Kadınların Temizlik Hastalığı Dünya Literatürüne Girdi

11 Ağustos 2017Haberler3 Yorum »

faxineira_cansadaÇamaşır suyu ve tuz ruhunun karışmasıyla ortaya çıkan ve dünya literatüründe bulunmayan zehirlenme türü, Dokuz Eylül, Atatürk, Dicle ve Erciyes üniversitelerinde yapılan araştırmalarla bilimsel yayınlara girdi. Dokuz Eylül Üniversitesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yanturalı, “Türklere özel diyebiliriz. Sadece bizim hastanemize yılda 15-20 hasta bu şikayetle başvuruyor” dedi.

Türkiye’de özellikle banyo, tuvalet ve  mutfak temizliğinde tercih edilen çamaşır suyu ve tuz ruhunun birlikte  kullanılması sonucu ortaya çıkan zehirlenme türü, dünya literatürüne girdi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı  Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Yanturalı,yaptığı açıklamada,  Türkiye’de ev temizliği sırasında çamaşır suyu ve tuz ruhunun karıştırılması gibi  tehlikeli bir alışkanlığın bulunduğunu belirtti.  Çamaşır suyundaki sodyum hipoklorit ve tuz ruhundaki hidroklorik  asidin birleşince klor gazının ortaya çıkmasına neden olduğunu ifade eden  Yanturalı, iki maddenin karışmasının nefes darlığı, astım benzeri hışıltılı  solunum, gözlerde yanma bulgularıyla ortaya çıkan solunumsal zehirlenmeye yol  açtığını kaydetti.

TEMİZ OLSUN DİYE…

Acil servislere başvuranların hemen hepsinin “Temizlik yaparken tuz  ruhu döktüm, daha temiz olsun diye üstüne de çamaşır suyu boşalttım ve bir gaz  çıktı, nefesim daralmaya başladı.” hikayesini anlattığını dile getiren Prof. Dr.  Yanturalı, karıştırılan temizlik maddelerinin akciğer bronşlarında daralmaya  neden olduğunu vurguladı. Sağlıklı bireylerde bu durumun ölümcül bir riskinin bulunmadığını,  astım hastalarına benzer, kısa süreli bir tedavi uyguladıklarını aktaran  Yanturalı, astım ve kronik bronşit hastalarında ise zehirlenmenin daha ağır  seyrettiğini söyledi.

 DÜNYA LİTERATÜRÜNDE YOK

Bu zehirlenme biçimine ilişkin vakaların sadece Türkiye’den çıktığını,  bunun bilimsel yayınlarda da görüldüğünü dile getiren Yanturalı, şu bilgileri  verdi: “Dokuz Eylül, Atatürk, Dicle ve Erciyes üniversiteleri tıp  fakültelerinin bu zehirlenme türü ile yaptığı yayınlar ve vaka serileri, dünyaca  ünlü bilimsel dergilerde yayınlandı.

Klor gazı zehirlenmesine yönelik literatür  çok zengin ancak temizlik yapanların bu şekilde çamaşır suyu ile tuz ruhunu  karıştırıp astım benzeri bir tabloya maruz kalmaları Türklere özel diyebiliriz.  Sadece bizim hastanemize yılda 15-20 hasta bu şikayetle başvuruyor. Türkiye’de  kaç kadın bu nedenle zehirleniyor tam olarak bilmiyoruz ama İzmir’de de  Erzurum’da da Türkiye’nin her yerinde aynı zehirlenme türüne rastlıyoruz.”

Yanturalı, bilimsel yayınların, American Journal of Emergency  Medicine, Inhalation Toxicology, Enviromental Research, Turkish Journal of  Emergency Medicine adlı ulusal ve uluslararası yayınlarda yer aldığı bilgisini  verdi. Temizlik ürünlerinin karıştırılması nedeniyle zehirlenen hastaları  acil tedavi ettikten sonra uyardıklarını da sözlerine ekleyen Yanturalı, “Daha  iyi temizlik için ne kullanılacağını bilmiyorum ama çamaşır suyu ve tuz ruhunu  karıştırmasınlar.” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

Okunma Sayısı : 1.956

Yorum yapın

“Kadınların Temizlik Hastalığı Dünya Literatürüne Girdi” için 3 Yorum

 1. Rabia diyor ki:

  şunu anlattı bana Rabbim evet ehli sünnet yaşamak bir avantajdır ehli sünnet yaşamda ne çamaşır suyu var nede tuz ruhu nede hastalıklar düşünenler için ibret vardır ahir zemanın şerrinden Rabbime sığınırım dua ilen

 2. Yahya diyor ki:

  NaClO + 2HCl → Cl2 + NaCl + H2O [klor + tuz + su]
  pek şifalı bir karışımdır. Çıkan gazı böyle ciğerlerine çekeceksin.
  insanın ciğerlerini açar, tertemiz yapar, pak yapar. Hiiiç kötü bir şey kalmaz. oluşan sarımtırak suyu da içeceksin, ayran niyetine… tuzlu su zaten.
  Şaka bir yana, doğal yöntemleri şiddetle tavsiye ederim, özellikle temizlik sirkesi diye satılan beyaz sirke olmazsa olmazımdır. Ovma ve aşındırmak için karbonat veya tuz kullanabilirsiniz…

 3. Ebrar(hüzün gecesi) diyor ki:

  Çamaşır suyu, tuz ruhu vb ile uğraşmak yerine evde limon, portakal kabuklarıyla temizlik için doğal sirkeler kurup kullanmak mümkün. Önce reklamlar ile hijyen takıntısı oluşturuluyor insanlarda, sonra da istedikleri ürünleri piyasaya sürerek rant elde ediyorlar. Yaptığı temizliğin, yemeğin başkaları tarafından övülmesinden hoşlanan hanımlar da “bir de gözler hayran hayran bakınca, insanın hoşuna gidiyor” gibi reklamlarda verilen subliminal mesajları izleye izleye tuzağa düşüyorlar ne yazık ki.

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Yeni müfredatta cinsiyet eşitliği ne kadar yer aldı bilmiyorum. Bilgi sahibi olan okuyucular yazarlarsa memnun olurum.) Yeni okul dönemi açıldı, Allah sonumuzu hayreylesin. Özellikle "okul dönemi" dedim, ...
Devamını Oku

Güzel Söz

Beğenmiyorsan değiştir, değiştirmiyorsan bakış açını değiştir ama asla şikayet etme. ( Maya Angelou)

Kitap

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Algı Yönetimi ve Manipülasyon "Kanmanın ve Kandırmanın Psikolojisi" kitabı nasıl kandırıldığımızı çok iyi gözler önüne seren bir kitap. Mücahit Gültekin kitapta bilimsel açıklamalarla birlikte günümüzden ve İslam tarihinden örneklerle  yalın bir ...
Devamını Oku