İftira Atanlara Ağır Cezalar Getirilmeli

09 Mart 2018Sema Maraşlı6 Yorum »

7_bİftira ağır bir suçtur; fakat bizim hukukta cezası yok herhalde, gördüğümüz kadarıyla. İftira ile şikayete uğrayan kişiler çektiği ile kalıyor genellikle.

Birine suçlamada bulunup, iddiasını ispatlayamayan cezasını çekmeli. Ya elinde iddiasını ispatlayacak deliller olmalı ya da suçu; polisin, psikologların, doktorların ortaya çıkarabileceği deliller olmalı.

15 Temmuzdan sonra o kadar çok kişi iftiriya uğradı ki. Mesela yaşanmış bir olay: Çocuğunu babasıyla görüştürmek istemeyen, kadın eski kocasını Fetöcü diye şikayet ediyor, baba iki gün nezarethanede kalıp çıkıyor , masum olduğu bir ilgisi olmadığı anlaşılıyor fakat kadın iftira attığı için hiç ceza çekmiyor. Kimbilir bunun gibi daha nice olaylar olmuştur.

İş yerinde sevmediği iş arkadaşlarını “fetöcü” diye şikayet edenler var.

Ya da çalıştığı hayır kurumunda gayretli olduğu için hoşlanmadığı kişiyi vakıftan uzaklaştırmak ve diğer arkadaşlarının gözünden düşürmek için etrafa “fetöcü” diye yayan kadınlar var.

İftirayı atanların ve yayanların Allah elbette verecektir belasını.

“Mü’min erkeklere ve mü’min kadınlara hak etmedikleri, yapmadıkları bir şeyden dolayı eziyet edenler, bir iftira ve apaçık bir günah yüklenmişlerdir.” (Ahzap suresi:58)

İftira atanlar ve atmaya niyet edenler, bu âyet-i kerîmeyi iyi okusunlar. Rabbimiz iftira atan, kendi de bir iftirayı yüklenmiş olur  ve apaçık bir günah da yüklenmiş olur, buyurarak iftira atan kişinin muhakkak apaçık bir şekilde; rezil, sefil olacak durumlara düşeceğini bildiriyor.

İftirayı yaymak da çok büyük bir günah. Yaptığınızı basit bir şey zannetmeyin çok büyük günahtır diye uyarıyor, Rabbimiz.

“O zaman siz onu dilden dile aktarıyor, hakkında hiçbir bilginiz olmayan şeyi ağzınızda geveleyip duruyor ve bunu basit bir şey sanıyordunuz. Halbuki o, Allah’ın yanında çok büyüktür.”  (Nur suresi:15)

Fakat bunun kanunlarla da cezası olmalı. İftira atanlar hiç bir delilleri olmadığı halde “Ben öyle hissettim, bana öyle geldi” deyip kurtulmamalılar. Hukuken ağır cezası olursa, insanlar dillerine hakim olup belki iftira atmaktan vazgeçerek manevi azaplardan da korunurlar.

“Şeytanların kime indiğini size haber vereyim mi? Onlar, her günahkâr, iftiracı üzerine iner. (Şuara suresi 221-222)

Rabbim cümlemizi iftira atmaktan korusun.  Âyet-i kerîmeden anlaşıldığına göre iftiracıların üzerine bolca şeytanlar iniyor. Yani ateşleri bol oluyor.

Özellikle boşanma dönemlerinde iftiralar havada uçuşuyormuş. Hatta bazı avukatların hazır metinleri varmış. Bunları yazarsak nafaka ve tazminatı çok alırsınız, diye kadınlara imzalatıyorlarmış. Öyle yapan avukatlar için söyleyecek sözüm yok, ateşleri bol olsun fakat bu metinleri imzalayan kadınlar da zannetmesinler ki suçu günahı sadece avukatın üzerine. Kendi de o iftiralara avukatla ortaktır; aynı günahı ve sorumluluğu üstlenir. Ve kendi için de bir iftirayı ve büyük bir günahı yüklenmiş olur.

İftiraya uğrayanlar çok üzülüyorlar, üzülmeyin Allah her zaman mazlumların yanındadır. Esas iftirayı atanlara acımak lazım, dinlerini ve dünyalarını mahvettikleri için.

Ben de yazdıklarım sebebi ile hakaretlere, iftiralara çok uğruyorum. Takılmıyorum, cevap da vermiyorum. Nasıl olsa Rabbim hesabını soracak. Ayrıca günahlarımı yüklenmek ve sevaplarını bana hediye etmek isteyene ne diyeyim! Onlar için üzülüyorum sadece, iftira ile yüklendikleri ne ağır bir yük, bir gün ortaya saçılacak.

Diyanet Neden İftiralara Sert Karşılık Vermiyor?

Topluluklara ve kurumlara yapılan haksız saldırıların iftiraların bir bedeli olmalı: Şu sıralar sosyal medyada dindar insanlar hedef halinde. Birkaç da hoca tipli ne dediğini bilmeyen adamlar da onlara malzeme veriyor. Onlar üzerinden, taciz haberleri üzerinden, konu ile alakasız dindar insanlar toptan saldırı altında kalıyorlar.

Hakkı ve hakikati söyleyen din adamları da bu saldırıya maruz kalıyor. Hocaları temsil eden Diyanet İşleri Başkanlığı da.

Başörtüsü serbest bırakıldı, diye kendimizi avutup duruyoruz. Bakınız sosyal medya hesaplarına dine ve din adamlarına sürekli bir saldırı var. Birkaç haber üzerinden yürüyerek dindar insanlar tacizci tecavüzcü ilan ediliyor. Buna da inanan pek çok kişi oluyor.

Geçenlerde bir hanım:  “Hükümete çok kızgınım, Diyanetten de tiksindim” dedi. Sebebini sorduğumda 9 yaşında çocukla evlenme izni verilmiş” dedi. Ona böyle bir şey olmadığını Diyanetin bir sayfasından buluğ yaşını bulup, başka bir sayfasından da evlenmek için buluğu çağına girmiş lazım bilgisini bir araya getirip iftira attıklarını söyledim. Oysa evlenmek için buluğ çağına girmenin tek şart olduğu söylenmiyor sadece bu şartın önemli olduğu söyleniyor.

Evlenmek için buluğ çağı yeterli değil, dinen reşit olmak lazım. Yani iyiyi kötüyü ayırt etme, alış veriş edebilme, evliliğin sorumluluklarını alabilme gibi şartları da var.

Diyanet kısa bir açıklama yapmış, fakat iftiralar sosyal medyada dolanıyor, açıklamaları kimse duymuyor ve insanların zihninde iftiralar gerçekmiş gibi kalıyor. Diyanete iftira atmak kısa bir açıklama ile geçiştirilecek bir konu mu?

Diyanet İşleri Başkanlığı neden iftira atanlara dava açmadı, iftiraya büyük tepki göstermedi, yapılan açıklamalar televizyonlarda, gazetelerde herkesin duyacağı şekilde yayınlanmadı? Gerçi bu memlekette hocalara iftira atmanın, dizilerde filimlerde hocaları aşağılamanın hiçbir zaman cezası olmadı fakat en azından inançlı insanların iktidarı döneminde bir farklılık olsun. Hocaların haysiyeti bu kadar ucuz olmasın.

Devletin elinde televizyon var; kaç tane kanal var, halkı bilgilendirmek, ahlaki olarak geliştirmek için hiç bir şey yapılmıyor. En azından şu dönemlerde iyice artan iftiranın günahı anlatılsa, dürüst olmanın önemi, kul hakkı yemenin dünya ahirette hayır getirmeyeceği öğretilse bunlarla ilgili kamu spotları, kısa filmler çekilse ne kadar iyi olur.

Yaptıklarımız kadar yapmadıklarımızdan da sorumluyuz, ah bunu geç olmadan bir idrak edebilsek.

 

 

Okunma Sayısı : 6.289

Yorum yapın

“İftira Atanlara Ağır Cezalar Getirilmeli” için 6 Yorum

 1. Kamile diyor ki:

  Adalet kavramına inanmiyorum artik.Allah’a havale etmekten başka yapacak hiçbirseyimiz kalmadi.Adalet olmayan toplumdan da ne beklenebilir ki zaten ?Allah korkusunun ve adaletin olmadığı yerde İnsanlık bitmiştir.Hakkımızı aramaya bile korkar olduk.Çünkü iftira atan birinin yapabilecekleri sınırsızdır.Deliller apaçık ortadayken bile adalet suçlusun diyor.Suçsuzlugunuzu ispat ediyorsunuz,karşı taraf suçlu oldugunuzu ispat edemedigi halde bir beyanla suclu olabileceginize hukmediliyor.Böyle adalet sistemi olmaz olsun.

 2. Eda diyor ki:

  Sivas’ta bir arkadaşım iftiraya kurban oldu bütün gerçekler hastane raporu psikoloji uzmanı ve kız iftira attığını söylediği halde arkadaşım13 yıl 9 ay ceza aldı adalet istiyoruz gerçek yecavüzcüler dışarda elini kolunu sallıya sallıya geziyorlar adalet bunun neresinde

 3. Bagdagul diyor ki:

  Cinsel istismar sucunda enaz erkekler kadar kadinlarda sucludur neden hep tektarafli bakiliyor sucsuz yere yatan birsuru mahkum var hepsinin karisi kucucuk cocuklari var peki onlara yazik degilmi bugun 13 14 yasindaki cocuk dedikleriniz 60 yasinda kilerin bilmedigini biliyolar madem cocuklarsa asik olmayi sevmeyi nasil biliyolar lutfen kurunun yaninda yasida yakmayin sucluyu sucsuzu ayirin

 4. Buket diyor ki:

  Cinsel istismarda erkeklerin kadar kızların da suçu vardır. Arkadaş olup daha sonra birbirlerine iftira atıyorlar.

 5. Murat küçük diyor ki:

  Ukrayna li kadınlarla evlenin arkadaşlar, cekmeyin bu ülkenin kadınlarının kaprislerini..kendilerini bu Hint kumaşı sanıyorlar..alın bir Ukraynalı basınız rahat etsin ..

 6. semamarasli diyor ki:

  Hükümete Cinsel İstimar Tuzağı, yazısının içinden iftira ile ilgili bölümü aldım fakat üzerine bir kaç ayet ekleyeyim derken başlı başına bir yazı oldu. Diyanet ile ilgili bölüm sadece o yazıdan.

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Yeni müfredatta cinsiyet eşitliği ne kadar yer aldı bilmiyorum. Bilgi sahibi olan okuyucular yazarlarsa memnun olurum.) Yeni okul dönemi açıldı, Allah sonumuzu hayreylesin. Özellikle "okul dönemi" dedim, ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Bir eylemin, iyi ya da kötü olduğuna işaret eden tek bir nitelik vardır; eğer dünyadaki sevgi oranını arttırıyorsa iyidir ancak insanları ayırıyor ve aralarında düşmanlığa sebep oluyorsa kötüdür. “ ( Le Tolstoy)

Kitap

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Algı Yönetimi ve Manipülasyon "Kanmanın ve Kandırmanın Psikolojisi" kitabı nasıl kandırıldığımızı çok iyi gözler önüne seren bir kitap. Mücahit Gültekin kitapta bilimsel açıklamalarla birlikte günümüzden ve İslam tarihinden örneklerle  yalın bir ...
Devamını Oku