Normal Doğumun Faydaları

14 Ekim 2015Anne-Baba-Evlat, Haberler5 Yorum »

normal doğumHer şeyin normali makbul. Çok önemli komplikasyonlar dışında bebeğin normal yollardan dünyaya gelmesi hem anne hem de bebek için çok faydalı. İşte hem anne hem de bebek açısından normal doğumun faydaları

Normal Doğumun Bebeğe Faydaları:

– Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerde solunum sıkıntısı gelişme riski daha azdır. Bunun nedeni bebeğin doğum kanalından geçerken uğradığı baskıdan dolayı akciğerlerindeki amnion suyunun atılması olarak düşünülmektedir.

 

– Bebeğin normal doğum sırasında doğum kanalından geçerken ağzı ile temas ettiği bakterilerin bağışıklık sisteminin gelişmesinde faydalı rol oynadığı düşünülmektedir.

 

– Normal doğumun ilerlemesi sırasında bebekte meydana gelen hormonal dalgalanmaların bebeğin doğumdan sonra anne ile bağlantı kırmasında faydalı olduğu düşünülmektedir. Normal doğum sırasında bebekte salgılanan endorfin hormonu (mutluluk hormonu ) bebeğin kordon kanında tespit edilmiştir. Bu hormonlar bebeği dış ortama hazırlar.

 

– Normal doğum ile doğan bebeklerin anne memesini emme, memeye masaj yapma gibi becerilerinin daha iyi olduğu gözlemlenmiştir.

 

– Normal doğum sonrası anne ile bebek arasında cilt teması daha hızlı ve kolay gerçekleşir. Bu temas bebeğin anneye bağlanması ve gelişimi açısından çok önemlidir.

 

– Normal doğumla dünyaya gelen bebekler sezaryen ile doğanlara göre yoğun bakıma daha az alınırlar. (Genellikle riskli doğumların sezaryenle gerçekleşmesinden kaynaklanabilir.)

 

 Normal Doğumun Anneye Faydaları

– Normal doğumdan sonra annenin iyileşmesi ve günlük hayata dönme süresi çok kısadır.

 

– Normal doğum yapan anneler hastaneden daha kısa sürede taburcu edilirler. Bu hem sağlık açısından hem parasal açıdan anneye fayda sağlar.

 

 

– Normal doğumda sezaryene göre “doğum sırasında anne ölüm oranı” daha azdır.

 

– Normal doğum yapan annenin rahminde bir kesi veya hasar oluşmadığı için sonraki doğumlarını da normal yolla yapma şansı vardır. İleriki hayatında geçirebileceği karın ameliyatları için bir risk taşımaz.

 

– Normal doğumda doğum sonrası enfeksiyon ve kanama benzeri komplikasyonlar daha azdır.

 

– Normal vajinal doğum yapan annenin doğum sonrasında ağrı şikayeti sezaryene göre çok azdır.

Okunma Sayısı : 7.281

Yorum yapın

“Normal Doğumun Faydaları” için 5 Yorum

 1. U-mutlu diyor ki:

  Zuhal Hanım, SSVD, Turkiye de var , fakat onceki Sezaryenden en az 4 yil gecmis olmasi gerekiyor demisti doktorum,sizde arastirin iyice, bunu destekleyen cok doktor var, istanbul da da var , baska sehirlerde de ..
  Rabbim gonlunuze gore versin..

  • zuhal diyor ki:

   Benim yaşadığım şehirde hangi kadın doğumcu ile konustuysam riskli utwrus rupturu olabilir ben yaptırmam dedi yinede hamile olduğumda daha detaylı arastiracagim 4 yıl geçmesi gerektiğini biliyorum bana 3 bucuk yil oldu artık olabilir bence inşallah destekleyen bir doktor bulurum bunu birlikte çalıştığım doktorlara söylediğim de ”sen deli misin neden sağlığını tehlikeye atıyorsun ne farkeder nasıl doğum yaptığın’diyen çok oldu

 2. zuhal diyor ki:

  Bir ebe olarak normal doğum yapmayı çok istediğim halde sezaryen olmak zorunda kaldım bebekle ilgili komplikasyon geliştigi için ikinci çocuk istiyorum ama ameliyat olmak istemiyorum ama Türkiye de sezeryan sonrası normal doğum diye bir olay yok hiçbir kadın doğumcu risk almak istemiyor ben her türlü riski kabul ediyorum yine de denemek istemiyorlar başka ülkelerde uygulanıyor diye biliyorum

  • Biray diyor ki:

   Dogru ben fransa da yasiyorum burada ilki sezeryan olsa bile ikinciyi normal yapabiliyorsun (zorunlu olarak once notmal deniyorlar herhangibir komplikasyon olursa sezeryana aliyorlar) fakat ilk ikiside sezeryan ise ucuncu mecburen sezeryan oluyor

  • hilal diyor ki:

   http://www.keyiflidogum.com Dr Saliha Eroğlu ssvd yi destekliyor. Yaptırdığı bir çok ssvd var

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Şu an ocak 2019, bu süreçte ders kitaplarından bütün cinsiyet rolleri çıkartıldı ve 162 okul pilot okul olarak seçildi "cinsiyet eşitliğine duyarlı okul" adı altında cinsiyetsiz ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Sana kızdığı halde bir kötülükte bulunmayan insanı kendine arkadaş edin, çünkü öfke insanın karakterini ortaya çıkarır. “ ( Hz. Ali)

Kitap

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Algı Yönetimi ve Manipülasyon "Kanmanın ve Kandırmanın Psikolojisi" kitabı nasıl kandırıldığımızı çok iyi gözler önüne seren bir kitap. Mücahit Gültekin kitapta bilimsel açıklamalarla birlikte günümüzden ve İslam tarihinden örneklerle  yalın bir ...
Devamını Oku