Önce Anne ve Babanı Affet

21 Ağustos 2017Sema Maraşlı14 Yorum »

7_bHayata ve insanlara karşı duyduğumuz bir öfke varsa, bunun altında daha çok anne ve babaya duyulan birikmiş kızgınlıklar vardır.

Yaşımız kaç olursa olsun anne ve babamızın hayatımızda etkileri devam eder. Ancak onları affeder ve bir farkındalık oluşturursak onların davranışlarından çıkardığımız olumsuz etkilerden kurtulabiliriz.

Onların bize çocukken nasıl davrandığı önemlidir fakat asıl olan ailemizin bize davranışlarını bizim nasıl yorumladığımızdır. Beş kardeşten her biri anne-babanın aynı davranışını kendi karakterine göre farklı yorumlayıp farklı etkilenebilir. Bu yorumdan çıkan sonuç kişinin hayatını ciddi anlamda etkileyebilir.

Anne babalar evlatlarını yetiştirirken elbette çeşitli hatalar yaparlar. Fakat hataları bilerek değil doğrusu öyle zannederek yapmışlardır ya da başka türlü nasıl davranılır bilmedikleri için. Onların da kendi yaşadıklarından çıkardıkları sonuçlar üzerinden davranış geliştirmişlerdir. Kendi korkularını, kaygılarını, hırslarını size yansıtmışlardır.

Mesela kendileri sevgi görmedikleri için doyasıya sevgi gösterememişlerdir ya da kendileri zor bir çocukluk geçirdikleri için sizi fazla şımartmışlardır ya da kendileri çok sevgi gördükleri için nasıl sevgi gösterilir bilememişlerdir, hep başkalarından almak istemişlerdir ya da hiç takdir edilmedikleri için sizden hep takdir bekliyorlardır, gibi,

Anne ve babanın üzerimizdeki etkilerin farkında olmak kendimizi daha iyi tanımamıza yol açar.

Dinimiz anne ve babaya iyi davranmayı emreder. Hele “yaşlılıkta öf bile demeyin”  buyurur Rabbimiz.

Bu emir hem anne ve baba hakkını korur, hem de bizim ruh sağlığımızı korur.  Zira anne ve babamızla derdimiz varsa hayatla hep kavgamız vardır. Anne-babaya olan kızgınlık ruhumuza sıkıntı verir. Onlar gibi olmayalım derken tam aksi yöne gidip başka bir açıdan yine onlara benzeyebiliriz. Zira kızgınlık doğru düşünmeye engeldir.

Anne ve babaya birikmiş öfkemiz varsa onlar yaşlanıp bize ihtiyaç duyduğunda ne kadar gayret etsek de onlara şefkatli davranamayız.

Aileye olan kızgınlık sağlığımızı olumsuz etkiler.

Eş seçiminde ve evliliklerde de ailemizin ve onlardan görüp öğrendiklerimizin çok etkisi vardır. Onlarla içten içe bir kavga halinde isek bu kavga en çok evlat ve eşe yansır. Kardeşlerinize duyduğumuz bir soğukluk varsa bunun altında anne ya da babanın onu daha çok sevdiğini düşündüğünüz için duyduğumuz kıskançlık olabilir.

Her ne yapmışlar ise onları affedip onları suçlama halinden çıkmazsak orada takılıp kalırız. Hiçbir açıdan ilerleyemeyiz.

Affetmek için çok işe yarayan şöyle bir çalışma yapabilirsiniz.

Sessiz bir odaya geçin dikkatinizi dağıtacak her şeyi kapatın. Ve anne ya da babanızı hayalen karşınıza alın, ayrı günlerde yaparsanız daha iyi olur ve onlara küçüklüğünüzden beri söyleyemediğiniz ne varsa söyleyin. Vefat etmiş anne ve babalarınız ya da sizi çok etkileyen yakınlarınız için de yapabilirsiniz. Kayınvalide ile de kırgınlık yaşamışsanız ona da yapın.

Size nerede haksızlık yapıldığını düşünüyorsanız söyleyin. Siz haksızlık yapmışsanız onları da söyleyin af dileyin.

Bunları söylerken başınızın orta yerine ve göğüs bölgenize parmak uçlarınızla orta sertlikte vuruşlar yapın. Yani bağrınızı dövün ve üzüntüleri dökün. Arada derin nefesler alın.

Sonra da ona hak verecek cümleler bulun. Kimbilir hangi psikoloji ile öyle davrandı. Sonra onu Allah rızası için affedin. Rabbimizdir bizden istediği temiz bir kalple affetmektir. Kin tutmak kişinin kendine yapacağı en büyük kötülüktür.

Sonra da onunla güzel bir sahne oluşturun kendinize. Saçınızı okşadığını, size sarıldığını ya da özür dilediğini ve elini uzattığı gibi mutlu bir sahne ile bitirin. Mutlu sahne hayal ederken de baş ve göğüs bölgesine parmak uçlarınızla hafif vuruşlar yapın. Bittiğinde gidip bir abdest alın ve dua edin.

Odaklanılan iyi bir hayal, beynimiz için gerçek hükmündedir. Geçmişte yaşanmış ve bugün için yapılacak bir şey olmayan konularda karşıdaki kişilere söylemek ancak kalp kırgınlığına, gereksiz tartışmalara ve geçmişin korundan yeni ateşler çıkarmaya sebep olur. Hayalen söylediğiniz her şey o kişiye de ulaşır, kendiniz de rahatlarsınız. Ruhlar için zaman ve mekan kavramı yoktur.

Anne-baba ile iyi geçinmek demek onların her dediğini yapmak demek değildir; sadece yapamayacağını kibar bir dil ile söylemek gerekir. Küsmeden, kin tutmadan, bağırıp çağırmadan…Haksız bir isteği varsa ve sizin hayır demenizi kabul etmiyorsa bu onun kendi problemi. Siz Allah rızası için iyi davranın.

Onlarla kavganızı bitirmeden kendi içinizdeki kavga bitmez. Yakınlarımızla aramızda göremediğimiz enerji bağları vardır. Ya negatiftir ya pozitiftir. Negatif bağ varsa pozitif bağ kuramazsınız. “Benim anneme ve babama hiç kızgınlığım yok” deseniz de bu çalışmayı yapın ve neler biriktirdiğinizi görün.

 

Okunma Sayısı : 8.965

Yorum yapın

“Önce Anne ve Babanı Affet” için 14 Yorum

 1. Gelincik dedi ki:

  Herkese iyi bayramlar Rabbim kurbanlarımızı kabul etsin 😊😊😊💕💕💜💜🌹💖💖🐏🐏🐐🐐🐑🐑

  • Sadece Fatih dedi ki:

   Sağolun Gelincik Hanım 🙂 nerelerde kaldınız 😀

   Sizin de bayramınız mübarek olsun.

   • Gelincik dedi ki:

    Iyi bayramlar Fatih Bey 😊😊😊 Hep buralardaydım yorumları okudum 😊😊😊 Bi de sitede degisiklik olmuş yorumları aradım biraz 😁😁😁😁

 2. Hanne dedi ki:

  Sema hanım öyle bir zamanda yaraya parmak bastınızki anlatamam. O dediklerinizi kendim yapmaya çalışıyorum ama hani şuu onlara hak verecek cümleler kurun, hangi psikolojiyle yapmışlar bunu açıklayın diyorsunuz yaaa… ben o açıklamayı kendimce yapamıyorum. O haklı çıkarcak sebebi bulamıyorum. Ve geçmişte yaşananları hatırlatacak olaylar oldukça herşey yenileniyor hafızamda.. Aynı evin içinde düşman kesiliyorum..Üç gündür aynı kurgunun içinde dönüp duruyorum. Haklı bir sebep haklı bir cümle bulmak sorun…. Çünkü ben asla evladıma böyle yapmazdım. Onu en zor günlerinde yalnız bırakmaz, kalbine hançer gibi batacak cümleler kullanmazdım…Ve kırk kat yabancıya evladına göstermediği ilgileri gösterince belirli aralıklarla bu yaşadıklarımı hatırlıyorum.. Dua edin inşallah.

 3. Şeyma dedi ki:

  Ne tevafuk..Tam da ihtiyacım olduğu bir zamanda yazınızla karşılaştım. Daha başlığı gördüğümde bile hüzünlendim. Çok haklısınız. Atamadığımız kızgınlıklarımız içimizde ne de çok yer etmiş. psikolojik danışmanlık alanından mezunum ailenin etkisinin özellikle ilk 6 yaşın etkisinin farkındayım. Ailemle küçüklüğümden beri övünürdüm. Herkes de gıpta ederdi. Gerçekten de iyi niyetliler. Fakat gel gör ki aramızda önemli bir tartışma yaşandı. Annemle tamamen zıt kutuplarda olduğumu fark ettim. Benim için önemli bir konuda beni gerçekten anlamadıklarını fark edince her şey çok değişti. Onların penceresinden bakmaya çalıştım anlayacakları şekilde anlatmaya çalıştım olmadı.. Onları o şekilde kabullendim. Belki içimde derin bir yara.. Ama bazen dua dan başka bir şey gelmez ya öyle işte..Sözün özü..şuan baş ucumda hala arkamdalar..tabi ki onlar iyi ki var..fakat bu yaşadıklarımızdan sonra samimi bir şekilde “annem iyi ki varsın” kelimesi çok uzak.Boş sandalye tekniği ile bu sorunlarımıza çözüm aramak güzel bir yöntem..Allah Yar ve Yardımcımız olsun..Tüm olumsuzluklara rağmen onların varlığı inkar edilemez bir lütuf..

 4. Rosemary dedi ki:

  Selamün aleyküm,
  Yazınız gerçekten çok güzel ve hakikat dolu. Benimde yaşamış olduğum bir hal. Kendime hayatı çekilmez hale getirmeme sebeb olan bir durum. Geçen yıla kadar hatanın kendimde olduğunu fark etmemiş ve hep ailemi suçlamıştım içten içe. Ama şimdi sorunun benim bakış açımda olduğunu fark ettim. Ailemi değiştirmem mümkün değildi. Ben de bakış açımı değiştirdim. Şimdi ailemle daha mutluyum ve onlarla aynı çatı altında olmak bana sıkıntı vermiyor. Onları oldukları gibi kabul etmek meğerse en büyük rahatlıkmış. Biliyorum bana yaptıklarını bilerek yapmadılar. Yaptıklarını doğru bilerek belki doğrusunu bilmedikleri için. Aslında şikayetçi olduğum noktalarda birde dönüp kendime bakmam gerekiyor. Ben nerede hata yapıyorum diye kendime sormam gerekiyor. Yoksa hiçbir sorun çözülmüyor. Başkasını değiştirmek imkansız kendisi değişmek istemediği sürece. Böyle bilgilendirici yazıları görmek beni gerçekten çok mutlu ediyor. Birilerinin bizi uyandırması, gerçeği göstermesi gerekiyor. Böyle güzel, hakikat dolu yazılar yazdığınız için Allah sizden ebeden razı olsun. Umarım sizin gibi düşünen ,gören,bilen insanlar çoğalır. Allah’a emanet olun.

 5. Feyza dedi ki:

  Gecenin sessizliginde yazinizi okudum ve beni cok duygulandirdiniz Sema ablacigim.
  Anne ve babalar cok hayati hatalar yapmadiysa evlatlari uzerinde, verdikleri emek butun hatalarini tolere edebilir, etmelidir.
  Dusunuyorum ki minicik ve savunmasiz bir bebekken bir anne baba hatasiyla gunahiyla o yavruyu bagrina bsmis, buyutmus, ilk adiminda elinden tutmus ve kendi kulturunden ne ogrendiyse o minvalde cocuguna vermis. Bir kedi yavrusu gibi terkedip gitmemis.
  Herkes kendi imkaninca cocuguna sofrada bir yer acmis ve cocugunu sevmeyi bildigi kadarini gostererek, gosteremedigini de yureginde biriktirerek sevmis. Ben en sert gorunumlu anne ve babalarin dahi yureginde cocuklarina cok derin bir bag ile bagli olduklarina inaniyorum. Bunu bir kaza, bela musibet ya da hastalik aninda yurekten doktukleri gozyaslarinda hissedebilirsiniz. Insanin anne ve babasi kadar hickimsenin cani yanmaz kendi cani yandigi zaman.
  Anne ve babalar da bir beser, tabiki hata yapabilirler. Ama internet caginin mahsulu anne babalar daha yeni nesil. Yani bizim bile anne babalarimiz bilgi caginin insanlari degillerdi, anasindan atasindan ne ogrendi ne gorduyse oyle yetistirdiler cocuklarini. Bilgi caginin cok bilgili anne ve babalari ancak bizim yasitlarimiz ya da yarim kusak evveli. Simdi bilgi evrensel ve bilgiye ulasmak kolay. Haliyle cocuk yetistirmenin inceliklerini ogrenen bilincli sayilan anne babalarin mahsulu cocuklar daha yeni yeni hayata atilip yuva kuracaklar. Eminim ki ne kadar ozverili de olsalar onlarin da hatalari var ve bu cagin cocuklari da buyudukleri zaman bu hatalari farkinda olmadan kisiliklerine ve yuvalarina yani hayatlarina yansitacaklar.
  Bu kadar okumaya ve bilgiye kolay ulasabilmeye ragmen su donemde bile anne babalar bircok hata yapabiliyorlar, ya eski nesiller ne yapsin? Herseyi ya miras kulturlerinden aldilar ya da deneme yanilma yoluyla ogrendiler. Hos gormek gerekir.
  Bu durumda en buyuk ceremeyi genelde ilk cocuklar cekerler, cunku acemilikleri hep onlara denk gelmistir. Ama ilk goz agrisinin yeri de hep ayridir. Ilk anne ve baba olmayi o yavrularinda tatmislar, onunla buyumusler ve buyurken de belki biraz sendelemislerdir. Ilk cocuklarina gosteremedikleri ilgi ve sevgiyi diger cocuklarina gosterdigi icin kizmayin anne babalariniza. Iclerinde hepsinin yeri ayridir ama anne ve baba olduklarini daha olgun olduklari doneme denk gelen tekne kazintilarinda daha iyi anlamislar, hayat gaileleri genclik yillarina gore daha azalmis ve aile baglarinin sarsintili temelleri sizin kucuklugunuzde atilmistir. Aslinda en kucuk cocuklarina verdikleri sevgi sizden esirgedigini dusundugunuz sevgi ve ilginin gunah cikartmasidir. Size olan iclerinde biriktirdikleri sevgiyi son cocukla disavurabiliyorlardir ama aslinda o disavurduklari son cocugun sevgisinde sizin ve butun cocuklarinizin da payi vardir. O yuzden bunu sorun etmesin hickimse, anne babasinin kiymetini hayattayken bilsin. Cok iyi anlasamayanlar biraz uzaklasmayi denesin ama ellerini hicbir zaman uzerlerinden busbutun cekmesin.
  Yetiskin olup kendini kurtardiktan sonra artik anne babadan cok bir yardim da beklemesin kimse, o sizi buyutnus, okutmus ya da meslek sahibi olmanizi saglamis, yuvanizi kurmussunuz. Bir kardesime yardim etti bana etmedi diye sorun etmeyin. Edebildiklerini zaten ederler edemediklerine de hayir dua ederler. Bir sekilde destek olurlar maddi olmasa da manevi destekleri yeter anne babalarin.
  Uc gunluk dunyada neleri sineye cekmiyor ki insan, varsin o kadar haksizligi da bizi bu yasimiza getiren anne babalarimiz yapmis olsun ne cikar? Sanki bize hic faydasi olmayan insanlarin her haksizligina karsi hakkimizi savunabiliyor muyuz, ne mumkun?
  O kadar bir darbe ya da haksizlik da varsin zahmetimizi karsiliksiz ceken ana babamizdan gelmis olsun, helal hos olsun.
  Bu vesikeyle anne babasi ahirete intikal etmis tum kardeslerimin anne babasina rahmet, hayatta olanlara hayirli omurler temenni ederim. Anne babalar dua kapisi. Golgeleri dahi yeter, inanin ki anne baba hayatta olmazsa eger, kardeslik baglari dahi sekteye ugrayabiliyor. Onlar bir binayi ayakta tutan, kenetleyen cimento hukmundeler. Allah basinizdan eksik etmesin.
  Bizlere de hayirli anne babalar olabilmeyi Allah nasip etsin.
  Biraz uzun oldu hakkinizi helal edin.
  Selam ve dua ile.

 6. sennur dedi ki:

  çok doğru bir tespit ,
  ana-babalar hamurumuzu yoğurup ,bir kıvama getiriyor evlatları .
  kıvam olmayınca da ben nerede hata yaptım ? diyebiliyorlar mı ,diyemiyorlar mı bilemiyorum .
  hayatı ,olayları ve insanları okuyabilmek ile alakalı bir durum . herkese nasip olamıyor sanki.
  evlatlar arası adaletsiz davranışlar çok büyük travmalara neden oluyor ,
  işin ilginç yanı bunu farkedemiyorlar ; travma yaşatan ana-baba da farkedemiyor yaptığını ,
  travma yaşayan çoçuklar (çoçuk kalmış büyükler ) ana sebebi göremiyor ….

  bahsettiğiniz affetme yöntemi EFT tekniği olarak araştırılıp, yapılabilir ,
  yazı olarak kağıda da yazıp ,yazıp ,yırtıp atılarak da yapılabilir . işe yarıyor .

  toplum olarak aynı anda birkaç görevi ya da sorumluluğu üstlenmekte zorlanıyoruz .
  bir insan aynı anda hem ana ,hem evlat ,hem gelin ,hem abla, hem eş ,hem kardeş ,hem vs vs
  hem baba,hem evlat ,hem eş,hem damat,hem abi , hem kardeş ,hem patron ,hemçalışan,hem
  OLABİLİR.
  ancak birilerinin beklentisi artıp ,biri olmayı seçerek ,bir görevini ihmal eden bir birey , biricik evladına imtihan olur da ,olduğunun farkında olamaz.

  Rabbim önce kul olabilmeyi nasip eylesin ,sonrasında İNSAN olabilmeyi ,sonrasında tüm sorumluluk ve vazifelerimizi hakkıyla yerine getirebilmeyi nasip eylesin inşaallah .

  HAŞR SÜRESİ 10.AYET MEALİ ; Onlardan sonra gelenler ise şöyle derler: “Ey Rabbimiz! Bizi ve bizden önce iman etmiş olan kardeşlerimizi bağışla. Kalplerimizde, iman edenlere karşı hiçbir kin tutturma! Ey Rabbimiz! Şüphesiz sen çok esirgeyicisin, çok merhametlisin.”

  Rabbim kalplerimizde kin bırakmasın , iman etmiş olan kardeşlerimize ,ana -babamıza karşı merhamet ve sevgimizi arttırsın inşallah.

  selam ve dua ile ….

 7. Tuğba dedi ki:

  Ne çok isterdim anneciğimle dertleşmeyi,herhangi bir konuda fikrini almayı…Ne çok isterdim şöyle beni bağrına basmasını,kokusunu içime çekmeyi…Kaç yaşında olursam olayım bir yanım hep eksik…Üzüntümü de sevincimi de onunla paylaşamadığım için hep eksiklik,buruk bir durumda buluyorum kendimi…8.yılındayız bu dünyadan ayrılalı Hakk’ın Rahmetine kavuşalı.Bu yazıyı yazarken bile gözlerden yaş süzülebiliyormuş aradan onca zaman geçtiği halde,halbuki uzun süredir hiç bahsi geçmemiştir,dualarda anarım.Bunu yazmamın sebebi herkesin bildiği şeyi yine söylemek.Sağken kıymetini bilin.Elhamdülillah kalbini kırmamış,üzmemeye çalışmışımdır.Allah bilir yine de…Ama gönlümün rahat olmasına rağmen insan çok özlüyormuş,özleyince de bir de keşke şunu şunu yapmasaymışım diye hayıflanmak bilemiyorum vicdanen rahat uyuyamazmış insan…düşünemiyorum bile Allah yardımcıları olsun dargın ayrılanların da Allah affetsin hepimizi.Birebir sarılmak varken dualarda sarılmak nasipmiş.Rabbim ahirette buluştursun sevdiklerimizle bizleri…

 8. Sadece Fatih dedi ki:

  “Saçınızı okşadığını, size sarıldığını ya da özür dilediğini ve elini uzattığı gibi mutlu bir sahne ile bitirin.”

  Bu durum bana bu dünyada nasip oldu. Anne ve babamın ayarındakiler için öyle geçmişi düşünüp hatasını kabul etmek bile çaba isteyen bir durumken onlara elbette haksızlık edemezdim. Ben de yazıda geçen aşağıdaki açıklamanın benzerini yapmıştım.

  “Anne babalar evlatlarını yetiştirirken elbette çeşitli hatalar yaparlar. Fakat hataları bilerek değil doğrusu öyle zannederek yapmışlardır ya da başka türlü nasıl davranılır bilmedikleri için.”

