Motorlu İnsan

10 Ocak 2018Gonca Anıl2 Yorum »

gonca-profil (1)Ne çoktu zaman, ne de az. Bir yerlerden kazanmaya çalıştıkça, daha çoğunu kaybediyorduk.

İşlerimiz otomatik yapılsın diye koca makinelerle dolduruyorduk evlerimizi. İşlerimiz bitiyordu da ruhumuz otomatik iyileşmiyordu. Tek tuşla biten işlerin ardından, boşa çıkan zamanımızı doldurmak için yeni işler üretmeliydik. Daha fazla temiz olmalıydı herşey, bizler daha titiz.

Çocuklarımızı, eşlerimizi yönetmek için daha fazla talimat vermeliydik. Daha çok ihtiyaç üretip, daha çok almaya gitmeliydik. Yaşanacaklar azaldıkça daha çok başkalarının hayatını merak etmeliydik. Yoksa nasıl geçecekti boşa çıkan saatler?

Zarifoğlu’nun Motorlukuş öyküsünü bilir misiniz?  Vahşi bir grup kuş, küçük bir kırlangıcı kandırıp, ona motor takmak isterler. “Sana bir motor takacağız, o zaman yıldırım gibi uçacaksın, herkes sana hayran kalacak!” derler. Kırlangıç bu süper(!) teklifi hemen kabul eder. Sonra da heyecanla annesine anlatmaya uçar. Annesi de yavrusunun tuzağa düşürüldüğünü anlayınca üzülür. Küçük kırlangıç onu teselli etmek için “Anne düşünsene, hepimizde bunlardan olsaydı da bütün işlerimizi beş katı bir süratle yapsaydık, fena mı olurdu?” der.

“Fena olurdu” der annesi. “Düşün bakalım, artan zamanlarda ne yapacağız peki?”

Sahi bütün işleri beşte bir zamanda yapıp bitirince, ne yapacaklardı artan zamanda?

Bizler ne yapıyoruz? Teknoloji işlerimizi bir hayli kolaylaştırırken,  kalan zamanları nasıl geçiriyoruz? Bir düğmeyle çamaşırlar yıkanırken, bir başka düğmeyle bulaşıklar. Bizler ne yapıyoruz boşa çıkan zamanlarda?

Motor takılmışçasına evleri son teknolojiyle temizleyip neye zaman ayırmış oluyoruz?

Hayatımızı kolaylaştıracağını iddia eden modern yaşam söylemleri, daha çok alıp, daha çok tüketmeye; daha az hissedip daha çok eğlenmeye yönlendirmiyor mu bizleri?

Kendi adımıza eğlence fırsatları oluşturmak, bizi diğerlerine karşı daha duyarlı yapmıyor. Sürekli artan eşyalarımızla yaşamaya çalışmak bizi daha mutlu kılmıyor. Aksine sahip olduklarımızın başında bekçi, keyfimizi bozanların karşısında kavgacı olmak yoruyor.

Zaman kazandıracağını söyleyen tuzaklara kanan masum yanımız can çekişiyor.  Ruhumuz motordan dertli… Asıl ihtiyacımız, daha az zamana daha çok şey sığdırmak ve daha çoğa sahip olmak değil, biraz dinginlik, sükûnet ve bolca huzur…

https://www.instagram.com/goncanil/

Okunma Sayısı : 1.948

Yorum yapın

“Motorlu İnsan” için 2 Yorum

  1. Ferhadi diyor ki:

    Sade hayat, oh ne rahat!

  2. Ferhadi diyor ki:

    Az mal, çok kemal

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Yeni müfredatta cinsiyet eşitliği ne kadar yer aldı bilmiyorum. Bilgi sahibi olan okuyucular yazarlarsa memnun olurum.) Yeni okul dönemi açıldı, Allah sonumuzu hayreylesin. Özellikle "okul dönemi" dedim, ...
Devamını Oku

Güzel Söz

" Yumuşak muamele kimde bulunursa onu güzelleştirir. Yumuşaklık kimden söküp alınırsa onu çirkinleştirir. (Hadis-i Şerif) "

Kitap

Çocuğunuzun Sahibi Değilsiniz

“Sormamız gereken soru şu: Geçmişimizin şimdiki yaşamımızı ne kadar süre daha yönetmesine izin vermek istiyoruz? Daha ne kadar başka bir zamanın hayaletleriyle savaşmak istiyoruz?" #drshefalitsabary nin kitabını internette kitap araştırmaları ...
Devamını Oku