Kitaplar ve Ben…

16 Eylül 2013Tuğba Akbey İnan11 Yorum »

tugbaBir kaç gündür bademciklerim varlığını hissettirince, görevlerden fedakarlık edemesem de beden olarak “hasta” dolaşmaktayım. Çocuklar hasta olunca annelerin içi yanar elbet ama en azından ona bakacak gücünüz vardır. Annelerin hastalığı bu sebeple daha zor bence. Henüz küçük çocuğu olanlar için elbette bu söylediğim.Onlar bu durumu anlayamadıkları ve aynı enerjiyle ve düzenle hayata devam ettikleri için tabi bunlar.Rabbim çok daha büyük hastalıklardan korusun tabi,(Ve mühim hastalıklarla imtihan olanlara sağlık nasip etsin) bir soğuk algınlığını abartmayayım. (Bu arada benimle birlikte hastalanan minik kızım öksürüyor.Sema Hanımın zeytinyağlı pekmezli önerisi vardı.Unutmuşum ben de, yorum yapan bir okurumuz vesilesiyle gündemime düştü.Pek faydalı oldu.Sema Hanım’dan ve yorumyapan okurumuzdan Allah razı olsun)

Neyse hastalık üzerine yazmayacaktım aslında.Hatta yazamadığımı söyleyecektim bu sebeple.Ama pek mümkün olmadı tabi:) Bir yazı olmasa da bu bir kaç kitap önerisi ile haftaya başlayayım istedim.(Evlilik yazım duruyor hala, bir ay olacak nerdeyse)

Zaman zaman sadece yazılar yazmayayım son zamanlarda okuduklarıma dair bir şeyler karalayayım istedim. (Ne dersiniz?) Bu işi Ahmet Ay kardeşim çok iyi yapmakta . Onun kadar çok okuyabilmem ve güzel anlatabilmem de mümkün değil tabi ama benimki de “bugünlerde ne okuyorsunuz Tuğba Hanım?” sorularına cevap olsun.

 

Önce Fatma Barbarosoğlu’nun bir yazısında “mutlaka okuyun” dediği ‘Omuzumda Hemençe/Cumhuriyet Devrinde Bir Medrese Talebesinin Hatıraları’ kitabından bahsedeyim. (yazıya burdan ulaşabilirsiniz.  http://yenisafak.com.tr/yazarlar/FatmaKBarbarosoglu/sosyal-bilim-ogrencileriogretimi-ile-basimiz-dertte-mi/38686  )

Kitap bir otobiyografi…ALi Kemal Saran’ın yaşadığı dönemi, eğitim biçimini, annesiyle ilişkilerini,Türkiye’nin o dönem yaşadığı din ve siyaset ekseninde kaoslarını anlattığı oldukça hacimli bir kitap. O dönemde yasaklanan pek çok şeye rağmen çocuklarını “hafız” yapma telaşına düşmüş aileler, bu zamanın rahatlığı için epey ibret verici doğrusu

Kitabı okurken ALi Kemal Saran’ın hocalarını anlattığı bölümde bir kez daha anladım ki; hayatımızda her zaman iyi ve kötü öğretmenler oluyor.Çocuklarımız için de böyle olacak. En güzeli en çok iyilerin aklımızda kalması.

Otobiyografi severlere tavsiye ederim.

hemençe

İkincisi Pedagog Adem Güneş’in Son kitabı Doğal Ebevynlik kitabı… Adem Bey beş yıldır takip ettiğim,  çokşey öğrendiğim, önce kendi kişisel yolculuğumda cümleleriyle yol aldığım birisi.Sıkça Çocukluk Sırrı kitabına başvururum,tekrar tekrar okurum. Doğal Ebeveynlik en başından beri anlattıkları ile benim de kendi adıma nasıl yol aldığımı bana hissettiren bir kitaptı.

Kitapları okurken çarpraz okumalar ve düşünmeler yapmayı severim.Mesela çocuk eğitimi kitabı okurken Sema Hanım’ın evliliğe dair cümlelerini de hatırımda tutar ve düşünce seyrimi bu yönde yaparım.(Ya da okuduğum diğer yazarların) Ancak böyle değişimin mümkün olacağına inanıyorum. Ve herşeyin çocukluğumuzda gizli olduğuna…

Bir de “O ise ben de iyiyim” yazımda da söz ettiğim gibi , bir yazı kötü ruh halime kurban gitmesin diye “iyi hallerimde ” de mutlaka yeniden okurum o kitabı ya da yazıyı…

Çocuk Eğitimi kitapları genelde annelerin çocukları için okuduğu kitaplardan sayılsa da ben insanı okuma sevdasına düşmüş herkesin okuması gerektiğine inanıyorum.Ayrıca illa çocuk eğitimi kitabı okumak gerekmiyor bunun için.Üstteki kitabı da pekala bu sebeple kullanabiliriz.

Sanırım bir de evde bu tarz kitaplar konusunda şöyle bir iş bölümü oluyor; Kadın okuyorsa erkek okumuyor, erkek okuyorsa kadın okumuyor.Yanımızdakine tesir gücümüzün zayıflığı en büyük zaafımız sanırım( EŞime bu sebeple teşekkür etmeliyim.Büyük heyecanla söz ettiğim kitapları okur genelde.)

doğal

 

 

Ve son kitap( Ben hep kitaplardan konuşsam uzun yazarım anlaşılan o ki; kayıtlara geçen en uzun yazım olacak bu

Gençlik ve çocuk kitaplarını da okumayı çok severim . Çocuklar ve gençlerle muhabbet etmeye bayılan biri olarak onların dünyalarını bu zamanın kitaplarından okumak ayrı bir zevk veriyor bana. Hem de ben de duygularımı taze tutuyorum bu sebeple…İlerde kızlarıma “biz zamanında böyle değildik” cümlesi kurmaktan da kurtarır inşallah bu okuma seyri

Yine uzattım.Üçüncü kitabımız Ahmet Mahşer’ in “Lise Çılgınlıkları”” kitabı…Carpe diem Yayınlarından çıkmış kitap.(bu arada ilk iki kitap Timaş Yayınlarının kitaplarından)

Peki zeki, esprili lise gençlerinin anılarından oluşuyor .Bölümler halinde ama bir roman.Her birinin bir lakabı var ve tıpkı bizim lise yıllarımızda olduğumuz gibi “hababam sınıfı” olma hevesleri var.( ki zaten kendilerine debabam sınıfı deniyor)

Bu kitabı da evdeki genç kuşak temsilcileri , ben bizim çocuğu anlamıyorum diyen anne babalar okuyabilir.Ya da lise hatıralarını yeniden hatırlamak isteyenler…

lise

Artık bitireyim yazıyı.Kısa yazmaya övgü düzen biri olarak , nasıl uzun uzun yazılırmış görmüş oldum.

tugbaakbeyinan@gmail.com

www.tugbaakbeyinan.com

 

 

 

Okunma Sayısı : 3.402

Yorum yapın

“Kitaplar ve Ben…” için 11 Yorum

 1. adalet dedi ki:

  tuğba hanım çok iyisiniz yazılarınızın devamını bekliyorum

  • adalet dedi ki:

   tuğba hanım insan hayatı nasıl yaşamalı geçmişte yaşanan olumsuz yaşanmışlıkları unutup insan yeni bir çizgi

   doğrultusunda devam edebilirmi sizce

 2. Sena dedi ki:

  Tuğba hanım, zeytinyağlı pekmez reçetesini ayrıntılı olarak tarif edebilir misiniz 🙂

 3. semamarasli dedi ki:

  Tuğbacığım çok geçmiş olsun. Öksürük reçetemin işe yaramasına sevindim. Ben çocuklarımı o reçete ile büyüttüm. Kendine iyi bak. Ne kadar çok kitap okuduğunun şahidi benim evini gördüğüm için. Bu yüzden senin kitap tavsiyen önemli. Ayrıca eleştiri yeteneğin de gayet iyi gelişmiş. Bence arada bir kitap eleştirileri de yapmalısın.

 4. Kaniye dedi ki:

  Tuğba hanımcım çok geçmiş olsun, Rabbim minik yavrularınla ilgilenecek kadar güç kuvvet versin, kitap kurdu olarak bu yazınızda da kitap tanıttığınızdan daha bir keyifle okudum, çok hoş bir tanıtım olmuş tebessüm ederek okudum, iyiki kitaplar var diyelim o zaman 🙂 selam ve dua ile…

 5. Alev dedi ki:

  Tuğba hanım yazı yine harika, keyifle okudum. Hiç de uzun gelmedi aslında… Okuduğunuz kitapları nasıl seçiyorsunuz? Mesela, girdiniz kitapçıya bir öneri de yok aklınızda..

  • tugbaakbeyinan dedi ki:

   çok teşekkür ederim.Genelde yeni kitapları internetten takip etmeye çalışıyorum. Ama kitapevine kafam da bir isim olmadan gitmişsem kitapların arka kapaklarını ve önsözlerini mutlaka okuyorum.Eğer he rikisi de beni çekmişse hemen alıyorum:)

 6. sevde tuba dedi ki:

  Değerli Tuğba hanım,
  Yazınızı okurken nasıl keyif aldım anlatamam…
  İlk kitap oldukça ilginç, okumak farklı bir kapı açacak sanırım.
  Geçmiş olsun dileklerimle, teşekkür ediyorum.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

" Yumuşak muamele kimde bulunursa onu güzelleştirir. Yumuşaklık kimden söküp alınırsa onu çirkinleştirir. (Hadis-i Şerif) "

Kitap

Bitik Erkekler

Uzun zamandan beri siz Değerli ÇocukAile Okurlarıma tavsiye etmeyi düşündüğüm fakat hakkında yazma fırsatı bulamadığım için tanıtmayı geciktirdiğim, herkesin okuması gereken bir kitap “Bitik Erkekler” Kitapta erkeklerin her alanda nasıl geri ...
Devamını Oku