Kadın Akıldan Ziyade Kalptir

27 Eylül 2018Ademler & Havvalar67 Yorum »

 

kalp gülBir Adem Diyor ki…

Oğlanın bu sene okula başlama zamanı geldi. Tabi masrafları hazırlığı derken evde farklı bir heyecan. Bu ay epeyce kış hazırlığı da yaptığımızdan dolayı -bende- paramın bu masraflarına yeteceğine dair bir endişe.

Sürekli bir hesap hali. Öğretmeni daha verilmemişti, ne zaman gelir acaba düşüncesi. Oğlan ne yapar. Başarılı olabilir mi gibi bir sürü hesap kitap vs….

Sonra…

Oğlan okula başladı ve ilk gün. Akşam evde hanımı dinliyorum: ” Sanki bir parçamın benden ayrıldığını hissettim. Onun doğduğu günü dün gibi hatırlıyorum, okula bırakıp eve döndüğümde kendimi tutamayarak ağladım…” dedi. Son olarak şunu ekledi “Onun için özel bir gündü.”

Bende içimden “altı üstü bir okula başladı ya hu…” diye düşünüyordum ama bir yandan da “bunların hiçbiri benim aklıma daha doğrusu kalbime gelmedi, bende bir problem mi var…” diye de düşünmedim değil.

Aslına bakarsanız hikmet sahibi Rabbimiz kadın ve erkeğe farklı mizaçlar vererek çocuğun farklı ihtiyaçlarına bizleri koşturuyordu.

Yapyabancı bir dünyanın kapısında iken, sizin duygularınızı anlayan hatta yaşayan şefkat ve muhabbet sahibi bir annenin varlığı, ne muhteşem bir nimettir.

Kadınlık ve erkeklik hormonları her iki cinste de var fakat baskın olan hormona göre cinsiyetimiz ortaya çıkar.

Matematiksel zeka iki cinste de var ama burada fazla iştigal ile matematiksel zeka karakterde belirgin bir rol oynamaya başlıyor.

Matematik demek, keskin, köşeli ve net bir mantık kurgusu demek;

Matematik demek, aklın hegemonyası demek;

Matematik demek, duygu ve histen uzaklaşmak demek;

Matematik demek, düşüncenin en mat ve soğuk şekli demek vs.vs….

Bu sebepledir ki matematik -genellikle- bu mizaca yatkın olan erkek cinsi ve soğuk iklim coğrafyalarında (Avrupa gibi) gelişme göstermiştir.

Halbuki,

Kadın; akıldan ziyade kalp, mantıktan ziyade duygu ve his, soğukluk ve durgunluktan ziyade sıcaklık, sevecenlik ve neşenin mizacına şekil verdiği bir cinstir.

Matematiksel zeka gerektiren bir işle meşgul olan bir kadın, kalp ve duygudan ziyade akıl ve mantığa yaslanmaya başlamıştır. Bu da onun mizacını törpüler.

Meşhur kaidedir ki akliyat ile ziyade meşgul olanın, kalbi füyuzatı noksanlaşır.

Ve yine malumdur ki sağ kol, daha çok kullanıldığından sol koldan güçlüdür.

Matematiksel ve mekanik işleyişi olan bir işle meşgul olan bir kadının akıl ve mantığının, duygu ve hislerini galebe çalacağı bu sebeple erkekleşme temayülü göstereceği -zannımca- gayet açıktır.

Selam ve Dua ile..    Cihat

Okunma Sayısı : 31.379

Yorum yapın

“Kadın Akıldan Ziyade Kalptir” için 67 Yorum

 1. Cihad dedi ki:

  Yeğenleriniz aslında olanca masumiyeti ile bize birşeyler anlatmak istiyorlar. Yani bu apartmanlara ve katlarına olsa olsa paraşütle atlamak için çıkılır, demek istiyorlar sanki, hiç burda insan hele hele küçücük çocuklar yaşar mı diyorlar lisan-ı halleri ile. Bu yaz istanbula gelin almaya gelmiştim. Kardeşimi evlendirdik. Bu vesileyle istanbulu biraz gezdim. Gözlemlerimin özeti şu; gündüz apartman ormanında, gece ışık denizinde ve milyonluk bakteri florasının herhangi bir ferdi gibi önemsiz ve küçük ve betonun hakimiyeti ve metalin cansız ve ruhsuz hareketinin insan ruhundaki yaşama sevincini ve insani melekeleri öldürdüğünü bu vesileyle gülmeyen donuk yüzlerin ve komşuluk ve akrabalık gibi mefhumların yitirilmesinin asla tesadüf olmadığını anladım ve hissettim.
  Aslında bütün şehirlerimiz böyle, istanbul bu işin zirvesi olduğu için bu manayı daha derinden hissettiriyor.

  Size yazacağım üçüncü maddeyi detaylandırarak yazmak istiyorum

  a) Kapitalist ve modern hayat, en kadim medeniyetleri ve yaşam tarzlarını, dinleri ve farklı insanlık coğrafyalarını önüne katıp yokluğa doğru sürüklüyor. Buna küreselleşme diyorlar. Bu süreç nasıl işliyor diye dikkat ettiğinizde ilk aşama kesinlikle tüketim alışkanlıklarının değişmesi geliyor. Yani kapitalizm bütün insanlığı fıtratındaki bir veya birkaç zaafından yakalayarak işletmeye başlıyor. Nedir o zaaf? Tabiki meyl-ü rahat ve konfor arzusu. Özelde insanın, genelde toplumun bu konuda attığı bir adım sonu gelmez bir silsileyi başlatıyor. Ve modernizm zindanına biz kendi kendimize razı geliyoruz. Bu değişim bazen kuşakları içine alan uzun bir zaman dilimini de içine alabilir. Yani ne demek istiyorum. Biz kadının eve ait olduğunu her ne kadar söylüyor ve bizzat evimizde kalıyor isek te bir ailenin tüketim alışkanlıkları değişmediği sürece kadının evin dışına çıkması ve iş ortamına katılması kaçınılmaz görünüyor. Bu bizde olmasa da, çocuğumuzda veya torunumuzda bu böyle olacak maaalesef. Bugün gıda endüstrisi(emperyalizmi) öylesine büyümüş ve palazlanmışki bir kadının evde kalması anlamsızlaşıyor. Dün annelerimizin sevgiyle ve şefkatle ürettiği herşey bugün devesa sektörlerin elinde artık. Yani sen bize lazımsın böyle şeylerle uğraşma. biz istediğini sana zaten vereceğiz diyorlar. Veriyorlar vermesine ama bu fıtrata zıt bir durum olduğu için 60 bin kimyasalı gıda üretim ve muhafazasında kullanarak insanları hastane ve ilaç bağımlısı yapıyorlar. Gıda endüstrisi,Sağlık sektörü ve İlaç sanayi ile kurdukları şeytan üçgeninde tüm insanlığı sömürüyorlar.Çünkü bu üç sektörde kendi ellerinde.

  Bugün evlerimizde atalık buğdayın taş değirmende öğütülmüş unundan ve ekşi mayadan mamül ekmeklerimiz yok. Envai çeşit katkılar ile üretilmiş standart fırın ekmeği var. Git al, ne gerek var evde uğraşmaya. Sen giyin en güzel üstlerini fırla sokağa. Veya meslek sahibi ol, üret, kazan falan filan….
  Tükettiğimizi evimizde üretmek gayretinde değilsek, bir kadın evde niye durur ki. Ev içi işler dediğimiz şey aslında o kadar azalıyor ki bir kişinin sırf bu sebeple evde kalması bir nevi taassuba dönüşüyor.(sadece gıda noktasından değerlendiriyorum)
  Bim’den aldığın döneri aç, A101’den aldığın ayranı da şöyle yanına..hadi afiyet olsun.

  özetle…

  Hazır yiyen, hazır giyen bir toplumda kadını hiç kimse evde tutamaz. Kapitalizm önce tüketimi, sonra da bu tüketime bağlı olarak kendine ait değerleri size dayatacaktır. Bundan kaçış yok. Tek çıkış şudur ki eğer kapitalizm market,mağaza ve AVM’lerine olan bağımlılığımızı ortadan kaldırabilirsek o zaman değerlerimize göre bir hayatı kurabiliriz veya çocuklarımıza aktarabiliriz.

  b) Biz aile olarak bir seneyi aşkın bir süredir marketlerden alışveriş yapmıyoruz. Ve her geçen gün bağımlılığımız azalıyor. Meyve-sebze ve ufak tefek ihtiyaçlar dışında hemen hemen birçok şeyi terk ettim diyebilirim.

  Tüm temizlik ürünlerini evde kendimiz yapıyoruz(bazı hammaddeleri bir aktarcı dostumdan temin ediyorum)
  Konserveler,kurutmalar,salça,sirke,turşular,ekmek,maya,zeytin, marmelatlar,tereyağı,yoğurt,çökelek,bazı bitkisel çaylar vb birçok gıdayı evde yapıyoruz. Bu konuda epeyce tecrübe kazandık. Tecrübelerimizi çevremizdeki insanlar ile paylaşıyoruz. Çokça hayra vesile olduk elhamdülillah. Sadece sirke ile alakalı olarak onlarca kişinin evde sirke yapımına vesile olduk. Özellikle meyve kabuklarından temizlik sirkesi yapmak epeyce dikkatleri çekiyor.

  Hazır yani pakette gıdayı artık hiç tüketmiyoruz.
  Rafine şeker kullanmıyoruz, onun yerine fıtri bal ve pekmez kullanıyoruz.
  Tavuk ve yumurta yemiyoruz. sadece temin edebildiğimiz köy yumurtasını tüketiyorum.
  Yazın babamlarla sebze bahçesi ektik temiz sebze tüketmek adına vs vs..
  daha bir çok örnek verebilirim ancak kendimde çok fazla bahsederek sizleri sıkmak istemiyorum. maksadım kendimce çok önemsediğim bir konuyu anlatmaya çalışmak.(uygulamalarım ile ilgili ayrıca bir sorunuz veya merak ettiğiniz bir husus olursa onun için ayrıca yazarım inşaallah)

  c) Bizler şu anda tamamen sentetik bir dünyanın içinde yaşıyoruz. etrafımız petro-kimya ürünleri ile dolu. Hazır gıda,kıyafetler,ev eşyaları ve araç-gereçler vs…bunlarda hastalıkları çeşitlendirip şiddetlendiriyor ve kronikleştiriyor. Bu ülkede şehir gibi hastanelerin yapılması asla tesadüf değildir. Modern tıp ise, işte bu yaşam tarzına hiç dokunmadan hastaları sömüren bir yapının kurumsallaşmış halinden başkası değildir. Bende kronik derecede ayak mantarı ve ellerimde egzema, sindirim sorunları gibi birçok hastaklıkla hastane aşındırdım. İlacı bas geçten başka hiç birşey yok. Sonra araştırmalarımla fark ettimki tüm bunlar yaşam tarzının sonuçları imiş. Toplamda iki yıla yayılan değişim süreciyle Rabbime hamd-ü senalar olsun rahatsızlıklarımın büyük bir çoğunluğu ilaç kullanmadan geçti.

  Yani düşünün ki bir sakızda bile 12 çeşit katkı maddesi kullanılıyor.Gıdanın üretim,muhafaza ve pazarlama süreçlerinde 60 bini aşkın kimyasal kullanılıyor. her geçen gün bu alan ile ilgili şirketlerin devasa labatuvarlarında yeni yeni kimyasallar üretiliyor ve bunların insan vücudunda ne gibi etkiler yaptığı araştırılmadan piyasaya sürülüyor.
  Temizlik ürünleri ise zaten insan sağlığı açısından dehşet veren maddeler içeriyorlar.

  d) Kadın için sevdiğim tabirlerdendir “ağzı dualı, eli nakışlı”. Kıyafetle ilgili yapmak istediğimiz çok şey var ama çok yoğun olarak ev borcu ödediğim için çok istediğimiz dikiş ve nakış makinesini alamadım. Eşim sadece iğne oyası yapıyor şu an. Özellikle kız çocukları için düzgün bir kıyafet bulmakta zorlanıyoruz. İnşallah makine aldığımız zaman evde yapabileceğimiz çok şey olacak. Tek meselemiz organik pamuktan mamul temiz kumaşlar bulabilmek, bu da araştırmalarıma göre ege bölgesinde bu işi yapanlar varmış.

  Efendim, uzattım toparlıyorum..

  Diyeceğim o dur ki, kapitalistlerin kölelerine reva gördükleri standart,kalitesiz,sağlıksız ve değerleri aşındıran yaşam şekli yani tüketim tarzı yerine,

  “Hoşça bak zâtına kim zübde-i âlemsin sen
  Merdüm-i dîde-i ekvân olan âdemsin sen”

  nokta-i nazarıyla ve maddi ve manevi yönü itibariyle bize emanet edilen vücudumuzu sahib-i hakikisine bize verildiği gibi tertemiz geri vermek şuuru ile, kapısını kapattığımız anda bütün ideolojileri,devletleri ve anlayışları geride bırakan aile sarayımızda insaniyete layık bir hayatı yaşamak niyetiyle çalışmalıyız ve çokça gayret göstermeliyiz. Böyle bir ev hayatı için kadın kilit konumundadır. Bu anlamda da size çok hayati vazifeler düşüyor.
  Eşinizle iletişiminize zarar vermeden ne kadar erken başlayıp işe koyulursanız o kadar iyidir.

  Son olarak,

  İstifade edebileceğiniz bazı kaynakları aşağıya not bırakıyorum. Çokça istifade etmeniz dileğiyle….

  1)Kemal Özer (size daha önce de tavsiye etmiştim.kitaplarını son derece ihtimam ile hazırlayan çok değerli bir şahsiyet. Mutlaka okunmalı diye düşünüyorum)

  Prof.Dr. Ahmet Aydın
  Prof.Dr.Canan Karatay
  Dr.Ümit Aktaş
  Prof Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
  Dr.Yavuz Dizdar

  2)Yayınevi olarak “hayy yayınevi “bu konular ile ilgili çok güzel kitaplar çıkarıyor. Bir göz atabilirsiniz.

  3) “Fermente mutfağım”
  “ Zehirsiz ev” gibi yüzlerce siteden internet ortamında istifade edilebilir.

  4)”Gıda a.ş” ve “the sugar “ gibi belgeselleri you tube’dan izleyebilirsiniz. Özellikle “gıda a.ş” müthiş bir belgesel.

  5) Ve tabiî ki sınırsız imkanları ile internet evde yapacağınız her şey için sınırsız örnekler ile dolu. Özellikle yapım videoları çok öğretici.

  Tekraren Allah evinize bereket,huzur,saadet ve muhabbet ihsan eylesin..AMİN

  Selam ve Dua ile…

  • Feyza dedi ki:

   Cihad abi,
   Yazinizi evvelki gun gordum ama yogunlugum vardi ve okuyup gecmemek icin zihnimin bos oldugu bir anin gelmesini bekledim ki okudugum tesir etsin, genellikle boyle yapiyorum. O kadar guzel, samimi ve altin degerinde bilgiler, nasihatler vermissiniz ki inanin gipta ettim. Sanki Asr-i Saadet’te yasayan mu’min bir ailenin yasamini okur gibi feyz ve muhabbet ile okudum, cok memnun oldum. Allah c.c. yuvanizin bereketini daim eylesin.
   Bu konulari evlenmeden once arastiriyordum, gecen gun de ilk ekmek denememi sizin bu yazinizi okumadan kisa bir sure once tevafuken yapmis bulundum, fena da olmadi. Kendim zaten ekmekle aram olmadigi icin ara ara yapip dondurucuya atsam epey gider. Cesitli aromalar da eklenebiliyor cok hosuma gitti ama maya yapimini bilmiyorum, onu becerebilir miyim hic denemedim. Deneme yanilma yoluyla ogreniriz insaallah ama yapanlarin varligini duymustum. Peyniri biliyorum annem de yapardi, tereyagini da ablam yapiyordu sut kaymagindan, yogurdu zaten cogu insan bilir ve hazir yogurt tuketimini cok sakincali buluyorum ozellikle Turkiye gibi bir cografyada hazir yogurt,sut, peynir ve tereyagina harcanan paraya cok aciyorum. Sukur ki biz de kirsal bolgelere yakiniz ve sutumuz kapiya kadar geliyor.
   Zeytinyagi zaten bizden sorulur ve zeytin. Memleketten gonderiyorlar. Salca da oyle..Annem evde tarhana yapardi, ben denemedim hic ama biliyorum az cok onu da yazin deneyecegim insaallah..Bulundugum ilin havasi sebze kurutumu icin de cok uygun, onceden de yazin hep goruyordum balkonlarda kurtulmus sebzeler cok da severim yemesini.
   Abi mesela yatili yurtta kalirken tursu yapimini, recel yapimini filan hep ogrendik biz asci ablalarimizdan. Sirkeyi sadece elma ve uzumden degil cesitli meyve kabuklarindan yapiyordu surekli asci ablamiz karpuzun kabugunu bile kullaniyordu. Yani aslinda yapilamayacak seyler degil, insaallah sizin gibi becerikli bir aile oluruz ya da yuzumuze gozumuze bulastirir milleti de zehirler cikariz :))
   Acikcasi abi, ben bu yeme icme konularinda cok istahla, gayretle baslayan ama istikrari ozellikle cocuklardan sonra elden birakan cok aile tanidim. Evet nasil yapildigini bircok seyin biliyorlar, ama zamanla sanirim usaniyorlar ve pes ediyorlar. Ben en cok bundan korkuyorum. Bir de cocuklar olunca ornegin, nineler, dedeler, hisim,akraba, konu komsu…o kadar cok bu zararli gidalarla onlarin masum bedenlerini tanistirmaya gonullu ve etkilesim halinde olacaklari insan var ki cevrelerinde, o gidalarin da cezbedici bir yonu oldugundan cocuklar bir iki sefer yese yine istiyorlar. Oyle okumustum, cikolatanin ornegin lezzet citasi oyle yuksekmis ki onu yedigi zaman kisinin damak lezzeti maksimum seviyeye yukselir ve onun altinda kalan bal, pekmez, recel gibi dogal gidalara burun kivirirlarmis filan..
   Yani omrunde cikolata yememis birinin cani cekmez de, yedikten sonra vazgecmesi irade isidir, o da cocuklarda cok zayif oldugundan alismalari bu yogun pazarlama ortaminda malesef an meselesi…
   Ailelerinize guzelce tembihleseniz okul ortami var. Arkadaslar, okul kantinleri vs..
   Insan yedigidir kaidesince, dogal ve cesitli beslenen insanlarin dimaglarinin da daha parlak ve dusuncelerinin daha pratik, vucutlarinin daha dinamik, ferasetlerinin de daha keskin oldugunu hep musahade etmisimdir. Bu fark, cocuklarda dahi acik ara belli ediyor cogu zamsn kendini. Bol ceviz yiyen cocuklara dikkat ediyorum bana mi oyle denk geliyor bilmiyorum ama bakislari bile daha canli, zihinleri parlak ve bilgiyi kavramaya zihinleri cok elverisli. Buralarda ceviz cok tuketilen bir nimet oldugundan dikkatimi cekti.
   Yani abi, nasihatleriniz altin kiymetinde, insaallah hayata gecirebiliriz ve devam saglayabiliriz.
   Suretli elbise giydirmek istemeyen hocahanimlar cocuklarina yastik, battaniye ve giysi dikiyorlar. Benim.de az cok bilgim var ama makinem yok sizin gibi cesitli el sanatlarina ilgi ve yatkinligim vardir. Ama giyim konusunda da endisem, cocuklarin buyudukten sonra moda akimlarina ve arkadaslarinda, etrafinda gorduklerine ozenmesi. Bunun onune saglam bir suurdan baska birsey ile gecemeyiz zannederim. Tabi bu suurda iste kucukken anne babanin ilmek ilmek dokudugu bu sabir ve itinasiyla cocugun ruhuna islenecektir insaallah.
   Temizlik malzemeleri konusunda da haklisiniz abi, bizim oralarda dogal zeytinyagi sabunlari yapilir sekilsizdir,yani marketlerdeki gibi kalip seklinde degil. Bunlari ozellikle cilt problemi yasayan kisilere cildiye uzmanlari da tavsiye ediyorlar ve gercekten cok sifali. Temizlik urunlerinde de haklisiniz, hepsi kimyasal ve bu konudaki alternatifler konusunda cok bilgi sahibi degilim yeme icme konusundaki kadar. Insaallah verdiginiz isimleri inceleyecegim. Zaten merakim var ve siz de nokta atisi tavsiyelerle isik tuttunuz. Cok tesekkur ederim.
   Allah c.c. ailenizin mutlulugunu, huzurunu daim eylesin ve evladinizi hayirli eylesin. Hayirli Cumalar…

   • Cihad dedi ki:

    Estağfirullah, Asr-ı saadet kim, biz kim. Bu hüsn-ü zannınız o mübarek asrın şefaatine bizleri nail etmesi bakımından bir dua olsun. Ta ki kebair ehlini bu cürümlerden kurtarsın inşaallah

    Çocuklar bu işin en zor kısmını oluşturuyor ama samimi istersek Allah çok kapılar açıyor. Mesela oğlanın gittiği okulda müdür kantin açtırmıyor ve dışardan hazır yiyecek getirmek yasak yani üzerinde çok duruyorlar. Veli toplantılarında vurguluyorlar vs. Cenab-ı Hakk’ın hissiyatımıza hususi ikramı gibi sanki…Bizi bizden ziyade düşünen Rabbimize hamdü senalar olsun.

    Yakın akraba konusunda kendi ailemi vesilemizle dönüştürdük. Aramızda tatlı bir yarış bile oluyor çoğu zaman, evde kim neler üretti diye. Bizde hanım tarafın ailesi çok sıkıntı oluyor. Hem yapmıyorlar, hem bizi de yadırgıyorlar. Ama sabırla, konuşa konuşa onlarda da bir yumuşama oldu. Evde tamamen zeytinyağı kullanmaya başladılar. Geçenlerde benim buğday aldığım köyden bizde buğday alalım diyorlardı. Yani fıtri olan, fıtratları cezbediyor.

    Arkadaş çevremiz ise bu konuda bizi en iyi anlayan ve hatta bize bilgi danışarak bir çok tüketim tarzını değiştirenler oldu. Muhabbetlerimizde de birçok konuyu konuşuyoruz ama ben özellikle kitap öneriyorum.

    Velhasılı

    Bu iş aile ile başlıyor ve olgunlaşıyor ama devam etmesi yakınımızdaki insanların hassasiyetimizi paylaşmasına ve toplumun bu konuyu sahiplenip benimsemesine bağlı. Zaten size bu konuyu yazmamın sebeplerinden bir tanesi de bu. Sizin gibi faziletli ve iletişim gücü çok yüksek bir kardeşimizin bu meseleye sahip çıkarsa inanıyorum ki vesilenizle birçok kişi kapitalizmin sömürüsünden kurtulacak. Kıymetli geleneklerimiz ve sünnete uygun yaşam muhafaza edilmiş olacak. Emin olun ki insanın böyle bir derdinin olması bile keyf veriyor insana.

    Eğer şimdiden ekmeğe başlamış iseniz biiznillah arkasıda gelir. Allah yar ve yardımcınız olsun insaallah.

    selamlar..

    • Feyza dedi ki:

     Cok tesekkur ederim Cihad abi. Verdiginiz bilgi ve kaynaklari inceliyoruz, cok degerli hepsi ve insaallah temenni ile husn-i zanniniza layik olabilme umidiyle..
     Haniminza cok selamlar.
     Hayirli aksamlar diliyorum.

     • Cihad dedi ki:

      Hanımın da size selamı var. Benden de eniştemize çok çok selâm.
      Allaha emanet ol kardeşim.
      Hayırlı Cumalar…

     • feyza dedi ki:

      :)vealeykumselam abi, hayirli aksamlar…

 2. Cihad dedi ki:

  Feyza Hanım Kardeşime,

  Bu samimi cevabınız için çok teşekkür ederim. O kadar güzel ifade etmişsiniz ki tekraren buraya alıntılamak istiyorum.

  “”aile zaten fertlerinin birbirini tamamlayici ozellikleri vesilesiyle tekamul eden ve bu dongunun saglikla devami sonucunda da organik bireyler insa eden mubarek bir kurum oldugu icin; iki farkli fitratin bir cati altinda kesismesi, birlesmesi ilahi hikmetin mukemmel tecellilerinden birisi..””

  diğer yorumlarınız ile beraber düşündüğümde böylesi bir ilim ve ferasetin, bu kadar güzel bir ifade yeteneği ile biraraya gelmesi nadirattandır. Bir büyüğün olarak seni uyarıyorum. Her nimet bir mesuliyeti gerektirir. Eğer bu istidat ve yeteneğini verilen ilim ile beraber -kadın ve aile konusunda yaşadığımız zifiri karanlığa rağmen- ümmetin selameti için kullanmaz isen İnd-i İlahide mesul olursun. Büyük düşün ve güzel hayaller kur sevgili kardeşim. İleride yazacağın kitapların müsveddelerini şimdiden hazırlamaya koyul. Bu ülkede niçin bir tane daha Sema Maraşlı olmasın. O kadar çok ihtiyaç var ki.

  Güzel haberlerini okudum. Sanırım hastalık ve nişan olayını ben kaçırmışım. Bir aydır evliyim denilince, sanki damdan önüme bir şey düşer gibi oldu. Rabbim evliliğini ve yuvanızı Esma-ı İlahiyyenin ve Sünnet-i Seniyyenin tecelligahı kılsın. Yuvanızda saadet, nur ve istikamet her daim arkadaşınız olsun. Cenab-ı Hak sizleri takva sahiplerine önderler kılsın amin.

  Evlenme tarzınız için sizi hassaten tebrik ederim. Dindar kesimlerde bu konuda ciddi savrulmaların yaşandığı bir zaman diliminde bu sebatınız takdire şayan ve bir numune-i imtisal inşaallah. Rabbime hamd-ü senalar olsun bizde evlenme merasimini böyle sade tutmuştuk. Sizin anlattığınız ile hemen hemen aynı. Bu yüzden anlattıklarınız bana çok tanıdık geldi. Allah mutlu, mesud etsin inşaallah.

  Müsadenizle size birkaç tavsiye veya hatırlatmam olacak,

  1) Bekarlığında medresede kalmış ve son derece aktif olan kızlarımız aile ve ev hayatının sadeliği karşısında zorlanıyorlar. Tabiri caizse sıkılıyorlar veya alıştığı hayatı bırakmak istemeyenler o ders senin, bu sohbet benim koşturup duruyorlar ki bu son derece yanlıştır. İnşaallah evlerimizde birer medrese ve evlatlarımızda bizim en birinci talebelerimizdir. Evi bir takım maddi ve dünyevi ihtiyaçlar için sığınak görüp maneviyatını,hizmetini ve ahiretini medresede gören hayati bir yanlışın içindedir demektir. Evet medreseden ve sohbetlerden istifade edilir fakat o istifade ile hayatın merkezinde olan ev hayatı inşa edilir veya edilmeye çalışılır. Bu küçük nüans farkının hayata yansıması ise muazzamdır. Bir açının kolları arasındaki fark başlangıçta çok azdır ancak uzadıkça, kollar arasındaki fark inanılmaz bir dereceye gelebilir. Bu meselede aynen bunun gibidir. Siz böyle yaparsınız anlamında değil, mütedeyyin, ehl-i cemaat kimselerin evliliklerinde böyle bir varta var, uyanık olalım makamında yazıyorum.

  Bir mani dolayısıyla bu yorumu burada noktalıyorum inşaallah sonra devam ederiz.

  Haa az kalsın unutuyordum. Hanımın size çok selamı var. Evliliğinizi tebrik ediyor. Hayırlı evlat temennisinde bulundu.

  Selametle…

  • Feyza dedi ki:

   Cihad abi, biraz gecikmeli okuyabildim cok sagolun yurekten gelen bu guzel dua ve temennileriniz, ayni zamanda guzel nasihatiniz icin. Yalniz devamini bekliyorum, cunku birkac tavsiyenin ilkinden sonra sekteye ugramis, mutlaka musait aninizda yazin bekliyorum. Hem bana, hem yeni evlenen veya evlenmeyi arzu eden diger kardeslerime kilavuz olur.
   Siz de kacirmissiniz demek ki, halbuki burada yazmistim ama bazi yazdiklarimiz karambole gidebiliyor, zaten ben de pek uzerinde durup uzun uzun yazmamistim ne de olsa sahsi meseleler, mesgul etmeme adina. O yuzden hatirlayamamaniz cok normal.
   Bu dugun islerindeki sadelik veya satafat durumu biraz fitratla ilgili sanirim abi. Yani modayla veya populer kulturle pek ilgisi yok benim gordugum kadariyla, sadeligi seven insanlar bunu hayatinin her alaninda yansittigi gibi sevmeyenler de ayni sekilde her alanina yansitiyorlar. Dugune mi geldik cenazeye mi diyenler oluyor bize olmasa da bunu duyuyorum. Halbuki kavgasiz, gurultusuz, aksiyonsuz sakin sakin evlenmek varken niye kendimizi bunca hengamenin icine atalim bir de iki taraf birbiriyle daha dugun arefesinde yuzgoz olmaya baslasin ki:)
   Cunku ne kadar detaya inilirse mutabik olunamayan noktalar bir o kadar cogaliyor. En akillicasi ozet gecip detaylari sonraki uzun surece yaymak olmali, belki yaniliyorum tabi Allahu a’lem..
   Verdiginiz tavsiyede cok haklisiniz. Bir kadinin onceligi, egitimi veya gonullu hizmet verdigi alan her ne olursa olsun, onceligi evi ve evliligi olmali. O tarz manzaralara ben de sahit oluyorum ve dogru bulmuyorum. Cunku nefsimizden baslayarak sorumlu olduklarimiz en yakinimizdakilerden yani esimiz, cocuklarimiz, ailenin diger fertleri akrabalar vs..halka halka ummete dogru yayilmali. Yapilan hata ise ummetin genelinden baslayarak merkeze dogru bu halkayi daraltmak ki, cevre cok genis olunca halka daralmak bilmiyor ve bir turlu aileye sira gelmiyor. Bu da tahsil gorduklerimizle ammelerimiz arasinda tenakuza sebebiyet veriyor. Insaallah bu mes’uliyetlerin herbirinin ustesinden sizlerin de duasiyla teker teker gelirim, hepimiz geliriz.
   Devamini bekliyorum abi, yengemin selami basim ustune, ve aleykum selam. Siz de benim cokca selamimi kendisine iletin lutfen…:)

   • Cihad dedi ki:

    Geç dönüyorum lütfen hakkınızı helal ediniz. Yalnız okuldaki bilgisayardan yazdığım için pek vakit olmuyor. Olan vakti de engelleyenler okulda çok.

    2) Evlerimize(veya ev hayatımıza) mutlaka kudsiyet kazandırmalıyız. Çünkü vicdanı tahrik eden kudsiyettir, insanı gafletten kurtaran kudsiyettir, ataleti cevvaliyete tebdil eden kudsiyettir. Aile, yalnız veya öncelikle beşeri ihtiyaçlarımızın karşılandığı bir kurum veya mekan değildir. Eğer öyle olsaydı bir gayr-i müslim ile evlenmek caiz olurdu. Dolayısıyla evlerimizi birer medrese ve/veya bir mabed gibi tasavvur etmeliyiz. Böyle tasavvur edelim ki namazlarımızı beraber kılalım, evlerimizi günahlardan uzak tutalım, ilim ve hikmete zaman ayırabilelim, malayaniyatı evlerimize sokmayalım vs…Her ailenin bir şahs-ı manevisi vardır ki ona güzel alışkanlıklar kazandırmak gerekir. Bu anlamda siz bu işin başındasınız. Ve çok iyi biliyorum ki bunların hepsini niyet ediyorsunuz. Bu konular güzel oldukları kadar çetin zorlukları olan konular. Gün gün ve adım adım takip gerektiğinden büyük bir azim ve derin bir sabır gerekiyor. Benim de bu noktaya dikkat çekmemin sebebi de bu yüzden. Sizin azim ve gayretinizi büyütmek maksadı ile yazıyorum.

    Bir nokta daha var ki, kanaatimce çok mühimdir.
    Bizler maddeperest bir asırda yaşadığımızdan dolayı herşeyin ölçüsü, mihengi maddeye göre oluyor dolayısıyla maddi olmayanlar ya dikkatimizi çekmiyor veya hatırımıza gelmiyor veya önceliğini yitiriyor. Dikkat buyurunuz! İman cevherinin altı rüknünden birini teşkil eden melaike ve ruhaniyatın hayatımızdaki yeri ve etkisi nedir veya ne olmalıdır. Bugün evlerimizde bereket,huzur ve muhabbet eksik ise bunun sebeplerinden bir tanesi de melaike ve ruhaniyatın evlerimizi terk-i diyar etmeleri değil midir.

    Alkollü ve sentetik kokular…
    Nefsi müştehiyatı tahrik eden şarkılar,türküler ve nağmeler…
    Sanemperestliğin bir nevi taklidi olan suretperestlik yani tv,foto ve ilginç resimli panolar vs…
    Günahlar, mesela en hususi ortamlara bile sızan gıybet gibi..

    listeyi uzatmak mümkün…

    Nardan, nurdan, ateşten, ışıktan, zulmetten, havadan, savttan, râyihadan, kelimattan, esirden ve hattâ elektrikten, hatta manalardan ve sair seyyâlât-ı lâtifeden yaratılan melaike ve ruhaniyatın evlerimizde olması ve çoklukla teksir edilmesi için evlerimiz zikir ve tesbih ve hamd ve ibadet ve marifet ve muhabbetin envarıyla dolup taşmalı. Hoş kokular helal yemekler ve masumane eğlencelerin toplandığı bir yer olmalı evimiz.
    Evet ervah-ı tayyibe, revayih-i tayyibeyi sever. Nura yakın olan güzel kokular dahi melaike ve ruhaniyyatın gıdalarıdır. Evimize gelen misafirlerimizi memnun edebilmek için, birbiriyle uyumlu ve ahenkli onlarca eşya ve 8-10 çeşite varan yiyecek hazırlıyor iken evimizin göz ile görülmeyen misafirlerine hatta mukim ahalisine gıda olacak şeyler hazırlamak gerekmez mi? Maalesef bu çoklukla ihmal edilen bir husus.

    Evine tv alma, melekler o eve gelmez desek müstehzi bir tebessüm ile karşılaşıyoruz fakat ama hakikat…

    Ya boş(!) eve selam veren, o hepten zır deli..:)

    Size üç madde yazacaktım, üçüncüye yine zaman kalmadı. müsait bir zaman diliminde yazacağım inşaallah

    Selamlar…

    • Feyza dedi ki:

     Hayirli Cumalar Cihad abi,
     Hakkim helal olsun ne demek, asil siz hakkinizi helal edin yogunlugunuza ragmen vakit ayirip cok guzel tavsiyelerde bulunmussunuz. Maneviyata dair oyle guzel ve oyle motive edici telkinler ki, cok tesekkur ederim. Hem bana, hem yeni evlenecek ve evlenen kisilere kilavuz olur insaallah abi.
     Hepimiz guzel niyetlerle yola ciksak da onemli olan istikrari korumak. Kestiremedigim ve kendimi en aciz hissettigim nokta da burasi cunku hayatin gidisati zikzaklarla doluyken bizim hep ayni istikamette, duz bir cizgiden sapmadan ilerleyebilmemiz gerekiyor. Tabi uzun bu yolu dusunhnce insan biraz korksa da, sizin gibi veya cevrremdeki diger mutlu ve istikametini muhafaza edebilmis diger aileleri dusundugum zaman bunun imkansiz olmadigini gorup mutlu oluyorum.
     “yuvamizdan her turlu sufliyati gider ve yuvamiza ruhaniyati, maneviyati hakim eyle Allah’im!” diye dua etmemizi tavsiye ederdi sevdigim bir ablam ki evlilikleri sizin gibi gipta edilesi guzel bir evlilikti. Sizin yazdiginiz bu maneviyata dair satirlari okuyunca bunu paylasmak istedim.
     Tv almadik evimize, almayi dusunmuyoruz zaten benim tv kulturum yoktu. Oyle bir yasantim olmadi, esim de istemiyordu. Hemgereksiz bir masraftan kurtulduk. Ama internetimiz, bilgisayarimiz var. Aslina bakilirsa,internet de tv.dan daha az zararli degil fakat guzel yonde kullanildigi takdirde faydali olabiloyor ki zaten is icabi bizde olmasi gerekiyor.
     Siz sanirim akilli telrfonunuzu emekliye ayirmissiniz ya da telefon maglulen mi emekli oldu onu bilemiyorum 🙂 ama ne guzel.
     Aslinda bilgisayardansa telefon insanin vaktini daha cok caliyor. Bilgisayar sabit bir yerde oldugu icin surekli basinda oturma imkani yok insanin ama telefon her yerde her ortamda elimizin altinda. Bence kendi tercihinizse, iyi yapmissiniz tebrik ediyorum.
     Insaallah evlerimizi namazla, zikirle ve Kur’an ile susleyebilir ve icindeki manevi havayi hep diri tutabiliriz abim. Allah razi olsun, dua edin. Yazinizin devamini da insaallah bekliyorum.
     Bir de burada bir kardesimiz sormustu, evlilikte mesreb farkini sorun olup olmayacagi konusunda, o konuda da birseyler karalarsaniz kafasi karisik kardeslerimize katki saglamis olursunuz tecrubeli bir abimiz olarak. Ben nacizane fikir ve gozlemlerimi yazsam da aslen tecrube sahibi birinden okumak daha faydali olur kanaatindeyim.
     Tekrardan hayirli Cumalar.

     • Cihad dedi ki:

      Hayırlı Cumalar Kardeşim,
      Akıllı telefon hem emekliye ayrıldı, hem benim kararımdı. Birgün sofrada iken benim küçük kız ortalıktan kayboldu. Bir süre sonra hanım olmadığını fark etti ve bu kesin birşeyler karıştırıyor dedi.(genelde kendisinden ses çıkmadığında mutlaka bir yerleri karıştırıyor oluyor) bir iki seslendi cevap yok. Sonra ben kalktım bakmak için, bizim küçük hanım lavaboda telfonu yıkıyor. Sen ne yapıyorsun dedim. Baba bak teytemiz oldu,dedi. Bende kucaklayıp mutfağa götürdüm. Hanıma dedimki müjdemi isterim senin yapamadığını kızın yaptı. Artık telefon yok dedim. Tahmin ettiğim gibi de oldu ne kadar uğraştı isem telefon çalışmadı. Bende onun yerine tuşlu bir telefon aldım. Onu kullanıyorum.

      Aslında telefonu bırakmak istememin sebepleri çok ama birkaçını yazmak istiyorum. Bu vesileyle telefon konusunu(veya teknoloji) biraz konuşmuş oluruz.

      -Gün görmemiş ve iflah olmaz derecede yobaz bir karım var..:) Hala samsungun kapaklı telefonunu kullanıyor. Vaktini alacağı, çocuklara ve aile hayatına zarar vereceği ve farkında olmadan bir çok günahları normalleştirdiği, kadınlarda maddi hırsı,israfı,kıskançlığı ve görenek belasını şiddetlendirdiği vb. gibi gerekçelerle akıllı telefon hiç almadı. Halende almayı düşünmüyor. Ben birkaç kez zorlayıp almak istedim ama o ısrarla almak istemedi. Tabi ben eve gelince telefon ile değilde kendileriyle ilgilenmemi ister hep. Telefonda öyle birşeyki el altında olunca ister istemez insan bakıyor. Buda problem oluyordu. Bazen hanım telefonu saklardı kullanmayayım diye. Velhasılı birbirimize daha fazla vakit ayırmak ve aramızdaki muhabbet zarar görmesin diye telefonu bıraktım. Sonuç olarakta çok ta iyi oldu.

      -Ben kendim manen zarar ediyordum. Ve vaktimi de epeyce alırdı.Sadece reklamlardan bile insanın gözüne epeyce günah ilişiyor. Lüzumsuz whatsap grubları, siyasi gelişmelerin takibi gibi birçok malayani alışkanlıklar hayatımdan çıktı elhamdulillah.

      -Aslında ben en çok çocuklar için bırakmıştım çünkü biz ne kadar telefondan hayırlı şeyler yaparsak yapalım, çocuğun (özellikle küçük çocukların) gördüğü şey sizin o cihaz ile çok fazla vakit geçirdiğiniz oluyor dolayısıyla o çocuğun nazarında telefon ile vakit geçirmek normalleşiyor. Bu da internet ortamındaki tehlikeleri düşünce insanı ürkütüyor. Bugün sitede yayınlanan “kızını satmanın cezası yok mu” adlı yazıdaki durum bahsettiğim konunun acı bir örneği maalesef. O sahtekarlar oğlana nasıl ulaştı, tabiki internet üzerinden.

      Hülasa yarın çocuklarımız büyüdüğünde ne yapmalarını istiyor isek bugün biz aynısını yapmalıyız. Bu nedenle telefonu bıraktım, onun yerine kitap okumaya ve namazları vaktinde hep beraber kılmaya çalışıyoruz. Yani ben vazifemi yapayım da onlar hayırsız olsalar bile en azından mesuliyetim olmaz ve vicdanım da rahat olur.

      Yani bu konu biraz çocuk olunca mesele oluyor, siz şimdilik keyfini çıkarın yarın mesainiz başladı mı bir orta yol bulursunuz kendinize göre.

      not:Yukarıda yazdıklarım tamamen kendimize göre yazılmış şeylerdir, kimseyi itham niyetiyle yazmadım. Bazı olumlu şeyleri de tahdis-i nimet suretinde yazdım. Yoksa her telefon kullanana böyle bakmıyorum ve hüsn-ü zan ediyorum. Demekki benim gibi kullanmıyor ki zarar etmiyor veya başka bir çaresini bulmuş diye düşünüyorum.

      not2: Feyza kardeş size yazacağım 3. madde gıda, temizlik ve ev içi yaşamı gibi geniş bir konu, inşaallah geniş bir vaktimde değineceğim
      Selametle…

     • Feyza dedi ki:

      O zaman gazaniz mubarek olsun abi cok iyi olmus:)
      Haniminiz yobaz degil, gerci sakadan dediginizi biliyorum ama olsun akilli ve fikirli bir hanim oldugu icin bu kadar ince dusunuyor maasallah. Insanin bazen icinden gecer birsey fakat yaptirim gucunu kullanamaz, ya da kullanmak istemez ama o seyi oyle ihlasla istemistir ki umulmadik seyler vesile olur ve Allahu Teala o arzunuzu direk sizin elinizle degil de dolayli vasitalarla yerine getirir. Arada bana da olur, hanim da fazla icten istemis ve kucuk meleginiz buna vesile olmus:)

      Konuyla ilgisi yok komik birsey geldi aklima yaramazliklardan konu acilinca, iki yegenim kucukken semsiyeyi ellerine alip cami acmislar ve abisi arkada kardesi onde, semsiyeyi parasut niyetine kullanip asagi atlayacaklarmis ki ablam sukur yakalamis:) tabi dusununce cok korkunc ama cocuklar ne kadar saf, masum, insanin gozunun onunde canlaninca yuzunde bir tebessum olusuyor:)
      Konu dagilmasin.

      Benim akilli telefonum yari akilliydi, gecen aylar sizlere omur olunca mecburen bir akilli telefon aldim. Aslinda bircok ozelligini kullanmiyorum ,bjrcok uygulamayi yuklemiyorum ama benim.bu tarz bir telefona ihtiyacim oluyor. Cunku gurbetteyim ve sirf telefonla irtibat kurabiliyorum bircok yakinim, es, dost, hatta kardeslerimle. O anlamda itiraf etmeliyim ki bir nimet oluyor benim icin. En azindan goruntulu gorusup hasret gideriyorsunuz, ya da iste yazisabiliyorsunuz..

      Eskiden bu telefonlar mi varmis herkes gurbetteymis dersek bu da dogru ama o zmn da yuksek yuksek tepelere ev kurmasinlar diye turkuler icad edilirmis, yani ozlemin tadi her cagda ayni.

      Dediginiz gibi gereksiz gruplar, anlik siyasi gelismeler, sosyal medya vs bunlar eminim cok vakit aliyordur. Ihtiyac disinda fazla ilgilenilirse gercekten sorun. Ben whatsap gruplariyla bile basa cikamiyorum bazen, bazi seyler cok klise geliyor. Arrayip konusmaya usenidigimiz kisileri her Cuma bir mesajla hatirlamak ornegin..evet Cuma tebrigi guzeldir fakat bizim toplumumuza mi has bilmiyorum biraz fazla abartiyor gibiyiz.

      En azindan sair zamanda da bir selam vermek gerekir her Cuma hatirlayabildigimiz kisiyi. Yine ayni sekilde grup kuruluyor dahil ediliyorsunuz, ciksaniz ayip olur, birsey yazmasaniz o da ayip..her lafa karissaniz ekrana bakmaktan gozleriniz sasi olur..cocuk sahibi olup cocugu okulan giden ebeveynlerin ise her cocuk basins en az bir bazen iki mecburi dahil edildigi okul gruplari oluyor ki, okuldaki anlik gelisme ve odev takibi yapilsin. Sonra yogun bir telefon trafigi vs..

      Yani eksileri de var acikcasi, cok ustune dusulurse insani cok mesgul ediyor kivami ayarlamak cok onemli. Boyle birkac whatsap grubuyla yeri gelip basedemedigim ve telefonum.cok caldigi zaman dusunuyorum bir de sosyal medyada aktif insanlar reel yasamina nasil zmn ayiriyorlar seklinde. O zmn telefon susmuyor sahibi susuyor, yani telefonun bildirim sesleri sizin yerinize konusuyor ki bu hic kabul edilir bir iletisim tarzi degil.

      Ilerde ne olur bilinmez abi, belki bizim telefonlar da malulen emekliye ayrilir ya da biz zoraki emekliye ayiririz. Asil mesai cunku, cocuklarla basliyor, evliligin miladi yeni bir duzen.

      Simdilik dozaji kacirmadan kullaniyoruz hayirlisi ama idealist aileleri her zmn takdir etmisimdir ve bu tarz ailelerin cocuklari da kendileri gibi belli ilke ve idealler dogrultusunda azimli ve disiplinli yetiskinler olarak topluma kazandiriliyorlar.

      Diger yazinizi da insaallah yazin en yakin zamanda, Allah yuvanizin mutlulugunu daim eylesin.

 3. Feyza dedi ki:

  Cihad abi hayirli sabahlar. Bir sure yazamadim..
  Cocugunuz okula baslamis ne guzel buyuyorlar maasallah..Allahu Teala hayirli ve basarili evlad eylesin. Okurken haniminizin durumunu, bir anne olmadigim halde gayet iyi anladim. Kendi cocuklugum, olmayan cocuklarimin cocuklugu ve cevrede olan cocuklarin anneleri ile olan yogun iliskileri gozumun onune geldi ve duygulandim…
  Cunku haniminizin okula birakip eve dondugu anda yasadigi o mutlulukla bosluk arasindaki buruk duyguyu, ozellikle ev hanimi olan annelerin bircogunda hep duymustum,anlatiyorlardi. Asagi yukari ayni hisler, cunku anneligin ve kadinligin dili, torpulenmedigi surece
  buyuk oranda gercekten ortak.
  Bu tabi demek degil, kadinlar sirf duygudan tesekkul etmis akil noksani varliklar ya da erkekler ruhsuz ve duygusuz birer beton duvar. Fakat, aile zaten fertlerinin birbirini tamamlayici ozellikleri vesilesiyle tekamul eden ve bu dongunun saglikla devami sonucunda da organik bireyler insa eden mubarek bir kurum oldugu icin; iki farkli fitratin bir cati altinda kesismesi, birlesmesi ilahi hikmetin mukemmel tecellilerinden birisi..
  Kadin hissidir, erkek hesabi. Kadin sefkati temsil eder, erkek korumayi, sahiplenmeyi. Kadin teslimiyeti erkek ise hakimiyeti ve kadin cinsel hayatta dahi edilgendir. Bunun uzerine kendi icimizde bir dusundugumuz zaman ki bunu burada yuksek sesle dusunmek gereksiz olur, aradaki teslimiyet ve hakimiyet kavramlarinin hangi cinsle daha fazla uyum sagladigini idrak edebiliriz.
  Kadinlarin duygusal yonu torpulenmeden evvel eskilerimiz de bu fitri ozelligini kesfetmis ve kadini kesret-i teessur seklinde nitelendirmisler, manidar bir tabirdir..
  Simdi bu yaziyi okudugum zaman benim kalbimde de benzer duygulanmalar, dalgalanmalar vuku buldu. Fakat alttaki yorumlarda konu dagilmis, isaret buyrulan hedef saptirilmis bambaska bir yone dogru yol almis. Kadinlarin sozel, erkeklerinse sayisal zekayi daha iyi kullandigini okumustum. Dil ogrenme konusunda kadinlarin, analitik zekada ise erkeklerin daha az cabayla daha fazla yol katedebildigini de okumustum. Allahu a’lem..

 4. Abdullah Bir dedi ki:

  Tam “burada mı yiyeceksiniz, paket mi yapayım türünde bir durum…

  “ANNE NE İŞ YAPARSA YAPSIN ÇOCUĞUN İHTİYACI VAR”

  İzmir 16. Aile Mahkemesi’nin kadın hakimi Hülya Gözel, çocuğu konsomatris anneye verdi: “Anne NE İŞ YAPARSA YAPSIN, bir çocuğun en az 12 yaşına kadar anne ŞEVKATİ ve SEVGİSİNE ihtiyacı vardır bahanesiyle 5 yaşındaki O. E. anne ilgi ve şefkatine yoğun olarak ihtiyaç duyacak yaşta olduğu için, ALIŞTIĞI ORTAM ve DÜZEN içinde bırakılmasının “FİZİKSEL ve RUHSAL GELİŞİMİ açısından yerinde olacaktır” dedi.

  İzmir aile mahkemesi hakimi olan bir KADININ sözüm ona kalbinin sesini dinleyerek verdiği bu karar bile tek başına kadınların neden KARAR MEKANİZMASI içinde yer almamaları gerektiğini açıklamaya yeter de artar.

  Bu ülkede gerçekten “TUZ KOKMUŞ”, bundan sonra neler olacağını görmek için müneccim olmaya gerek yok…

 5. Cihad dedi ki:

  ZEKANIN HAYIRSIZI

  Nur Külliyatında cerbezenin, ‘kuvve-i akliyenin ifrat mertebesi’
  olduğu ifade edilerek şu tarif getirilir: ‘hakkı bâtıl, bâtılı hak suretinde
  gösterecek kadar aldatıcı bir zekâya mâlik’ olmak. (İşarat-ül İ’caz,
  23).

  Bir misâl: Avrupa hayranı birisi, orada gördüğü bütün güzellikleri övgülerle sıralar, sonra başlar bizdeki noksanlıkları tek tek anlatmaya. Ve ortaya öyle bir tablo çıkar ki, sanki bütün güzellikler orada, bütün çirkinlikler de bizde toplanmış.
  İşte bu, Bediüzzaman Hazretlerinin ifadesiyle ‘Avrupa’nın mehasinini
  mesavimizle muvazene etmek’tir ve bir cerbezedir. Kaldı ki, Avrupa’nın güzelliğidiye takdim edilen şeyler, ne oradaki insanların faziletlerinden, ne de Hıristiyan dininden kaynaklanmaktadır. Bunların tamamı, menfaat esasına bina edilen ve hassasiyetle uygulanan disiplinli bir sistemin meyveleridir.

  Bu konuda bir hatıramı nakletmek isterim.

  Avrupa’da bir dostumdan şunları dinlemiştim:

  “Bizde belediyeler zemin katta oturanların kira ücretlerini düşük tutarlar.
  Buna karşılık, kar yağdığında evin önünün temizlenme görevini de zemin katında oturan kiracıya yüklerler. Bu görevin yapılıp yapılmadığını sıkça kontrol etmelerine gerek yoktur. Öyle bir ceza sistemi getirilmiştir ki, kiracı kar yağar yağmaz hemen dışarı fırlar ve evinin önünü temizler. Çünkü, oradan geçen bir adamın kayma sonucu ayağı kırılsa, onun bütün tedavi masraflarını o kiracı ödeyecektir.
  Bu ise çok büyük bir yük tutar.”

  Şimdi, kanun korkusuyla kapısının önünü derhal temizleyen sefih bir Batılıyı, bu konuda ihmalkâr davranan faziletli bir Müslümandan daha üstün göstermeye çalışmak tam bir cerbezedir.

  Nur Külliyatında konunun bir başka yönü şöyle nazara verilir:

  “Cerbezenin tavr-ı acibi; zaman ve mekânda müteferrik şeyleri toplar,
  bir yapar. O siyah perde ile her şeyi temaşa eder.” (Münazarat, 35)

  Üstadın bu ifadeleri, bazılarının hacılara sıkça çatmasını hatırlattı bana.
  Burada da bir cezbeze sözkonusudur. İnsan kuldur, hata yapabilir. Ama bu hatayı yapan hacı ise, hata her nedense, doğrudan, hacılar hanesine yazılır. Bütün hacıların işledikleri hatalar aynı hanede toplanır ve sonunda büyük bir hata kümesi çıkar ortaya. İşte, denilir, bütün bu hataları işleyenler hep hacılardır. Bu ulvî müesseseye böylece hücum edilir.

  Bu gibi sözleri dinleyen şahıs düşünemez ki, bu hatalar farklı şahıslarda görülmüştür ve bunları alt alta koyup toplamanın mantıkî bir yönü yoktur.

  Bu mantığa göre, bütün insanların işledikleri cinayetlerin, yaptıkları hataların, ettikleri zulümlerin tamamını toplayıp ‘insanlığı’ itham etmek gerekmez mi?

  Nur Külliyatından son bir cümle:

  “Cerbezenin şe’ni, bir seyyieyi sünbüllendirerek hasenata galib etmektir.”(a.g.e,
  34)

  Cerbezeci insan, bir mü’minden bir tek kötülük görmüşse, bunu sünbüllendirir, çoğaltır, büyütür ve onun bütün iyiliklerini bu tek kötülükle örtmek ister.
  Bu da bir cerbezedir ve büyük bir zulümdür.

  -SORULARLA İSLAMİYET-

  • Abdullah Bir dedi ki:

   CİHAD HOCAM’a…

   Yani diyorsunuz ki ARİF OLAN ANLAR.

   Ya zat, ARİF değilde usta bir DEMOGOG ve ZEKİ, ÇAKAL ŞAKİRT ise o zaman ne yapacağız?

   Asmayalım (yazılarımızla asmak, ipliğini pazara çıkartmak) da besleyelim mi?

   Yok yok, en iyisi Yahya, siz ve biz birlikte ve İBRET-İ ALEM için insanların aklıyla, imanıyla oynayan bu HASAN SABBAH KAPATMALARI’nın gerçek kimliklerini DEŞİFRE etmeye devam edelim.

   Ne dersin hocam?

   • Cihad dedi ki:

    Abi kusura bakma geç dönüyorum. Geçen ramazandan beri şu akıllı(?) telefonu bıraktığımdan dolayı siteyi her dem takip edemiyorum. Okuldaki bilgisayardan biraz bakabiliyorum. Bu sebeple hakkınızı helal ediniz, biraz gecikmeli oldu.

    Ben varım ve burdayım abi. Bence o, bu sitede çok hayra vesile oluyor. Müstakim akıllar ve selim kalpleri şaşırtamadağı gibi, muhalif yorumları ile fikirlerin dalgalanmasına sebep olarak, hak ve hakikatın daha çok ortaya çıkmasına sebep oluyor. Tabi onun niyetinin bu olduğunu zannetmiyorum, tahrip niyetiyle yazıyor ama fikirlerin taklidden tahkike çıkmasına vesile olmuş oluyor.

    Tabi onun yorumlarını cevapsız bırakmamak gerekiyor, lüzum olsa doğrudan veya dolaylı yönden.

    Bu son konuda Feyza kardeş bizi yalnız bıraktı, yokluğu hissediliyor.

    Selametle…

 6. gulpembe dedi ki:

  Butun yorumlara tesekkur ederim, musadenizle kendi adima toparliyorum mevzuyu.
  hem laiklikligi care gorup hem turkiyedeki laikligi elestirmem bir celiski midir?hayir. Cunku ben devaminda laiklikten ne kasdettigimi, ileri demokrasilerde nasil uygulandigini ornekledim. Amerikada bir okulda namaz icin yer sordugunuzda, -mescidleri yoksa- once sizden defalarca ozur dilerler sonra idare bolumundeki en nezih odayi size tahsis ederler. Kucuk cocugunuzun dersine misafir veli olarak katildiginizda ogretmenin size supriz yapmak icin cocuklara ramazan ilahisi ezberlettiigini ve hep beraber size okuduklarina sahit olursunuz. Bu ulke laikliktir. Pekcok laiklik cesitleri icinde Pasif laiklik yahut cogulcu laiklik adiyla bilinen; devletin tum dinlere esit mesafede ve saygiili oldugu bir yonetim vardir. Turkiyenin laiklik anlayisi fransadaki ismiyle kavgaci lailik/dislayici laikliktir. Bu durum tabii olarak muslumanlarin tepkisini cekmekte ve laiklik ifadesi sirf adi icin bile olsa antipati olusturmakta, bunu farkediyorum. Halbuki muslumanlari diger muslumanlarin serrinden muhafaza edecek ve ediyor olan ister inanin ister inanmayin yine laikliktir:) (not;onceki yorumdaki “otoriter laiklik” terimi bana ait degilim, bir sey yumusatmadim:)

  peygamberimiz devlet baskaniydi, hem vahiy aliyor hem ictihat yapiyordu, hukum vermek sorun degildi.vefatindan sonraki ilerleyen zamanda hz. Omer sahabilerin yasadigi topraklari terketmelerini yasakliyor,onlari hep danisma ekibi icinde tutuyor beraber hareket edebiliyorlardi. Dolayisiyla hepsi ayni fikirde oluyor, ebubekir ve omer doneminde icma yapilabiliyordu.Bu donemden sonra ise icma bitmistir, cunku genisleyen topraklarla beraber fikirler/kulturler cesitlilik gostermis, boylece icma mumkun olmayip kiyas devri baslamistir..hizli geciyorum..Saltanatin baslamasiyla beraber devletten farkli ictihat verenler hep zulm gormus. Mesela safii hazretleri bir fetvasndan dolayi sia olmakla suclanmis, elleri ayaklari zincire vurulup bagdata getirilmis. Ebu hanife sahabeyi hafife almak ve hadisleri reddetmek zanniyla buyuk hakaretler gormus..vs kisa bir mezhepler tarihi okudugunuzda dokulen kan ve fitnelerden dolayi hic de yesil bir tablo bulamayacaksiniz.

  Peki osmanlida ortalik sakindi, mezhep savasi yoktu. Neden? Osmanlinin resmi mezhebi hanefiliktir. Gittigi yere de onu goturmustur. O yuzden en yaygin mezhep hanefilik olmustur. Diger mezheplere devletin selameti icin tabiki goz actirilmiyordu. Halka mudahele edemezlerdi ancak devlet mekanizmasinda baska mezhebin dahli sozkonusu degildi..Mesela civizade muhiddin bir meselede shafilere yakin fetva verdigi icin gorevinden uzaklastirliyor, yada ebussuud efendi ile birgivi hazretleri bir fetvada ters dusunce birgivi ebusuudu tekfir ediyor. Ortalik yine oyle sakin degil yani. Siz 2000lerin turkiyesinin basina hangi mezhep, cemaat yahut din adami kadrosunu atayacaksiniz? Iletisim ve globallesme caginda kimi osmanli tokadiyla korkutacaksiniz? Heleki gundemimiz fikih bile degil, imani kurtarmakkken. yani hilafet ozlemi bir oyalanmadir, hulyadir.
  selam ve selametle…
  Not; ayse anamizin cemel vakiasina istirak etmesinden dolayi gunahkar oldugunu iddia etmek bize dusmuyor bu karar Allahindir, bize husnu zan duser fakat pek tabiki bu, ayse annemizin yahut buyuk sahabelerin hic gunahi yoktu anlamina gelmiyor. Boyle birsey yazmadim.

  • gulpembe dedi ki:

   hangi ulkelerin islami olup olmadigini arastirmak icin bir ekip hazirliyorlar, cevabi aranan sorular sunlar; esit iktisadi firsatlar var mi, ikitisadi adalet var mi, istihdam, vergi, tabii kaynaklarin yonetimi, yolsuzluk, faizin kaldirilmasi/finansal temauller,sosyal haklar, gelir dagilimi,refah duzeyi…vs sorularin optimum cevaplarini karsilayan ulke hollanda cikiyor.(kaynak,internet)bu habere gerceklerden kacanlarin tepkisi sudur; escinsellik, zina, kumar, hep onlardayken nasil islami ulke olabilir? muminlerin tepkisi ise sudur; hakikaten biz neden boyleyiz?

   • adamın biri dedi ki:

    Bu soruya her iki sekilde de cevap verilebilir. İkisi de dogrudur. Kimsenin yanlisi.digerinin yanlisini ortmez. Hollandanin bazi basliklarda iyi olmasi o ulkede yasanan ahlaksizliklari ortemez. Hakeza onlarin yanlislari da bizim yanlislarimizi ortemez.

    • adamın biri dedi ki:

     Bu durumda sizce ben mumin mi oluyor muyum olmuyor muyum? Cunku herhangi bir kayit koymadiginiza gore gercekten kacan dedikleriniz size gore mumin olmuyor. Mumin. Pardon da kimin hakiki mumin olup olmadigini siz mi belirliyorsunuz? Bu ne curet?

     • adamın biri dedi ki:

      Kaynagi direkt kendim olan bir olay anlatayim da avrupanin ne kadar ileri demokrasiye sahip olup olmadigini tekrar dusunelim.

      Bir yolculuk esnasinda hollanda da yasayan genc bir gurbetci ile konusmustum. Detaya girmeyeyim orada maruz kaldigi ayrimciliklardan bahsetmisti. Yani batida ileri demokrasi bir kandirmacadir. Bakiniz bizden daha kotu durumdaki ulkeleri ab ye aldiklari halde bizi almak istemiyorlar. Nednei gercekten bizim onlardan cok geri mi olmamaiz yoksa onlardan farkli olmamaiz ozellikle musluman olmamaiz mi? ( ab ye girmeyi savundugum yok belirteyim bu arada)

      bu abd icin de gecerlidir. Dunyanin diger ucundaki muslumanlarin kanina girme bir ulke kendi ulkesindeki muslumanin cocuguna ilahi dibletiyor diye onu alkislayacak hele hele onu ornek alacak halimiz yok. Cok sukur bizim tarihimiz her alanda herseyin en guzel orneklerine sahip.

      Velhasili sorunlarimiz varsa onlari yine kendi icimizden cikan yontemlerle tedavi etmeliyiz.

      Muslumanlar olarak 1400 senelik gecmise ragmen kendimize ait toplumsal bur sistem.bulamayip batinin iyi kotu kendine gore uyguladigi sistemi kopyala yapistir yapmak en hafif ifadeyle acizliktir. Kur anin emirleri sadece asri saadete yonelik degildi ki biz ” bu zamandan sonra bunu uygulayamayiz” diyelim.

      Basit bir soru sorayim. Laik bir yonetim dinin kurallarina uymak zorunda olmadigina gore mirasta kadin erkek ilimli dahi.olsa tum laik sistemlerde esit pay almis olacak. Peki siz muslaman bir kadin olarak bunu nasip kabul edebiliyorsunuz. Begenmediginiz osmanlida birakin farkli mezhepleri gayri muslimler kendi dinlerine gore mahkeme olabiliyordu…

     • canmehmet dedi ki:

      Türkiye ve “Avrupa Birliği” Gerçeğini Fransız Devlet Başkanı ile bir Musevi anlatıyor:

      1)Fransa (eski) cumhurbaşkanlarından Giscard d’Estaing, 2004 yılında, Avrupa Birliği ile ilgili görüşlerini açıklar:

      “Türkiye halkı bu gerçekleri hiç bilmiyor.” 

      D’Estaing devam ediyor:

      “Avrupa’nın ortak kimliği Hıristiyanlıktır. Türkiye bunun hangi parçasını oluşturabilir ? Türkiye bir İslam ülkesidir. Bu iki kimlik bir arada olmaz. Aksi hâlde AB dağılır.

      Türkiye, AB’ye girmesi için, İslam kimliğinden, egemenliğinden, bağımsızlığından vazgeçecek mi ? 

      Brüksel’i Ankara yerine başkent kabul edecek mi?

      Türkiye Avrupa tek devletinin bir federe devleti olacak mı ?”

      Türkiye halkı bu gerçekleri hiç bilmiyor.”

      “Avrupa Anayasası’nı yazarken bizi kaynaştıran özellikleri tanımlamaya çalıştık: Antik Yunan ve Roma’nın kültür mirası, Avrupa hayatının özümsediği dini geçmiş, Rönesans’ın yaratma şevki, Aydınlanma Çağı felsefesi ve rasyonel düşünce. Oysa Türkiye bu unsurlardan hiçbirini paylaşmıyor.” (Kaynak:“BİTMEYEN HESAP”. Yaşar YAZICIOĞLU.)

      2)“Yıl 1982…İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyeleri ile İstanbul’daki bankacılar, o zamanki adı AET olan Avrupa Birliği kurumlarını tanımak üzere Belçika ve Lüksemburg’a davet edilirler, Bu tür yemeklerde adet olduğu üzere Misafirleri ağırlayan heyet başkanı hoş geldin dedikten hemen sonra (zehir zemberek) bir konuşma yapmaya başlar: (Türk Misafirlerine hitaben)

      –“Siz kendinizi ne sanıyorsunuz! AET demokratik ülkeler topluluğudur, sizler ise bizim dostlarımız Turan Güneş, Turhan Feyzioğlu gibi pek çok parlamenterin görevlerini engellemekle kalmıyor, hala kendinizi bu topluluğa hangi hakla üye olabileceğinizi sanıyorsunuz?”

      Konuşma bu küstahlık devam edip gidiyordu. Konu anlaşılmıştı, AET Dış İşlemleri Sorumlusu bizim vasıtamızla (O sıralarda darbe olmuş ve) Evren’e mesaj gönderiyordu. Sinirlenmiştim. Söz istemek için elimi kaldırdım. Adam şaşkınca “Evet” dedi. Ben ise,

      -“AET üyelerinin demokratik hassasiyetlerini görmek hepimizi çok duygulandırdı. Ancak merakımı hoş görün, 79-80 yıllarında Türkiye sokaklarında günde 20-30 kişi terör kurbanı olarak yaşamını yitirirken, bir protestonuzu görmedik, demokratik hassasiyetleriniz neredeydi acaba? Üstelik yönetime el koymuş olan silahlı kuvvetler, en kısa zamanda seçimler yapılacağını vaad ediyorlar. Çok demokratik bir iç savaşı mı tercih ederdiniz?”

      Tam o sıra, solumda oturan, bugün dahi yüzü gözümün önünden eksilmeyen, kızıl saçlı, seyrek kızıl sakallı genç bana dönerek

      –“Biliyor musun, boşuna sinirleniyorsun. Siz bu oyunu 1453’te kayıp etmişsiniz! Bilmiyor musun?”

      Ben şaşkın

      –“Siz ne söylemeye çalışıyorsunuz? Lütfen açıklar mısınız?”

      Kızıl genç

      –“Bakın dostum, Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettikten sonra Papa Roma’dan kendisine bir elçi göndererek ‘Gel Hıristiyanlığı kabul et. Ben de seni, Doğu Roma İmparatoru olarak takdis edeyim!’ teklifini gönderiyor. Sultan bu teklifi reddediyor. İşte o andan itibaren siz Avrupa’da partiyi kaybettiniz… Bugün demokrasi derler, yarın Kürtlere özgürlük, Ermenilere toprak vs. Sizden her gün yeni bir şey talep edeceklerdir. Bu işin sonu gelmez! Zira burası bir Hıristiyan Birliğidir. Siz ise bu birliğe tam karşıt bir konumdasınız. Bu söylemi de, bu açıklıkla size benden başka kimse söyleyemez, zira ben Yahudi’yim”

      dedi. Dondum kaldım. (Kaynak:Zoraki Bankacı, Bir dönemin perde arkası, Metin BERK)

      Eğer: “Hem kendinizi hem de (düşmanlarınızı demeyelim!) rakiplerinizi tanırsanız girdiğiniz yüz savaştan galip ayrılırsınız.”

  • Yahya dedi ki:

   Gülpembe hanım

   Müthiş mugalata yapıyorsunuz… sizi tebrik ediyorum.
   Aynı zamanda etrafa fevkalade tehlikeli bilgiler saçıyorsunuz.
   Bu hususlarda bilgisi ve muhakemesi olmayan insanlar için ise ölümcül meseleler…

   Siz ne yaptığınızın bilinçinde olduğunuz için ve buradaki yorumlar üzerinden münakaşaya da girmek istemediğim için…

   – kalb-i duygular ile sizi tekrar selamete, samimiyete ve özünüze dönemeye davet ederek;

   yorumumu burada sonlandırıyorum.

   • gulpembe dedi ki:

    Iyi niyetli davetiniz icin tesekkur ederim.

    Anladigim kadariyla sizler gibi dusunmeyenler 2 kisimdan olusuyor. Ya hidayete muhtaclar yahut kotu niyetliler. Aslinda bu harika birsey. Dusunsenize hep hidayet uzere olan, selametli taraf sizsiniz, tipki Allahin secilmis erleri gibi. Bu muthis guven ve huzur veriyor olmali insana. Allah nurunuzu arttirsin. (amin)

    Benim mugalataci yani bir yalanci oldugumu soylemissiniz. Allah razi olsun. Kusurumuzu soyleyen bize iyilik eder.

    • Yahya dedi ki:

     MUGALATA المغالطة
     Sözlükte “yanılmak, hata etmek” anlamındaki galat kökünden türetilen mugālata (safsata), terim olarak mantık hilelerini kullanıp dil cambazlığı yaparak muhatabı yanıltma, safsata, demagoji mânasına gelmektedir. Konuşma veya tartışma esnasında muhatabı yanıltıp hata yapmasına veya yanlış bir fikri benimsemesine sebebiyet verme yönünde her dil ve kültürde geliştirilmiş bazı yöntemler bulunmakla birlikte mugalatanın bir mantık terimi şeklinde literatürde yer almasının tarihi eski Yunan’a kadar gitmektedir.
     (…)
     Kaynak: TDV İslam Ansiklopedisi

    • Sadece Fatih dedi ki:

     Buradaki yorumların içeriğindeki farklılığın sebebi fikir ayrılığından öte inanç farklılığıdır ki bu farklılık bazen çok tehlikeli konularda olmaktadır. Bu farkı görebildiğiniz an hiç bir tartışma çıkmayacaktır. Bir insan Allah’ın kanunlarına inanmayabilir ya da zamana göre güncellenmesi gerektiğini düşünebilir, hatta dinler arası diyalog deyip Allah birdir diyen ama Hz.Muhammed’in peygamberliğini inkar edenlerin de cennete gideceğine inanabilir. Dediniz demiyorum örnek mesela. Fakat birileri inancımıza zıt olan bu durumu dile getirip savunursa doğal olarak biz de inancımızı savunuruz fikrimizi değil. Yeri gelir kalem kağıtla yeri gelir top tüfekle. Hain darbe girişiminde olduğu gibi silaha karşı silah ya da evvelinde olduğu gibi yazıya karşı yazı. Cihad türlü türlüdür.
     Elin gavuru biz müslümanları yok etmek için türlü hesaplar yaparken dünyada müslümanlar çatır çatır doğranırken Allah’ın kanunları yerine müslüman katillerinin kanunlarının güzellemesini yapmak bence bir müslümana yakışmıyor. Gavur ellerinde onlarla yapılan anlaşmaya onlar bozmadığı ve süresi bitmediği sürece uymak görevimizdir ancak kendi müslüman ülkemizde ise Allah’ın kanunlarını hakim kılmak görevimizdir ki bu da bizim fikrimiz değil inancımız gereğidir.

     • gulpembe dedi ki:

      Fatih bey,

      -ister dini ister felsefi olsun- bir inanci ideolojilestirmek demek onu ahlaksizlastirmak demektir. Bilirsiniz “ideolojiler idraklerimize giydirilen deli gomlekleridir.”
      o saatten sonra hak, adalet,menfaat hep siz ve taraftarlariniz icindir. Sagduyu olmaz, elestiriler kabul gormez. Davaniz vardir, ve hersey bu yolda mubahtir. Bakiniz siz bile fikri degil inanclari konusuyoruz diyerek kendi siyasi fikrinizi kabul ettirmek icin tekfir silahini kullandiginizin farkinda degilsiniz,hemde kimsenin miras, tesettur, zekat ayetlerini tahfif edip, zamani gecti dedigi yokken. Denilen sudur;madem birarada yasamaliyiz fakat tek fikre ve hayat tarzina sahip degiliz, o zaman daha katilimci ve hosgorulu bir toplumu nasil elde edebilirz . Insanlari boyunlarindan tutup dindar yapamazsiniz. Kendinizi ve inanclarinizi zorla saydiramazsiniz. Bir yanda toplum ve hayattan kopuk ulema bir yandan topluma usten bakan bir sekuler oligarsi arasinda kalmis, bir halk. Ikisinden de isine geldigi tarafi aliyor. Menfaaati medeni kanunda ise onu, dinde ise onu sahipleniyor.. Iki yuzlu bir ahlak, kendine musluman bir profil uretiyor bu sistem.

      siz hic gunesin varligini isbat etmeye calisan birini gordunuz mu?hayir, cunku gunes ordadir isbat istemez. siz islami istiyorsaniz onu yasayacaksiniz, kimseyi ikna etmenize gerek kalmayacak.

  • canmehmet dedi ki:

   Değerli Gülpempe Hanımefendi,

   Yorumunuzda: (Amerika): “…Bu ulke laikliktir. Pekcok laiklik cesitleri icinde Pasif laiklik yahut cogulcu laiklik adiyla bilinen; devletin tum dinlere esit mesafede ve saygiili oldugu bir yonetim vardir…” denilmektedir.

   “Laik bir ülkede, devlet dinlere eşit mesafede ve saygılı olduğu” iddiası:
   Ülkede görsel-yazılı medya üzerinden bilinçli olarak din (ahlak-edep) anlayışının içinin boşaltılması durumunda;

   a) Devlet, dinlere ve inanışlara eşit mesafede midir?

   b) Yoksa devlet, “eşit mesafe” adı altında dinin içini mi boşaltmaktır?

   İşimiz gereği Avrupa(Rusya) ve Uzakdoğu’yu tanıma fırsatı bulanlardanız. Bu soruları, oralardaki uygulamaları eşleştirerek sorduğumuz dikkate alınmalıdır.

   Bunlarla birlikte: Müslümanlar dinlerini, Camii’nin dört duvarı arasında (eksik bilgilerle mi) yaşamaktadır, yoksa (yeterli bilgi ile) bunu hayatın tüm evresine yayabilmekte midir?

   Bir İslam ülkesinde, Museviler için Cumartesi, Hıristiyanlar için Pazar tatilleri ne anlama gelmektedir?

   Tartışmak gelişmek; karşılıklı kör noktaların aydınlatılması demektir.

   Özetle: söylemler eylemlere dönüşürse samimiyet vardır. Dönüşmemiş ise ……!

   • gulpembe dedi ki:

    Canmehmet Bey

    muslumanlar burada son derece rahatlar. Dine ve dini sembollere buyuk saygi var. ornegin basortulu ilkokul talebeleri hicbir problemle karsilasmiyorlar,irtica hortladi diyen yok.Disarida tabiki sekuler bir hayat var, siz musluman olarak ne kadar ozgurseniz, batil diyebileceginiz akimlar da o kadar ozgur. Fakat bu durum sizin dininiz icin bir tehdit degil . Bilakis sizi daha fazla gayret ve calismaya iten bir faktor. Batil ve hak arasindaki bu rekabet sizi tembellikten ve rehavetten alikoyuyor. Teyakkuzdasiniz ve herdaim uyanik kalmalisiniz. Yoksa siz dahil gelen neslin erimesi isten degil. Bu tehdit turkiyede de var elbette.

    • Abdullah Bir dedi ki:

     “…o saatten sonra hak, adalet,menfaat HEP SİZ VE TARAFTARLARINIZ İÇİNDİR. Sagduyu olmaz, ELEŞTİRİLER KABUL GÖRMEZ. Davaniz vardir, ve HERSEY bu yolda MUBAHTIR.”

     ” (DİALOG) ve HOŞGÖRÜlü bir toplumu nasil elde edebilirz” (Bu cümlede BİLİNÇLİ OLARAK eksik bırakıldığını düşündüğümüz DİALOG kelimesi tarafımdan eklenmiştir.)

     “KENDİNE MÜSLÜMAN BİR PROFİL uretiyor bu SİSTEM”

     Yazının içerisine gizlice yerleşt,irilmiş yukarıda ki ifadeleri büyük harflerle yazdığınızda eminim ilk aklınıza gelen “SİSTEM” FETOŞ denilen Vatan Haininin başını cektiği FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜ dür.

     bu verileri daha önceki veriler ile birleştirdiğimizde ortaya çıkan sonuç da “MERD-İ KIPTİ SECAAT ARZ EDERKEN SİRKATİN SÖYLERMİŞ” (
     Çingenenin merdi kendisini överken hırsızlığını anlatırmış.) durumundan başka bir şey değil.

     Eeee, ne demişler çekirge bir sıçrarsın, iki sıçrarsın üçüncüde …arken yakalanırsın.

    • adamın biri dedi ki:

     ” Fakat bu durum sizin dininiz icin bir tehdit degil . ” dedikten sonra “Yoksa siz dahil gelen neslin erimesi isten degil. Bu tehdit turkiyede de var elbette” .deyip kndiyle celismek… Tehlikenin oldugunu kabul etmissiniz neyse ki en sonunda. İyi acidan bakmak.lazim. Bu arada isinize gelmeyen yorumlara karsilik vermediginizi ehli dikkat farkediyor, haberiniz ola.

    • canmehmet dedi ki:

     Değerli Gülpembe Hanımefendi,

     Yanlış anladıysam lütfen düzeltiniz. Siz, ABD yaşıyor ve oradaki Laik anlayışı örnek veriyorsunuz. Öyle ise aşağıdaki sorumuz cevapsız kalmış.

     “Devlet, dinlere-inançlara eşit mesafede duruyor” İfadenize karşılık, devlet: “(Laiklik” adı altında) din anlayışının-değerlerinin içini boşalttığında, dinlere eşit mesafede de midir, yoksa (“Laiklik” altında halkını aldatmakta mıdır?

     Bir çocuğun yetişmesinde, aile ve çevre eşit ağırlıktadır. Sokağa çıkan (Laik/ilköğretime başlayan) bir çocuk çevreden dinini öğrenmeye devam mı edecek, yoksa kültürsüzleştirilen dini (İslam’ı) içi boşaltılmış hali ile (yaşadığını düşünerek) yaşamayacak mıdır?

     Vurgulamak istediğimizi, Laikliğin kurucularından Fransızlardan (Felsefe Prof. Oliver Roy’dan) aktaralım:

     “…Laiklik her şeyden önce bir din takıntısıdır ve gerçek bir ayrılığı benimsemek yerine, din üzerine kurallar koyarak onu yönetmek niyetindedir.

     Ancak Fransızlığa özgü yegâne şey, kafesinde laiklik parmaklığını açıkça kullanarak İslam’ı ‘evcilleştirmek’. Öteki Batılı ülkeler başka türlü parmaklıklar kullanıyorlar.

     Ancak devlet laiklikle işbirliği yapmaya girişince, İslam’ın despot aracılığıyla değil, güçlü ve modern devlet aracılığıyla bir deneyimden geçmesi gerekecektir.

     Bu yönde, sürekli olarak Türk modeli’ gündeme gelmektedir. Oysa İslam, tarih trenini kaçırmıştır. Birçok görüşe göre, ancak güçlü kuvvetli bir pedagoji onun geride kaldığı etapları tekrar yakalamasını sağlayabilir.

     Bu da sömürgeciliğin bazı biçimlerini (sözgelimi, güçlü bir devletin himayesi altına girilmesi) öne çıkarmaktadır: Nitekim, laik otoriter rejimlere geçiş (Tunus’ta başkan Ben Ali rejimi) gibi ya da askeri müdahaleler sonucunda, uzun veya kısa vadeli vesayet rejimi biçimlerinin

     (sözgelimi, 2003’te Amerikan işgalinden sonra Irak…’Irak’ın Amerikan askeri tarafından işgali bu güçlü pedagojiye dayanır: Irak’taki geçici Amerikan yönetimi, kendisine model olarak 1945’te Almanya’nın yeniden inşasını almıştır: Beyinsizleşmiş bir halka despotizm yoluyla demokrasinin erdemlerini öğretmek. Sonuçlar hiç de inandırıcı değildir tabii.’

     geçerlik kazanması…

     Anlaşılacağı üzere, tartışma sekülerleşmeden devlet sorunsalına doğru gidiyor. Tabii bu şaşırtıcı sayılmaz. Çünkü Avrupa’da ve özellikle Fransız geleneğinde, demokrasi ile laikliğin devlet sorunsalının ayrılmaz bir parçası olduğu görülmüştür. Bunun sebebi, evrensel değeri olmayan ve özel tarihin bir ürünü olan paradigmadan mı kaynaklanıyor? Yoksa bu paradigmanın benimsenmesi için, onu üreten tarihsel koşulları yeniden gözden geçirmek mi gerekiyor? (İslam’a karşı Laiklik. Sh:80)

     Yeri gelmiş iken soralım:
     a)Amerika’nın yakın tarihte Irak’ta yaptığı “beyin yıkama!” “Laiklik!” altında daha önceden hangi komşu ülkelerde yapılmış olabilir?

     b)Batılı ilim insanının laiklik açıklamasından anladığımız:
     “…Sekülerleşme (dinden bağımsızlaşma), hiçbir siyasal içeriği olmayan bir toplum fenomeni: Dinsellik insan hayatının merkezi olmaktan çıkınca, hayat pratikleri, insanların dünyaya verdikleri bir anlam olarak dinin ve aşkınlığın iradesine tabi olmayacak.
     Sekülerleşmenin doruk noktası, dinin yumuşak bir geçişle ortadan kalkmasıdır…” Bu söz Fransız Profesör Roy’a aittir.

     • gulpembe dedi ki:

      Canmehmet Bey

      Kurani kerimde bulunduklari topraklarda zulum gordugu icin inancini yasayamayan insanlarin, bu magduriyetlerinin ahirette mesuliyetten kurtulmalari icin bahane olamayacagini ve onlara “Allahin arzi genis degil miydi?hicret etseydiniz ya!”seklinde kinanmada bulunulacagi yaziyor. Simdi benim musluman ulkesi turkiyede dinimi yasayamamam ve amerikada ise tum hak ve ozerklige sahip olmam durumunda kurani kerim bana nereye gitmemi soyluyor, Amerikaya degil mi?simdi bu ulke dinin icini bosaltiyor, laik ,sekuler veya baska birsey… Bunlarin benim ahiretime zarari nedir?maalesef ozgurluk olmadan din de olmuyor. Bugun sosyal haklar, egitim ve endustride gelismis ulkeler laik rejimi benimsemis ulkelerdir.

      Laiklik mukemmel bir sistem midir?hayir. Fakat belki ehveni ser dir,kotunun iyisidir.Benim inancima gore bilim dahi Allah icindir. Yani fitrata aykiri bilimsel calismalar benim taraftar olamayacagim bir mevzudur. Fakat bugun bilimde de laiklik uygulaniyor. Yani “bazi” bilimsel calismalara -kimi cevrelerce ahlaki cikislar yapiliyor olsa da- din adina mudahale edilmesine izin verilmiyor.

      Devletin butun gunah yollarini kapamasi ile insanlari gunaha erisemez hale getirip dove dove cennete mi yollayacagiz? Dunyevilesme heryerde zaten. Deniz ile gemi ornegi gibi , deniz misali olan dunyayi da terkedemeyiz, gemi misali dinimizden de vazgecemeyiz. Icine su almadan yolculuga devam edicez insallah.

      Suna da not dusmek istiyorum avrupa ve amerika birbrinden cok farkli. Avrupada devlet dinden daha guclu ve onu sinirlar. Amerikada ise yer yer dinin devlet uzerindeki hakimiyeti hala hissedilir. Ve avrupaya nazaran Amerikan halki daha dindar ve gelenekcidir.

      Yazdiklarim sorunuzun cevabi degildir belki, ozur dilerim. Bunlar benim gozlem ve kanaatlerimden ibaret. Bir iddiam yok. Allah cumlemize kurtulus nasip etsin.

      Selam ederim.

     • Yahya dedi ki:

      Amerika laik ülke değildir. Esasında laiklik ve sekülerizm çok iyi anlaşılmalı ve birbiriyle karıştırılmamalıdır. Amerika kısmen(?) sekülerdir. Amerika da veya dışarıda sürekli tartışılan bir mevzudur bu: amerika seküler midir? yoksa dindar mıdır? diye…

      Bunun basit ve tek bir cevabı yoktur. Çünkü devlet olarak, yönetim şekli olarak, hukuk düzeni olarak, eğitim sistemi olarak vs. hep farklı modeller gözlenmektedir.

      Amerika’nın kurucuları masondur. Masonluk öğretileri, anlayışı, sembolleri, kanunları her yerdedir. masonların kime hizmet ettiği ise bellidir.

      Verilen örnek üzerinden gidersek, laik bir ülkenin okulunda namaz kılınmaz, yasaktır, müsaade edilmez. Bir mühim bir toplantıda namaz (veya ibadet) için ara verilmez, Allah’a (tanrıya) dua edilmez veya Allah (tanrı) inancından bahsedilmez ancak Amerika’ya baktığınızda bunların tam tersi olmaktadır.

      Uzatmayayım, ülkemizde Allah’ın emrini siz mahkemeye sunduğunuzda dikkate alınmaz, K.Kerim makul bir kaynak, referans olarak dikkate alınmaz ancak benzer durum Amerika’da saygı duyulur hatta kabul edilir… (istisnai durumları konuşmuyorum)

      …unutmadan Amerika’nın kimin uşağı olduğu da 🙂 ortada!

 7. Misafir dedi ki:

  “Evet, bir valide veledini tehlikeden kurtarmak için hiçbir ücret istemeden ruhunu feda etmesi ve hakikî bir ihlâs ile vazife-i fıtriyesi itibarıyla kendini evlâdına kurban etmesi gösteriyor ki, hanımlarda gayet yüksek bir kahramanlık var.

  Bu kahramanlığın inkişafı ile hem hayat-ı dünyeviyesini, hem hayat-ı ebediyesini onunla kurtarabilir. Fakat bazı fena cereyanlarla, o kuvvetli ve kıymettar seciye inkişaf etmez. Veyahut sû-i istimal edilir. Yüzer nümunelerinden bir küçük nümunesi şudur:

  O şefkatli valide, çocuğunun hayat-ı dünyeviyede tehlikeye girmemesi, istifade ve fayda görmesi için her fedakârlığı nazara alır, onu öyle terbiye eder. “Oğlum paşa olsun” diye bütün malını verir, hafız mektebinden alır, Avrupa’ya gönderir. Fakat o çocuğun hayat-ı ebediyesi tehlikeye girdiğini düşünmüyor.

  Ve dünya hapsinden kurtarmaya çalışıyor; Cehennem hapsine düşmemesini nazara almıyor. Fıtrî şefkatin tam zıddı olarak, o mâsum çocuğunu, âhirette şefaatçi olmak lâzım gelirken dâvâcı ediyor. O çocuk, “Niçin benim imanımı takviye etmeden bu helâketime sebebiyet verdin?” diye şekvâ edecek.

  Dünyada da, terbiye-i İslâmiyeyi tam almadığı için, validesinin harika şefkatinin hakkına karşı lâyıkıyla mukabele edemez, belki de çok kusur eder…”

 8. Misafir dedi ki:

  “Fitne-i âhirzamanın mahiyeti bana göründü ki;
  o fitnenin en dehşetlisi ve cazibedarı,
  kadınların yüzsüz yüzünden çıkıyor.
  İhtiyarı selbedip, pervane gibi sefahet ateşine atıyor. Ve bir dakika hayat-ı dünyeviyeyi, senelerle hayat-ı bâkiyeye tercih ettiriyor…”

 9. canmehmet dedi ki:

  Akıl, Bilgi ve Deneyim ışığında Kadın ve erkeği değerlendirmek:

  Akıl basit tanımı ile bir değerlendirme merkezidir. Değerlendirme merkezimiz (aklımız): ona sunduğumuz bilgileri karşılaştırır ve beklentilerimize, değerlerimize uygun olanı bize (geri besler) sunar.

  Kadın da erkek gibi düşünebilen ve düşünerek (bilgi) üreten varlıktır.

  Düşüncemiz: (insanın bir duygusal varlık olduğu da dikkate alınırsa) bilgi, deneyim (ile duygularımızın) gölgesinde oluşur.

  Her erkek gibi her kadın: yetişme şartları, ortamı ve çevresinin etkisinde (büyür) olgunlaşır ve bu renkler onun düşüncesinde, davranışlarında belirleyici olur.

  Doğru soru cevabının yarısıdır!
  Soru 1: Sokaktaki kedileri besleyen kadınlar, evdeki çocuklarına da aynı özeni göstermekte midir?

  Soru 2: Mal-Mülk devreye girdiğinde kadın duygularının mı, hırslarının mı etkisinde kalmaktadır?

  Soru 3: Çocuklarına “Allahın belası!” diyen (kimi) anneler, çocuğunu neden bir “bela” olarak mı görmektedir?

  Son söz: Kadın (tamamı ile) duygusal varlık değildir. Kadın, her insan gibi çıkarları ve tercihleri doğrultusunda aklını kullanan canlı varlıktır.

  • Misafir dedi ki:

   Şahsi tecrübelerime dayanarak bu yorumun mükemmel bir yorum olduğunu söyleyebilirim. Tebrik ediyorum.

   Benim tecrübelerim,
   ahir zaman kadınlarının,
   çok iyi bir “muhasebeci”
   çok iyi bir “pazarlamacı”
   çok iyi bir “manüplatör”
   çok iyi bir “illizyonist” olduğu konusunda binlerce örneklerle dolu…

   Yorumunuzu çok beğendim. O yüzden tekraren tebrik ediyorum.

   Selam ve dua ile.

   • Abdullah hasan dedi ki:

    Günümüzde kadınlar muhasebeci gibi fakat bir fark var muhasebecilerden İlla toplamaları diye bir sabir fikirlilikleri var. Evililkte ne deniyor ”İyi gün kötü gün” yok onlar sadece iyi gün ü dikkate alıp kötü günü literatürden çıkarmışlar. Maalesef hayat böyle değil.

 10. Ebrar (hüzün gecesi) dedi ki:

  Bu yazı beni ilkokul yıllarıma geri götürdü. Bir gün okuldayken hasta olduğumda öğretmenim “Eve gidince annen sana sıcak bir çorba yapsın” demişti. Ben de “Annem yok, anneannem var” demiştim. O günü hatırladım da gözlerim oldu. Çalışan anne çocuğu olmak her anlamda zillettir vesselam…
  Kaleminize sağlık. Allah yuvanıza her daim afiyet, huzur, bereket ihsan eylesin.

  • Cihad dedi ki:

   Teşekkür ederim Ebrar Hanım. Bilmukabele sizlerde hayatınızda afiyet,huzur ve bereket görürsünüz inşaallah. Ev hayatının mimarı,tadı tuzu,sıcaklığı,renkliliği,sükuneti ve çekiciliği kadındır ve annedir. Evlerin soğuk duvarlarını şefkat,muhabbet ve zerafeti ile bir yuvaya dönüştüren kadının ve annenin ta kendisidir vesselam..

 11. gulpembe dedi ki:

  Insanlarin mesgaliyetleri mizaclarina da tesir eder elbette . Ne kadar dogru bilmiyorum, duymustum ki bir donem Osmanlida belli sure anaokulu ogretmenligi yapan kadinlarin sahitlikleri mahkemede gecerli olmuyormus. Mizaclarindaki cocuksulasma isabetli hukum vereceklerine engel olabilir endisesiyle Dogru bir uygulama olup olmadigi tartisilir. fakat kadinin hissi tavirlarini akil ve karakter noksanligi olarak algilamak yanlis olur. Bir kadin hem duygusal,naif hem adaletli olabilir pek ala. Kararlarinda adalet ve isabet ettirmek bir ogrenim ve ahlak isidir.

  Madam Curie dunya capinda bir bilim insanidir fakat ayni zamanda hz. Aliye atfedilen kitaptaki mektup ve hutbeleri kendi diline tercume edecek kadar hikmet asigi bir hanfendidir. Mesela halife Harun Resitin hanimi Zubeyde nin kocasinin iktidarinda buyuk soz sahibi oldugu gecer kaynaklarda bu kadin ayni zamanda tib ve edebiyat alaninda donanimli bir kisidir. Bunu bir erkeklesme olarak gormuyorum ben. Sonucta devesine atlayip halki savasa cagirmak icin hutbeler irad eden bir hz. Ayse ornegi var karsimizda,dinimizin yarisindan fazlasini ondan ogrenmisiz, ayni zamanda kadinligi ile peygamberin gozbebegi bir sahsiyet…

  pekcok alime gore akil kalbin bir subesidir. Kalp kadini, akil erkegi temsil ediyor desek , bu durumda daha donanimli ve ustun olan kadin cikiyor:)hayr olsun insallah.

  • Misafir dedi ki:

   elbette bende size katılıyorum!
   Kadınların zeki varlıklar olduğunu her zaman kabul etmişimdir.

   “Zeka merdiveni hızlı tırmanmak,
   akıl doğru yere koyup-koymadığını bilmektir.”

   Bu tanımı baz aldığımızda, kadınların çoğunun merdiven basamakları cehennem kapılarında son buluyor. Üstünlükleri bu yüzden olsa gerek!

   “Cehennem ehlinin ekserisini kadınların oluşturduğunu gördüm” s.a.v

   • gulpembe dedi ki:

    Misafir bey,

    kadinlarin cehennemde cok olmasi sizi cennetlik yapmaz tipki kadinlari asagi cekmeye calismanin size yukseltmeyecegi gibi.
    kadin ve erkek birbirlerine olan ustunluklerini bir ovunc degil imtihan sirri olarak gormelidirler. kadinlar Allahin ayetlerinden bir ayetter tipki erkekler gibi, Allahin yarattiklarina saygi duymak ise Ona saygi duymaktir. bizler Allahin yeryuzundeki halifeleriyiz. hadisi serifleri garezle yorumlamaniz uygunsuz bir tutumdur,Rasulllahin razi gelmeyecegi bir durumdur.

    selam ederim.

    • Misafir dedi ki:

     Ve aleyküm Selam,
     Sevgideğer Gülpembe Hatun Kardeşimiz,

     Bundan yıllar önce bir şirkette alacakları tahsil etmekle görevlendirilmiştim. Motosikletle alacakları tahsile giderken yolumun üstüne aniden bir karınca yuvası çıktı. Dümeni öyle bir hızlı kırdım ki, motor bir yana ben bir yana savruldum. Avuçlarımın içi günlerce sızladı, günlerce… Ama sonuçta çalışkan karıncaların yuvalarını bozmadım çok şükür. Bunun verdiği vicdan rahatlığı dünyalara bedel:-)

     Yazıya dönecek olursak…
     “…bu durumda daha donanimli ve ustun olan kadin cikiyor:)”

     Bu cümlenizden kadınların üstünlüğünü savunduğunuzu çıkardım. Umarım yanlış bir çıkarım yapmamışımdır. Her şey neticesi itibariyle kıymetli olduğu için kadındaki bahsettiğiniz üstünlük donanım vb sonuç olarak onları nereye götürüyor ona dikkat çekmek istedim.

     Yoksa karınca yuvası dağılmasın diye yerlerde sürünen avuç içleri günlerce sızlayan ben, neden kadınların cehennemde yanmasından zevk alacağım veya memnun olacağım?
     Bunu nerden çıkardınız bende bunu anlamadım.

     Şu tesbitlerinize de aynen katılıyorum. Her zamana savunduğum ilkelerdir:
     ” Bir başkasının kusurlarını saymak, seni faziletli yapmaz. Seni faziletli yapan ürettiğin yüksek ahlaktır” Bu mealdeki cümlelerinize aynen katılıyorum.

     Niyetimi neyi kastettiğimi acıkça tekrar ettim. Her şey neticesi itibariyle kıymetlidir. Tohumdan gaye ağaç, ağaçtan gaye meyvedir.

     Sahibini cehennemden kurtarmayan aklı ve donanımı neyleyim ben.

     Benden de size selam olsun. Rabbim cümlemizi iki cihanda aziz eylesin. Amin.

  • Cihad dedi ki:

   Kalbini karargah, meskenini mekan ittihaz eden ve bu öncelikle hareket eden bir kadın neler yapamazki. Dağlar tepeler ve denizler dereler aşarda ayağının ucu ıslanmaz. Bu nüansı size hitaben yazmam çünkü bu dinin sünnetinden ayetine kadar en zahir manalarını altını üstüne getirdiğiniz göz önüne alınırsa benim gibi bir fukaranın yorumlarını kim bilir ne hale sokacaksınız. Değmez efendim.

   Bir misal;

   Bir dinin hükümlerinin yarısı niçin bir kadının üzerinden bize geliyor??

   Menba-ı din olan Efendimizin (sav) hal, kal ve etvarının hariçteki şahitleri onbinlerce sahabi iken, dahilde Hz. Aişe(r.a) validemizin -tek başıyla-bu dinin yarısını bize nakletmesinin anlamı şudur ki;

   İslam, hayatı “cemiyet hayatı” ve “ev hayatı” olarak ikiye ayırarak, ev hayatını cemiyet hayatına denk tutmuştur. Ev hayatı o kadar kıymetli,canlı,ruhlu ve hayatdardır ki bir dinin oluşumunun yarısına zemin teşkil etmiş. Ezvac-ı Tahirat ise, işte bu renkli ve saadet dolu ev hayatının sultanlarıdır.

   Evi bir hapis olrak resmeden laik dinazorların kötü bir kopyası olan islamcı versiyonlarının bunu anlaması güç olabilir ancak hakikat budur.

   İkinci misal,

   Kadının hissi ve kalbi tavırlarının erkeği tamamladığı ve şefkate muhtaç çocuklar için muhteşem bir nimet olduğunu yorumumda vurgulayarak ifade ettiğim halde bundan “kadının hissi tavırlarını, akıl ve karakter noksanlığı olarak görmek” gibi orjinal bir netice çıkararak, yorumunuzu bu minvalde şekillendirmenize istinaden şunu diyebilirimki en kısa zaman diliminde bu yorumumu da altını üstüne getirerek mıncıklamanızı -yok yok- gıdıklamanızı bekliyorum.

   Size iyi eğlenceler dilerim….

   • gulpembe dedi ki:

    Yorum icin tesekkurler.
    Iki duzletme yapicam.
    Ben islamci degilim. Islam satmam. Hem musluman olanlarin hem olmayanlarin yasadigi bir ulkede tabiki huzur ve beraberligin yolu laiklikten gecer ki devlet hicbir saticinin ciftligi olmasin.

    kadinin hissi tavirlarini karakter ve akil noksanligi olarak goren siz degil, osmanli nin bahsettigim uygulamasidir, o zamanin ilmine gore o kadar bilinmesi normaldir, bunu bir ayipmala olarak da yazmamistim, hele sizin ifade etmek istediginiz seyle hicbir alakasi yoktur.

    dunya hayati bir oyun ve eglencedir, yasiyoruz egleniyoruz efendim, size de iyi eglenceler, isleriniz rast gitsin.

    • Sadece Fatih dedi ki:

     Yorumunuzda bahsi geçen laklik nedir?
     İnsanların kanunlarını Allah’ın kanunlarından haşa daha iyi görmek derece doğrudur?
     Günümüz insanının özellikle kadınlarının en büyük zaafı aşırı cesur olmalarıdır ki muhtemelen cehaletten kaynaklanmaktadır. Makam mevki sahibi feminist bir kadın mı daha zekidir yoksa Allah’a peynir sunmaya çalışan çoban mı daha akıllıdır?
     Not: Müslüman idarecilerimiz siteyi kapatır diye çekindiğimden ricam lütfen uzun uzun laiklik tartışması yapılmasın. Sitedeki kellere de düşen maskelerinin yerine yenisi verilsin.

     • canmehmet dedi ki:

      Değerli “Sadece Fatih Diyor ki:” , “Laiklik” konusunu, kırmadan, dökmeden! Fransız Felsefe profesörü Oliver Roy’un “İslam’a Karşı Laiklik” kitabından kısa bir alıntı ile meraklılarına aktaralım:

      “…Laiklik hukuk aracılığıyla belirir. Fransız hukuku içtihatla beslenerek dinlere ilişkin yasaları düzenlemiştir ve laikliğin tanımı bu mevzuatın bütünündedir.

      …Hukuka göre, laiklik ne bir düşünce biçimi. Ne bir felsefe, hatta ne de bir ilkedir; geçerliliğini yasa koyucunun iradesinden alan yasalar bütünüdür.
      Yani, laikliğin gerçekliği, doğrudan siyasal niteliklidir.

      …Kaldı ki 1905 Yasası’nın tarihine bir göz atılırsa, bazı laik siyasetçilerin Devlet-Kilise ayrımına kapalı kaldıklarını görürüz, zira böylesi bir ayrım, devleti kilise gibi bir kurumu denetlemekten yoksun bırakmak demekti.( Dip Not:Paul Bert tarafından 31 Mayıs 1888’de Meclis’e sunulan rapordan. Akt. Alain Gresh, L’îslam, la Republique et le Monde (İslam, Cumhuriyet ve Dünya), s. 185.)

      …Türkiye’de Mustafa Kemal Atatürk’ün görüşü de bu yöndeydi.
      Onun laikliği aşırı militan, hatta açıkça din karşıtıydı.

      Ülkesinde İslam’ın ağırlığından söz edilse bile, bazı kısıtlamalara uğramıştı.

      Nitekim, Atatürk Kilise-Devlet ayrımı gibi bir yola başvurmamış, dinin devlet tarafından denetim altına alınmasını öngörmüştü.

      Türkiye’de imamlar din işlerini yöneten bir kurum olan Diyanet’e bağlıdırlar. Ücretleri Diyanet tarafından ödenir, hatta vaazları bu kurum kaleme alır.

      Günümüzde pek çok Fransız yorumcu, laikliğin bu devletçi uygulamasına özlemle bakıyor. (İslama karşı Laiklik: sahife:40)

      Özeti: Bizler “Batılaşma” adına birçok yasayı Fransızlardan aldık. Kitaptan anladığımız “Laiklik” konusunda onlara bir hayli geçmişiz!

      İlim-irfan da geçememiş de olsak!

     • gulpembe dedi ki:

      Islam hukunda iki kisim var. birinci kisim degismez olan ve tum zamanlarda insanin menfaatine olan hukumlerdir ki bunlar iman ve ibadetle ilgili olanlardir.fakat diger kisim ahkamla yani hukumle ilgilidir, zamanin degismesi yahutta menfaatten ziyade zarar vermeye baslamasiyla bunlar degisime ugrarlar. Bu ikinci kisim, fikhin konusudur. Bilgi sahibi insanlarin kanaatleri dogrultusunda hukme varilir. Tarih boyunca bu boyle olmustur. ornegin kurani kerimde acikca ehli kitab kadinlarla evlenme ruhsati verilmisken ,hz. Omer bazi kaygilarindan dolayi kendi doneminde bu evlilikleri yasaklamistir, ayni sekilde zekat verileceklerin kimler oldugu konusunda da kurani kerimden farkli davranmaktan cekinmemistir. hz. Omerin yaptigi sey Allahin kanunlarini begenmemek degildir, zaman ve duruma gore toplumun ihtiyaclarina cevap vermektir. Oyleki kurani kerimin kendisinde dahi nesh vardir. Yani Allah yeni bir ayet gondererek onceki ayetin hukmunu iptal ettirmektedir.Yine peygamberimizin de once bazi yasaklar koydugu sonradan bu yasaklari kaldirmis oldugu durumlar sozkonusudur.

      Fikhi yorumlar cesitlilik arzederler, hepsi degerlidir,birbirlerine ustunlukleri yoktur. Bu durumda siz sadece bir gorusu resmilestirmek isterseniz ,diger gorusteki kimselere ne ile muamele edeceksiniz. Onlari tekfir mi edeceksiniz, yoksa bizim islamimiz daha guzel sende gelsene mi diyeceksiniz? Avrupaya ziyarette bulunan bir arkadas demisti ki orada her cemaat kurumunun kendi camisi var ve birbirlerinin camilerine gitmezler, camiyi sorudugunuzda da kimlerin camisini istiyorsun diye karsi bir soruyla muhatap olursunuz. Camileri paylasamayan bir zihniyet devleti nasil paylascak?

      Bir diger deyisle, seriatin yuzde 99 u ibadet,ahlak, fazilet,ve ahiret uzerinedir. Devletin isi dindar yetistirmek degildir. Devletin isi bir baba gibi evlat ayirt etmeden tum vatandaslarin hakkini teslim ve temsil etmektir. Peygamberimiz medine islam sehrini kurarken boyle yapmis, bu devleti musluman ve yahudiler beraber yonetir, muttefiktirler diye yazili antlasma hazirlatmistir. Buna medine vesikasi denir, dunya tarihinde mumtaz bir yeri vardir, ilgilenirseniz aratirmanizi tavsiye ederim.

     • gulpembe dedi ki:

      Evet laiklik turkiyeye otoriter laiklik olarak girdi, halktan kopuk ustenci davranarak tum gecmis miras ve kulturel kurumlara bir nevi savas acti. cok partili doneme gecisle bu durum yumusamis olsa da hala zaman zaman devletin dine haksiz mudahaleleri oluyor.

      Halbuki pekcok gelismis demokrasilerde, din, sanat, universiteler otonom calisiir. Yani ozerktirler, devletten emir almayacaklari gibi kendilerine has kanunlari olup devleti icislerine mudahele ettirtmezler. Bugun diyanet ozerklesip devletin sultasindan ciksa, seffaf davranmak ve aldigi butceyi nereye harcadigini aciklamak zorunda kalir.

      Kitaptan yeni haberdar oldum. internetten baktim ,yazarin ‘siyasal islamin iflasi’gibi utopyalari ve ezberleri bozan kitaplari da varmis.

    • adamın biri dedi ki:

     Resulullah sav ve hulefai rasidin zamaninda mevcut olan islam devleti haşa hangi saticinin ciftligiydi? Lutfen sozlerinize dikkat edin maksadinizi aşmayin. Asri saadette ve sonrasinda Allah in kanunlarina gore devlet yonetilirken hangi gayri muslime zulmedilmis.

     • gulpembe dedi ki:

      rasulullah ve hulefai rasidin islamci degil, bir musluman ve mumindirler. esas siz sozlerinize dikkat buyrunuz.

     • adamın biri dedi ki:

      Gulpembe hanim

      gercek bi demagoji ustasisiniz tebrik ederim sizi

      Ben nerede peygamber sav islamci demisim?
      Ayrica islamci ifadesi sekuler kesimin dindar insanlara taktigi bir yaftadir. Bu anlamdaki islamciligi bir seref bilirim. Sizin kastettiginiz hasa islami satan manasini reddediyorum. O sizin gibi dusunenlerin kotu bir yakistirmasidir.

     • adamın biri dedi ki:

      Siz laikligi dinler arasinda bir denge toplum huzur icin bir ihtiyac gibi gormenizve ciftlik ifadenizden yola ciktim. Resululah sav zamaninda bugunku anlamda laik bir yonetim yoktu. Boyle olunca asri saadet tabirinizle muslumanlarin ciftligi mi olmus oldu. Ben dikkat ediyorum herhangi bir hadsizligim olmadi. Ama siz sozlerinizin nerelere gittiginin farkinda degilsiniz bence

    • canmehmet dedi ki:

     Değerli Gülpempe Hanımefendi,

     Bilirsiniz, insanların meseleleri değerlendirmesi; bir merdiven basamaklarından uzağa bakan insanlar misalidir. Hepsinin gördükleri doğru, ancak, farklıdır.

     Kadının, İnsanlık tarihindeki yeri ile İslam’daki yerini (farkını)öğrenebilmek; Batının, yaklaşık son 2500 kayıtlarındaki (Antik Roma) kadının toplumdaki yerine bakmayı zorunlu kılmaktadır.

     Buradan “Devlet” kurumuna geçersek, Antik Roma’dan beslenen Batı demokrasisi; dün kölelerin (bugün) işçinin) sırtından geçinerek, asiller arasında eşitliği öngören sistemdir. Örnek: Batılı ülke yönetimlerinde, gelir dağılımı adaletle midir? Bir milyar doları olan bir işadamı kazanmadığı yıl vergi vermemektedir. Veya: ülke gelirinin yüzde kırkını, ilk yüzde on dilimi almaktadır. Buna benzer sorgulanacak yüzlerce uygulama vardır.

     Bir Arap atasözü der ki: Tekrardan kanaat doğar. Bunun açılımı: siz medya üzerinden halka belirli olayları tekrar edin, bir süre sonra o olaylar doğal karşılanacak ve yaşanacaktır.

     Konuyu toparlarsak: Batıda kilise başlangıçta halka zulmetti. İlk tepki İngiltere’den (Magna Carta) ile geldi, yetkiler paylaşıldı. Bu durum 1789 Fransız ihtilaline kadar bir şekilde gitti. Fransız ihtilali ile birlikte kilise ve (belirli hanedanlıklar) etkisiz hale getirildi.

     Diğer ifadesi ile, kilisenin hakkından geldiler. Ancak, Batıdaki (olumsuz) uygulamaların hiçbiri İslam’da olmamıştır. Gerçeğinde buradan Osmanlı’nın yıkılışına gelmek gerekir, ancak, zülfü yâre dokunulacağı için, Demirel’in, “halk hazır değil” ifadesi paralelinde girmiyoruz.

     Son söz: Laiklik (kilisenin hatası nedeniyle) batı için doğru olabilir. Bizim için merdivenin en üst basamağına çıkarak oradan dünyanın ve İslamın (getirdiği-getireceği) nizamına bakmak gerekir. Meraklısı bu konuda İtalyan Filozof Campenalla’nın Osmanlı için söylediklerini araştırabilir.

     Batı bunu bildiği için “Medeniyetler çatışması” benzeri teorileri dillendirmektedir.

    • Abdullah Bir dedi ki:

     “Islam hukunda iki kisim var. birinci kisim degismez olan ve tum zamanlarda insanin menfaatine olan hukumlerdir ki bunlar İMAN ve İBADET ile ilgili olanlardir. fakat diger kisim AHKAM la yani HÜKÜM ile ilgilidir, ZAMANIN DEĞİŞMESİ yahutta menfaatten ziyade zarar vermeye baslamasiyla bunlar DEĞİŞİME UĞRARLAR.Bu ikinci kisim, fikhin konusudur. Bilgi sahibi insanlarin KANAATLERİ dogrultusunda hukme varilir. Tarih boyunca bu boyle olmustur.”

     Baştan ayağı YANLIŞ ve ÇARPITMA

     Çünkü;

     1- İSLAM DİNİ sadece İSLAM HUKUKU’ndan ibaret değildir.

     2- İBADET ve İMAN ESASLARI İslam Hukukunun konusu değildir. İSLAM HUKUKU İnsanların diğer insanlar ve canlılar arasında ki İLİŞKİLERİ DÜZENLER.

     3- İslam Hukukunda (hükümlerinde) zamanın ve şartların değişmesiyle her hangi bir değişiklik olmaz. Örn: İslam Hukukunda haksız yere cana kıymanın hükmü, sahih nikahın şartları, faizin haramlığı, KİTAP EHLİ YABANCI KADINLAR İLE EVLİLİK vb olaylarda ASLA HÜKÜM DEĞİŞMEZ.

     4- Hz. Ömer TOPLUMUN TAMAMINA ehli kitap kadınlarla evliliği ASLA YASAKLAMAMIŞTIR. Kendi kafana göre hüküm çıkartmaya çalıştığın o olay Hz. Ömer’in konunun muhatabı olan KİŞİYE ÖZEL bir uygulamasıdır. ALLAH’în HELAL KILDIĞINI HARAM KILMA ŞEKLİNDE BİR FETVA DEĞİLDİR.

     5- Ehli sünnet Fıkıh ulemasının (İslami bilgi sahibi kişiler) Allah’ın Kuran da AHKAM (yoruma kapalı, açık hüküm bildiren, emir veren, herkesçe net olarak anlaşılan) ayetler ile helal veya haram kıldığı KONULARI, EYLEMLERİ, HÜKÜMLERİ DEĞİŞTİREN HİÇBİR KARARI, İÇTİHADI, KANAATİ, UYGULAMASI YOKTUR ve DAHİ OLAMAZ. Olsa da bunlar iSLAM DİNİ ve TAHKİKİ İMAN SAHİBİ İNSANLAR İÇİN YOK HÜKMÜNDEDİR.

     6- İslam da zamanın ihtiyaclarına veya toplumun yapısına göre değişiklik gösteren uygulamalar sadece ve SADECE MÜTAŞABİH (net olmayan, açık hüküm bildirmeyen, yoruma açık, farklı yorumlanabilir, farklı anlaşılabilir, uygulamada farklılık gösterilebilir olan durumlar) ayetler ve hükümler ile ilgilidir. Örn: Sigaranın mekruh veya kesinlikle haram olması, tesettürün bölgelere, toplumlara, örf ve adetlere göre şekli manada değişiklik göstermesi, namazın kılınması esnasında ki şekli farklılıklar, vb gibi. Kaldı ki Allah bunlar ve benzeri İTİKADİ/İMANİ olmayan bu tür konularda ki boşluğu veya muallaklığı da insanların bireysel ve sosyal yaşamlarında ki ibadeterinde, uygulamalarında zorlanmamaları, rahat etmeleri için bilerek ve isteyerek bırakmıştır. Çünkü Allah yarattığı insanoğlunun çok fazla zora gelmediğini, hareket alanı biraz daraltıldığında su koyuverdiğini çok iyi bilmektedir.

     Tıpkı Allah’ın Yahudilere bir inek KURBAN EDİN şeklinde ki emrine Yahudilerin öncesinde kendi sordukları sorularla ( rengi nasıl olsun, boynuzları olsun mu olmasın mı vb sorular ile) kendi hareket alanları kısıtlamaları, akabinde de şartlar zorlaştıkca inek kurban etmemek için kırk dereden su getirmeleri olayında olduğu gibi.

     Bu örnek de Allah (kullarının zorlanmamaları için bilerek ve isteyerek) kurban edilecek ineğe dair şekli DETAY BİLGİLERİ VERMEMİŞ, kullarının imkanları dahilinde onların tercihine bırakmıştır. Ancak onlar ineğin detayına dair sordukları sorular ile adeta kendi dilleri ve elleri ile kendi işlerini zorlaştırmışlar ve sordukları sorulara aldıkları cevapların işlerini zorlaştırması nedeniyle de az kalsın inek kurban etme işinden vazgeçeceklerdi.

     İşte bu nedenledir ki Allah temeli imani olmayan bazı konularda kullarının rahat hareket edebilmeleri için müteşabih (yorumlanabilir/kesin hüküm bildirmeyen) ayetler ile değişsen zaman ve şartlarda kullarının işini kolaylaştırmak istemiştir.

     Ancak mütaşabih ayetlerin hiç birisi Ehli Sünnet Fıkıh uleması tarafından İTİKADİ ve İMANİ manada Kuran’ın AHKAM ayetleri ile çelişecek şekilde yorumlanmamış dır ve yorumlanamaz. Ehli Kitap kadınlar ile evlenme, evlenme, boşanma, Mihir vb konularında olduğu gibi.

     Diğer taraftan;

     “Oyleki kurani kerimin kendisinde dahi nesh vardir. Yani Allah yeni bir ayet gondererek onceki ayetin hukmunu iptal ettirmektedir.Yine peygamberimizin de once bazi yasaklar koydugu sonradan bu yasaklari kaldirmis oldugu durumlar sozkonusudur.”

     diyerek burada da bilinçli bir şekilde laf canbazlığı yaparak elma ile armudu toplamaya, sapla samanı birbirine karıştırmış ve aklınca ALGI OPERASYONU yapmaya çalışmışsın.

     Kuranda NESH ( bir hükmüm iptali veya değişikliği) olayı olduğu doğrudur. Ancak burada gözden kaçırmaya çalıştığın ve çarpıtmak istediğin çok önemli bir detay var ki oda bunu fark etmeyerek senin sözlerini dikkate alan ve sana inanan insanların İMANINI KAYBETMESİNE NEDEN OLUR.

     Şöyle ki;

     Kuran da ki ayetlerde, hükümlerde ve uygulamalara dair değişiklikleri (NESH/hüküm değişikliği) sadece ve sadece Allah ve O’nun emri ve izni ile de Resulullah efendimiz YAPMA, GERÇEKLEŞTİRME HAKKINA SAHİPTİR. Ne Hz. Ömer’in nede başka bir kimsenin Allah’ın hükümlerini değiştirme şansı ve hakkı YOKTUR. Bu nedenle de Hz. Ömer veya başka birisini hüküm koyucu veya değiştirici manasında Allah ve Resülü ile bir tutmak, aynı görmek sadece ve sadece bilgisiz cahillerin, aptalların ve bizden görünen MÜNAFIKLAR’ın yapacağı bir şeydir.

     Sen bunlardan hangisisin?

     Ayrıca;

     “Avrupaya ziyarette bulunan bir arkadas demisti ki orada her cemaat kurumunun kendi camisi var ve birbirlerinin camilerine gitmezler, camiyi sorudugunuzda da kimlerin camisini istiyorsun diye karsi bir soruyla muhatap olursunuz. Camileri paylasamayan bir zihniyet devleti nasil paylascak?” demişsin…

     Burada da mantık oyunları ile yine bir tür ÇARPITMA ve ALGI OPERASYONU peşinde olduğun çok açık ve net olarak görülüyor.

     Şöyle ki;

     Camileri paylaşmak ile DEVLETİ PAYLAŞMAK birbirinden tamamen farklı iki seydir.

     Camide eğitim, öğretim ve ibadet yapılır.

     Devlet ise kurallar koyarak insanın bireysel ve toplumsal yaşantısını düzenler, yani İNSANA ve TOPLUMA HÜKMEDER. Sen kafana göre TOPLANILAN YER ile BİR ARAYA TOPLAYAN YAPIYI (devlet ile camiiyi), BİR BİNA ile DÜZEN, SİSTEM KURAN GÜCÜ bir kefeye koyamaz ve dahi insanlara bunların aynı şey olduğunu söyleyerek veya düşündürerek insanların algıları ve aklı ile oynayamazsın.

     Son olarak;

     “Peygamberimiz medine islam sehrini kurarken boyle yapmis, bu devleti musluman ve yahudiler beraber yonetir, muttefiktirler diye yazili antlasma hazirlatmistir.” demişsin…

     Ve yine eksik bilgiler ile bir tür çarpıtma yaparak MEDİNE VESİKASI’nı olduğundan farklı göstermeye çalışmışsın.

     Söyle ki;

     Medine de kurulan İSLAM DEVLETİ değildi.

     Hatta orada bugünkü bilindiği şekliyle bir İSLAM DEVLETİ KURULMADI. O anlaşma, o döenemde henüz bir güç olmamış, zayıf ve sayısal olarak da azınlık da olan Müslümanların Hicret ettikleri o yerde, oranın sahibi, etkin gücü olan zihniyet ile HUZUR ve BARIŞ İÇERİSİNDE BİRLİKTE YAŞAMA şartlarının belirlendiği bir antlaşmadır.

     Var ve İslami olan bir Devlette YAHUDİLERİ DEVLET YÖNETİMİNE ORTAK ETME MANASINDA BİR ANLAŞMA DEĞİLDİR. Aksine Medine ye hicret eden, var olan bir nizama, devlete sonradan dahil olan Müslümanlar bu anlaşma ile yönetime ortak olmuşlar, başka bir değişle karar mekanızmasında söz sahibi olmuşlardır.

     Yani, sen,in söylediğin veya ima ettiğin gibi kendilerine ait olanı paylaşmamışlar, aksine güçleri oranında var olandan PAY, HİSSE ALMIŞLARDIR. Nitekim Müslümanlar güçlendikten sonra Mekke’nin fethi için yaptıkları savaştan ve Mekke’nin fetihedilmesi ile orada ki devlet düzenini tamamen değiştirmişler, kökünden yıkmışlar ve Mekke’nin eski sahipleri olan Müşriklerine devlet yönetiminde hiç bir şekilde söz hakkı vermemişlerdir.

    • Feyza dedi ki:

     “…hz. Omer bazi kaygilarindan dolayi kendi doneminde bu evlilikleri yasaklamistir, ayni sekilde zekat verileceklerin kimler oldugu konusunda da kurani kerimden farkli davranmaktan cekinmemistir…”

     Gulpembe hnm, hz. Omer(r.a) zekat verilecekler konusunda Kur’an-i Kerim’den farkli davranmaktan cekinmemistir sozunuz, cok sakincali. Bu cumleyi ozellikle tekrar yazdim ki altini cizelim.

     Hz.Omer sanki kendi hevasinca Kur’ana aykiri bir is yapmis izlenimi uyandirmissiniz ki bu bir nevi iftiradir.

     Hz.Omer, zekat verilecek kisilerin tasnifi konusunda Kur’ana aykiri bir hukum vermedi. Bahsettiginiz muellefe-i kulub, uc sinifta incelenir. Birincisi Islam’a kalbi isindirilmak, tesvik edilmek istenen kitle. Ikincisi serri defedilmek istenenler. Ucuncusu de Musluman olan fajat imaninda zaafiyet gosteren kisiler ki bunlarin da dinde sebati arzulanir.

     Hz.Omer muellefe-i kuluba zekat vermeyi yasaklamadi. Oncesinde bu fondan yararlanan kisiler artik muellefe-i kulub olma vasfini yitirdikleri, o sureci gectikleri halde haka kalperinde bir isinma olmadigi ve bunu bir suistimal araci olarsk gormeye basladiklari, serri defedikmek istenenlerin arasindan da bu fondan verilen kitlenin ise artik Islam’in guclenmesi hasebiyle, bu kitlenin eski nufuzu,gucu, defnedilmeye mebni bir serri kalmadigi icin bu kisiler muellefe-i kulub statusunden ayrildilar. Artik bu vasfa haiz degillerdi. Yani hz.Omer, muellefe-i kuluba zekat verme hukmune karsi cikmadi, muellefe-i kulub adi altinda birlesen
     guruh, muelkefe-i kulub olma ozelliklerini yitirerek bu sinifin disina ciktilar ve hz Omer bu uygulamayi arizi bir sebepten dolayi gecici olarak durdurmustur. Aradaki ince nuansin altini cizelim ki farkli yorumlamalara girmeyelim.
     Kisaca hukum illete bina edilir, hukme medar olan illet ortadan kalktigi icin hz.Omer bu kisilere zekat vermedi. Yani hukmu Kur’ana muhalif bir sekilde degistirmek bir yana, aslinda yine Kur’an in ruhuna asil uygun olan bir baska hukumle amel etti ve buna vesile de yine biiznillah imaninin ferasetidir.

     Zekatin nisabi, verilecek siniflar veya mirasin taksimi gibi taabbudi hukumler modern caga gelene dek degistirilmek uzere ele alinmadi. Ulemamiza gore, herhangi bir konuda belirlenmis bir hukum , maslahatin kendisidir. Ama eger aruzi bir durumdan dolayi(bu olayda oldugu gibi), hukum maslahati temin etmekten uzaklasmissa bu soz konusu arizi durumdan dolayidir. Yoksa hukmun kendisinden kaynakli birsey degildir.

     Boyle bir durumda hukmun durdurulmadi yoluna gidilir ve maslahata en uygun cozum yolu uretilir. Ancak arizi bir halden dolayi hukmun askiya alinmasi, o hukme muhalefet edildigi veya o hukmun degistirildigi, o aslolaninn yerine yeni bir aslin ikame edildigi anlamina gelmez. Sozkonusu arizi durum ortadan kalktiginda, sartlarin da avdetiyle asil hukum yeniden uygulamaya konulur.
     Selametle.

     • Gulpembe dedi ki:

      Feyza hanim, detaylandirmaniz icin tesekkur ederim. Hz. Omer Mubah olan alana kendi kanaati ile mudahelede bulunup ictihat yapmistir. Nasi degistirmesi sozkonusu degildir. Tipki emir degil yine bir mubah olan cokeslilik meselesindeki gibi soyleki; islam tarihi boyunca devlet gerek goruldugunde bunu sinirlandirilarak evlilikleri tek esle sabitledigi gibi Kimi zaman da cokevliligi sart kosmustur. Degistirilen nas degil durum ve zamana gore ictihattir. Bunu bilhassa yazmstim. Gozunuzden kacmis olmali.

  • adamın biri dedi ki:

   Devesine atlayan hz Ayse ra annemiz bildigim kadariyla sonradan yaptigina pisman olmustur. Ovguyle bahsettiginiz cemel hadisesinde kac sahabe sehit dustu biliyorsunuzdur herhalde. Pes…Pisman olmasa dahi 1400 yillik islam tarihinde esi benzeri gorulmemis bir ferde mahsus tek bir olayi ornek gostermek en hafifiyle demagojidir. Hz. Ayse ra dan ornek alinacak cok daha onemli meseleler varken bunlari konusmak hayatindan bir noktayi cimbizlamak hakikati degil isimize geleni gormek olur.

   • gulpembe dedi ki:

    Dunya tarihi iki haklinin arasindaki usulsuzluk ve fitneden dolayi kopan kavgalarla doludur. Ayse annemiz velevki yanilmis olsa dahi bir ictihatta bulunmustur, bu durum onu gunahkar yapmaz. Nitekim baslattigi harekette yalniz degildi, onemli sahabelerden olusan bir danisma ekibiyle hareket ediyordu. Cemel vakiasini ovmem sozkonusu degildir. Bu sizin yakistirmanizdir. Hayatta bir nokta diyerek hicbir seyi kucuk goremezsiniz,hele konustugumuz kisii tarihi bir sahsiyet,hem de kurani kerimin “siz diger kadinlar gibi degilsiniz”buyruguna muhatap olmus bir kimse ise.

    • adamın biri dedi ki:

     Lafi uzatmanin anlami yok. Hz. Ayse nin ra sonradan yaptigindan pismanlik duydugu bir seyi ornek olarak veremezsiniz. Bosuna tevillere sapmayin. Hz. Ayse nin ra ornek alinacak cok daha degerli ozellikleri varken bu ornege dikkat kesilmek muvazeneyi bozmaktir. Bir kere devesine binmis diye butun omru savas meydaninda gibi dusunemeyiz. Ya da bunu cok onemli cigir acan bir hareket seklinde yorumlamak hata olur diye dusunuyorum.

    • Abdullah Bir dedi ki:

     “iki haklinin arasindaki USULSÜZLÜK ve fitneden dolayi kopan kavgalarla doludur.”

     Bir yerde bir usulsüzlük varsa orada bir o usulsüzlüğü yapan SAHTEKAR vardır. Ve sahtekarlık yapan usulsüzlük yapmasının öncesinde haklı da olsa yaptığı usulsüzlükten sonra HAKSIZ olur. Bu nedenle ortada İKİ HAKLI olamaz.

     Ayrıca;

     Allah’ın peygamber hanımlarına hitaben “siz diger kadinlar gibi degilsiniz” sözleri ONLARI ÖVMEK, ONLARA ÜSTÜNLÜK SAĞLAMAK İÇİN DEĞİL, hanımlarının peygamber efendimize yaşattıkları sıkıntılar, O’na verdikleri üzüntüler ve yaptıkları hatalar için söylenmiş UYARI, AZARLAMA manasındadır.

     Bu nedenle;

     Meydanı boş bulduğunu zannedip insanlar üzerinde yumuşak rumuzunu kullanarak başlattığın ve sözde tatlı dilli, ama çarpıtma ve yalan ifadelerin ile site sakinleri üzerinde yapmaya çalıştığın ALGI OPERASYONLARINA devam etmene mümkün olduğunca izin vermeyeceğim inşaallah.

     Allah imkan verdiği sürece senin en ufak çarpıtmanı, yalanını ve gerçek amacını, yüzünde ki maskeyi deşifre etmek için ensendeyim haberin olsun.

    • Cihad dedi ki:

     “huzur ve beraberligin yolu laiklikten gecer”

     “laiklik turkiyeye otoriter laiklik olarak girdi, halktan kopuk ustenci davranarak tum gecmis miras ve kulturel kurumlara bir nevi savas acti”

     Kendi kendinizi çürütmüşsünüz. Tebrik ederim.

     Sizin meşrebinize göre düşünelim,

     İslam veya herhangi bir din, satıcıları tarafından istismar edilebilir ve devleti çiftliğe dönüştürebilirler. Dini araçsallaştıranlar, devleti hayli hayli araçsallaştırırlar. Bu anlaşılır bir durum.

     Peki laikliği bu durumdan azade kılan nedir? Sizin otoriter laiklik olarak yumuşattığınız durum, laikliğin tam tersi maksatla kullanılabileceğinin güzel bir şerhi değil midir. Batıya laiklik havucu uzatanlar, ülkeyi kendi çiftliğine çevirmiş olamazlar mı. İstediğini yapardı başbakan, istemediğini atardı zindan. Bundan ala çiftlik mi olur.

     Huzur ve beraberlik iksiri olarak lanse edilen laiklik, türkiyenin sosyolojisini altüst ettiği gibi, günümüzün toplumsal fay hatlarınıN da oluşmasına sebep oldu.

     Küçümsenen Osmanlı’da Anadoludaki gayr-i müslim oranı 25% ve mabed ve mektepleri açık iken, laik cumhuriyette bu oran 1%’e kadar inmiş ve ibadethane ve okulları kapatılmıştır. Üstüne üstelik Müslim olanlara bile envai çeşit yasak ve zulüm yapılmıştır.

     Yani hanımefendi, benim anladığım laiklik fena halde satılmış görünüyor.

     sonuç olarak…

     Laikliğin en temel argümanı olan huzur ve beraberlik vurgusunun dindar kitleleri iğfal etmek için uydurulmuş bir masal olduğu yakın tarih ve hatta günümüzde yaşanan olaylar ışığında aşikardır.

     Kendi fikrime dönecek olursam, bütün mesele yukarıdaki yazıda kadına temas eden yönüyle ifade ettiğim gibi aklı tek ve tartışılmaz bir kriter olarak almak ile başlıyor. Ve aklın istibdatı hayatın her alanını kaplamaya başlıyor. Ve bu akılcılıktan ilim( veya bilim) sahasında pozitivizm, içtimai hayatta sekülerizm, siyaset aleminde laikizm vücud buldu ve buluyor. Bu üçlü yapı birbirini işmam eden lazım ve melzum kabilinden olup birbirinden tefriki de mümkün değildir. yani pozitivizm ne kadar din karşıtı ise laiklikte o denli din kaştıdır. sekülerizm de ne kadar uhrevi ve ulvi olana düşman ise, laiklikte öyledir. Bu birbirini tekrarlayan ve besleyen ve gerektiren kapalı devre sistemi gibidir.

     Şunu da inkar etmem, bazen hasen olur ahsenden ahsen. Yani batıl bir dinin tamtamaları içinde laiklik gibi formül dinsizce olabilir ama hayatın sükunet ile devamı için mantıklıdır çünkü hurafelerden ve cehaletten tevellüd eden bir keskinlik ile 400 yıl bütün avrupayı kasıp kavuran mezhep savaşlarını bir derece akla yanaşarak izale etmişler. Bu onların tecrübesi ve kendilerine göre -bir yönüyle- makul da olabilir.

     ancak…

     Bizim elimizde hak bir din var. Saadet ve huzurun, ittihad ve ittifakın formulü din-i haktır. İthal kavramlar ile değil, kendi tecrübemiz ve medeniyetimizin derinliklerinden üreteceğimiz kavramlar ve formüllerle bu sorunu aşabiliriz.

     İslam’ın esası da usulü de sulhtur çünkü maksadı ıslahtır. Savaş, İslam’ı müdafaa ve küfrün inadını ve istibdadını kırmak için başvurulmuş bir zarurettir. Din -hususan- dahilde menfi şekilde istimal edilemez.
     Buna da şahitlerim medine sözleşmesi ve sulh-u hudeybiyedir. Sulh-u hudeybiye ile olan müslüman olanların sayısı, o dönemdeki yapılan savaşlar eliyle müslüman olanlardan çok daha fazladır. üstelik kılıcın mağlup edemediği Halid bin Velid(ra) gibi sahabiler o dönemde müslüman olmuştur.

     Ve hakeza eksiklikleri ve hataları ile beraber yetmiş iki milleti birarada tutmuş bir Osmanlı pratiği önümüzde mevcut. Bunu daha da geliştirebiliriz vs..vs..

     Diğer bir örnek Pakistanın bir husumet üzere kurulması ile İslam’ın Hind dünyasında yayılmasını sekteye uğratmıştır.

     Hülasa-i kelam: Medeniyet-i beşeriyye çarşısına hangi formulü sunarsak sunalım, insanlığa hangi sözü söylersek söyleyelim, değişmez düsturumuz şudur ki,

     “Din hayatın hayatı, hem nuru, hem esası.
     İhyâ-yı din ile olur şu milletin ihyâsı.”

     Yani çare, dini, hayatın bazı alanlarından kovmak değil, bilakis dini o alanda kamil manada yaşamak ve yaşatmaktır. Gayret bizden, tevfik Allah’tandır.

     neyse bu meselede benim gibi bir kıronun bu kadar sözünü dinlemek zorunda kaldın, hakkını helal et.

    • Abdullah Bir dedi ki:

     “Ayse annemiz velevki yanilmis olsa dahi bir İÇTİHADDA bulunmustur, bu durum onu GÜNAHKAR YAPMAZ. Nitekim baslattigi harekette YALNIZ DEĞİLDİ, onemli sahabelerden olusan bir DANIŞMA EKİBİYLE hareket ediyordu.” demek suretiyle üst üste bir çok yanlış yapmış veya yapılan yanlışları DOĞRU veya MASUM göstermeye çalışmışsın.

     Bu Yanlışlar şunlar;

     1- Ne Hz. Ayse nede Cemel vakıasında yanında olan sahabeler asla resulullah efendimiz gibi günahdan korunmuş GÜNAHSIZ DEĞİLDİR.

     2- BİR YANLIŞI YAPANLARIN, GÜNAHI İŞLEYENLERİN SAYISI, COĞUNLUĞU veya O HATAYI YAPANLARIN, GÜNAHI İŞLEYENLERİN KİMLİKLERİ O HAYATI DOĞRU, GÜNAHI SEVAP YAPMAZ.

     3- Hz. Peygamberin “kızım fatıma babanın peygamber olmasına güvenerek Allah’ın emirlerine karşı gevşeklik gösterme, seni ben bile kurtaramam” mealinde ki sözleri/hadisi bu konuda seni yalanlamaya yeterde artar bile.

     Tekrar ve açıkca ifade ediyorum ki burada “köpeksiz köy bulmuş değneksiz gezen sahte kahramanlar” gibi aklına gelen olayları vakıaları amacından saptırarak, değiştirerek ve kafana göre hükümler yazarak kahramanlık yapmaya kalkma.

     Çünkü burada yapılmak istenen, yapılan kötülüklere ve yanlışlara sadece kalbiyle buğz edenler yok. Dil ile yapılan yanlışları dil ile, el ile yapılan yanlışları el ile şer’e hizmet eden zeka ile yapılan yanlışları, oynanan oyunları Allah’ın verdiği akıl ile düzeltecek, bozacak, insanlara doğruları söyleyecek cesur, eğitimli, basiretli, bilgili ve Tahkiki İman sahibi insanlar olduğunu unutma(yın)

 12. Recep Haksever dedi ki:

  Son dönem hanımlar kendine duygusal eşine çok acımasız.

  Çünkü batı kafası ile büyüdük.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Bağışlama menekşenin kendini ezen topuğa anında bulaşan güzel kokusudur. ” (George Roemisch)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku