Önce Yüreğimiz Bayram Etsin

04 Ekim 2014Sema Maraşlı1 Yorum »

430566_308685999187023_1816551280_n3-150x1501Bayramınız mübarek olsun. Hepimiz Rabb’imizden affedilmeyi umuyoruz, bayrama bağışlanmış olarak çıkmış olmayı diliyoruz. Yüce Rabbimiz dualarımızı kabul etsin.

Bayramlar sevgi, dostluk ve kaynaşma günleri. Bir yandan da nefis terbiyesi için en iyi zamanlar. Bu bayram varsa kızgınlık beslediğimiz yakınlarımız, affedemediğimiz mümin kardeşlerimiz, Allah rızası için affedelim. Kinle kirlenmişse gönüllerimiz bağışlayarak temizleyelim. Unutmayalım her şey imtihanın bir parçasıydı. Bize düşen affetmek. Kin tutarak içimizde kimsenin ağırlığını taşımayalım, önce yüreğimize bayram ettirelim. Rabb’imiz affetmemizi istiyor.

Affetmenizi Kolaylaştıracak Âyet-i Kerîmeler

“Ey iman edenler! Şüphesiz eşlerinizden ve evlatlarınızdan (sizi Allah yolundan alıkoymakla) size düşman(lık etmiş olanlar) da vardır. Onlardan sakının (kendinizi tamamen kaptırmayın sâlih amelinize devam edin). Eğer (onları) affeder, kusurlarına bakmaz ve bağışlarsanız, şüphesiz Allah da çok bağışlayan, çok merhamet edendir. “(Tegabün suresi 14)

“Bunlardan sonra gelen (diğer bütün mü’min)ler derler ki: “Ey Rabbimiz! Bizi ve bizden önce imanla geçmiş (din) kardeşlerimizi bağışla, kalplerimizde, iman edenler için bir kin bırakma! Ey Rabbimiz! Şüphesiz ki sen pek şefkatlisin, pek merhametlisin.” ( Haşr suresi 10)

Mü’minler ancak kardeştirler. O halde kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah’ın emirlerine uygun yaşayın ki rahmete nâil olasınız. (Hucurat suresi 10)

“Kötülüğün karşılığı, onun dengi bir kötülüktür. Kim de affeder, barışı sağlarsa, onun mükâfatı Allah’a aittir. Doğrusu O, zulmedenleri sevmez.” (Şura suresi 40)

“Kim de sabreder ve (kötülüğü) bağışlarsa, şüphesiz bu, azmedilip yapılmaya değer, (hayırlı) işlerdendir. (Şura suresi 43)”

“İyilik(ler) de eşit değildir, kötülük(ler) de. Sen (kötülüğü) en güzel olan (hareket)le sav. O zaman (görürsün ki) seninle kendisi arasında bir düşmanlık olan kimse, sanki yakın/candan bir dost (oluvermiş)tir.” (Fussilet suresi 34)

Bu (kötülüğü iyilikle önleme özelliği)ne, ancak sabredenler kavuşturulur. Ayrıca, buna, (sevaptan) büyük pay sahibi olandan başkası da kavuşturulmaz. (Fussilet suresi 35)

Eğer şeytandan bir fitnelik (ve vesvese) seni dürterse (de iyi halden uzaklaştırırsa) hemen Allah’a sığın. Çünkü O, hakkıyla işiten ve bilendir. (Fussilet suresi 36)

(Mü’min) kullarıma söyle: “En güzel olan (söz)ü söylesinler.” Çünkü şeytan aralarına fesat (ve kavga) sokar. Şeytan şüphesiz, insana apaçık bir düşmandır. (İsra suresi 53)

İyilik edenler ve iyi davrananlara daha güzeli ve ziyadesi vardır. Onların yüzlerini (kendilerini mahcup edecek) ne bir toz (leke) ne de bir hakirlik kaplar. İşte onlar cennet ehlidirler, onlar orada ebedî kalacaklardır. (Yunus suresi 26)

“Allah’ın izni olmadıkça hiçbir musibet (hastalık ve üzüntü) gelip çatmaz. Kim de Allah’a inanırsa, (Allah) onun kalbini doğruya yöneltir. Allah her şeyi hakkıyla bilendir.” (Tegabün suresi 11)

“İyilik ederseniz, kendinize iyilik etmiş olursunuz. Şâyet kötülük ederseniz o da kendinizedir.” (İsra suresi 7)

(“Feyzü-l Furkan” Açıklamalı Kur’an-ı Kerîm Meali)

Okunma Sayısı : 3.894

Yorum yapın

“Önce Yüreğimiz Bayram Etsin” için 1 Yorum

  1. aise dedi ki:

    Merhaba Sema Hanim,
    Allah bize affetmeyi tavsiye ediyor. Ama affetmek nedir? Bundan bazen hic emin olamiyorum. Affetmek demek, sana yapilani tamamen unutup hicbirsey yapmamis gibi devam etmek mi? Boyle olunca cok daha fazla zarar gormez miyiz, affettigimiz kisi ayni hatalari tekrarlayabilir halbuki, cogu zaman da tekrarlaniyor. Ya da affetmek demek, “Senden bu dunyada bir karsilik beklemiyorum, ama hakkimi da helal etmiyorum bana yaptigin icin” bunu mu soylemek demektir? Nedir? Allah razi olsun….

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Güzel ahlak; cömertlik, bağışlayıcılık, sabır ve tahammüldür. “ Hasan-ı Basri

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku