liTERDA Okulları

04 Ağustos 2018HaberlerYorum Yok »

literda2liTerda “Senin rızan için” demek… Bu her yaştan, her milletten, her anlayıştan insan için MARUF bir amaçtır. Her canlı, tüm iyiliğin, merhametin, sevginin ve aydınlığın kaynağı olan “Yaradan”ını razı etmek ister.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatının temelini oluşturan Türkçe, Matematik, Oyun ve Fiziki Etkinlikler, Hayat Bilgisi dersleri eğitimin merkezinde yer alıyor. MEB müfredatı da böylece liTerda-MAB ile bütünlük içinde daha da mana kazanmış kıymetli bir araca dönüşüyor.

Çocuklar Merkezde

Zorunluluk esaslı değil, merak-ilgi esaslı bir sistemle öğrenen çocuklar için; Dışarıdan verilen baskıcı disiplinle değil, öz disiplinle doğruyu bulan çocuklar için; Dış motivasyonla (takdirle, ödülle) çalışan değil; İç motivasyonla yol alan çocuklar için.

Öğrenmeyi sadece test ve sınav sonuçlarına göre ölçüp-değerlendiren anlayış yerine, “değerli öğrenme”yle gelen içsel aydınlanma ile öğrenen çocuklar için: liTERDA, çocuklarımızın öğrenme işinin ve o işle ilintili tüm diğer işlerin hem öznesi, hem nesnesi olduğunu biliyor; Bu yolculuklarında onlara eşlik ediyoruz.

o Her zaman ihtiyaç duyduklarında tüm desteği vermek için…
o Bazen arkalarında olacağız, tek başlarına cesurca ilerleyişlerini sevinçle izlemek için…
o Kimi zaman da önlerinden gideceğiz; boylarının yetişemeyeceği engelleri yollarından kaldırmak için…

Sınıflarımızda iki danışman bulunduruyoruz.

Danışmanlarımızdan biri dersin akışını yönetirken, diğer danışmanımız çocuklarımızı birebir takip ederek, ihtiyaç duydukları yardım ve desteği sağlayarak çocuklarımızı öğrenmenin merkezinde tutuyor.

Danışmanlarımızın rolünü, diğer bir deyişle, öğretmenlerimizi “sınıfın hakimi” olarak değil: Öğrenme yolculuğundaki çocuklarımıza yol açan, imkan ve ortam sağlayan, aralarından biri olup öğrenme yolculuğunu başından sonuna onlarla birlikte tamamlayan, gerektiğinde onlara rehberlik eden çocuklarımızın iç motivasyonlarının artırmasına katkı yapan, “kendi resimlerini” çizmelerine; sahip oldukları eşsiz özelliklerini keşfetmelerine yardım eden, kendine inanmalarını sağlayan her birinin kendisini sevdiğine, kendisine güvendiğine, yardım istediğinde yardım edeceğine emin olduğu örneklik ve hal ile güzel ahlak ve faydalı alışkanlıklar kazandıran, varsa yaralarını sevgiyle iyileştiren, özgün çözümleri takdir eden, çocuklarımıza tercih imkanları açan destekleyiciler olarak tanımlıyoruz.

Derslerimiz

Tüm derslerimiz için özel ders planlarımız uzman ekibimizin uzun ve titiz bir çalışması ile hazırlandı ve her biri kendi özel materyallerine sahip… liTerda-MAB ile örülü olarak haftalık aydınlanma yolculuğuna katkı sağlayacak içerikte, bütünsel öğrenme teknikleri ile en zenginleştirilen dersler…

Ölçme-değerlendirmesinden pekiştirme sürecine kadar, “yaradılışa saygı” ve “çocuklar merkezde” standartlarımıza uygun olarak geliştirilmiş o doğal ve iyi çalışılmış kurgularla şekillendirilmiş planlar.

4-6 yaş için temel yöntemler ve aydınlanma yolculukları

Çocuklarımız bulundukları yaşın ilgi alanlarına ve gelişim aşamalarına uygun seçilmiş aydınlık konularında transformatif-öze yönelik çalışmalarla, kendi gelişim yolculuklarını yapıyorlar.

Bu çalışmalarla öğrendikleri, tecrübe ettikleri, hissettikleri her şey içsel yolculuklarında birbirlerini bütünlüyor ve aynı amaca hizmet ediyor. Böylece çocuklarımız hem hayatın her alanında gelişiyor, hem de her hafta farklı bir konuda içsel yolculuk yapma fırsatı buluyorlar. Aydınlanma yolunda gerçek manada ilerliyorlar.

6-11 yaş için MEB dersleri

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatının temelini oluşturan Türkçe, Matematik, Oyun ve Fiziki Etkinlikler, Hayat Bilgisi dersleri eğitimin merkezinde yer alıyor. MEB müfredatı da böylece liTerda-MAB ile bütünlük içinde daha da mana kazanmış kıymetli bir araca dönüşüyor. Milli Eğitim Bakanlığı müfredatının işlenme yöntemlerindeki doğallık ve zenginlik, özgün ve özel akademik programımızla bir araya geldiğinde çocuklarımız, harf yazarken, toplama yaparken, takla atarken; aslında daha büyük, daha manalı bir şeyi öğrendiklerini biliyor ve bilgiyi bu farkındalıkla içselleştiriyorlar.

http://www.literda.com.tr/

Okunma Sayısı : 4.222

Yorum yapın

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Tüm istediği sadece diplomadan ibaret olan anne babalara, Allah niye bir Fâtih bir Selâhaddin göndersin ki? Bol bol mühendis gönderir.” (Nureddin Yıldız

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku