Karıma Nasıl Davranacağımı Bilmiyorum

27 Temmuz 2020Derdime Bir Derman, Haberler14 Yorum »

Küsmek İle İlgili Yazı – Nkfu

“Karıma yumuşak davrandığımda tepeme çıkıyor, sert davrandığımda kavga oluyor, küsüyor ne yapacağımı nasıl davranacağımı bilemiyorum…” diye genç evli beylerden mesajlar geliyor.

Konuyu önce sizlere sunuyorum. Sizler görüşlerinizi yazın, sonra ben yazıyı yazarken sizin görüşlerinizi de değerlendirerek toparlarım inşallah.

Beyler evi idare ederken nasıl davranırlarsa iyi bir idare sağlayabilirler?

Neler tavsiye edersiniz?

Derdi olan beyler hanımlar da sizlerin görüşlerinden faydalansınlar.

Okunma Sayısı : 1.827

Yorum yapın

“Karıma Nasıl Davranacağımı Bilmiyorum” için 14 Yorum

 1. Recep Haksever dedi ki:

  Adil olsun. Merhametli olsun.
  Ama evin reisi olsun.
  Bu kabul etmeyen kadın ile evlilik götürecekse.
  İtaat etsin.
  Edemiyorsa boşansın.

 2. Birisi işte dedi ki:

  Yumusak davranın ne var yani? Karım tepeme çıktı da nedir? Yinede çok rahatsizsan kibarca böyle düşündüğünü dile getir ama sert de yapma.

 3. Selim dedi ki:

  Eşim, Instagram’da tadilatını yeni yaptırdığımız evimizin on küsur fotoğrafı ile yine aynı evin içinde el ele, göz gözeyken çektiğimiz 5-10 fotoğrafımızı yayımlamış. Mal, çocuklar ve mutlulukla hava atmayı hiç doğru bulmadığım için rahatsız oldum ve bu rahatsızlığımı eşime bağırıp çağırmadan dile getirdim. Eşimden o fotoğrafları yalnızca ailesinin ve yakın çevresinin görebileceği şekle getirmesini, bu mümkün değilse sadece bir-iki tanesini bırakarak gerisini silmesini rica ettim.
  Eşim, bu isteğime çok sinirlendi. Artık devrin değiştiğini, eski kafalı ve babam gibi baskıcı olduğumu, eski eşimin beni muhtemelen bunun için terk ettiğini, çocuklarımın beni muhtemelen bunun için aramak istemediklerini, herkesi evden kaçırdığımı, bu takıntılarımı aşmam gerektiğini, ileride çocuklarıma böyle dersem bir daha yüzüme bakmayacaklarını söyleyerek ve konuyla ilgisi olmasa da canımı acıttığını bildiği olayları örnek gösterip genelleyerek bana yüklendi. Sonra fotoğrafların tümünü sildi.
  Kendisinin bu konuda bu kadar hassas olduğunu bilmediğimi, sorunlarımızı hırçınlıkla değil, konuşarak ve birbirimize şefkat göstererek çözebileceğimizi, kendisinin ve evliliğimizin hiçbir şeyden önemli olmadığını söyleyip özür diledim, talebimden vazgeçtiğimi söyledim ve fotoğrafları geri yüklemesini rica ettim. Buna cevabı, Instagram hesabını tamamen kapatmak oldu. “İstediğin bu değil miydi? İşte yaptım!” dedi.
  Şimdi benim sürekli olarak sorun çıkarmamdan bıktığını ve boşanmak istediğini söylüyor.
  Şimdi ben koca olarak, böyle bir eş karşısında ne yapmalıydım ve ne yapabilirim bilmiyorum. Her kavgada eşimi yatıştıran, haklı olduğumu bile bile geri adım atan, savunmaya geçen ben oluyorum. Eşim, bana bu olayda olduğu gibi sürekli “gaslighting” uyguluyor.
  Sözü daha fazla uzatmadan ilginiz için şimdiden hepinize teşekkür ediyorum.

  • Gulpembe dedi ki:

   Size haniminizla tartismaktan kacinmanizi tavsiye ederim, cunku bu tartismalari hicbir zaman kazanamayacaksiniz. Daha kotusu esiniz sizi cok iyi manupule edip istedigini aliyor. Kendinizden suphe duyuyor, kararlarinizdan hizlica geri adim atabiliyor, net tavir alamiyorsunuz. O fotogratfa siz de varsiniz, ve yayinlanmasini istemiyorsunuz bu cok normal . bu isteginize neden kariniz saygi duymuyor hatta konuyu bosanmaya getiriyor?

   Evliliginiz devam edecekse, esinizin degismeyecegini kabullenerek devam edin, degisecegi umidiyle ve simdi yapiyor oldugunuz gibi kendinizi suclayarak birseyler yapmak istediginizde hep kendinizden verecek, ruh sagliginizi uzun vaadede toparlayamayacaksiniz.

   sosyal medyada gosteris yapmak istemesi icinde bulundugu ve dolduramadigi sevgi acligini gosteriyor. Elestirilerinize asiri tepki vermesi yada sizi asagilamaya calismasi kendisinin asagilanmaktan korktugunu ve degersizlik hissini yogun yasadigini gosteriyor.

   Ona cok sevgi sunun degerli oldugunu hissettirmeye calisin. Fakat kararli durun, herseye ozur dilemeyin. Ozur dilemenin bir agirligi olsun, o haketsin .siz surekli vermeyin yoksa kiymet bilemez.

   En onemlisi, kendinize onun gozuyle bakmayin, kendinizi suclamayin.bu sizin ozguveninizi yaralar, ona acimayla karisik duygusal bagimlilik gelistirir ve onun saygisizliklarina savunmasiz kalirsiniz

   • Selim dedi ki:

    Teşekkür ederim. Tespitleriniz çok yerinde ve benimkilerle örtüşüyor. Kesinlikle dikkate alacağım.

    • Selim dedi ki:

     Şunu eklemeden de edemeyeceğim: Yazdığınız birkaç paragraflık cevaba o kadar hedefi on ikiden vuran, direkt nitelemeler yerleştirmişsiniz ki yazınızı tekrar tekrar okuma ihtiyacı hissettim.
     Üst üste gelen ruhsal travmalar (önce eşimin, sonra çocuklarımın beni terk etmesi, korkutucu, ama çaresi olan sağlık sorunlarının baş göstermesi, mobbing mağduriyetim, anababamdan destek yerine köstek görmem, onların sağlık sorunlarıyla tek çocuk olmam nedeniyle tek başına uğraşmak zorunda kalmam ve en sonunda sözünü ettiğim ikinci eşimle evlenmem sonrasında kendisinin beni çok üzmesi) nedeniyle bir yıla yakın süreyle profesyonel destek almak durumunda kalmıştım.
     Sizin yazınızın üzerimdeki olumlu etkisi, o bir yıllık desteğe yakın oldu. Tekrar çok teşekkür ederim.

  • Birisi işte dedi ki:

   Eşin heves etmiş mutlu resimlerinizi paylaşmış senin bunu silmesini istemen de haliyle onu kırmış onu anlamalısın. Tepkisini aşırı göstermiş. Olur böyle şeyler bu büyütülecek bir şey değil. Lâkin başka sebepler varsa boşanmak konusu ortadaysa güzelce oturulup sorunlar ne konuşulmalıdır. Herkes fikrini belirtmelidir. Ortak noktaya varılıyor ise ne ala.

 4. Ibrahim dedi ki:

  Bencil olan insan evlilikte mutlu olamaz evlilik kendinden önce eşinin iyiliğini istemektir ve eşine yaptığı bütün iyilikleri minnet etmeyen başa kalkmayan yaptığı iyilikler için eşinden karşılık beklemeyen eşine Allah’ın emaneti olarak gören ve emaneti en güzel bir şekilde sahip çıkan evlilikte kendi mutluluğundan önce eşinin mutluluğunu düşünen insanların evlilik hayatı Allah’ın izniyle huzurlu ve bereketli bir evlilik hayat olur Eşim beni mutlu edecek Eşim benim her dediğimi yapacak diye düşünenler hayal kırıklığına uğrar Ben eşimi mutlu edeceğim önü üzmeyeceğim ona kızmayacağım diye Hayal kuranlar mutlu bir evlilik bulurlar Allah’ın izniyle kendi mutluluğundan eşinin mutluluğunu onca koyanlar Mutlu olan insanlardır

 5. Ibrahim dedi ki:

  Selam Ben yabancı ülke vatandaşıyım Ama Sema hanımı sürekli takip ediyorum kitaplarından anladığım kadarıyla Erkek karısına yumuşaklıkla güzel sözle ilişki kurmalı ama sakın eşinin Her dediğini yapmamalı Yani idareyi elinden bırakmamalı yanlış giden bir şey fark ettiği zaman hemen sözün en güzeli ile Uyar malı sözle problem çözülmüyor sa küsmeli kadın hata yaptığı zaman öfkelenip Bağırıp çağırma malı Çünkü kadına bağırmak psikolojik şiddettir kadının Kalbini kırar tartışmadan kavgadan kesinlikle kaçınılmalı Tamam canım demeyi öğrenilmeli kadın kızdığı zaman erkek hoşgörülü olmalı erkek kızdığı zaman kadın susmayı bilmeli bu dediklerimi nereden
  Aldım Peygamberimiz Resulullah’ın hayatından hiçbir zaman hanımlarına bağırmadı yumuşak olmak Kadının her dediğine Tamam demek anlamına gelmez kadının bir isteğine hayır cevabı verildiği zaman ne için hayır cevabı Verdiğinizi en güzel şekilde açıklamalı sınız bağırmak kaba konuşmak hiçbir zaman problemleri çözme miştir Allah kitabından dediği gibi insanlara sözün en güzelini söyleyin yazdığım hoşunuza gitmişse ya da eklemek istediğiniz bir şey varsa yorumuma cevap yazmayı unutmayın

 6. Gulpembe dedi ki:

  Eskiden kizlar kucuk yasda evlendikleri icin kocalari, o da olmazsa icine girdikleri genis aile onlari terbiye eder, egitir, topluma kazandirirmis. Simdi kizlar kucuk yasda evlenmiyor kendi yaslarinda kendi donanimlarina yakin erkeklerle evleniyor. Bu durumda nasil oluyorda kocaman bir kadini kocasinin terbiye etmesini bekleyebiliriz?bekleyemeyiz. Yukaridaki ornege gore, hanimkiz sorumluluk duygusu verilmeden, biraz simarik buyutulmus. Kocasi ne yapabilir?

  1.once bizatihi kocasi, kusmeyi somurtmayi birakmali. cunku bunlar cift tarafli olur bir taraf birakirsa diger taraf devam edemez.
  2.Surekli iletisimde kalmali yani nasihati kesmemeli. Yumusak ama kararli sekilde meseleleri izah etmeli.
  3. Elestiri kucumseme, “zaten hep boyle yapiyosun gibi”onun egosunu yaralayacak veya kotu huylarini iyice icsellestirmesine sebep olacak sozlerden,tavirlardan kacinmali.
  4.Karisinin eksikliklerini kendi gunahlarindan bilmeli, cok tevbe edip ahlakini guzellestirmeye calismali. Ben cocuklarla iliskimde hep boyle dusunuyorum, ben Allaha hakkiyla itaat edebilseydim boyle davranmayabilirlerdi,diyorum.

 7. Elif dedi ki:

  Kadın erkek ilişkilerini kim çözmüş ki biz çözelim..Erkegin istedigi saygı kadının ise sevgisidir..ikiside karşı tarafa bunu vermezse düzen bozulur..kadın dolmuştur erkegin sakin anını bekler ki içindekileri kussun hırsını yensin..Ondan sebeptir erkek yumuşak oldugunda kadının tepesine binmesi….

 8. Adsız dedi ki:

  Yaş 35 bu saatten sonra kendimi çekemiyorum bir de dünyanın en karmaşık ve sorunlu canlısı ile mücadele edemem 🙂 evli olanlara Allah selamet versin

 9. Resul dedi ki:

  Ortayı bulmak çok zor ancak erkek ve kadın İKİSİ BİRDEN iyi niyetli olduğu zaman herşey yoluna giriyor. Kendimden örnek vermek gerekirse, olumsuz düşüncelerle eşime birşeyler söylediğimde illaki o konu hakkında konuşurken birşeyler oluyor.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

"İçinizden kendileri ile huzura kavuşacağınız eşler yaratıp aranızda sevgi ve esirgeme var etmesi de O’nun ayetlerindendir. Şüphesiz ki bunlarda düşünen kavim için ayetler vardır.(Rum Suresi 21.ayet)"

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku