Nafaka Kimi Daha Çok Mağdur Ediyor?

24 Kasım 2019Duyun Sesimi4 Yorum »

seyran gözyaşıBen Seyran, dört çocuk annesiyim. Eşim cezaevinde 3 dosyadan yatıyor, eski eşine nafaka ödeyemedik attılar içeri.

Ben dört çocukla ortada kaldım. Kirayı ödeyemedim, ev sahibi bizi sokağa attı. Şimdi bir arkadaşta sığıntı gibi yaşıyoruz. Eşim oradan çıkamayacak çünkü 2 dosya daha geldi. Biz ortada kaldık.

Eşimin eski eşine nafaka ödemesi aylık 2300 lira ocakta bu miktar 2500 lira olacak. Eşim 2000 lira asgari ücretle çalışıyor. Eşim bize mi baksın, kirayı, elektrik, suyu mu ödesin yoksa bitmeyen nafakayı mı ödesin? Ödeyemiyor nasıl ödesin?

Nafakada kimi daha çok mağdur ediyor? Boşanan kadına almayan kadına kendi ailesi bakabilir, yeniden evlenebilir, belki gizlice evlenmiştir haberimiz yok, iş bulabilir, belki de gizlice çalışıyor, devlet yardım edebilir. Boşanan bir kadın nafaka almadan da hayatına devam edebiliyor.

Fakat nafaka ödeyemeyen erkek ve ailesinin hayatı bitiyor. Erkek cezaevine giriyor, dışarıda ailesi perişan kalıyor. Sonraki eşler kadın değil mi? Kim daha çok mağdur oluyor? Sonraki eşlerin, çocukların hakkını kim koruyacak?

#ArifSuçluDeğilYoksul diye twitter da çalışma yaptım. Desteklerinizi bekliyorum.

Eşim şu anda cezaevinde hep de orada kalacak hiç çıkamayacak diye korkuyorum. Benim sesimi duydular ama kulaklarını tıkadılar. Çok mağdur kaldım çocuklarımla çok. Halen de mağduriyet devam ediyor. Bittik biz. Bizi bitirdiler. Hayatta yaşamayı haram ettiler.

 

Okunma Sayısı : 14.249

Yorum yapın

“Nafaka Kimi Daha Çok Mağdur Ediyor?” için 4 Yorum

 1. […] yaşayabilir.” ne demek oluyor? Evliliğin bu kadar önemli olmasının sebebi, boşanıp nafaka alma imkanı mı acaba? Hep söylenen “kadının ekonomik bağımsızlığı”na ters değil […]

 2. Şirpençe dedi ki:

  Kaya Çilingiroğlu’ndan ‘süresiz nafaka’ isyanı:

  Başkasıyla yiyip içecek, parasını ben vereceğim!
  Spor yorumcusu Kaya Çilingiroğlu, kadın haklarıyla ilgili yaptığı açıklamalarla dikkat çekti. Çilingiroğlu, “Ben çocuklarımın giderlerini karşılıyorsam kadına niye para vereyim” dedi.

  Kaya Çilingiroğlu’ndan ‘süresiz nafaka’ isyanı:

  Başkasıyla yiyip içecek, parasını ben vereceğim!
  “İşin Aslı” programına konuk olan Hülya Avşar’ın eski eşi Kaya Çilingiroğlu, süresiz nafaka ile igili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

  “Erkekler de şiddet görüyor”
  Bugüne kadar iki kez evlenip boşanan spor yorumcusu Kaya Çilingiroğlu, kamuoyunda sadece kadınlara haksızlık yapılmadığına dikkat çekti ve süresiz nafakaya isyan etti.

  Kadınlar kadar erkeklerin de şiddet gördüğünü savunan Çilingiroğlu, “Bir kadının erkekten daha az ezildiğini düşünmüyorum. Erkeğe tecavüz eden yok mu bu ülkede? Erkek de eziyet çekiyor. Adam mesela evlilik yapıyor, boşanmak istiyor. Karısına ‘Bırak beni gideyim’ diyor. Bu sefer eşi ‘Sen bana bu kadar para vereceksin’ diyor. Bu nafaka ne abi?” diye konuştu.

  “Kadınlardan az çekmedim”
  Çilingiroğlu, “Siz kadınlardan ne çektiniz Kaya Bey” sorusuna şu cevabı verdi:

  “Kadınlardan az çekmedim. Şunu demek istiyorum; ‘Nafaka ne?’ Ben zaten çocuğumun bütün giderlerini karşılayacağım. Gideceksin bir adamla birlikte olacaksın, yiyeceksin içeceksin, parayı ben vereceğim! Ben çocuklarımın giderlerini karşılıyorsam kadına niye para vereyim?”

  -ALINTI-

 3. Erdem dedi ki:

  Sonra cinayetler neden işleniyor deniyor… Asıl katiller bu ortamı hazırlayan bu kepaze kanunları çıkaranlardır

 4. Aslan akbey dedi ki:

  Mevcut iktidar aynı sıkıntıları yaşamadıkça ilahi adalet tecelli etmemiştir. Sizi de Allah tez vakitte kurtarsin. Allahtan isteyin mevcut feminist hükümetten istemeyin.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Kötü bir işin en gizli şahidi, vicdandır. “ Hz. Ömer (R.A)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku