Evlilik Masalı 2

“Elbise Zamanı”

“...İki taraf da “çıplak” kaldı. O ses adeta onları mahcup etti. Utandılar.

Fark’ına varmadan elleri hareketlendi, örttüler , örtündüler.

Örtündüklerini fark etmeden!..”

“Çıplak!” diye bağırdı çocuk.

“Kim?” di çıplak. Çocuktan al haberi dedi biri. Çocuk verdi “manşet”i: “Kral Çıplak!”

“Kral Çıplak!” bedeni tanımlamaz. Aldatanı ve aldananı da betimler. İlk çıplak kalan insanlar da zaten ( Adem ve Havva ) aldanmış ve aldatılmıştı. İlk aldanan erkek ve kadın, şeytanın aldatması sonucu çıplak kalınca; mahcup olup tevbe ettiler. O zaman yaratıcı, Rabb onlara seslendi “Kadınlar sizin için birer elbise, siz de onlar için birer elbisesiniz.”

Bakara -187.

Erkek kadınla, kadın da erkekle örtündü. Aynı örtünün altında oldular. Bir birlerinin kusurlarını örttüler. En önemlisi biri diğeri dışında başkası yanında örtüsünü çıkarmadı / çıplak kalmadı.

Yemin ettiler birbirlerinin örtüsü olacaklarına dair. Başkası yanında örtüden sıyrılmayacaklarına dair ahitleştiler. Ahdi bozanlar da oldu/çıktı.

İyi kumaş ile iyi erkek arasında benzerlik vardır. Kadın için de geçerlidir bu. Kimse bulunmaz kumaş değildir. Dolabında birden fazla elbise taşıyanlar da vardı. Zenginlik insana bu imkanı veriyordu.

Hasılı, Erkek kadın için kadında erkek için elbise olunca; doğal olarak anneler, babalar birer terzi oldular! Çocuklarının bedenlerine uygun elbise aramaya/zihinlerinde dikmeye başladılar: Şu kız oğluma çok iyi örtü olur dediler.

Erkekler kafalarında önce kağıt üstünde sonra uygulamalı bir kız çizdiler/diktiler. Gün oldu evlendiler. Bazen dikişler söküldü; bazen ilk yıkamadan sonra elbise çekti!

Hatta gün oldu aynı yatakta birbirlerinin örtüsü olanlar çekişmeye, çekiştirmeye başlayınca; erkek bir tarafa çekince kadının bir kısım bedeni dışarıda/çıplak kalıyordu; kadın çekişince bu sefer erkeğin çıplak kalan yanı oluyordu. Birbirlerinin bedenlerine ve ruhlarına tam oturan elbiseler olduğu gibi; fakirliğinden çaresizliğinden olanla yetinenler de oluyordu...

Elbise zamanında erkekler ve kadınlar hayat sürerken bu arada bir terzinin methini çok duymuşlardı. Erkeğin de kadının da ölçüsünü çok iyi alıyor; ve onun aracılığıyla evlenen çiftlere elbise çok yakışıyor muş.

Bir gün bu terziyi şehirden siyah takım elbise giyen bir grup ziyaret etmiş ve bir teklifte bulunmuşlar.

Teklif dillerden masallara yol almış.

Yol alan ne idi acaba?

Not: Evlilik Masalı/ Terzi..Devam edecek masalımız.


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz