Karı-Kocanın Muhabbet Saati

27 Eylül 2011Evlilik Okulu, Sema Maraşlı6 Yorum »

semaBir Almanla evli, Türk bir hanımla tanışıp sohbet ettik.

“Nedir Almanların en çok beğendiniz yönü?” diye sordum.

“Ben onların disiplinini seviyorum” dedi. Sonra aile hayatlarına bunun yansımasını anlattı.  “Kocam akşam saat altı gibi eve gelir. İki oğlumuz var. On iki ve on yaşında. İki saat bizimle zaman geçirirler. Saat sekiz olduğunda çocuklar odalarına giderler. Uyusalar da uyumasalar da bir daha odalarından çıkmazlar. Bilirler ki akşam bizim muhabbet zamanımızdır. Yanımıza gelmezler.”

Ben bu “karı kocanın muhabbet saati” uygulamasını çok beğendim. O günden sonra örnek olarak seminerlerimde anlatıyorum. Bizim Türk toplumunun “muhabbet saati” uygulamasına çok ihtiyacı var. Çünkü bizim toplumumuzda çocuklar erken yatmazlar, anne-baba yatana kadar onların tepesindedirler. Yaşları kaç olursa olsun.

Bu uygulama yapılırsa kadınların “Kocalarımızla muhabbet edemiyoruz.” şikayeti biter. Kadınlar  kalabalık ortamlarda iletişim kurmakta zorlanmazken, erkekler ancak sessiz ortamlarda daha rahat iletişime geçebiliyorlar.

Mesela; kadın bir yandan televizyon izler, bir yandan telefonla konuşur, bir yandan bilgisayardan maillerini takip eder, arada çocuğun ödevine yardım eder, bu arada eşine çay, meyve falan getirir ve eşiyle de konuşmaya çalışır. Erkek konuşsa kadın hepsini bir arada idare edecektir; fakat erkek bu karmaşanın içinde konuşmakta fıtraten zorlanır. Bu yüzden iyi bir iletişim için erkeklerin daha az ses olan ortamlara ihtiyaçları vardır.

“Karı-koca muhabbet saati” aile üyelerinin hepsi için faydalıdır. Öncelikle çocuklar için faydalıdır. Akşam anne babaları ile çoğunluğu gereksiz olan televizyon programlarını ve dizilerini izlemezler. Erken yatıp uykularını alırlar. Büyüme hormonlarının çalışması saat on gibi başlıyor, bir kaç saat en yüksek seviyede kalıyor. Erken uyurlarsa vücut gelişimleri daha iyi olur. Tabii bu arada çocukların, gençlerin odasında televizyon ve bilgisayar olmaması lâzım. İkisi de çok büyük tehlike. Odalarına gidip bunlarla meşgul olurlarsa onlar için iyi olmaz. Bu ikisi olmayınca ya kitap okur ya uyurlar.

Karı-koca muhabbet saati” uygulamasının “karı-koca” ya faydasına gelelim. Öncelikle kafalarını dinlerler. Kendi çocuğunuzda olsa, ne kadar severseniz sevin, insanın sessizliğe ihtiyacı oluyor. Çocuklar yatınca ortamda ses azalmış olacak. Bir süre televizyon ve bilgisayar da kapanırsa daha da güzel bir dinlenme olur.

Muhabbet” deyince kadınların aklına ilk gelen “konuşmak” oluyor. Tabii ki konuşmak muhabbetin bir parçasıdır; fakat abartmamak lâzım. Sessizliği paylaşmak da muhabbettir. Birlikte çay içmek, sarılıp televizyon izlemek, başını omzuna yaslayıp kitap okumak, tatlı bakışmalar…

Sonra zorlamadan kendiliğinden başlayan sohbetler…

Karı-koca muhabbet saati” uygulamak bizim toplumda biraz zordur. Neden? Ayıp. Çocuklara nasıl denir? “Siz odalarınıza gidin, biz baş başa kalmak istiyoruz” diye. Ya akıllarına bir şey gelirse? Rezalet! Sonra çocukların yüzüne nasıl bakılır? Ya derlerse “Baş başa kalıp ne yapacaksınız ?”

Tabii cinsellik bizim toplumda ayıp, günah, pis. Çocuk yapacak kadar yapılması yeterli bir eylem. Daha fazlası süfli ve gereksiz gibi görülür.

Cinsellik: “Karı-koca birbirlerini sevsinler, birbirlerinde rahatlasınlar.” diye Rabbimizin çiftlere verdiği güzel bir ikramdır, hediyedir. Ne pistir ne de kötüdür. Tam aksi karı-kocanın birlikte olması sevaptır. Pis olan zinadır.

Bu yüzden “Muhabbet saati uygularsak çocukların aklına bir şey gelir mi?” gibi kaygılara gerek yok. Bu kaygılar zaten çoğu zaman karı kocanın yatak hayatını bitiriyor. Çocuklarda anne- baba ile aynı saatte yatınca, bu kez de çocukların uyuması bekleniyor, derken çoğu zaman karı-koca çocuklardan önce uyuyor. Birbirlerine dokunmayı azaltan karı-koca arasında soğukluk başlıyor.

Evlilikte cinsellik konusu çok önemlidir. Ben yazmaya başladığım günden beri bu konuda yazıyorum. Evlilik kitaplarımda da bu konu ile ilgili bir kaç hikaye ya da yazı vardır. Bu konuyu dışarıda tutarak evlilik eğitim yapmak ya da evlilik kitabı yazmak çok büyük bir eksikliktir bence.

Cinsellik, hayatın ve dinin bir parçasıdır. Peygamberimiz zamanında hiç çekinilmeden konuşulmuş, hanımlar sorularını gelip Peygamber efendimize bizzat sormuşlar. Kınanmayı bırakın övülmüşler. Türk kültüründe ise ayıp bir konudur. Üstü örtülen, altından çok pislik akan bir yaradır cinsellik. Kişinin bir sorunu yokken özelini başkalarına eğlence olsun diye anlatması haramdır.

Bunun dışında bilgilenmek amaçlı konuşmak, sormak, sorunun çözümü için uğraşmak gereklidir. Fakat konu erkeklere bırakılmıştır. Cinsellik konusunun konuşulmasının sadece erkeklere bırakılması hiçbir sorunu çözmez. Çünkü cinselliği erkek hocalar ya da doktorlar konuştuğunda kadınlar tarafından bu bir erkek meselesi gibi algılanmakta.

Oysa ülkemizde kadınlar “namus koruma gayreti” yüzünden cinsellikten korkutularak büyütüldüğü için evlendikleri zaman cinsellik konusunda çok büyük sorun yaşıyorlar. Pek çok kadında cinsel isteksizlik sorunu var. Bu yüzden faydalı olabilecek kadınların bu konuda çalışma yapması çok gerekli. Yazarlar, danışmanlar, psikologlar, vâizeler, kadın hocalar…Konu önemli.

Bu sorunların çözümü üzerine çalışılmadıkça aile sorunlarında azalma mümkün olmaz. Anne babaların çocuklarına bu konuda eğitim vermesi ya da eğitim aldırması da gerekli. Bu üzerlerine büyük bir sorumluluktur. Yapılması gerekli farz bir eğitimdir. Çocuklar o konularda hata yaparsa vebali anne-babanın da üzerine olur. Fakat maalesef ki anne babalar bu konuda konuşmaya utandığı için çocuklar cinselliği yalan yanlış bilgilerle pornodan öğreniyorlar.

Gereksiz utanmaları bırakıp cinsellik eğitimi konusunda neler yapılabilir ona bakmak lâzım.

Gerçi çocuklarına “Biz akşamları biraz baş başa kalmak istiyoruz, lütfen odanıza erken gidin.” diyemeyen anne-babalar olduğu sürece bu konuda ne kadar adım atılabilir o da ayrı sorun.

“Muhabbet Saati” cinsellik saati değil; fakat içinde cinsellik de olabilir, o da çocuklarınız dahil, hiç kimseyi ilgilendirmez. Anne-babalar böyle bir uygulama yapmayı isteseler de çocukların tepkilerinden korkuyorlar. Aslında çocuklarına açık ve dürüst bir şekilde “karı- kocanın muhabbet etmek için birbirlerine zaman ayırmalarının önemini” anlatsalar, çocuklar önce garipseseler bile düşününce anlayışla karşılayacaklardır. Çünkü hiçbir çocuk anne-babasının arasının açılmasını istemez. Her çocuk anne-babasının mutlu olmasını ister.

Bir seminerimde sekiz yaşında erkek çocuğu da varmış. Hanımlara “muhabbet saati” uygulamalarını tavsiye etmiştim. Çocuk da dinlemiş. Daha sonra başka bir seminerde o çocuğun babaannesi ile karşılaştık. Torununun saat sekiz olunca odasına gidip bir daha çıkmadığını anlattı. “Sema Teyzem, çocuklar akşam erken yatsınlar ki anne babaları muhabbet etsinler, dedi.” diyor istikrarlı bir şekilde söylediğimi uyguluyormuş.

Bu arada “çocuklar babayı az görecekler.” diye itiraz edenler olacaktır. Elbette çocuklarla babanın da ilgilenmesi gerekiyor. Babaların görevi sadece çocuklarının karnını doyurmak, zaruri ihtiyaçlarını karşılamak değildir. Çocukların hem baba otoritesine hem de baba sevgisine ihtiyaçları var. Peygamberimiz çocuklarını, torunlarını öper, sever, şakalaşırdı. Onlara zaman ayırırdı.

Baba sevgisi çocuğun ruh sağlığı ve hayata güvenle bakabilmesi için çok önemli. Fakat aynı odada beş saat oturup düzgün bir iletişime geçmemek çocuk için faydalı değildir. Sohbet edilecek, dertleşip paylaşımda bulunacak bir saat, beş saatten daha değerlidir çocuk için. Erkek eve gelince önce çocukları ile ilgilenir, onlar odalarına geçince karı-koca daha sakin bir ortamda birlikte zaman geçirirler.

“Muhabbet saati” uygulamasını tavsiye ederim. Yuvanızda sorunlarınızı azaltacaktır. Muhabbet etmek sevaptır. El ele tutuşun, göz göze bakışın, Allah(c.c) ın rahmeti üzerinize olsun.

Okunma Sayısı : 16.338

Yorum yapın

“Karı-Kocanın Muhabbet Saati” için 6 Yorum

 1. Asude dedi ki:

  İlk yazıya geldim sonunda…
  18 sayfa su gibi…hava gibi, ilaç gibi…
  Kitapları bitirdim altını çizerek, notlar alarak.
  Bi bukadar daha olsa okurum sanırım yine bi çırpıda…
  Allah okuduklarımızı hayatımıza aksettirmeyi de nasip etsin.
  aminnn…

 2. iktisat öğrencisi dedi ki:

  (Bunun dışında bilgilenmek amaçlı konuşmak, sormak, sorunun çözümü için uğraşmak gereklidir. Fakat konu erkeklere bırakılmıştır. Cinsellik konusunun konuşulmasının sadece erkeklere bırakılması hiçbir sorunu çözmez. Çünkü cinselliği erkek hocalar ya da doktorlar konuştuğunda kadınlar tarafından bu bir erkek meselesi gibi algılanmakta.

  Oysa ülkemizde kadınlar “namus koruma gayreti” yüzünden cinsellikten korkutularak büyütüldüğü için evlendikleri zaman cinsellik konusunda çok büyük sorun yaşıyorlar. Pek çok kadında cinsel isteksizlik sorunu var. Bu yüzden faydalı olabilecek kadınların bu konuda çalışma yapması çok gerekli. Yazarlar, danışmanlar, psikologlar, vâizeler, kadın hocalar…Konu önemli.)

  bu da bir feminizm göstergesi değil mi?hem kadınlar eşlerine itaat etmeli diyorsunuz,hem de “bu konuyu kadınlar neden konuşamıyor?”gibi bir çıkışınız var.isteksizlik benim sorunum değil,kocamın acizliğidir.benim içimde mevcut olan hisleri ortaya çıkarmak onun görevidir.hiçbir erkek kendini direk teslim eden kadını değerli görmez.

 3. AYŞE ARKAN dedi ki:

  SEMA HANIM EŞİMDEN AYRILDIM İKİ YIL OLDU ANCAK BİR TÜRLÜ KENDİMİ TOPARLAYABİLMİŞ DEĞİLİM.ONUN BİR BAŞKASIYLA EVLENMESİNE DE HAZIRLIKLI DEĞİLİM. ZAMAN ZAMAN KRİZLERİM TUTUYOR,İNAT ÜZERİNE AYRILDIK EŞİM BENİ SEVDİĞİNİ SÖYLEMİŞ OLMASINA RAĞMEN VE HİÇBİR SUÇUMUN OLMADIĞINI DA SÖYLEMESİNE RAĞMEN BENİ AİLESİ İSTEMİYOR DİYE AYRILDIK.VE BİR DAHA DA GÖRÜŞMEDİK. NE ONUNLA NE DE ONSUZ YAPAMIYORUM VE YENİ BİR SAYFA AÇAMIYORUM.BU KONUDA YARDIMINIZI BEKLİYORUM

 4. SÖZÜN ÖZÜ dedi ki:

  şair demiş ki:

  “sevdiğim, seninle geçirdiğim yılları değil, seninle yaşadığım yılları say”

  Birlikte geçirilen zaman, birlikte olunan zaman olmayabilir.

 5. .:. dedi ki:

  “karı kocanın muhabbet saati”

  Her evli cift in uygulayabilecegi guzel bir uygulama, cocuk olmasa da yapilabilmeli.

  Evliydim ve cocuklarim da vardi.

  Aksam isten evime geldigimde beni karsilayan, bana acilan kapi olmadi, hos geldin diyen de ve elimdeki fileleri alan da olmadi.. Hep eve elim dolu gelsem de, elimdekileri yerlerine ben koydum.

  Evden ise giderken de gule gule diyenim olmadi. Hafta arasi kahvalti yaptigimi ve bir sicak cay veya sut ictigimi pek hatirlamam, Hafta sonlari haric.

  Esimde calisirdi, Calisirdi ama, kendisine ve ailesine, O yuzden Kari koca muhabbetimiz istesemde olamiyordu, Lakin ailesi ile iyi muhabbetleri oluyordu. Hatta bizde o kadar fala kalirlardi ki, muhabbetlerini ve hakkimizdaki planlarini kendi aralarinda bizim evde yaparlardi, ben de cocuklarla saat sekiz olunca yataga giderdik.

 6. LÜTFİYE GÖK dedi ki:

  SLM ALEYKÜM SEVGİLİ SEMA HANIM:
  YAZILARINIZI BEĞENEREK OKUYORUM SİZDEN BİR KONUDA YARDIM İSTEYECEĞİM
  EVLENELİ 4. YILIMIZ OLDU AMA EŞİMLE HALA ÇÖZEMEDİĞİMİZ SORUNLARIMIZ VAR EŞİMİN AİLESİ BENİM AİLEM AYNI ŞEHİRDE YAŞIYORUZ BENİM KARDEŞLERİM ŞEHİR DIŞINDA BİRİSİ YURT DIŞINDA NE ZAMAN TATİLLERDE BAYRAMDA TOPLANSAK EŞİM SORUN ÇIKARIYO NORMAL ZAMANDA ONUN AİLESİ İLE GÖRÜŞÜYORUM GÖRÜMCEMEDE GİDİYORUZ AMA BENİM KARDEŞLERİM GELDİĞİ ZAMAN KISITLI ZAMANDA SIK GÖRÜŞMEK İSTEMEMİZ EŞİMİN SORUN ÇIKARMASINA NEDEN OLUYOR.
  Bİ TÜRLÜ ÇIKIŞ YOLU BULAMADIM YARDIMINIZI BEKLERİM

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Güzel ahlak; cömertlik, bağışlayıcılık, sabır ve tahammüldür. “ Hasan-ı Basri

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku