Medeniyet Aşka Düşman

07 Ocak 2012Basından Seçtiklerimiz2 Yorum »

Kadın ve erkek, arabada tartışıyordu. Şehirlerarası otobandaydılar. Kadın sürüyordu arabayı.

Elektrikli bir yaz günüydü. Küçük bir anlaşmazlık büyümüş, kıvılcım yangına dönmüştü. Gittikçe yükseliyordu voltaj.

Adam bunalmıştı, arabayı durdurmasını istedi kadından. Kadın frene bastı, adam çarptı kapıyı, vurdu kendini bayıra. Elini cebine sokup sinirli sinirli yürümeye başladı.

Birkaç dakika sonra bir de baktı, kadın peşinden geliyor. İçi zafer duygusuyla doldu. Demek hanımefendi hatasını anlamıştı.Oysa yanına gelip “Şunu kafana sok” dedi: “Kadın olan benim, erkek olan sensin. Kapıyı çarpıp gitmek benim, arkadan koşup özür dilemek senin işin!”Adam “Ama arabayı sen kullanıyorsun…” diyecek oldu, kadın yapıştırdı cevabı: “Sorun da bu zaten! Senin kullanman lazım!”Bunları söyledi ve yine geldiği gibi, sert adımlarla arabaya döndü kadın. Çarptı kapıyı, oturdu sürücü koltuğuna.

Kollarını kavuşturup ufka doğru bakmaya başladı.Ufukta çözüm görünmüştü: Kapıyı adamın yüzüne çarpıp dünyanın geri kalanından çıkmıştı kadın. Erkeğe peşinden gelip kendisini kazanması için bir şans veriyordu.Allah’tan erkek akıllıydı: Çıkardı elini cebinden, gitti arabanın yanına. Kadından yan koltuğa geçmesini istedi. Biraz nazlandıktan sonra kabul etti kadın. Adam çalıştırdı arabayı, yeniden yola çıktılar.

Kadının gönlünü alması saatler sürdü. Gidecekleri şehre vardılar.Aslında başka bir yere daha varmışlardı: En hayırlısının doğanın lafını dinlemek olduğu fikrine. Doğa kadına ve erkeğe rolünü biçmiş. Bizler “modern” olmak uğruna işleri karıştırıyoruz. İlişkiler bu yüzden gümlüyor, kabul etmek istemesek de.Etrafınıza bir bakın: Sorunun kadının erkekleşmesi, erkeğin de kadınlaşması olduğunu göreceksiniz. Oysa herkes rolünü bildiği sürece aşkı kemiremiyor, tek dişi kalmış hiçbir canavar.

Tuna Kiremitçi   /  Hürriyet Gazetesi

Okunma Sayısı : 7.555

Yorum yapın

“Medeniyet Aşka Düşman” için 2 Yorum

  1. BETÜL dedi ki:

    GERÇEKTEN SUPER Bİ YAZI.. TEBRİK EDİYORUM..AYRICA DEVAMINI BEKLİYORUZZ .. 🙂

  2. Okur dedi ki:

    Tuna Kiremitci’yi tebrik ediyorum. Aslinda bu konularin meraklisi olanlar bilirler, birkac sene evve psikiyatr-yazar Mustafa Ulusoy “YAKINLIK” adli kitabinda modern hayatin bu tip olumsuz getirilerine deginmisti. Davranis bilimleriyle dogrudan ilgili ve mesleginde de basarili, ustelik de dinine bagli birinden boyle bir tespiti okumak cok guzeldi. Bunu destekleyecek bicimde, Kiremitci’den bunlari okumak da harika oldu… Aklin yolu bir dedikleri bu olsa gerek…

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Bir eylemin, iyi ya da kötü olduğuna işaret eden tek bir nitelik vardır; eğer dünyadaki sevgi oranını arttırıyorsa iyidir ancak insanları ayırıyor ve aralarında düşmanlığa sebep oluyorsa kötüdür. “ ( Le Tolstoy)

Kitap

Bitik Erkekler

Uzun zamandan beri siz Değerli ÇocukAile Okurlarıma tavsiye etmeyi düşündüğüm fakat hakkında yazma fırsatı bulamadığım için tanıtmayı geciktirdiğim, herkesin okuması gereken bir kitap “Bitik Erkekler” Kitapta erkeklerin her alanda nasıl geri ...
Devamını Oku