  Ancak şöyle bir ayrıntı paylaşayım.

  “Anne ve babaya birikmiş öfkemiz varsa onlar yaşlanıp bize ihtiyaç duyduğunda ne kadar gayret etsek de onlara şefkatli davranamayız.”

  Onlara karşı çok ağzımı açmadım. Sonrasında babam özür dilerken “oğlum ben senin üzerine o kadar gelmeme rağmen tamam baba deyip ağzını açmıyorsun” dedi. O gün bugündür pek münakaşa etmedik. Annem de “oğlum seni çocukken çok sıktık çocuk nasıl yetiştirilir bilmiyorduk cahildik” dediydi bir gün. Ara ara tartışsak da belirli bir yol kat ettik.

  Gelelim asıl meseleye. Günlerden bir gün ufaklık annesinden şikayet edip duruyor kavga gürültü derken anahtar cümleyi söyledim. Pek bir içine oturmuş ama o zamandan beri çok ağzını açmıyor.

  “O kadar şikayet ediyorsun ama gün gelir mezarları başında buluverirsin kendini” demiştim…

  Allah kimseye evlat acısı da yaşatmasın bu arada, sıralı ömür versin, dünyada ana babasının kıymetini bilenlerden eylesin bizleri…

 9. Mustafa Kaya dedi ki:

  Hocam yaşım 33 babamla birbirimizi hiç sevmiyoruz. Bugüne kadar benim hiçbir olumlu davranışımı görmedi. Maddi katkısı da şimdiye dek hiç olmadı diyebilirim. Abime ve bana göstermediği ilgi ve şevkati şimdi fazlasıyla küçük kardeşime (o da erkek) gösteriyor ve bu da bende kıskançlık ve extra kızgınlığa neden oluyor. Annemle de pek iyi değiliz değişik bi insan. Ama sürekli her namazımda dua ediyorum Rabbim onlarla aramda sıcaklık versin diye fakat daha 1 hafta önce babamla birbirimize girdik. Anne babamla altlı üstlü aynı binada yaşıyoruz ve onların ilgisizliği hatta ateşe körükle gitmeleri nedeniyle iki defa boşanmanın eşiğinden döndüm. Bende çok yoruldum artık ve yüzlerini bile görmek istemiyorum fakat bu halde Rabbim e ne diyecem bilemiyorum. Tıkandım kaldım.

  • Yahya dedi ki:

   Mustafa Bey,

   Allah yardımcınız olsun öncelikle; anne ve babanızın hayatta olması kadar güzel bir nimet olamaz, kıymetini bilin. Eğer tebdil-i mekan yapma şansınız varsa en kısa sürede yapınız. Söylediğimi hafife almayınız ciddi faydası olacaktır.

   Selam ve dua ile…

   • E.Y. dedi ki:

    Mustafa Bey;
    Yahya Bey’e katılıyorum.İmkanlarınızı zorlayıp bir an evvel tebdil-i mekan yapmaya gayret ediniz.Sema hanımın yazısındakilerden başka yöntemler de var yaşayan anne babayla arayı düzeltmek için,onları uygulamada gayret gösteriniz,inşAllah faydasını görürsünüz.Anne baba ile olan sorunların çözümü için şahsen duanın da çok faydasının görüldüğünü belirtmek isterim.Biz de sizlere duacıyız inşAllah..

 10. Gül dedi ki:

  Esselamualeykum Sema ablacım
  Yazılarınızı severek takip ediyorum Rabbim sizden razı olsun.
  Artık ne zaman yeni kitap çıkaracaksınız, adeta sabırsızlanıyorum
  Yeni eserleriniz ile gençlere ilaç olun.
  Seni seviyoruz
  Allah’a emanet olun

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

" Yumuşak muamele kimde bulunursa onu güzelleştirir. Yumuşaklık kimden söküp alınırsa onu çirkinleştirir. (Hadis-i Şerif) "

Kitap

Bitik Erkekler

Uzun zamandan beri siz Değerli ÇocukAile Okurlarıma tavsiye etmeyi düşündüğüm fakat hakkında yazma fırsatı bulamadığım için tanıtmayı geciktirdiğim, herkesin okuması gereken bir kitap “Bitik Erkekler” Kitapta erkeklerin her alanda nasıl geri ...
Devamını Oku