Güçlü Kadının Kocası Olmak

13 Aralık 2017Sema Maraşlı88 Yorum »

7_bDeğerli Okurlarım,

“Güçlü Kadın Olmak”  deyince aklınıza ne geliyor diye sormuştum geçen yıllarda ve sizler de cevaplar vermiştiniz. Cevapların çoğunu “Huzur Bulalım Diye” kitabına almıştım.

Şimdi de “Güçlü  Kadının Kocası Olmak” nasıl onunla ilgili sorular soracağım. “Güçlü Kadın” üzerine bir çalışma yapıyorum. Cevaplarsanız sevinirim.

Bekarlar anne ve babalarının evlilikleri üzerinden cevaplayabilirler. Boşanmış olanlar da geçmiş evlilikleri üzerinden cevaplayabilir.

1-Karınız kendini güçlü olarak tanımlıyor mu? Ya da size karşı güçlülük vurgusu yapıyor mu? Sizi yönetmeye çalışıyor mu? Yapıyorsa,

2-Bu davranışları evliliğiniz nasıl etkiliyor? Sizde nasıl bir his uyandırıyor? Ona karşı duygularınız nedir? Onun gücü sizi güçsüzleştiriyor mu?

3-En çok ne yaptığında size ağır geliyor?

4- Hangi davranışlarını bir kadına yakıştıramıyorsunuz?

5-Kendinizi psikolojik şiddet altında hissediyor musunuz? Karınızdan fiziksel şiddet gördünüz mü?

6-Karınızın davranışları cinsel hayatınızı nasıl etkiliyor?

7-Annelerinin otoritesinden çocuklarınız nasıl etkileniyor?

8-Kendi anneniz otoriter bir kadın mıdır? Babanız evde anneniz tarafından saygı ve değer görür müydü? Babanız annenize değer verir miydi? Nasıl bir ailede büyüdünüz?

9-Kayınvalideniz otoriter bir kadın mıdır? Kayınpederiniz evde reis midir? Eşiniz nasıl bir ailede büyümüş.

10-İkiniz de büyüdüğünüz ailelerden neleri kendi evliliğinize taşıdınız?

11-Evliliğinizde yanlış giden şeyleri gördüğünüzde düzeltmek için bir çaba içine giriyor musunuz? Yoksa umutsuz musunuz? Güçlü kadın karşısında erkek de güçlü durabilir mi?

12- Şimdiki aklınız olsaydı eşinizle evlenmek ister miydiniz? Eşinizle yeni evlenecek olsanız baştan itibaren nasıl bir eş olmak isterdiniz? Neleri yapar, neleri yapmazdınız?

 

 

 

 

 

 

Okunma Sayısı : 17.337

Yorum yapın

“Güçlü Kadının Kocası Olmak” için 88 Yorum

 1. Fatma dedi ki:

  Daha once bir psikiyatriste girmistim.Doktor bana Anadolu’ da kadin evi yonetir,erkek daha pasiftir demisti. Daha sonra cevremden de bu ve buna benzer seyler duydum.Hatta etrafta
  akrabalarda da gordum.50 60 yaslarinda kadinlar ev hanimi olduklari halde kocalarina karsi oldukca dominant.
  Kocalari hicbir konuda fikir beyan edemiyor.
  Yani bu yeni bir akim degil.Yasi buyuk okumamis kadinlardan bazilari boyle.

  • Sadece Fatih dedi ki:

   Haklısınız Fatma Hanım.

   Benim de yakın çevremde benden bir önceki kuşakta gözlemlediğim bu. Hele ki kadın huysuzsa iki kat sorun. Maalesef erkekler sindirilmiş durumda. Zaten ellisini göremeden yolcu ediyorlar kocalarını…

  • sevgi dedi ki:

   Eşimin annesi bahsettiğiniz bu tarzda bir kadındır. Birazda yetiştiği bölge belki dahada dominant yapmış. Herşeye müdehale etmek ve herşeyin ona sorulmasını ister. Eşimde de bu bir alışkanlık olmuş ilk evlendiğimizde herşeyi bana sorardı, birazda yaşadığımız şehirde ben ondan eski olduğum içi belki nerede yemek yiyelim, şuraya nerden gidelim diye bile bana sorardı. Bir süre sonra insan ya bu role bürünüp herşeye karar vermek zorunda kalıyor yada isyan edip düzeni değiştirmeye çalışıyor 🙂 Şimdilerde normalleştik baya ama gerçekten yetiştirilme tarzı oldukça yer ediyor erkeklerde. kimisi annesi gibisini arıyor kimisi tam tersini isteyip, bazende bir şekilde eşini zor durumda bırakabiliyor.

  • Abdullah Bir dedi ki:

   Fatma Hanım

   “Yasi buyuk OKUMAMIŞ KADINLAR’dan bazilari boyle.” DEMİŞ

   Fatma hanım bu ifadesi ile (bilerek veya farkında olmadan) bir tür ALGI OPERASYONU yapıyor.

   Bu ifade de açık, görünen, ilk anda anlaşılan “ana mesaj”ın arkasına gizlenmiş, muhatabı “erkeklerin bilinçaltı” olan;

   “okumayan kadınlar dominant olur, sözünüzü dinlemez, karınızın dominant veya feminist olmasını istemiyorsanız okumuş kadınlarla evlenin”

   şeklinde gizli bir mesaj daha var. “Toplum mühendisliği” denilen sektörün asıl işi normalde direkt söylendiği zaman toplum üzerinde ters etki yapacak, şiddetli tepkiyle karşılaşacak, toplumun geneli tarafından reddedilecek olan dayatmaları bu tür bilinçaltı mesajlarla insanlara kabul ettirmektir.

   Toplum olarak bu tür “ters köşe” ENFORME edilme durumlarına, saldırılarına karşı uyanık olmak gerekir. Akis taktirde aslında şiddetle karşı çıktığımız bu tür dayatmaların farkında olmadan gönüllü savunucusu olursunuz.

   Diğer taraftan;
   Kelimeler/ifadeler üzerinden yapılan bilinçli “algı operasyonları” na karşı da uyanık olmak lazım.

   Müslüman Türk toplumunu dönüştürmek isteyen bazı mihraklar kelimeler üzerinde “anlam-kavram” karışıklığı yaparak kısa vadede toplumda ki nesiller arasında “sağlıklı sosyal iletişimi” kopartmak, akabinde de toplum hafızasını dumura uğratarak toplumu dönüştürmek istiyorlar.

   Mesela;

   Birçok insanın farkında olmadan aynı manada kullandığı “Eğitim ve okumak” kelimeleri bu tür bir operasyon sonucu gerçek manalarından uzaklaştırılarak “sanki aynı şey” miş, aynı manayı ifade ediyormuş gibi kullanılıyor. Bu da insanların kelimelere kafalarında yükledikleri manaların farklı olmasından kaynaklanan ÇATIŞMALARA ve ANLAŞMAZLIKLARA sebep oluyor.

   Gerçekte bu iki ifadenin anlamı birbirinden çok farklıdır.

   Bu tür konular sanıldığından daha önemlidir ve dikkat edilmezse farkında olmaksızın kişilerin ve toplumların birilerinin istediği şekilde düşünmesine, hatta dönüşmesine sebep olur.

   • Cihad dedi ki:

    Pir’ime,

    Abi siz bu tarz kişileri iyi çözmüşsünüz. En ufak ayrıntı kaçmıyor maaşallah. Tespitlerinize katılıyorum.

    Bir ilavede ben yapayım. Dominant olmak ile evi yönetmek ayrı şeylerdir. Sanki ikisi aynı şeymiş gibi ifade edilmiş. Halbuki İslamiyette kadın evde müdür-ü dahilidir. Evi zaten kadın yönetir. Bu vazife taksiminin gereğidir zaten.

    Dominant olmak ise had ve hududunu aşarak erkeği yönlendirmeye çalışmak veya yönlendirmektir. Yani erkeğin üzerine vazife olan kısımlara müdahale etmektir.

    Selam ve dua ile…

    • Sadece Fatih dedi ki:

     Ben de bir şey ekleyeyim 🙂

     Eskişehir’in Mihalgazi ilçesinin kadın belediye başkanı var, şalvar ve yazmayla dolaşır. Bir röportajda demiş ki.

     “Evde anneyim, eşime iyi bir hanım olmaya çalışıyorum. Evde otorite hala eşimdedir. Burada da adaletli bir şekilde başkanlık yapmaya çalışıyorum. Rolleri birbirine karıştırmadan, düzgün ve adaletli bir şekilde yönetim anlayışı benimsiyoruz…”

     Herkes yerini bilince demek ki sorun olmuyor…

     • Feyza dedi ki:

      Fatih bey bu gibi ornekler olabilir fakat yine de belediye baskanligi ya da muftuluk ve yardimciligi gibi onemli ve sorumlulugu yuksek mevkilere kadinlarin getirilmesini tasvip etmiyorum.
      Evde roller belli olmali diyoruz fakat bir yandan bu roller ister istemez karisadabilir diye dusunuyorum. Or. Belediye bskn.ligi. Mesuliyeti oyle buyuk bir isin ustesinden gelmeye calisan kadinin evinde cocuklarina ve esine tam anlamiyla odaklanabilmesi ne derece mumkun ki? Rolleri ve yerini biliyordur bunu kabul ediyorum fakat kadini bunca mesuliyet ve dis dunyanin mucadele tahakkumu muhakkak yipratir, enerjisini zayi eder.
      Ustelik bircok erkekle muhatap olma durumu var bu gibi islerin, surekli diyalog kurma, toplantilar vs vs.
      Bilemiyorum gerek var mi, memlekette erkek nesli mi tukendi ki kadinlari bunca mesuliyetinin icerisinde sosyal yasamda surekli bir ust seviyeye, bir ust konuma tasimaya cabaliyorlar? Bir donem ulkemin kadin basbakani da olmus, buyukler anlatir ben bilemiyorum o donemleri. Yani yapmislar olmus, ama “ben yaptim oldu” misali. Pek memnun kalanini duymadim.
      Kadinlarin bir toplum uzerine hakim olmasini tasvip etmiyorum. Bu konuyla ilgili hadis-i serif de var. Sihhatini arastirdigim zaman yazarim insaallah fakat yonetim kadrolarina, erkeklerle hasir nesir olunmayi gerektirecek ortamlara, mesuliyeti bir evinkinden fazla olan ortamlara kadinlarin atanmasini dogru bulmuyorum. Salvarli da olsa yazmali da olsa farketmez.. Sadece kadinlari kapsayan bir hizmette baskanlik edebilir bu ayri fakat topyekun bir belediyenin baskanligi icin eminim uygun bircok erkegimiz vardir. Keske degerlendirilebilselerdi.

     • Sadece Fatih dedi ki:

      Katılıyorum Feyza Hanım.
      Ancak verdiğim örnekteki güzellik bu hanımın hanımlığını kaybetmemiş olması. Madem bir işe girilmiş bari düzgün yapılsın deriz ya bunu başarmış. Halbuki askerdeyken bir kısım komutanlarım karılarından korkardı çok şahit oldum 🙂

    • Abdullah Bir dedi ki:

     CİHAD HOCAM’a…

     “Üzüm üzüme baka baka kararır” ,
     “Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim”
     “Hacı hacıyı Mekke de, derviş dervişi tekkede, deli deliyi de dakka da bulurmuş”

     şeklinde ki sözlerden de açıkca anlaşılacağı gibi bizlerin ( siz, Yahya, Fatih, Aadem, Feyza vb kardeşlerim) ve ÖTEKİLER’in söylem ve eylemleriyle imani-itikadi-ameli düşünce, dünyevi görüş ve yaşantı gibi insani özelliklerimiz nedeniyle toplum içerisinde veya bu tür platformlarda birbirimizi kolayca bulmamıza, tanımamıza ve birbirimizden negatif veya pozitif manada etkilenmemize, bilgi alışverişine, yeni şeyler öğrenmemize vede tecrübe sahibi olmamıza/ufkumuzun genişlemesine sebep olduğu inkar edilemez bir gerçektir.

     Ayrıca kişinin temel amacı

     “Allah Rızası”,
     “Hayır söylemek”
     “Hayırda yarışmak”
     “Bildiği ile amel etmek”

     olunca Rab’bim o kuluna bilmediğini de öğretiyor.

     Bu vesile ile sen ve yukarıda ismini zikrettiğim ( ismini yazamadığım, ancak zahire göre tahkiki iman sahibi olduğunu düşündüğüm, ilim ve imanlarına şahitlik edeceğim diğer kardeşlerim haklarını helal etsinler) ve zikredemediğim Kuran’i ilim sahibi Tahkiki İman ve samimi Müslüman olduğuna inandığım kardeşlerimin varlıkları ve bilgileri benim de ilmimi, basiretimi, tecrübelerimi, gönül gözümün nurunu ve geleceğe dair umutlarımı artırıyor.

     Bu konu (Müslüman Aileyi içimizde ki ve dışımızda ki Münafıkların, Kafirlerin, Aptalların, Hainlerin saldırılarından korumak, savunmak ve kurtarmak) Sema Hanım ve onun gibi bir kaç CESUR YÜREK’in tek başına altından kalkamayacağı kadar “ağır bir yük ve sorumluluktur”

     Bizlere ve “Saf ilim-Tahkiki İman” sahibi olanlara düşen sorumluluk ve görev ilmimiz ve gücümüz oranında Allah rızası için bu yükü sırtlanmak, paylaşmaktır.

     Bizim başarımızın ve gücümüzün kaynağı da, sırrı da “İmanımız ve niyetimiz” dedir.

     Ben inanıyorum ki Siz, Tahkiki iman ve saf ilim sahibi olan diğer kardeşlerim bu mevzide olduğu sürece, asıl amacı “bağcıyı dövmek” olan birileri burada “köpeksiz köy bulmuş, değneksiz dolaşan çakma kahraman” olmaya yeltenmez.

     İyi ki varsın, iyi ki varlar.

     Allah senden, sizden, onlardan ve bu işe para, zaman, emek harcayan ismini-cismini bilmediğimiz, tek veya temel amacı Alemlerin Rabbi’nin Rızası olan “İlim Cihadı” peşinde ki kullardan razı olsun inşaAllah.

     • Rabia dedi ki:

      ümmeti müsl-i alemiynden amin inşaAllah Rabbim razı olsun

     • Cihad dedi ki:

      Allah razı olsun abi. Siz de iyiki varsınız. Sizden ve burdaki diğer kardeşlerimizden güç alıyorum. Bize düşen tebliğ etmektir, neticeden sorumlu değiliz. Biz kendi vazifemizi yaparız, Allah’ın vazifesine karışmayız. İstikameti dilediğine verir, dilemediğine vermez. Biz ilmimiz muvacehesinde hakikatleri dile getirelim..

