Nişan Atmak Dünyanın Sonu Değil!

29 Nisan 2015Ademler & Havvalar65 Yorum »
imagesHer genç kız gibi, benim de pembeye boyanmış hayallerim vardı.Beyaz atlı prenslerin sadece masallarda geçtiğini biliyordum. Ama içimdeki genç kız masumiyeti, masalların da pekala gerçek olabileceğine; diğer yarım diyebileceğim, can yoldaşım olabilecek bir insanın da var olduğuna inandırmıştı beni.
Böyle güzel duygular içerisinde, saf ve temiz temennilerle, ailemin de uygun gördüğü birisiyle nişanlandım. Anlattığı şeyler her zaman ilgimi çekmiyordu, bazı konularda farklı görüşler benimsediğimiz aşikardı ama evlilikte böyle durumlar normal olsa gerekti. Karşınızdaki insanın dindar, namazında niyazında olması yeterli değil miydi? Halbuki, güzel ahlak sahibi olmak, karşınızdaki insana bir sevgi ve saygı çerçevesinde muamelede bulunmak, namazın ötesinde bir seciye gerektirir. Bunu bilmem gerekirdi!
Rabbimin merhametinin bir tecellisi olarak, daha yolun başında, bir şeylerin ters gittiğini fark ettim. Belli bir müddet, ailemi üzmek istemediğim için yaşadıklarımı sadece kendime sakladım. Her zaman suçlu olan, her hal ve hareketinde bir kusur olan, dini algısında bir problem olan siz olamazsınız ama ben öyle hissettiriliyordum. Üzerimde hissettiğim psikolojik baskının ağırlığında eziliyor, hayat neşemi kaybediyordum. Hayatı adeta savunma modunda yaşıyordum.
Halbuki, birbirini çok seven, sağlıklı bir iletişimi olan bir anne ve babanın evladıydım. Evlilik algım da annem ve babamdan gördüğüm kadarıyla, müspet bir çerçevede şekillenmişti. Daha nişanlılığın ilk demlerinde kendimi içimde bulduğum bu zifiri karanlık, beni hayli ürkütmüştü. Böyle bir halet-i ruhiye içerisindeyken, yaşadıklarımı ailemle paylaşmam gerektiği kanaatine vardım. Benden desteklerini hiç bir zaman esirgemeyen annem ve babam, gözlerinin önünde erimeme müsaade etmedi. Kısa bir süre önce, temiz duygular ile çıktığım bu yolda, daha fazla iyi niyetimin suistimal edilmesine müsaade etmeden, nişanı atmıştım.
“Nişanı attım” demesi kolay ama ya yaşadıklarım…Ben pembe bulutların nasıl siyaha boyanabileceğine şahit oldum, ışıl ışıl gözlerin nasıl söndürülebileceğini gördüm…Rabbime tevekkül etmiştim ve “Neden ben?” tarzı bir sorgulamanın içine girmeye hiç lüzum duymadım. İnanan insanlara, başlarına gelen imtihanlara sadece sabretmek yakışır. Elimden geldiğince, ben de sabredenlerden olmaya çalıştım. Rabbimin hazinesinin genişliğine, şeksiz şüphesiz inanarak dualarımı artırdım.
İçimde düğümlenmiş bir çığlık gibi beni acıtan o hissi atmaya çalışmak için durup durup, damla damla aktım ben. Gözlerimden yaşlar süzüldükçe, içim de ferahladı. Duayı hiç bırakmadım. Her derdimin dermanı yine dua olacaktı çünkü. Buna gönülden inanmıştım.
En hayırlısını, en hayırlı zamanda istedim. Kalbim sukunet buldu. Ve o hayırlı zaman ve hayırlı insan, bir gün çıkageldi. Ben yaşadıklarım sayesinde, karşıma çıkan bu hayırlı insanın karakterindeki güzellikleri daha net farkedebildim. Her şeyi güzellikle konuşarak halledebildiğim, hareketlerimde kusur aramayan, hayırlı bir eş, kendisi.
Bu yazıyı, zor dönemlerden geçen kardeşlerim, ablalarıma ithafen yazdım. Ben zor günlerden geçerken, mutlu bir evliliği olan bir abla, önceden yaşadıklarını anlatıp, benim içimi rahatlatmıştı. Ben de o zaman, ileride bir gün, ben de mutlu bir evlilik yapınca, başkalarının içine su serpecek bir yazı yazacağım sözü vermiştim ve bugün o sözümü tutuyorum.
Bir Havva…

 

Okunma Sayısı : 17.649

Yorum yapın

“Nişan Atmak Dünyanın Sonu Değil!” için 65 Yorum

 1. Sadece Fatih diyor ki:

  Uygun başlık belki burası olmayabilir ancak gündemde olan bir konu olduğu için buraya yazayım dedim.

  Gerek evlilik görüşmelerinde gerek nişan vb. gibi süreçlerde bazen tarafların kibiri ya da bencilliği, anlayışsızlığı gibi durumlarla karşılaşabiliyoruz. Taraflardan birisi hoşlanmadığı halde kafası net olmadığı halde bakıyoruz ki iş nişana kadar gitmiş.

  Evet nişan atmak dünyanın sonu değil. Keza evlilik görüşmelerinde de beğenilmemek ya da beğenmemek de öyle. Ancak burada sıkıntılı bir yaklaşım var. O da şu.

  Neymiş, karşısındaki insana fırsat verecekmiş, neymiş görüşmezse haksızlık olurmuş. Genelde bu cümleleri görüştüğü adayı beğenmeyen kızlardan duyuyoruz. Hatta bir kısmı kendi menfaati uğruna karşısındaki adayı oyalıyor, yedekte bekletiyor ve daha iyisi çıkınca ya da iş ilerleyip iyice evliliğe yaklaşınca bırakıp kaçmak istiyor.

  Burada bu hareketi yapanlara diyorum ki kimsin sen ya, kimsin? Beğenmiyorsan söyler gidersin yoluna karşındaki de gider yoluna. Hele yakınlar anne babalar. Neymiş kızım bir fırsat ver. Kardeşim sen o fırsatı kendine veriyorsun aslında bir düşünsen. Kimse kimseye muhtaç değil. Sen beğenmezsen illa ki onu beğenen çıkar. Ancak kibiri tavan yapmış kızlarımız prenses ya karşısındaki insana fırsat veriyor. Halbuki bir yuva kurma fırsatını kendilerine tanıdıklarının farkında değiller. İşin suyunu çıkartıp haksızlık olmasın diyenler var. Ey be kızım kime haksızlık? Karşındaki adama ısınamadın kabul ki efendi vb. diye övmüşlerdi. Hayır demek neden zor bu kadar ? Neymiş? haksızlık olmasınmış. Haksızlık yaptıklarının farkında değiller. Oğlan efendi iyi güzel ısınamadın o da tamam. Eh artık bırak o zaman. İşi ilerletmek, nişana götürmek kalp kırmak gönül oyalamak niye? Hele erkekler aman ha. Kızı açayım diye jestler yapıp da sonra beğenmedim diye çekip giderseniz dördüncü görüşmede hayalinde çocuğuna isim bile vermiş kızcağızın ahını alırsınız.

  Velhasılı, ortada bir sorun varsa işi uzatıp da daha kötü hale getirmeyin. Ah almayın gönül yıkmayın. Sorun sende değil bende derler genelde. Evet sorun onlarda. Bilimsel olarak bir insan kendisini karşısındaki insana yeterli görmezse de itici buluyor. Yani efendi adam ya da kadını hak etmiyorlar iş bu kadar net. Belki sizden sonra tanışacağı kişi hayatının aşkı olacak. Kimsenin kimseyi oyalamaya kısmetini kapatmaya hakkı var mı? Kimse kimseye muhtaç değil. Gün gelir beğenmediğiniz fırsat verdim olmadı dediğiniz kişi sizden daha hayırlı insanlarla karşılaşır…
  (Bir de elektrik alan ama kıvılcım alamayan kızlarımız var ki ne istediklerini kendileri de bilmiyor)

  • Smy diyor ki:

   Sadece Fatih bey merhaba yine bu sıralar kafamı meşgul eden, canımı sıkan bir konu hakkında yazmışsınız okuyunca hem düşündüm hem tebessüm ettim. Uzun süredir siteye girip yorum, yazı vs okumuyordum. Takip etmiyordum yoğunluktan dolayı. Bugün aklıma geldi bir bakayım dedim yazınızı okudum tam da içimden geçen kafamı karıştıran bir konuda yazmışsınız tefavuğun böylesi. Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık.
   Selametle…

   • Sadece Fatih diyor ki:

    Smy Hanım merhaba.

    Eğer kafanızı karıştıran konuyu anlatmak istiyorsanız site ahalisi olarak buradayız, herkes burada. Bu işler aslında gayet nettir. Ya oluyordur ya olmuyordur, arası olmaz. Canınızı çok sıkmayın, erkekler kafalarına takkeden başka şey takmasın hanımlar da başörtüsünden başka :)

    Konuyu bilmediğim için ortaya yazıyorum. Kimse kimseye muhtaç değil, hiç kimse de bulunmaz hint kumaşı değil. Dahası bu işler nasip kısmet. Olmuyorsa işi uzatıp hem kendimizi hem de karşımızdaki insanı oyalamanın anlamı yok. Hatta ilk görüşmelerde hoşlanmış bile olabiliriz. Belki gayet güzel şeyler düşünüyor ve hayal ediyorduk. Ancak baktık gördük anlaşamayacağız o zaman en doğru hareket bırakmak. Tabi şu da var. Gözünün üstünde kaşı varmış ben başlarda fark etmemişim tarzı sebeplerle değil yuva kurmaya geçinmeye engel bir şeyler varsa elbette. Kişi eleştiri manyağıdır, baştan yaparım dersiniz, üçüncü görüşmede kaldıramazsınız, bırakırsınız mesela. Zaten bu tip şeyler dört beş görüşmede anlaşılır. Sonrasında herkes yoluna gider. Kaderde varsa tencereler yuvarlanır kapağını bulur.

    Bir de şunu da söylemek lazım. Beş görüşme olmuş diyelim ve baktık gördük karşı taraf halen nazlanıyor ya da net değilse kadeşim bu iş olmayacak zorlama deyip bırakma görevi bazen net olan tarafa da düşebiliyor. Özellikle erkeklere tavsiyem. Kızlar belki dese de bu evet demektir derler ama karşınızdaki kız net değilse ben yokum deyin bırakın. Günümüz kızlarının burunları o kadar havadaki ağzınızla kuş tutsanız kuşun cinsine laf ederler. Baktınız hayat yok çekin gidin. Hanım kardeşlerimize de tavsiyem. Bu sitede de önceden yazıldığı gibi bir erkek dört bilemediniz beş görüşme sonrası halen kem küm ediyorsa bırakın. Bırakın ne hali varsa görsün. Size kıymetinizi bilecek birisi lazım. Siz o yaşa kadar kendinizi koruyacaksınız, karşınıza gelen erkek şöyle bi sizden bal alacak sonra evlilik düşünecek! Yok öyle yağma. Kendinizi eğlence malzemesi yapmayın. Duygusal davranıp o da hoşlandı aslında vb. demeyin. Net olamayan birinin beni tam anlamıyla istediğine nasıl emin olabilirim ki olmaz bu iş diye gerçekçi düşünün ve bırakın…

    Selametle.

  • Elif diyor ki:

   Fatih bey
   Gerçekten çok doğru ve haklı bir yazi .Söyledikleriniz her iki taraf için geçerli. Kimsenin kimseyi oyalamaya hakkı yok .Ama gözlemlediğim kadari ile “yedekte tutma ,daha iyisi çıkar diye bekleme iş ciddiye binince de bitirme “bu tarz hareketleri genelde kızlar yapiyor .”ya kimse karşıma çıkmazsa diye görüşür,ya daha iyi çıkarsa “diye de akillarinda bu işi bitirmek te oluyor. O yüzden de bağlanmiyorlar o kisiye Yanı ayrılmak çok ta uzmuyor. Ama birinin hayalleri ile oynamak sonrada ortada bırakmak. Çok büyük vebal. Bende yaklaşık 2 ay biri ile görüştüm ama ısınamadım. Mantıkla hareket ederim zamanla ısınırım dedim karşı tarafta benimle ayni düşünmüş oda bana ısınamamış. Derken ikimizin de rızası ile bitti ne o üzüldü ne de ben .Ama şunu fark ettim .Bir erkek ısınamadıgi ama belki zamanla ısınırım düşüncesi ile bir kızla görüşüyorsa çok ilgisiz bırakıyor. Arayıp sormuyor görüşmüyor. Yanı kız bu durumda zaten anlıyor ve bitirmek zorunda kalıyor.

   • Sadece Fatih diyor ki:

    Elif Hanım.

    Yaşadığınız durum normal bir şekilde görüşüp sonra olmayınca bırakmak olmuş. Ne siz ne de karşınızdaki kişi taklit yapmamış. Bir süre usulünce görüşüp karşılıklı mutabakatla bırakmışsınız. Ancak herkes siz ve o görüştüğünüz kişi kadar dürüst davranmıyor. Benim eleştirdiğim konu bu aslında. Hem işi ciddiye almama hem de bencillik var. Bu da kısmet bir yerde. Allah öyle insanlarla karşılaştırmasın. Hem ciddi düşünmüyorlar hem de bırakalım deyince ben de istiyorum diyorlar, çeşitli bahanelerle oyalıyorlar. Hatta filmlere bile konu olmuş bir durum, k.sunalın salako ve yoksul adlı filmlerindeki durum oluşuyor. Kızlar da yapıyor erkeklerde…
    Velhasılı kelam, kimse dükkanın önünü kapatmasın…

    • elifkk diyor ki:

     Fatih Bey
     Kesinlikle çok haklısınız. Böyle oyalamalar da olunca inanın sıkıntı oluyor. Yani insanı arafta bırakmamak lazım, ya siyah ya beyaz olmak lazım. Gri olmak inanın yoruyor insanı.

    • .../nisa diyor ki:

     Smy hanım, Elif Hanım ve Sadece Fatih bey,

     Üçünüzün yazdıkları benim içinde tevafuk oldu. Nasip kavramı evet sırda biz insanlarda sır gibi davranarak işleri iyice zorlaştırıyoruz. Bir görüşmeden yaklaşık bir hafta sonra az çok bir izlenim oluşur insanın kafasında ben günlük değişen kararlara şahit olduğum için birazda Elif hanım’ın dediği gibi zamanla belki netlik kazanır dedim yok. Kız yada erkek farketmiyor karşısındaki insana evlilik noktasında odaklanamıyorsa şu süreçler oluşuyor.

     1-Önce iki taraf yada bir taraf evet olabilir diye düşünüyor. Belki ısınma olmasa bile bir uyum oluyor.

     2-Elif hanımın dediği gibi ya erkek yada kız net olamıyorsa ne hayır diyecek cesarette olabiliyor nede evet diyecek kadar net olabiliyor. Zamana bırakarak belki oluruna bırakıyor belki de karşı tarafın anlayıp bitirmesini bekliyor kırmamak için. Aslında en çok kırılan noktada ilgisiz ölü taklidi yapılan nokta oluyor. Bir insana önce olabilir izlenimi verip biranda hiç yokmuş gibi davranmak gurur kırıcı. Bunun yerine biraz düşünelim bir hafta sonunda bir karar gelişir demek daha doğrusu. Olumsuz olduğunda iki tarafta yorulmaz yıpranmaz.

     3-Evlilik görüşmelerinde erkek ve kadının fıtratları farklı bunu biliyoruz yalnız kadının kadar erkeğinde kalbi duyguları var. Yani öncelikle insan odaklı düşünmek gerek. Nasıl bir tutum kadını yaralarsa aynı şekilde erkeği de yaralar.

     4. Bu zamanda evlilik gerçekten zor. Evlenmekte zor evliliği yürütmekte. İki gönül bir olmadıkça Allah’ın yardımı olmadıkça daha da zor. Allah herkesin yardımcısı olsun.

     • elifkk diyor ki:

      Nisa Hanım
      Geçen otobüsle eve giderken düşündüm. Acaba dedim ,” bizler gibi bekar olan ve hayırlı yuva kurmak isteyen kişiler için neler yapabilirim ” İnanın bende bu sitede yorum yazan bekar arkadaşların yaşadıklarını yaşıyorum ve aynı durumdan bende muzdaribim. Aracılık kimse yapmıyor .Korkuyorlar.Hem kendi çevremde hemde bu sitede gözlemlediğim şey şu : Gerçekten düzgün kızlar ve erkekler var, kızların ve erkeklerin istek ve beklentileri birbiri ile uyumlu.” Demek ki dedim ” DENK GELEMEMEK ” bizim bekarların en büyük sorunu.Sorunu buldum,çözümü bulmak için biraz kafa yoracağım. Yani düzgün insanların DENK GELEBİLMELERİ,yani karşılaşmaları en azından birbirini tanıma fırsatı yakalamaları nasıl olabilir bunun üzerine biraz düşüneceğim ve bir plan yapacağım inşaAllah :)

     • Feyza diyor ki:

      Nisa hnm
      Gecen gun yazacaktim mesguliyetten arada kaynadi ve unuttum. Umarim iyisiniz uzun zamandir goremeyince icimden geciriyordum ve sanki icime hayatinizda musbet bir gelisme olduguna dair bir haber oldugu doguyordu. Hakkinizda hayirlisini dilerim, insaallah afiyette ve sagliktasimiz eger okuyorsaniz size de selamlarimi iletmek istedim. :)

     • .../nisa diyor ki:

      Feyza hanım,

      Hamdolsun İnşaAllah sende iyisin. Biraz yoğunluktan dolayı siteye eskisi gibi yorum yazamasamda yorumları okuyorum fırsat buldukça. Evet kalbinize gelen haber doğru böyle bir durum var yalnız ne evet ne hayır noktasında bir gelişme henüz yok. Ne bende ne karşı tarafta. Arafta gibiyim sanırım nasibin vakti gelmedi henüz. Bir kapının önünde bekliyorum. Hayırlısı bakalım sizlerdende dua istiyorum birbirimiz için ettiğimiz dualar makbul dualar özellikle bugünde. Cuma gününüz mübarek olsun. Allah razı olsun.

    • mustafa _/) diyor ki:

     Hiç yorgunluk ceya bıkkınlık olmuyormu acaba, ben takibi bile bıraktım bir süredir :)

     • mustafa _/) diyor ki:

      Fatih Bey için genel manada yazdım yorumu. Konu ile ilgim yoktur

     • Sadece Fatih diyor ki:

      Mustafa kardeş.
      Bilemiyorum :)
      Ben çok seviyorum burayı keza abilerimiz kardeşlerimiz de var ki hepsi değerli insanlar.
      Henüz bıkmadım, inşAllah bıkmam…

     • Sadece Fatih diyor ki:

      Ablalarımız da var tabi…

     • Feyza diyor ki:

      Fatih bey ben Mustafa beyin sordugu soruyu evlilik gorusmesi uzerine anlamistim, bikmadiniz mi seklinde, sanirim yanlis anlamisim :) iyi ki soru bana yoneltilmemis yoksa cok sacma bir cevap verecekmisim 😀

     • Sadece Fatih diyor ki:

      Feyza Hanım.

      Şöyle yorumları tekrar okudum da siz de haklı olabilirsiniz bir açıdan.
      Öte yandan bilindiği üzere evlilik görüşmeleri konusunda bende ciddi bir yorgunluk ve bıkkınlık vardı. Dahası çok ümidim de yoktu. :)
      Belki de Mustafa kardeşimiz bu açıdan sormuş olabilir dediğiniz gibi.

      Aracılık yapmak ile ilgili bazı planları olan kişilerden bahsetti bir arkadaş. Ben de o büyüklerle konuşup aracılık yapma işine girmek istiyorum. Gönlü yeterince örselenmiş biri olarak gençlerin gönülleri kırılmadan onları hayal kırıklıklarıyla karşılaştırmadan birileriyle bilimsel olarak tanıştırmanın yollarını arayacağım.

     • mustafa_/) diyor ki:

      Fatih kardeşim, doğru anlamışsın için rahat olsun :) yorumları aynı ilgiyle takip edebilmeni kastetmiştim.

      Feyza hanım eminim vereceğiniz cevapta okuyanlar için faydalı sözler paylaşmış olacaktınız. Farklı şekilde anlamanız saçma bir cevap vermenize sebep olmazdı tahminimce.

     • Feyza diyor ki:

      Fatih bey Allah muvaffak etsin insaallah basarili olursunuz bu iyi niyetli girisiminizde. Yalniz anlayamadim buyuklerden kastiniz nedir? Yani bir buyukler heyeti mi var tanidiginiz yoksa internet sitesi mi kurmayi dusunuyorsunuz?
      Bu gibi durumlarda kizi da erkegi de iyi tanimak gerekiyor. Iki tarafa da kefil olunabilmeli.
      Ben de insaallah evlendigim zaman dusunuyorum bunu ama internet uzerinden degil de iyi tanidigim kizlarla esimin iyi taniyacagi erkekler arasinda birer kopru olabilme adina. Ama internet uzerinde insan cekiniyor yanlis bir ise vesile olabilme riski sozkonusu
      Mustafa bey husni zanniniz icin tesekkur ederim. Alakasiz birsey yazma adina soylemistim.

     • Sadece Fatih diyor ki:

      Eyvallah Mustafa kardeş, açıklaman için teşekkürler.
      Selametle kalasın :)

     • Sadece Fatih diyor ki:

      Feyza Hanım.

      Sağ olun.

      Burada çok detay vermek istemedim hatta görüp de beklentiye girenler olursa diye korktum.
      Şöyle ki yaşadığım şehirde bir cemaat ayın belirli günleri aile ile ilgili dersler veriyormuş. Ben henüz gidemedim ancak giden arkadaşım aile konuşulurken evlilik de gündeme geldi dedi ve kişilerden özgeçmiş toplanacağını söyledi. Sistematik bir yapı oluşturmaya çalışacaklarmış ben de o yapıda yer almak istediğimi söyledim. Kısmet olursa gidip konuşacağım. Bir yerde temennimi paylaşmış oldum ama hiç olmazsa kendi yaşadıklarımdan yola çıkarak bir eşleştirme yapabilirim diye düşünüyorum.
      Kısmet :)

     • Feyza diyor ki:

      Cok guzel bir uygulama olur insaallah Fatih bey Allah muvaffak etsin. Bu esnada hic belli olmaz kendi nasibinizi de bulabilirsiniz bunu ciddi soyluyorum. Hayra niyet eden hayrdan nasibini er gec alir.
      Hayirli Cumalar dilerim :)

     • Sadece Fatih diyor ki:

      Size de Hayırlı Cumalar Feyza Hanım. :)

      Nasip kısmet konusunda da yüzükler henüz takılmadığı için yazmak istemedim ama şimdilik bu kadarını yazayım, benim gibileri de beğenenler varmış :) Hiçbir şey zamanı gelmeden olmuyor, okulların yarıyıl tatiline girmesini bekliyoruz…

  • seysey diyor ki:

   hayır diyorsun da bırakıyorlar sanki peşini. :)

   • Sadece Fatih diyor ki:

    Koşuyorlarsa vardır bir bildikleri şeyşey hanım :)

    Kızlar da öyle. Olmaz diyorlar sonra her gün evet her gün iletişime geçmeye çalışıyorlar, olmaz diyorlar bir şans daha istiyorlar, olmaz diyorlar haftasına dibimizden ayrılmıyorlar…
    Dediğiniz gibi bunlar da oluyor…
    Ya da olur diyorlar sonra yüzümüze bakmıyorlar…
    Bazıları da var ki olur diyor ve gereğini yapıyor…

   • Yasir diyor ki:

    Bence tam olarak hayır cevabı alamadıkları için koşuyorlardır. Bir kız hayır diyor, bu hayır cevabı ile naz mı yapıyor, trip mi atıyor, egosunu mu tatmin etmeye çalışıyor yoksa gerçekten hayır cevabı mı belli değil. Bir de kızlar peşinden koşan ısrar eden erkekleri beğendikleri için olay tam olarak anlaşılamıyor. Hayır derken kısa keskin ve kararlı bir hayır deyin. Mesela şöyle diyebilirsiniz; Sizi abi olarak görüyorum, Sizinle bir geleceği asla düşünemiyorum. Başkasında gönlüm var… Vb. – Erkek aşık olsa bile vazgeçer.

 2. Aysegul diyor ki:

  Merhab, ben cok kotu bi durumdayim bende agustusta nisanlandim, aslinda bu sene hic bise istemiyodum cunki konustumuz sirada evlilige hazir olmadimi soylemistim kendisine ama o beni o kadar cok seviyorki bunu gormezden geldi artik o kadar baski vardiki uzerimde ( onun ailesi baski yapan, benim ailem asla baski yapmadi) bi an once olsun bitsin demistim. Cok iyi bi insan beni cok seviyo kirmaya kiyamiyo hani derlerya ayni sekilde daha oncede cok kirildigim icin mantiklida geliyodu yaparim sandim severim sandim ayri ulkelerde yasiyoruz bu arada ben izinden dondukden sonra ilk bi kac ay normal gecti ama simdi son iki haftadir o kadar cok kotuyumki onun adini dahi duymak istemiyorum. Ondaki o heves bende yok hicbisey istemiyorum . Nisani atmak istiyorum ama nisanlim babaannemin akrabasi oluyo ve ayni koyluyuz oyle biseye kaksam ilk once babaannem sonrada abim beni red eder onuda gectim annem babam cok uzulur diye sesimi cikaramiyom.. napcam bilmiyom cok kotuyum lutfen bana yardim edin !!

  • Sadece Fatih diyor ki:

   Ayşegül Hanım.

   “simdi son iki haftadir o kadar cok kotuyumki onun adini dahi duymak istemiyorum.”

   Diye yazmışsınız. Bu durumun psikolojide bir yeri vardı, hatırlayamadım. Bu sebeple aile kurumuna saygılı bir psikoloğa gitmenizi tavsiye ederim. Geçici bir duruma benziyor, doğum depresyonu gibi. Ancak daha önemlisi şu. Sizin evlenmeye niyetiniz var mı? Evlilik niyeti olmadığı halde ya bir şöyle bakayım işime gelirse evlenirim diye bir yola girilmez. Çünkü karşınızdaki insanı evlenmeye niyetiniz olmadığı halde kendinize bağlarsanız bu kul hakkına girmektir.

   Evlenmeye niyetiniz yoksa bugün bırakın. Her ayrılık elbette acıtır insanı bir yara bırakır. Önemli olan iz kalmamasıdır. Ne kadar uzatırsanız karşınızdaki insanı o kadar üzersiniz. Dahası karşınızdaki insanın kısmetini de kapatmayın. Belki de mutlu olabileceği birisi çıkacak karşısına. Ben kız erkeği oyaladığı için erkeğin evlenebileceği kızlarla kıl payı zaman farklarıyla görüşme fırsatlarını kaçırdığı durumlar biliyorum.

   Hoşlanmamış olmanız bence mümkün değil. Yok eğer hoşlanmadığınız halde bu kadar ilerleyebilmişseniz açıkçası dürüstlüğünüz sorgulanır.
   Şu da var. Anlaşılan beyefendi birisi ve sizi bu sebeple çok etkilenmemişsiniz. Bu beyin kıymetini bilmemizi tavsiye ederim. Çünkü bu dünyada yuva kurulabilecek insanlarla her zaman karşılaşılmaz. Bu gibi durumlar fırsattır ve bulunca değerlendirilmelidir. Bu adamı beğenmezsiniz sonra size o acıları yaşatan kişi gibi birine kalırsanız çok ararsınız böyle efendi beyleri.

   Siz gerçekten evlenmeye niyetliyseniz ve bu adamdan bana koca olur dediyseniz yuva kurmaya bakın ve dua edin. Emin olun o sevgi kalbinizde oluşacak. Eğer niyetiniz yoksa ya da bu adam benim kocam olamaz demişseniz elli sene de görüşseniz yine olmaz.

   Başkalarının baskılarını bırakın, hayat sizin hayatınız, aynı evde yaşayacak olan sizsiniz. Zararın neresinden dönülürse kardır. Empati kurun ve aynı muaneleyi sizin görme ihtimalinizi düşünün. Evlilik mantık işidir ama pazarlık edercesine bir bakış açısıyla olacak iş değildir. Sevginin pazarlığı olmaz. Olmuyorsa olmuyordur. Kararınızı siz verin. Olacak gibiyse de oldurun…

  • Feyza diyor ki:

   Kardesim, birsey mi duydunuz ya da gordunuz nisanliniz hakkinda ki bu denli sogudunuz, yoksa o istek icinizde hic olusmadi ve uzerinizdeki baski ve zamanin kisalmasi sonucu nisanliniz size itici gelmeye basladi?
   Sebebi her neyse sizi cok seven bir nisanliniz var ama bu kadar isteksizce bir yola cikmanin ilerideki faturasi cok daha agir olabilir, o kadar net konusmussunuz ki insani tedirgin ediyor.
   Nisanlinizin olumsuz ozellikleri olumlulardan fazlaysa ya da onda itici buldugunuz ozellikler olumlu ozelliklerini tolere etmede hicbir katki saglamiyorsa ailenizle istisare edip yol yakinken donun derim. Bir de bu hisleriniz hersey normalken bir anda peydah olduysa acaba birer vesvese mi, gecici bir isteksizlik hali mi, bunu iyi dusunun ki sonra pisman olmayin.
   Babaanneniz abiniz ya da aileniz o kisiyle evlenmeyecek, siz evleneceksiniz. Kalbiniz hic isinmiyorsa ve vazgecmekte kararliysaniz ailenizi ikna edebilirsiniz. En fazla kizar ve kuserler. Sonra barisirlar mecburlar.
   Ama nisanliniz da buyuk hayaller kuruyor, onun cephesinden de bakin ve karar vermek icin ciddi bir istihare/istisare/muhakeme surecine girin ki nisanliniz da fazla oyalanmasin. Hayatina ona gore yon versin.
   Allah yardimciniz olsun.

  • Abdullah Bir diyor ki:

   AYSEGÜL HANIM’a…

   “bi an once olsun bitsin demistim.” DEMİŞSİNİZ

   Nişan sadece bir TÖREN DEĞİLDİR.

   İnsanın hayatında ki bazı seyler BİR ANDA OLUR, ama etkisi, hissettirdikleri, sonuçları, BİR ÖMÜR BOYU SÜRER.

   Bu nedenle insanın geleceğini etkileyen bu tür yol ayrımları için kişinin istemediği halde OLSUN BİTSİN demesi son derece YANLIŞ BİR KARARDIR.

   “ayri ulkelerde yasiyoruz” DEMİŞSİN

   Bu da EVLİLİK gibi önemli bir konuda süreci bütün boyutlarıyla düşünmeden ve “acele karar” verilmesinde ki EN BÜYÜK PROBLEMLER’den birisidir.

   Son Söz:

   Bu hisleri ( adını bile duymak istemiyorum) yaşayan birisinin (sizin) her iki taraf için vereceği en doğru ve hayırlı karar BİR AN ÖNCE ve HIZLI BİR ŞEKİLDE BU İŞİ BİTİRMEK, NİŞANI BOZMAK OLMALIDIR.

  • Yasir diyor ki:

   Ayşegül Hanım düğününüze ne kadar var bilmiyoruz ancak bu psikolojik durum eğer geçici bir şey değilse düğüne yakın daha fazla üzerinizde baskı oluşturacaktır. Ani olarak geliştiğini düşünen taraf için daha büyük yıkım olacaktır. Belki siz evlenmek değil sadece görüşmek istiyordunuz fakat onu da kaybetmemek için nişana razı oldunuz ve bu durum psikolojinize ağır geldi. Şimdi ise onu kaybetmeyi göze alıyorsunuz. Yoksa insan, hiç hoşlanmadığı biri ile kendi isteğiyle nişanlanmaz. Size tavsiyem onunla en azından bir kere yüz yüze konuşup, tekrar gözden geçirdikten sonra düşünceniz hala olumsuzsa hiç ertelemeden nişanı atmanızdır. Bunu yaparken karşı tarafta herhangi bir umut bırakmayın. Çünkü insan ölmezse umutlar da ölmüyor.

 3. mavikelebek diyor ki:

  Merhaba ben de nisan attım cok seviyordum ama saygi bitince sevgi de bitti ve baktimki gittikce kendimi kaybediyorum karsimdaki insanlar beni kullaniyordu buna bir son verdim 1 aydan fazla oldu bazen zor geliyor ama Rabbim sabrini da veriyor insaallah ben de sizin gibi mutlu olurum Havva hanım

 4. Ayse diyor ki:

  Ne olur yardim edin kafayi yemek uzereyim bn 8’yildir dayimin oglula nisnaliyim evlenmemize bir ay kaldi ve ben ondan tamamen sogumus haldeyim Allah icin iyi bir insan ailem cevremdekiler herkes cok sever onu namaz killar kuran olur yani efendi bi insan ama gel gor elimki bana karsi cok ilgisiz surkli bn icimden seviyorum dio ole die die sogudum ondan ne arar ne yazar Hic umrudna deil ama dugun olmasini cok istio. Nyse bu bana ilgisiz oldugu icin bnde baskasiyla gorustum ve nisanlimda his etmedigim seyleri baskasinda his etim ve simdi o baskasi
  Icin nisani atmak istiorum asik oldugum adamla
  Evlenmek istiorum. Asik oldugum adamda
  Nisanlimin tam tersi ickisi diskosu kari Kiz muhabeti herseyi Var ama bana dioki bnmle evden ozaman herseyden faz gecerim dio senden baskasi girmez dio hayatima okadar gzl sevioki bni bunu his edebiliorum ama nisanlimdan hic bi sey his edemiorum napmaliyim ne olur yardim edin nolurrrr…. Akil verin bana

  • U-mutlu diyor ki:

   Cok buyuk,bi imtihanla”nefs”ile karsi karsiyasin..
   Oncelikle yaptigin cok yanlis nisanli iken baskasiyla gorusmen .
   Ne biliyorsun kendi hevesin ask,heyecan,ugruna sectigin ama imani karakteri zayif adamin sonradan degisegini, garantisi yok . Kaldi ki bunlarin yanlis oldugunu biliyir ama evlendiktenbsonra degisekmis, Allah icin simdiden degistirse kendini daha dogru olmaz mi, yanlis yoldan yanlis yapilarak dogru hedefe ulasilmaz. Ustun olan,(hasa) sen,degil Allahin emirleri..

   • U-mutlu diyor ki:

    Esimin is arkadsini esini gorunce Allah affetsin sasirdim Kadin cok guzel bakimli, evlenirken de acikmis biz dugunden 1 yil sonra tanistik, kocasi ona gore geri plandada kaliyordu, yakin evlere tasindik biraz samimi olunca esi ile nasil evlendiklarini anlatti, sevgilisi varmis ve gunaha acik bi ortamda bulunuyorlar mis ,icki uyusturucu vs, kadin calistigi yerde alisverise gelen kocasi ile tanisiyir ve ona evlenme teklifi ediyir, kabul etmiyir ama namaz kildigini gorunce fikri degisiyor kabul ediyor zamanla, ama hic sevmedim diyor o zamanlar sirf namaz kiliyor diye icimde bi seyler kipirdadi, sevdigi adam cok varlikliymis cok bocaladim diyor ask ve para imtihandi diyor esi orta derece diyebilecegimiz bi pozizyonda,calisiyordu bunlar 6 yil once olan seyler .simdiye bakiyorum, calistigi yer o kadar kisi arasindan onlari yurt disina ozel sirket e mudur olarak,gonderdi ikramiyesiz aylarda 18 bin ikramiyeli 3 ayda bir 30 bin maas aliyorlar, kadin kapandi bi namazini kacirmiyor 3 cocuklari var ve kocasini cok seviyor simdi…
    Arkadas (dogru) secimini yapti ve kazandi, Allah ona beklemedigi cok guzelnikramlarda bulundu,darisi basina..
    Ask icin iki goz iki kas kisa bir sure yeter, evlilik icin sevgi saygi sadakat guven gerekir ve bi evliligi bir omur boyu ayakta tutar, ask gelir gecer biter, ama sevgi sonradan olsa bile yeter ve geminizi kurtarir,,.
    Imtihan,dunyasinda derdimiz Allah in rizasi cizdigi guzel ve temiz yollar olsun,
    Nefsimizin pesinden,gitmek hem,bu dunyayi hem ahireti karartmak,demek…
    Dogru bildigimz yoldan gidersek dogrular bizi bulur zaten..

    Uzun oldu ama insallah dogru kararlarinda yol gosterici olur ,.

  • Emre diyor ki:

   Ayşe hanım şeytanın tuzağına düşmek üzeresin dikkat et. Her türlü rezillik var adamda nasıl güvenebiliyorsun ya.

  • Evli diyor ki:

   hayatinda biri varken başkasina aşık olmuşsan hayatinda zaten biri hic olmamis demektir. Aşık oldugun Insan ise asla degişmeyecek; aldatilma, siddet, hakaret herseyi gördüğünde ,sadece aşkin da işe yaramadiğini anlayacaksin.
   Maalesef bazi erkekler iyi huylu oluyor ama hayatinda ki kadini nasil tavliycagini bilmiyor kendinden sogutuyor, bazilari kotu oluyor ama kadinlarin dilinden anliyor kendine baglamasini biliyor…anlayacagin ikisinden de fayda yok sana..
   Diger yandan, sen de pek evlenilebilecek birine benzemiyorsun, cunku durust degilsin, ilgisiz oldugu icin baskasiyla gorustum diyorsun, kendini hakli buluyorsun herhalde,cok komik…

  • bayan diyor ki:

   nişanlından ayrılabılırsın istişare et aklı başında kişilerle..kimsenin hayatını karartmazsın sevmıyorsan nıye evlenesın..ama dıger bahsettıgın kısıyı sevsen bıle evlenme..yanlıslık ıcındekı bırı senı sevdıgnden o ıslerı bırakmaz…yanlıs oldugunu bılıyorsa allah ıcın bıraksın…bır ınsan nasılsa genelde oyle gıder kanma …şeytana uyma..gunaha gırme…zına bu asamalrdan sonra gelıyor kulak el goz zınasıda var unutma

  • Süleyman diyor ki:

   Hanfendi öyle birşey yazmışssınız ki alay mı ediyorsunuz yoksa gerçek mi söylüyorsunuz anlamadım. Hanım olduğunuzdan bile şüpheliyim; ama olayın gerçek olduğunu varsayarak şunları söyleyeyim:

   Olayın neresinden tutsak elimizde kalıyor. 8 yıl nişanlılık baştan sıkıntılı. Bir kişinin namaz ve Kuran okuması iyi bir eş olmasının garantisi değil. Siz nişanlı iken başka bir adam ile konuşmussunuz buda pek bir çirkin. O adamın içkisi, diskosunu bırakacağım sözü pek bir havada kalmış. Zaten bırakması da çok zor. Birde bir uzman büyüğünüzden değilde internetteki bir sitede bulunan yorumculardan hayatınızın geri kalanını belirleyecek bir karar için tavsiye istemenizde ne kadar mantıklı?

   Şu kadarını söyleyeyim. Sizin bu ruh hali ile evlilik gibi ömürlük bir kuruma adım atmanız çok riskli. Öncelikle akıllı bir büyüğünüz veya bir müslüman uzmana giderek bu konuyu dile getirin. Bu uzman sakın mahalle de bütün dedikoduları bilen bir teyze gibi biri olmasın. Hakikaten çevresinde tanınan, müslüman ve evlilik konusunda fikir sahibi bir uzman olsun. Başka türlü burada yarım olarak bildiğimiz bir konuda verilecek her türlü tavsiye sıkıntılı bir sürece sebep olur. Sakın tavsiye almaktan çekinmeyin yoksa 2 kişiden hangisi ile evlenmeyi tercih ederseniz edin mutsuz ve huzursuz ömür sürmeniz olasıdır.

   Eğer tavsiye alamayacak kadar cesaretiniz yoksa sakın 2 kişiyle de evliliğe kalkışmayın. Eğer dayınızın oğlu ile evlenirseniz namazında, niyazında bir çocuğun hayatını karartırsınız ve bu sebeple hem o hemde siz mutsuz olursunuz. Eğer nişanlınıza rağmen o konuştuğunuz çocukla hayatınızı birleştirirseniz bu sefer siz kendi hayatınızı çok büyük ihtimal karartmış olursunuz. Hayatınızın geri kalanında terbiyeli ve ahlaklı bir eşin ne büyük bir nimet olduğunu anar, kocanızın sizi aldattığını, çocuklara kötü muamele ettiğini veya akşam eve doğru düzgün gelmediğini bu platformlara tekrar gelip şikayet edersiniz. Aman dikkat!

   Şu yazıyı da bir okuyun bence :
   http://www.cocukaile.net/kadin-erkek-yalniz-kalinca/

   Ramazan ayı bol bol dua edip nişanlı olduğunuz halde yapmış olduğunuzu çirkin davranıştan tövbe ediniz. Hayırlı ramazanlar

  • Tuğrul diyor ki:

   dünyanı ahiretini berbat etmek istiyorsan o serseriyle evlen.

   bulmuş senin gibi safı. sen evde uslu uslu otur, o her haltı yemeye devam edecektir. zamanla sen de ona benzeyeceksin zaten. Dene gör.

   Ha Allah için bir nasihat istersen “kendi müşfik eşine, sadık nişanlısına ihanet eden, gelen bela en evvel onun başında patlar.”

   sen o adamı bırakırsan bi daha yüzün gülmez, bunu da iyi bil.

   • Tuğrul diyor ki:

    biraz izah edeyim..

    davulun sesi uzaktan hoş gelir. saman alevi de yüksek olur ama çabuk söner. İşte ehl-i dünya, ahlaksız insanların zahiri bir cazibesi vardır. saman alevi gibi. ama çabuk havası söner, acısı sonra ortaya çıkar. o yüzden o serseri adam sana iyi görünmüş. Ne de olsa 6 yıllık değil. taze bi merak, taze bi lezzet…

    başkasının yıllanmış nişanlısına göz diken bir alçağın iki iltifatına; sadık, ahlaklı bir adamı bırakacak mısın şimdi?

   • Tuğrul diyor ki:

    hem pembe dizilerdeki “ilelebet aşık yaşadılar” hikayelerine aldanma. öyle bi dünya yok. o hevesler, cazibeler insanları evliliğe sevk etmek için verilmiş şeyler. aşağı yukarı herkes evlendikten sonra “evlilik bu muymuş” der. çünkü o taze lezzetler illaki azalır.

    (fakat Allah için vazifelerine dikkat eden, birbirlerinin hakkını Allah için vermeye çalışan insanlarda ancak devam edebilir.)

    yani o gözünün gönlünün alıştığı nişanlınla farzet ki senelerdir evlisin, yapacak bişey yok böyle devam edecek diye düşün. yoksa taze lezzetlerin sonu hiçbir zaman gelmez. sadakat göster ve diğeriyle de bütün alakanı kes.

  • ... diyor ki:

   Ayşe hanım,

   Yaşadığınız durumu en iyi siz bilirsiniz. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla 2 seçenekle ve 2 yolla karşı karşıyasınız.

   1. Nişanlınız ile diğer kişi arasında kıyas yapmak nişanlınıza haksızlık olur düzgün biri. Diğer kişinin iyi yönde değişip değişmemesi belirsiz. Çoğu defa evlenince de aynı davranış devam eder.

   2. Nefsinizle ve şeytanın vesveseleriyle karşı karşıyasınız. Nişanlıyken başka birisiyle görüşmeniz doğru bir davranış değil. Nişanlınızın mesafeli olması günaha girmek kaygısıyla olabilir. Evlenince helal olunca durum farklı olur.

   3. Yaşadığınız durum bugünün moda tabiriyle “aşk” değil nefsinin ve şeytanın haram olana yönlendirmesi.

   4. Kardeşim biran evvel diğer kişiyle bütün ilişkini kes ve Allah’a tövbe et. Nişanlının tarafından bir de olaya bak. Nişanlıyken o başka birisiyle görüşse ne hissederdin. Anladığım kadarıyla ihtiyacın olan şey aslında diğer kişinin sevgisi değil senin nişanlının ilgisine ihtiyacın var. Diğer kişinin kadın erkek ilişkilerinde profesyonel olması kandırması ilgisi seni aldatmasın.

   Nişanlınla aranızdaki ilgisizlik sorununu usulünce konuş. Ben inanıyorum ki evlendikten sonra aranızdaki sorun ortadan kalkar.

   • Sadece Fatih diyor ki:

    4. Maddedeki yorumu ben de yazacaktım ancak önceden yazılmış, mutlu oldum.

    Hanım kardeşimize tavsiyem şu. Nişanlınızın size ihtiyacı yok. Anlattığınız gibi düzgün biriyse zaten Allah onun karşısına onun layığını yani düzgün birisini illa ki çıkartır. Bu dünyada olmazsa ahirette çıkartır. Siz eğer elektrik alma vb. aşamalarını geçtiyseniz kendinize çeki düzen verin ve onunla devam etmenin yollarını arayın. Yok eğer ben ısınamadım, bu kişiyle yapamam diyorsanız bir an önce ayrılın. KİMSENİN GÖNLÜ OYUNCAK DEĞİL!

  • meryem diyor ki:

   Ayşe Hanım
   Durumunuz zor bir durum lakin, içki içen, harama karşı meyilli olan kişi evlendikten sonra da değişmeyecektir.
   Nişanlınızda Allah korkusu olduğu için henüz helaliniz olmadığından sevgisini gösteremiyor. Sizinle aynı durumda olan bir arkadaşım vardı. Onun sizden farkı başka biri yoktu hayatında ama nişanlısının ilgisizliğinden dolayı ayrılmayı düşünüyordu. Bende ona size söylediklerimi söyledim, ayrılmadı ve evlendi şu an o kadar mutlu ki. Eşi de bir o kadar ilgili ve gerçekten de benim söyledğim gibi Allah korkusu ve edepten dolayı istediği gibi ilgi gösteremiyormuş eşi. Sizin görüştüğünüz çocuk ” Köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyen cinsten.”. Ben açıkçası evlenip de kötü alışkanlıklarını terkeden bir erkeğe rastlamadım.
   Benden size önerim nişanlınızdan ayrılmayın evlenin. Bu hayatınızın kararı. hem bu dünyada hem öteki dünyada mutlu olmak için evlenin.

   • Süleyman diyor ki:

    … Hanım ve Meryem hanım güzel tavsiye de bulunmuşsunuz.

    Ben bazı hanımları bazen anlamıyorum. Hem namaz kılsın, oruç tutsun dini vecibeleri yerine getirsin deniyor ama daha evlenmeden nişanlısı ile içli dışlı olsun da isteniyor. Sabah akşam daha evlenmeden onu ne kadar sevdiğini söylesin, durmadan arasın isteniyor. Bu ne yaman çelişki ben anlamış değilim. Nışanlılık birbirini tanıma süreci sadece evlilik değil yani. Dokunmada nasıl bir sınır varsa konuşmada da bir sınır var. Öyle sabah akşam aranıp dünyamın güneşi, birtanem filan mı denilecek. Yeter hanımlar aşsın bunları artık. Evlilikten sonra tabiki ilgi ve alaka gösterilecek ama evlenmeden önce bu kadar söz gene başka sıkıntılara sebep olabilir.

    Birde hanımlar böyle erkekleri tercih ediyorlarda evlilik için normal yolu seçenler, ifrata kaymayanlar mağdur oluyor. Ben 7 kişiye görücü değilde böyle göz boyayarak gitse idim çoktan evlenmiştim ama bu seferde başka fitnelere ve sıkıntılara meydan verebileceği için tercih etmedim. Meryem hanım ve … Hanım aman siz bunlara dikkat edin ve çevrenizi bu konuda bilinçlendirin lütfen.

    • meryem diyor ki:

     Süleyman Bey
     Yorumunuz için teşekkür ederim. Lakin ben, …, hüzün gecesi ve burada yorum yazan ismini unuttuğum hanımlar neredeyse aynı fikirdeyiz. Gel gelelim en azından benim, … hanım ve hüzün gecesi’nin imtihan olduğu durum ne ” MECBURİ SULTANLI OLAN BEKARLIK ” . Bizim gibi bayanlar maalesef çoğu erkeğe ters geliyor. Çünkü biz süslenmeyi, alımı çalımı helaline karşı olanın güzel olduğunu düşünenlerdeniz. Yani inanın siz nasıl bayanlara hayret ediyorsanız aynı şekilde bende bazı erkeklere hayret ediyoruz.
     Hani nerde kaldı Rekiay-ı alasını iffetli isteyen beyler.
     Ayrıca çevremizde bekar olan kardeşlerimiz için hayırlı evlilik kurmaları adına ne aileden nede arkadaş çevresinden, ne ülkemizde, ne de hiçbir yerde kısacası bu ülkede bu konuda kollektif bir çalışma yok. Nasihat mi ? Herkes nasihat eder lakin somut bir adım yok. Ben kedi adıma bu halimle 2 kişinin evliliğine vesile oldum Rabbim nasip etti ve yine çevremde uygun gördüğüm insanları tanıştırmaya çalışıyorum. Yani kimse kimsenin derdiyle dertlenmiyor. Yanı kısacası bu devirde evlenip iyi kötü bir yuva kuran bayanlar GEMİSİNİ KURTARAN KAPTAN. gerisi hikaye.

     • ... diyor ki:

      Meryem hanım ve Süleyman Bey,

      Cuma suresini ve Rum Suresi 21.ayetini çok okuyalım. Elimizden geldiğince her gece niyet edip hacet namazı kılmaya çalışalım. Birbirimiz için ve bütün evlilik konusunda sorun yaşayanlar için duada bulunalım. İnşaAllah Rabbim hayırlı kapılar açar.

     • hüzün gecesi diyor ki:

      Hay atana rahmet Meryem kardeşim :)
      Aracılık mı? O da ne? Daha geçenlerde bir yakınım erkek arkadaşım (!) olup olmadığını sordu. Öyle taraklarda bezimiz olmadığını hala anlayamadılar ki, aracılık yapsalar.
      Uzatmaya gerek yok aslında yazsak da yazmasak da sonuç aynı ve herkes dört duvarı arasında kendi problemiyle baş başa kalmaya devam ediyor.
      Sitenin ben gibi müzmin bekarlarının duacısıyım. Allah hakkımızda en hayırlısını nasip etsin. Son on güne girdik duanıza kuvvet :)

  • .... diyor ki:

   Merhaba Ayse hanim aslinda ben birsey yazmayayim dedim bu konuda bir tecrübem yok ama icimden yazmak geldi. Nisani atip evlenmek istediginiz insan ahlak kavrami tasimiyor Allah muafaza cok tehlikeli onunla görüsmeyi bitirmenizi tavsiye edebilirim zira evlilikte esas olan evlilikle beraber baslayacak olan hayatin maddi ve manevi yardimlasma en cokta manevi anlamda derinlesmek olmali buda birbirinize destek olmakla olur. Saliha es olma gayretinde olmak ve Salih bir es istemek burada ahiretimiz söz konusu. O kisiyi sevdiginize eminmisiniz? yoksa ruhunuzun tatmin olamayisindan dolayi öylemi düsünmek istiyorsunuz…. nisanliniz ahlakli dinde hassas bir insan oldugu icin size sevgisini gösteremiyor olabilir ve 8 yil demissiniz bu surede heyecan kacmis olabilir. Biraraya gelip göz göze bakisin sevgi ancak bakislarda gizlidir. Insanlari degistirmek zordur hatta imkansiz. Degisir diye ümitlenmeyin insan ancak kendi istedimi degisebilir bunuda sizin icin degil Allah icin isterse ve gönülden töbe eder gercekten Allah icin isterse… Sema Maraslinin kitaplarindan okudunuzmu? sizin icin önemli olan yerlerini isaretleyin “Evlilik Okulu” kitabini tavsiye ederim kitabi bitirin ve esinize verin oda okusun sizin önem verdiginiz seyleri de farkina varmasina vesile olur diye düsünüyorum, nisanli oldugunuz icin biraz nisanliniza naziniz gecer diye düsünüyorum insaallah öyledir…. Bu konuda konusabileceginiz yakin dostunuz yada akrabaniz varsa onlarada danisin tabii dinde hassas olan kisiler olmasi önemli. Size Duaciyim Ramazan ayi hürmetine Rabbim hepimiz yardimcisi olsun! Dogru kararlar vermeyi nasip etsin….

   • .... diyor ki:

    Ayse hanim bu söyledigimi kullaginiza küpe yapin Erkekler ve Kizlar hepimiz esimiz olsun sevelim sevilelim isteriz bu cok tabii. Mutlaka sizde sahit olmustursunuz cok evli hanimlar evliliklerinden bir süre sonra (nisanlik süresindede yasanabilir) sikayet ederler “esim degisti’ eskiden böyle degildi, eskiden beni seviyordu……vs.” derler. Erkek tabii olarak begendigi hanimin gönlünü kazanmaya calisir, gönlünü kazandiginda ise rahat davranmaya baslar oldugu gibi ve olmasi gerektigi gibi sevgi kalir tabiki kalmalida ama bastaki heycan olmaz tabiki anlatmak istedigim beni seviyor diye kendinizi kaptirmayin hayirlisini isteyin. Anneniz sizin icin istihareye yatsin nisanliniz hakkinda.

  • Ayse diyor ki:

   Hepinizden Allah razi olsun bn yaptigim hatanin farkindayim biliorum ama elimde deil nisanl turkiyede bn yurt disindayim birbirimize cok uzagiz senede bir birbirimizi goruoduk oda iki uc kere o yzden pek sevemedik birbirimizi bn hép ayrilmakk istedim ondan kotu seyler soledim ama o hic faz gecmedi kac senedir nisanliyiz az daha sabret hersey gzl olcak deyip durdu bilmiorum seytana uydum demekki o asik oldugum adamda sadece sevgisine inandim cok sukur eli elime deymedi sadece sevdim okadar yani hala cok gzl gelio sevgisi surkli ariyo msj atio bnmle gorusmek istedigini soyluyo yani nisanlimdan gormedigim seyleri gordugum icin blkide bu kadr kor oldum bilmiorum ama yorumlarinizi okuduktan sona inanin icime azda olsa su serptiniz ve sanki gozlerim acildi bilmiorum bi tuhaf oldum… Etrafimdakiler hép nisanlimla olmami istiolar yani kime ne danissam ayni seyleri soyluolar. Nisanlim cok sinirli yani hic bi huyunu beyenmiorum blkide o yZdn uydum seytana rabbim affetsin pismanim…. Allah hepinizden razi olsun…

 5. anıl diyor ki:

  —nişan oldu güzel huylar bozuldu
  —düğün oldu hayeller bitti
  —evlilik oldu hayat mahvoldu.
  —ne olursa olsun mutlaka bir hayel kırıklığı oluyor.
  bunun sebebi kimsenin kimseye tahammül etmeye inançı kalmamış olmaması…

 6. Anonimmm diyor ki:

  Selam ablalar ben 4 aylik nisanliyim. Ama bide bana sorun nasil oldu. Ben sevgilimle 8 senedir gorsuyorum artik nisaanalim dedim ben yurtdisinda yasiyorum o turkiyede uzaktan uzaga ozluyor insan bu sebeple eblenelimuzamasjn dedim. Ama ben bunu soyledigimdr askerim yok fln dedi bana hrp son son ben agladm delirdim o sekilde geldi. Simdide gelinlik dugun salonu vs gibi konularda hep bana sorun cikaryio ben abarti bsyde istemiyorum sadece beklwdigim tamam hayatim demesi ama her kinuda bi sorun cikiyor. Babasi annesi siz ne isterseniz onu yapmaya calisiyoruz diyot onlarda bi sorun yok sorun njsanlimin kendisi. Annemde artik piskolojim bozuldugunu soyluyor cok degismisim vr diyor ben istemiyorum seni evlendirmem hasta oldun sadece mutlu ol dige herseye tamam dedi diyor. Sahsen seviyorum ben ama bu haraketlere dayanamiyrum artik ben kixlik gururumubayak altina ald
  im istemeye gelskn diye istar ettim ve bana her defasinda diyer konulardada aksilik vikariyo babasi bsy demezken babamin onuru serefi diyot. Sizce ayrilmalimiyim ? Korkuyorum ilerde cok daha kotu olursa bana bagiriyorda aekadaslar biraz fikir verirmisiniz

  • selam diyor ki:

   Anlattığınıza göre çok zorluklu bir nişanlılık dönemi geçiriyorsunuz. Eğer şimdiden size bağırıyorsa ve ileride daha kötüye gider mi diye aklınızdan geçiyorsa kararınızı bir daha değerlendirmekte fayda var. Evlilik öncesi dönem çok stresli olabiliyor ama karşılıklı saygı ve sevgi atmosferinin devam etmesi gerekiyor. Evlilik, hayatınızı karartan bir olgu değil hayatınıza anlam katan bir bağ olmalı. Biraz olaylardan kendinizi uzaklaştırıp, yalnız kalmaya, akl-ı selim düşünmeye gayret edin ve Rabbime çok dua edin. Evlilik için sabır muhakkak gerekli fakat sabrın da bir sınırı var. Nişanlınız ile oturup, bu düşündüklerinizi konuşmanız lazım. Allah yardımcınız olsun.

 7. simoş diyor ki:

  bende nişanımı attım hemde ihanetten yani kurtuldum

 8. .. diyor ki:

  Yaşadıklarınızın bir benzerini ben de yaşadım . Yaklaşık 9 ay önce şuanki nişanlımın ailesi sürekli evimize gidip geliyordu 36 yaşındaki oğullarına beni istemek için. Ben 21 yaşındayım ailem karşı çıktı olmaz yaşı çok büyük dediler ama annesi inat etti sürekli gidip geldi bi tanışsınlar dedi. Adam namazınd niyazında sürekli elinden kitap düşmeyen kültürlü ve oturduğumuz bölge tarafından tanınan sevilen bi işadamıydı. Aynı sitede oturuyorduk ve sürekli karşılaşıyorduk hiç olmadık biyerde bile tesadüfen karşılaşıyorduk ve bir komşumuzun bizi gaza getirmesi sonucu birgün yemeğe çıktık komşumuzla birlikte ne onun ailesinin ne de benim ailemin haberi yoktu . Tanıştık ve birbirimize aşık olduk ilk kez böyle hissediyordum. Babamı ikna etmek için neler yapmadı kendisi ve ailesi sürekli babamın işyerine gittiler sanayi bölgesinin tanınmış işadamlarını gönderdiler hatrı sayılır kim varsa babamın işyerine gönderdiler ve babamı ikna ettiler. Herşey çok güzel gidiyordu aramızda hiçbi sorun yoktu kendisi ve ailesi gözümün içine bakıyolardı o kadar mükemmeldi ki . 4 ay önce nişanlandık ve bütün büyü bozuldu birbirimize boş boş meseleler yüzünden etmediğimiz hakaret kalmadı bitirmek istedim ama bende ailemin üzülmesini istemedim sabrettim kendimden ödün verdim haklı olduğum halde ben aradım msj attım ben böyle yaptıkça herşey daha da kötüye gitti ailem de onu çok seviyodu ama benim odamdan dışarı çıkmamamdan onlarda anladılar bi problem olduğunu. Son iki üç aydır hergün mutlaka tartışma çıkarıyor sürekli alttan alıyorum bu sefer daha beter oluyor kendi kendine yüzükleri çıkarıyo yaşı gibi davranmıyo çocuk gibi artık bende soğudum ondan annesi hergün arayıp ağlıyo idare et diye ne yapacağımı bilemiyorum. Bugün bu işi bitirmeyi düşünüyorum ama kardeşimde söz attı geri barıştı ailem daha önce üzüldü bende üzmek istemiyorum onun ailesini de üzmek istemiyorum. Bu şekilde de sürmez evlensek beni camdan bile baktırmaz aşırı kıskanç yaşı gereği beni kuzenlerimden bile kıskanıyo ailemle dışarı çıksam sorun yapıyo ne yapacağımı bilemiyorum. Kaç gündür hiçbişey yiyip içmiyorum odamda akşama kadar gözyaşı döküyorum öyle bi çıkmazın içindeyim ki Alllah kimseye yaşatmasın bu durumu çok zormuş sevgili olsak neyse ayrılırsın geçer gider ama işin içinde aileler olunca sadece kendini düşünemiyosun . İkimiz de yüzükleri çıkardık bugün babam aradı kızım biz çok üzğlüyoruz sorun mu var odandan çıkmıyosun hasta olucaksın diye . bende anlattım ilk kez yapamıyoruz baba olmuyo dedim . O da bitirelim biz senin arkandayız senin mutluluğun bizim iiin heeşeyden önemli dedi. Akşam gelince bana kesin bişey söyle ona bitti dersen biter dedi. bende bitirip kardeşim gibi geri dönmek istemiyorum kendime de güvenemiyorum öyle bi çıkmazın içindeyim ki eski fotopraflarıma bakıyorum gözlerimin içi gülüyo şimdi aynalara bile bakamıyorum ağlamaktan gözlerimin altı çökmüş yüzüm bi tuhaf olmuş ne yapacağımı bilmiyorum

  • ceylan diyor ki:

   Ne yapacağınızı ben biliyorum arkadaşım :-)
   1.Böyle durumlarda herşeyi olumlu görmeye çalışmayacaksınız.
   2.Sonradan düzelir mi ki diye hiç düşünmeyecek, bugünkü duruma bakarak kararınızı vereceksiniz.
   3. Evlilik konusunda tereddüt duyduğunuz kişinin, başka birileri üzülmesin diye eşiniz olmasına izin vermeyeceksiniz.
   4. Ya siz ona kıyasla daha serbest yaşıyorsunuz,ya o aşırı kıskanç, ama birbirinize hakaret noktasına geldiğinize göre bu konuda anlaşamayacağınız belli olmuş. Bile bile hatada ısrar etmeyeceksiniz.
   5.Aranızdaki yaş farkı çok çok büyük. En yakın zamanda kafanızí toplayıp ailenizin de fikirlerini alıp bu işi bitireceksiniz.
   6. Ömür boyu üzülmektense şimdi üzüleceksiniz.
   7.Ailenizin üzülmesi, kardeşiniz gibi olmak, çevrenin ne diyeceği gibi konuları bir tarafa bırakıp kendiniz için en doğru kararı alacaksınız.
   8. Daha önceki nişanlanma kararınız için kendinizi suçlamayacak, nişanlıdan ayrılmanın kocadan boşanmaktan daha az sarsıcı olduğunu bileceksiniz.
   9. Kararlı olacaksınız. Etraftan çok akıl veren ve müdahale eden olacak.
   10. Sabırlı olacaksınız. Bu günler de geçer ve inşallah daha hayırlısı ile evlenirsiniz.

   • .:. diyor ki:

    “9. Kararlı olacaksınız. Etraftan çok akıl veren ve müdahale eden olacak.”

    Kesinlikle katılıyorum, Burada izah edilen 10 madde de olduğu gibi.
    .:))

    — Buradaki ifadelerim buradaki yazılanlara istinadendir. Lütfen başka konularla ilişkilendirmeyelim. Cevap yazma tesadüfdür. hiçbir kimseye gıcıklık ve husumetim söz konusu değildir. Hiç bir bireyi tanımıyorum.

    (içierisinde bulunduğumuz koşullar içerisinde yazdığımız yazılara bir de açıklama yazmak zorunda kalıyoruz .:))) )

    hayırlısı olsun.

  • Havva diyor ki:

   Sizinle şuan tamamen aynı şeyleri yaşıyorum ve bir çıkmazdayım. Ne yaptığınızı ne yaşadığınızı fazlasıyla merak ediyorum. Tecrübeleriniz benim için önemli paylaşırsanız sevinirim :)

 9. mn diyor ki:

  NESİL YAYINLARI – GENÇLİK VE AŞK devamı niteliğinde öMÜR BOYU AŞK KİTAPLARINI TAVSİYE EDERİM.

  Benimde başımdan bir nişan hadisesi geçti sadece emin olun el ne der diye istenen ve dayatılan şeylerden. Ve nişan bozuldu. el ne der diye … Hakikaten el ne der?

 10. seda diyor ki:

  merhaba arkadaşlar… sevdiğin insanla nişanlanıp daha sonra doğru insan olmadığını fark etmek gerçekten çok acı verici biır durum… düğüne üç ay kala benı ailesini istememekle suçladı… karşısına geçip nedenini sordum bu suçlamaların, doğru dürüst cevap bıle alamadım… bütçeleri iyi değildi ve onları düşünüp takı seti istemedim bu bıle onlar için sorun oldu… gelınlık provasına niye annesiyle gitmemişim ( kendi ailemden de kımse yoktu provada) kına gecesi nıye bındallı gıyınmek ıstememışım… işime uzak diye ailesine yakın otoramayacağımı söyledim bu bıle ailesını istememek oldu….

  daha buna benzer saçma sapan sebepler ve ben hepsının cevabını ona verdim mantıklı bır seçilde… onun tek yaptığı ise susmak oldu… ailem bılsın istemedim sustum üzülmesinler diye ama en son suçlamasına daha fazla dayanamayıp aileme anlatım olanlar… inanın ailem şu süreçte asla hiç birşeyimize karışmadılar… siz bilirsiniz siz karar verın sizin hayatınız dediler hep… ama cidden iyilik yaramıyor insanlara… başından beri onları düşündük ama bencil nankör şımarık ilan edilen ben oldum… bu arada nişanlımla dört sene beraberdik ve üç sene boyunca iş bulması için sabırla bekledim… bir gün olsun parasızlığını hissettirmedim ona… asla işsiz oluşunu yüzüne vurmadım, üstüne gitmedim… ailemde asla bırak demedi, çünkü sevdiğimi biliyorlardı…

  onun ailesine en ufak yanlış bır lafım ada haraketim olmadı… hep dedim kı eşimin ailesi bu insanlar yanlışım olmasın, inanın ağızlarının içine bakıyordum… ama en başından beri annesine kanım kaynamadı yalan değil, hep bır sinsilik hissettim kadında ama yinede kadına karşı yanlış bır tavır sergılemedim… buna rağmen saçma sapan sebepler gösterıp benı suçladı…

  yanı kısacası annecı çıktı ve annesıne hiçbir şey yapmadığım halde… şimdi ayrılalı ıkı hafta oldu… kafa toplamak için tatile çıkmış hemde annesıyle… insan bıraz vicdanlı olur tamam ailenı at demiyorum ama en azından duyduklarınla değil gördüklerınle yola çık… şimdı çok kötüyüm gerçekten çünkü bu fedakarlıklara rağmen bunları hak etmedim…

  tek bir dileğim var benı nankörluk ve bencıllıkle suçladı… şu saatten sonra hayatına gıreceği evleneceği insan gerçekten nankör ve bencil olsun… fedakarlık nedir bılmesın… mutlu bır evlılığı asla olmasın… ve dılerim bana yaptığı yanlışın farkına bır gun varsın… tek isteğim bu…işin özeti bu arkadaşlar… zor süreçler Allah herkesin karşısına ailesı ve gerçekten sizi yurekten sevecek, arkanızda duracak insanı çıkarsın…

  • ... diyor ki:

   Seda Hanım,

   Yazdıklarınızdan içinizin dolu olduğu ve karşınızdaki insanlar tarafından anlaşılamadığınız yada yanlış anlaşıldığınız sonucu çıkıyor. Öncelikle sizi ve karşı tarafı tanımadığım için sadece yazılan yorum üzerine objektif olarak yorum yazmaya çalışacağım.Başımdan sizin durumunuza benzer bir olay geçmediği için sizi psikoloji ve durum olarak anlamam zor.

   1. Yaklaşık 4 yıldır beraber olduğunuzu ve nişanlandığınızı belirtmişsiniz. 4 yıl bir insanı tanımak ve evlilik kararı almak için uzun bir süre.Sanırım gerçek kişilikte bu flört zamanında değil nişanlılık ve evliliğe yakın sürede ortaya çıkmış. Nişanlılık daha yakından evlilik için tanıma sürecidir atılması emin olun boşanmak kadar ağır bir sonuç değildir. Duygusal olarak uzun bir tanışma süreniz olduğu için sizin için ağır olmuş.

   2. Başımdan sizin durumunuza benzer bir olay geçmedi ama tecrübe ve gözlem yaptığım insanlar oldu. Bazı insanlar karakter kişilik ruh olarak bazı insanlara göre değil birbirlerine yük zulüm ve imtihan olabiliyorlar. Bu ister karı koca ister nişanlı ister arkadaş vs. olsun. Belkide ileride evlilikte oluşacak durumları önceden yaşamışsınız bir bakıma ikaz olmuş.

   3. Karşıdaki insanlar tarafından anlaşılamadığınızda bu her insan için geçerli bir bahane yada yanlış anlaşılmalar bulunur. Bunu iyilik yaramıyor gibi genelleme yapmadan önce doğru insana doğru yöntem kullanılmalı diye düşünüyorum. Siz belkide karakter ve fıtrat olarak birbirinize uygun değildiniz. Sonuçta insan sükune ermek huzur bulmak için evleniyor bu olmuyorsa siz ve karşı taraf uymuyorsa yada uyum sağlamak için bir çaba olmuyorsa bitmesi hayırlıdır belkide.

   4. Mücadele ettiğinizden bazı durumlarda fedakarlık ettiğinizden bahsettiniz. Sizin durumunuza benzer bir durum yakın tanıdığımın başından geçti. Aslında nişanlılık evresi evlilik için sinyaller veriyor mücadele etti alttan aldı aynı şeyler evliliktede oldu sonu boşanma ile sonuçlandı.

   5. Nişanı bozulan birkaç kişiyle görüştüm bu zamana kadar birbirimize uymuştuk iyi insandı ama bitti diyene rast gelmedim ya karakterleri uymamış yada aileler uymamış yada ufak tefek sorunlar yüzünden bitmiş. Yaşadığınız süreç eminimki kolay değildir yorucu ve kırgınlıklarla doludur ama ne olursa olsun siz beddua etmek yerine sizin için hayırlı olacak kıymetinizi bilecek insanla karşılaşmanız için dua edin. Bu sizi bunalımdan ve kinden korur evlilik için yeni adımlar atmanızı kolaylaştırır. Çünkü sürekli kötü durumları haksızlıkları aynı kişiyi düşündükçe yeni adım atmanız başka kişilere güvenmeniz fedakarlık yapmanız sevmeniz zorlaşır.

   6. Ailenizin rızasını ve duasını almanız önemli. Ne olursa olsun sizin yanınızda olmuşlar. Yaşanılan belki bizlere göre kötü ve acı bir deneyim ama dünyanın sonu değil ve bizlere mutlaka bir şeyler öğretmiştir. Doğru insanı bulmak ve mutlu huzurlu olmak için önünüzde yeni yollar var yanlış olan deneyim ile kendinizi ve ailenizi yormayın. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

  • Karmaşık diyor ki:

   Resmen beni anlattın kardeşim 8 yıldır birlikteyiz 3hafta önce nişanlandik ama herşey bitti 8 sene bir anda silindi ve yarin bohçası yüzükler gidecek Allah hepimize sabır versin hakkımızda hayırlısı olsun.

   • seda diyor ki:

    Üzülme olurmu… ben atlattım ve şimdi ne kadar doğru karar verdiğimi daha iyi görüyorum… sekız senede çok uzun bir zaman… tabiki üzüleceksin ama geçecek… benim eski nişanlı benden sonra tekrar sözlenip ondan da ayrıldı… ve şimdi sosyal paylaşım sitelerinden bana sinyaller yakıyor ama gel gör ki zerre kadar sevgim kalmadı… zamanla düzelecek… kendini yargıla mutlaka… hatan varsa hatanla yüzleş kendini de sorgula… ama gerçekten elinden geleni yaptığına inanıyorsan bırak bitsin demek ki bitmesi gerekiyor… sağlıcakla kal…

 11. saliha diyor ki:

  Allah razı olsun ,yüreğime su serptiniz.Evliliğin kıyısından dönen biri olarak yazinizi okurken yasadiklarinizi kalben hissettim.Çok şükür ki imtihaninizda muvaffakiyete ermiş şükür dolu bir evlilik yapmissiniz.Rabbim mutlulugunuzu ebedi kilsin inşallah…

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Yeni müfredatta cinsiyet eşitliği ne kadar yer aldı bilmiyorum. Bilgi sahibi olan okuyucular yazarlarsa memnun olurum.) Yeni okul dönemi açıldı, Allah sonumuzu hayreylesin. Özellikle "okul dönemi" dedim, ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Tartışmalarda öfkelendiğimiz an, gerçek için değil, kendi hesabımıza çalışmaya başlarız. “  ( T. Carlye)

Kitap

Çocuğunuzun Sahibi Değilsiniz

“Sormamız gereken soru şu: Geçmişimizin şimdiki yaşamımızı ne kadar süre daha yönetmesine izin vermek istiyoruz? Daha ne kadar başka bir zamanın hayaletleriyle savaşmak istiyoruz?" #drshefalitsabary nin kitabını internette kitap araştırmaları ...
Devamını Oku