Kadın Din’e mi ait Medeniyet’e mi?

27 Ekim 2011Haberler11 Yorum »

Din Vahy’dir.

Vahy “metin” ile sabit Kitap ve Peygambere ait hadise ( söz-olay-süreç)dir.

Vahyi algı ve yorumlama; peygamberi taklit/örnekleme ise din değil “medeni” olmak çabasıdır.

Vahye ait olan ile insana ait olanı katıştırmak; dine ait olan ile medeniyete ait olanı ayrıştıramamak demektir. Medeni olmak ( bir medeniyete ait olmak vurgusu ile okumanızı rica ediyorum) ile Müslüman olmak aynılaşırsa eğer; medeniyetin sana –tarihle- taşıdığını din diye anlaman kaçınılmaz olur.

Örneğin çoğumuzun evlilik, çocuk, aile, kadın-erkek ilişkileri, cinsellik, eşitlik tanımları, metotları, kurguları (içinde ne kadar ayet ve hadis geçerse geçsin ) gerçekte Din’den çok medeniyetimize ait tanım, kurgu, model, örnekleme, yorum hükmündedir.

Bunu nereden anlıyoruz? “İslam’a göre” diye başlayan ve ayetlerle, hadislerle desteklenen yazıların, konuşmaların önemli bir kısmı aslında erkeklerin İslam algısı ve erkeğin kadına baktığında hissettiklerini kontrol altına alma çabasıdır.Bu algı yüzlerce yıl süren ve biriken medeniyete ait olma nedeni iledir.

Dolayısıyla çoğu tanım, kurgu, şerh, analiz, kural, helal-haram kodları aslında Müslüman erkeğin kadına baktığında hissettiklerini/hissetmek istemediklerini anlatır.

Erkeğin dünyasıdır aslında “Din” diye anlatılan. Erkeğin kadın karşısında hissettikleridir aslında “sınır” diye anlatılan. Erkeğin kadından beklentileridir aslında mahremiyet diye beklenen. Erkekçe yorum, erkek algısı içinde hayat, erkeğin hükmettiği modeldir aslında İslam adına sunulan evlilik, cinsellik tarifleri. Oysa bunlar medeniyetimizin bize taşıdıklarıdır.

Örneğin Erkeğin kadına baktığında hissettikleri/hissetmek istemedikleri üzerinden tesettür, Saliha kadın, cinsellik, nikah, görüşme tanımları yapılmaktadır. Fakat bu erkek algısı din ve dindeki mahremiyet diye sunulur.Ayetlerin ve hadislerin anlattıkları ve bağlamları erkekçe yorumlanarak betimlenir.

Nitekim Arap medeniyetine, Türk medeniyetine, Fars medeniyetine ait erkeklerin kadın algısı ve seçimi arasında tam bir “erkek” uyumu vardır! Kadın erkeğe aittir.Erkek ise Allah’a.

Mesela bu algıda kadın bedeni erkekçe yorumla erkeğe ait olarak kutsanmıştır. Tesettür deyince akla erkek tesettürü gelmez mesela. Kadın bedeni cinsel kışkırtıcı bir obje olarak kadın çekici olmamalı denir ama; erkeğin de kadınlar penceresinden çekici olması tartışma konusu hiç edilmez.Hasılı mahremiyet kadın için vardır.

Oysa yasak ağaca yöneldiğinde hem adem hem Havva çıplak kalmıştır. Allah ikisi içinde takva örtüsünden bahseder.Kadının eteği kısalınca başlayan toplumsal tartışma, erkeği herkül gösteren giyim/kot erkeğin tesettürünü tartışma konusu kılmaz.

Bu sebeple aslında “Erkek” kavramsallığı Din’den çok Medeniyet ile ilgili bir kavramdır.

Kadın aksine daha Din’e aittir.

Hadi daha açık söyleyeyim; Kadını “Din” ile Erkeği “Medeniyet” ile ilgili düşündükçe daha yerli yerine oturur analizler.

Çünkü erkek medeniyeti vardır ve baskındır; Medeniyet dediğin dişil değil erildir. Kadın ise Din’e sığınmaktan başka yol arayamamıştır/bulamamıştır.

