Evlilik Okulu 1.Ödev

29 Ekim 2011Evlilik Okulu78 Yorum »

İlk dersimizin ödevi kendini tanıma ve hatalarımızı kabul etme üzerine. Ahh ah, nefsimize en ağır gelen şeydir bu. Oysa kendimizi tanımadan mutlu olmamız imkansız. Kendimizi tanımazsak ömrümüz başkalarını suçlayarak geçer. Hatalarımızı düzeltemeyiz, ilerleme kaydedemeyiz.

Yunus Emre’nin dediği gibi;

İlim ilim bilmektir,

İlim kendin bilmektir.

Sen kendini bilmezsen,

Ya nice okumaktır.

Yalnız bu kendini bilme işi, çok kolay bir şey değil. Zira kendimize kıyamadığımız için, kendimize karşı pek merhametliyizdir. Hatalarımızı pek görmeyiz, görsek de bahane bulmakta hiç zorluk çekmeyiz.

Evlilik üzerine yapılan bir araştırmada; evliliğinde mutsuz olanlara ve boşananlara sebepleri sorulduğunda hepsi eşlerinin hatalarını söylemişler. Kimse de “Ben de şu hataları şu yanlışları yaptım.” dememiş. En büyük yanlışımız kendi hatalarımızı görmeyip, eşleri değiştirmeye çalışmak. Oysa kimsenin başkasını değiştirmeye gücümü yetmez, kendimize gücümüz zor yetiyor. Uğraşırsak ancak kendimizi tanıyıp, değiştirebiliriz.

Evlilikler suya benzer. Oksijen ve hidrojen bir araya gelince su ortaya çıkar. Bunlardan birini alıp yerine başka bir madde koyarsanız su olmaz. Bu yüzden bir taraf bile değişse hayatınızda önemli değişiklikler olur. Bu yazıyı okuduğunuza göre bu taraf sizsiniz.

Eşiniz ile birlikte katılıyorsanız, birlikte gayret edeceksiniz.

Birinci adım:

Sesiz bir odaya geçip elimize bir kalem alıp önce iyi huylarımızı, sonra kötü huylarımızı düşünerek, tek tek yazalım. (Kötü huylarımızı yazarken lütfen kendimize torpil geçmeyelim.)

İkinci adım:

Bekarlar: Anne baba ve ev halkına kötü huylarınızı, hatalarınızı sorun, deftere yazın.

Nişanlılar: Siz de nişanlınıza sizde hoşuna gitmeyen, ilerde sorun olacağını düşündüğü huylarınızı sorun.

Evliler: Eşinize onu rahatsız eden kötü huylarınızı sorun ve not alın. Lütfen kötü huylarınızı sormadan önce eşinize her zamankinden daha iyi davranmayın, farklı bir şey yapmayın. Sonra o anki özel iyiliğinizin etkisinde kalıp söylemek istediği şeyleri söylemeyebilir.

Bunları yaparken en önemli nokta, hatalarınızı neden sorduğunuzu söylemeniz. Evlilik okuluna katıldığınızı ve bunun ödeviniz olduğunu söyleyin. Hanımlar genellikle bir şey öğrendikleri zaman, karşı tarafa çaktırmadan bir şeyleri düzelteyim derler; ama bu metot genellikle başarısızlıkla sonuçlanır. Yapmak istediğiniz şeyleri başkalarına duyurursanız, onları şahit tutacağınız için ister istemez azminiz artar.

Neden kötü ya da onu rahatsız eden huylarınızı öğrenmek istediğinizi söylemezseniz, gerçekleri öğrenmeniz biraz zor olur.

Eşiniz ya da ailenizin sizden çekinmeden söylemleri için, samimiyetinize inanmaları gerekir. Hatalarınızı söyledikten sonra, küçükte olsa bir tartışma, kavga çıkmayacağına emin olmazlarsa söylemeyebilirler.

Özellikle hanımlardan ricam; hatalarınız söylendiğinde lütfen hemen savunmaya geçmeyin. “Sen öyle yapamasaydın ben öyle yapmazdım, çok konuşuyorsam sen dinlemediğin için” gibi savunma ve suçlamaya lütfen girmeyin. Erkekler pek savunmaya girmedikleri için bu uyarıyı hanımlara yaptım.

Üçüncü Adım:

Sonra kendi yazdıklarınıza ve eşinizin söylediklerine bakın, bir karşılaştırma yapın. Bekarlarda anne-baba ve kardeşlerin söylediklerini kendi yazdıkları ile karşılaştırsınlar.

Eşinizin ya da ailenizin söylediği her şeyin doğru olduğunu düşünün. Söylenenlere bakıp, içinizden bahaneler üretmeyin, kendinizi aklamaya çalışmayın. En önemli aşamanın biri de budur.

İnsanın hatalarını görmesi ve kabul etmesi insanın ruhsal gelişiminde en büyük adımdır. Mutsuzluğumuzun sebebi olarak başkalarını suçladığımız zaman, onlara gücümüz yetmediği için hep kızgın ve stresli oluruz. Şimdi kendimize bakacağız. “Ben ne kadar iyi işi bir eş olabildim. Bundan sonra iyi bir eş olmak için ne yapmam lâzım.”

Biz hanımlar duygusal olduğumuz için evlilik sorunlarını düzeltmek için erkeklerden daha çok gayretliyizdir. Seminerler dinleriz, evlilik kitapları alırız; ama yaptıklarımızın pek faydasını görmeyiz. Olumlu adımlarımıza eşlerden hemen karşılık görmezsek çabucak vazgeçeriz.

En büyük eksiğimiz sabır ve sebat. Bir günde ya da bir adımla hemen sorunlar çözülmez. Evlilik okuluna sabır ve sebatla devam edin, acele etmeyin, adımlarınızı sağlam atın. Ödevler zor da gelse yapmak için gayret sarf edin. Usulen, yapmış olmak için yapmayın, ciddiye alın, üzerinde durun. Takıldığınız yerde sorun.

Bu adımların sadece evlilik hayatımıza değil, manevi hayatımıza da çok katkıları olacaktır. Şu pohpohlanmayı seven nefsimizi azıcık kıralım. Kibrimizi kıralım.

Rabbimizin en sevmediği huydur, kibir. “Kimse bana bir şey diyemez, kimse beni eleştiremez, herkes kendine baksın.” havalarından çıkalım. Dikkat edin, aynalar olmasa her şeyi gördüğümüz gözümüzle kendimizi göremiyoruz. Hatalarımızı da başkaları bizden daha iyi görür.

Rabbimiz de Kur’an-ı Kerim de anlaşamayan karı kocalara, hakeme gitmelerini, tavsiye etmiş. Dışarıdan bir göz. Neden? Başkaları bizi bizden daha iyi görebiliyorlar. Evlilik sorunlarına hep kendi tarafımızdan bakıyoruz. Oysa eşimizin bakış açısına değer vermemiz lâzım.

Hatalarınızı yazdığınız deftere, evlilik okulu devam ettikçe notlar alacaksınız. Bakalım öğrendikçe kendi yaptığınız başka yanlışların farkına varıp, başka neleri ekleyeceksiniz?

Ödeviniz bunlar: Önce hatalarınızı, kötü huylarınızı kendi başınıza yazın.

Sonra evliler eşine, bekarlar ailenize sorup yazsın. Kolay gelsin.

www.cocukaile.net Sema Maraşlı Evlilik Okulu

 

 

Okunma Sayısı : 21.633

Yorum yapın

“Evlilik Okulu 1.Ödev” için 78 Yorum

 1. gulpembe diyor ki:

  genellersek 3 cesit evlilik bicimi var,
  1. eslerin ikisi de kazanmaya odaklilar. Iktidar savasi yapiyorlar. Kimse kimseden asagi kalmak istemiyor, nisbet, had bildirme, bedel odetme ..boyle gidiyor. Arastirmalara gore ciftin cocuklari icin boyle evliliklerin sonlanmasi devam etmesinden daha hayirli oluyor.
  2. hep bir taraf kazaniyor, digeri kaybediyor. Kole-efendi iliskisi gibi, bir taraf hep dominant bir taraf hep teslimiyetci.boyle iliskide zamanla iki tarafta kendilerine olan saygilarini yitiriyorlar. Bu evlilikler caresiz yada bagimli yapidaki kisilerin surdurdugu evlilikler oluyor.
  3. cesit ise, iki tarafinda “kaybetme”yi yasam sekline cevirdigi evlilikler. Burada kim daha cok hizmet alacak,sozunu gecirecek yarisi yok. Aksine, kim daha cok hizmet edecek,affedecek,kabullenecek,kim digerine daha iyi gelecek, daha mutevazi, sevecen ve barisci olacak yarisi var.

  hayat surekli bir rekabet uzerine donuyor, disarida/iceride fiziksel ve psikolojik yogun bir saldiri var,kazanmaya,kabullenilmeye,one cikmaya bir ovgu ve tesvik var. Allahu Teala ise “sukun”bulasiniz diye eslerinizi yarattim buyuruyor. O zaman eslerimizin bize sukunet vermesi, alistigimiz bu yarisi birakmakla mumkun oluyor. cunku suclamak, inat etmek fayda vermez. aksine fikir ve kanaatler islak kece gibidirler,ustune gidildikce pekisir ve sertlesirler,demir bile yumusatilmadan dovulmez.meshur bir sozde dedigi gibi”hakli misin?yoksa evli misin?”

  Ayeti kerime de “…en yakin arkadasina iyilik yap”buyuruluyor. Bu arkadas kelimesi zevc/zevce olarak tefsir edilmis. demek ki, evli insanlar birbirlerinin en yakin dostudurlar. Oyleyse evlilikler “fena-fil-ihvan”kaidesi uzerine kurulu olmali. Yani arkadasinda kaybolmak,ona verilmis guzelliklerden kendine verilmis gibi memnun kalmak, kusurlari gormemek, onu kendine tercih etmek,harama dusulmedigi muddetce onun hatrini baskalarindan buyuk tutmak.

 2. Özden diyor ki:

  Aslında bu yorumun cevaplanması ümidiyle yazmıştım
  Bukadar tektarafli bir yazıya katılarak ilk ödevi yapmak bana nekadar fayda saglicak görmek isteyip istemicemden emin degilim
  Ya kocam
  Benim hatalarimdan izale olmuş hep onun hatalarıyla ve benim alttan almalarımla pofpoflanmis hayata alışır
  Ya da
  Ben kendi haklarımı sırf kadın olduğum için sırf dinimizce benim uzerime daha çok is düşüyor stresinden kurtulup gerçek bir iliskiye kavuşup mutlu olurum
  Bence bi düşünün neden kadinlar ezilsinki

  • Yahya diyor ki:

   Kadınlar ezilsin diyen kim?

   İyi yada kötü ne yapıyorsanız ve başınıza ne geliyorsa yine kendinizden…

   Tabii anlayana… görebilene…

   • Özden diyor ki:

    Tabi yazının yüzde doksaninda aman bayanlar nefsinizi cikarmayin
    Aman hanımlar sessizce kabul edin gibi bariz uyarilarla fıtratımız eleştirilirken
    Erkeklerin kenarda tutulmasi bariz kimseyi rahatsiz etmememiş.
    Yapilmasi gereken herneyse bir evlilik için önce hazirolda bekleyen zaten kadinlardir
    Erkekler yada babalar ailem diyerek hangi taşın altına elini koymuski basımıza ne gelirse kendinde bilsin
    Kadinlar yada anneler ise Basıma değil başımıza (kocamın çocuklarımın kendimi ailemi içine katarak)ne gelirse gelsin kürek çekip kurtulmaya çalışanlardır zaten
    Kadinlara yol gösterirken birazda beylere ışık tutarak yazsak çok mu zor

    • Yahya diyor ki:

     Özden hnm,

     Son yazdığınız yorumlar hariç, tüm yazılarınızda bir iticilik ve “ben”lik gördüğüm için ciddi ciddi yazma ihtiyacı hissetmedim.

     Ancak siz derdinizi bize açarsanız, bizler elimizden geldiğince size yardımcı olmaya gayret ederiz… o da olmazsa dua ederiz.

     Derdinizi açmak derken, özelliniz değil – sıkıntı yaşadığınız hususlar vb. – genel itibariyle…
     Elimizden geldiğince derken, bizler bir aile danışmanı, terapist, psikolog vs. değiliz… bilakis; bir kısmımız bekar, bir kısmımız evliliğini yürütememiş ve boşanmış (enkaz altında kalmış), gibi gibi gibi imtihanları olan insanlarız.

     Ayrıca hep söylediğim gibi, akıllı kadın, kocasını parmağında oynatır. Kocanın da kadının da kim olduğunun hiiiç bir önemi yok, yeter ki kadın akıllı olsun!

     …yemek yapar, mutfağına bağlar,
     kadınlık yapar, yatağına bağlar,
     hizmet eder, yuvasına bağlar…

  • Feyza diyor ki:

   Ozden hnm, bu yaziyi okudum, sonra bir daha okudum fakat tek tarafli yazilmis hicbir satir goremedim.
   “..benim uzerime daha çok is düşüyor stresinden kurtulup gerçek bir iliskiye kavuşup…”
   Iki tarafin hatalarini farketmesi icin verilmis bir odev bu anladigim kadariyla. Eksik yonunuzun esinizden daha fazla oldugunu dusunuyorsaniz, telafi adina evet, sizin uzerinize daha fazla is duser. Ama sorunun daha fazlasinin esiniz kaynakli oldugunu dusunuyorsaniz bir kalem kagit da esinize verip onun da kendini muhakeme etmesine izin verin.
   Bu durumda bir insanin aslimda en iyi gozlemcisi yine kendisidir bana kalirsa. Cunku kalbimizin kuytusundaki en fesad niyet ve dusunceleri ne annemiz ne babamiz bilir. Bunlari en iyi biz biliriz ve ben sahsen kendimle oturup konustugum zaman baskasinin yuzume soylemeye cekindigi herseyi cok daha iyi gorebiliyorum. Kalbin kuytusundan baslamak gerekir temizlige, tipki buyuk temizlikte once cekmece ve dolaplarinin icini temizleyip yuzeysel temizligi en sona biraktigimiz gibi.
   Disa bakan yondeki olumsuz ve elestiriye tabi tutulan butun kltu eylem ve sarfettigimiz nahos cumleler de aslinda kalbimizin kuytusundaki bu fesad dusunce ve niyetlerimizden ileri gelir.
   Bu yuzden gunluk soyle yarim saat kadar insanin icine donup kendiyle konhsmasi, kendini yargilamasi isini kolaylastirir. Gundelik temizlenen bir evde kolsy kolay orumcek aglari olismaz ornegin. Ama gunlerce, aylarca denetlenmemis, el surulmemid, temizlenmeyen bir ev dusunun ki, biriken pisligi bir gunde temizlemeniz kolay olmaz. Disariya yaydigi kotu kokulari da ortbas etmeniz artik mumkun degildir..

   • Özden diyor ki:

    Öncelikle zaman ayirip inceleyerek cevap vermeniz büyük incelik çok teşekkür ediyorum ciddi sorunlari olmayan yuzeyde hiç anlaşamayan bir çiftiz birbirimizi çok seviyorduk ilk çocuktan sonra birde ikizlerimiz oldu ama bugüne kadar elime almadığım temizlemeye ugrasmadigim yer kalmadi dolap cekmece ne ki herşeyini kabullenip kendimi yontup degistirip onune koydum icimdeki herşeyden vazgeçtim sırf pürüzat çıkmasın die şimdi bakıyorum da çok yormuşum ama hala yüzeysel bir konuda bile biz kavga edebiliyoruz çünkü düzeltmeye çalışan sadece benim
    Suan başka yollar arıyorum belki daha iyi olur evliliğim düzelir die arkadaşlar bu siteyi tavsiye ettiler ama burayi da tek tarafli gorunce korktum açıkçası
    Cunki dinimizce kadinlar in hep boynu bukuk itaatkar olmasi gerekir ben zaten yeterince ezilmisken eşime bide bu sitedeki yazilari gosterirsem eline koz vermiş olurum erkeklere düşen kismi semamaraslinin ebu ubeyde bin cerrah adli kullanıcıya verdiği cevaptaki gibi onlar kendi hatalarini zayiflik olarak görüp kabul etmek istemezler kadınlarında uğraşı nafiledir gercektende yazilari okuyup ders cikaran erkekleri tebrik ediyorum ama ben bayan olarak onlara düşen ödev kısmı çok da zor değil aksine hanımlarından beklentiye girmeleri daha mümkün olduğunu düşünüyorum.

   • Feyza diyor ki:

    Ozden hnm, rica ederim.
    Ne yasadiginizi en iyi siz bilirsiniz. Ben henuz evli dahi degilim o yuzden size ahkam kesmem mumkun degil.
    Esinize kadinlarin eksiklerini tesbite yonelik yazilar okutmayin tabi bunlari kendiniz okuyup uyguluyorsaniz kafi. Yuzeysel mevzularda yuzde yuz gorus birligi sanmiyorum her ailede saglanabilsin. Cok ustelemeyin derim, degistiremediginizi dusundugunuz hicbirseyi kavga ederek de degistiremeyeceksiniz bu bir gercek. Degisimin gerceklesmesi icin esinizin kendi icinde bir farkindalik olusmasi gerekiyor ki bunu sizin nasil basaracaginizi bilemiyorum. Her evlilikte yasanan seyler Ozden hnm, Allah yuvaniza selamet versin.

 3. igze diyor ki:

  Bende simdi basladim evlilik okuluna odevimi de yaptim

 4. ahsen.. diyor ki:

  Yorumlardan 1 sene sonra yazmak biraz garip olacak ama..
  Ben kötü huylarımın farkındayım ama bunlardan hem kurtulmak istiyorum hem de istemiyorum. Ne yapacağımı bilemiyorum arada kalmaktan. Ne önerirsiniz Sema Hanım ? Zamana mı ihtiyacım var ?

 5. rukiye diyor ki:

  Mrb siteyle yeni tanistim cok hosuma gitti evlilik okuluna basliyorum ins.

 6. adiyat.buruç. diyor ki:

  sema hanım yazılarınızı hep okuyorum.evlılık okulunu takıp etmek ıhtıyacı ısettmedim bilki bekar oldugum ıcındır.ama şuan cook ıhtıyacım oldugunu anladım ve okumaya başladım bana çook faydası oldu.inşallah ödevlerım de yapmaya başlıyacam.boyle bırseye vesile oldugunuz ıcın size cok minettarım.bilmedıgımız okdar cook sey varkı okudukca bunlara ihtıyaç hissediyorum..çunku sorunlarım benı buyuk bır çıkmaza itıyor.ne yapacagımı bilemıyorum.sorunlarımıda gmilinize yoladım cevaplarsanız cok sevinirım….

 7. kardelen25 diyor ki:

  dersler baslayalı bir yıl olmuş bende şimdi katılsam olurmu acaba?su an dersler devam edıyormu?edıyorsa kacıncı derstesınız?

 8. Ayse diyor ki:

  Ben kendimde hata ve yanlis göremiyorum, en kötüsüde bu sanirim 😀
  esime sordum aksam’a kadar düsünüp yazacak 😀
  merakla bekliyorum

 9. esra diyor ki:

  eşimin b ende bulduğu olumsuzluklar
  paracı
  tembel

 10. Rana diyor ki:

  sema hanım bu yararlı dersler için çok teşekkür ediyorum.ben daha yeni başlıyorum derslerinize..yalnız kafama takılan bir şey var .saygıyı sanki sadece erkekler bekler gibi yazmışsınız bizdeki problem kocamın bana saygı duymaması,beni çok alaya alıyor boş kafalısın ,ineksin,kadın aklıyla vs. aşagılıyor .saygının çift taraflı olması gerekmez mi.birde beni kaale almıyor düşüncelerini paylaşmıyor son dakkada ben böyle düşünmüştüm deyip eyleme geçmek istiyor,ben ise planlı biriyim önceden her şeyi planlarım eşimin bu tutumu beni iyice delirtiyor.
  eşime olumsuz huylarımı sordum bu defter yetmez dedi daha yazmad:)ı benim tespitlerim
  çabuk sinirleniyorum
  söz kesebiliyorum
  özür dileyememe gibi bir huyum var
  bencil olabiliyorum
  aşırı sosyal biriyim,gezmeyi çok seviyorum
  kötülüğe kötülükle karşılık veriyorm

  aklıma gelenler

 11. beyza diyor ki:

  yeni bir öğrencinizim ilk dersi ve ödevini okudum.
  inş yararlı olacağına inanıyorum.. ALLAH RAZI OLSUN :)

 12. hiranur diyor ki:

  Bugün tanışmak nasip oldu bu siteyle ben katılmak istedim bakalım değişmek isteyen ben ne kadar değişecek .O kadar çok kötü huy varki yada söylene söylene kabul ettim bilmiyorum yukarıda sıralanan bütün kötü huyları taşıyorum diyeyim.O yüzden ne yazacağımıda bilmiyorum açıkcası inş burda birşeyleri değiştirme imkanım olur en azından susmasını ve öfke kontrölü sağlamayı başarabilsem sorunları bir nevi halledeceğiz.Teşekkürler

 13. umutsuz_vaka diyor ki:

  Merhaba ben çok geç kaldım sanırım derslere bugün başlıyorum bazen bıryerden bır ışık beklersınızye sızı oyle gordum iki üç gündür eşimle konuşmuyor laf sokup tartışma çıkarmaya çalışıyoruz okadar yoruldum ki tartışmaktan konuşmaktan donup dolanıp aynı yerde son bulmaktan. oyuzden konuşmuyor sessiz kalıyorum barışırız bılıyorum.ama ikimizde çok inatçı ve guruluyuz ilk adım hep karşıdan beklenıyor. 12 yıllık evlıyız 2tane çocugumuz var 10 ve 8 yaşlarında sızın yazdıklarınızı takıp edıcem odevlerınızıde gerıdende olsa yapıcam bakalım sonuçcu sıze yazarım umarım geç gelen ogrencıyıde derslere alırsınız. ALLAHA EMANET OLUN

  • semamarasli diyor ki:

   Geç kalmış sayılmazsınız, bütün dersleri okuyun, çok hızlı gitmiyoruz zaten derslerde. Acelemiz yok, sindire sindire devam edelim. İnşallah faydalanırsınız.

 14. arsal diyor ki:

  sema hanım sizi tebrik ediyorum çok güzel bir site olmuş başarılarınızın devamını dilerim…….

 15. kamer diyor ki:

  kitaplarınızın okuyorum ve yakınlarıma,arkadaşlarıma da okutuyorum.umarım kitaplarım tek parça halinde gelir 😀

  SEMA HANIM ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN. evlilik okulu gibi projelerinizin devamını takip ediyor olacağım inş

  kötü yönlerime gelecek olursam
  -dışarıda çok sabırlı olmama rağmen aile içinde fevri çıkışlar yapıp sesimi yükseltiyorum.hemen sonra da pişman oluyorum son günlerde bulduğum çözümlerden birisi sabahları işe giderken otobüse binmek yerine 20 dakika yürüyüş yapmak:)

  -hayattaki olayları pek kafama taktığım yok. eğer üzücü bir olay yaşamışsam hemen kendime bir terapi uygulayıp çözüm bulmaya çalışıyorum 😀 yaşadığım olayın gelecekteki hayatıma aksetmesini istemiyorum.bu iyi bir şeymi sorunlarımın çözümü noktasında evet ,fakat %78 relaks olmam pek de iyi değil.

  -insanlarla telefonla konuşma diye bir huyum fazla yoktur. yüzyüze görüşürüm fakat telefonla görüşmeye pek alışamadım. haliyle yakınımdakiler aramasam arayacağın yok diyorlar yada aradıklarıda telefonum sesizde olup ilgim olmadığı için görmüyorum

  -kötü huylarım sorumluluklarım olmayınca daha fazla çıkıyor. şimdi çalıştığım için daha düzenli ve mutlu bir havam var :)

  şimdilik aklıma gelenler bunlar.

 16. büşra diyor ki:

  2. ödev geldi..ben ancak yazabiliyorum ne yaptıysam efendiyi ikna edemedim…onun için kendi tespitlerimi yazacağım inşallah…
  1.bol bol küserim…(aslında böyle değildim,ona kırıldığım zaman hemen öleceğimiz aklıma gelir nefsime dur diyerekyumuşak davranırdım…bilirimki önce davranan ,hoş tutan sevabı kapar..ben eşimi çok seviyorum sanıyorum o benim kadar değil;onun için imtihandayım…)
  2.bencil olduğumu söylemişti..
  3.eşimin kardeşi ile aram kötü…
  4.efendiye pek güvenmiyorum…
  5.ondan romantizm beklerim…
  6.çok ısrarcıyımdır,zorlarım….
  7.bazen harcama konusunda ölçüyü kaçırırım ve telefon konusunda onunla konuşamadığımız için başkalrıyla konuşuyordum annem arkadaşlarım gibi…

 17. O diyor ki:

  Yazınızı şimdi okudum ben hemen kalemi defteri kapıp kötü özelliklerimi yazıyorum akşam da eşime yazdırıp (oldukca uzun bi liste olacaktır sanırım) göndereceğim. Derslerin başlamasına çok sevindim. Çook tşeekkürler..

 18. serengiti diyor ki:

  sitenizi dün gece keşfettim. gece boyunca düşündüm ilk ödevinizi. şu an 7 aylık evliyim. en kötü özelliğim unutamamak daha önce 3 yıl kadar arkadaşlık yaptığım aynı hayalleri paylaştığım evlenmeyi düşündüğüm çok sevdiğim biri vardı. onu unutamıyorum. kızlar ilk göz ağrılarını unutmazmış hiçbirzaman. bu konuda eşime bazı şeyler anlattım fakat anlatamadığım şeyler var anlatırsam çok kırılacak evliliği bitirmek isteyecek belkide. nasıl unutabilirim. eşime anlatmalımıyım herşeyi ne yapmalıyım bilmiyorum. bana bir çare ne olur. :(

  • Deniz diyor ki:

   Sakin anlatmayin, birakin kalani eksik kalsin. sinek kucuktur ama mide bulandirir. Evlenmeden once anlatsaydiniz olurdu. bunlari soylemek bize duser mi bilmiyorum ama yoruma acik bir kose oldugu icin yazmak istedim. Daha yeni evliymissiniz durun bakalim unutmak ta zaman ister. Bu durum esinizden once olmustur herhalde o halde bunu kafanizda buyutmeyin .nihayetinde bir aldatma yok ki ortada. onceden olmus bir olay. benim cok yakin bir akrabam evliliginin ilk yilinda ayni durumda idi simdi iki cocugu var ve gayet mutlu simdi belkide ilk genclik macerasi diye hatirliyordur.

 19. Ebu Ubeyde Bin Cerrah diyor ki:

  Affınıza sığınırak, haddime değil ama bir erkek gözüyle :
  Sema hanım hayatımda tanıdığım en akıllı “kadın”dır.. Alınması-içkirlenmesi muhtemel ablalarıma, kardeşlerime haber7 deki yazılarını baştan sona okumalarını tavsiye ederim..

  -Allaha(cc), Peygamberlerine, indirdiği Kitab’a inanan insanın aşağıda yapacağım kaba hatlarıyla karakter açılımı dışında ne dersem diyeyim, minör, kadınları izaya sokamamanın, onları bir türlü eğitememenin birer örnekleri olacaktır.. O yüzden küçük meseleleri yazmadım.. Bir de o küçük meselelerden bir tanesi için bile bir kadının okumaktan vazgeçmesi iyi olmazdı..

  OLUMLU:
  -Duygusal adamım. Biri bir hadisden bahsederken “Peygamber efendimiz…. diye söze girerken bile gözlerim dolabilir..

  -Yaradanın(cc) Rezzak sıfatının ne manaya geldiğini modernizm, kapitalizm, popülerzm ve onca onmaz hastalık arasında anlayabildiğim kadar anlıyorum…

  -Merhametliyim. Akıllı biri, tartışma anında değil, diğer zamanlarda merhametimi anlayabilir.

  -İslami kaideler ışığında, bireyin koşulsuz şartsız ailesine bağlı olması kanaatindeyim

  -Bazı meselelerde verdiğim kararlar esnektir, bunu o anki tavrımdan anlayabilirsiniz..

  OLUMSUZ:
  -Sinirlendiğim zaman küfrederim ve bu küfürler için, (her adedi için) eşime para verme fikrini ortaya atmışımdır..Borcum büyüyor..

  -Bir şey anlatırken dinleme özürlü insanları hakir görme, küçümseme ile cezalandırırım..

  -İslami yükümlülüklerimi yerine getirmede eksiklerim var..

  -Cabbarım, bazen verdiğim kararlar kati ve serttir. Öyleki, herhangi birine travma yaşatma ihtimalim olabilir..

  -Önem atfetmediğim bazı hususlarda değişken tavırlar sergileme gibi bir huyum var.

  -Kur’an-ı Kerimi Türkçe okuma gibi bir alışkanlığı yıllarca edinememe, devam ettirememe gibi bir sıkıntım var..

  -Çok sinirlenirsem kendime vurma, tepinme gibi bir davranış şeklim var… (Yakınıma zarar vermemek için)

  -İşimden dolayı evde bulunma saatlerim: akşam 18:30 dan sabah 06:30 a kadar olduğu için, ev işleri ile alakalı hususlarda geri planda kalmayı yeğliyorum. (Lütfen saate dikkatlice bakınız) cmrtsi dahil

  -Gezmeyi hiç ama hiç sevmiyorum.. Bir yerde oturmak gibisi yok (pasifistim)

  -Eşimin anne babası haricinde diğer aile bireylerini bir türlü sevemiyorum (8 kardeşler) (müslümanım diyen birinin, yerimde olması durumunda benden farklı düşüneceğini sanmadığım bir maddeydi bu esasen)

  -Tavla alışkanlığım var (bu maddeyi “OLUMLU” kısma yazmak istemek kadar ciddi bi alışkanlık-bağımlılık..

  Tabi eşime daha detaylı ve özel maddeler yazdım.. Bu bir genelleme idi..

  Teşekkürler Sema hanım
  sakın gitmeyin… Hep yanımızda olun…
  Beyhude gibi gözüksede hiç olmazsa bizleri tahammül edebilen insan guruhuna sokmuş olursunuz..

  • semamarasli diyor ki:

   Teşekkür ederim Ebu Ubeyde Bin Cerrah. Hatalarınızı yazıp bizimle paylaştığınız için. Hatalarını burda yazan tek erkek okurumuz olduğunuz için.

   Kadınlar sürekli kocalarına hatalarını kabul ettirmeye çalışırlar. Oysa erkekler hatalarını çok iyi bilirler fakat bunu bir zayıflıkmış gibi gördükleri için itiraf etmezler. Kadınların uğraşı nafiledir bu arada. Bunun için erkek okurlarımdan hatalarını itiraf eden yazılar pek beklemiyordum. Öylede oldu.

   Bu yüzden size ayrıca teşekkür ederim, bir erkek için zor olan itiraf bölümün de göze alabildiğiniz için. Son cümlelerinizde beni duygulandırdı. Burdayım inşallah. Estagfirullah.

   • Rıdvandeli diyor ki:

    Sema hanım arkadaşa katılıyorum dini bilgisi ahlakı ve görüşü bu tarzda sizin gibi pek az kadın var benim eşimde sizlerden biri değil malesef
    Saygısızlık yapmadığını düşünür ama gizli ve bilinçsiz saygısızlıktır epey fazla ve kibirli bana gelince
    Olumlu yönlerim
    Romantiğim kadının sevgiye şefkate muhtaç bi varlık olduğu prensiplerimdendir tabiki İslamdır olduğu için
    Jest yaparım durup dururken ne olursa sürprizlerle doluyum bi oda dolusu balkondan tutunda yerli yersiz hediyeler
    Şımartırım değerli hissettiririm
    Dinlerim
    Zaman ayırırım
    Laf kesmem
    Özür dilerim
    İntikam duygum kesinlikle yok galiba
    Kibir yapmam kabullenirim
    VE vs

    Olumsuz
    Dinlerken alaycıyımdır ama asla söylenenleri dikkate aymazlık yapmam
    Alay konusunun tadını kaçırabilirim
    Çok abuk sinirlenir çok çabuk o durumdan çıkarım ve karşımdaki buna şaşırır eksi bi özellik bence
    Kırıcı laflar edebilirim
    Genelde tartışırken
    Bazen patavatsızımdır
    Çok sigara içiyorum günde bir paket bana göre normal
    Telefonla çok uğraşırım oyun bu gibi forum siteleri okurum bıkmam
    Doğru bildiğim bi konuda inadına anlayana kadar savunurum delil ispat gırla
    Çok konuşurum kafa şişiririm
    Geçmişine takılanlara uyuz olurum unutsunlar demiyorum takılmasınlar en azından
    Tuvalete gider bi saat çıkmam telefon elimde şu anda burdan yazıyorum
    Şikayet edilmemden bu huylarımı söylemelerinden nefret ediyorum
    Çok sosyal olmak istesemde asosyalim yalnız kalmak istiyorum çoğu zaman
    Ön yargılı davranırım ama yüzde 99unda haklı çıkarım
    Bu seferde kızarım ben demiştim lafıyla
    Kendimi kaybedip bişeyler kırabilirim çok rahatlıkla ve vs vs

   • Özden diyor ki:

    Kadınların uğraşı nafile ve
    Erkekler asla kendi hatalarını kabul etmezler
    Dedikten sonra
    NEDEN
    kendimi umutsuzca
    değişerek
    kabullendirmeye
    düzeltmeye
    CALİSMALİYİZ
    BENCE KENDİNİZLE CELİSİYORSUNUZ

 20. kübra diyor ki:

  diger yorumları okurken aklıma geldi, unutmusum listeye yazmayı…

  cok kolay aglıyorum. aslında hic istemiyorum. bu yuzden rahat rahat tartısamıyorum…

  • semamarasli diyor ki:

   Ağlamak güzeldir, süzülürken yaşlar gözünden, hele de çene duruyorsa:))) daha da güzeldir. İyi işte daha az tartışıyormuşsunuz:)) Ağlarken gidin kocanızın omzuna başınızı dayayıp susun. Tartışarak kimse bir sorunu çözememiş…

 21. kübra diyor ki:

  iki gündür esime yalvarıyorum liste yapması icin vardıgımız sonuc; benim bir melek oldugum :) ‘aklıma hic kötü huyum gelmiyor hayatım’ diyor esim. o zaman bu kursa esimin katılması gerekiyor sanırım :) demek ki butun sorunlarımız ondan kaynaklanıyor. saka bir yana bunun bir kac nedeni olabilir;

  -kızacagımdan korkuyor yazdıklarına.
  -hic yoktan uzulmemi istemiyor olabilir.
  -ya da gercekten gereksiz buluyor bu cırpınıslarımı.

  biz esimle kadın erkek farkının tavan yaptıgı carpıcı ve incelenesi bir örnegiyiz. duygusal konularda detaycı olan benim, düz mantık olan o; somut konularda da detaycı, arastırmacı olan o, önemsemeyen benim.

  neyse ben kendim calıp kendim oynayacagım sanırım… benim kötüm huylarım:

  gururluyum
  kıskancım ama gururumdan bunu direk belli etmem, baska sekillerde tezahür eder
  alıngan bi yapım var, hassasım da diyebilirim
  duygusal beklentilerim esime göre fazla
  ironileri fazla kullanıyorum
  düzen ve temizlik konusunu fazla takıyorum
  isleri zihnimde planlayıp sıraya riayet etme takıntım var
  bazı isleri erteleme huyum var : mesela bu konuda esim bana cok kızar ve genelde tartısırız :)

  sizce sorun ne.. neden esim bana liste hazırlamıyor. rahat ol sorun cıkarmıyacagım, icinden ne geliyorsa yaz, bu fırsat eline gecmez dedim :) ama nafile… bu derslerle sadece degisen ben olacagım sanırım. bakalım ise yarayacak mı…

 22. yasin diyor ki:

  Sema hanim Almanya Seminerleriniz ileride olacakmi?

 23. ruhavi diyor ki:

  sema ablam,
  öncellikle Allah razı olsun.insanların derdine çare olmak kadar güzel bir şey yok.okulunuza ailece üyeyiz.yazılarınızı eve götürüp aileme okutturuyorum.ailece yazılarınızı takip ediyozruz.inşallah tespitlerimizi cuma öncesi yazarız.allaha emanet olun.

 24. oktay diyor ki:

  Sema hanım ben odevi yapmak istiyorum ama şuan için etrafıımda bana beni anlat diyebileceğim kimse yok?Ailemden uzaktayım yurtdışında çalışıyorum,bekarım.

 25. balıkk diyor ki:

  benım tespitlerim ;

  somutganım,çok cabuk aglıyorum ,aşırı duygusalım,aceleciyim,birazda kinciyim.

  eşimin tespitleri;

  somurtgan olmam,kendi başıma karar vermem,çabuk ağlamam

 26. deniz diyor ki:

  tesbitlerim
  1-biraz inatcıyım
  2-suçu mutlaka cezalandırma huyum
  3-tepkimi eninde sonunda mutlaka göstermem
  4-artık zor affediyor olmam
  5-zor unutmam

  eşimin tesbitleri
  1-çocuklara karşı gardiyanlık
  2-surat asmam
  3-aylarca konuşmamam
  4-ailem gelince kendisine karşı değişmem
  5-ona karşı güvensizliğim
  6-ondan habersiz alışveriş yapmam
  7-evde başı açık gezmem
  8-kardeşine gidip ordan tlf ettiğinde,rahatsız olmam
  9-ani misafirden hoşlanmamam
  10-namahremlerle konuşabilmem
  meğer eşim ne kadarda dertliymiş:).aslında hepsine verecek cevabım var.ama siz susun dediğiniz için sustum…eşiminde bu okula başlamasını şiddetle arzuluyorum.size çok teşekkür ediyorum.bakalım neler olacak:))

  • semamarasli diyor ki:

   Deniz Hanım çok teşekkür ederim, susmayı başararak çok büyük adım atmışsınız. Eşinizi de bekleriz okulumuza. İnşallah iyi şeyler olacak:))

   • deniz diyor ki:

    sema hanım.yukarıda eşimin tesbit ettiklerini,sizce onunla oturup konuşayımmı?bir kereye mahsus yaptıklarımı bile sıraladı.haksızlığa uğruyorum gibi geliyor bana:(

    • hng diyor ki:

     deniz hanım eşinizin tespitleri doğrumu? lütfen yanlış anlamayın eğer tüm bunlar yapılıyor ve eşiniz sabırlı yumuşak davranabiliyorsa size karşı çok şükretmelisiniz….

 27. siyah zambak diyor ki:

  Tespitlerim:
  Dini eksikligim
  Daginikligim
  Esimin cocuklarla diyaloguna surekli mudahale etmem
  Esimi fazlasiyla kiskanmam
  Cocuklarimin egitimine dikkat etmeme ragmen,son zamalarda tahammulsuz olmam
  internette cok vakit harcamam
  Cocuklugumdan beri tirnaklarimi yemem(Cocuklugumda baskici bir ailede yetistim fakat;isabetli bir evlilikle kendime øzguvenimi buldum.ama yinede tirnak yeme sorunumu asamadim…

  Esimin Tesbitleri

  Daginik olmam
  Olur olmaz herseye fazla takilip abartmam…

 28. Çıldırella diyor ki:

  selamlar efendim.
  ödevi biraz da eşimin geç cevap vermesi nedeniyle geç yapabildim.ama yaptık inşallah..

  eşimin ve benim tespitlerim aynı oldu diyebilirim.hatta o benim daha nesnel yazdığımı ifade etti.kendisi daha genelleyerek saydı.amayüzde 99u örtüştü.. dağınıklık,eleştirmek,öfke patlamaları,disiplinsizlik,nezaket sınırlarını zorlayan davranışlar(bu eşimin tespiti ben saygısızlık demiştim..:s ) epeyce kötü bi kadınım sanırım:)Allah yardım etsin bana ve eşime..:p

  kendi hatalarını bilmenin dışında bunları nasıl çözümleyeceğimiz önemli aslında.onu da öğreneceğiz sanırım..

  sevgilerimle:)

 29. balıkk diyor ki:

  ben bugun katıldım .aksam eşime kötü yanlarımı soracagım ::) güzel bipaylaşım olmus .

 30. batuhan diyor ki:

  sema hanım gayretlerinizden dolayı müteşekkirim.Allah yardımcınız olsun rabbim güç kuvvet versin.Herkesin ücretsiz faydalandığı bu sitenin önemi inanın ki çok fazla. 21.yy insanının ailede huzura ve sukunete çok ihtiyacı var.Bu gayretleriniz hep devam eder inşallah.selam ve dua ile

 31. sabah yıldızı diyor ki:

  ben eşimle çok iyi anlaşıyorum..çünki çoğu zaman konuşmuyoruz !

  • semamarasli diyor ki:

   Biraz sitemli bir yorum olmuş. inşallah iletişim derslerinden sonra muhabbetiniz artar.

   • zeliha diyor ki:

    biz de her şeyi paylaşıyoruz.. fakat sohbet edemiyoruz. en fazla beş dakika konuşuruz tartışmayla biter. evimizde televizyon olmadığı halde.( oysa birbirimize vakit ayırmak için atmıştık tvyi)

 32. GÜLİ RANA diyor ki:

  MERHABA SEMA HANIM.. YAZIYI YENİ OKUMA FIRSATI BULABİŞLDİM…İNŞAALLAH SONUÇLARIDA YAZICAM…YİNE ÇOK GÜZEL Bİ KONU SEÇMŞSİNİZ ALLAH RAZI OLSUN.RABBİM İNAYETİ TAMDA BÖLE FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNMAYA,HATALARI GÖZDEN GEÇİRMEYE,VE DÜZELTMEYE İHTİYACIM VARDI.HEM EŞİM HEM KENDİM ADINA..HAYIRLI SONUÇLAR ALIRIZ İNŞAALAH …

 33. ikindiyağmuru diyor ki:

  açık konuşmam gerekirse zihnimde ‘Kötü huylarım’ diye bi liste yaptığımda bir-iki maddeyle sınırlı kaldı. Ama annem ve babamla konuşmamızdan sonra liste biraz kabardı sanki :)

  1) tezcanlı olmak
  2) fevri davranmak (sinirlensem de çabuk sönüyorum)
  3)biraz despot bir yapım vardır (burcum oğlak ve çoğu özelliğini taşırım en belirgini de liderlik)
  4)bir işte elimden gelenin en iyisini yapma çabası ( her zaman işler tıkırında gitmiyor malesef böyle zamanlarda ‘kendimi boşuna mı yıpratıyorum? ‘ diye düşünürüm, ilginç olan kendimi sıkmadan yaparım işlerimi)
  5)olaylardan çabuk etkilenmek..

  Site gayet güzel ..daha çok insana ulaşıp faydalı olabilmeniz duasıyla :)

 34. samyeli diyor ki:

  Sema hanım haklısınız hanımların sorunları sıkıntıları hep benzer şeyler hemen hemen aynı fazla ayrıntıcıyız anlınganız bekar olmama rağmen kendimi biliyorum eğer dikkat etmezsem yaşayabileceğim sorunların farkındayım.Ailemle okadar iyizki çok şükür,üstüme titremelerine rağmen ortada bişey yokken bile sorun çıkarabilryorsam,ilerle evlilik hayatımda bu alınganlığımı bu ayrıntıcılığımı memmuniyetsiziğimi arkadaşında dediği gibi bir lafın altında kötü niyet arama huyumu eritemezsem mutsuzluk yakamızı bırakmaz.

  sevgiler
  iyi çalışmalar

 35. zeliha diyor ki:

  kendi gördüğüm hatalarım kötü huylarım

  çabuk sinirlenmek
  bağırmak
  ön yargı
  tahammülsüzlük
  acelecilik
  panik
  söz kesme
  üslüp bozukluğu

  EŞİMİN GÖRDÜKLERİ:

  dini eksiklik
  gereksiz yere para harcamak
  sohbet için ortak konu bulamamak ve oturup uzunca sohbet edememek
  sağlııma önem vermemem
  eşimin önemsediği bazı şeyleri önemsememek

  • semamarasli diyor ki:

   Zelihe hanım paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Bu konuları derslerde işleyelim inşallah. Yazdıklarınızda pek çok hanım da kendi hatalarını görmüşlerdir eminim. Böyle böyle kurtulacağız inşallah hatalardan. Kabul etmek en büyük adım, başkaları ile paylaşabilmek ise daha büyük bir adım. Teşekkür ederim.

   • zeliha diyor ki:

    sema ablammm ben teşekkür ederim Allah razı olsun senden. çok faidelieğitim olacak inşaallah. (şuan ağzımkulaklarımda çünkü yorumuma cevap yazmışsınız) 1. ders ve ödevden sonra, dersin devamını bulamıyorum. ben mi göremiyorum acaba..
    yüzyüze eğitim de almak istiyorum bir kaç mail attım ama dönüş olmadı. bağcılarda oturuyorum.

    • zeliha diyor ki:

     hatamı kabul ediyorum.. tek isteğim huzur.. :( dermanım sende sema ablam..hangi ilacı nasıl kullanacağımı ancak senden öğrenebilirim.

    • semamarasli diyor ki:

     Zeliha Hanım bu cuma 4 Kasım da Bağcılarda seminerim var. Bağcılar meydanında belediyenin “Kadın Aile Kültür Sanat Merkezi”inde hanımlara yönelik, evlilik üzerine saat 14:00 da inşallah. sizi ve yakınlardaki diğer hanımları da beklerim.

     • semamarasli diyor ki:

      İkinci dersi ve ödevi henüz eklemedim, yarın olabilir. Dersleri hızlı gidersek etkisi az olur. Yavaş yavaş adım adım inş.

     • zeliha diyor ki:

      benim çalışma saatlerim farklı.. bugün çalışıyorum. çok isiyorum gelmek. ama pers etmeyeceğim.. her an tkipteyim.. gideceğiniz yerleri hep önceden bildirirseniz ilçe farketmez. tatil günümse gelirim inşaallah. Allah selamet versin..

 36. gunes diyor ki:

  KÖTÜ YÖNLERİM

  1. GEÇMİŞİ KAFAMDAN ATAMIYORUM
  2. BAĞIRIYORUM
  3. ÇABUK SİNİRLENİYORUM
  4. FEVRİ CÜMLELER SARFEDİYORUM. ÇOK KIRICI OLABİLİYORUM
  5. ŞIMARIKLIK VAR.
  6. KÖTÜ NİYETLİ DÜŞÜNEBİLİYORUM.
  7. ÖNYARGILIYIM.

  EŞİMİN TESPİTLERİ
  1. İNSANLARI SINIFLANDIRMAK
  2. SIFATLARINA GÖRE İNSANLARA DEĞER VERMEK
  3. ŞIMARIKLIK
  4. TUTARSIZLIK VAR, BENZER OLAYLARA FARKLI TEPKİ VERMEK
  5. BASKI, ISRAR YAPABİLİYORSUN
  6. BİZE DAİR OLAN ŞEYLERİ FARKLI ŞEKİLDE AİLELERE ANLATILDI.
  7. DEDİĞİM DEDİK BİR YAPI.
  8. GENELDE KENDİ YAPTIKLARINA ODAKLANIP BAŞKALARININ KİNİ GÖRMİYORSUN. BEN MERKEZLİ YAPI
  9. ÖNYARGI.
  10. FEVRİ TEPKİ VE AŞIRI TEPKİ.
  11. BENCİLLİK
  bende paylaşıyorum bizde de bu şekilde. ağladım çok çünkü benim yazdığım kötü yönlerin açıklaması şeklindeydi onunkiler, çok fazla söylenmediğinden farkında değil yada önemsemiyor dediğim pekçok şeyin farkında ve önemsiyormuş. o kendininkileri de söylemek ve buraya yazmamı istedi karşı çıktım ben kendiminkilere konsantre olmak istiyorum.
  üzücü ama sanırım faydalı oldu. dua edelim biribirmize yanı sıra bence faydası olur.

  • ogreniyor diyor ki:

   yüreğinize sağlık diyorum; okuyunca tebrik etmek geldi içimden.
   Allah yardımcınız olsun
   huzurlu günler dileğiyle..

  • semamarasli diyor ki:

   Güneş hanım bütün içtenliğinizle hatalarınızı bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Ödev sayesinde çok önemli bir şeyi fark etmişsiniz. Erkekler her şeyin farkındalar ama ya söylemenin faydası olmayacağını düşünerek ya da eşini üzmemek için söylemiyorlar. Pek çok hanım sizin gibi eşlerinin pek çok şeyi önemsemediğini ya da fark etmediğini sanıyor. Oysa erkekler her şeyin farkında. Kadınların da bu derslerle farkındalıkları artacak bu da evliliklerine olumlu yansıyacak, faydalı olacak inşallah.

   • gunes diyor ki:

    ben memnunum bu ödev konusundan bu konuları düşünmekten. ama bir konu daha var eşim bana hataların bunlar ama bu hatalar evliliğin başından bu güne kadar gördüklerim dedi sende iyi yönde çok gelişme var dedi. artık bilemiyorum ben bir bebeğim olmadan koşullarımı hazırlamak istiyorum. genelde bebek gelmeden insanlar ev alıyor borçları bitiriyor da ben aramızdaki ilişkinin bebeğe hazır olması gerektiğini düşünüyorum. eşim neyse de mutlu bir anne olmalıyım bebeği bekleyen. bu arada 1,5 yıllık evliyim. 1,5 yılda yok katetmişim eşimin dediğine göre
    inşallah sema hanımın desteğiyle daha da yol katedeceğiz el ele vererek.

    • hng diyor ki:

     Maşaallah…..kendinizi böylece anlatabilmenizin yanısıra,eşinizin sizi bu kısa sürede bu kadar tanımış olmasına çok memnun olmalısınız…bence sizin aranızda güzel bir muhabbet var çok yoğun hissettim…
     bunları tespit ettikten sonra başarılmayacak hiçbişey yok….birbirimize çok dua edelim inşaallah…

     bebek konusundada düşünceniz çok güzel…

     • Cimrime diyor ki:

      Ben eşinizin sizin için yaptıgı tespitleri okuyunca şaşırdım. Ne de güzel tanımış, olumsuz da olsa bilmiş sizi diye imrendim. Ben de esime soracağım bakalım kaç tane şey sayacak.olumsuz yönlerim bile olsa anlaşılmış olmak benim için çok değerli çünkü.

 37. berra diyor ki:

  Meraba Sema Hanım öncelikle bu okulu başlattığınız için çok teşekkür ederim.Bir sorum olacaktı ödevle ilgili.Benim eşim okula katılmıyor.Yani hatalarımın ne oduğunu sadece ben eşime soracağım.Acaba bu durum onun kendisini hatasız hissetmesine ve hataların sadece bende olduğunu düşünmesine sebep olabilir mi?

  • semamarasli diyor ki:

   Merak etmeyin Berra Hanım, böyle bir sorun olmaz. Erkekler eşleri tarafından suçlandıkları zaman hatalarını görselerde kabul etmiyorlar ama hanımları kendi hatalarını görüp kabul ettiğinde erkekler o zaman kendi hatalarını kabul ediyor. Sizin hatalarınızı kabul etmenizi eşiniz takdir edecektir.

 38. şeyma diyor ki:

  TESPİTLERİM
  1-Sabırsızlık
  2-Somurtmak
  3-Geçmişimizdeki bazı olumsuzlukları hatırlatmak
  4-Küçük hareketlerden büyük anlamlar çıkarmak
  5-Bağırmak
  6-Ani çıkışlar yapmak
  7-Çocukların yaptığı bazı hataları babadan gizlemek

  EŞİMİN TESPİTLERİ
  1-Somurtmak
  2-Çabuk sinirlenmek
  3-Dağınıklık
  4-Önyargılı olmak
  5-Eşimin ailesine mesafeli olmak
  6-Basit şeyleri büyütmek
  7-Parasal konularda eşimi denetlemek
  8-Bağırmak

  • semamarasli diyor ki:

   Şeyma Hanım açık yüreklilikle ödevinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. ben başkaları ile paylaşmaktan çekinen olur diye ödevler sizde kalsın göndermeyin demiştim ama siz gönderince paylaşmanın iyi olacağını düşünüyorum. En çok hangi hataların yapıldığı görmek açısından iyi olur. Teşekkür ederim.

 39. şeyma diyor ki:

  Sema Hanım dersler için çok teşekkür ediyorum.Ben katılan herkesin çok faydalanacağına inanıyorum ve sizi tebrik ediyorum

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Şu an ocak 2019, bu süreçte ders kitaplarından bütün cinsiyet rolleri çıkartıldı ve 162 okul pilot okul olarak seçildi "cinsiyet eşitliğine duyarlı okul" adı altında cinsiyetsiz ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Tüm istediği sadece diplomadan ibaret olan anne babalara, Allah niye bir Fâtih bir Selâhaddin göndersin ki? Bol bol mühendis gönderir.” (Nureddin Yıldız

Kitap

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Algı Yönetimi ve Manipülasyon "Kanmanın ve Kandırmanın Psikolojisi" kitabı nasıl kandırıldığımızı çok iyi gözler önüne seren bir kitap. Mücahit Gültekin kitapta bilimsel açıklamalarla birlikte günümüzden ve İslam tarihinden örneklerle  yalın bir ...
Devamını Oku