Organik Anneler

12 Ocak 2017Semiha Özgür Sezer1 Yorum »

1907295_10152351073468618_8239918506504381954_n1-231x326Kadınların sosyal aktifliği düştü aklıma.Biraz buna kafa yordum bu sıralar.

Modern Çağda Kadın;‘Kariyer ‘ ile ‘Annelik’ arasına sıkıştırılmış hayat sürmekte.İkisini aynı anda taşımaya çalıştığı için, gerek kendisi gerek ailesi yıprandı,hem de iş verimliliği düştü.Çünkü bir insanın taşıyabileceği yükten fazlasını yükleniyor.Üç ayrı mesleği aynı anda icra ediyor.Ev hanımlığı,Annelik,İş kadınlığı.

İşteyken diğer meslekler kafasında, evdeyken iş yerinde aklı.Emekli olana kadar  böyle geçirilen hayatın  faturası topluma ve yıpranan o kadınlara çıktı.Şimdi bu tecrübe ile yeni bir yaklaşım oluşuyor.Farkında mısınız?

O annelerin  çocukları büyüdü ve anneleri gibi yıpranmak istemiyor.Mutlu olmak,yaptığından doyuma ulaşmak istiyorlar.İşse iş,ev se ev,çocuksa çocuk.

Mesela şu an bir çok gençte şu düşünce oluştu.’’Çocuk sahibi olduktan sonra kendim büyütüp,çocuğumu tercih edeceğim.’’ Ve böyle düşünen insanlar,ev ortamında sunulacak olanların ve aile kavramının, iş hayatında kazandığı her şeyden (kariyer,para,itibar.. )değerli olduğunu düşünüyorlar.

Birkere artık anneler sosyal hayatta çok aktifler. Sürekli paylaşım içindeler.Mesela sosyal paylaşım sitesinde sıkça gördüğümüz sayfalara bakalım;

‘Doğal anne,Oyuncu anne,Okulsuz anneler,Akademisyen anneler,Kariyersiz anne,Neyonun annesi,Uzman annem,Anne kahvesi,Anne meclisi,Süper anne,Sunumcu anne,Deli anne,Annesinin miniği …’

Bu insanlar anneliğe,ev kadınlığına, çocuklarına varoşluklarını adıyorlar.Misyonlarını çocukların üzerine kurmuşlar.Zamanımızın imkanlarını da bu misyonları için seferber ediyorlar.Milyonlarca anne her adımı paylaşıyor,bilgi köprüsü kuruyor aralarında.Ve bunun ne üniversitesine okulunu okumuşlar.Yaşam tecrübelerini sektöre çevirmişler.Bilgi alışverişi yaptıkları devasal veri tabanı olan interneti ,misyonlarına hizmet edecek şekilde kullanıyorlar.

Diğer boyutu da;Bu insanların bu yaklaşımları gıda,sanayi,teşebbüslerinin dikkatini çekiyor.Ve daha organik vurgusu yapılan ürünleri piyasaya sürüyor.Çünkü aslında bu insanların çoğunu, temel  gıdayı,kendi mutfağında üreten, sağlıklı yaşam için savaş veren, bunu çevreyle paylaşıp aynı hareketin sözcülüğünü yapan toplumsal  ve organik gruplar oluşturuyorlar.

Toplumsal hareketlilik ve yeniliğin karşısında,organik anneler,bu farkındalığa uyum sağlayamayan ve yenilemeyen ilaç,gıda,tarım,sağlık vb. sektörlerini saf dışı bırakıp, alternatif arayışa geçiyorlar.İbrahim Saraç,Canan Karatay,Maran ki .. diye devam eden bu arayışı fark eden ayrı bir sektör oluştu.Tarım,sağlık,hayvancılık,eğitim, gibi tüm sektörlerde anneler aktif rol alıyorlar.

Mesela tarım sektörü GDO’lu ürünleri bırakamadı.Bu sefer korkarım ki bu anneler birleşip arazi alıp kooperatif kuracak,kendi tarım ve hayvancılıklarını, kendileri yapacak bu sefer yeni gıda hareketine yol açacak.İşin şakası şunu demek istiyorum, git gide büyüyen bir toplumsal hareket var.Eğer toplumsal kurumlar buna ayak uydurmaz ise toplum kendi başının çaresine kendi bakacak gibi görünüyor.İvan İlyiçin daha önce keşfettiği  ‘okulsuz toplum’unu biz yeni keşfettik sanırım.Okumanızı tavsiye ederim .

Kentten köye,ilaçlardan kocakarı merhemlerine,vitamin ilaçlarından meyvelere,işten eve ,binalardan bahçelere dönüş yapıyoruz.

Yol açın organik geçmiş size geri geliyoruz.

Okunma Sayısı : 3.916

Yorum yapın

“Organik Anneler” için 1 Yorum

  1. ... diyor ki:

    “Cittaslow” diye dünyada bilinen sayılı şehirlerin ve ülkemizden bazı ilçelerinde unvanını aldığı bir hareket var. Tıpkı kullandığınız organik anneler ifadesi gibi insanlarda kapitalizmden uzak doğal yaşama özlem duygusu ağır basmaya başladı.

    Bunlardan biriside benim yaklaşık 4 yıldır düşünüyorum. Kariyer yada daha fazla kazanayım hırsı hiçbir zaman olmadı her insanın huzurdan anladığı şey farklı. Şehirden gürültüden trafikten iş stresinden uzak bahçe ortamında çocukların seslerinin hakim olduğu bir hayat hayal ediyorum. Sebzeyi kendim yetiştireyim yoğurdu evde yapayım. Bir dikiş makinesi olsun oturup çocukların kıyafetlerini kendim dikeyim. O avm bu kafe gezmek yerine bahçede toprağın içinde büyüsün çocuklar. Önce huzurlu ve iyi ahlaklı insan olmayı öğrensinler sonrası gelir.

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Şu an ocak 2019, bu süreçte ders kitaplarından bütün cinsiyet rolleri çıkartıldı ve 162 okul pilot okul olarak seçildi "cinsiyet eşitliğine duyarlı okul" adı altında cinsiyetsiz ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Merhamet en etkili silahtır; kalbe kadar işler ve ebediyete kadar iyileşmeyecek yaralar açar. “( LAvigerie)

Kitap

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Algı Yönetimi ve Manipülasyon "Kanmanın ve Kandırmanın Psikolojisi" kitabı nasıl kandırıldığımızı çok iyi gözler önüne seren bir kitap. Mücahit Gültekin kitapta bilimsel açıklamalarla birlikte günümüzden ve İslam tarihinden örneklerle  yalın bir ...
Devamını Oku