Not: Deprem sonucu Ev’sizleşenlerin ömür boyu gönül evlerimizde yaşaması dileğiyle; hepimizin başı sağ olsun bu arada.

 

Okunma Sayısı : 7.209

Yorum yapın

“Kadın Din’e mi ait Medeniyet’e mi?” için 11 Yorum

 1. yolcu dedi ki:

  bu dediklerinize islamdan ayrı bir boyutta bakamıyorum, mümkün de değil,
  medeniyet dediğiniz şey islam dini ile gelmiştir, islamdan önce, islamdan sonra medeniyet arasında uçurumlar vardır,
  dolayısı ile siz erkeği de bayanı da medeniyet kavramını da islam dini başlığı dışında değerlendiremezsiniz.

 2. kübra izgördü dedi ki:

  ‎” Tesettür yalnızca başörtüsü değildir.
  Çünkü her başını örten tesettürlü değil ne yazık ki…
  Tesettür bir yaşayış biçimidir.
  Bu yüzdendir ki tesettür ayeti, “Söyle mü’min erkeklere gözlerini haramdan sakınsınlar…” diye başlayarak tesettürü önce erkeğe görev veriyor.
  Ama hangi erkeğe? Mü’min erkeğe…
  Dolayısıyla tesettürün ilk şartı tam anlamıyla iman etmiş olmaktır.. ! ”
  –Senai Demirci–görünce paylaşmak istedim sanırım çözüm burda İMAN …kavramında

 3. kübra izgördü dedi ki:

  Hocam öncelikle saygılar ve selamlar, burda da sözcülük yapasım tuttu:) bir iki bişey paylaşmak istedim bende, heycanıma yenilerek. Yazınız genel bi bakış açısıyla yd erkeğin kadına yüklemiş olduğu misyonla ilgilİ yıllardır yaptığımız tespitlerin kaleme dokunur bi özeti olmuş.Biraz daha farklı bi tarafa kayarak nacizane bende düşüncelerimi paylaşmak istedim. Evet aynen de böyle yaşadığımız ama; tÜm yazınızı dikkatle okudum ve dedim ki kendi kadın halimle, dine sığnıdığım yanımla, bir kez daha aslında ELHAMDÜLİLLAH …

  Neden; çünki medeniyetin getirdiklerine sığınmaktansa dinin gereklerine sığınmak bizi bir adım öne alır erkeklerden ….ve her bakışta verdiğiniz muhasebeden biz kadınları ayrı tutan Rabbim, cennetide sanırım bu yüzden erkeklerden önce bize vaadetmiştir …yd erkeklerden daha kolayca bize sunacağını söylemiştir. Şuda tartışılır ki kadının kadın haliylede vereceği muhasebe bir erkeğin yaşadığından da küçümsenmeyecek kadar kayda değerdir.

  Erkeklerin tesettür kavramında geriden gelişi de yd sorgulanmayışı da çok doğru bir tespittir ki özellikle günümüzde erkeğin bu anlamda en az kadın kadar korunmaya muhafazaya ihtiyaç duyduğu bi yaşam biçiminden geçiyoruz.( yorumlara da değinmek gerekirse)

  Kadının peygamber yd nebi olarak gelip gelmeyişi ise çok gereksiz bir şöyleşidir ki her seçilen nebinin yd peygamberin ardında yanı başında yoldaşlığında tıpkı efendimizin yanındaki yüce kadın Hatice gb bi kadın muhakkak vardır ve onlarında üstlendiği görev en az peygamberler kadar kutsal önemli ve değerlidir ve Allah tarafından altı çizilmiştir….(yazım karışıklığım için üzgünüm hürmetlerimi sunarım)… sanırım site de yeni hayırlı olsun yazışmak görüşmek ümidi ile…

 4. uhuvvet ikindiyağmurları dedi ki:

  Ben kadınlardan peygamber gelmiştir düşüncesindeyim.Matudi alimleri ile eşari alimleri arasında görüş farklılıkları vardır..oysa kadın da bir varlıktır..ve bir toplumda er gibi hizmet görebilir..anlatabilir mahremiyet ve namahremiyete dikkat edebilir..alimlerimizin kadından peygamber yoktur açıklaması da erkekçe mi acaba?

  kadın nebi gelmiştir demek zor mu ki…
  erkekçe bakış ile alimlerimizin delil peşinde kesin kanaata varmaları ayrı olsa da sonuçta erkek görüşü..

  • derya dedi ki:

   Kadin peygamber gelmemistir eger gelmis olsaydi efendimiz ( s.a.v) bundan bahsederdi fakat boyle bir rivayet bir hadis yoktur ayrica kişisel kanaatimle sunu soyleyeyim kadin yapi itibariyle kiskanctir ve bazi konularda bunun icin adil davranmaya bilir diyede kadin peygamber gonderilmemis olabilir.

   • uhuvvet ikindiyağmurları dedi ki:

    kadın peygamber gelmesi iftimaldir bu adalet prensibine de uygundur..erkeklerden nebiler sayılmıştır ancak şeriatte biliriz ki 120 bin veya 220 bin nebi gelmiştir…kadın da gelmesi ihtimaldir bu bir şey değiştirmez ki..
    hatta ben hz meryem veya hz hacer anamızın da nebi olabileceği düşüncesindeyim olabilir de…olmayabilir görüşü var mı …Efendimiz a.selam hadislerinde kadın nebi gelmemiştir görüşü yoktur

    kadın belli olursa diğer ismet sıddık tebliğ fetanet emanet sıfatlarını da o kadar taşıyabilir..

    • zkromozomu dedi ki:

     kadından nebi gelmesi diye bir ihtimal dahi yoktur. Cenabi hakk bir ayetinde bunu açıkça dile getirir. Peygamberlerin hepsi de erkektir. Bana göre ve bence diye başlayan cümlelerimize dikkat edelim. Selametle

     • Aadem dedi ki:

      Kadın peygamber yoktur.neye göre dinimiz İslam göre.peygamberin özelliği nedir.her dediğinin doğru olması her dediğinin itiraz edilmeden kabul edilmesidir.peki bu neye göredir.tabiki İslâma göredir.peygambere yetkiyi veren yüce Allah yetkiyi verdiği kanunlar kuranda yazılı.şimdi şu soruyu soralım.su anda kadının her dediği gerçek olup olmamasına bakılmaksızın doğru kabul edilip erkekler evden atılıyor mü, hapse atılıyor mü, şerefi ayaklar altına seriliyor mu, nafaka zulmüne ugratiliyor mü, intihar ettiriliyor mu, toplumsal denge yıkılıyor mu, aile bitiriliyor mu, dolayısıyla devlet bitiriliyor mu.Bu sorulara cevap evetse, kadınlar peygamber haline getirilmemiş mıdır, getiren ilah kimdir, peygamber haline getirilen kadına verilen kitap nedir???

   • Hüsna dedi ki:

    Maturidi alimlere göre hanımlar peygamber olamazlar, yani hanımlar dan peygamber gelmemiştir. Eş’ari alimlere göre ise hanımlar peygamber olabilir ancak olmamıştır yani hanım bir peygamber gelmemiştir. Bu konuyu kadın fıtratı şöyle böyle diye açıklamak da kanaatimce gereksizdir, bunlar da malesef feminist düşüncelere karşı olsak da bu düşüncelerin gizli gizli bizi esir aldığının göstergesidir. Alimlerimiz erkek bakış açısıyla bakmış vs. Bu tarz yorumlar hoş değil.

 5. nuri dedi ki:

  hocam sen diyon allah aşkına yazdıklarınızı birisi türkçeleştirse de biz de anlasak.

  • kübra izgördü dedi ki:

   anlamak için hocamla yaşamak gerekir o havayı solumak bi yokuşu tırmanmak uzun soluklar gereklidir.böyle bi yaşanmışlığınız yoksa bırakın yormayın kendinizi dağınık kalsın 🙂

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Kötü bir işin en gizli şahidi, vicdandır. “ Hz. Ömer (R.A)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku