Güçlü Aile Bağı İçin 40 Maddelik Plan

13 Ağustos 2017Haberler10 Yorum »

1015588_620x413Hükümet, aile bağlarını daha da güçlü hale getirmek için harekete geçti. Sağlıklı toplum için ailelere ‘evlilik, şiddet, internet, cinsellik’ konusunda eğitim programları düzenlenirken sayıları 15 milyona ulaşan ev kadınlarının hem sosyal hem iş yaşamında daha fazla yer almaları sağlanacak.

Anneliğin itibarının korunması ve aile içi şiddetin önlenmesine kadar birçok konuda projeler yaşama geçirilecek.

Kültür Bakanlığı’nın hazırladığı aile raporunda aileyi korumaya yönelik atılacak 40 adım şöyle sıralandı:

Ev kadınlığının ve anneliğin itibarı ailelere anlatılacak.

Medya aile değerlerine uygun yapımlar üretmesi için özendirilecek.

Kadına yönelik şiddete karşı kanunlar etkin biçimde uygulanacak.

Aile içi şiddete karşı valilik, kaymakamlık, emniyet ve yargı birimlerine yönelik eğitimler düzenlenecek.

İletişim araçları ile erken yaşta tanışan çocuklarda belirgin dil ve toplumsal gelişim problemleriyle mücadele edilecek.

Akrabalık ve komşuluk ilişkilerine özendirici çalışmalar yürütülecek.

Çocuklar spor etkinlikleri ve doğayla baş başa kalacakları farklı faaliyetlere teşvik edilecek.

STK’lar ve dernekler ile aile kültürünün güçlendirilmesi için ortak çalışma yürütecek.

İnternette koruma paketleri kullanılacak.

Ailelerin çocuklarının internet kullanımı konusunda bilinçli olmaları sağlanacak.

İnternet, çocukla beraber kullanılarak, denetim ve doğru yönlendirme yapılacak.

Aile bireylerinin birbirlerine bağlı olması desteklenecek.

Çocuğun erken yaşta TV, tablet ve telefona bağımlı olmaması için aile bilinçlendirilecek.

Gençlerin toplumsal öğrenme becerilerinin körelmemesi için tedbirler alınacak.

Gençler sanal kumara karşı korunacak.

Çocuklara ailenin önemi öğretilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aile kurumuyla lgili çok disiplinli çalışmalar gerçekleştirecek.

Toplumsal birlik ve kültürel hafızamızı güçlendirme konusunda medyadan yararlanılacak.

Kadınların eğitim düzeyinin yükseltilmesine yönelik tedbirler alınacak.

Kadın istihdamı desteklenecek.

Kadın girişimcilere yönelik ekonomik destek kredileri artırılacak.

Annelerin eğitimi konusunda alternatif yöntemler geliştirilecek.

Kadınların psikolojik, eğitimsel, toplumsal ve ekonomik yönlerden desteklenmesi çerçevesinde toplumsal pratikler geliştirilecek.

İnsani değerler temel alınıp erkek ve kadın rollerinin anlatıldığı ulusal kampanyalar düzenlenecek.

Aileyi olumsuz etkileyen programlarla ilgili RTÜK denetleyici görevini hassasiyetle yapacak.

Akraba evliliklerinin olası sakıncaları hakkında toplum bilinçlendirilecek.

Evlilik öncesi gençlere evlilikle ilgili eğitim desteği verilecek.

Küçük çocuğu olan annelerin evden çalışma ve esnek çalışma saatleri konusunda yasal düzenlemeler yapılacak.

Çocuk yuvalarının sayısı artırılacak, niteliği geliştirilecek.

Aileler, cinsellik ve cinsel sağlık konusunda eğitilecek.

Teknoloji eğitimi verilecek.

İş yerinde mobbinge ağır yaptırımlar getirilecek.

Ailenin huzur ve refahının geliştirilmesi amacıyla yapılan programlara katılım sağlanacak.