      Rabbim burdaki himmet ve gayretimizi hata,kusur ve günahlarimiza keffaret etsin inşaallah…AMİN

 2. Süleyman Can dedi ki:

  Güçlü kadın, kariyer yapmış, zengin olmuş olan değildir. Kocasına saygı gösteren ve saygı görendir. Anne ve baba kızlarını kendi ayaklarının üstünde dursun diye yetiştiriyor yâ işte bütün yanlış burda. Eşine, evine, topluma faydalı olmak amacıyla yetişen kız daha güçlü ve başarılı olacaktır.

 3. asude dedi ki:

  5 kız 1 erkek kardesiz hepimiz üniversite mezunu. Annemin okuma yazması yok. Annem babamdan 10 yaş küçük ve sarışın yeşil gözlü cok güzel bir kadın.Hayatı boyunca belki babamdan daha çok para kazandı. Tarlada çalıştı,hayvan besledi,yumurta süt peynir sattı.Babam esnaf ama kendi işinden çok insanların dertlerine koşturdu. Ev için odun kesilecekse hep annem keserdi. Kömür taşıma saman taşıma ev için inşaatta çalışma ne kadar bir kadının bedenine göre ağır iş varsa annem yaptı. Yapmak zorunda idi çünkü babamın umrunda değildi. Annem şimdi 55 yaşında dizlerinden hasta sadece lavaboya gidip gelebiliyor.Annem bana göre çocukları için çok güçlü bir kadın oldu. Babama karşı karakter olarak güçlü olamadı çünkü babam annem ne derse desin takmazdı başına buyruk bir hayat yaşadı. Babam annemin etkisinde kalsaydı şimdi maddi olarak çok zengindik. Manevi olarak kız ama askere gidecek gibi yetistirildim.kadin olmakla ilgili çoğu şeyi anneden yanlış kodladim. Okuldada aşırı feminist yetistim.Bu beni evliligimde mutsuz etti. Kadın ne kadar güzel ve Zengin karakter olarak baskın olursa olsun karşısında onu muhatap alacak erkek yoksa faydasız.

  • Beyaz Zenci dedi ki:

   Ben de anlattıklarınızın tam tersi oldu. Bir erkek olarak üzerime düşen her şeyi yaptım. Artı evde çocuklarla uğraşmak zor diye ev işlerinde de kendisine yardım
   ettim. Çoğu zaman ütümü kendim yaptım, söküğümü kendim diktim, evi silip süpürürken yardım ettim. Çocuklar büyüyene kadar her şey iyiydi, çocuklar büyüdü çocuklarla birlikte bana şiddet uygulamaya başladı. Hayatı çekilmez hale getirdi, sonunda boşandım. Lakin şuan yapa yalnız tek başıma hayat sürmeye çalışıyorum. Yaşım 53, ikinci bir kadın faciasını kaldıramayacak gibi hissediyor, yalnız yaşamayı tercih ediyorum. Üç tane erkek evladım var ve üçü de anneden yana. Bizleri tanıyan herkes şaşkınlık için, “senin gibi bir adama bu nasıl yapılır”diye şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Feminizmin kadınları getirdiği nokta bu maalesef. Yaramaz kocalara sabreden kadınlar, hayırlı kocalara şiddet uygulayan kadınlar. Ortası niye yok?

   • Fatma dedi ki:

    Imtihan dunyasi
    Bir iyiye bir kotu duser.
    Peygamberimizin hadisi varmis.Ahir zamanda bekarlik ve tek cocukluluk tavsiye edilmis.
    Sahih hadis mi bilmiyorum.Dogru olabilecegini dusunuyorum.Yasananlara bakinca.

    • Sadece Fatih dedi ki:

     Fatma Hanım.

     Flört ile tanışmanın önüne geçemezsek maalesef bilimsel olarak bir iyiye bir kötü düşer. Çünkü zıtlıklar çekici gelir ve efendi kız serseri erkeği çekici bulur, efendi erkek huysuz kadını çekici bulur.

     Söz konusu evlilik olunca zıtlık değil uyum gerekir. Eşlerden biri kalk gidelim derken diğeri otur oturduğun yerde derse o iş yürümez. Elbette burada bahsettiğim zıtlık kadın erkek arasında fıtrat gereği var olan ve korunması gereken zıtlık değil.

     İşte bu gibi sorunların önüne geçmek için akıllı görücü sistemi gereklidir. Ancak iki efendi insanı bir araya getirmek zordur. Çünkü ilk görüşte çekici gelmezler birbirlerine. Bu durumda ise günümüz gençleri popüler kültürün de etkisiyle genelde ilk görüşte aşk aradığından netice alınamaz olur. Birbirlerini tanımak için şans tanımazlar. Halbuki bir iki görüşseler zaten ısınacaklar. Eskiden böyleymiş. Şimdi ise ilk görüşte etkilenme yoksa insanlar vazgeçiyor o fırsatı kendilerine vermiyorlar ve nice güzel yuva kurma imkanları heba oluyor…

  • Rabia dedi ki:

   hepinize ayrı ayrı katılıp ayrı ayrı üzüldüm Rabbim inşaAllah dünya ahıret fereç mahreç kapılarını ümmeti müsli alemiyne açsın inşaAllah fıtratı üzerinde bir nesile bizlerü gark eylesin Allahumme salli ala seyyidina Muhammed ve ala ali seyyidina Muhammed sav hürmetine amin ya muin

   bu fakir asude bacının annesine daha çok üzüldü aslında aynı şeyleri anneanem ile annemler yaşamışlar ki hep bir dengesizlik söz konusu Rabbim bir an önce toprlayıp çözümletsin Rabbim bir fırka olan peygamber efendimiz sav.’in sünnetine kur’an-ı aziz müşanın ipine bizleride dahil eylesin kalbimizi dini üzerinde sabit kadem eylesin inşaAllah

   birde burda yorumlar açıkta özelden yazamadığım için özür dilerim asude bacım inşaAllah çözüm yol olur diye yazdırıyor fakir inşaAllah uygularsanız teyzenin dizlerindeki sorunları için kışın çınar yaprağı tedavisi bahara doğruda sülük teedavisi yaptırsanız inşaAllah Rabbim güç kuvvet feraset ihsan etsin

   ayrıca tüm hasta kardeşlerimiz evlerinde hazine değerinde olan şifa ayetlerinin ve esmaül hüsnaların bir araya toplandığı tahmidiye duası okusalar şifayı 7 yere saklayan Rabbim kolay bulduruyor inşaAllah Rabbim günahlarımızı afv etsin hastalarımıza şafi ismi ilen şifa ihsan etsin selamlar sevgiler

  • Asude dedi ki:

   asude hanım 🙂
   Daha önce burada yorumlarınıza rastlamadığım için ben de asude ismimle yorum yaptım ve çok benzer bir hayatımız varmış meğer. Burada sıklıkla yorum yapan ağabeyler ve kardeşlerimiz sizi ben zannedebilir düşüncesiyle dip not düşmek istedim benim rumuzumun baş harfi büyük, yani Asude.
   Ama aynı mail adresi ile farklı rumuz kullanılabiliyor mu bilmiyorum?
   Bilen arkadaşlar yardımcı olabilirse ona göre bir değişikliğe gidebilirim. Sevgiler 🙂

 4. Mustafa IŞIK dedi ki:

  Halkı müslüman olan toplumlardaki en büyük promlem şuan insanların hayat tarzlarını avrupa ve batı toplumlarına göre düzenlemeye çalışmaları. Önce bu kompleksimizi aşmamız lazım.

 5. Mustafa IŞIK dedi ki:

  Müslümanlar her meseleye İslam nazarı ile baksalar zaten sorun yok.

 6. gulpembe dedi ki:

  gucsuz kadin yoktur.guclu olmak icin birseye de ihtiyaclari yoktur. kadinalrin ruhsal anlamda agri esikleri(elbette kisiden kisiye degismek suretiyle ve genelleme yapilamasa da) erkeklerden yukaridadir.

  bunu dile getiren bir soz vardir”felaketler karsisinda kadinlar egilir, erkekler kırılir”

  guclu ifadesi dominantligi da simgeleyebilir. dominantlik herzaman kotu degildir. onu kotu kilan karsisindakine artik zulmetme safhasina gecmesidir. buna da tahsil, zenginlik guzellik degil karakter zaafi/ruhsal hastaliklar..vb. sebep verir.

  guclu kadin benim annemdir. babamdan daha zengin, cok guzel ve yasca buyuk bir kadindir. dominantligi hic yoktur. hatta pekcok erkegin aksine babam annemin fazla sessiz sakin olmasindan yakinir. ve yarim asiri askin mutlu bir evlilikleri var elhamdulillah.

 7. koray dedi ki:

  sev gi hanıma. özellikle burda iki satır yazı ile herkesin kişiliğinin tanınacağını zannetmiyorum. o yüzden peşin fikirli değilim. kimseninde olmasını istemem .amacım ne islam a nede müslümanlara saldırmak .toplumda kadınlar bozuldu desem kesin erkeklerde bozulmuştur. oyüzden cins ayrımı ypmıyorum. hatta dürüstçe samimice dindarım diyen bizlerin kendimizi eleştirmemizi amaçlıyorum.avrupa da rönesansan ve reform islam kültüründen etkilenmedimi. şimdi ülkemizde tvler yarışma programları devlet kanunları avrupa menşeli ve siz diyorsunuzki bizim dindar kesim hiç etkilenmedi. ben de diyorum ki hem erkek hemde kadın bal gibi etkilendik. çevremizde bir çok insanın daha çok etkilendiğini gördüğümüz halde . hemen savunmaya geçiyoruz. yok artık müslümanım dindarım diyen toplum böyle olmaz olamaz. demekki bizde bir samimiyetsizlik var. güçlü kadın güçlü erkek avrupa da daha fazla ve bir çok kanunuda ordan alıp kopyala yapıştır yapıyoruz .filimlerini seyrediyoruz. evin reisi erkek tir .kuran da yazar. anayasamızda da yazardı. kadınlar feministler avrupa birliği kanunları muhabetiyle anayasadan çıkartılar. dindarlar hiç etkilenmiyor. öyleki KADEM i kuran dindar bayanlar islam hukuku medeni kanunda uygulansın diye çırpınıyorlar öylemi sanıyorsunuz. erkeklerle eşit olalım kadını kollayım diyerek erkeği sömürmeyi süründürmeyi amaçlayan kanun çıkartma peşindeler mi. iki yüzlülüyüz bir çok dindar erkek yada kadın da dahil. söylermisiniz evliliklerin yüzde kaçında dindarlığa yada maddiyata bakılıyor. açıkca söylüyorum yine bazı dindar kadınlar çünkü kendilerini öyle tarif ediyorlar .eski kocasından gelen para nafaka kesilmesin deyip baka bir erkekle yaşamayı teklif ediyorlar. isim verirdim ancak olmaz. şahıs önemli değil bu zihniyet oluşmaya başladı. ister inanın istr inanmayın. niyetim islama saldırmak değil hoş saldırsamda islam değil ben kaybederim. amacım zaten dindarım diyen ancak islamı ister kadın ister erkek namaz kılmak örtünmek olarak algılayanlarla. faiz yiyen piyango alan kahvahende oyun oynayıp ezan vakti ni bekleyen insanlarımız yok mu. hiç mi haberiniz olmadı. avrupa kültürünü kanununlarını alacaz bizim toplumu etkilemeyecek hele dindarlarımıza hiç dokunmıyacak. boşanma fuhuş dokunmıyacak . bu kendikendimize yalan söylemektir. kocana bile gebe kalma diye kız çocukları okutulacak .ama absürt feminizm bizim dindarlar arasındayok diyeceğiz öylemi. işin kötü tarafı absürt feminist bile olduklarının farkında bile değiller. çünkü kur anı mealinden bile okuyup acaba yazılanlara uyuyormuyuz diye dşünseler. yada dydukalrı her hadisi uyup uymadıklarını düşünüp samimi cvp verseler her şey anlaşılır. ben de dahil hepimiz hepsine uymuyoruz. önemli olan dürüstçe ben bunları uygulamıyorum doğrusu böyle olmalıdır demek değil mi. amacım kimseyi kırmak değil kimsenin ruhunu kalbini kırmak değil. keşke herkes bir yurt dışı yaşasada ülkeye öyle gelse. bakalım bizim dediğimiz neler bizim değil. erkekler yabancı kadınlara düşkün müş sebep. araplarda vede rualarda kadın evliliğe nasıl hazırlanır. eğitim demiyorum. bir de bizim toplumda. uzun hikaye. ancak bizim evlatlara değer yagımız 1. dünya savaşında değişmeye başladı . 14 .15 yaşındaki gençler öldüler. bazı köylere 3 .4 tane bazılarına hiç erkek geri dönmedi. çok cılız araştırmalar var sosyolaglar tarihçiler tarafından. hiç düşündünüzmü o annelerin durumunu yada köydeki genç kızlar ne oldu . erkek kalmadı köyde kentte. bunun sonuçlarının günümüze yansıması. avrupa kültürünün etkileri sağlam bir araştırma yok. ancak 1 dünya savaşının sonunda genç erkeklerin ölmesi genç kızların evde köyde çoğunlukta olması içler acısı .kim okursa hakkını helal etsin. niyetim ne islamı nede müslümanları aşağılamak . tek derdim gerçek değerlerimize geri dönebilmek .bilgim yeterli mi değil. farkındayım. buraya da özellikle yazıyorum ki .bilenlere belki bir ilham kaynağı olur.

 8. koray dedi ki:

  güçlü kadın dan kast edilen nedir . tarlada çalışan evinin hzmetini yapan lider olarak kocsını seçmiş kadın güçsüzmüdür acaba. veye inşaatta fabrikada hastanede çalışan kadın kocasını lider olarak kabul etmesi .kadınlığını ona göre ayarlamasımı.

  yoksa bende insanım her şey eşit diyen kadın mı çok güçlü. yemek sırası bulaşık sırası sende bende diyen otorite evlilikte olmaz diyen kadın mı güçlü. sonuşda bireylerin tercihi. ancak kadın ve erkeğin fıtratındaki ayrılıkları kabul edersek şayet. ben kabul ediyorum. bir çok kadın güçlülükle erkekleşmeyi aynı kefeye koyuyor gibi geliyor.

  bir arkadaşımın eşi arkadaşımdan fazla maaş alıyor .arkadaşım bütün maaşını aybaşında getirip kadına veriyor. mutlu gibi gözüküyorlar bilemem. ancak trafik cezasını bile eşinden habersiz ödemeye çalışan bir insan oldu.arkadaşları ile görüşmek kimlerle arkadaşlık edeceğine karar vermek eşine bağlı.mutlu gibiler. bireylerin seçeneği.

  bence o evin reisi kadın olmuş kabul eden de mutlu ise sorun yok. hz. ali nin bir sözü var ya. kadın eşini kendine köle yapar hep bir kölenin hanımı olarak kalır. kadın var eşini kral yapar kraliçe olur. bu da sorun değil ancak evlendikten sonra hem erkek hemde kadın evin reisi benim der ise ne olur. bir tanesi geri adım atmaz ise . ben yaşadım iki taraf için de hayat zehir olur .sonuçda ayrılık.

  kadın helede kadınlık vasıflarını kaybetmişse.erkek de herşeye rağmen sahiplenme duygusu kollama gözetme bırakmama. v.s kadın çeker gider se. oysa güçlü idi erkekle aşık atardı. ne kadın olabildi nede erkek. aslında toplum femnizm idi yanlış algılıyor. bence bizim annelerimiz feminst güçlü kadınlar idi. tabi bazı kadınlarda devam ediyordur ancak.

  okuyayım da kocama bile gebe kalmayayım düşüncesi aileyi kadını bitiriyr. aslında bence güçlü değil güçsüzleşiyorlar.bir kadın yada bir ekek nasıl birbirine ihtiyaç ya da gebe kalmaz ki.güçlü kadın da erkek de . biri kadın biri de erkek kalabilmekle ilgili.sosyologların felsefecilerin işi.özellikle islami bilgisi olan bu branşlarla ilgilenen modern türk islam toplumundaki kadının ve erkeğin yeri nedir. nasıl olmalıdır. gerçekten kadın ve erkek değişiyor mu. değişiyor ise islamın hükmünde mi değilmi. bilmek lazım. sorunlar çareleri.

 9. Yasir dedi ki:

  Bu konu ile ilgili kendi ablamı örnek verebilirim. Ablam bir diploma sahibi değil, zenginliği yok ama baskın bir karaktere sahip. Yalnız şu bir gerçek ki çok güzel bir kadın. Eniştem yumuşak mizaçlı ve iyi niyetli bir insan. Evde ablamın sözü geçer. Eniştem kazandığı paranın tamamını ablama verir. İşe gidiş ve dönüş saatleri bellidir ve on dakika bile geç gelmeye hakkı yoktur. Eğer geç gelirse kıyamet kopar. Hatta hangi yolları kullanarak işe gideceğine ablam karar verir. Eniştemin bazı sokaklardan geçmesi dahi yasaktır. Ablam enişteme güzel yemekler yapmaz bazı akşamlar eniştem zeytin peynir yer. Eğer ben o an atlamada bulunursam ablam enişteme güç gösterisi yapar. Bazen onun hakkında senaryo üretir.

  Ben hiç bir zaman ablamın yanında olmadım. Kendisinden on yaş küçüğüm ama karşıma alıp öğütler veririm. Kaç kez yüzüne ‘senin gibi bir eşim olmasını istemem’ dedim. Güçlü kadın sanmayın ki sadece zenginlik ve diploma ile oluyor. Bazen kadının karakteri bazen güzelliği onu baskın yapıyor.

  Bunun sonucu olarak ikisi de mutlu değil sanırım. Eniştemin adına üzüldüğüm çokça zaman olmuştur. Eniştemin yıllardır ablamdan neden boşanmadı bilmiyorum.

  • Feyza dedi ki:

   Bu yorum da cok hosuma gitti. Dediginiz gibi : “Güçlü kadın sanmayın ki sadece zenginlik ve diploma ile oluyor. Bazen kadının karakteri bazen güzelliği onu baskın yapıyor.” Kesinlikle katiliyorum.

   • Zeynep dedi ki:

    Bence de karakter olarak baskın geliyor ablanız biraz da güzelliğine güveniyor olabilir benim kardeşim de ev hanımı ve cok güzeldir esine karşı baskın olmaya çalışır hep ama tabi eşi yumuşak mizacta değil çatışma çıkıyor ben de hep sen niye yönetmeye çalışıyorsun derim .Eşi de güzelliğine güvenme deyip boyun egmiyor mecburen bizimki egilmeye başladı .Erkeğin duruşu da önemli bence

 10. Nur dedi ki:

  Bir kadın kişiliği ahlakı güzel ise güçlü olsa bile kocasına karşı bunu kullanmaz zaten. Fakat kişiliği özgüveni oturmamış bir erkek karısı ASLA güçlü olsun istemez. Bunun kaç tane örneğini gördüğüm için söylüyorum. Karısını çalışmasını isteyip kadının Maaş kartını vermeyeni de gördü bu gözler. İşi bırakmak isteyen karısına işi bırakırsan harçlık bile vermem diyeni de gördü bu gözler.
  Kısacası özgüven ve ahlak sahibi bir insan eşinin güçlü olmasıyla gurur duymalı.

 11. Selim1453 dedi ki:

  Zamane kadınları ve kızları toplum için büyük bir sorun ve bela haline geldi.Bende bekarım ve 35 yaşıma geldim şuan büyük bir kin ve öfke var özellikle bu kendine islami camia diyen kesime.Çevremdede bu camiadan evlenip şikayet edenlerde çok.Sanki kadınlar Peygamber efendimizin miraçta gördüğü kadınların rolüne girmiş gibi.Öyle öfke doluyum ki atamıyorum içimden.

  Daha yeni bugün 1500 lira ceza yedim mahkemeden bir kız yüzünden.Namazında dedik,iyi dedik peşinde dolaştık başımıza bela açtı.Dahası bu müslüman kızlardan gelen hakaretler,kibir dolu yorumlar ve neler neler.Şimdi sende sorun vardır diyenler olacaktır ama sorun benim züğürtlüğümde ve müslümanlığı ağızla değilde gönlüyle yaşama hevesimde.Hele Allahın emri dendiğinde ben üniversite okuyacam diyip giden orada 4-5 sene gezmekten başka bir halt yapmayan.Eline diplomasını alıncada kendini bir şey zanneden kapalı kızlara kin doluyum.

  Devlet kesinlikle kızları ve kadınları memurluğa almamalı.Bunlar yüzünden hem erkekler işsiz kalıyor hemde boşanmalar bunların yüzünden oluyor.Hemde evlilikler bunların kibri yüzünden bitiyor.Eskilerin anaları biz çektik kızlarımız okusun çekmesin dediler azgın ve içlerinde zerre insan sevgisi,yuva sevgisi,evlenme sevgisi olmayan sadece paraya,memurluğa,üniversiteye tapan bir kız milleti yetiştirdiler.

  İçlerinde Allah sevgisi olsa zaten dışarıda para ve makam peşine düşmezler.O yüzden bu kapalılar ve müslümanım diyenlere acayip kin doluyum.Bunların müslümanlığı sadece dilde dertleri makam ve para.Allahın kadına verdiği görev belli iken sırf nefislerine hoş geliyor diye dışardalar.Bahaneleri hazır yav doktor olmıyahmı bla bla bla.En lüks elbiseleri giyerler hadi yallah erkeklerin içinde çalışmaya sorsan hepsi ham sofidir.

  Bu ülkenin başına ne geldiyse evlerinden azgınca çıkan ve yuvalarına sahip çıkmayan,nesil yetiştirmeyen kadınlar yüzünden geldi.Cennet anaların ayakları altındayken hep bunlar para peşindeler.Öyleki ömürlerini bir göz pansiyon odasında geçiriyorlar memur olmak aşkı ile.Allahın emri gel evlenelim diyorsun hiç umrunda değil bu sözde kapalıların.

  Ha feministler yazımı ya kadını eve hapsetmekmi istiyorsun gibi algılamasın.Derdimiz o değil müslüman kadınların şu dönemde nasıl azgınlaştığını ve toplumu mahvettiğini yazmak istedim.Diplomayı eline alan köyünü terkediyor sonradan görmeler bu tarlaları kim ekecek,kim üretecek sonrada ağlıyorlar her yerimiz ithal oldu,hormonlu oldu diye.

  Ahlaksızlar köylü gençlerle evlenmiyorlar memur olunca hemen evleniyorlar.Kaç tane köylü genç köy yünü terkediyor bu azgınlar yüzünden.Çok kızgınım gavur bile merhametlidir türk kızlarından.Elimde fırsatım olsa yabancı gelin alır müslüman olmasıni ister öyle evlenirim.Bizim türk kızlarına vallahi 10 basar erkeklere boşuna kızmayın.

  Çocuğun en iyi öğretmeni annedir para peşinde koşmak yerine adam gibi çocuk yetiştirselerdi kaba saba erkekler olmazdı.Bu ülkede kadınlar büyük sorun haline gelmeye başladı.Dikkat edin boşanmalar çok arttı çünkü doyumsuz ve şükürsüz bir kadın ve kız güruhu var.Kapalı olmalarına bakmayın bakın dinle alakaları yok salak salak selfi çekip gezmekle meşğul çoğu.Ellerinden hiç bir şey gelmiyor eskiler gibi üretmiyorlarda ve acıki bunları alan erkeklerde var.

  • Osman dedi ki:

   Katiliyorum

  • sevgi dedi ki:

   Yalnız bu anlattığınız kızları pek güçlülükle de bağdaştıramadım ben, şımartılmış, toplumun aktığı yöne gitmiş, düşünmemiş, düşünme kabiliyetini bile yitirmiş gençler. Evet çokça var bunlardan etrafta ama güzel örneklerde var, bu kadar karamsar olmayın. Belkide yanlış yerde aradınız bugüne kadar mutluluğu. Acaba sizinde okumuş kız olsun, çalışan kız olsun isteğiniz mi vardı? Malum günümüzde erkeklerinde çalışan kız (sizin deyiminizle) alma takıntısı olabiliyor. eve üç beş fazladan ne girse kardır düşüncesi olabiliyor. Bu durumda okumayan evinde zamanını geçiren kızlar hep gözardı ediliyor, kimsenin onlardan haberi bile olmuyor. Artık kafelerde salınmayan kızlara pek görücüde gitmemeye başladı. Hem erkekler hem kızlar klasik görücü usulun bile karşı çıkar oldu. Görmeleri tasvip edilmeyen çevrelerde yapmayı daha modern daha mantıklı bulur oldular.
   Bilemiyorum belkide gerçekten yanlış yerlerde aradınız evleneceğiniz kişiyi. Bunu bir düşünün bence.

   • Selim1453 dedi ki:

    Kesinlikle çalışan kadın istemiyorum ve dünya malına gözümde yoktur.Fakir olsun zengin olsun umursamam.Yeterki tek derdim bir kıza yakışacak olan zerafet,naziklik,incelik,hamaratlık ve hizmetkarlık olsun istiyorum.Erkekleşmiş ve erkeğe kafa tutan,erkek gibi olmaya çalışan dik dik konuşan kızlara acayip öfkeliyim.Hep kapalıların peşinde dolaştım en sonundada onlardan ve ailelerinden nefret ettim.Kendimde anlayışlı ve sessiz bir insanım çünkü terazi burcuyum.İsmim gibi aklı ve gönlü selim olmaya çalışan bir insanım.Ama yakışıklılık,edep,haya,namaz,iman kapalı kızları etkilemeye yetmedi.1500 lira ceza aldım diyordum o kararı yanlış vermişler şimdi 2 ay 15 gün hapis cezası aldım.Bir kıza ısrar ettim evlenmesi için sırf namuslu,namazında bir kız diye.O ısrarda facebookta ve bir kaç kere terbiyesizlik yapmadan arabayla yanından geçtim.Sırf bunlar yüzünden ceza aldım şimdi kurtulmaya çalışıyorum ama nafile yatarsın diyorlar.Acayip derecede öfkeliyim kadınlara bu ülke battıysa bunlar yüzünden battı.Tarım ve hayvancılık,köycülük bittiyse bu sonradan görmeler yüzünden bitti.15 senede bu ülke herşeyi kaybetti bu baştakiler yüzünden.Bütün değerlerimizi tarumar ettiler müslüman gibi gözüküp.Şimdi heryer buram buram fuhuşla dolu neler neler duyuyorum içinde sapkınlıklarda olan.Müslüman kızlar bunun vebalini ödeyemeyecekler benim gibi dürüst bir çok insan evlenemedi.Hep kapalı müslümandır dediklerimiz üniversiteye koştular ve kibir abidesine döndüler.Hepsi memurluk peşinde Allah bunlara rahmet etmesin ve o maaşların hayrını göstermesin diye hep dua ediyorum.Kendim ilçede yaşıyorum herkes üniversite okuyor.Bitirdikten sonra ilçeden kaçıyorlar çalışmaya.Kimiside okulda zengin kocayı bulup kaçıyor.Neyse yazdıkca sinirlerim bozuluyor.Çok kin doluyum

    • Sadece Fatih dedi ki:

     Selim Bey.

     “O ısrarda facebookta ve bir kaç kere terbiyesizlik yapmadan arabayla yanından geçtim.”

     Kız kardeşiniz var mı bilmiyorum ama varsa ve bu hareket ona yapılsa ne hissederdiniz? Sizce aklı selim bir davranış mı?

     Neden görücü yollama yolunu denemediniz? Buna engel olan şeyler nelerdir?

     En üzücüsü de şu. Siz bu cesareti nereden buldunuz? Ancak eğer hanım kız edepli davrandığı halde siz kendi kendinizi gaza getirdiyseniz aldığınız ceza az bile bulunabilir.

     Nâcizane önerim helallik isteyerek durumu çözmeye çalışın…

    • sevgı dedi ki:

     Lutfen kusura bakmayın sızı tanımam ve ıthamda bulunmak da ıstemem. ama bunca anlattıgınızdan cıkardıgım sonuc. neden bu kadar nefret ederken halen daha unıversıtelı kızların pesındesınız? neden gorucu usuluyle okumamıs, okumayı tercih etmemıs bır kızın kapısını calmadınız? Etrafta yok demeyın lutfen biz onlarcasını tanıyorsak sizin ilçenizdede vardır üçbeş tanesi.
     Arabayla yanından gecmeler mevzuuna hiç girmek istemem dogrusu, benm başıma hiç böyle birşsey gelmedi ama gelseydi günümüz koşulalrında bende polise başvurabilirdim. Ne yazıkk tanımadan kimseye gğvenemez hale geldik. Sİz çok Selim olabilirsiniz ama her arabayla afedersiniz taciz eden öyle değildir muhakkak. Ben trafikte taciz edenleri bile polisi arayıp şikayet ediyorum düşünün ne derece paranoyaklaştık.
     Hakkınızda hayırlısı.

    • Yasir dedi ki:

     Selim Bey
     Efendi adam olarak istediğinizi elde edemeyince biraz da serseri modunda girişimde bulunayım belki başarılı olurum diye düşündünüz belki. Ama serserilik ve efendilik bir bütündür ve biri diğeri üzerinde eğreti durur. Eğer serseri modunda takılacaksanız biraz tip biraz da para ve birde doğru mahallede olmanız lazım. Eğer bunlar yoksa otomatik olarak sapık olarak algılanırsınız. Araba ile yanından geçerken eğer sözlü olarak rahatsızlık verilmemişse, üzerine su sıçratma olmamışsa, korna veya fren yaparak korkutma olayı yoksa suçunuz da yoktur. Boş verin hakkınızı öte tarafta alırsınız. Eğer böyle bir durum varsa kendim ettim kendim buldum diye kendinizi suçlayın. Bu da size ders olsun. Herkesin tahammül sınırı farklıdır.

     Evlilik konusunda da böyle atraksiyonlara gerek yok. Herkesin kısmeti vardır. Siz efendi birine benziyorsunuz. Efendi efendi kısmetinizi arayın Allah’a tevekkül edin. Belki de Allah sizi, beni, daha bir çok kişiyi tek yaratmıştır veya henüz zamanı vardır.

    • Abdullah Bir dedi ki:

     SELİM 1453’e…

     Burada veya sonra ki zamanlarda başınızdan geçenleri, problemlerinizi ve istediklerinizi biraz daha sakin, genelleme yapmadan ve aklı başında İFADELER ile anlatır veya dile getirirseniz sizin için daha HAYIRLI olur.

     Çünkü;

     Haddinden fazla şiddet ve sinir haklıyı haksız yapacağı gibi amaçta ki hikmeti de yok eder.

     Keskin sirke ilk önce küpüne zarar verir unutma kardeşim.

     Ayrıca;

     Sana göre derdin ve kinin büyük olabilir. Ama unutma ki her derdin bir dermanı ve dertlerin hepsine derman veren çok büyük bir yaradan var.

     Hayırlı düşünce, eylem ve kararlarında Allah yar ve yardımcın olsun (Amin)

     • Gül Almanya dedi ki:

      Abdullah Pir Bey e

      Selamu Aleyküm ,Abdullah bey in yerinde ve samimi tespitlerine güvendiğim için yazıyorum. Bana bir kaç defa tavsiyelerde bulundunuz onları dikkate aldığımı bilmenizi isterim.

      Annem evlatlarını ve özellikle kızlarını hep okusun diye çabaladı ve nitekim meyvesini aldı. Mesleğimi aldıktan dam sonra Tesettüre girmek istesemde nefsime yenilip,giremedim bir turlu ve es adaylarımda aradığım ilk özellik beni dini bilgimle geliştirecek biri mi evleneceğim kişi. Evlendim mesleki yonden ailem kabul etmemesine rağmen ben dinini bildiği için ve bana da öğreteceğini düşündüğüm icin evlendim.

      Sorun evlendikten sonra başladı ,ailesi tarafından hep taktir edilen bir bayanım, ve evlendikten sonra eşim İslamiyeti öğretmeye çalıştığı zaman yada eksik bulduğu dini zayıflıklarımın üstüne gidince bende tepki oluştu ama sonra onun soyledigi eleştiriyi dikkate alıp düzeltmeye çalışıyorum.

      Eşim de Benim erkek gibi otoriter olduğumu söylüyor ,ve bi kaç yıl mesleğimi bıraktım yalnız şimdi geri döndüm.

      Eşim ile sorunlarımız oluyor.Aslinda asil sorun modern hayat ve İslamiyet . Ne kadar çırpınıyorum nefsime yenilmemek için ve İslamiyete uygun bir bayan olmak icin ama yıllarca okuduğum kitaplar ile catisiyorum suan.

      İdeal bir es ,İslamiyete göredir ama gel gör ki biz ahir zaman muslumanlari nasıl kabul edip yasayacağız .

      Eğitimli bir bayan olmak suç mu ? Musluman bir bayan okumamalı mi?

      Selametle

     • Abdullah Bir dedi ki:

      GÜL ALMANYA Hanım’a…

      Aleyküm Selam…

      “Eğitimli bir bayan olmak suç mu ? Musluman bir bayan okumamalı mi?” DEMİŞSİNİZ

      Bu konuda, bu zamanda ve bu sitede bu sorularınıza daha önce HAKKIYLA, DOĞRU ve OBJEKTİF cevap veren FEYZA isimli bir hanım kardeşimiz ve CİHAD isimli bir hocamız var.

      Lütfen onların yorumlarını bulun ve okuyun, Allah’ın izni ve sizin samimi dualarınız ile içinde bulunduğunuz bu sıkıntılı durumdan en kısa sürede ve en az zararla kurtulacaksınız inşaAllah…

      Dipnot:

      İsimlerini verdiğim veya benim her hangi bir yazıda ki yorumlarımın tamamına ulaşmak için klavyenizde ki “ctrl ve f” tuşlarına birlikte basın, size göre ekranın sağ üst köşesinde çıkan kutucuğa kimin yorumları bulmak istiyorsanız o kişinin adını yazın. O kişinin isminin olduğu her yorum renkli sekilde ön plana çıkacaktır. Bundan sonrası çocuk oyuncağı. “Enter” tuşuna basarak o kişiye at tüm yorumları görebilirsiniz.

      Selam ve dua ile

  • Feyza dedi ki:

   Kaleminize saglik. Tesetturun mahiyetinin yalnizca ortunmekten ibaret olmadigini elestirel bir dille ve cok net anlatmissiniz.
   Hayirli Cumalar.

  • emin dedi ki:

   bende bu kardeşime sonuna kadar katılıyrm
   tespitlerin çok doğru
   özellikle memurlukla ilgili yaptığın tespitler
   bende bir kaç kere aynı cevabı aldım memur olsun falan diye cevap verenler oldu
   gerçektente devlet çok zaruri olan yerlere kadın çalışan alcak geri kalan kısımlarda ise hep erkek
   bende devlet dairesine gidiyrm işim oldğnda kadınlar çalışma şeklinden değlm

   • Elif dedi ki:

    Selim beye katıldığım sadece 2 konu var .Onun dışında diğer konularda haksız ve tek taraflı buluyorum.
    Katıldığım konular su :çalışan kadınların varlığı ve meraklısı kariyer peşinde kadınlar. Ikincisi tesettürün bu kadar alaşağı edilmesi ve tesettürlü bir çok insanın içinin bos olmasi erkekleşmeleri,zarafetten uzak kadınların varlığı.
    Bunun dışında köyde tarım bitti suçlusu kadınlar kadar erkeklerde .Ayrıca tarla ağır iştir. Köyde büyüdüm biliyorum. Karadenizliyim ve tarlada genelde kadınlar çalışır erkekler kahvehanede. Bu durumda erkekleşen karadeniz kadını erkeğin suçudur. Ayrıca sizi tenzih ederim de bu zamane hemcinslerinizden hiç mi haberiniz yok ? Ben kendi hemcinslerim için söylüyorum. Çok maddiyatçı oldular beklentiler çok yüksek. Bozuldular zerafet ve hatunluk elden gitti.Agiz bozuk edep firar .Gelelim hemcinslerinize. Artık memur hatta 657 ye tabi istiyorlar. Hele öğretmenler coj revaçta. Edep,huy güzelliğine bakan kim kaldı? Bir çoğu “huy güzelliği “diyor ama resimde beğenmediği kizin huyunu tanima zahmetinde bulunmuyor. Makyajı olan , tarz giyinen tesettirluleri tercih ediyorlar. Daha yeni bir kızı birine tavsiye ettim .Siyah baş örtü takıyor diye istememiş. Yani artık modern kapalılara bakıyorlar. Baş örtüsü değil şal takanlar,makyaj yapanlar ve çalışan kadınlar moda. Yanı velhasil kelam birbirimizi suçlamak yerine kendimize gelmeliyiz .Bunun da ilk adımı tercihlerimizi bu doğrultuda yapmak ve çocuk yetiştirmektir. Haksiz miyim?

    • Sadece Fatih dedi ki:

     Elif Hanım.

     “Artık memur hatta 657 ye tabi istiyorlar. Hele öğretmenler coj revaçta. Edep,huy güzelliğine bakan kim kaldı? Bir çoğu “huy güzelliği “diyor ama resimde beğenmediği kizin huyunu tanima zahmetinde bulunmuyor.”

     Haklısınız ancak ümit var olun. Bunların tersini isteyen erkekler de var. Siz sabır ve dua ile bekleyin…

  • gul dedi ki:

   Şimdi siz yabancı kadın alın.müslüman olsun.o köye gider tarlayı ekip bicer Selim Bey.
   Tarlalar ekilip bicilmiyorsa bu kadının suçu mu?kadın mi ekip bitecek?siz koyunuzde kalin ekip-bicin.Kadindan gucunun uzerinde seyler istiyorsunuz ve bunu islamla esit tutuyorsunuz.keske herkes hududunu bilse.bizim de koyde tarlamiz vardi ve babam annemle birlikte calisirdi.babam erkek gucu isleri yaparmannem yemegini hazirlar suyunu getirirdi.demek ki benim ilkokul bile okumayan babacigim bugunku erkeklerden daha iyi bir adamdi.
   Hem bosanmalarda baktığımızda hep erkekler terk ediyor.
   tv.ler babasını arayan çocuklarla dolu.
   iyi mu’ min olmak istiyorsak suçu karşı tarafa atmak yerine kendimize bakmalıyız.Ben bu hatanın neresindeyim? Sonuçta herkes burada en güzel cümlelerle kendisini ifade edebilir.okuyanlari da ikna edebilir.ama ahirette geçer akçe olacak mi?
   Her iki cins de Allah ve Rasulune baksa aile danismanlarina gerek kalmaz.ama hem erkek hem kadın ikisinin de ortak paydası ISLAM olursa …
   -Ancak asalet ve şeref sahibi bir erkek hanımına değer verir.
   -Siz kadınları Allah emaneti olarak aldınız.
   Bunlar erkeğin ölçüsü olursa…
   -bir kadın namazını kılar, orucunu tutar, iffetini korur, kocasına itaat ederse kendisine cennet kapıları açılır.
   kadın da bunu ölçü alırsa haneler cennete döner.
   ama herkes karşı tarafı suclarsa ucu bucağı olmayan yazılar yazılır.

   • Feyza dedi ki:

    Selamlar Gul.hnm,
    Selim bey yorumunda Kadinlar tarlayi ekip bicsin demiyor fakat, tarla ekip.bicen tarimla hayvancilikla ugrasan koyluye ciftciye kimse bakmiyor, kizlar onlarla evlenmek istemiyor diye sitem ediyor.
    Yorumunuzun diger kisminda ise haklisiniz.

    • gul dedi ki:

     Merhaba…ifade aynen soyle:diplomasını alan koyunu terk ediyor sonradan gormeler tarlaları kim ekip bicecek. Sonra da her taraf ithal doldu diyorlar.

     • Fatma dedi ki:

      Dikkat cekmek istedigim birsey var. Erkekler kadinlarin calismasindan rahatsiz degil.Ekonomik ozgurlugu olmasindan rahatsiz.Burayi okuyunca bunu fark ettim.

     • Sadece Fatih dedi ki:

      Yanılıyorsunuz Fatma Hanım. Yorumlara tekrar bakarsanız rahatsız olduğumuz durumun evin hanımlarının evden koparılmaya çalışılması olduğunu göreceksiniz.

  • Feyza dedi ki:

   Selim bey, keske araci gondererek talebinizi iletseydiniz belki daha makul bir cevap alirdiniz kizdan. Belki o da yanlis anlamistir mutaassib bir kiz ise rahatsiz edeceginizi zannetmistir.
   Gecmis olsun, insaallah atlatirsiniz. Isin icine facebook girince belki ciddi gormemistir kiz diye aklima geldi. Bilmiyorum olabilir mi?
   Kapali kizlardan iyileri de vardir siz niyetinizi halis tutun. Allah yardimciniz olsun. Uni okuyan istemiyorsaniz okumayan kesimden arayisa girin illaki bulunur.
   Umudunuzu yitirmeyin.
   Selamlar..

  • Nisa dedi ki:

   Kızcağızı face de taciz et, arabayla yanından geçip korkut sonra ceza aldım diye burda tüm müslüman hanımlara saydır.
   Bu nasıl gayri ahlaki bir bakış. Namuslu insan tıpkı o kızın yaptığını yapar zaten. Ve namuslu müslüman, hayır cevabını aldığında sağdan soldan karşısına çıkıp rahatsız etmez.

  • HANNE dedi ki:

   Selim kardes aylardir yorum yapmiyordum. Sayende yapiyim. Cok takdir ettim seni ne guzel islami yasantisi olduguna inandigin bir genç kizi islamin emrine göre talip olarak istemissin. Islamin emrine göre yol alıp yuva kurma niyetini belli etmissin…:) 1995 lerin başörtüsü mağdurları genc kizlarinin yarisi kadar bilincli olmasada bilincli kizlarimiz var lutfen kantarin topuzunu kacirma.

  • koray dedi ki:

   yok dayı hristiyan bile olsa dürüstse evlen boşandık kapalı diye kadına evlenme teklif ediyoruz dost hayatı yaşayalım. diyor .bir başkasına teklif ettim o da aynısı. böyle şans mı olur. kader demiyorum. birde namaz kılıyor muşlar. boşandıkları kocaların parasınıda bırakamıyorlar. ney mişiyimişim dürüst müşüm .ancak kapital meselesi imiş .zorhelalinden evlenmek. gitcen yol kenarından kadın alacan sadık dürüst ol diycen başka bir şey istemiycen. azla yetinirim .helal olsun bizim olsun birde borca sokar sonra erke değilmisin bakacaksın der. ölürmüsün öldürür müsün. kapalımı .namazımdayım ama ALLAH diyorum. pavyondaki kadınlar heralde daha dürüstdür

   • sevgi dedi ki:

    SAYIN YETKİLİLER!,
    Rica ediyorum yorumları önce okuyup sonra yayınlayın. Bir değil iki örnekle kapalı namaz kıldığını iddia ettiği hanımların dost hayatı yaşamayı teklif ettiklerini belirten, yol kenarından hanım almayı akıl veren kişinin yorumunun ne manaya geldiğini neyi amaçladığını önce bir düşünmeniz gerekmez mi?
    Anlıyoruz herkes birşeylerden dertli ve bir şekilde paylaşmak fikir edinmek için yazıyor ama bu kadar da denetimsiz yorumlar yayınlamak doğru mu? Bu herşeyden önce siteye zarar vermez mi sizce de?

    • Sadece Fatih dedi ki:

     Sevgi Hanım.

     Ne amaçlanmış olabilir?

     • sevgi dedi ki:

      Size normal göründüyse yorum ne diyebilirim ki? iknami edeyim sizi yanlış olduğuna?

    • koray dedi ki:

     üzgünüm kızgındım moralim acayip bozuktu .ağır oldu ancak. bir tavsiyem var en islami bulduğunuz evlilik sitesine girin. hem cinslerinize evlilik teklif edin. durumun ne olduğunu anlarsınız. yol kenarı derken kelimeler belki yanlış aslında artık toplumun belki de sizinde bazen dert yandığınız gbi insanların dürüst açık olmamayışları. yoksa yol kenarlarını da bilmem. o insanları küçük de görmem. kimbilir ne dertleri vardır. aslında bunu yazar iken mevlana filminde izlediğim bir sahne idi. mevlana oğlunu kötü diye tabir edilen bir kadın ile evlendiriyor. kadına okadar hakaretler ediliyor ki .[sonradan imanını tazelediği halde]dayanamıyor.mevlana diyor ki .eski halin deki kadınlar olmasay dı kim anlardı namusdan dedi… aslında bu vardı aklımda. söz söyleme yazma her babayiğidin harcı değilmiş. onu anladım. kalbinize ruhunuza ve diğer okuyuculara ağırlık verdim ise özür dilerim. ALLAH HEPİMİZİ AF ETSİN. kapalı derken tüm kapalılar tüm açıklar veyatüm kadınlar diye kimsenin algılamasını istemem. şüphesiz insanlar içinde iyilerde kötülerde vardır.ve kyazdıklarımdan kötü anlam çıkıyor ise kimse yi teşvik etmek istemem. kötü söz sahibini bağlar ise beni bağlar .belkide ben kötüyüm..benim yzımdan kimsenin kalbinin kırılmasını ruhunun incimesini istemem.

     • sevgi dedi ki:

      Burada verdiğiniz örnek bile islami (!) evlilik siteleri, daha ne diyebilirimki? Zaten ben sadece yorumların önce okunup incelenip sonra yayınlanması isteğimi dile getirmiştim. Şahsen kimsenin kırıldığını da zannetmiyorum. Herkesin kötü bir anında burada yazdıkları ulu orta yayınlanmamlı belkide değil mi?

     • Feyza dedi ki:

      Koray bey, Islami evlilik sitelerinin ismine aldanmayin. Ismi Islami olsa da uygulamasi hic Islami degildir diye tahmin ediyorum cunku gercek hayatta basbasa olunmasa da ses, kamera, goruntu vaaitasiyla yine basbasa kalinip kontrolden cikma ihtimaline karsi sanmiyorum bir tedbir almis olsunlar site yoneticileri. Bu hassasiyete sahip olmadiktan sonra etiketinin Islami olmasi icerigindeki gayriIslami uygulamalari degistirmez. Mudavimleri de haliyle bu hassasiyete sahip olmayan cogunluktan olusacaktir. Iclerinde azinlik mahiyetinde iyi niyetli bir kesim varsa da onlari da nasil ayirdedeceksiniz? Sanal bir ortam ve tesetturluyum ya da namaz kiliyorum ya da flort dusunmuyorum diyen bir kisinin sozlerinin dogru oldugunu teyid edecek ne ortak bir tanidiginiz var bu ortamda, ne gecmisini ve bugununu, gorustugu kisileri, aile ortamini gozlemleyecek bir imkaniniz var. Sadece karsidaki kisinin parmaklarindan ne dokuluyorsa o referansiniz. Yalanin olma ihtimali cok yuksek.
      Kapaliyiz diyor bu kizlar, bakalim gercekten kapalilar mi, esarp takip kameranin karsisina da gecebilirler hatta carsaf da giyip poz verebilirler. Bu islere guvenmeyin uzak durun siz kendi emniyetiniz acisindan da. Ustelik sozler cok cazibelidir. Yaziyla bazi seyleri soylemeleri daha kolay olur insanin gozunun icine bakarak yalan soylemektense ve iltifatlar, hos sozler, kusurlari ortucu hani simdi meshur photoshoplu resimler.. bir anda asik bile edebilirler insani.
      Ya da evli bir erkek internette macera arayisinda ise bu gibi bir ortamda agdali bir dil kullanarak istedigi kizi takva susu vererek tavlayabilir.
      Tavsiyem, bu gibi sitelere pek girmeyin. Araci vasitasi olmadikca ve kizi/erkegi araci ve siz dunya gozuyle gorup konusmadikca ozelde yazisma ve halvet halini hic dogru bulmuyorum. Nerelere varabilecegi Allahu a’lem. Hatta yuzyuze yapilan normal bir evlilik gorusmesinde dahi kararlar kesinlesene dek telefon numarasi alinip verilmesini dogru bulmuyorum. Kesin olarak yola devam edilecekse de dini nikahli esi olana kadar fazla resim, sahsi sohbet edilmesini birebir ve “yalniz” telefon ortaminda tasvip etmiyorum. Ne konusulacaksa nisanlilar dahi ucuncu kisilerin bulundugu kalabalik ortamlari tercih etmeliler sohbet icin.
      Telefon, internet deyip gecmeyin. Hasari agir olabilecegi gibi etkileyiciligi de cok fazladir. Insanlarin tepkilerini de internette cok rahat anlayamazsiniz. Yuzyuze konusmak gibi olmaz. Ornek veriyorum, birseye kizdigi zaman karsinizda gordugunuz kisi bunu kolay gizleyemez ama internet ortaminda sakinlesince cevap yazar ve siz ofkesini goremez, yumusak huyuna aldanir, evlenince de sukut u hayale ugrar ve “yahu bu adamin/kizin ofke kontrolu yok, cok degisti evlenince” dersiniz. Halbuki degismedi, o hep oyleydi yalnizca maskesini cikarmak zorunda kaldi. Cunku gercek hayat ve anlik tepkiler sanal dunyaninkine benzemeyebilir.
      Buradan herkes rol yapar anlami cikmasin, dedigim cok samimi insanlar da vardir ama bir gram seker icin elli kilo kalas cignemeye deger mi?
      Bir de nu gibi sitelere insanlar begenilme, tercih edilme amaci ile hazirlikli olarak basvurduklari icin kusurlarini diger sanal ortamlardakinden daha fazla gizlemeye calisabilirler. Anlik bir tevafuk degildir iki cinsin karsilasmasi. Haliyle kimse yogurduna eksi demez, aksine zehiri serbet gibi sunabilirler begenilmek ugruna. Bunu yapmayan, yapamayan durust ve azinlik ama caresizlikten bu sitelere girmis kardeslerimizin de zarar gormeleri olagandir. Cunku duygularini suistimal edecek bircok insanla karsilasabilirler.
      Siz bunlara aldirmayin. Kapalilarin icinde de cok temiz, halis muhlis, helal sut emmis insanlarin var olduguna dair inancinizi yitirmeyin. Yoldan bulma tabiri biraz agir olmus ancak su da var ki o batakliga dusmus insanlarin da ne tuzaklarda cirpindiginu ve bu asamaya nasil dusurulduklerini bilmiyoruz. Allah kurtulmak isteyenlere acil cikis kalisi gostersin ve hepimizi muhafaza buyursun.

    • koray dedi ki:

     ve her şeye rağmen insanım günahlarımda sevaplarım da var. niyetim de insanları dinden soğutka gibi bir gayem yok. bilakis daha çok islama sarılsınlar. daha çok düşünsünler .seviyorum deme delili isterler .diye yazmışlar dergahın bir tanesine. hepimiz müslümanız. elhamdülillah .hepimiz peyygamber efendimizi seviyoruz s.a.v. ancak 40 kişiyyle dünya ya meydan okuyan insanların nefsi. 7o milyon müslümanın nefsi. toplumda kendimi ayırt etmeden bir anormallik yok mu. niyetim beyinleri sarsmak tı .ancak sizin düşünceniz böyle olmuşsa. demekki ben kelimeleri düzgün seçememişim. hakkınızı helal edin hata benimdir. islam a göre kadınlar da erkeklerde kapansınlar. islama göre yaşamayaa çalışalım. ancak bunu herkes söylüyor. ben başka türlü yazmaya çalışmıştım. niyetim de islam soğutmak değil bilakis daha çok islama sarılmak.

    • koray dedi ki:

     okul hayatım boyunca hep türkçe den kaldım .türkçe öğretmenlerimin bir çoğunuda sevmedim. uzun hikye. farkettim ki tipik müslüman erkeği hemen geri adım attım. vaz geçtim .zaten burda yazma amcım birilerine belki ilham olur diye. bilgim hayat tecrübem ne ise onu yazmaya çalışıyorum. ancak burda yazan her kes gibi iki satırla insanların komple anlaşıldığını sanmıyorum siz de dahil hanım efendi. şimdi tarih de islam kültürünün avrupayı etkileyip rönesans reform yatıklarını kabul ediyoruz. hatta bir çok şeyi aslında biz bulduk yani dedelerimiz diye hayıflanıyoruz. şimdi batnın avrupa nın bizden daha medeni ama öyle ama böyle kabul ediyoruz. hatta devletimiz bir çok kanun ordan alıp tüm hükümetlerin avrupa birliği kanunları diye kopyala yapıştır yaptığınıda biliyoruz. mesela mecellede yada kur an da evin reisi erkek. mualefetin ve bazı kadın derneklerinin anayasada yazılı olan bu tabirin avrupa normları çerçevesinde kaldırıldığından haberniz vardır. yani kanunen evin reisi belli değildir. filimler dzi filimler kanunlar yarışma formatlarını .v.s yurt dışın dan alıyoruz. kadın yada erkek bu avrupanın kültürün den hiç etkilenmiyoruz. hele hele biz müslüman dindar olduğumuzu iddia ettiğimiz kesim hiç etkilenmiyor .buna gerçekten inanıyormusunuz. mesela bizim dindar diye oy verip iktidar partisi etkilenmez ona bağlı gönül veren kadınlar da .hatta dernekleri var KADEM hiç etkilenmez. genelde dindar mufazakar kesimli bayanlar. hiç erkekleri aşağılamaz. hatta boşanma davalarında çocuk babanın dır . kadına ömür boyu nafaka haramdır. diye çırpınıyorlar. öyle mi sanıyorsunuz. islam kanunlarına göre öyle. ancak kazanılmış hakkımız diye vaz geçmeyip daha çok erkeği ezecek hak istiyorlar araştırın. yine diyorum bazı kapalı bazı dindar kadınlar evlilik yapmadan eski eşin nafakasını alıyım. sizinle dost hayatı yaşayalım diyorlar. kelime olarak imam nikahı deselerde eski eşin nafakasında yani parasından vaz geçmiyorsa bal gibi dost hayatı . buda islam a saldırı değil. bizzat onların islam ı yanlış anlaması .yada nefsen islam a saldırmsı yda dejenere etmesi dir. malesef bizim dindar kesim dede vardır. ister kabul edin ister etmeyin. güçlü kadın feminizm avrupada daha güçlü. ülkemizde yanlış anlaşılan tabiriyle söylüyorum avrupaya ne kazandırdı .aile bitti .evlilik yok . bazı ülkelerde ölüm oranları doğum oranlarını geçti. sanmayın ki göçmenlere karşılar. kesinlikle değiller. ancak müslümanlara krşılar latin amerikalı milyonlarca afrikalı hristitiyan milyonlarca var hiç karşılar mı .hayır. bizim ülke ile alakası .oranın kanunu alıp buraya yapıştırırsan. kültürünü tv bilgisayar yarışma buraya taşırsan onlar gibi olursun. ve o kültür dindar dinsiz ayrımı yapmaz herkesi etkiler. korkunç olan şu ki feminiz mi güçlülüğü dindar bayanlarımızın bile yanlış anlaması ve farkında dahi olmammaları. yol kenarın daki kadınlar derken yol kenarlarına gittiğimi kimse söyleyemez. hepimizin arkadaşları var. hepside dindar değil . konuşulanlar anladığım kaybedecek şeylerin olmadığı ancak kadınca sadece sıcak bir yuva kendilerini kollıyacak bir eş aradıkları. arkadaşlarla konuşma eleştirme kızmaöğütme verme. onlarda başaka bir dert hemen bırak bu hacı hoca işlerini .bekarsın bize katıl muhabetleri. kimse kimseyi kandırmasın. bu toplumda yaşıyor isek . muhakka çevremizde bu tür insanlar var. malesef sözde müslüman toplumuz ya .biz çoğunluk tayız ya .asıl dalga geçilen biz oluyoruz. yda iki yüzlülük yapalım. böyle şeyler denetim den geçsin yayınlamalıyım.topulm düzeldi öylemi oluyor gerçekten. kenkendi mizi mi kandırıyoruz. kendimiz bile inanmadığımız yalana. güçlü kadın güçlü erkek avrupada oran ülkemize göre maadi açıdan bakar isek ülkemizden fazla. bizde modernleşir iken onlarda olduğu gibi .evlilik azalıyor ise yada evlenme yaşı artıyor ise. çocukoranı düşüyor ise .boşanmalr artıyor ise. onlardan farklı olarak bir de cinayetler var ise. bu feminizm min ve avrupanın kültürünün bizim müslümanları etkilemiyor demek iki yüzlülüktür. samimi olalım. üniversite okumuş normal bir dindar kıza çöpçü dindar olduğu bilinen bir erkek talip olsa yada zengin ancak namaz kılmıyn bir erkek talip olsa. yüzde kaçı dindar olan kız yada ailesi çöpçü ama dindarı tercih eder. grçekçi olalım. byük kesim zengini tercih eder. bir çok örnek veririm isim de veririm ancak olmaz .ben dahil bu toplumda önce dindarlığımızın ve samimiyetimizin sorgulanması geldi de geçiyor. yoksa güçlü kadın güçlü erkek deyimi sadece ayrılık fitne bence. ast olan kadın yada erkek olabilmekte. hiç merak ettiniz mi arap kültüründe rus kültüründe kadın evlilik dönemine nasıl yetiştirilir. ortak yönlerine öğrenince şaşırırsınız. ya biz erkek yada kız çocuk yetiştirmeyi ne zaman yanlış yapmaya başladık biliyor musunuz. her ikisde uzun bir yazı olr. sadece biz 1. dünya savaşında 15 . 16 yaşında erkek çocuklarını kaybeden annelerden başlıyalım. savaş sonrasınsa bazı köylerde erkek kalmadığından. düşünsenize tüm genç erkeler ölmüş .ya genç kızlar ne yaptı savaşmadılar ölmediler.çok cılız bır kaaç araştırma var. oinsanların acıları ve evlatlara bakış açıları ve günümüz topulumunu etkileyiş biçimi. çok uzun oldu. kimsenin kalbinin ruhununun kırılmasının istemem. hakkınızı helal edin. ancak artık müslüman dindarım diyen bizim kesimin kendini eleştirme zamanı geldi de geçiyor. gerçekten samimi olsaydık toplumda devlet de böyle olmazdı. selam ve dua ile

    • Aadem dedi ki:

     Sevgi hanım arkadaşın neyi amaçladığını söyleyinde bizde bilelim.ve size tersten bir soru sokakda arzı endam eden başı örtülü daracık pantolonunlu, rujlu,rimelli,ojeli ful makyajlı bayanların neyi amaçladığını sizinde bir düşünmeniz gerekmez mi.Sizde onlara sansür getirmeyi düşünüyormusunuz arkadaşın yazısına sansür getirmek gibi.yoksa başka bir amacmi var arkadaşın fikrini dile getirmesini engellemek istiyorsunuz.Madem herkes ozgurse neden böyle bir engelleme çabasına giriyorsunuz.

     • Sevgi dedi ki:

      Ben sahsi hayatimda arkadas cevremde, cocugumun cevresinde esimin dostumun cevresinde tasvip etmedigim insanlara sansur getiriyorum siz dert edinmeyiniz lutfen. Ustteki kisinin artik hangi neidugu belirsiz cevrelerde edindigi tecrubelerle yol kenarindan kadin almaya pavyonlara inen yorumuyla basortusunu, NAMAZ kilmayi, musluman olmayi one alarak kim oldugunu bilemeyecigimiz tecrubelerine nefrer kusmasini tabiki de ayipladim, tepki gosterdim. sizce kisinin deyimiyle metres olmayi kabul eden kadinlar namazmi kiliyordu? Bu ayrinti cokmu gerekliydi?

  • Ebrar dedi ki:

   Peygamber Efendimiz evlenirken kızına “Ali’ye cariye ol ki o sana köle olsun”diyor.. Ama Efendimizin kasteddigi asla sizin gibi bir Hz Ali değildi kanımca..
   Ne demek bir kadını rahatsız etmek..(Bu bir kadının namusuna hakaret etmektir)Hangi amaçla olursa olsun..Siz sağlıklı ,dediğiniz gibi ahlaklı,iman dolu bir genç olsaydınız böyle bir hareketi yapmaya imanınız mâni olurdu.. bugünün muhafazakar erkeklerinin hastalığı bu.. Kendilerini böyle şeyler yaparak(ki bunun adı şiddettir)iyi dindar addediyorlar.. İslam’da kadının bir şerefi duruşu vardır.Efendimizin evlilik sebeplerine bir bakın bakalım..Ordan ezik,hiç duruşu, söz sahibi olmayan kadınla mı evlenin mesajı çıkıyor.. Bilâkis en çok sevdiği hanımlarına bakarsanız onlar zengin ve de iyi aile kizlariydi.(bilerek secmedi Efendimiz elbette).Ama İslam ahlakına sahiptiler..Buna rağmen etkilerinde sorun yasamadi mı tabiki yaşadı.. Evlilik en büyük imtihanımiz çünkü
   Ayrıca bugünün muhafazakar erkekleri dedelerimizin evliliklerine bakıp nerde öyle kadınlar dedikleri Beyler..Hanginizin dedesi bilgisayar yada telefonun başında saatlerini geçiriyordu.. Dışarda rızkını kazanıp, camisine gider,koydeyse köyde sehirdeyse varsa bir amme hizmeti (toplum hizmeti) yapar evine dönerdi.. Kadında evindeydi..Bozulan sadece kadınlar değilken neden bu mahafazakar Erkekler kendilerine hiç bakmıyor..Bunu feminizm olarak algiyanlar olacaktır,Nureddin Yıldızın Erkeklerle ilgili videolarını dinlemesini öneririm onlara…

 12. Nur dedi ki:

  Kendimi güçlü görürüm evet çünkü her gün bunun için dua ederim Allah ım bana güç ver gücümü artır, bereketlendir derim.. Ama eşimin karşısında güç iddiası yapmam yapamam korkarım.. Bu en çok kendi ailemden ileri gelir. İkisi de calışan mevki sahibi anne babanın çocuğuyum. Annemle babam elbet kavga ederlerdi ama babam reisti biz onun sözünün dışına hiç çıkmadık..eşimin ailesi de aynı bizimki gibi kayınvalidem hiçbir sekilde hizmette kusur etmez işte bizim en büyük catısma sebebimiz de bu.. Eşim öyle gördüğünden aynısını da benden müthiş güleryüzle bekler ben de bu konuda haksızlık ettiğini söylerim ben de calışıyorum derim kavga ederiz.. Ama içimde hep şu duygu baskındır kocamdır o gönlünü alayım.. Ben de eşim de calışıyoruz hatta eşimden maddi olarak daha cok kazanıyorum ancak bereketin onun calışmasında olduguna yıllar içinde inandım.. Ve şunu öğrendim ki ne kadar güç iddiasında bulunursam o kadar mutsuz oluyorum.. Onun yerine kendimi geliştireyim, cocuklara bir kitap fazla okuyayım, bir kek çırpayım içimdeki şeytanı susturayım diyorum.. Burada okuduğum boşanmış kadın ve erkek hikayelerine çok üzülüyorum ve ibretlik gözüyle bakıyorum Allah hepsinin yardımcısı olsun.. Bu arada evin her türlü işini de yaparım arabayı muayeneye de götürürüm, benzin de alırım gücümü eşime yardım için kullanırım Allah razı olsun o da aynısıyla karşılık verir.

  • koray dedi ki:

   hanım ablam eşinize kadın olun ister güçlü ister güçsüz. yoksa erkek bir gülüşe bir bakışa ölür

 13. Zeynep dedi ki:

  Bence güçlü kadın kocası bir adım geride durduğu için güçlü olmak zorunda kalıyor .Kadınlar güçlü olmaya meraklıdır bu yüzden gucluymus gibi davranır kendi istedikleri olsun ister fakat olunca da mutlu olmaz o yüzden kadın ne kadar uğraşırsa ugrassin erkekler
  evdeki iktidarı kadına vermemeli sonunda boşanma olsa bile erkek boyun egmemeli .Benim kaimvalidem baskın bir kadın eşini de yönetir oğlunu da eşim gittiğimizde mesela banyo yapsın niye banyo yaptın diye sorar mutlaka kendisi oğlum banyo yap hadi demeden eşim banyo bile yapmaz o kadar çekinir annesinden tabi ben de çekiniyorum .Bana göre kaimvalidem mutlu değil evlliginde kaimpederim de mutlu değil olse de yeni hanim alsam diye bekliyor arada bir de söylüyor hatta .Ben evligimizin onlar gibi olmasından çok korkuyorum o yüzden basit şeyleri de takabiliyorum kendim kaimvalideme benzediğim zamanlar nefret ederim kendimden eşim de kaimpederim gibi davrandığında soguyorum bi anda .Eşim de öyle bir ailede büyüdüğü için devam ettirmek gibi bi isteği var herseyi bana soruyor ben çok rahatsız oluyorum bu durumdan belki de ben baskınim fakat farkında değilim .

 14. Aadem dedi ki:

  Şimdi aşamaları yazalım.
  1-Gúçlü hale getirildiğini sanan kadınlar.
  2-Güclü hale getirdiklerini sanan kurumlar.
  3-Namus şeref duygusu kaybettirilen erkekler.
  4-Namus ve şeref duygusunu kaybeden erkeğin ezik hale gelmesi.
  5-Ezik hale gelen erkeğin aile mevfumunun bitmesi ve ailesine saldırı olduğunda ezik olduğundan ailesini savunamamasi.sadece kendi canını düşünmesi ve ailesini saldırı karşısında savunamayarak kaçması.
  6-Erkegi mahveden güçlü kadının düşman erkeği karşısında kendini savunamaması, aciz kalması.
  7-Yinede elbirliğiyle ezdikleri, namus ve şeref duygusunu bitirdikleri erkeğe son haykırışları.Ey erkekler sizde hiç şeref yokmu.Bizim namusumuz düşman erkeğinin çizmeleri altında eziliyor.Bizi niye kurtarmiyorsunuz, ailemizi niye kurtarmiyorsunuz.Kurtulus savasinda,kibrista ve her yerde bizi vatanimizi,ailemizi ve namusunuzuz canınız pahasına kurtardiniz.Simdi yine kurtarın çünkü biz güçlü olduğumuzu saniyorduk kendimizi.Çünkü sizi bitirmistik.Namus ve şeref duygunuzu ezmistik.
  8-Bu aşamadan sonraki durum ne olur sizce???

 15. koray dedi ki:

  ömrümün hatası ömrümün sonu.erkek olmama rağmen evdekiler evlen yaşın geçti diye sık boğaz yapıp duruyor du en son temizlik yapan dindar olsun yeter dedim. özellikle ilk evlerine gitiğnizde bakın dedim kapalıydı .nişanlılık 15 gün karşı tarafın istemesiyle imam nikahı 2 ay içinde evlendik.

  ancak 15 gün içinde bizimkilere bunamaz kılmıyor.eve geldiğinde hep benimle yalnız kalmak istiyor. evlerine bir kez gitmiştim eşyaları dağınıktı. bukadınlık yapamaz ayrılmak istedim. tabiki bizimkiler millet ne der hem o kız onun için kötü olur deyip caydırdılar. evlendik.

  iş saatlerim uzun olduğumdan ilk günler sabah kalmazdı. akşam iş dönüşü hoş geldn yok. evde gereğinden fazla yemek yapılmış .sonradan hep çöpe giderdi. temizlik. yok .bir yer pis desem ağlardı. hatta durup dururken ağlardı. namaz kılarmısın .evlenirken namaz kılıdığını kuran okuduğunu söylemişti . kıyamet koptu bir daha da demedim. diyemedim.

  10 kavganın 9 u temizlik yüzüne idiki anlatamam helede küçük görme. her zaman güzel sözler beklerdi. birkaç kez söyledim karşılık alamayınca yavaşça onlarda azaldı. hep kadınlar bekler derdi. bende biz erkekler evde kadın değil kapıyı açan bir erke bekleriz derdim.

  tabiki odun öküz oldum. düşünsenize kadın kadınlık yapmıyor .erkek gibi diycem erkeklere hakaret olacak. çünkü erkekler buyuk oranda karşısındaki erkeğe saygı gösterip ağzından çıkanı düşünür.
  kadın öyle mi diaşrda bir erkek dese cinayet sebebi. belki çocuk olsa dedim düzelir. nerde baktım çocuklar da pis. çocuk uyumuyor diye hasta olduğu zaman doktorun verdiği antihistamatik şurupları veriyor cocuğa. verilmez normal desem de .yok .erkek ne anlar çocuk bakmadan.

  kimseye bir şey diyemez olup içime attım. akşamları gidecek bir yerim olsada eve gitmesem diye baktım. annemlere gitsem anlarlar lafa boğa dedim. 2 senede bir ev değiştirdim.sonra 2 .çocuk kadınlara iyi gelir dediler. nasıl inandı isem. para yetmiyor demeler başladı. evdeki eşyaları değiştirmek istemeler. ben borçdan nefret ederken habire borca girelim .oturma grubunu değişelim.neden komşular değiştirmiş kardeşim değiştirmiş. iyide yırtık var mı yok .yayları bozulmuş mu yok. ne imiş modası geçmiş.

  ve çalışma saati dışında daha uzun mesailer. kıskançlıklar. butun facebook twıtır ne varsa ona senkorize ettimki kıskanmasın diye. 20 yıldır üniversiten arkadalşlarım evli çift mesaj attı. ne imiş aldatıyor muşum ey Allahım halen sinirleniyorum.

  yine bir temizlik yüzünden tartışdık hemen bilgisayar odasına kaçtım. geldi seninle konuşabilirmiyiz dedi .bende hayır sinirliyim sinirlisin git .dedim.nereye dedi. odaya salona annemlere annenlere ananlara git diye bağırdım

  ramazan dı sahura kalktım bir şey yok. sabah işe gittim. akşam geldm yattım. evde kimse yok .dışarda gezer gelir diye uyan dım. bacanak tlf selam yok sabah yok ağzına ne gelirse. sen niye karışıyorsun dedim araya girme. gelmiyecek dedi bende gelmezse gelmesin dedim. gelin diyorum tlf da yok.cvp. bir daha gelmiycez çocukları göremezsin. ölürmüsün öldürürmüsün.

  çocukları niye görmüycem. neise basını aradım konuşmaya gittim. dedim sen babasın bana oğul dedin yalan mıydı niye sen aramadın .başkası arıyor. konuştuk sebep ne dediler ben dedim hiç söylemedim ama benim için sadece temizlik dedim adam şok oldu. öyle görünce bende şok oldum. işn açıkcası ne onun tarafına nede bizim tarafa gitmem evcimenim kahveye oraya buraya gezmem ç.ekonominin de biraz etkisi var. neyse kadına söz vermiştim ailesine nezaman gitmek isterse izin verecektim. 9 sene boyuncda bir kez izin vermedim oda sen bana niye hep izin veriyorsunda kızmıyorsun dedi. sen istedin bende söz verdim illaki kaşınıyorsan bu gün gitmiyeceksin dedim öyle oldu.

  meğer hatun her gittiğinde ben onu çocukları dövüyormuşum. eve bakmıyormuşum. paraları ne yapıyormuşum kardeşlerime veriyormuşum. manyak kadın içlerinde endüşük ücretli çalışan benim .istek arzuları bitmez. artık iş ayakabılarıyla gezer olmuştum .

  neise seni sevmiyorum boşanacağım .dedi .zaten görücü usulu ile evlendik .ne sevgisi ne aşkı şimdi çocuklar var küçük. yok .sevmiyorum. dedi. aslında evi terk etmeden önce kızla kendisi bitlenmişti saçlarını kesmişti morali de bozuktu. yazmıyacaktım. ar geliyor ama. belki birilerin işine yarar. inşallah yanlış yapmıyorum dur. bir çok şey varda ar gelir. yadedim. mahkemeye gitme canın istediği kadar burda kal paranızı vereyim dedim yaz tatili boyunca.

  senin paranı kaptırdı. evlilik te nekadar takı altınımz var bilmem kadına onları faizsiz bankada altın hresabına yatırdemiştim .onlarıda almış gitmiş. okadar sıkıntı yaşadım bir kez bile bir şey istemedim kadının hakkı kendi yüreğinden verirse ne ala. vermezse istemem zul diye düşünmüştüm kendime. erkeliğe yediremem istemeyi payı kadından.koşa koşa mahkemeye gitmiş .tedbir kararı çocukları düşünüyormuş hanım efendi kendisine 2 çocuğun toplamından dafa fazla nafka aldı.

  evlenirken boşanmada isediği parayı teklifettim devletn verdiği daha çok dedi kabul etmedi. siz dedim bana zorla yalnız kalmamız haram diye dini nikah yaptırdınız. şimdi sözünüzü yediniz dedim. sonuçda maaşın yarısı onun .benim maaşın yarısı kira. yani yaşayan ölyü yüz. bir daha evlenmek zor. zina haram .hanım efendi nafaka diye evlenmiyor. yurt dışına çalışmaya gitsem çocuklar istemiyor küçük. zaten hafta sonu anca görüyoruz.

  sevgili hukuçularımız ALLAH dan ha iyi kanun yaptıkları için yaşayan ölü erkekler grubuna katılmış olduk. ne kendimize ne çocuklarımıza nede bundan sonra vatana millete faydamız olur mu. zor. işin kötüsü kanunları yapanlar bizden dediğimiz insanlar. yinede herşey çocuklar için. kimse ALLAH tan merhametli olamaz.

  ALLAH kimseden korkmaz zulm edene hesabını elbet bir gün sorar. bence sorun güçlü kadın meselesi değil. kadının kadın olamadığı hatta erkekten daha fazla erkekleşmesi.yoksa kadın herzaman güçlüdür. layıkıyla evde çalışan trlada bağ da bahçede çalışıp fabrikada çalışan ama kadın olduğunu unutmayan kadına güçsüz demek ar gelir.yeterki erkekden daha erkek olmasınlar

  • Aadem dedi ki:

   Bugün haberlerde gördüm.Kadinin biri hem ölen kocasından dolayı dul maaşı bende ölen babasından dolayı yetim maasi istemiş SGK dan.SGK demiş ki sadece birini alabilirsiniz demiş.Bence devlet iki maasida vermeli kadına.Cunku kocasıda babasida SGK ya yani devlete vergisini ödemiş.Kadinin kocasiylada babasiylada bağı kopmamış onlar sadece ölmüşler.Ne demek kocanın yada babanın maaşını alırsın.Resmen kadına ekonomik şiddet.Yargitayda karar vermiş demiş ki maaşın birisini alırsın.
   Gelelim bosananan erkekten alınan nafakaya.Kadin kocasından boşanınca kocasıyla arasında bir bağ kalıyor mu HAYIR.Kadinin kocasıyla alt-üst soy bağı var mı HAYIR.EEE devletin mahkemesi ne karar veriyor.Sen bu nafakayi bu kadına vereceksin.Madem devlet kadını korumak istiyor neden maaş baglamiyor kadinada, erkek maaş(nafaka) ödüyor.Erkek DEVLETMİ Kİ, SGK miki.Hani kadın güçlüydü.Nasil güçlü bir kadın ki erkeğin desteği olmadan ayakta kalamiyor, erkekten alacağı paraya muhtaç.Devlet kadina para(nafaka) ödemek için bile erkeğe muhtaç oluyor,sırtını erkeğe dayıyor, erkeğin kesesinden SGK lık yapıyor erkeğin parasıyla kadına yaranıyor.YANİ…

  • gul dedi ki:

   Allah yardım etsin.sizin tam tersi bir hayat yaşadım.ilahiyatçı diye evlendim.namaz yok niyaz yok.bir yere gitsek ben camiye gidiyorum adam ya arabada oturuyor.ya da dışarıda.Ben de temizim diye dünyanın hakaretini işittim.yerleri yalatti bana.evim temiz esyalarim temiz.adamın atletine kalana kadar utulerdim.yaptığım özel etkinlikleri bile gitti ailesine anlattı.aile sorularımızı ailesine onlar da bütün köye anlattı.

   öyle çok hizmet ettim ki gripse ihlamurlar.zedecalli zencefilli ballar. Meyve kokteyli.et suyuna çorbalar.hazım problemi var kayısı kompostulari.cay +kuru kayısı.ayağına sıcak su torbaları .iş yerinde yesin diye çantasına aparatif yiyecekler.ve bunların hepsini severek isteyerek yaptım.

   her misafirine şık masalar kurdum.misafir her zaman memnun.bir eşimi şu dünyada razı ve memnun edemedim.evlendigimizde kesinlikle kredi istemiyorum dedim.lux bir araba almak istedi altinlarimi ceyizimde getirdiğim paraları hepsini verdim.ama o kardeşi için krediye bulaştı.o arabanın plakasını dahi kardeşi seçti.arabanın plazadan çıktığı zamanı benden sakladı.kardeşi plazadan arabayı aldı şehir dışına çıktı.benden gizli.

   evlenmeden önce üç seyi şart koymuştum.sabah namazı hassasiyeti.kredi ve yalan.
   evliligimizde kesinlikle olmayacak.nerde… sürekli yalan.sürekli yalan.bütün bunlara itiraz edince de ailesiyle yaşamaya başladı.çünkü orada dışarıda giydiği corapla yatağa yatmasina, uyandığında elini yikamadan kahvaltıya oturmasına kimse bir sey demez.

   ha iki yıl evvel de spor ayakkabılarını makineye attığım için ailesinde 23 gün kalmıştı.hiçbir deforme olmadığı halde.

   evet erkekler bosanmalarda maddi olarak mağdur oluyor.ama bir çok kadın da manevi olarak mağdur oluyor.düşünsenize esinizden tek beklentimiz sizi sevsin kol kanat gersin. Ailesiyle aranız gayet güzel.ailesi ve akrabaları sizi seviyor.misafirlerini çok güzel agirliyorsunuz.

   ayağından çorabın bile çıkarıyorsunuz.her sabah kahvaltısını hazırlıyorsunuz.her aksam yemegini. Aranız kötü bile olsa eve bir koca geldi diye oturduğunuz yerde dogruluyorsunuz.

   bütün bunlara rağmen eşiniz sizi âtil bırakıp evde terk edip ablalariyla hareket ediyor.ne yapmalı.yöne de kurtarmak için bu adam neden böyle yapıyor diye psikoloğa aile danışmanına psikiyatrist hepsine gittim.ben de mi bir anormallik var diye…sonunda kabul ettim: IMTIHAN
   iyi ki ölüm var iyi ki ahiret var…

   • SARAY dedi ki:

    gul hanım, dediğiniz gibi. İMTİHAN. Baska bi acıklaması yok çünkü. rabbım ımtıhanınızı ve imtihanlarımızı kolaylaştırsın…

   • koray dedi ki:

    ne diyeceğimi şaşırdım .cinsiyet farklı hayat aynı demekki. tek diyebileceğim merhametlilerin en merhametlisi ALLAH dır.şahsen kocanızın bir yönü nebileyim yakışıklılığı ek mek parasını kazanması imanı v.s.bir çocuklar var ise bşir tek sebep bile sabredin derim .ayrılmak gerçek ten kötü. hele çocuklar için.ALLAH hepimizi af etsin .

  • Yahya dedi ki:

   Koray bey geçmiş olsun,
   çocuklarınız için yaşamayın, onların sahibi var, onlarında bir kader çizgisi var. eş ve çocuklar bir imtihan aracı. bir ömür boyu gençliğinizi onlar için harcarsınız, bir bakarsınız ki annenin dolduruşuyla babaya asi çocuklar.
   Siz önce kendi hayatınızı yeniden kurun hemde en hızlı bir şekilde.
   Yurt dışına çıkma imkanınız varsa çıkın ve çalışın. Siz dik ve güçlü oldukça çocuklarınızda size dönecektir. Dönmediler mi hiç problem değil …
   Aksi takdirde ekonomik olarak zor durumda olan, psikolojisi bozulmuş, düzen kuramamış …. bir baba olursunuz. Bu sefer çocuklarınızın nazarında hiç olursunuz.

   Demedi demeyin: tekrar evlenecek, tekrar çocuk yapacak yaşta, sağlıkta ve imkandasınız. Rabbinize güvenin, şu anki sıkıntılar için sabır ile dua edin ve halinize şükredin.

   Selam ve dua ile…

   • koray dedi ki:

    iyi dilekleriniz ve dua nız için çok teşekür ederim.ancak olmuyor 4 yaşındaki kızınızı haftasonu bile bırakır ken gitmek istemiyorum diye ağlaması yakanızdan parmaklarını zorla söküşünüz. odik durmaya çalışmanız göz pınarlarınızı mimiklerini kontrol etmeniz zor ki ama erkesiniz .devletinde kadınlarında dediği gibi. ciğerleriniiz sökülür boğazınız düğümlenir.boşanalar derneklerinde arkadaşlarla sohbet edip kendimize destek olmaya çalışıyoruz .yaşam koçu olan bir arkadaşım 0 .7 yaş çocukların özellikle anne ve baba ile büyümesi gibi tavsiyelerde bulundu .çocuklar zaten hiç istemiyor.zaman ALLAH şaşırtmasın .ALLAH hepimizin sonunu hayırlı etsin. en önemlisi de .beni durduran imamı gazali nin sözü .aldanan o kişi dir ki para için gurbete çıkan dır.hikmetini sır sahiplleri bilir. az bişey de gurbette yaşamışlar

 16. gul dedi ki:

  Hiçbir zaman güçlü bir kadın olmak istemedim
  Hep kocamın şefkatli kanatlarının altında olmak istedim.
  Ama güçlü kadın olmak zorunda kaldım.
  gokgurultusunden çok korkarim;sarilirdim iterdi
  evliliğim sürecinde bir kez dr.ye götürdü.hasta olduğumda
  ki sık olmam ya kendim gittim ya ailem getirdi.
  arabamı tamire muayene hep kendim götürdüm.hatta guvenlik teki görevli
  benim orada olmamı çirkin buldu ki hanımefendi siz gidin
  iki saat sonra ancak size sıra gelir dedi.
  Saniyede bir kadının ne işi olur. Buna rağmen bankalarının her türlü işini görür.
  dr.ye götürür.hatta tahlillerini dahi alırdı.birlikte lux bir araba aldık
  kendisi çok istediği için.O arabayla bütün ailesini taşıdı.
  ben bindiğimde mazot parasını istedi.ben kışın araç kullanamıyoruz.
  Işe otobüsle gidip geldim.komsularim taşıdı.ve bütün bunlara itiraz edince
  evi terk etti 7 aydir annesi ve evlenmemiş ablasiyla yaşıyor.Annesine ve babasına
  hizmetine asla karşı çıkmadım.ama beni atıl bırakıp ablalariyla hareket etmesine itiraz ettim.düğünleri hasta ziyaretlerine taziyelere karı kocanın birlikte gitmesi
  gereken yerlere o ablalariyla gitti.ben yalnız gittim.
  Hiç deginmezsiniz bizim uğradığımız haksızlıklara …
  erkeklerin çocukluğundan cikamamis hallerine.
  ama öyle güzel hizmet ettim ki ona ablaları dahi Allah razı olsun dedi.
  görmedi yaptıklarımı ve beni…
  Allah diyorum Allah var ya intikam alanların en hayirlisidir.
  Sema Hanim şimdi anladınız mi neden güçlü kadın olmak zorunda olduğumuzu.

  Bunun yani sıra evliliğimizin ilk gününden bu yana
  Ablaları gel deyince geldi git deyince gitti.onları dr.ye götürür.
  tahlillerini alırdı.hatta evlenmemiş ablası vardı evde onun
  2-3 kilo soğan için iki hafta carsiya tasidi

  • Aadem dedi ki:

   Sayın gül hanım.
   Anlattiklariniza bakılırsa eşiniz zaten güçlü bir kadının yani annesinin etkisinde.Siz kendinizi güçlü sanıyorsunuz ama annesi daha güçlü.esinizde annesinin etkisinde çünkü esinizi ezik yetiştirmiş.Sizde esinizin annesi gibi güçlü olmak isteyeceksiniz ve sizde oglunuzu eşinizin yetiştiği gibi yetistireceksiniz ve sizin oğlunuz da ezik olarak yetişecek ve oğlunuz da evlendiğinde karısıyla aynı sorunları yaşayacak ve mutlu olamayacak sonundada aile catirdayacak.İste güçlü kadının ve ezik erkegin sonu.sonrada kadınlar diyecek ki eşim annesinin etkisinde mutlu degilim bende güçlü olacağım.ufacik bir tartışmada gidip karakola şikayet edeceğim kocami evden uzaklastiracagim.annesi kim güçlüymüş görsün.boylece sizin oğlunuz da sizin gücünüzü(!) görecek ve ezik yetişecek .Ezik yetişen bir erkek kendine guvenemeyecek ve her işi karısının yapmasına razı olacak.Karisi arabayı sanayiye goturecek, ekmek almaya gidecek, elektrikçiyi sucuyu eve getirip tamir yaptıracak, erkeklerle tartışacak ve koca tartışmadan sıyrılmaya çalışacak, ne gerek var karicigim tartışmaya diyecek ve sizde ben güçlü olmak zorunda bırakıldım diyerek kendi kendinizi teselli edeceksiniz.

   SONUCTA; Güçlü kadınlar erkekleri ezik hale siz getirdiniz.Bundan dolayı kadın olarak şikayet etmeye hakkınız yok.Perşembenin gelişi carsambadan bellidir.Küçük bir not:Siz ve eşiniz diye kastettiğim şahsınız ve eşiniz degildir.

   • gul dedi ki:

    Anladım benim olmadığımı;Cunku benim kayinvalidem ailede hiçbir yaptırım gücü olmayan bir kadincagizdir.o beni ben de onu severiz birbirimizi.benim ona bir saygısızlığı olmamıştır.o da beni uzmemistir.eşim annesinin sözünü dinlese mutlu olurdu mutlu ederdi zaten.eşim bunu neden yapıyor bilmiyorum ama ablalariyla kardeşleriyle program yapıyor.beni âtil bırakırken onları tercih ediyor.ve sürekli kadınların erkeklerin rollerini almaya calistiklarindan söz ediyor.iyi de sen rolünü yerine getirmeyince ben mecbur kalıyorum kendi işlerimi görmeye.yoksa bir sirtta ikiyyük taşımak kolay değil neden y ukleneyim ki.

   • Feyza dedi ki:

    Erkek cocuklari annenin ezik yetistirmesinin yanisira babalarini da rol model aliyorlar. Karisinin bir adim gerisinde gordukleri babadan gorduklerini kendilerine ornek edindikleri icin biraz da ezik yetisiyorlar. Gul hnm.in burada guclu yani gucuyle kocasini ezmek isteyen bir kadin oldugunu dusunmuyorum. Ayni ornek yukarida Zeynep hnm. Icin de gecerli. Zeynep hnm hemen her yorumunda bu durumdan duydugu rahatsizligi samimiyetle dile getiriyor.
    Bu durumda sadece kadinlara yuklenmek haksizlik olur Aadem bey. Evet despot bir annenin himayesinde erkek ezik yetismis olabilir ama onu ezmek istemeyen bir hanim nasip olduysa hala kendini ikinci plana atmak isteyen ve sorumluluktan kacinan bir erkegin de burada hatasi vardir. Bu donguyu kirmak icin Allahu Tealaitaate meyilli bir hanim nasip ettiyse bu nimete sukir sadedinde de olsa erkekler eski ezik sayfayi kapatip biraz daha aktif konuma gecebilmeliler. Hanimlari da bunu istedigi icin destek olacaktir.En azindan bir sonraki neslun erkeklerini yani ogullarini ezik karakterle degil lider bir erkek ruhuyla yetistirebilmeleri icin.
    Simdi bu gibi bir evlilikten dogan erkek cocugu model olarak babayi alirsa bu durumdan tek sorumlu guclu oayi tercih etmedigi halde esinin pasifligi yuzunden guclu olmaya zorlanan hanimlar degil. Her iki cins eksiklerini farkedip evlilikte yolunda gitmeyenin ne oldugunu iki yetiskin birey olarak anlayabilirler. Bu erkek de olsa farketmez.
    Bir kadini dr.a goturecek kisi cok zaruri bir sebep olmadikca kocasidir. Evlenmeyen ablasina bakmakla yulumlu oldugu gibi hanimini da ihmal etmemelidir. Bunlar basit konular degil. Boyle bir durumda kadini ailesinin goturmesi icin dr.a kocasinin cok ciddi bir isi olmali. Cunku mahremiyet sozkonusu ve evlendikten sonra kadinin en yakini ne annesidir ne erkek kardesi ne de babasi. Hayatta oldugu muddetce kocasi.
    O yuzden erkeklerinfarkinavarmalari acisindanbu gibi hanimlarin yasadigi sıkıntıları gormezden gelmeyelim ki annesi tarafindan ezik buyutulen erkekler annesinin aksi mizacta bir hanima nasip olurlarsa suyun akisini tersine cevirebilecek imkanin Allah tarafindan sunulmus bir lutuf oldugunun farkina varip iclerindeki erkeksi potansiyeli kinetize edebilmek icin gayret etsinler. Yoksa butun sucu kadinlara atmak cozum olmaz.

    • Zeynep dedi ki:

     Evet ben çok dile getiriyorum mimlendim bu konuda artık .Burda yazmamim sebebi acaba ne yapabilirim diye çok düşünüyorum ve benim düşünemedigim gözümden kaçan yanlışlarım varsa burdaki yorumlardan istifade etmek
     için birde kadınlarin beklentilerini yaziyorum ki burdaki beylerde hanımlarıni anlayabilirler böylece .Hatalarımi da görmeye başladım ben evliliğin ilk zamanlarında çok taviz vermişim eşim de rahatına düşkün olunca gereksiz yükler yüklenmişim. Keşke bilmiyorum deseydim yapamam deseydim bazı şeyleri eşimin yapmasıni isteseydim.Mesela yeni evliyken mutfaga gelir yardım edeyim mi derdi ben de yok bitanem yorulma sen diye gönderirdim ben alıştırdim bazı şeylere aslında ev işlerini sorun etmiyorum hala benim sorunum dışarı işleriyle ilgili mesela ben yabancı erkeklerle muhatap olmak istemiyorum eşim halletsin istiyorum .Başta ben yapamam deyip güzellikle yapmasını bekleseydim öyle öyle alisacakti .Geçenlerde lavabo bozulmustu yani 1 yıldır bozuktu da ben idare ediyordum altına legen falan koyuyorum falan sürekli hatırlatıyorum eşime bi tamirci çağırsan diye 1 yıl oldu patladım artık biraz sitem ettim ben mi çağırayim diye bekliyorsun dedim biraz dirdir ettim eşim kahvaltı yapmadan çıktı gitti tamirciyle geldi 3 gün küstü bana laf söyledim diye de ben çok mutlu oldum halletti diye halbuki benim 10 dk mi almaz tamirci çağırırdim komşuyu da yanıma çağırır hallederdim eskiden olsa bundan sonra böyle erkegin göreviyse ve herhangi bir sebebi yoksa eşimin hayatta elimi surmeyecegim güzellikle hatırlatıp nazla niyazla yapmasını bekleyeceğim .

     • Feyza dedi ki:

      Zeynep hnm, estagfirullah onu iyi anlamda soyledim, mimlenmediniz, farkindalik kazandirdiniz. Ben sizin yorumlarinizi cok samimi ve objektif buluyorum. Surekli esini elestirmiyor, bircok zaman “kendinizi de”, ustelik cogu insanin yapmaya cesaret edemedigi sekilde “sesli” olarak sigaya cekiyorsunuz. Ben sizi bu anlamda hep takdir ediyorum.
      Gercekten sorununuza cozum bulma derdinde oldugunuz zaten anlasiliyor, niyeti uzum yemek degil bagciyi dovmek olan kisiler kendinde kusur aramazlar ve sebeplerden ziyade sonuca odakli dusunurler. Karsilarindaki insani bu duruma nelerin getirdigini, kendindeki hangi hareketlerin onu bu surece iteledigine kafa yormadan yalnizca elestirirler eslerinu ve haliyle saglikli bir iletisim kuramaz surekli catisma halinde olurlar. Maasallah, siz hep kendinizi de tartarak yaziyorsunuz. Insaallah evlenince biz de bu sekilde davranabilir, objektif bakabiliriz.
      Aile danismani degilim ama bana kalirsa yapmaniz gerekeni yapmissiniz. Aslinda daha once sordugunuz zaman samimi fikrimi soylemistim, esinizin sizin ozverinize guvenerek kendi sorumluluklarini da sizin almanizdan hosnut olup zamanla bu rahatliga alismis olmasi ve aldiginiz ona dair sorumluluklari birden bire degilse de asamali olarak biraz birakmanizi. Bana kalirsa bu son yasadiginiz olay buna guzel bir misal olmus, en azindan erkek isleriyle ilgilenmek istemediginizi net sekilde belli edip istikrarli hareket etmissiniz. Ilk zamanlar kizsa da insaallah zamanla alisacaktir. Bunlarin disindaki size dair sorumluluklarinizi siz zaten yerine getiren bir hanimsiniz. Insaallah zamanla hayatinizdaki hersey cok daha iyi olur ve dengeleriniz yavas yavas, sakin sakin ama kararli adimlarla daha guzel yerine oturur.
      Allah her daim yardimciniz olsun Zeynep hnm.

     • Zeynep dedi ki:

      Teşekkürlerler Feyza hanim ☺sizin yorumlarınız ve bazı yorumlar bakış açımi degistirdi. aile danışmanı değilsiniz fakat birçok aile danışmanından daha yapıcı çözümler oneriyorsunuz problemlere .Allah göz nuru olacak eşler sevgi dolu yuvalar nasip etsin tüm bekarlarimiza ben inanıyorum pozitif kişiliğiniz sayesinde her evlilikte olabilen problemlere karşı bagisiklik kazandıniz onları görmezsiniz bile büyük sıkıntılardan Allah esirgesin.Allah kimseyi eşi ile çocuğu ile imtihan etmesin .

     • Feyza dedi ki:

      Zeynep hnm,
      Insaallah dediginiz gibi olur cok tesekkur ederim. Duaniza da cani gonulden amin. Allah razi olsun…

 17. Osman dedi ki:

  Güçlü olmayan ancak kendisini güçlü zanneden birisiyle evlilik yaptım. Bir ay sonra boşandık daha doğrusu nafaka ve tazminat talebinden şuan davadayız.1 yıl geçti.

  Ben ilahiyat mezunu salih ve saliha olmanın ne demek olduğunu biliyordum ama evlilik aceleye geldi evlenince düzelir mantığı ve başımda bir tecrübenin olmaması nedeniyle evlilik çok kısa süre de gerçekleşti.

  Kadın islami bilgi ve bilinçten mahdum. Ben onu eğitebilirim yol göstere bilirim zannediyordum ama o bana koca ol hoca olma mantigindaydi hatta koca bile olmaya tahammül edemiyordu.

  Kendisi boşanmış bir ailenin kızı idi. Annesi evde gayet despot ve dominat bir kadındı. Ben nişanlıyım ve evliyken en çok kaynanadan çektim. Kendisine dinen sorumlu ve reis olduğumu ve son sözün erkeğe ait olduğunu her tartışmamda söylesemde kızı da annesi de beni geri kafalı ve yobaz olarak anlatıyorlar.

  Onlar tamemen kendi buyrukları altına girmemi ve kendi ailem de olsa selam vermemeyi istiyorlardı bunu direk deniyorlardı tabi ama anlayan bunu anlar.

  Nişanlı iken çok sade düğün isteyenler eşya altın istemeyenler resmi nikah yapılınca bu seferde biz dul kadın mi veriyoruz diye söylenmeye başladı. Değer algısı tamamen eşya ve gösteriş üzerineydi. İşin tuhafı ise Üniversite de hep böyle kızları böyle evlilikleri eleştirir yüzlerine vururdum. Allah razı değil derdim ama hesap döndü keser döndü ne dediysem neyi rızayı ilahi iden uzak gördüysem basima imtihandır geldi.

  En buyuk hatam islami ilimleri bilmeme rağmen aslına nesline, islami duyarlılığına bakmadan bu zamanda bekar kalmaktansa en kötü evlilik iyidir, sonra düzelir alışırız mantığında olmam idi.

  Ama herşey dengiyle ahenk bulur dengini bulamayan dengesizlestigi gibi ne kadar zulmetmesem imtihan olarak gorsem de kendisi ve ailesinin bir çok zulmüne maruz kaldım.

  Şimdi mahkemelerde nafaka tazminat kadın yanlı yasalr nedeniyle nefsime ağır gelen kendime baktığımda bu böyle mi olmalıydı diye onca pişmanlıklar içinde atlatmaya çalışıyorum.

  Anladım.ki sen sultan olsan da kadın fitneciyse insanı rezil ediyor. Benim evlenmeyenlere tavsiyem evlenirken önce aileye sonra kıza bakın. Ve asla sonra düzelir demeyin. Geçte olsa Alalh rızası isteyen kadınla evlenin. …

  • Sadece Fatih dedi ki:

   Geçmiş olsun Osman Bey.

   Tavsiyeleriniz için teşekkürler…

   • ibrahim gungor dedi ki:

    Geçmiş olsun yol yakınken bazı uyumsuzlukları gormenız daha ıyı. Ömrum deyıp bagrına bastıgınız gelınler boyle oluyor aynı durumu benım oğlumda yasıyoruz çok uzucu surec Allahım hayırlara cıkarsın

  • Halil Mümin dedi ki:

   Osman kardeşim ;
   Aynı durum benim de başıma geldi(Boşanan Erkekler Neler Çekiyor’da yazdım)
   Ben de 5 ay evli kaldım sonra nafaka ve tazminat istediler, çok şükür çıkmadı 1 yıl sürdü. İtiraz süreci var onu bekliyoruz
   İnşallah kardeş sen de birşey ödemezsin..
   Bu süre oldukça yıpratıcı oluyor.. Sabretmen lazım..
   Allah yardımcın olsun

   • Yahya dedi ki:

    Halil kardeşim,
    karşı taraf itiraz mı etti? itiraz süresi 2 hafta değil miydi?
    bitmedi mi? 🙂

    benim ‘henüz’ ya 6. yada 7. duruşmam artık sayamıyorum.
    2018’e sarktı. 3. seneye doğru gidiyoruz. :)))

    Hayırlı Cumalar

    • Halil Mümin dedi ki:

     Yahya kardeşim Allah yardımcın olsun. Tebliğ edilmesi bayağı sürdü.Dün itiraz etmişler..O da 4-5 ay sürer dedi avukat…Kardeş inşallah bir an önce sonlanır..

   • Serkan dedi ki:

    Güzel kardeşlerim aynı süreç benim de başıma geldi. Neredeyse Osman kardeşin ki ile aynı, 5 ay evli kaldım, Ego ve erkekleşmenin vücut bulduğu birine Oscarlık sabrım ile anca dayanabildim. Feminizmin verdiği despotluk, en iyi düşünce benim düşüncem, her dediğim olacak fikirleri anamı ağlattı. Evi terketmesi ve boşanma restini çekmesi ile fırsat bu fırsat diyerek boşanacağımı belirttim bu sefer sanki hiç bir şey olmamış gibi sen beni nasıl bırakabilirsin, ben ne yaptım v.b yakarışlar (ajitasyonlar) bi o kadar da çekişmeli olmaması için sabrettim sonucunda yüklü miktar karşılığında kısa sürede boşandık. Nitelikli dolandırıldım. Ama paradan çok iyi niyetimi, Hüsnü zannımı, kadına bakışımı dolandırdı. En kötü anlaşma en iyi mahkeme ( çekişmeli ) sonucundan yeğdir anlayışıyla bir feministten kurtulsam da psikolojimi daha kurtaramadım.

 18. Ferhadi dedi ki:

  Güçlü kadın her yerde her zaman mukavemetidir. Onunla yaşamak hem güzel hem de biraz zordur. Eş bibirbirini tamamlıyorsa sıkıntı olmaz. Kusur bakan gözdedir.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Tartışmalarda öfkelendiğimiz an, gerçek için değil, kendi hesabımıza çalışmaya başlarız. “  ( T. Carlye)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku