İletişimsizlik İçin…

29 Mayıs 2014Tuğba Akbey İnan6 Yorum »

tugbaGeçtiğimiz haftalarda Sevgili Mine İzgi’nin Cennet Yuvamız programında Psikolog Mehtap Kayaoğlu;
“Şaka gibi ama sosyal fobisi olan insanların bu sorununu çözdüğümüz de bile kendilerini ifade edemediklerini görüyoruz. Çünkü kendilerini anlatacak kelimeleri yok pek çok insanın.” tesbitinde bulundu. Çözüm olarak kitap okuma seyrine girdiklerini de cümlelerine ekledi.

Yaptığı tespit önemli zira bir süredir uzmanlar, eğitimciler pek çok şey anlatsa da hala büyük iletişim kazaları yaşanmakta ilişkilerde. Pek çok olay ,aslında çözülebilecekken basit iletişim kazaları sebebiyle karmaşık hala gelebiliyor.

Çocuk, eş, komşu, öğretmen, öğrenci…Aklımıza gelebilecek pek çok iletişim probleminde pek çok şey biliyor olmamıza rağmen uslüp nedeniyle yol alamıyoruz bence de.

Sadece doğru anlatmak değil, doğru anlaşılabilmek içinde bu şart. Söylediklerimize algılarını, hislerini karıştırmaması için muhatabın çokça düşünmüş ve olaylara başka bir penceren bakabilmiş olması gerekiyor.
**
Ne yazık ki ne anneler, ne babalar ne de eğitimciler yeterince okuyor. Dolayısıyla okul yaşamımızda kazanmamız gereken problem çözme becerisi refleksimizi bir türlü geliştiremiyoruz. Kısa bir cümle ile çözebilecekken sorunu karşıdakinin “dır dır” diye adlandıracağı uzunlukta anlatabiliyoruz derdimizi.

Karı koca ilişkilerine bakın. Aslında basit bir iletişim çatışmasında bile eşlerin cümleleri o kadar saldırgan olabiliyor ki, kavga daha da alevleniyor.

İnsan eşiyle otuzbeş- kırk yıl boyunca hala aynı şeyden kavga ediyorsa bir dönüp” acaba söyleme biçimde ya da uslubumda bir yanlışlık olabilir mi?” diye sormaz mı? Sormuyor işte…

Çocuk terbiyesinde de öyle…Çocuklarının yapmadığı şeyi dönüp dönüp anlatmak yerine ebeveynler, yapacaklarını söyleyebilseler keşke …Ama söyleyemiyorlar işte…

Okulda çocuklara “şişt, bana bak, kime diyorum, alooo” diyen öğretmenler, çocukları nasıl bir büyük insana çağırdıklarını fark etseler keşke… Ama fark edemiyorlar işte…

Hepsi iletişimi gerçekten bilmiyor oluşumuzdan…
**
Kendimizi anlatabilecek cümlemiz yoksa heybemizde , nefesimiz de çabuk kesiliyor. Sonrası da kısır döngü, ayrılık, ebeveyn çocuk çatışmaları…

İnsanı, hayatı, ötekini daha iyi okumanın yolu cümlelerden geçiyor. Cümleler yaramızın merhemi oluyor, doğru yolu gösteriyor.

İletişim krizleri,kazaları için en iyi yol bu sebeple okumaktan geçiyor bana kalırsa… Ömer Sevinçgül’ün geçtiğimiz günlerde twitterda yazdığı gibi;

“Kitaptan daha önemli bir şey olsaydı, Allah insanlara onu indirirdi.”

tugbaakbeyinan@gmail.com

Okunma Sayısı : 4.987

Yorum yapın

“İletişimsizlik İçin…” için 6 Yorum

 1. hamzayürekli diyor ki:

  Özür bir yanlışlık oldu.
  Devam ediyorum.
  Yazarlarınızdan Ahmet AY ( benim devamlı söylediğim) Aile danışmanları arttı boşanmalar arttı demişti bir yazısında. Bu ( sizin çok kitap okuyarak olan uzmanlar) iletişim uzmanları arttı toplumda iletişim ( kişilerin bir birlerine saygı ve sevgiyle dinleme ve anlama ahlakı) kalmadı.
  Kızımın okulunda (ismini veremem) bir iletişim semineri vardı katıldık; dediki hayatımda hiç bir öğretmen ,hiç bir öğretim görevlisi ve ya Proftan almadım ”Annemden aldığım insan i ( insan fıtratını uygun ) iletişim tekniğini.
  İnsanı insan yapan değerler olmadan İletişimi (bu sizin kitap okumakla olacak dediğiniz) sizin yaptığınız gibi herşeyin önüne geçirirseniz 5-6 yıl flört ile evlenip 2 yılda boşanan çiftler, bunu benim oğlum veya kızım yapmaz dedirten sapkınlıklar, yıllarca evli olup gözü dışarda olan bey veya bayanlar, kendine uygun eş seçemeyen bay ve bayanlar, en ufak bir hatasında yalanlar sıralamaktan sakınmayanlar, sizlerin mest olduğunuz iletişim ile etrafındakileri ustalıkla yanıltanlar (ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol düsturunu uymayanlar) , yine sizin mest olduğunuz iletişim ile (bilhassa devlet dairelerinde) hak etmediği ünvanları alanlar, hak etmediği hürmeti görenler, yalakalık ve dalkavukluk ile hayatta beleş geçinenler, yine sizin ali cenap iletişim ile bir ailenin kızını kendi oğlunun evli olduğunu saklayarak istemeleri v.b. ahlaksızlıkları önleyemezsiniz.
  Kalbi sağır olan auymak aşk kokusun
  İsterse böylesi yüzbin kitap okusun.
  Desinler sen iyisin sofusun.
  Feyzi ilahidir gönülleri mest eden.
  ****
  Kadılar Mollalar Geldiler.
  Kitapları bir yana koydular
  Sen bu ilme kimden aldın dediler
  Bir kamil mürşide varmazsan olmaz.
  Memleketimizde böyle şeyle r avrupadan seri üretimle postalanmışmı oluyor bilinmez fakat çok çabuk yer yayılıyor hatta avrupalının umduğundan bile hızlı. Yukarıda da bahsettiğim gibi iletişimsizlik kötüdür. Fakat iletişim herşeyin önüne geçiremezsiniz. Geçirirseniz günümüz hastalıklı( yukarıda saymaya çalıştığım) toplumu şifa dağıtamazsınız.
  Şimsi sen müstehap kötüdür diyebilirmisin fakat Müstehabı sünnetin ve farzın önüne geçirirsen senin tekrar şehadet getirmen bile gerekebilir( Allah korusun).
  Bu iletişim denilen şey ile yapılmak istenilen herkesin politakıcı ( kelime manası: iki yüzlülük) olması ise gerek yok. Rabbimizin ” Dosdoğru olun” emrine kendine rehber edinenler hariç günümüzde çoğumuz politikacıyız zaten. Hani Bediuzzaman buyurmuştu ya ( özellikle sizlerin dikkatinize sunarım) ”Politikadan Allah a sığınırım.” Yine günümüz de (ismi bende saklı) bir hak dostu” İĞRENİYORUM ŞU POLİTİKACILIKTAN VE POLİTİKACILARDAN”
  Zaten Toplumumuzda ( osmanlı zamanında iğrenilen bir fiil olarak görülen) yalakalık, dalkavukluk virüs gibi girmediği yer kalmadı. Fakat bunu bizim ” İLETİŞİM ZURNACILARI” ( zurnacı diyorum çünkü: zurnacılarda duyduklarını çalarlar; uysada çalarlar uymasada çalarlar) fark edemediler halen.
  Ey İletişimi herşeyin ilacı sanan lar Bir zamanlar ”KANGİREN GİBİ” toplumumuzu dinamitleyen FEMİNİSTLİĞİn de borazanlığı da çok yapılıyordu bizim memleketimimizde.
  Müslüman mahallesinde artık salyangoz satılmadığınıda görürüz inşallah.

  • tugbaakbeyinan diyor ki:

   iletişim gerçekten önemli gördüğünüz gibi hamza bey.zira söylediklerinizden ve yazıma itiraz gerekçelerinizden hiç bir şey anlamadım.siz söylediklerimden salt öğretimi anladıysanız yapabileceğim bir şey yok. ben gerçekten kitap okumaktan bahsediyorum.

   • hamzayürekli diyor ki:

    Kusura bakmayın fakat söylemek istiyorum: Siz nerden çıkardınız bir öğretmenin öğrenciye “şişt, bana bak, kime diyorum, alooo” diye seslenirken kelimelerininin yetersizliğinden bu şekilde seslendiğini nerden çıkardınız. Kendiniz diyorsunuz ”Aklımıza gelebilecek pek çok iletişim probleminde pek çok şey biliyor olmamıza rağmen uslüp nedeniyle yol alamıyoruz bence de.” Siz o öğretmenin kalbinemi girdiniz alooo yerine kullanılacak kelime bilmediğini anladınız. En Kolay; bir yavrum veya oğlum kelimesine hiç duymadığını veya bilmediğini anladınız. 4 Yıl fakülte okumuş bir öğretmenin bir Oğlum kelimesini ezberleyemedini nasıl çıkardınız.
    O rada İletişim hatasına varıncaya kadar çok hatalar var.
    Küçüklere sevgi hatası.
    İnsanı Saygı hatası.
    Kendine( seslenenin) saygı hatası.
    Öğrenmek için verdiği emeklere saygısızlık hatası
    Edeb hatası
    Ahlak hatası
    ve …
    Sonra iletişim hatası.
    İletişimden önceki hataları yapmamak için emek veren bir kişi bu iletişim hatasını yapma olasılığı zaten çok küçüktür. Kalbinde böyle bir derdi olmayan ( böyle bir nefsi terbiye almamış) kişi zaten hangi kelimeleri ezberlerse ezberlesin (dar bir kesim hariç) sosyal ortamda zaten kendi iletişim (konuşma ve hitabet) ustalığıyla birgün toplumdan nasıl soyutlandığıyla yüzleşecektir.
    Feministliğin bizim dokumuza uymadığını anlamak zaman aldığı gibi bu herşeyden önemli hale getirilen iletişiminde gerçek yerine bulmasıda zaman alacaktır.
    İnsani değerler olmadan iletişim ustalığı toplum bireyler arasında ne kırgınlıklar açtığını hep görülmektedir.
    Denilirya: Koyunun olmadığı yerde keçi Kendini Abdurrahman Çelebi sanırmış.
    Kalp Deniz
    Dil Kıyıdır
    Denizde ne varsa
    Kıyıya O vurur
    Mevlana Celaleddin Rumi.
    Son örnek:
    Kul hakkı yememe derdi olmayan
    Allah bunu bana sorar derdi olmayan
    Olduğumun dışında görünemem derdi olmayan
    Haram kazanç yememe derdi olmayan
    Sizin iletişim ustalığıyla ne Mahkemeler kandırılır, Ne yöneticiler kandırılır, ne makamlar ehil olmayanların eline geçer, ne cüceler dev görünür ne devler cüce görünür.
    Siz belki meşhur olmuş olduğunuzdan göremeye bilirsiniz ( belki görüyorsunuzda farkına varamıyorsunuzdur): Bütün dernekler bütün kuruluşlar bütün kurumlar bu baş tacı ettiğiniz iletişim ustalığıyla ustalaşmış kişiler tarafından işgal edildiğinini.
    Elif çıbık gibidir
    B tekneye benze
    T de ona benzer
    S de o na benzer ( eskiden Elifba Öğretisi idi)
    Önceki yazımda diğer örnekleride bu minval de değerlendirebilirsiniz.
    Sizce değilmi yani? Söz gümüş ise sukut altındır
    Bir düşün bir konuş.

 2. hamzayürekli diyor ki:

  Okulda çocuklara “şişt, bana bak, kime diyorum, alooo” diyen öğretmenler, çocukları nasıl bir büyük insana çağırdıklarını fark etseler keşke… Ama fark edemiyorlar işte…
  “şişt, bana bak, kime diyorum, alooo” diyen öğretmen ve ya başka birileri bunu sizin söylediğiniz gibi sadece iletişimsizlik ve bunudaa kitap okumamaktan yapıyor diye kati tespit yaparsan işte o zaman ”sizinde insanı insan yapan değerleri” iletişim (sizliğe) ıskaladığınızı söyleyebilir.
  Çünkü hepimize mutlaka rastgelmiştir hayatımımızda ;okumayı bile (bilse bile hiç roman, hikaye okumamıştır)bilmeyipte konuştuğunda karşıdakinin yüreğini mumgibi eriten ne analar ne babalara.
  Bu işin iyice cılkı çıktı: Her türlü insani değerler kaybolmuş tutturmuşlar iletişim iletişim. (konu çok teferruatlı olduğundan kısa yazması zor oluyor.) Misal ana baba ile evlat arasında görüş farklılığı varsa bunu sizin (kerameti kendinden) iletişimimizmi çözecek. Nuh peygamber(S.A) sizin bildiğiniz kadar kelime bilememişmiydi de oğlu ile yıllarca aynı (40… yıl) şeyleri konuştular.
  ”şişt, bana bak, kime diyorum, alooo” diyen öğretmen burada bir iletişimsizlik yapmıştır tamam doğru fakat iletişimsizliğe gelince ye kadar daha çok hatalar yapmıştır.
  karşısındakini ”şişt, bana bak, kime diyorum, alooo” demeyip söylediği sözle kişinin iliklerine kadar buyur efendim(…) dedirten ( sizin kitap okumamış deyip kelime bilmiyor dedikleriniz) muhteremlere siz rastlamadıysanız biz ne yapalım. Vermedi Mabud neylesin Mahmut) Yazarlarınızdan Ahmet AY kişinin kendine öğretmen”

  İnsanı insan yapan değerler olmadan iletişimi

 3. Gulpembe diyor ki:

  Iyi bir iletisim icin duygusal zeka gerekiyor. Duygusal zekaya sahip insanlar, once kendini ve duygularini anlamis, onlari kontrol edebilen, cevresiyle de ayni empati ve anlayisla diyalog gelistirebilen insanlardir. Ozgur dusunceli, kibar ve acik goruslu olduklari icin sevilir ve kolay sosyallesirler.evlilik, arkadaslik ve is hayatlari daha parlak ve basarilidir.

 4. hayrunisa diyor ki:

  kesinlikle iletişimsizlikten dolayı insanlar birbirini hep yanlış anlıyor. söylediğimiz niyet farklıyken karşımızdaki istediği gibi anlıyor ve insanlar konuşmak yerine sorunlarını susup küsmeyi tercih ediyorlar.bu aralar bu sorunla hep karşı karşıya kalıyorum.ben ne yapabilirim bu konuda?

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Şu an ocak 2019, bu süreçte ders kitaplarından bütün cinsiyet rolleri çıkartıldı ve 162 okul pilot okul olarak seçildi "cinsiyet eşitliğine duyarlı okul" adı altında cinsiyetsiz ...
Devamını Oku

Güzel Söz

Beğenmiyorsan değiştir, değiştirmiyorsan bakış açını değiştir ama asla şikayet etme. ( Maya Angelou)

Kitap

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Algı Yönetimi ve Manipülasyon "Kanmanın ve Kandırmanın Psikolojisi" kitabı nasıl kandırıldığımızı çok iyi gözler önüne seren bir kitap. Mücahit Gültekin kitapta bilimsel açıklamalarla birlikte günümüzden ve İslam tarihinden örneklerle  yalın bir ...
Devamını Oku