Aile bireylerine sorun çözme, empati kurma, karar alma eğitimi verilecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından”aile içi sorunların çözümü” içerikli eğitim çalışmaları düzenlenecek.

Bakanlıklar ortak çalışmayla aile stratejileri geliştirilecek.

Kadın-erkek ücret eşitsizliği giderilecek.

Çalışma hayatında kadına yönelik negatif ayrımcılığın giderilmesi sağlanacak.

Boşanma kararı alan aile bireylerine yönelik psikolojik destek hizmeti verilecek.

Cinsiyet ayrımcılığı konusunda aile bireylerini bilgilendirici kamu spotlarıyla konuya ilişkin farkındalık oluşturulacak.

Sabah Gazetesi

 

Okunma Sayısı : 1.976

Yorum yapın

“Güçlü Aile Bağı İçin 40 Maddelik Plan” için 10 Yorum

 1. .../nisa diyor ki:

  Şahsi düşüncem ailenizin kıymetini bilin ve hayatınıza yön vermek için bakanlığın yada hükümetin politikalarından ne dediklerinden ziyade dininizi dikkate alın sizi doğru yola götürecek islamdır. Bakanlığın kendisinin yayınladığı 40 madde içinde çelişki varsa değişmesi yada yanılmışım aldatılmışım demesi muhtemelen.

  1. Önce bakanlık sorumlu olduğu restorasyonlarla rant için kurban edilen mekanlarla cami bitişiğindeki alkollü mekanlarla ilgilensin.

  2. Malum kafeinli içecek markasının fabrikası açıldı biz neyi protesto ettik pardon. Muhakkak bir hikmeti vardır.

  3. Faiz söylemi sadece bir oyundan ibaret. Gerçekte kimse o paradan vazgeçmiyor. Toplumun gazını almak için çağrılar yapılıyor. Türkiye’de faizin 1/3’ünü kamu bankaları 1/3’ünü özel bankalar 1/3’ünü de yabancı bankalar alıyor. “faiz indirin” çağrısı kime ?

  • .../nisa diyor ki:

   Benim avam halimle görebildiğim söylemiyle eylemi uyuşmayan çelişen bir politika varsa oturup düşünmek gerekir.

   • Yahya diyor ki:

    Nisa hnm,

    Çok güzel noktalar yakalamışsınız. Biz bunları yıllardır dile getiriyoruz. Bazen resmin tamamına baktığımızda “yoksa bu bir proje mi?” demeden geçemiyorum. Daha öncede yazmıştım sol partili zamanda görülmemiş zararı bugün biz görüyoruz. Neye kime hizmet ediliyor?

    Faizsiz çalışan müesseseleri bile faize bulaştırma derdinde devlet. Teminat şartlarını hafifletin, elden geçirin, faiz yükünü azaltın vs. daha çok kredi kullanılsın, para hızı ve hacmi artsın, ekonominin çarkı daha hızlı dönsün vs… tamam da sen söyleyince helal mi oluyor bu işlemler? Katılım bankaları Allah’lık… Daha önce yazmıştım, bir şeyi kılıfına/kitabına uydurma için fetva kurulları var. Kitabına uyduracağına, ilgili kanun ve mevzuatları değiştirsene… herkes rahat etsin!

    Sigara yasağı getirdiler, tüm meyhaneler bahçe ve sokaklara döküldü, millet alenen alkol tüketiyor… Meyhanelerin güzelliği bizi cezbederken çocuklarımız gençlerimiz ne yapsın? Hakeza sigara/nargilede böyle…

    Yurtlara, kiralık evlere, 1+1 evlere enteresan kural ve kaideler getiriyorsun sözüm ona “ahlakı” muhafaza edeceksin, affedersiniz fuhuş için oteller mantar gibi türedi…

    ve 40 sayfa yazsam bitmez… neler neler
    yine aynı yere geliyorum “sen kime hizmet ediyorsun?”

    Emniyet/belediye/kamu vs. sözüm ona elden geçti, Ramazanda oruçsuz, Cumada namazsız (…) memurlar türedi/arttı.

    Sevdiğimiz güvendiğimiz hoca ve cemaatleri susturuyorlar, denetime alıyorlar. Ne olduğu kime hizmet ettiği belli olmayan sözde hocaları devletin tüm TV/Radyo/neşriyatında barındırıyor ve besliyorsun.

    ….tamam susuyorum! :(

  • Hatikler diyor ki:

   Çok doğru bir tespit teşekkürler.

 2. Yahya diyor ki:

  ***
  Sayın Bakanı Mecburi Hizmetini Yapmaya Davet Ediyoruz

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak atanan hekim Fatma Betül Sayan Kaya’nın tıp fakültesinden mezun olduktan sonra (yargıdan her seferinde durdurulan ve her seferinde başka bir isim ve aynı içerikle başımıza gelen) ‘mecburi’ hizmetini yapmadığını öğrenmiş bulunuyoruz. Sayın Sayan Kaya’yı bir önceki Sağlık Bakanı sayın Recep Akdağ’ın Türkiye’de hekim açığı olduğu söylemlerini boşa çıkarmamaya çağırıyoruz. Sayın Bakan bir an evvel zorunlu hizmet kurasında atandığı Muş Bulanık’ta görevine başlamalıdır; zira mecburi hizmetini yapmak tıp fakültesi diplomasının Türkiye’de geçerli olmasının olmazsa olmazdır..

  Yine sayın Akdağ, “Biz doktorları stratejik personel kabul ediyoruz, özel sektörde çalışan eşinin yanına bundan sonra yollamayacağız. Bu doktorlar açısından belki hakikaten onları zorlayıcı karar. Beni bağışlasın doktor arkadaşlarım ama başka da bir çaremiz yok.” demiştir. Sayın Fatma Betül Sayan Kaya da sayın Akdağ’ı bağışlamalı, ikametgâhını Muş Bulanık’a alarak, eşine orada iş bulmalı, çocuklarını da orada bir okula vermelidir.

  Kendisinin bu atama sürecinde bir de güvenlik soruşturmasından geçmesi gerekmektedir. Bu soruşturma 7-8 ayı bulabilmektedir. Güvenlik soruşturması neye göre, hangi kriterlerle yapılmaktadır biz de bilmemekteyiz ancak belki bu sayede hep birlikte öğreniriz. Sayın bakan bunun hukukiliğini de sorgulamamalı, beklediği bu süre zarfında işsiz kaldığı için ya işsizlik fonuna başvurmalı ya da eşten dosttan borç alarak dişini sıkmalıdır.

  Sayın Fatma Betül Sayan Kaya mecburi hizmette çok sınırlı haller dışında görevlendirme olmuyor diye düşünüyor olabilir. Resmiyette böyle olsa da görevlendirme mecburi hizmetin olmazsa olmazı haline gelmiştir dolayısıyla görevlendirme yaşamadan mecburi hizmetini bitiren şanslı azınlık olmayı beklememelidir.

  Hekimliğin çalışma şartları hepimizin malumudur. Sayın bakan unutmamalıdır ki sağlık emekçilerinin neredeyse tamamı en az bir defa şiddete maruz kalmıştır. Pratisyen hekimlerde bu oran yaklaşık 2/3’tür. Sağlık Bakanlığı şiddete uğrayan hekimlere ‘neden sen’ diye sorarak sorunu çözmeye çalışmaktadır. Çözülene kadar kendinizi korumaya dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

  İnsanlık hali… Bir sıkıntınız olur, bakanlıkla hekimliği birlikte yürütmek zor olur… Böyle durumda aman istifa edeyim demeyin… “Devlet memurluğundan istifaya ilişkin kurallara uymaksızın görevden ayrılmak suretiyle müstafi sayılmanın yaptırımı bir yıl süreyle devlet memurluğuna alınmamak iken bu fiilin olağanüstü hal döneminde işlenmesi halinde yaptırımı, hiç bir surette devlet memurluğuna alınmamak şeklinde düzenlenmiştir.”

  Son olarak TUS’a gireyim de kurtulayım diye düşünürseniz onda da TUS dershanelerine mahkûm kalma, aylarca gecenizi gündüzünüze katarak ders çalışma, sınava girdikten sonra aylarca kadroların açıklanması, sorulara itiraz olduğunda davaların sonuçlanmasının beklenmesi, kazanırsanız da yeniden bir güvenlik soruşturması geçirilmesi gibi bir çok engeli aşmanız gerekmektedir. Aştıktan sonra da angarya, 36 saat uykusuz çalışma, performans sisteminde 3 kuruş maaş, izne çıkarsam o da gider korkusu, eğitim alamama, hoca bulamama gibi daha birçok sorun sizi bekliyor. O nedenle şimdilik bunları düşünmeyin, hele şu ‘mecburi’ hizmetinizi yapın..

  Son olarak hatırlatmak isteriz ki sayın bakanımız bakanlık hizmetiniz bittiğinde hekimlik yapmak isterseniz yukarıdaki şartların ‘seçilmişler’ için geçerli olup olmadığı konusunda takibimizde olacaksınız. Kolay gelsin, görevinizde başarılar. Unutmadan; Kadın Bakanlığı istiyoruz!

  TTB ASİSTAN ve GENÇ UZMAN HEKİM KOLU

 3. Yahya diyor ki:

  Öncelikle merak ediyorum niçin kültür bakanlığı bu 40 maddelik (saymadım) aileyi koruma adına adımlar atmayı planlıyor da aile ve sosyal pol. bakanlığı ne planlıyor??? Niye bu maddeleri beraber hazırlamıyorlar?
  Neyse…

  Öncelikle bir çok madde birbiriyle tezat halinde.
  Al sana ilk madde: “Ev kadınlığının ve anneliğin itibarı ailelere anlatılacak.”
  hemen hemen geri kalan tüm maddelerle tezat içinde.

  Yoksa bu ilk madde bizim klasik anlamda anladığımız, bu coğrafyanın örf ve adetlerine uygun ev kadınlığı ve anneliği değilde; modern, avrupa menşeili olan ev kadınlığı ve anneliği mi? kafam kapkarışık 😁

  2. maddeye de artık “erkeği” koyun bi zahmet. Ailenin erkeksiz olmayacağını… Ev kadınlığının erkeksiz olamayacağını, anneliğin yine erkeksiz olamayacağını idrak edin.

  … olaya kültür bakanlığı el atıyor demek ki “aile” mefhumuna kültürel miras olarak bakıyorlar. Turizm ayağınızı da devreye sokun avrupadan turist getirin; bakın “aile”mizi ve “kadın”ımızı ne hale soktuk diye gurur duyun! hem de döviz girdisi olur…!

  Olayın dini boyutunu ele almıyorum çünkü Diyanet/DİB konunun dışında nedense… bakanlık olmadığı için mi acaba yoksa seküler olduğumuz için mi?

  Et tu, RTE?

  Akıbetimiz hayr ola…

 4. ismet badem diyor ki:

  “Ev kadınlığının ve anneliğin itibarı ailelere anlatılacak.”

  “Kadın istihdamı desteklenecek.”

  Kendi kendini yok eden bir plan olmuş. Bu kafayla aileler daha da beter olmasa iyi…

  Kanaatimce aile nasıl kurtulur en temel 3 madde;

  1- Eskilerin “ata ot ite et” dediklerli herkese fıtratına uygun olan verilecek. Kadın fıtratında ne programlanmış ise ona erkek de ona yönelndirilecek. Kadına sürekli sen güçlüsün erkeğe ihtiyacın yok çalış sen de kazan dersen daha çok plan yaparsın.
  2- Sosyal darvinist, nefsi her türlü kötülüğe sevk etmek üzere programlanmış Allah’sız kitpasız eğtğm müfredatı değiştirilecek (bu sedece aile için deği tüm memleket için gerekli)
  3- Ayaklar altına alınan erkeğin itibarı Kur’anî ölçülerle (yani hak ve adalet çerçevesinde yoksa he-man gibi güç bende artık şeklinde değil) iade edilecek ve sorumlulukları hatırlatılacak.

 5. Abdullah Bir diyor ki:

  “Kadına yönelik şiddete karşı kanunlar etkin biçimde uygulanacak.”

  Peki, kadınların erkeklere uyguladıkları EKONOMIK, PSİKOLOJIK ve CİNSELSİZLİK SİDDETİ ne olacak?

  Bu konuyla alakalı sözde aile, özde kadın bakanlığımız ne yapmayı düşünüyor?

  Kocaman bir ” H İ Ç ”

  Kadın, kadın, kadın…

  Varsa yoksa kadın ve cocuk.

  Birisi su AİLE bakanına AİLE’nın Karı-Koca ve cocuklardan oluştuğunu, kadınların kendi kendilerini dölleme özelliğinin olmadığını hatırlatsın lütfen.

  Ayrıca;

  “Ev kadınlığının ve anneliğin itibarı ailelere anlatılacak.”
  “Çocuklara ailenin önemi öğretilecek.”

  Bu 2 madde güzel de hemen peşine eklenen

  “Kadın istihdamı desteklenecek.”

  “Çocuk yuvalarının sayısı artırılacak, niteliği geliştirilecek.”

  Bu son iki adde ilk 2 maddeyi NESH ( önceki hükmü ortadan kaldırmak) etmiyor mu?

  Adama sormazlar mı;

  BU NASIL PERHİZ,BU NASIL LAHANA TURSUSU

  Ya bu bakanlık da ki bürokratların çoğu hala Kripto FETÖ cü HAİN ve göz göre göre bakanı parmaklarında oynatıyorlar, ya da Milletin genelini “ne yapmaya çalıştıklarını anlamayacak kadar” aptal zannediyorlar. Yada o bakanlık da ( bakan, bürokratlar, psikologlar, sosyal destek uzmanları, arastırma geliştirme depertmanı vb ) çok ciddi LİYAKAT sorunu var.

  Sorunun kaynagı yukarıda saydıklarımızdan hangisi veya hangileri olursa olsun bu kafayla bu AİLE ile ilgili hiç bir sorun kalıcı olarak ÇÖZÜLEMEZ.

 6. Adem diyor ki:

  Aile bakanlığı aile içine daha da karismaktann aman uzak dursun.aile bağlarının güçlenmesini istiyorlarsa kirli ellerini ailenin üzerinden ceksinler ve son aile ile ilgili kanunlarda 15 yıl öncesine dönsünler. Sorun onların varliklariyla başladı zaten. Birde yukarıdaki maddelerde hep aile ve kadın ifadesi var. Gene erkek yok. Bu mu çözüm. Aile Bakanlığı’nın kendisi kör ve sağır güya bize görmeyi duymayı anlatacak. Aile bakanlığı kaldirilsin türk toplumuna daha büyük hizmet olur.

 7. Özgür diyor ki:

  Bunların çoğu bir temenni ifadesidir. Hayatta çoğunun karşılığı yok birbirimizi kandırmayalım.

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Yeni müfredatta cinsiyet eşitliği ne kadar yer aldı bilmiyorum. Bilgi sahibi olan okuyucular yazarlarsa memnun olurum.) Yeni okul dönemi açıldı, Allah sonumuzu hayreylesin. Özellikle "okul dönemi" dedim, ...
Devamını Oku

Güzel Söz

" Allah erkeğin eşi ile muhabbet etmesinden memnun olur, bundan dolayı ikisine de sevap yazar.Ve rızıklarını arttırır. (Hadis-i Şerif) "

Kitap

Çocuğunuzun Sahibi Değilsiniz

“Sormamız gereken soru şu: Geçmişimizin şimdiki yaşamımızı ne kadar süre daha yönetmesine izin vermek istiyoruz? Daha ne kadar başka bir zamanın hayaletleriyle savaşmak istiyoruz?" #drshefalitsabary nin kitabını internette kitap araştırmaları ...
Devamını Oku