Kendinize Fırsat Verin…

14 Kasım 2016Yarım Elma4 Yorum »

yarım elmaUzun süre oldu yazmayalı. Yarım elma henüz yarısını bulmadı. Sadece yoğun bir hayatı var. Belki de ondan yarım:)

Sizler neler yaptınız bu süre zarfında merak etmiyor değilim. Yazılardan etkilenip evlenen oldu mu? Ya da tamamen bu defteri kapatanlar? Aman sakın öyle bir şey yapmayınız. Kader bizi yarın nereye götürür, başımıza neler gelir hiç bilmiyoruz. İyi ki de bilmiyoruz yoksa öyle hayat geçmezdi.

Yaşı geç olup evlenemeyen arkadaşlara bu yazım da ön yargıyla ilgili bazı hatırlatmalarda bulunmak istiyorum.

Malum kadın erkek sosyal durumumuza göre yaş ilerleyince gelen kısmetler de ona göre değişiklik gösteriyor. Misal kırk yaşlarınızda ellinin üstünde kısmetlerinizin gelmesi ya da evlenmiş ayrılmış, çoluk çocuk sahibi seçeneklerin teklif edilmesi…Örnekler çoğaltılabilir. Bunları okurken kendi zihninizde size teklif edilen en tuhaf kısmetleri geçiriyor olabilirsiniz.

Geçmişi yargılamak. Yargılamak baştan aşağıya her iki tarafı da yıpratan bir özellik.

Yaşlar ilerleyince kadın-erkek herkes bir şeyler yaşıyor. Kiminin başından bir evlilik geçmiş, kimin başından hayatın ciddi evreleri, zorlu günler geçiyor. Hastalık, ölüm, iş, güç…Herkesin imtihanı başka yerden geliyor ve yıllar geçiyor. Kimisi bu dönemlerde evlenmeyi erteliyor ya da yanlış bir karar verip başka bir imtihana yelken açıyor. Hasılı herkes imtihanını kendi yaşıyor. Bir şekilde yıllar farkında olup veya olmayıp bizi terbiye ediyor. Şekillendiriyor.

Karşınıza gelen kişiyi ya da teklif edilen şahsı, kadın veya erkek bazı yaşadıklarına, özelliklerine bakarak yargılamayınız. Bir fırsat verebilirsiniz. Yaşadıklarını, sebeplerini bekli de hikmetlerini dinleyebilirsiniz. Nereden biliyorsunuz bekli de yaşadıkları size hazırladı onu?

Geçmişte yaşadıklarıyla yargılamayı bıraktığınız sürece ileriye doğru sağlıklı iletişim kurabilirsiniz. İnsanlar geçmişlerinde bir şeyler yaşamış olabilirler. Mesele hatadan nasıl dönüş yaptığıdır aslolan. Ve size geldiğindeki hali. Yaşadıklarımız şimdiki bizi biz yapıyor. Yıllar, tecrübeler, kişiler bizleri şekillendiriyor, törpülüyor, bir nevi yontuyor, terbiye ediyor.

Aslında geçmişte yaşadıklarıyla insanları yargılamak, kişinin kendisindeki kibrinin de göstergesi. Maalesef onun altında insanın kendisini yüksek bir yerlere koyması ve karşındakini kendisine layık görmemesi yatmakta.

Aslında karşınızdakine fırsat verirken kendinize de fırsat veriyorsunuz. Müsaade edin insanlar size yaklaşabilsin ve siz de karşı tarafa sizi tanıma imkanı verin. Ben ulaşılması kolay biriyim diyebilirsiniz fakat sizin kolay gördüğünüz başkası için zor olabilir. Biraz size yaklaşan kapıları aralayın. Aralayın ki insanlar sizden mahrum olmasın…

 

Okunma Sayısı : 4.371

Yorum yapın

“Kendinize Fırsat Verin…” için 4 Yorum

 1. aytozu dedi ki:

  Merhaba son zamanlarda bayanlarda erkeklere karşı,hırçınlık,kızgınlık,ve öfke duyguları oluşmaktadır.Bunun oluşum sebebi nedir acaba ? kendim fikrimce kadınlarda aileden gelen ilgisizliğin mutlusuzluğun oluşturduğu kızgınların bedelini erkeklerden çıkartmaktadırlar.bundan oluşan sıkıtılardan dolayı evlılıkler uzun sürmemeye başladı.eski deyim vardırya eli ayağı düzğün olsun diye artık huyu güzel olsun demeye başlandı.kadınların bu dünyada ki yükümlülüklerini unutum erkek işlerine girmeleri ne kadar doğru.kadınların yaratılış amacı neydi ?erkekler ile aynı hayatı paylaşırken erkeklerın işlerine göz koymasımı yoksa erkeklerin işlerine kolaylık sağlamasımı.

 2. Nur dedi ki:

  sizi ilk defa okudum… sema hanım sayesinde biliyorum siteyi.. geçen ona yazmıştım ikinci evlilikle ilgili yazı yazarmısınız diye görmedi sanırım…ama az buçuk dokunmuşsunuz bize..Ama ilk evliliği hüsranla bitmiş bireylerin heleki çocukta varsa bu fırsatları kendine veya karşıya vermesi çok zorlasıyor. Çok geç evlilik yaptım oda uzun sürmedi birtane çocuğum var çok şükür annelik duygusunu tattım.(tatmak denirse ) dul bir bayan karşıdakini tanımak için fırsat verse ve bu bir sürece yayılırsa herkes adını farklı anlamda çıkarır. öyle ilk evlilikteki gibi aracılar girsin iki görüşün yüzük takında olmuyor.. heee yanlış anlaşılmasın evlilik gibi bi düşüncem yok şuanda.. sanırım o fırsatı kendime değil önce çocuğumu düşünerek vermeliyim. bir çocuğu üvey anne veya baba ile büyütmek… bütün sorunların başında bu korkular var. Rabbim herkesin yuvasına huzur versin yuvası olmayanlarada huzurlu yuvalar nasip etsin inşallah..

 3. Süleyman dedi ki:

  “Uzun süre oldu halleşmeyeli. Tahmin ettiğiniz gibi diğer yarım elmayı bulmadım. Sadece fazla yoğunluktan klavye’ye uzaktım. Bu süre zarfında tabiî ki sizinle paylaşmak istediğim gözlemlerim ve tespitlerim oldu.” (16 Eylül 2014-sadece bekarlar mı mutsuz yazısından)

  Yarım Elma hanım yalnış anlamayın bir önyargı veya eleştiri de bulunmuyorum fakat niye bu kadar yoruluyorsunuz? İşiniz mi yoğun? Başka sizi meşgul tutan meseleler mi var? Allah yardımcınız olsun.

  Aile yapınızı bilemediğim için eleştri yapmak istemiyorum yalnız hanımlar kendilerini niye bu kadar yıpratıyor. Babam eğer hanım olsaydım hayatım boyunca okurdum demişti. O bolüm bu bölüm o kitap şu kitap.(yalnış anlaşılmasın hanımların sorumluluklarını hor görmüyorum.) Bende hakikaten tespitine katılıyorum. Bende hanım olsam yani hayatım boyunca okurdum. Yalnız evi çok sevdiğim için evde okurdum hep sanırım 😀 İş konusunda kendimi çok yıpratmamaya gayret ederdim. Tabi aile bu anlamda çok önemli. Aile yapınız uygun değilse tabi bu dediğim havada kalabilir.

  2 yıl sizi bu kadar yoğun tutan normal bir iş olmasa gerek. Yalnış anlamayın ancak biraz kendinize dönseniz ve dinlenseniz belki çok farklı seçenekler çıkacak. İnsan bir kovalamaca şeklinde giden hayatta kendini kaybedebiliyor. Bazen kendinize ayırdığınız vakit çok ciddi kazanımlar sağlayabiliyor. Allah şimdiden kolaylık versin.

 4. adem dedi ki:

  yazılarını 5 senedir takip ediyorum. 9 ay evvel evlendik. bu hafta ayrılıyoruz. eşim sizin yazılarınızı pek beğenmezdi mutlu evlilik kitabınızı almıştım. neyse aramızda geçimsiz olduk. maalesef ki bitiyor. zor durumlar zor zamanlar. ancak önüme bakmam lazım. yaşım 28. bundan sonrası benim için daha zor olacak biliyorum. ama elimde yapabileceğim birşey kalmadı artık.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Her insanın hayatında mutluluğa kavuşabilmesi için bir saat vardır. İş o saati kaçırmamakta… “ ( B. Fletcher)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku