı, sûri güzelliğinin yanında zahiri arkadaşlığını samimileştirecek “iffet” ve kötü ahlaktan arınmış, “ünsiyet” edeceği, iyi geçineceği, ruhi imtizacı sağlayacak “mûnislik, itaat” ve “güzel ahlâk” bekler.

Kısacası erkek kadından, annesi kadar “şefkatli eş”, güveneceği sadık bir “dost”, her şeyi paylaşabilecek “arkadaş”, sohbet edebileceği kalbine karşılık mükemmel bir “kalp” bekler.

Yazının devamı için;

http://www.zaman.com.tr/evlilik_evlilik-hayatinda-erkekler-kadinlardan-ne-bekler_2047959.html

Gülay Atasoy

Okunma Sayısı : 5.744

Yorum yapın

“Evlilik Hayatında Erkekler Kadınlardan Ne Bekler?” için 9 Yorum

 1. yasemin diyor ki:

  Oncelikle yazı icin tskler …
  Ama bunun biz kadınlara bir yol tarifi gibi düşünülmesi gerekiyor.
  Gülay hanım sadece bir yol tarifi yaptı.
  Ve bizler almamız gerekeni alır yola devam ederiz.
  Bazı yorumlarda sanki yanlış ifadeler hissettim. .

 2. fatih_aktug diyor ki:

  ERKEK KADININDAN BENİM GÖRÜŞÜM SEVGİ AŞK BİR YERE KADAR

  SADECE SAYGI SAYGI SAYGI

  BAŞKA HİÇ BİR ŞEY DEĞİL

  O SAÇMA SAPAN AŞK SÖZLERİ FELAN TAMAM GEREKLİ ABARTILMADAN

  SADECE SAYGI SAYGI SAYGI

 3. hamzayürekli diyor ki:

  Yazara tavsiyemiz ve bu yazıyı onay verenlere tavsiyemiz bu yazıyı birde Normal hal üzerine iken tefekkür ile tekrar yazmanız. aynı konuyu normal hal üzerine iken yazarken Tabi şu yazı yı yanınızda ( gözünüz ilişebileceği yerde dahi ) bulundurmadan yazınız.
  allah ISLAH etsin.
  Yazık belkide bunlar aile koçluğu veya pisikolojik danışmanlık ta yapıyorlardır.

 4. Zeynep diyor ki:

  Bu yazı yazan kadınsa aynı başlık altında birde erkekler yazsın fikirleriniZe kulak verebiliriz.

 5. alp diyor ki:

  tabii ki bu kadar istemez…
  yazanın adı yok.

 6. arat diyor ki:

  Kısaca imkansızı isterler :)

 7. seymen diyor ki:

  Yazıyı okudum sonra linke baktım, tahminim doğru çıktı, bu yazıyı yazan bir kadın! .

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Şu an ocak 2019, bu süreçte ders kitaplarından bütün cinsiyet rolleri çıkartıldı ve 162 okul pilot okul olarak seçildi "cinsiyet eşitliğine duyarlı okul" adı altında cinsiyetsiz ...
Devamını Oku

Güzel Söz

" Bir evin güzelliği uyumdur. Bir evin tadı bağlılıktır. Bir evin sevinci sevgidir. Bir evin zenginliği çocuklarıdır. Bir evin yasası hizmettir. Bir evin refahı memnun olan gönüllerdir. " (Henry Taylor)

Kitap

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Algı Yönetimi ve Manipülasyon "Kanmanın ve Kandırmanın Psikolojisi" kitabı nasıl kandırıldığımızı çok iyi gözler önüne seren bir kitap. Mücahit Gültekin kitapta bilimsel açıklamalarla birlikte günümüzden ve İslam tarihinden örneklerle  yalın bir ...
Devamını Oku